Koude oorlog in modewereld „Garde" en vele muziekkorpsen verbeiden het jaarlijkse festijn Kinderkruistocht, tegen ziekten, naar Lourdes Apeldoornse jongen beroofde lange tijd fabriekskantoren N.V.M. eist wettelijke regeling van „cadeaustelsel" in Nederland DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT' TWEEDE BLAD PAGINA 1 PRAAL VAN PRINSJESDAG Opkomst Oranjezonnetje nog niet helemaal zeker Bij de plechtige opening van zit ting der Staten-Generaal op Dinsdag 15 September a.s. te 13.00 uur zal de Koninklijke stoet onderstaande route volgen: Koninklijk paleis aan het Lange Voorhout, Lange Voorhout (over het z.g. Schelppad), Kneuter dijk. Lange Vijverberg, Korte Vijver berg naar de Ridderzaal op het Bin nenhof. Langs dezelfde weg zal Hare Ma jesteit de Koningin naar het paleis aan het Lange Voorhout terugke- van het Regiment Huzaren van Bo- reel op de hoek Korte- en Lange Vijverberg en de drumband van de 901e luchtverdedigingskring bij het Paleis Kneuterdijk. De minuutschoten worden afge vuurd door een batterij veld-artil- lerie bestaande uit 6 stukken. Deze batterij is opgesteld op het Malie veld. De mariniers zullen zijn gekleed in groot-tenue. De militairen van de Garde-regimenten Grenadiers, Ja gers en Fuseliers Prinses Irene, als mede de Koninklijke Militaire Kapel, de Luchtmacht-kapel en de Konink lijke Marechaussee zullen zijn ge kleed in de ceremoniële tenue. Niet ridderlijk Dat niet alleen kleine luiden een dusdanige afkeer, van hun omstanders kunnen hebben om zich niet op een fotografisch vlak met hen verenigd te willen zien, bewees gisteren de burge meester van Heemstede, Ridder van Rappard wel, toen hij wei gerde met zijn 4 wethouders op één foto de eeuwigheid tegemoet te gaan. Het nageslacht oordeelt het nu eenmaal raadzaam, dat B. en W. voor de 1ste zitting van de raad de hoofden, voor een snapshot, bijelkaar steken. Nu achtte de burgervader niet zozeer zichzelf dan wel het ge zelschap te groot, hij is al een verwoede tegenstander van de uitbreiding van het aantal wet houders van 3 op 4. VOOR OF TEGEN DIOR Het ere-escorté zal bestaan uit een detachement Koninklijke Mare chaussee, de Koninklijke Militaire Kapel met de Genadiers Drumband, een ere-compagnie Grenadiers van het Garde-regiment Grenadiers. Honderd wachters voor paleis. Voor het paleis Lange Voorhout zal een erewacht van het Garde-re giment Jagers ter sterkte van 100 man de wacht betrekken. Hierbij zijn tevens ingedeeld het vaandel van dit Garde-regiment met vaan- delwacht en het muziekcorps van de Koninklijke Luchtmacht. De ere wacht aan de ridderzaal ter sterkte van 70 man zal worden geleverd door het korps mariniers, hierbij zijn ingedeeld het vaandel van dat korps met vaandeTwacht, alsmede de mari nierskapel der koninklijke marine. 14.00 militairen zetten wegen af. De volgende troepen zijn bestemd voor de afzetting langs de door de koninklijke stoet te volgen weg: Een detachement van 500 man van de Luchtdoelartillerie, een detachement van 200 man van de Luchtvaarttroe pen, een detachement van 100 man van de Koninklijke Marine, een deta chement van 300 man van het bewa kingskorps Koninklijke Landmacht en van 200 man van de demonstratie compagnie der infanterieschool. Het Garde-regiment fuseliers.. Prinses Irene met een detachement van 100 man levert op het Binnenhof de ere- afzetting. Hierbij is ingedeeld het vaandel van dit Garde-regiment met vaandelwacht. Muziek en schoten Voor de Nieuwe of Litteraire So ciëteit aan de Korte Vijverberg zul len zich een detachement Marva en een detachement Milva opstellen, elk ter sterkte van 30 leden. Behalve de reeds genoemde mu ziekkorpsen zullen zich nog langs de rOute bevinden: het trompetterkorps Minister antwoordt Weiter Verongelukte meteors kostten f 7.298.000 Op vragen van het Tweede Ka merlid Welter over de aanschaffings- kosten van de gedurende de periode van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 ver ongelukte vliegtuigen heeft de mi nister van Oorlog geantwoord, dat de dertig verongelukte vliegtuigen deels Meteorvliegtuigen en deels (Thunderjet)-vliegtuigen waren. De kosten van aanschaffing van de afgeschreven Meteor-vliegtuigen bedroegen 7.298.000. De F-84 (Thunderjet)-vliegtuigen zijn. niet ten laste van de Rijksbegro ting verkregen. Deze werden onder MDAP geleverd en de kosten van aanschaffen van deze vliegtuigen zijn de minister onbekend. MENINGSPEILING IN ZAKE DE POLITIEKE EENHEID DER KATHO- KEN De Katholieke Volkspartij heeft aan de werkgroepen der KVP een aantal vragen gesteld ter beantwoording toegezonden betreffende de politieke eenheid der Katholieken in Neder land. De antwoorden die hierop bin nenkomen zullen in een rapport wor den verwerkt en ter kennis worden gebracht van de leden van de par tijraad der KVP. Het partijbestuur en de Eerste en Tweede kamerfrac tie van de partij. In Hoek v. Holland rijdt een school Voor t.b.c.-patientjes In Hoek van Holland werd giste ren een bijzondere lagere school ge opend en wel een „rijdende" school in het zeehospitium ,Sint „Joseph", eigendom van de Katholieke Rotter damse vereniging tot uitzending en verpleging van TBC-patiënten. De school werkt individueel, het geen zeggen wil, dat de ainderen les krijgen op de wijze, zoals zij dat thuis ook kregen. Zijn zij genezen, dan kan het onderwijs weer worden voortgezet. Op een rijdend bureau is een schoolbord gemonteerd. De kin deren hebben op de bedden bijzonder handige lessenaartjes voor zich. De longartsen oefenen toezicht uit op het leerplan. Zij stellen ookvast hoe lang elk kind onderwezen mag wor den zo zijn er leerlingen van tien minuten per dag, maar ook van drie a vier uur. In het verleden kwamen zieke en invalide kinderen beneden 15 jaar slechts bij hoge uitzondering in de gelegenheid een bedevaart naar Lour des te maken. De Limburgse Bede vaart naar Lourdes, waarvan mgr. Lemmens algemeen voorzitter is, heeft daarom ter gelegenheid van haar zilveren jubileum het gelukkige initiatief genomen bij deze 25ste be devaart naast de pelgrims- een zie- kentrein met 200 ongeneeslijk zieke kinderen naar Maria's heiligdom te doen trekken. Voor het eerst in de bijna hon derdjarige geschiedenis van dit pel grimsoord zal eind September een itinderziekentrein in Lourdes aanko men en wel uit Nederland. Zij ver trekt met de bedevaart van 28 Sep tember tot 5 October. De leeftijden dezer kinderen, afkomstig uit alle de len van Nederland, liggen tussen één en vijftien jaar. Kinderthuisfront. Tezelfdertijd, dat deze tweehonderd zieke kinderen naar Lourdes pelgri meren, zullen met behulp van de 17.000 onderwijzers en onderwijzeres sen de 600.000 kinderen der Katho lieke scholen zich van 25 September tot 5 October in een machtig Kinder thuisfront verenigen, dat door gebed en offer in een novene Gods zegen en Maria's tussenkomst zal afsmeken over de 200 kinderen in Lourdes, maar ook over de tienduizenden zie ke kinderen, die thuis moeten achter blijven. De onderwijzers en onderwij zeressen ontvangen dezer dagen een Noveneboekje, waarin naast de ge schiedenis van Lourdes in negen hoofdstukken gebeden en oefeningen- zijn opgenomen voor de negen dagen gebedenactie der jeugd. Om echter alle zieke kinderen in Nederland, die niet kunnen deelne men aan de Lourdesreis, toch in deze actie te betrekken, kunnen deze kin deren zelf of hun ouders een brief schrijven aan O. L. Vrouw van Lour des, waarin zij hun grote intenties opnoemen. Deze brieven worden in de ziekentrein medegenomen en door een delegatie uit de groep zieke kin deren in de holle ruimte van de Grot der Verschijningen neergelegd. De tienduizenden zieke kinderen van Nederland mogen allen hun in tentie inzenden op de volgende wijze: De brief wordt in een gesloten en veloppe gedaan met het opschrift: Deze brief wordt in een tweede enveloppe gedaan, die men moet zen den aan: De Z.E. heer E. Tilmans, Zieken-aalmoezenier der Lim burgse Bedevaart naar Lourdes, Mariaberg, MAASTRICHT. In deze brief mag geen geld worden ingesloten, want dé brievenbus in de grot wordt na een half jaar geledigd en de brieven worden na dit half jaar ongeopend en ongelezen verbrand. De bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, die zich reeds grote offers voor deze kinderen heeft ge troost, zal het zeer op prijs stellen, indien ook andere personen, die geen kinderen hebben of een ziek kind, dat niet mee kan, of die God willen dan ken voor de gezondheid hunner eigen kinderen, hem zouden willen helpen dit prachtige werk te steunen door een gift op postgiro 21906 ten name van „Bisdom Roermond te Roer mond", met vermelding: „Voor zieke kinderen naar Lourdes". Nationale samenwerking. Het initiatief van Roermond heeft geleid tot een nationale samenwer king van alle erkende Nederlandse bedevaarten naar Lourdes, n.l. van de Nationale, de K.A.B. en de Lim burgse. Dit gezamenlijk overleg tus sen de bedevaarten had tot resultaat, dat zij om toerbeurt elk jaar een be devaart voor zieke kinderen zullen organiseren. Dit jaar doet dit de Lim burgse Bedevaart, in 1954 de Natio nale en in 1955 de K.A.B., waarna de Limburgse weer in 1956. Door deze organisatie kan ook aan de verple ging en verzorging van de kinderen alle aandacht worden besteed, wat anders bij een bedevaart tussen vol wassen zieken op allerlei moeilijkhe den en bezwaren stuitte. De autori teiten in Lourdes hebben dit plan, dat een unicum is in de wereld, met sym pathie begroet en alle medewerking toegezegd om de bedevaart te doen slagen. Voor verlaging lasten op het wegvervoer De congresvoorzitter, E. van Don kelaar, heeft in zijn slotrede een plei dooi gehouden voor verlaging der lasten op het wegvervoer, met name voor verlaging der motorrijtuigenbe lasting. die sinds 1951 met 6 is verhoogd. Een belasting, aldus spreker, waar van de opbrengst niet uitsluitend be stemd is voor het gemotoriseerde wegverkeer, doch mede voor een be langrijk deel voor andere doeleinden wordt aangewend. Voorts pleitte de heer van Donke laar voor betere wegen; wegen, die het verkeer niet kunnen verwerken of die slecht onderhouden worden, kosten ons land enorme bedragen aan tijd en materiaalverspilling. Er zijn in Nederland weggedeelten, die dringend verbetering behoeven, dit niet alleen in het belang van het wegvervoer zelf doch ook het belang van handel, ambacht en indu strie en ter voorkoming van verkeers ongevallen. Volgens de heer van Donkelaar dreigt de door de overheid gevolg de gedragslijn toch wel zeer ernstig in botsing te komen met het door de Nederlandse regering uitgestippelde programma met betrekking tot de industrialisatie, de bevordering van de export en het scheppen van werk gelegenheid. Een industrialisatie zon der een feilloos werkend vervoers- apparaat is niet goed denkbaar. Onze exportmogelijkheden zijn voor een groot deel afhankelijk van hetgeen het vervoer kan verrichten. Het wegvervoer is een belangrijk onder deel van het vervoer in 't algemeen en het is dan ook van 't allergrootste gewicht, dat de overheid aan dit weg vervoer haar volle aandacht schenkt. Indien Nederland bij een nauwere samenwerking in West-Europa op vervoersgebied de plaats zal inne men, die het toekomt, dan dienen nationaal aan de automobiel zo wei nig mogelijk beperkingen te worden opgelegd. Het congres werd daarna toegespro ken door de heer H. van Doorne. Hij deelde o.m. mede, dat het aantal werknemers bij de D.A.F., dat direct na de oorlog nog geen 300 bedroeg, thans 1700 bedraagt. Nog dit jaar hoopt de D.A.F. de 2000e arbeider te noteren. Na de middag werd door het congres de automobielfabriek van de D.A.F. bezichtigd, nadat een koffie maaltijd was gebruikt, welke door de D.A.F. was aangeboden. Mode-ontwerper Christian Dior, de afgod van de Franse modewereld, is met vacantie. In zijn riante witte villa aan de Middellandse Zee rust hij uit van het ontwerpen van zijn „shock"- loop, die een complete koude oorlog, onder de mode-ontwerpers in Enge land, Italië en Frankrijk heeft ontke tend. Rustig wacht „Didi" zoals hij door zijn mannequins wordt ge noemd af of zijn lijn, ondanks het vrouwelijke tegengesputter, dat hij echter op waarde heeft leren schatten, toen hij zijn new-look uitbracht zal worden aanvaard. Worden de rokken korter, 40 c.m. van de grond? Dior zegt „ja". Hij beweerde zelfs, dat hij de kleding van de nog langgerokte bezoek sters van zijn eerste show, tijdens welke hij de „shock"-look lanceerde, ouderwets vond. Ook Fath, die de korte rok precies 24 uur eerder uit bracht dan zijn grote collega, denkt ar zo over. De meeste andere ontwer pers staan echter afwijzend tegen over de nieuwe lijn. „Nee", zegt ver ontwaardigd de Engelse ontwerper Norman Hartnell, die werkt voor de Engelse Koninklijke Familie. „Nooit", roepen de Italiaanse ontwerpers en -sters, die zich in de strijd dicht aan één schaarden, en zelfs naijver en vetes, die in de Italiaanse modewe reld bestonden, ervoor vergaten. Didi wacht echter af, en voor hem is het geen open vraag, of zijn nieu we lijn zal worden gevolgd: hij is er zeker van Zes van de eerste afbeeldingen van de nieuwe modellen (publicatie van tekeningen of foto's mocht niet ge schieden. vóór 28 Augustus). Moeilijk te vatten Ruim een jaar lang heeft de politie van Apeldoorn vruchteloos gespeurd naar de inbreker, die in het nachte lijk duister een bezoek bracht aan lege fabriekskantoren en daar zijn slag sloeg. Al vrij spoedig kwam men tot de conclusie, dat de reeks van diefstal len, die gemeld werd, door dezelfde persoon gepleegd moest zijn, maar daarmede was men niet zo heel veel verder, want de dader was blijkbaar een „gladde jongen" en de recherche kon hem niet grijpen. Een brigadier begon het als een „prestige-kwestie" te zien en ging zich speciaal op het opsporen van deze inbreker toeleggen. Hij ontdek- te na verloop van tijd, dat de rover in Apeldoorn woonachtig was en nog nooit eerder met de politie in aanra king was geweest. Dit hielp de nijvere brigadier nog niet zo heel erg veel, maar de aan houder wint en ten slotte kreeg de speurder het cirkeltje rond. Dezer da gen kon hij overgaan tot de arresta tie van een 16-jarige machine-bank werker, waarop zijn aandacht geves tigd was, doordat deze jongeman „boven zijn stand" leefde. Het eerste verhoor was al raak en de jongeman vertelde, dat hij 16 inbraken had ge pleegd, waarvan de „opbrengst" va rieerde tussen 600. en 1 cent. Tij dens dit verhoor bleek ook, dat hij steun had ontvangen van een 19-jari- ge koopman, die deswege eveneens in arrest genomen werd. Geen taak voor P.B.O Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen heeft nogmaals duidelijk zijn mening over „het cadeaustelsel" publiek gemaakt, daar bij protesterend tegen de weg, die een mogelijke wet thans via de P.B.O. dreigt te gaan. Het verwijzen van dit vraagstuk naar de P.B.O. meent het ver bond is niet alleen een wissel op de toekomst, maar maakt tevens een oplossing van dit al jaren slepende vraagstuk zeer problematiek. Hierbij komt, dat het cadeaustelsel niet al leen een zaak is van het bedrijfs leven, maar tevens van de consu ment, waardoor hier van een alge meen belang gespróken moet worden. Een en ander maken het noodzake lijk, deze aangelegenheid bij wet te regelen. Naar de mening van het N.V.M. kan het geven van geschenken aan de detailhandel niet buiten een rege ling worden gehouden, daar dit even min bevorderlijk is om tot 'n juiste economische prijsbepaling te komen en tevens gezonde concurrentiever houdingen belemmert. Het N.V.M. is tevens van mening, dat het verstrekken van geldprijzen als een geschenk moet worden be schouwd en het niet gewenst is dit buiten een regeling van het cadeau stelsel te houden. Zulks temeer niet, daar verwacht kan worden dat bij het tot stand komen van een rege ling van het cadeaustelsel de activi teit naar het verstrékken van geld prijzen zal worden verlegd. Als enig reëel en juist standpunt dient te worden erkend, dat het ver strekken van geschenken, in welke vorm ook, niet tot de functie van het bedrijfsleven behoort. Het cadeaustelsel moet dan ook gezien worden als niet bevorderlijk voor de ontwikkeling van een ge zond maatschappelijk economisch stelsel en vormt een belemmering voor de ontwikkeling van gezonde concurrentieverhoudingen. Het consumentenbelang brengt mede, dat door het bedrijfsleven wordt gestreefd naar een zo goed mogelijke kwaliteit tegen een zo laag mogelijke economisch verant woorde prijs en dienstbaarheid. Ieder ander element dat hierbij wordt be trokken, vormt een belemmering bij het streven van het bedrijfsleven zijn taak zo goed mogelijk te ver richten. Het N.V.M. dringt dan ook met klem aan op het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel. PHILIPS BOUWT TWEE FABRIEKEN IN ZWOLLE. Öe gemeenteraad van Zwolle heeft Dinsdagavond rnet algemene stem men het voorstel aangenomen de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken een industrieterrein te verkopen van ongeveer 5.900 ha. Het ligt in de bedoeling van Philips hierop twee fabrieken te bouwen. In een hiervan zal de thans deels in Zwolle geves tigde Philipsfabriek worden onder gebracht. Ongeveer 500 arbeiders zullen.in deze fabriek werk kunnen vinden. De raad ging eveneens accoord met het voorstel, dat Philips een lening verstrekt zal worden van 2 X a 3 millioen gulden voor de bouw van de fabrieken. Het terrein zal worden verkocht voor een prijs van ƒ3 per vierkante meter, dat is beneden de kostprijs. De leden waren algemeen van oordeel, dat men dit offer moet bren gen aangezien de vestiging van de nieuwe industrie voor Zwolle van het grootste belang is. Het college van B. en W. werd veel lof gebracht voort de voortvarende wijze waarop men de onderhandelingen met Phi lips heeft gevoerd. De bovenste foto's tonen de model len, ontworpen- door couturiers, die vasthielden aan de oude lijn. Onder: Diors shock-look. Boven links: een ruime, geheel met de hand vervaardigde sportieve man tel van Pierre Balmain, die door gaans zeer draagbare modellen brengt. Hij gebruikte voor deze jas gestreepte tweed in bruin en beige, die hij in afgepaste blokken aan el kaar liet naaien. Smalle astrakan banden geven een slankmakend ef fect. De rok is verre van kort. Madeleine de Rauch noemde haar creatie (midden) „Jaffa". Blouse, rok en shawl hebben dezelfde kleur, n.l. zandkleur-goud, doch zijn van ver schillende stoffen vervaardigd. Rok en shawl zijn geknipt uit een ruwe wollen stof. De blouse is van het fij nere cashmere. De rok is vooral in de taille zeer wijd. Hoed, handschoe nen en schoenen (zgn. flats) zijn zwart. Ook Madeleine de Rauch pre fereert de „lange" rok. De jonge ontwerper Hubert de Givenchy kwam met een zeer ge slaagde collectie, geïnspireerd op het Verre Oosten. Deze ontwerper, die zelf zijn stoffen ontwerpt, koos voor deze avondjapon (rechts) een zware zijde), waarop gouden boeddha's op een crème fond. Diepe niet ingestre ken plooien zijn gerangschikt om een zeer slanke taille. Het lijfje is strak getailleerd en strapless. De mannequin draagt voor het Oosters effect een klein Thibetaans muts je als avondkapje. Een zwart satij nen avondmantel en zwartsatijnen lange handschoenen worden over dit avondtoilet gedragen. Onder links: de mannequin-vedet te van Dior, René, toont een mantel met de nieuwe lijn. De mantel, van ruwe blauwe wol, heeft glad vallende voorpanden. De rug is echter wijd, wordt onderbroken door een laag- vallen ceintuur. De rok eindigt bo ven het dikste gedeelte van de kuit 40 c.m. boven de grond een groot verschil met de mantel van Balmain. Dior, dit voor het eerst, dit jaar ook schoenen ontwierp, laat zijn manne quins zwarte pumps met 3/4 hakjes dragen. Midden: korte avondjapon, zeer eenvoudig model, strak getailleerd, met een plotseling, boven de knie, uitspringend klokrokje. Twee zwart fluwelen chrysanten aan beide zijden van het hoofd aangebracht, dienen als avondkapje. Dior noemde deze crea tie „Paris la Nuit". Het rechtse model werd gebracht door-de Amerikaanse filmster Jean ne Crain, op de modeshow te New York, gegeven voor de Amerikaanse zaak van Dior. Het jurkje met de korte rok is van lichtblauwe taffeta. De gemeenteontvanger van Hel mond, de heer J. W. van Gotum, is Dinsdagmiddag, toen hij per fiets door Helmond reed, in botsing ge komen met een motorrijder. Hoewel de toestand van de heer Van Gotum zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, is hij Woensdagmiddag over leden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5