BIOSCOPE N Lido-theater geeft sterke Italiaanse film Schoorsteen van de Leidse Lichtfabrieken dezer dagen klaar gekomen Twintig Oost-Duitse kinderen gisteren in Leiden aangekomen Vele gelovigen woonden de Avondmis in Leiden bij Leidse werkloosheid heeft nu laagste stand bereikt lATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 VOOR LEIDEN Heel even maar heeft dezer dagen op de 85 me ter hoge schoorsteen van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden de vlag gewap perd. In de hevige wind wapperde het dundoek zó fel, dat er binnen een uur slechts rafels overgeble ven zouden zijn. Daarom werd de vlag al spoedig weer ingehaald, maar het neemt niet weg, dat het feestelijke moment toch heeft plaatsgevonden! De reden van dit feest- vertoon was het gereed komen van deze reusach tige schoorsteen het eer ste onderdeel van de uit breiding en vernieuwing, dat thans geheel voltooid is. Het hele werk zal pas in het midden van 1954 klaarkomen, vertelde de directeur, ir. Y. Ykema, ons. De Lichtfabrieken vor men niet zo'n spectaculair bedrijf en daarom is het begrijpelijk, dat de Lei- denaars voor deze uitbrei ding en vernieuwing min der belangstelling tonen dan voor de Leidse spoorwegwerken, die sterk tot ieders verbeelding spre ken, omdat iedereen treinen ziet en bijna iedereen er vaak of minder vaak gebruik van maakt. Men be-* treedt de stations en ziet met belang stelling hoe het grote raderwerk van de spoorwegen werkt. Wat de Lichtfabrieken betreft, men draait een kraantje open en het gas ontvlamt; men draait een knop op en het licht brandt, het strijkijzer wordt heet, de wasmachi ne loopt, het scheerapparaat draait, het brood wordt geroosterd. Dit al les slechts door eén simpele hand beweging. Het laat de mensen koud hoe dat mogelijk is en waar dit al les Vandaan komt. Laat men echter niet vergeten, dat de Lichtfabrieken een minstens even ingenieus bedrijf zijn als de spoor wegen en dat er met dit uitbrei dingsplan, evenals met de Leidse spoorwegwerken, een bedrag van meer dan twintig millioen gulden j tie der vijf anaere licntfabrieken m jrpmnpid is de provincie, cue m de Ei iectriciteits- voorziening) Z(uia) H(olland) nauw samenwerken. ook de andere onderdelen van de I nieuwbouw successievelijk gereed j komen. Als gevolg daarvan kan in de komende weken begonnen wor den met het beproeven en in gebruik stellen van diverse installaties. Het eerste komt de waterreinigingsinstal- latie met verdamper aan de beurt, nodig voor de bereiding van het ke telwater, dat later in stoom wordt omgezet. Wanneer dit onderdeel een maal in bedrijf is, kunnen de twee oudste ketels van het bedrijf buiten werking gesteld worden. Dit laatste zal voor de omwonen den van de fabriek van grote bete kenis zijn, omdat de vliegas waar over reeds lang vele klachten ge hoord worden voornamelijk door deze oude ketels verspreid wordt. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen Hoog boven alles uit verheft zich de reusachtige schoorsteen van de Licht fabrieken, op bovenstaande foto van uit een ongewone gezichtshoek beke ken, namelijk van de grond af stijl omhoog in een smal pad tussen twe® gebouwen. Pas op 30 meter hoogte komt de rook in de schoorsteen, via een kanaal uit de centrale, hetgeen men op de foto duidelijk zien kan. Opgaven en inlichtingen bij het KATH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 6 TOT EN MET 12 SEPTEMBER. Zondag 6 Sept. De Nederl. Reis- vereniging voor Katholieken gaat naar Nederlands grootste Bloemen corso te Zundert. Vertrek 9.30 vanaf Hogewoerd 56. Zaterdag 12 Sept. 8 u. St. Antonius Clubhuis: „Geef mij uw hand" van j Wim Dunant, opgevoerd door „Pul- chri Studio". MARIAHULDE VAN DE DERDE ORDE IN HEELOO. 300 Deelnemers uit Leiden e.o. Morgen organiseert de Derde Orde van het district Woerden een Ma- riahulde in het Maria-oOrd O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Om tienj uur wordt de plec-htige Hoogmis op gedragen door pater D. Koot, O.F.M., gardiaan van Woerden. De predica- (Foto's: „De Leidse Courant") j «e wordt gehouden door pater Abel v Duindam. Om een uur wordt de Doktersdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt mórgen waar genomen door de dokters De Haan, Kortmann, Lahr, Schaeffer en Ver- brugge. i Apotheken. De avond-, nacht-: en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Sep tember 13 uur tot Zaterdag 12 Sep- tember 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, i t t Hogewoerd 171. Tel. 20502. De Apo- Acht Weken 111 kath* theek Reijst, Steenstraat 35, Tel. j 20136. gezinnen Te Oegstgeest door: de Oegstgees- i ter Apotheek, Wilhelminapark Tel. 26274. KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel. 20114 Kruisweg gebeden en 's middags om kwart voor drie vindt het plechtige 24 kW. over, maar de nieuwe centra- sluitingslof plaats met Sacraments- le heeft er een van 64.000 kW. zodat i nT.rtr^« de totale capaciteit straks bijna 90.000 kW zal bedragen. Hiermede kan in' - het eerste jaar na de in gebruik stel- i Derde T line 150.000.000 kWh geproduceerd j omgeving aan deze bedevaart deel- - vremen. De bussen vertrekken vit Lei den, Boerhaavelaan 13, .25 uur mej. de Rooy, 7.30 uur Voorhout, R.K. kerk 7.40 uur, Wassenaar, St. Jozefkerk Deyleroord, 7.40 uur, Nieuw-Vei> nep, de Gouden Leeuw, 7.55 uur, Zoeterwóude, Watertje, 7.15 uur. Naar verwachting zullen 500 leden wordep, voldoende voor het verzor gingsgebied van Leiden en Omge ving. Of deze productie echter niet bereikt, wel bereikt of overschreden zal worden, hangt af van de produc- Straks minder vliegas. Nu dus de vlag in top geweest is, mogen we wel even belangstelling vragen voor dit bedrijf, waarvan de i capaciteit 36.000 kW bedroeg. Na af- j Het programma van de zevende braak van het oudste deel der een- j Nu de schoorsteen klaar is het avondmuziek in de Hooglandse kerk, trale bleef er nog een capaciteit van hoogste punt van Leiden! zullen Maandagavond 7 September om half negen, door Klaas E. Bartlema uit Hilversum luidt: 1. Fantasie en Fuga j in o kl. t. (J. S. Bach); 2. Twee - Koraalbewer'kingen (Joh. Ludwig - jKrebs), a. Ach Gott erhör mein i 1 i i Seufzen, b. Jesu meines Lebens Le- I 1 ben: 3. Allegro ma non troppo (G. i P trrl - xM-i Pescetti); 4. Sonata II (Mendels- j sohn-Bartholdy), a. Grave-Adagio, I lÉÉSffli Allegro Maestoso e vivaco, c. Al- legro Moderato (fuga); 5. Inter mezzo (Dr. Joh. Wagenaar; 6. Koraal trio's: a. Gebed des Heren (Jan Zwart), b. Morgenglans der eeuwig heid (Willem Mudde); 7. Preludium en Fuga in c kl. t. (Piet Post). Op het terrein van de lichtfabrieken is een geheel nieuwe transportbaan aangelegd, die de steenkool uit de schepen naar de centrale voert. Deze foto met op de achtergrond de St. Jozefkerk aan de Herensingel werd genomen op de betonnen ring, die om de schoorsteen is ge legd, zoals men op de andere foto zien kan. Met speciale toestemming van het H. Misoffer bij te wonen en de Bisschop van Haarlem werd toch deze devotie tot het H. gisteravond eerste Vrijdag Hart willen behouden. Het tijd- van de maand om half tien stip was zeer practisch gekozen; een H. Mis opgedragen in de men is niet de hele avond kwijt parochiekerk van OX. Vr. He- en het geheel duurde slechts meivaart en St. Jozef aan de drie kwartier, zodat de meeste Herensingel. Celebrant was pas- kerkgangers reeds vóór half elf toor J. A. van Kleef. Het paro- weer thuis waren. Ook vroeg chiële zangkoor, onder leiding genoeg voor hen, die de volgen van directeur W. Verbrug, zong de dag weer in de vroege mor de vaste en wisselende gezan- gen ^an het werk moeten, gen. Hec doet wel even onwennig aan na afloop van de H. Mis het De belangstelling der gelovi- kerkgebouw te verlaten en dan gen voor deze eerste Avondmis te constateren, dat de nacht ge in Leiden was bijzonder groot; vallen is. Maar overigens zullen ook uit de andere parochies wa- de gelovigen aan hun devotie ren er velen gekomen. Opval- gemerkt hebben, dat het opdra- lend groot was ook het aantal gen van de H. Mis aan geen uur gelovigen, dat de H. Communie gebonden is. Speciaal bij het ontving, waarvoor gold, dat men communiceren herinnert de nuchter moest zijn vanaf 7 uur Avondmis sterk aan het Laatste (koffie en thee tot 9 uur). Avondmaal, toen Christus in het Onnodig op te merken, dat avonduur Zijn apostelen rond deze Avondmis een prachtige ge- Zich verenigd zag en Hij het H. legenheid is voor hen, die door Sacrament des Altaars instelde, werkzaamheden zelden of nooit Het was een schone plechtig- in de gelegenheid zijn op de heid, waard om tot traditie ver ochtenden van de eerste Vrijdag heven te worden. Deze jongen hij zal wel Heinz heten is een van de twintig kin deren uit Oost-Duitsland, die gister middag in Leiden zijn aangekomen om gedurende acht weken in Leiden en omgeving bij katholieke pleeg ouders een beetje op verhaal te ko- ftien. Twee maanden zullen zij ver Straks weer stijging Op 29 Augustus 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 764 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daar enboven 105 personen tewerkgesteld waren op D.U.W.-objecten. Een da ling van 29 in vergelijking met de vorige stand, welke ook thans in hoofdzaak weer een gevolg is van de plaatsing van jeugdigen. De behoefte aan jeugdige krachten doet zich nog steeds gevoelen. Het aanbod is evenwel ten opzichte van de vraag teleurstellend te noemen. Tegenover eer aantal openstaande aanvragen van pl.m. 160, staat een aanbod van pl.m. 50. Deze cijfers spreken een duidelijke taal. Het is dan ook verre van overbodig, nog maals te wijzen op de mogelijkheden, welke inschrijving bij het Arbeidsbu reau voor jeugdigen biedt. Een vergelijking met de stand op het overeenkomstig tijdstip van het vorig jaar, n.l. 1455 geheel werklozen en 223 bij D.U.W.-objecten geplaats ten, wijst uit, dat de werkgelegenheid zich gedurende de thans verstreken maanden van het jaar 1953 onver deeld gunstig heeft ontwikkeld. Opge merkt dient evenwel, dat aangeno men kan worden, dat thans de laagste stand is bereikt en geleidelijk een stijging zal zijn waar te nemen, als gevolg van seizoeninvloeden. De vraag daalde enigszins, hetgeen als een normaal verschijnsel gezien kan- worden. Immers de behoefte aan z.g. losse arbeidskrachten neemt af naarmate het najaar nadert. Voor vaklieden bestaat evenwel nog al tijd goede plaatsingsmogelijkheid, met name in de metaal- en bouwnijver heid. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen onderging slechts zeer ge ringe wijziging, n.l. van 143 tot 145. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten vertoonde een daling, doch overtreft nog steeds het aanbod in niet onbelangrijke mate en omvat hoofdzakelijk huishoudelijk- en kan toorpersoneel en zij het in gerin gere mate arbeidskrachten voor de textielnij verheid. DE LEIDSE Trianon, „Het zwarte kasteel" voert ons terug naar een tijd, toen in de afgelegen streken van een land de bevolking nog leefde bij de gratie van haar heer. Was de heer zachtmoedig, dan bofte men en in het andere ge val was het minder leuk. De kasteel heer uit deze film is moeilijk goed aardig te 1 noemen; hij tirannisteert meedogenloos zijn onderdanen en toont zich een sadist op velerlei ter rein. Een jonge Engelsman, wiens twee vrienden op het landgoed spoor loos verdwenen zijn, gaat eens op on derzoek uit. Na veel lugubere avont uren ontdekt hij mèt de wreede aard van de graaf ook de lieftalligheid van het gravinnetje. Hij waagt verschil lende keren op griezelige wijze zijn leven, maar weet ten slotte de schurk te doden en met het gravinnetje een betere toekomst tegemoet te snellen. De sfeer van onheil en dreiging is buitengewoon goed getekend en de climaxen zijn soms tot het uiterste opgevoerd. De film is meeslepend en zeer levendig gehouden. Toegang 18 jaar. Bepaald kwetsend en beledigend voor de bioscoopbezoekers is de wij ze, waarop men gemeend heeft een voorproefje te moeten geven voor de film van de komende week. Uiterst smakeloos! Casino. Men kan het grensvolk nauwelijks kwalijk nemen, dat het door een eventueel gaatje, als kor rels door een zandloper, van het ene in het andere land glipt. Tenslotte heeft men de grenzen vrij willekeurig getrokken en de bewoners dikwijls afgesloten van de mensen, die hun het meest verwant waren. Anders wordt het wanneer, zoals in „Zondi ge grenzen", een film die aan de Bel gisch-Duitse grens speelt, dit grens verkeer bestemd is om veelbegeerde smokkelwaren over te brengen en men daar bovendien nog kinderen voor gebruikt. Deze worden n.l. in groten getale, met wat koffie beladen, door een zwakke plek gedreven. Natuurlijk worden er enkelen gegrepen, maar de meesten weten toch hun thuis te be reiken, waar hun „opvoeders" gereed staan om de winst in ontvangst te De film is eigenlijk één pleidooi voor de opheffing van de grenzen. Een beetje typisch is, dat het van Duitse zijde komt, dat in het nabije verleden toch zo aardig dit probleem heeft trachten op te lossen! Het is overigens een voortreffelijke film geworden, die de'gevaren welke deze verwaarloosde jeugd bedreigen, op een realistische wijze uitbeeldt Robert Stemmle, die reeds Berliner Ballade op zijn naam heeft staan, be wijst met deze film, vooral wat kin- der- en massa-regie betreft, tot de beste regisseurs ter wereld te beho ren. De film is bestemd voor personen boven de 18 jaren. Rex. Voor de 3e week draait „De terugkeer van Don Camillo" in Leiden. Wie Fernandel alsnog als pas toor van zijn oude parochie wil zien, kan nog in Rex terecht. Alle leeftij den. Luxor heeft de romantische film „Heidi" geprolongeerd. Alle leeftij den. Het gebeurde in Rome. Een zeer eenvoudig gegeven is voor regisseur G. de Santis aanleiding ge worden tot een dramatische film, maar dit eenvoudig gegeven is uitge groeid tot een drama van ontzettende omvang, dat zich enkele jaren gele den in een oud stadsgedeelte van Ro me afspeelde. Er verscheen toen in een avondblad een advertentie in een van cle kran ten, "waarin een typiste gevraagd werd op een kantoor. De volgende morgen verschijnt de eerste sollici tante, maar zij wordt spoedig ge volgd door andere.door vele tien tallen. Regisseur de Santis laat ze ons zien, laat ons kennismaken met de verschillende karakters, met de verschillende levensomstandigheden der meisjes en zo krijgt men een blik in veler leven en leert men de om standigheden kennen, waaronder zij hun diensten gaan aanbieden. De toevloed van sollicitanten is groot en de meisjes strijden om de voorrang naar het begeerde baantje. Zij dringen het huis in, bestormen de trappen en na eindeloos wachten ont staat er een gedrang, waarbij de leu ning afbreekt en met de leuning brok kelt de trap zelf af. Tientallen meis jes worden meegesleurd en een er van sterft zelfs aan de bekomen ver wondingen. Dat wordt de tweede phase van de fihp. Want de regisseur volgt de meisjes naar het ziekenhuis en weer licht hij een tip op van de sluier, die hun leven bedekt. Een der meisjes, die mede oorzaak is geworden van het gedrang op de trap, omdat zij zich naar voren drong nadat zij van haar man gehoord had, dat hij tevergeefs op werk was uit geweest, wordt als bezeten van de gedachte, dat zij de oorzaak is geworden van de ramp. En bij het nadere Onderzoek naar de vraag wat de oorzaak is van de cata strophe en wie eigenlijk de schuld heeft aan de ramp: de architect, de huiseigenaar of iemand anders, houdt zij zich angstvallig op de ach tergrond. Maar tenslotte komt de po litie toch ook tot haar en een nog meer dramatische ontknoping dreigt het einde te worden, als het meisje weer voor de afgrond van de trap penhuis-ruïne komt te staan. Gelukkig weet de regisseur tijdig het roer te wenden en de kwestie van de schuldvraag blijft onopgelost. De film „Het gebeurde in Rome", welke deze week in het Lido-theater de belangstelling zal trekken, moge dus alleen reeds om het gegeven boeiend en in noge mate meeslepend zijn, nog meer wordt zij dit door de wijze, waarop regisseur de Santis de verschillende personen weet te ont- \eden en de sociale inslag weet uit te beelden, welke aan het geheel ten grondslag ligt. Scherp getekend, voor treffelijk uitgebeeld krijgt men aldus een blik in de levenssfeer van ver schillende mensen en klassen en mei belangstelling zal men het verloop ervan volgen. De K.F.C, keurde de film boven 14 jaar. weg zijn van wat er achter het IJze ren Gordijn gebeurt, een toestand waarvan wij ons als buitenstaanders slechts een flauw idee kunnen vor men. Wellicht staan de ouders van deze jongen thans ergens in West- Berlijn in de rij te wachten op voed sel Vermoeid en daarom een beetje stil kwam het groepje gistermiddag om half twee de bovenzaal van De Harmonie binnen, waar de eigenaar, de heer H. Alsem, geheel gratis, een formidabele stapel broodjes met echte Hollandse boerenkaas en grote glazen verse melk had klaar gezet. Het beste welkom, dat men deze meer of minder uitgehongerde kin deren kon bereiden. Zij waren 's morgens in Utrecht aangekomen, waar zuster Remmers van het Kath. Sociaal Bureau en mevr. Van WelyVan Deene hen afhaalden. Twee dagen en nachten hadden zij bijna onafgebroken ge reisd onder de goede zorgen van enige Duitse Roode Kruiszusters. In totaal zijn er enige honderden kinderen in Nederland aangekomen, onder auspiciën van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum, waar van het Haagse bureau ongeveer twintig adressen te kort kwam, re den waarom ook Leiden en omge ving werden ingeschakeld. Of de kinderen het jammer von den van huis te moeten gaan? Ze zeggen er niet veel over, ze reage ren nauwelijks op nieuwe indrukken, daarvoor hebben zij in hun jonge leventje al te veel meegemaakt, toen zij eigenlijk onbezorgd moesten spe len. Aan de Hollandse pleegouders daarom de taak er weer gezonde le venslustige kinderen van te maken, die straks weer thuis beter op gewassen zullen zijn tegen de moei lijkheden van het hedendaagse leven in Oost-Duitsland. Een zware taak, maar een mooie. Een prachtig werk van naastenliefde. Nadat de kinderen in De Harmo nie gegeten hadden, werden zij per bus naar het Consultatiebureau aan de Rijnsburgerweg gebracht, waar zij werden doorgelicht. Daarna werden zij door hun pleegouders afgehaald en begon de kennismaking met het Nederlandse familieleven. Mogen zij er spoedig in thuis zijn. (Foto: „De Leidse Courant"). LEIDSE GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Leiden zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, op Maandag 28 September om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. Gouden Poort" geopend De heer S. L. Mansholt, de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, heeft gistermiddag de bloemen- en fruittentoonstelling „De Gpuden Poort" geopend. Deze ten toonstelling is georganiseerd ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Neder land en het 35-jarig bestaan van de Bond van Volkstuinders te Amster dam. Tijdens de rondgang over de tentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam, kwamen Minister S. L. Mansholt en de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, een in slaap gevallen tuinder tegen. Zij konden niet nalaten de tuinder, een aangeklede pop, eens flink door elkaar te schudden. VOLGEND JAAR EINDE VAN NIEUWBOUW KATHOLIEKE Brood, kaas melk

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2