DUINSTREEK Nederl. boeren, boeren het best Officieren lieten zich door fourier in de kleren steken Brutale inbreker roofde bezit van Friese keuterboertjes Middenst. Opleiding Wanneer zal het aardoppervlak tot rust komen? DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Zowel in landbouw als veeteelt no. 1 Hoe intensief in Nederland de landbouw en de veeteelt worden be oefend, blijkt uit een recente studie van de E. C. E. en de F. A. O. over de landbouw en de veeteelt in een aantal Europese landen. Zo is bijvoorbeeld de opbrengst van de tarwebouw, uitgedrukt in kilogrammen per hectare, in Neder land een veelvoud van die in ver schillende andere landen. Nederland staat hierbij bovenaan met een opbrengst van 3580 kg. per ha, terwijl Portugal de rij van 15 landen sluit met een opbrengst van slechts 810 kg. per ha. Denemarken en België zijn met resp. 3380 en 3250 kg. de enige landen die met Neder land boven ten opbrengst per ha. van 3000 kg. uitkomen. Daarna volgen West-Duitsland (2860), Engeland (2730) en Zwitser land (2650). Minder dan 1000 kg. op brengst per ha. hebben Griekenland (970) en Portugal (810). Het Duitse gezantschap in Den Haag verzoekt ons het volgende mede te delen: Met toestemming van de Neder landse regering kunnen Duitsers, die zich tijdelijk in Nederland bevinden en slechts in het bezit zijn van een eenmalig inreisvisum voor Neder land, op 6 September a.s. voor het vervullen van hun kiesrecht naar Duitsland reizen en op hetzelfde vi sum naar Nederland terugkeren. Men dient zijn Duitse stembiljet en pas te tonen aan de Nederlandse douane, waarna in de pas een stempel wordt gezet, dat de terugkeer naar Neder land tijdens de geldigheidsduur van het visum mogelijk maakt. In de afgelopen nacht ca. 3 uur reed een vrachtauto met fruit tussen Nijkerk en Putten door onbekende oorzaak tegen de bomen. De chauf feur, de heer D. W. van Eewijk uit Tiel, werd zo zwaar gewond, dat hij overleed. Zijn compagnon, de heer J. L. van Tricht, eveneens uit Tiel, werd zeer zwaar gewond naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo gebracht. De vrachtauto is geheel vernield, o.a. werd de gehele cabine van het chas sis afgerukt. Ook Spierpijn en rheumatische pijnen wrijft U weg met (Advertentie) Aetherklanken VRIJDAG Televisie-progTamma. NCRV: 20.15—21.45: 1. Journ.; 2. „Hoe lopen ze erbij?", 'n collectie exotische schoenen; 3. „Uitvindingen van deze tijd", film; 4. Weerb. 5. Ma rionettenspel. 6. Dagsluiting. M. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Dubbelkwartet. 13.40 Gram. 14.00 ld. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Renaissance- kwart. 16.40 Gram. 17.00 Lichte muz. 17.30 Gram. 17.45 Friese uitz. 18.00 Gram. 18.15 Promonade-ork. en so list. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelich ting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ensemble. 21.00 „Om papa's principe", hoorspel. 22.10 Her inneringen aan Steravonden i.h. af gelopen winterseizoen. 22.30 Viool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Het Evan gelie in Esperanto. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: „Kinderen en Men sen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgel en zang. 10.43 Fluit en piano. 11.00 Voordr. 11.20 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport. 12.48 Gem. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en voor de huisvrouw. 13.25 Dansmuz. 14.00 Voor de huisvr. 14.20 Fluit, klarinet en piano. 14.50 Voor dracht. 15.10 Orgelconc. 15.30 Metro- pole Ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Roemeens ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Waar het om gaat", vraaggespr. 19.00 Dameskoor. 19.15 Viool en Hammondorgel. VPR O: 19.30 „Wat wij Vrijzinnige Protes- anten geloven", caus. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang en piano. 20.30 „Wereld- federalisten in Kopenhagen bijeen". 20.40 „Verdraagzaamheid", caus. VA RA: 21.00 Cabaret. 21.30 „Duizend jaar Muiden", klankb. 21.50 Gram. 22.05 Buitenl. weekoverz. 22.20 Lich te muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerork. Interessant zijn ook <le cijfers, die in de studie vermeld zijn over de jaar lijkse melkopbrengst per koe. Ook hierbij staat Nederland bovenaan met een opbrengst van 3700 kg. Direct daarop volgt België met 3528 kg. Daaruit blijkt, dat dit land zijn oorspronkelijke achterstand op Ne derland in belangrijke mate heeft ingehaald. Denemarken komt met een jaar lijkse melkopbrengst van 3300 kg. op de derde plaats. De overige landen blijven hierbij ver achter. De ge ringste melkopbrengst worden gevon den in Turkije met 530 en in Grie kenland met 683 kg. per jaar. Als een groen Toen de opvarenden van het S.S. „Salatiga" van- het passagie ren op hun schip terug kwamen hoorden zij, dat de volgende reis naar Perzië zou gaan, waar niet alleen de politieke, maar ook de luchttemperatuur op het ogen blik ongemeen heet is. In hun verhitte toestand leek hun dit wel prettig, maar toen de volgende dag de werkelijk heid tot hen doordrong rezen de haren hun te berge. Om althans daar geen last meer van te hebben lieten zy zich kaalscheren, zodat zij nu naar Perzië gaan, zoals de groe nen volgende week naar Miner va, fris maar nederig. Sergeant gestraftsuperieuren vrij-uit Zelfs de commandant deed dapper mee In een van de Utrechtse kazernes wilde een sergeant-fourier, die als vrijwilliger in dienst getreden was en wachtte op zijn vaste aanstelling in het leger, erg graag goede vrienden blijven met zijn superieuren, omdat dezen nu eenmaal grote invloed kun nen uitoefenen op een verzoek tot een vaste legerverbintenis. De officieren in deze Utrechtse ka zerne „zagen" hier wel wat in en staken zich in de kortst mogelijke tijd op kosten van het magazijn van de fourier in nieuwe kleren. Daar een officier in het leger verondersteld wordt voor zijn eigen kleding te zor gen, was dit onrechtmatig en ten slot te liep de fourier tegen de lamp. Terwijl de officieren vrij-uit gin gen, werd de sergeant voor de krijgs raad gedaagd en veroordeeld tot 14 dagen voorw. met een proeftijd van 2 jaar en 50.subs. 25 dagen hech tenis. Deze zaak diende gisteren voor de krijgsraad te Den Haag en de verde diger, zelf een officier, trok zeer fel van leer tegen deze gang van zaken. Het was voor hem onbegrijpelijk, hoe men een onder-officier, die onder ze kere pressie gehandeld had, voor de krijgsraad gebracht had, terwijl de officieren, die deze man tot zijn mis stap aangezet hadden en hiervan ge profiteerd hadden, buiten de be Vergaste bloembollen bij Beverwijk Op vragen van de Tweede Kamer lid over de schade, welke bollenkwe- kers van Beverwijk en omgeving van schadelijke induslriegassen van het hoogovenbedrijf ondervinden heeft de minister van Landbouw, geant woord: Dat de beschikbare gegevensoip- trent de beschadiging van tuinbouw- gewassen in de omgeving van Be verwijk een wijziging geven, dat deze inderdaad een gevolg kan zijn van industriegassen, alhoewel geens zins vaststaat, dat deze veroorzaakt wordt door het stoken van aardolie. Reeds eerder zijn stappen onderno men door de georganiseerde land bouw om in samenwerking met de betrokkenen, en andere instanties, tot een oplossing van deze bezwaren te geraken. Ge zien de gecompliceerd heid van het vraagstuk, kon niet op korte termijn een oplossing worden gevonden. Van enige schade voor de gezond heid van de omwonenden is niet ge bleken. Nochthans zal ook dit punt in het te houden wetenschappelijk onderzoek betrokken worden. Aangezien het oriënterend vooron derzoek in dezen, wat betreft de li teratuurstudie, ervaringen in andere landen, met name in Amerika, en de te gebruiken apparatuur, als beëin digd kan worden beschouwd, is thans er plaatse een onderzoeker gedeta cheerd door het instituut voor plan- tenziekenkundig onderzoek om in past Natuurwetenschappelijk Onder zoek) de oorzaak op te sporen. Als de resultaten van dit onderzoek bekend zijn, kan eerst worden nage gaan, of hier maatregelen van over heidswege nodig zullen zijn. Het ge pleegde overleg met alle partijen wijst eerder in de richting, dat door de belanghebbenden zelf zal worden getracht deze problemen op te los sen. D, Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" heeft opnieuw bij Neder landse werven drie vrachtschepen besteld. WINKEL WERD DOOR VUUR VERTEERD. In minder dan een uur is gisteren te Almelo een winkelpand aan de Ootmarsumsestraat aldaar door een felle uitslaande brand verloren ge gaan. Het vuur sloeg met zul een hevigheid om zich heen dat de in boedel en de winkelinventaris ge heel verloren gingen. De brandweer, die het vuur met groot materieel bestreed, kon slechts de belendende percelen behouden. De vlammen hadden zich reeds een weg gebaand naar het aangrenzende perceel. Ver moedelijk is de brand ontstaan door het ontsteken van een gasstel in het magazijn achter de winkel. De be woner van het perceel en zijn bei de zonen, konden zich in veiligheid stellen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. klaagdenbank bleven, ja sterker nog, het was de verdediger ter ore geko HILLEGOM 50 Jaar getrouwd. Gisteren vierde het echtpaar J. AartsLem mers zijn gouden bruiloft. Des mor gens werd te 9.30 in de St. Marti- nuskerk een gezongen H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Des mid dags was er een druk bezochte re ceptie en des avonds bracht Cres cendo een serenade. Vanzelfspre kend kwamen er mooie cadeaux en een schat van bloemen. Steun aan speeltuinwerk. De collecte, die gehouden is voor de spe^tuinver. „Weerestein" heeft 1100.24 opgebracht. KATWIJK Geb.: Jacob J. G., z. v. N. M. Maan en E. de Groot; Lydia, d. v. Z. van der Plas en L. Hazenoot; Cornelis, z. v. C. van Velzen en T. Guyt. Ondertr.: J. Hoek en J. Zandber gen; D. Berkheij cn J. de Jong; P. van Vliet en G. van Delft; J. H. van Schie en H. F. de Kreek; G. Spie renburg en T. in 't Veld. Getr.: R. van Til eri J. Botermans; H. L. van Tol en E. J. M. van Leeu wen. Overl.: B. Varkevisser, 72 jaar, echtgenoot van J. van der Plas; C. van der Plas, 79 jaar, echtgen. van Schaap; J. van der Meer, 74 jaar, men, dat een hunner zelfs kort, nadat I ^cnaap, deze zaak uiteelekt was. werd bever- echtgenote van H. van der Boog. WARMOND deze zaak uitgelekt was, werd bevor derd. Tot zelfs de commandant van de kazerne had zich door de fourier in de kleren laten steken De auditeur-militair vond de toe stand in de betreffende kazerne ook diep treurig, maar eiste toch boven- fourier toch tot bovengenoemde genoemde straf. Ondertr.: Evert Doornenbal, 28 jr. te Utrecht en Willy Kalemink, 21 jr. Johannes Wassenaar, 28 jaar en Wil- helmina Th. J. v. d. Vooren, 25 jr. Cornelis J. van Rijt, 22 jaar te Zoe- terwoude en Maria J. J. Meskers, DAGWERK „U bent een schavuit, niet alleen door de lange reeks inbraken, maar meer nog door het feit, dat die in braken geschiedden bij keuterboer tjes, die u op deze wijze van hun laatste penningen beroofde". Deze woorden kreeg een 34-jarige los arbeider uit Houtigehage van de president van de Leeuwarder recht bank te horen. Aan deze man, die zegt wegens voortdurende hoofdpijn niet tot zware arbeid in staat te zijn en zich genoodzaakt acht. omdat hem te weinig steun werd uitgekeerd, te gaan inbreken, waren vier dief stallen ten laste gelegd, maar hij heeft toegegeven de gehele Zuid- Oosthoek van Friesland en zelfsgelijke clementie vor zijn cliënt in. Uitspraak over 14 dagen. daarbuiten onveilig te hebben ge maakt. In totaal stal hij op deze wijze 23.000,—. Pech door geluk. De officier van justitite mr. J. van LJsendoorn merkte op, dat verdachte een zeer grote dosis geluk heeft ge had, want hij kon deze practijken vier jaar lang uitoefenen, zonder op te vallen. Dat kwam mischien door dat hij bij klaarlichte dag opereer de; hij stapte op de fiets en overal waar hij vermoedde, dat er niemand thuis was. ging hij naar binnen. De eis luidde vier jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger meende, dat ver dachte juist door zijn geluk pech heeft gehad. Hii riep de meest mO' 23 jr. Martien Blom, 27 jr. te Al phen aan den Rijn en Zwaantina G. Boer. Joseph C. J. M. Teunissen, 31 jr. en Margaretha G. Pot, 36 jr. Geh.: Martien Blom te Alphen aan den Rijn en Zwaantina G. Boer. LEIDSCHENDAM R.K.A.V.V. krijgt overdekte tribune De accomodatie van het RKKAVV voetbalveld zal binnen zeer korte tijd verbeterd worden met een over dekte tribune, welke zal plaats bie den aan ongeveer 200 personen. Voor dat doel heeft zich een geheel zelfstandige commisise gevormd, die ook zelf voor de financiering van het plan zal zorgdragen. Daartegenover staat dan, dat RKAW de tribune in huurkoop krijgt en de kosten zal af betalen met de geïnde plaatsengel- den. Zolang de gehele koopprijs nog niet betaald is, blijft de tribune het eigendom van de commissie. RKAW gaat nu de plaatsen op de overdekte tribune verhuren en spoort de voet balsupporters aan zich van een vaste plaats Op de tribune te ver zekeren. De huurprijs van een vaste plaats is bepaald op 5 per jaar dat zal lopen tot 15 Augustus 1954. OEGSTGEEST SALARISSEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. In verband met de grote hoeveel heid copie, die wij gisteren te ver werken kregen, kunnen wij eerst thans ingaan op de besprekingen rond het voorstel van B. en W. van Oegst- geest betreffende de verbetering be zoldiging gemeentepersoneel. De heer Veen (Arb.) wilde 'n po ging doen om de hogere autoriteiten er van te overtuigen, dat het onjuist is om het gemeentepersoneel te kop pelen aan gelijke rangen bij het rijkspersoneel. Volgens spr. ging een dergelijke vergelijking mank, omdat de eisen bij het rijk anders zijn. Voorts achtte spr. de salarisverho ging voor de werklieden te gering. De heer Blansjaar (prot. chr.) sloot zich hierbij aan. Mevr. Smits (WD) daarentegen was verheugd, dat de salarissen van de midden- en hogere groepen thans in de dé-nivellering worden opge nomen. Mr. Valentgoed bestreed de me ning van de heer Veen en zeide het voorstel gaarne te steunen. Na een toelichting van de voorz. werd het voorstel met alg. stemmen aangenomen. STOMP WIJK Ouderavond Pastoor Sister mans, die de ouders, op uitnodiging bijeengekomen in de gymnastiek- APPEL TEGEN VRIJSPRAAK MAJOOR BREUNESE. De Officier van Justitie bij de recht bank te Almelo heeft hoger beroep aan getekend in de zaak tegen de 64-jarige majoor b.d. J. N. Breunese, die enige weken geleden te Almelo terecht stond, omdat hij als leider en woordvoerder van de Nederlandse Bond voor Licha melijke opvoeding drs B., de voorma lige secretaris van de N.B.V.L.O. zou hebben belegd. De Officier van Justitie te Almelo eiste toen vrijspraak en de politierechter vonniste hem conform. Thans heeft de Officier van Justitie hoger beroep moeten aantekenen op last van dc Procureur-Generaal. De zaak zal te zijner tijd dienen voor het Gerechtshof te Arnhem. SCHILDER VIEL VAN BRUG LEUNING. Tijdens werkzaamheden aan de Tankinkbrug, die onder de gemeen te Ambt-Delden over het Twente kanaal ligt, is een schilder gister middag van de leuning gegleden en verdronken. Het slachtoffer, de 23- jarige W. van Otten uit Nijmegen was ongehuwd. Twee werklieden hebben nog pogingen gedaan de jon geman te redden. Doordat zij zelf niet konden zwemmen, slaagden zij hier niet in. EXAMEN 1954 Kon. Erk. Piimanschool PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 (Advertentie). Wilt U iets weten? Vraag: Kunt u my inlichten over het verzamelen van postzegels. Er be staat bij ons hierover een menings verschil. Ik zelf ben in de veronder stelling, dat de te verzamelen postze gels gestempeld moeten zijn. Een an der beweert echter van niet. Antwoord: Oorspronkelijk werden slechts gestempelde zegels verzameld, later ook veel ongestempelde. Het feit, dat er tal van ongestempelde verzamelingen zijn, wijst erop, dat vanaf het begin van de postzegel in derdaad ook „ongestempeld" verza meld is. De Vereniging van Handela ren geeft in haar catalogus ook de waarden van gestempelde en onge- San Francisco de meest besproken, Messina de verschrikkelijkste natuurramp van deze eeuw Landen bijna even onbekend als overstromingen in de Sahara. Toch heeft men ook hier enige malen moe ten constateren, dat het aardopper vlak nog steeds niet tot rust geko men is en plotseling in beweging komt, als een deksel op een met ko kende inhoud gevulde pan. Zo scheurden bijv. in 1756 door een beving die zijn oorsprong in Duits land had vele muren; dikwijls ech ter op een zodanig ongevaarlijke ma nier, dat zij hier en daar nog getoond kunnen worden. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. Ook in de laatste jaren voor de tweede wereld oorlog konden af en toe in ons land schokken gevoeld worden, doch er hadden in die tijd zoveel andere schokkende gebeurtenissen plaats, dat ze ons nauwelijks uit het even wicht konden brengen. Neen, wij hier in Nederland zullen gelukkig waarschijnlijk nooit ervaren, wat het betekent, een ramp zoals, in de laat ste vijftig jaar, achtereenvolgens San Francisco, Messina, Yokohama en nog slechts enkele dagen geleden Griekenland trof, mee te moeten maken. ^EKER, velen van ons hebben zich indertijd behagelijk zitten ver gapen aan een film als „San Fran cisco", waarin deze stad zich, via het hellend vlak en krakende onzin, naar de ondergang spoedde. Voor menige bakvis, in die jaren, zal het bebloede gezicht en de beke ring van hun held Clark Gable, vol doende zijn geweest om zich van de verschrikkelijkheid van die ramp te overtuigen. De meer serieuse toe schouwer zal echter, in de tien mi nuten, die voor de eigenlijke trage die uitgetrokken waren, naast ver wondering over het technisch kunnen der film, een zekere beklemming gevoeld hebben over de geweldige krachten, die huizen in een koorst- achtige rilling uit elkaar deden bar sten, straten als walvisbekken open- stempelde zegels. Dikwijls zijn de scheurden, gasbuizen als dropveters ongestempelde zegels ook meer waard. U kunt dus verzamelen wat u wilt. Vraag: Ik wil me opgeven als lid van de tafeltennisclub „De Sleutels"; waar kan ik dat doen en welke zijn de trainingsavonden van deze club? Antwoord: In de sportrubriek van heden vindt u bijzonderheden over „De Sleutels". afbraken en mensen als dobbelstenen door elkaar schudden; dit alles ge suggereerd op een wyze, zoals in de geschiedenis der film nog nooit ver toond was. Inderdaad in de geschie denis der film, want laten wij nu eens de feiten onder de loupe nemen. De aardbeving en de daarop volgen de brand van Frisco op 16 April 1906 werd misschien, door toedoen van de op geschiedenis en sensatie vergekte Amerikanen tot de meest beschre ven de grootste ramp was zij helaas zeker niet. Het aantal doden (390) was in verhouding tot het aantal verwoestte gebouwen (30.000) betrekkelijk ge ring te noemen. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat het merendeel van de gebouwen een prooi werden van de eerste later uitbrekende brand, toen de overle venden van de aardbeving zich reeds op de heuvels rond de stad in vei ligheid hadden weten te tellen. De gevolgen van de ramp beteken den zelfs een vooruitgang voor de stad. Vele krotwijken, waaronder de beruchte Barbary Coast, werden zo danig door het vuur geteisterd, dat men besloot ze volledig op te ruimen en daardoor gelegenheid kreeg San Francisco tot de mooiste stad van Amerika's Westkust op te bouwen. IJOE GEHEEL ANDERS verliep de ramp, die enige dagen na Kerst mis van het jaar 1908 Messina op de Zuidpunt van Italië trof. In tegenstelling tot het groten deels uit hout opgebouwde San Fran cisco, bleek de baksteen-bouw van het oude Messina tegen het schud dend geweld weinig weerstand te kunnen bieden. De gevolgen voor de inwoners waren catastrofaal; 70.000 mensen werden reeds bij de eerste schokken onder het puin van hun huis begraven. Nog voor de reddings ploegen met hun hopeloos schijnen de taak goed en wel begonnen wa ren, kondigde zich met razend ge weld een nieuwe ramp aan, dit keer van de zeekant. Een muur van door een zeebeving opgeworpen water, rolde op de reeds dodelijk getroffen stad af. Met don derend lawaai stortten zich even la ter 15 meter hoge golven, op de over blijfselen van huizen en gebouwen. Zeker, zij doofden een na de aard beving ontstane brand, maar ook de hoop voor hen die door het puin in gesloten waren. Toen enige dagen later aarde en water weer tot rust gekomen waren, bleken bijna 100.000 mensen het le ven verloren te hebben. 30.000 per sonen werden nooit geborgen, slechts de verstilde zee en de ravijnen in de eens zo schone stad Messina, kenden het geheim van hun dood. Eer stad even groot als Leiden had in enkele uren 95% van zijn inwoners verlo ren. Ook Messina is opgebouwd, enkele oude gebouwen heeft men zelfs kun nen restaureren, maar zijn bewoners kwamen van elders. zaal van de R. K. Jongensschool, St. Gerardus Majella, welkom heette, gaf allereerst een uiteenzetting van het doel vr de avond, nl. contact te zoeken en nader by elkaar te ko men om de gezamenlijke taak van opvoeding in het huisgezin en op school te kunnen verrichten. De laatste jaren wordt steeds meer aangedrongen de opvoeding in het gezin te vergroten en te verdiepen. Het eerste levensjaar wordt het kind vertroeteld door de moeder, wat daarna afneemt en bij het be gin van de schooljaren meestal is afgelopen. De school neemt echter de opvoeding niet over, doch ver sterkt deze alleen en wil er behulp zaam bij zijn. Een noodzakelijke sa menwerking is dan ook vereist. Het heeft zijn nut om bijv. bij het begin van een schooljaar met elkaar te praten in een ouder- of schoolcom missie. Het hoofd van de R. K. Jongens school, de heer J. W. M. Boogmans, ging iets verder, door te zeggen dat by art. 20 van de Lager-Onderwijs- wet een oudercommissie voor elke openbare school is voorgeschreven. De plicht van zo'n commissie is dan het met liefde, zorg en toewijding behartigen van de belangen door de school van de kinderen. Bij de bijzondere scholen ligt dit enigszins anders, daar de ouders weten, dat op een katholieke school hun kinde ren goed bezorgd zijn. De laatste ja ren gaan echter steeds meer stem men op tot het vormen van ouder commissies, ook op katholieke scho len, om meer contact te hebben met de school. Ook het onderwijzend personeel stelt dit op prijs, daar in vele gevallen het contact alleen maar beperkt blijft tot het tekenen van het rapport. Vervolgens was het woord aan pa ter Aarnink SJ, hoofd van het kate- chetisch Centrum te Maastricht. Wanneer het ideaal van priester schap of huwelijk bereikt is, beseft men eerst goed, dat men naast God, alles aan zijn ouders te danken heeft. Het sacrament van het huwe lijk is zo verheven dat men voor het altaar van God op het priester koor dit verbond sluit. Christus zegt dan: „Ga terug naar uw eigen huis als een nieuwe vader en moeder." Gij hebt elkaar dan een H. Opdracht gegeven, die niet alleen uit eigen kracht volvoerd kan worden. Het is geen peuleschilletje om kinderen groot te brengen en tot goede ka tholieken te maken, waaruit God weer zijn priesters, religieuzen en vaders en moeders kan roepen. Wij, als katholieken, mogen ons wel eens bezinnen op al de rijkdommen, die wij uit het geloof hebben, waar door wij met fierheid blij door het leven kunnen gaan, omdat wij we ten, dat God bij ons is. Er wordt te genwoordig over allerlei soorten op voeding gesproken. Het moderne heidendom, dat voedt, maar weinig opvoedt, laat de mens met lege handen staan. De ergste misdaad van vader en moeder is, dat zij dan het verwijt van de kinderen krij gen, dat zij hen met lege handen in de wereld gezet hebben. De jeugd wil graag met een ideaal in handen staan. De ouders, die dan alleen materiëel denken en ondergedom peld zijn in materiële zorgen krij gen dan vroeg of laat een fiasco te zien. Spr. zette dan uiteen, wat onder goede opvoeding wordt ver staan en wees daarbij op Maria Go- retti. Het gezin, waaruit zij voort kwam, bestond uit doodarme men sen, waarvan de vader en moeder niet konden geven wat zij wilden geven. Zij moesten grijpen naar het enige wat zij konden geven: het ge wone, alledaagse voorbeeld, hoe je als katholiek moet zijn; de plaats die zij door hun daden gaven aan God in het gezin. Maria Goretti won de strijd van het Goddelijk Leven in haar ziel, omdat het leven van va der en moeder in die richting wees. De eerste belangrijke levensjaren van het kind spelen zich af in het gezin, waar boven alles heen en in alles staat het overdragen van de katholieke sfeer, die alleen de ou ders kunnen geven. Een hartelijk applaus was het antwoord op deze leerzame rede, waarin de humor niet ontbrak bij het geven van de doodg,,vone alle daagse voorbeelden. Pastoor Sistermans benadrukte hierna nog het belang van de Kin dermis, die er niet is om de kinde ren te dwingen rnaar om te vormen, en de kinderen de weg naar de communiebank te leren. Het bezoek van de kinderen is de laatste tijd niet zo groot; vooral tijdens de va- cantie was het zeer slecht. Ook hier rust op de schouders der ouders een plicht om de kinderen te leiden naar het altaar en de biechtstoel. Leer ze de dag aan God opdragen door een morgengebed.. TBC-onderzoek op school Vrij dag a.s. zal de schoolarts het nor male TBC-onderzoek instellen, waarbij de kinderen enkele schrap- jes op de arm krijgen. Door tijd ge brek heeft de schoolarts er van moe ten afzien schriftelijke toestemming te vragen aan de ouders voor het onderzoek. Wanneer er echter ou ders zijn, die bezwaren hebben te gen het bedoelde onderzoek, worden zij verzocht, hiervan schriftelijk mededeling te doen aan het hoofd van de R. K. Jongensschool resp. Meisjesschool. VOORHOUT KIND ONDER VRACHTWAGEN Gistermorgen is het 3-jarig doch tertje van de fam. G. v. d. T., wonen de aan de Torenlaan, het slachtoffer geworden van een vrachtauto, wel ke, achteruit rijdende om te draaien, over de kleine, die zat te spelen, heen reed. De chauffeur heeft het kind, dat vermoedelijk een achterwiel over het buikje gekregen heeft, aan een buur vrouw van de moeder afgegeven en daarna zijn weg vervolgd. Dr. A. W. Bots werd gealarmeerd en deze gelaste overbrenging naar 'n ziekenhuis. De politie, welke even eens ter plaatse kwam, heeft deze zaak in onderzoek.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6