Een volleybalwedstrijd voor rolstoelpatienten HET ZINGENDE NIJLPAARD m DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 t DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 boekbespreking Vrouwen zijn als bladeren. James P. Leynse. Uitg. „Kosmos" Uitgevers-Mij. Amsterdam. In haar grote verscheidenheid van uitgaven brengt de N.V. Uitgevers- Maatschappij „Kosmos" te Amster dam een bijzonder interessante ro man van de auteur James P. Leynse, een Zeeuw van geboorte, die in Lei den theologie studeerde en daarna de Zendingsschool te Oegstgeest be zocht. Hij werkte vervolgens vele jaren in China, leerde taal en ge woonten en werd bij de tweede we reldoorlog evenals andere blanken in het concentratiekamp opgesloten, waar hem als enige arbeid overbleef te schrijven, waartoe hij vroeger nimmer de gelegenheid had gehadi Een van zijn geestesproducten is „Vrouwen zijn als bladeren", in de vertaling van Clare Lennart, een ro. man, welke zich afspeelt in het mo derne China. De auteur, die China door en door kent, laat ons kennisma ken met een jonge rijke Chinees, wie reeds bij zijn geboorte zijn vrouw werd toegewezen, en die, wanneer hij enige jaren getrouwd is, liefde opvat voor de zuster van zijn vrouw. Zijn- liefde wordt beantwoord en zij wordt zijn tweede vrouw. Tot welke verwik kelingen dit aanleiding geeft, kan men slechts goed begrijpen, als men weet, dat het Chinezen-gewoonte is met hele families bij elkaar te wonen in 'n zgn. familiehuis, waar de oudste der familie de scepter voert en zon der wie er geen in- of uitgaan bijna mogelijk is. Op onderhoudende wijze schildert de schrijver de altijddu rende strijd in dit huis tussen ge woonte en traditie, de macht der lief de en de zich steeds meer baanbre kende persoonlijkheid van de jonge ren. De tweede vrouw van de jon-ge Chinees wil haar man geheel voor zich, maar wordt daarin weerstreefd door de heilige traditie, hetgeen haar tenslotte noopt de vlucht te nemen in een nonnenklooster. De eerste vrouw evenwel, allerminst uit liefde getrouwd, vindt toch geen voldoening in haar heengaan, blijft eveneens zoe ken naar een andere oplossing en vindt deze, als zij in- aanraking komt met Westerse opvattingen, welke haar doen besluiten naar Amerika te gaan, evenwel niet, zonder dat zij gezorgd heeft haar zuster te vereni gen met haar man. Op bijzonder interessante wijze weet de auteur ons een kijk te geven op die Chinese zeden en gewoonten, waarmede de westerling zich zo moeilijk kan verenigen, maar hij laat de lezer daarbij genieten van het on uitputtelijk arsenaal van overheer lijke beeldspraak, waaraan het Verre Oosten zo rijk is. Daarbij zal men getroffen worden door de rake type ringen van diverse personen in deze roman, niet in het minst van die der ..Grand Old Lady", de grootmoeder, die als een Adèle Sandrock de hele familie regeert en tiranniseert, maar die tenslotte toch de vaan moet strij ken voor de opvattingen der jongere generatie. Deze roman, die tegen de pry's van ƒ5.90 wordt uitgegeven, vetrscheen in een vlotte en prettig aandoende vertaling van Clare Lennart en werd typografisch uitstekend verzorgd, zo dat het voor de komende winter maanden een welkom bezit mag wor den genoemd. De Moeder. Door Marie Koenen. Uitg. Posthoorn- boeken van Het Spectrum te Utrecht. Reeds een zevende druk mocht het boek „De Moeder" van Marie Koenen beleven. Het was de eerste roman van deze grote Nederlandse schrijf ster, die nog niet zo lang geleden overleed. Zij werd geschreven in de jaren 19141915, bijna veertig jaar geleden dus, maar des ondanks nog actueel. Want „De Moeder" is een romarv van alle tijden, het beeld van de Moeder in het verleden, het heden zowel als in de toekomst en de pro blemen, waarin „de Moeder" van Marie Koenen zich geplaatst ziet, zijn die van de moeder uit alle tijden. Het gaat hier slechts om de Moe der, niet o'm de ouders, want de hoofdpersoon uit deze roman is we duwe, die haar man verloor twaalf dagen na de geboorte van haar zoon, die haar tweede kind werd. Ploete rend en zorgend offerde de vrouw zich op voor haar beide kinderen, zich illusies scheppend omtrent een goe de toekomst voor beide en daarvoor heel haar persoonlijkheid gevend, zich alle opofferingen getroostend, al leen worstelend.... omdat zij tegen de zin van haar familie was ge trouwd met de koster-organist van het dorp. De tijd schrijdt voort, de kinderen groeien op en als de moe der denkt al haar gekoesterde illu sies in vervulling te zien gaan, moet zij tot de droeve ervaring komen, dat zij er nog verder af is dan toen zij begon „De Moeder" is psychologisch zo zuiver gezien, dat ieder er onder de indruk van geraakt. Daarnaast is het letterkundig zo heerlijk om te lezen, als we van een bekwaam Ne derlands schrijfster slechts kunnen verwachten. Elke moeder, elke ouder, maar ook elk kind kan uit dit boekske levens lessen putten, die van> onschatbare waarde kunnen zijn; voor de ouders om niet in het ijle weg te bouwen op illusies; voor de kinderen om te zorgen, dat zij toch willen begrijpen wat het voor een ouder betekent zich geheel te geven voor de toe komst van het kind en dat dit op zijn beurt niets onbeproefd mag laten om de illusies van1 vader ,of moeder niet door jeugdige onbezonnenheid te verstoren. Deze heruitgave van „De Moeder" achten we zeer gelukkig gezien van de uitgeverij en we zouden slechts wensen, dat het een zo groot moge lijk afzetgebied zou mogen vinden. Het is weer zo ver. Kort of lang is het grote probleem in de modewereld. Het was Dior die de vraag kort of lang weer eens opwierp. De eerste start over dit nieuwe offensief over de roklengte is inmiddels al weer wat geluwd. Het is nu maar de vraag wie het uiteinde lijk zal winnen de 40 cm..van Dior of de meer gedegen 37 tot 35 cm. van Fath de andere koning uit die merk waardige wereld, die wij mode noemen. Maar ondanks al het rumoer om Dior en Fath, hebben deze niets anders ge daan dan een beroep op de historie te doen, want door de jaren heen heeft de lengte van de rok zijn wisselvallige kuren gehad. Voor de eerste wereldoorlog was het al lang wat de modeklok sloeg. Maar dan ook zo lang, dat er werkelijk niets meer bij kon. Na de oorlog kwam de grote wijziging in de modewereld. Met de sensatie van de vrede kwam de sen satie van de rok met een lengte van bijna 29 cm. van de grond. Men was er schijnbaar zo beduusd van dat men 1923 maar weer snel liet Zakken. Bijna zouden wij zeggen dat het ook mede een afscheid van de héél lange rok was. De ervaringen van de grafiek doende ons echter zwijgen. Een feit is het echter dat na 1923, op de grafiek het jaar 1948 een poging deed om minstens het peil van 1923 weer te benaderen. Hulde aan de moed van 1948, maar het heeft dit offensief moeten bekopen met een nieuwe aanval op de roklengte van thans. Of deze nieuwe voorgestelde lengte het zal winnen? Wij weten het niet, maar wij kunnen U met zeker heid voorspellen dat na de ev. stijging de roklengte weer zal dalen. En mocht de roklengte nu dalen dan kunnen wij U met zekerheid voorspellen dat zij weer zal stijgen, want grillig als de natuur van de vrouw is de lijn van -de rok lengte en na iedere stijging kwam er een daling en na iedere daling een stij ging, dus daar vertrouwen wij dan maar op. Guido Gezelle: Oedichten. Prisma-uitgave „Het Spec trum", Utrecht-Ant welpen. Wanneer wc tegenwoordig over Guido Gezelle spreken, dan weten we daarmede te noemen de grootste on zer priester-dichters sinds eeuwen. Toch heeft zijn werk eerst langzaam erkenning gevonden. Zijn eerste bun del „Dichtoefeningen" (1858) hij was toen nog slechts 28 jaar werd buiten de kring van zijn West- Vlaamse bewonderaars, eenvoudig doodgezwegen. Men vond hem, ook in Vlaanderen, te Vlaams in zijn taalgebruik. Tot Noord-Nederland drong zijn werk niet eens door, al had Alberdingk Thijm in zijn Alma nak van 1859 al een van de verzen gepubliceerd, dat vandaag bij ieder bekend is. (O 't ruischen van het ranke riet). Eerst de vernieuwing der Neder landse poëzie, in Noord-Nederland door „De Nieuwe Gids", in Vlaan deren door „Van Nu en Straks" inge zet, schiep een klimaat, waarin men aandacht kon hebben voor het zui vere dichterschap van Gezelle. Sinds dien is een steeds stijgende bewon dering voor deze dichter gegroeid en we mogen welhaast zeggen, dat het bezit van zijn werken als een schat is te beschouwen. Wij mogen Het Spectrum dankbaar zijn, dat het de werken van deze grote priester-dichter, welke thans over alle geografische en ideologische grenzen heen erkend worden als een rijk en onvervreemdbaar erfgoed van de gezamenlijke Nederlanden, in een bundel bijeen heeft gebracht. Het zal door menigeen als een kostbare aanwinst in zijn boekenver zameling kunnen beschouwd worden. De samenstelling, inleiding en noti ties zijn van E. J. M. Laudy-Arnolds, van wie over deze grote priester dichter veel te leren valt, wat men tot heden niet wist. Daarom bevelen we het werk van harte aan. SPORT VOETBAL. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse League werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Cardiff CityHud- dersfield Town 2—1; Manchester City Aston Villa 0—1; Middlesbrough— Bolton Wanderers 32; Newcastle Uni tedLiverpool 40PortsmouthChel sea 3—2; Sheffield Wednesday—Preston North End 4—2; West Bromwich Albion Manchester United 20. Tweede divisie: Birmingham City- Plymouth Argyle 3—0; Bury—Lincoln City 1—1; Derby CountyStoke City 1—1; Doncaster Rovers—Bristol Rovers 1—0; Everton—Hull City 2—0; Fulham Leicester City 11; Leeds United Swansea Town 32; Nottingham Forest Luton Town 21. DUITSLAND B—ZWITSERLAND B 2—0 Te Konstanz werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen de B-ploegen van Duitsland en Zwitserland. Duitsland won met 20, ruststand 10. LUGDUNUM—ARCHIPEL. Voor het spelen van een laatste oefen wedstrijd krijgt Lugdunum a.s. Zondag bezoek van de Haagse 3e klasser „Ar chipel". Aanvang 2.30 uur. Ter zelfder ure zullen ook de reserve elftallen de strijd aanbinden. Lugdunum 1 komt als volgt uit: doel: Van Well; achter: Quist, Ligtvoet; mid den: Van Pijlen, Hoekstra, De Roo; voor: Teeuwen, Filippo, Bekkering, Verhoeven, Mizee. TAFELTENNIS. R.K.L.T.V. „DE SLEUTELS". Wedstrijden om het kampioenschap. Zondag a.s. zulen in het clublokaal van de Sleutels (R.K. Jongens ULO, Vrouwenkerkhof) 3 belangrijke massa kampen worden verspeeld. Bij de heren zal in twee groepen van zeven spelers gestreden worden om de drie bovenste plaatsen. In groep A staan opgesteld: J. Burg- houwt, J. Bouwmeester, "H. Filbry, G. Montanus, J. v. d. Post, R. Rijsdijk, J. Visser. In groep B staan opgesteld: P. Fens, G. Bakker, G. Friedhoff, J. Staats, W. Steenbergen, G. Rijsdijk, J. Verhoogt. Bij de dames, die in een zeskamp om het kampioenschap zullen vechten, zijn het de navolgende speelsters: A. van Cassel, T. Heuzen. T. Heuzen, R. Ver hoogt—Ruigrok, G. Winkelman, I. Win kelman. Als reserven voor de heren staan op gesteld; R. Hillenaar en H. Heemskerk. Bij de dames is mej. J. Jansen eerste reserve en mej. Th. Servaas tweede. De wedstrijden zullen aanvangen om 13 uur precies en zullen duren tot ca. half zes. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Vrij entree. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden op Dinsdag- en Donderdagavond van half acht tot half elf tijdens de training en op Zondag a.s. tijdens de wedstrijden. Vandaag wordt bij het Militair Hcrstellings- en Oefening soord „Aardenburg" te Doorn een sport- en feestdag gehouden. Gistermorgen vond o.a. een volleybalwedstrijd plaats voor rolstoelpatiënten. Tijdens de volleybalwed strijd die met vuur werd gespeeld. ATHLETIEK. In het kader van de Deventer feest- week is een 25 km. loop gehouden, waarbij Janus van der Zande uit Hal steren er in slaagde het Nederlandse record op deze afstand te verbeteren en te brengen op 1 uur 23 min. en 18 sec. Het oude record stond eveneens op zijn naam met 1 uur 24 min. 42 sec., gemaakt te Den Haag op 26 October 1952. De uitslagen waren: 1. Janus van der Zande (Olympia '47, Halsteren) 1.23.18; 2. Slegt (Daventria, Deventer) 1.27.06; 3. C. van der Zande (Olympia '47) 1.27.56; 4. Prinsen (Daventria) 128.18; 5. Van Ginkel (Hilversum) 1.30.19; 6. Schinkhof (Minerva) 1.30.25; 7. De Jong (GSC) 1.32.04; 8. Piet Slijkhuis (KNAU) 1,32.45; 9. Frederiks (Daventria) 1.32.56; 10. Heerons (Zaanland) 1.34.55. De Amerikaan Mal Whitfield, de olympische kampioen op de 80 Ometer, die aan de internationale avondwedstrij- den van de Trekvogels op Vrijdag a.s. zou deelnemen, zal men op de Duin- horstbaan niet te zien krijgen. Uit Ame rika is telegrafisch bericht ontvangen, dat hem voor dfeze wedstrijden door de Amerikaanse athletiekbond geen start vergunning Is verleend. DE RONDE VAN BOSKOOP. De Boskoopse „A.V. '47" organiseert ook dit jaar weer een Regionale Weg wedstrijd „De Ronde van Boskoop" en wel op Zaterdag 12 Sept. te 16.30 uur. De wedstrijden bestaan in een 3000 meter-loop voor A, B, C en D-klassers alsmede voor veteranen en niet-KNAU- leden en een 1500 meter-loop voor A- en B-junioren. De zevende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dames tussen de Russinnen Lyudmilla Rudenko en Elizaveta Bykova is afgebroken. Een aanval op de koningsvleugel van Rudenko werd door Bykova met een doorbraakpoging op de damevleugel beantwoord. Daaruit ontstond een inge wikkelde situatie, waarin beide speel sters winstkansen hadden. Het werd 'n verbeten strijd, die tenslotte in een voor de wereldkampioene gunstige stel ling werd afgebroken. HET TOURNOOI TE NEUHAUSEN. De uitslagen van de derde ronde van het candidatentournooi voor het we reldkampioenschap schaken, dat te Neu- hausen werd voortgezet, luiden: Najdorf (Arg.)Gligoric (Z. Slavië) jy,Petrosian (Rusl.)Bronstein (Rusl.) y2y,\ Averbach (Rusl.) Reshevsky '(Rusl.) ]Ay Szabo (Hon garije)Keres >(Rusl.) 0Euwe (Ned.) Smyslov (Rusl.) afgebr.; Stahlberg (Zweden)—Geiler (Rusl.) afgebr.; Bo- leslavsky (Rusl.)Kotov (Rusl.) afg.; Taimanov (Rusl.) had vrij. PAARDENSPORT. COURSES OP DUINDIGT. Duindigt trof het gisteren niet bijster met de draverijen, want het weer viel ditmaal na de mooie Dinsdag bar tegen. De courses leverden een fraaie dub bele zege op voor Stal France met pikeur Overeem, die met Royal Heny de Amethystprijs en met Quite Heny de Bergkristalprijs wist te veroveren. De uitslagen waren: Agaatprys. 1. Spencer Hollandia (W. H. Geersen) km-tijd: 1.30.5; 2. Sir Hollo (H. C. ten Hagen) km-tijd: 1.38.9; 3. Sonja Zora (J. Wagenaar) km-tijd: 1.-38.0. Toto: w ƒ1,50; pl. ƒ1,40, 2,—; gek. ƒ5,60; cov. ƒ3,70. Amethystprijs. 1. Royal Heny (W. B. van Overeem) lcm-tijd 1.33.1; 2. Patrijs S. (N. Heskes) km-tijd: 1.29.8; 3. Ru- dolf G. (W. Brouwer) km-tijd: 1.34. Toto: w. 5,70; pl. 1,80, 3,—, 1,90; gek. ƒ10,80; cov. ƒ6,20. Bergkristalprijs. 1. Quite Heny (W. B. van Overeem) km-tijd: 1.26.8; 2. Paul B. (J. M. v. d. Berg) km-tijd: 1.29.6; 3. Pepsi Cola (J. van Leeuwen Jr.) km- tijd: 1.29.1. Toto: w. ƒ2,30; pl. ƒ1,70, 2,90; gek. ƒ8,70; cov. 3,70. Granaatprjjs. 1. Petulance K. (F. A. Bosveld) km-tijd: 1.26.1; 2. Peter Spen cer (H C. ten Hagen) km-tijd: 1.26.1: 3. Octavianus K (M. Vergay) km-tijd: 1.27.7. Toto: w. ƒ11,— pl. 8,80, 1,60; gek. ƒ13,30; cov. ƒ5,60. Saffierprijs. 1. Louis Axkit (M. Ver gay) km-tijd: 1.27.1; 2. Prinses Zora (H. C. ten Hagen) km-tyd: 1.27.4; 3. Guy Hanover (W. Leeuwenkamp) km- tijd: 1.27.1. Toto: w. ƒ3,—; pl. ƒ1,70, ƒ3,50, ƒ2,90; gek. ƒ3,10; cov. ƒ7,—. Opaalprijs. '1. Sagita (A. W. v. Dijk) 2. Boekanier (C. Trubert); 3. Dicky (H. J. v. d. Kraats). Toto: w. ƒ5,60; pl. ƒ3.20, 6,30; gek. ƒ51,90; cov. ƒ7,30. Barnsteenprijs: 1. Corrida (A. Mon tane); 2. Wiribi (A. W. van Dijk); 3. La Potiche (J. Vóórhaar). Toto: w. ƒ4,10; pl. ƒ1,10, 1,10; gek. ƒ8,cov. 3,Totale omzet 42.092. POSTDUIVEN. Concourscommissie Rijn en Gouwe. Concours met 233 duiven vanaf Venlo. Gelost te 11.00 uur met harde Z.W.- wind. Uitslag: Gebr. Oosterman, Aar- landerveen 1, 4; J. Tuinenburg, Alphen a. d. Rijn, 2, .15; D. v. d. Helm. Nieuw koop, 3, 8; H. v. Dijk, Waddinxveen, 5* Gebr. de Wit, Koudekerk, 6, 9, 14; W. H. v. Muiden, Boskoop, 7; G. Os kam, Nieuwveen, 10. |0£ SCHUTTE BS SCHIETEN ZO RRRK, DRT er MRRR ENKELE ZRNDHOENT ZES OVER BLEVEN, OM TE GR RN VERTELLEN DRT ZE RLLEMRRL OP HUN BRS/S Z'JN TERUG gekeerd. Vreemd, hé! Met zufke ou derwetse dm gen.en elk schol raak 7 j (Dalkomt omdol erin (de woestim geen kroeg- j'es.zi/n, denkikfj EJ Ei NO JE VERDER LRRT TRNTE DON in DE SOLDRTEN RCHTER EN GRRT MET iuSKE EN W/SKE RL - LEEN VERDER del gezeur ven -Wal zit 1 daar in Maar pas nu op, want we z'jn dicht b'j de f/inx.') flcevrll/g K'Jkt Wis- ke even om... ...en vrlt lrng- urr op de grond vrn de schrik. l|t Tropenliefde (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 65) „Ha, dokter bent u daar weer", riep hij de kleine Ierse geneeseher joviaal toe. „Daar staan de spullen. Help your self en zegt me eens eerlijk, hoe het er mee staat". „Dank je. Jullie mogen allebei van geluk spreken". Hij kwam bij Temple zitten. „Zij is natuurlijk nog moe, of lie ver gezegd vermoeid, want het is een krachtsinspanning geweest, die lange tijd het ergste van haar heeft ge vraagd. Daardoor is ze ook wat ze nuwachtig en gejaagd geworden. Dat gaat wel over. Maar haar voeten zijn er lelijk aan toe. Het kind moet er heel wat mee hebben uitgestaan. Ove rigens is ze uitstekend. Alle organen zijn in orde, haar ademhaling laat niets te wensen over", voegde hij er veelbetekenend aan toe. „Goddank," zei Temple met een zucht. „Dat is een ware nachtmerrie voor me geweest. Je wist maar niet, wat die duivels met haar in de zin hadden. Heeft ze iets losgelaten?" „Nee. Ik heb haar onmiddellijk het zwijgen opgelegd. Daarvoor is het alles veel te kort geleden. Er is nog geen voldoende afstand tussen feiten en herinnering en daardoor worden de zenuwen door de herin nering bijna even sterk geënerveerd als door de doorgestane verschrik kingen. Later misschien, maar nu nog niet. Houd haar al die tijd zo veel mogelijk bezig en stop haar goed vol. Ik zal een slaapdrankje laten brengen. Weet je niet iem^id die bij haar kan slapen. Het lijkt me goed, dat er steeds iemand in haar is. Ik vermoed, dat ze vooral 's nachts dik wijls kwade dromen heeft". „O, ja die dikke vrouw van de oude Antonis is vroeger amah geweest. Die is er voor geknipt. Als Stella wakker is kwebbelt ze zo. dat mijn zuster uit wanhoop weer gaat slapen. Ver geet ze haar plicht, dan ze door haar snorken Stella wakker". „Goed. Ik ga alweer. Ik feliciteer je, dat alles zo goed is afgelopen". „Nog een ogenblikje, dokter! Hoe staat het nu met dat plan voor Fort Malcolm? Is ze al in staat om een paar uurtjes in de trein te zitten?" „Ik zou niet weten waarom niet... als ze zelf wil", voegde Callaghan er lachend aan toe. terwijl hij in zijn kleine tijtuigje koen de teugels nam. „Jij probeert haar natuurlijk weg te krijgen. Ga je gang. Ik heb dat punt daarstraks even aangeroerd, maar het is een tere kwestie, ouwe jongen". Temple kwam bij Stella in de veranda thee drinken. Zij lag in een lange stoel. Haar voeten waren keu rig verbonden en rustten op een kus sen. Haar donker grijze kimono was aan de hals open, zodat de oranje revers van haar pyama zichtbaar wa ren. Heur haar glansde van' het bor stelen. In mooie gelijke golven lag het ov haar hoofd. Haar verbrand gezicht had ze met wat poeder een bleker tint gegeven. Neen ze zag er werkelijk niet naar uit, alsof ze nog geen vier-en-twintig uur geleden al die kwellingen en ontberingen had doorstaan. Ze lachte hem hartelijk toe. „Nu moet jij thee schenken, Jim. Ik ben werkelijk te lui vandaag. Wat is dat leuk". niets behoeft te doeh", zei Jim. „Jullie vinden alles leuk, als je „Wat mopper je toch, Jim?„ plaag de Stella, ,dat ben ik niet van je ge woon. Nee, nog een schepje suiker, ja, zo dank je. Heeft die dokter veel gelogen?" „Hij zei, dat je een beetje rust moest nemen. Ik heb uit Londen een schat van een jonge verpleegster laten komen. Ze is wat bruin van tint, heeft de zeven kruisjes al achter de rug en den zwerm van rond de hon derd kleinkinderen vermoe ik. Die zal proberen om je een beetje aan de praat te houden. Die pillendraaier wil het nu eenmaal hebben". „Jim", zei Stella, terwijl ze de hand, waarmee hij haar thee aanreik te even vast hield, je moet je voor mij niet zo verbergen achter die ge maakte grapjes. Ik weet, dat jij meer geleden hebt dan ik.. Dat vind ik zeer sympathiek van je, Jim." „Het was een hel, een absolute hel',' antwoordde hij nors. ,.Ik geloof dat ik geen oog meer heb dichtgedaan, sinds jij vertrokken bent. Ik heb al die dagen als een bezetene op de on derneming heen en weer gedraafd. Telkens me verkleden, boodschappen doen. die al lang gedaan waren, naar de rivier, opbellen, informeren of er op het fort om op het kantoor van Carruthers niks bekend was en alles zo gejaagd, dat je voortdurend liep te zweten. Gisternacht heb ik gepro beerd of ik mezelf niet in slaap kon zingen maar geen kans," zei Jim. „Dat verwonderd me niets", zei Stella lachend. „Och ja," zei Jim, „wat zouden we er no? lanrer over zeuren. Het is voorbij, jij bent terug. We hebben onze portie al weer gehad". „Ja Jim, alles is geleden. Ik zal nu eens voor ziekenverpleegster gaan spelen over jou. Maar ik zeker je, dat ik geen whisky ak slaapmiddel voorschrijf hoor". „Stella Temple", begon hij quasi bevelend, „jij vertrekt morgenochend om acht vijfentwintig met de Borne- osche luxetrein naar de beroemdste badplaats van geheel Borneo, Fort Malcolm. Daar kun je dansen en baden en dineren cn alle genietingenen smaken, die 't grote leven in de Oost je maar bieden kan". „James Tenvple, Esq", deed ze even officieel, „directeur der onderneming Sebrang, j'y suis, j'y erste". Zij kwam recht zitten in haar stoel. „Jim. ik moet eens verstandig met je pra ten en jij moet eens goed naar me luisteren. Ik moet hier blijven. Want", ging ze even blozend verder, en toen aarzelde ze, als een school kind, dat stout is geweest en het niet zeggen durft, „want, ik zou niet graag zo ver weg willen zitten van Sebrang. omdattoe vervelende knul kun jij ook niet eens wat zeggen be grijp je dan niet Mr Carruthers is terug gegaan naar die verschrik kelijke kerels en zou jij dan niet bang zijn, Jim? Ik weet nu wat voor duivels het zijn. Hij is de enige blan ke onder al die inboorlingen. Het komt vast en zeker tot een gevecht en ik heb zo'n voorgevoel, ja ik kan je niet zeggen waarom, maar ik ben vreselijk bang, dat hem iets zal over komen. Als hij eens gewond werd. Jim, en ik was er niet by om hem hier te verplegen, zou je dat niet verschrikkelijk vinden? Zie je niet in, dat ik werkelijk niet vertrekken mag?" Jim begon te fluiten. „O, zit de zaak zo? Nou kind, je behoeft daar geen kleur voor te krij gen. Ik kan het me best indenken hoor. Jammer voor Carruthers. Hij begon een aardige vrijgezel te wor den". „Jim". „Is er iets gevallen?" vroeg Jim la coniek, toen Stella hem woedend dit ene woordje toegilde. „Carruthers is een zeer geschikte kerel en ik weet, dat hy gek op je is". „Hoe weet jij dat?" vroeg ze, ter wijl ze weer rechtschoot, en hem strak in zijn gezicht keek. „Heeft hij neen, dat kan niet, natuur lijk niet dat is niet mogelijk", voegde ze er verlegend aan toe. „Dat hebben de vogeltjes me ver teld," zei hij lachend. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7