S)e £<2idóe6oii/fca/nt De Russen mogen zich „verbroederen" BROER IWAN Dulles over herstel der Duitse eenheid DE RUSSEN HOUDEN HET TEGEN Hij was het er niet mee eens Generaal Dean uitgeleverd President huurt K.L.M. - vliegtuig Damesvesten Merkwaardige aankomst van de twee Ned, Korea-krijgsgevangenen ONGENOEGLIJK Kapitein Carlsen gelooft het niet Nieuw Guinea voor de Japanners Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TKIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12983 in Oostenrijk j Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert»: 15 ct« p. mm. Telefoontjes f 1»50 „Het is een schandaal en een misdaad, dat Duitsland nog altijd in twee delen gescheiden is en de schuld hiervan schuilt bij Rusland", aldus verklaarde gisteren de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, op een persconferentie te Washington. In zijn van te voren opgestelde uiteenzetting sprak Dulles de mening uit, dat De Russische politiek jegens het voormalige Hitler-rijk een be dreiging voor de vrede vormt. Om dit te bewijzen wees hij op de opstand, welke in Juni hoogtij vierde in Oost-Duitsland. Ook wijdde Dulles aandacht aan de vraagstukken rond Triëst. Hij) merkte op, dat de Brits-Frans-Amerikaanse verklaring van 1948 waarin op teruggave van het gebied van Triëst aan Italië wordt aangedrongen, thans nu Tito niet langer met de Sovjet-Unie samenwerkt niet meer „een wet van Meden en Perzen" is. En wat Indo-China betreft: Aan dit vredesprobleem zou een internationale conferentie gewijd kunnen wor den, indien de communisten op de over Korea gaande politieke conferen tie ten minste een „tegemoetkomende houding" tonen. kiezingen de hartewens der Duitsers zelf zijn, hetgeen hij o.a. bewezen achtte door de uitspraken van alle leden althans op de communisten na van de West-Duitse Bondsdag. Men vroeg de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, wat hij dacht van de aanstaande Zondag te houden West-Duitse verkiezingen. Hij antwoordde: „Een nederlaag van Adenauer zou rampspoedige gevol gen hebben voor de zaak der Duitse eenheid". Volgens hem maken de Russen een Duitse hereniging in werkelijkheid onmogelijk door onaanvaarbare voorwaarden te stellen en om dit aan te tonen zei hij: „Het Russische denkbeeld om Duitslands toekomst mede afhanke lijk te stellen van de mening der Chinese communisten kan immers alleen maar bekoring hebben voor lieden, die een spaak in het (Euro pese) wiel willen steken". Moskou heeft nu, zo zei Dulles een goede gelegenheid om te bewijzen, dat het werkelijk streeft naar een re delijke oplossing van de problemen, die de wereldvrede in gevaar bren gen: De Russen namelijk kunnen hun goede trouw aantonen door be vestigend te antwoorden op de Wes telijke nota's van 15 Juli en 2 Sep tember, waarin wordt voorgesteld om een bijeenkomst van de minis ters der Grote Vier te wijden aan het bespreken van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland welke dan moeten leiden tot de vorming van één regering voor Oost- en West- Duitsland. Dulles verkondigde, dat vrije ver- Het jongste lid van het kabinet van premier Joseph Laniel van Frankrijk, de 37-jarige Frangois Mitterand, is afgetreden omdat hij-het niet eens is met de regeringspolitiek in Tunis en Marokko. Mitterand was belast met het ministerie voor de Raad van Europa. Zijn aftreden betekent geen regeringscrisis. Het verlicht zelfs de taak van Laniel, omdat hij een links- gezinde minister kwijtraakt. Het prestige van het kabinet wordt ech ter aangetast, omdat Mitterand de links-radicalen vertegenwoordigde. De onmiddellijke oorzaak van Mit- terand's aftreden was de vervanging van graaf Jean de Hautecloque als re sident-generaal m Tunesië door Pier re Voizard, waartegen Mitterand zich had verzet, omdat hij beducht was dat de Marokkaanse historie zich in Tunis zou herhalen. Mitterand heeft verklaard, dat zijns inziens een be leid eerst diende te worden vastge steld, alvorens degenen, die dit be leid moeten uitvoeren, benoemd wor den. De communisten hebben Vrijdag de Amerikaanse generaal-majoor Dean, de hoogste geallieerde officier, die in communistische krijgsgevan genschap was geraakt, te Panmoend- jon overgedragen aan de geallieer den. Generaal Dean werd in 1950, in de eerste maanden van de oorlog, door de Noord-Koreanen gevangen genomen. Generaal Dean werd met een spe ciale jeep naar Panmoendjon ge bracht. Hij zag er gezond uit en glimlachte, toen geallieerde soldaten hem toejuichten. Toen de jeep stil hield in het ge allieerde ontvangstcentrum voor krijgsgevangenen, wilde generaal Dean direct uitstappen, doch een communistische officier beduidde, dat hij moest wachten tot de forma liteiten waren vervuld. Groepjes Amerikanen verdrongen zich om de jeep en schudden de generaal de hand. Europese buisleiding voor benzine De Noord-Altantische Raad heeft meegedeeld, dat men deze herfst waarschijnlijk zal beginnen met het aanleggen van een net van buislei dingen, door middel waarvan negen landen van vliegtuigbrandstof kun nen worden voorzien. Deze landen zijn Frankrijk, België Nederland, West-Duitsland, Italië, Griekenland, Noorwegen, Turkije en Denemarken. In totaal zal meer dan 3000 K.M. leiding worden gelegd en de kosten zullen 100 millioen dollar bedragen. Het beginpunt, dat ergens aan de Atlantische kust zal liggen, is nog geheim. De regering van Nicaragua heeft van de K.LJVÏ. een vliegtuig gechar terd voor de reis die de president van deze Midden-Amerikaanse republiek, Somozaz, gaat maken naar Zuid- Amerika. De keus is gevallen op het toestel PHATS „Schiedam", een DC-6 vliegtuig waarmee prins Bernhard naar Mexico, Peru en Columbia vloog. Voor de vlucht van de Nicara guaanse president, die vergezeld wordt door zijn echtgenote en ver schillende autoriteiten, wordt de ma chine op dezelfde wijze ingericht als voor de reis van de Prins. De rondvlucht begint half Septem ber en leidt waarschijnlijk langs Cu rasao. WOLLEN MEER DAN 30 MODELLEN Natuurlijk bij Haarl.straat 172-174-179 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. (Advertentie) Dictator ontmoet koning Gisteravond anderhalf uur over tijd is op Schiphol het vliegtuig uit Tokio aangekomen, dat de twee Ned. Korea-vrijwilligers, die tijdens de laatste patrouillegang door de Chi nezen krijgsgevangen werden ge maakt, in het vaderland terugbracht. De stemming op Schiphol na de landing va» het vliegtuig, was nu niet direct genoegelijk. De beide vrijwil ligers, sergeant Plant uit Dokkum en soldaat Van Leeuwen uit Valkenburg, maakten een vermoeide en oneven wichtige indruk, waardoor zij bepaald onhoffelijk optraden. Nadat zij als laatsten uit het vlieg tuig gestapt waren, en een van de ontvangstofficieren hun verzocht de aanwezige journalisten te woord te staan, verklaarde sergeant Plant met een afgerond zinnetje, dat hij niets zou vertellen, terwijl soldaat Van Leeuwen hier minder afgerond aan toevoegde, dat de pers hem „ellen lang de keel uithing". Wonderlijk verhaal. Nadat even heen en weer gepraat was, kwamen de beide vrijwilligers met het wonderlijk verhaal, dat zij in Sergeant J. N. Plant (rechts) en sol daat G. van Leeuwen hebben het vliegtuig verlaten en wuiven naar de hen verwelkomende familieleden. Ter afsluiting van zijn pelgrimage naar Mekka, bezocht Generaal Naguib de 73 jaar oude Koning Ibn Saoed van Saoedië Arabië, die de dictator, gezeten in een rolstoel in het Koninklijk Paleis te El-Taef (Saoedië Arabië) ontving. De ontmoeting duurde een half uur. Rechts de Koning, en leden van het gevolg. Links de Generaal. Met de Oostenrijkers Terwijl enerzijds de Russen hard nekkig besprekingen met het Westen schijnen te mijden die tot gevolg zou den kunnen hebben dat Oostenrijk zijn onafhankelijkheid terugkrijgt, doen zij aan de andere kant alsof zij de beste vrienden zijn die Oostenrijk ooit heeft gehad. Gisteren werden maatregelen be kend gemaakt, die zich kenmerken door een bijzondere mate van mild heid:- er mogen onbeperkt pakjes worden gezonden aan Oostenrijkse gevangenen in Russische handen en de Russische soldaten mogen in be paalde garnizoenen „verbroederen" met de plaatselijke bevolking. Tot dusverre is het onmogelijk ge weest voor de Oostenrijkse bevolking en de regering om iets te sturen aan burgerlijke gevangenen die geïnter neerd zijn in bepaalde kampen in de Sovjet-Unie. Met ingang van gisteren mogen pakjes in ongelimiteerde hoe-« veelheden worden verzonden. Zodra dat bekend was gemaakt is de Oos tenrijkse regering begonnen met het samenstellen en verzenden van pak ketten met voedsel en kleding. Of de bevolking van Oostenrijk even geestdriftig zal zijn over de tweede maatregel, is de vraag. In be paalde districten van Oostenrijk mo gen Russische militairen voortaan Oostenrijke bioscopen bezoeken, zit ten in Oostenrijkse café's, bij de be volking op bezoek komen en omgaan met Oostenrijkse meisjes. Het is niet onmogelijk, dat die toe stemming tot verbroedering binnen kort zal worden uitgebreid tot de gehele Russische zóne van Oostenrijk De toestemming tot verbroedering heeft groot opzien gebaard, omdat juist de Russische soldaten tot dus verre nooit omgang met de bevolking mochten hebben. De legerleiding scheen zo veel mogelijk te willen voorkomen, dat haar ondergeschikte kennis namen van de wijze van leven en denken van de Westeuropeanen. Daar schijnen thans geen bezwaren meer tegen te bestaan. Ambonnese minister moet voor rechtbank getuigen Hij beroept zich op zwijgrecht De vroegere minister van Voedsel voorziening van de republiek Zuid- Molukken is gisteren in zijn woning te Rotterdam aangehouden en naar Den Bosch overgebracht om een ver hoor te ondergaan. De ex-minister werd enige tijd ge leden opgeroepen om voor de recht bank te Den Bosch te getuigen tij dens een gerechtelijk onderzoek, dat ingesteld was tegen de stichting „Door eeuwen trouw", die men ver dacht van overtreding der deviezen- bepalingen. De vroegere minister was niet ver schenen en beriep zich op zijn zwijg recht, verbonden aan zijn officiële functie. De rechtbank schijnt hiermede geen genoegen te hebben en heeft de ex- minister naar Den Bosch laten over brengen, waar hij zich zo werd door hem verklaard wederom op zijn zwijgrecht zal beroepen. POST NA 15 JAREN AAN AFZENDER RETOUR. In 1938 verongelukte in de Alpen het lijnvliegtuig FrankfortMilaan en van de postzakken die het ver voerde, bleek er een onvindbaar en werd afgeschreven. Vijftien jaren zijn sindsdien ver lopen en plotseling kwam dezer da- dagen uit een gletschcrspleet 'n post zak te voorschijn, die daar al die tijd in vrij geconserveerde toestand verborgen had gezeten. Bij de brieven bevond zich ook de post van een Hengelose fabriek die deze post dezer dagen terug ontving. Geen Marokko-debat Met vijf stemmen tegen, vier vóór en twee onthoudingen heeft de Vei ligheidsraad gisteren het voorstel de Marokkaanse kwestie op de agenda te plaatsen, verworpen. Pas met ze ven stemmen vóór, zou het voorstel zijn aangenomen. Toch is er niets geheimzinnigs aan Kurt Carlsen, de kapitein van de gezonken „Flying Enterprise", heeft Donderdag te Singapore verklaard, de berichten over de berging van de grote sommen gelds, die zich aan boord van het schip zouden hebben bevonden, niet te geloven. „Indien dat geld aan boord was geweest, zou het gemakkelijk van het schip ge haald kunnen zijn, voordat dit zonk". Hij achtte de suggestie, dat zijn schip vijf km is afgedreven van de plaats, waar het gezonken is, onge loofwaardig. Hij had krantenbe richten gelezen over de mógelijk heid, dat de bankbiljetten in werke lijkheid uit een ander „geheimzinnig schip" zijn gehaald. Overigens is er niets geheimzin nigs aan die zenling dollarbiljet ten. De hele geschiedenis komt in het kort hierop neer: Zwitserse banken verzonden in December 1951 per post de zending dollarbiljetten naar Amerika. Het betrof een volkomen legale, normale retournering van bankbiljetten naar hun land van herkomst. In ieder land en zeker in Zwitserland, dat veel bronnen van inkomsten heeft als toeristenland, komt het voor, dat men een surplus aan buitenlandse bankbiljetten retourneert. De Zwitserse baken verzekerden de kostbare zending zoals gebrui kelijk is voor ieder risico tij dens het transport bij diverse ver- Tokio een Amerikaanse verklaring hadden moeten tekenen, waarin zij beloofden, geen inlichtingen over hun tijd in krijgsgevangenschap te ver strekken. Deze verklaring kwam al len op Schiphol vrij zonderling voor en de aanwezige officieren verklaar den, dat zij nog nooit van het be staan van eeh dergelijke verklaring gehoord hadden. Voordat de pers teleurgesteld was, had ook de familie van soldaat Van Leeiwen geen overdreven prettig weerzien gesmaakt, want hun zoon en broer had practisch geen belang stelling voor hen getoond. Sergeant Plant werd niet afgehaald. Inmiddels was een vrij .groot -ge zelschap uit Valkenbhrg, dat ter be groeting van soldaat Van Leen wen mee naar Schiphol gekomen was,:, op enige afstand enthousiaste kreten aan het slaken en ten slotte kwam er mu ziek voor de dag waarna soldaat Van Leeuwen, nadat hij de Korea- onderscheiding in ontvangst genomen had, naar Valkenburg vertrok. Eigenaardige voorkeur In een hoofdartikel schrijft de „Chicago Tribune", dat Nieuw-Gui- nea moet worden opengesteld voor kolonisatie en ontwikkeling op grote schaal door Japan. Het blad zegt, dat Nederland en Australië er naar stre ven „weer de oude imperialistische weg te gaan bewandelen" in Nieuw- Guinea. In het hoofdartikel wordt er aan herinnerd, dat het blad ook kortge leden aanspoorde tot kolonisatie en ontwikkeling door Japan en wel als een middel om de Japanse problemen van overbevolking en het tekort aan landbouwgronden op te lossen. Het blad schrijft: „Er kwam vlug een antwoord van Australië en Ne derland op dit voorstel. De Neder landse pers reageerde niet vriendelijk op het denkbeeld het gebied los te laten. De Australische regering droeg het bestuur in Nieuw-Guinea op het gebied tegen het einde van 1954 on der regeringscontróle te brengen". „Het 'is kenmerkend voor het im perialisme, dat Nederland en Austra lië door de Verenigde Staten gered van onderdrukking voldoende van hun angst moeten zijn genezen om weer de oude imperialistische weg te gaan bewandelen. Zij staan blijkbaar onverschillig tegenover het feit, dat hun heerschappij over Nieuw-Guenea dit potentieel rijke en productieve gebied steriel maakt. Hun belang is te houden wat zij hebben, ofschoon dat slechts het voorrecht van een vrek is". De „Chicago Tribune" besluit: „De druk, die eens in Japan leidde tot ar moede en oorlog, zou kunnen worden weggenomen, indien het Japan zou worden toegestaan Nieuw-Guinea te koloniseren en tot ontwikkeling te brengen. Blijkbaar geven de koloniale eigenaars er de voorkeur aan stil te zitten in de verwachting, dat er weer een Amerikaanse redding zal komen indien het tót een uitbarsting komt". zekeringsmaatschappijen, Belgische, Engelse en Nederlandse. Ongeveer een maand na de ver zending kwam men tot de ontdek king, dat het geld niet in Amerika was aangekomen, doch spoorloos was verdwenen. De Zwitserse ban ken spraken daarop de verzekerings maatschappijen aan. Intussen was op 10 Januari de „Flying Enterprise" gezonken, doch op dat moment wist nog niemand, dat de bankbiljetten op dit schip beland waren. Een on derzoek wees echter uit. dat de zen ding aan boord van de „Flying En terprise" geladen was. Dat kapitein Carlsen of zijn supe rieuren in New York, de firma Is- brandsen, niets wisten van de zen ding bankbiljetten, mag nauwelijks verbazing wekken. Immers, een ka pitein kent slechts de aanwezige zak ken van wat hij aan post vervoert. Welke papieren, brieven of docu menten zich daarin precies bevinden, is voor hem van geen belang. (Geldig van Vrijdagavond tot j Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur v.m.). VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 5 Sept.: zon op 5.58 en onder 19.19; maan op 2.40 en onder 18.11 uur. Het weer in Europa HELSINKI regen 19 C STOCKHOLM licht bew. 19 KOPENHAGEN licht bew. 17 AMSTERDAM zwaar bew. 17 EDINBURGH geheel bew. 16 LONDEN zwaar bew. 19 LUXEMBURG mist 18 PARIJS licht bew. 21 BORDEAUX licht bew. 25 NICE licht bew. 25 GENEVE licht bew. 28 ZURICH half bew. 26 LOCARNO nevel 26 FRANKFORT licht bew. 23 WENEN zwaar bew. 31 INNSBRUCK geheel bew. 217 ROME onbewolkt 33 Korreltje De mens verlangt veel en toch heeft hij slechts weinig nodig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1