J/CWid^Sou^/iw ps I h^IcL^u^Tr^n: kathouek dagblad voor leiden en omstreken bloemen j Sovjet-Unie opnieuw tot conferentie uitgenodigd Warboel in Perzië Dulles waarschuwt rood China Twee paters Passionisten neergeschoten Benelux-slachtoffers zeiden het met bloemen Het voedsel- halen in Berlijn - DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 t J /V'l 44stc JAARGANG No. 12982 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. f 2p. mnd*, f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes i 1.50 Vrije Duitse verkiezingen nummer één Voor de tweede maal in zeven weken tijds hebben de Westelijke Grote Drie de Sovjet-Unie uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie van hun ministers van Buitenlandse Zaken over de kwesties Duitsland en Oostenrijk. In gelijkluidende nota's die gisteren in Moskou zijn overhandigd, stellen Engeland, Frankrijk en de V. S. voor, dat de „Grote Vier" op 15 October te zamen komen in de Zwitserse stad Lugano op dezelfde dag derhalve, waarop de UNO heeft voorgesteld de politieke conferentie over Korea's toekomst te doen beginnen. de bespreking van een Duits vredes verdrag binnen zes maanden en deed daarbij het voorstel, dat een voorlo pige regering voor geheel Duitsland gevormd zou worden, met vertegen woordigers uit de huidige Oost- en Westduitse oariementen. Wat het Russische voorstel voor deelneming van rood-China betreft: dit werd thans door de geallieer den kort en. goed verworpen met de motivering ,dat Peking al vertegen woordigd zal zijn op de Koreaanse conferentie, waar waarschijnlijk in ternationale vraagstukken aan de orde zullen komen. Verder gaan de geallieerden nu Weliswaar accoord met het Russi sche ^erlangen, dat ook andere Duit se kwesties dan die van de verkie zingen besproken worden, maar zij houden toch vast aan hun eis, dat de kwestie van de vrije verkiezin gen in geheel Duitsland als allereer ste punt op de agenda moet voorko men. Dit punt en de status van een regering voor geheel Duitsland vor men, aldus de nota, ,,de sleutel tot de oplossing van het ganse Duitse vraagstuk". BEPERKTE AGENDA Met nadruk leggen de geallieer den vast, dat zij de besprekingen in eerste instantie willen beperken tot: 1. het houden van vrije verkie zingen in geheel Duitsland als eer ste noodzakelijke stap voor het her stel der Duitse eenheid en voor over eenstemming over een definitief vre desverdrag. 2. het reeds lang toegezegde Oostenrijkse vredesverdrag, dat door Rusland steeds is tegengehouden. Deze tweede nota-serie de eer ste werd gezonden op 15 Juli vormt het antwoord op (en in feite de verwerping van) twee Russische nota's d.d. 4 en 15 Aug. nota's, die destijds al werden uitgelegd als ten dele bedoeld om de a.s. West- Duitse verkiezingen ten nadele van Adenauer te beïnvloeden. Die van 4 Aug. stelde voor, dat de ministers zich zouden bezighou den met het geheel Duitse probleem en niet alleen met de verkiezingen, en verder dat rood-China ook ver tegenwoordigd zou zijn om de inter nationale spanningen te bespreken. En de nota van 15 Aug. opperde Geknoei bij Amerikaanse inkopen Het hoofd van de Europese in koopafdeling voor levensmiddelen van het Amerikaanse leger, Charles E. Wilson, is Woensdag te Neuren berg in hechtenis genomen en ter beschikking gesteld van de recher che van het Amerikaanse hoofd kwartier te Heidelberg. Volgens het Westduitse persbur. .P.A. houdt de arrestatie van Wilson verband met een omkoopcomplot van Amerikaanse burgers in Duits land. De hierbij betrokken Amerikanen zouden ongeveer 235.000 dollar, die zij als steekpenningen hadden ont vangen, hebben weggemoffeld op de rekening van een „pseudofirma", welker bank in Zurich was geves tigd. Na zijn eerste verhoor is Wilson op vrije voeten gesteld. Zijn paspoort bleef echter in het bezit van het ge rechtshof. De Amerikaanse openbare aan klager, Canfield, merkte op, dat Wilson's aanhouding een hoogtepunt vormt van een onderzoek, waar reeds 18 maanden geleden mee werd be gonnen. En hij noemde het kenmer kend, dat reeds kort na het begin van het onderzoek allerlei door de in kooporganisatie gekochte levensmid delen plotseling in prijs daalden. Volgens hem was de voorganger van Wilson, de in November 1952 afgetreden chef van de inkoopafde ling voor levensmiddelen, Harlow, de hoofdschuldige in dit complot van omkoperij: hij begon er mee, steek- geld te eisen van degenen, die le vensmiddelen wilden leveren aan de Amerikaanse inkooporganisatie. Behalve Wilson zijn twee andere vbóraanstaande personen van de in koopafdeling aangehouden. Na hun verhoor zijn ook zij op vrije voeten gesteld. Sultan deed intocht WAT ZAL MOSKOU DOEN? Volgens Reuters correspondent te Washington, koestert men daar wei nig of geen hoop, dat Rusland de uitnodiging van het Westen zal aan nemen. Aangenomen wordt daar, aldus de correspondent, dat de nota in de eerste plaats bedoeld is voor het Westduitse kiezerscorps, even als de voorafgaande Russische notv Te Parijs daarentegen heeft men goede hoop, dat de Russen op de uit nodiging zuilen ingaan. De Perzische minister van Finan ciën, Ali Amini, heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat Perzië 300 millioen dollar aan Amerikaanse hulp nodig heeft „om de roestige ra deren van de industrie weer aan het draaien te krijgen". „Amerika moet bedenken, dat het overal in het land een warboel is op het ogenblik", zei hij. Naar gemeld wordt, werkt de ge nationaliseerde olie-industrie op slechts vijf procent van haar capa citeit en kost zij maandelijks naar schatting veertien millioen gulden. Woensdagochtend zijn twee minis ters van de regering Mossadeq gear resteerd. Het zijn dr. Azar, minister van voorlichting en Abdoel Ali Lofti, minister van justitie. Oostduitse saboteurs gepakt In het afgelopen etmaal zijn op nieuw een 2.000 Oostduitsers aan de grens met West-Duitsland aange houden, de meesten op het grens station Helmstedt. Vóór hun aanhou ding gooiden de Oostduitsers het propagandamateriaal, dat zij bij zich hadden, op het perron ook verscheur den zij hun Westduitse bankbiljet ten. De meesten zijn in kampen on dergebracht bij de grens, waar zij zullen worden vastgehouden tot de verkiezingen voorbij zijn. Uit verscheidene plaatsen in West Duitsland komen berichten binnen over verstoring van communistische verkiezingsbijeenkomsten. Van ern stige botsingen wordt echter geen melding gemaakt. Jeugd- en sportorganisaties heb ben haar leden opgeroepen „be- schermingsploegen" te vormen óm Zondag de stemlokalen tegen moge lijke ordeverstoringen te vrijwaren. Alle regeringen van de deelstaten hebben van het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken opdracht gekregen speciale politie-maatregelen te treffen. De Oostduitse autoriteiten hebbén het West-Berlijners, die naar Oost- Duitsland willen reizen, gemakkelij ker gemaakt. West-Berlijners Krijgen reeds een dag, nadat zij een desbe: treffend verzoek indienen, hun in terzonale pas. Nieuwe agressie heeft ernstige gevolgen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren verklaard, dat agressie van rood-China tegen Korea of Indo- China een directe oorlog van het Westen tegen China tot gevolg kan heb ben. Met deze opmerking schijnt Dulles een nieuwe Amerikaanse politiek ingeluid te hebben, waarbij potentiële agressors tevoren gewaarschuwd worden, waar Amerika zijn veiligheid zal verdedigen, zo meldt het Ame rikaanse persbureau A.P. Wat Inds-China betreft, verklaarde Dulles, dat communistisch China de rebellen in Indo-China opleidt en hen van uit rustingen voorziet. De nieuwe Sultan van Marokko maakt momenteel kennis met de notabelen van zijn volk. Hij reist van stad tot stad, en de hooggeplaatste geestelijken en burgers, overladen hem met eerbewijzen. De nieuwe Sultan, tijdens zijn bezoek aan Fez, zijn geboortestad. Rechts van de Sultan staande de Prins-opvol ger. DE LES VAN KOREA. Dulles verklaarde vervolgens: „De Koreaanse oorlog heeft ons deze les geleerd. Wanneer de toestand zich iodanig ontwikkelt, dat wij wellicht gedwongen worden tot de oorlog, is het beter, dat wij te voren onze even tuele tegenstanders vertellen, dat wij niet zullen aarzelen de wapens op te nemen." Dulles verklaarde: „Staken van de strijd in Indo-China kan voort vloeien uit den conterentie over Ko rea. Wanneer de communisten ten minste de strijd in Indo-Chinta wil- ien beëindigen." Wat Dulles hiermee precies be doelde is niet. geheel duidelijk. Ame rika heeft zich er namelijk tegen verzet om de Indo-Chinese kwestie op de agenra van de politieke confe rentie voortvloeiende uit de bespre king over de toekomst van Korea, waarop India welkom zou zijn. Dulles sprak op het landelijk con gres van het Amerikaanse legioen van oud-strijders te Sr Louis in Missouri. In zijn redevoering merkte hij op; dat sinds 1950 de krachten van agresie bevoorraad, uitgerust en beschermd uit de lucht zijn bases in China, even ten Noorden van de rivier de Jaloe. die ongemoeid zijn gelaten, indien de communisten ech ter de corlog willen hervatten, dan weten zij nu, dat zij niet langer zou den kunnen rekenen op deze be voorrechte wijkplaats. Duties beloof de de ouc-strijders, dat de politieke conferentie over Korea niet onbe paalde tiid zou voortduren Over de oorlog in Indi-China zei hij: ,.Het risico bestaat, dat evenals in Korei communistisch China zijn eigen ieger Irido-China zal laten binnenrukken. Het Chinese commu nistische bewind dient te beseffen, dat een dergelijke tweede agressie niet kan geschieden zonder ernstige gevoigen, welke niet tot Indo-China beperkt zouden kunnen blijven. Ik zeg dit zonder opsmuk ter wille van de vredo en in de hoop een andere misgreep van een agressor te voor- komen." Dulles herinnerde er aan, dat de V.S. en de 15 andere Jedeo der V.N., welke op Korea troepen hebben, alle verklaard hebben, dat zij „op nieuw verenigd en klaar zoüd.en staan" om een niet uitgelokte nieu we communistische aanval op Ko rea te weerstaan. En in geval van een dergelijke aanval, aldus Dulles, hebben deze landen verklaard, dat het waarschijnlijk niet mogelijk is de vijandelijkheden tot Korea te beper ken. Limburgse amateur-toneelspelers voor Kon. familie Woensdagmiddag hebben de beste amateur toneelspelers(sters) uit Limburg, die gedurende de Anjer toneel competitie voor het Provinciaal Anjer-comité opgetreden zijn, en daarbij een bedrag van 80.000.ophaalden, een voorstelling gegeven voor de Koninklijke Familie in de Orangerie te Soestdijk. De meisjes Timmen uit Limburg bieden H. M. de Koningin bloemen aan. Einde van Maria Gorctti-feest De plechtigheden, welke Zondag in Nettuno hebben plaats gehad, toen de H. Maria Goretti tot medepatrones van dit kleine plaatsje aan de zee werd uitgeroepen, zijn met een af schuwelijk drama geëindigd. Twee paters Passionisten zijn, nadat zij de predikant van die dag naar de trein hadden gebracht, op het stationsplein neergeschoten door een man, die in het klooster der paters asyl gevonden had. Toen de plechtigheden in het hei ligdom, toegewijd aan Maria Goretti, in de namiddag ten einde waren, be gaven de overste van het St. Rochus- klooster in Nettuno, pater Fr. Philip- pus, en zijn vicaris, pater Placidus zich naar 't stationnetje, teneinde de predikant, die 's morgens en 's avonds de preek had gehouden, naar de trein te brengen. Toen deze vertrokken was, keerden beiden niets vermoe dend naar hun klooster terug. Doch Op het moment, dat zij het stations plein overstaken, klonken plotseling schoten en men zag de twee priesters ter aarde zijgen. Beiden waren ern stig gewond, zo ernstig, dat pater Phi- lippus reeds tijdens het vervoer naar het zièkenhuis overleed. Pater Pla cidus, die nog in leven was, werd onmiddellijk naar de operatiekamer gebracht, waar men de kogel heeft verwijderd en bloedtransfusie heeft toegepast. Hoewel zijn toestand ern stig was, bestaat er gerede hoop, dat hij zal herstellen. De moordenaar, die bij deze grote menigte niet onopgemerkt kon blij ven, is door de politie ter plaatse ge arresteerd. Dit is echter onder hevig verzet van de arrestant gebeurd, daar dat de Nederlandse bloemen op de Belgische markt verkocht worden te gen dumping-prijzen. Zij willen, dat de regering deze invoer verbiedt of anders minimumprijzen vaststelt voör ingevoerde snijbloemen. Tegen invoer van Ned. bloemen Bij wijze van protest tegen de in voer van Nederlandse snijbloemen in België, hebben gistermorgen enige tientallen Belgische bloemisten ge probeerd hun onverkochte bloemen neer te leggen voor het gebouw van het ministerie van Landbouw te Brussel. De protesterende bloemisten hadden twee vrachtauto's, beladen met Belgische snijbloemen bij zich. Toen de politie de bloemisten ver- hinderd had de bloemen voor het mi nisterie te deponeren, wilden zij deze op de openbare weg neerleggen. Ook dit beletten de ordebewaarders. Pro ces-verbaal werd opgemaakt en een der vrachtauto's in beslag genomen. De andere auto met bloemen had zich inmiddels naar ,de Congreskolom begeven, waar de lading anjers, dahlia's, dozen en gladiolen werd neergelegd op het graf van de Onbe kende Soldaat. In sommige boeketten staken nog bordjes met als tekst: „Onverkochte bloemen, slachtoffers van de Benelux". De Belgische bloemisten beweren, Massale recordvlucht over Oceaan Binnenkort zullen 45 Amerikaanse straalbommenwerpers van het type B-47 trachten in recordtijd de Atlan tische Oceaan van West naar Oost over te vliegen. De toestellen zullen gedurende de vlucht brandstof inne men. De vlucht zal worden gemaakt van de luchtbasis Modill bij Tampa (Flo rida) naar Groot-Brittannië. waar de bommenwerpers een ander Ameri kaans escadrille zullen aflossen. De vertrekdatum en de vliegroute zijn niet bekendgemaakt. De burgemester van Rucphen, de heer P. Alberts, is benoemd tot ridder in de Orde van Gregorius de Grote, gerechtigd tot het dragen van kap en degen. deze zich als een waanzinnige ver zette. Het was zekere Daminico Frat- tini, die enige tijd in Frankrijk had gewoond en naar zijn land op trans port was gesteld als „terrorist". De Paters Passionisten te Nettuno heb ben hem asyl verleend in het heilig dom van Maria Goretti, waar hij eten en onderdak kreeg, en bovendien nog een weinig zakgeld voor kleine werk zaamheden, weike hij in het klooster en in de kerk verrichtte. De man scheen met 'n ontoombare haat tegen zijn weldoeners vervuld te zijn en het plan te koesteren alle paters van het heiligdom te vermoorden. De Oost-Duitsers, die in West-Ber- lijn Amerikaanse voedselpakketten gehaald hebben, blijken vindingrijk in het verzinnen van manderen om hun met veel moeite verkregen buit voor inbeslagneming door de Oost duitse politie te vrijwaren. Zo wist een groep Duitsers, die met hun ge haalde pakketten per trein op de te rugweg naar Fürstenwalde waren, een mogelijke inbeslagneming op dit station te ontkomen door op enige afstand ervoor aan de noodrem te trekken en dwars over de spoorlijn het vrije veld in te lopen. De ruim driehonderd politiemannen, die op het station een cordon hadden ge legd, werden teruggetrokken zonder dat er iemand was aangehouden. De eigenaar van een kleine sigaret- tenwinkel tegenover een grote fa briek in Oost-Berlijn, op wiens ruit door communisten was gekalkt, dat hij een „oorlogstokende bedelaar om Amerikaanse pakketten" was, kreeg nog dezelfde dag een rij van hon derden arbeiders der fabriek voor zijn deur, die allen sigaretten kwa men kopen. Politie wilde tussenbeide komen en deed de winkel sluiten, maar de arbeiders boden verzet en er werd een vijftiental aangehouden. De lokettisten van de spoorwegsta tions „vergeten" dikwijls de order, waarbij het verboden is kaartjes naar Berlijn te verkopen zonder speciale toestemming, aldus vertellen Oost- Berlijners. Oostberlijnse gezagdragers hebben er in toegestemd met West-Berlijn samen te werken in de strijd tegen Kinderverlamming, aldus deelden Westberlijnse ambtenaren Woensdag mede. Deze week nog zullen leden van de Oost- en West-Berlijnse genees kundige dienst bijeenkomen. In de afgelopen maand haddden zich in West-Berlijn 25 gevallen van kinderverlamming voorgedaan. BOTERSMOKKEL BOTERD NIET De ambulante dienst van de inspec tie invoerrechten en accijnzen te Roo sendaal is er in geslaagd een Belgi sche auto aan te houden en in beslag te nemen. Met deze auto werd 500 kg. roomboter frauduleus vervoerd. De chauffeur wist te ontsnappen. Een tweede smokkelauto slaagde er in aan de greep van de douane te ont komen door na een wilde vlucht via een stuk weiland naar België uit te wijken. „Vervelend karweitje" afgeschaft De woorden, die maarschalk Juin Dinsdag bij een lunch met journalis ten op het hoofdkwartier van de At lantische strijdkrachten te Parijs heeft geuit, hebben in politieke krin gen enige opwinding veroorzaakt. Op een vraag of hij zich candidaat zal stellen voor de volgende presi dentsverkiezingen antwoordde Juin: „Ik zal geen afstand doen van mijn titel als maarschalk van Frank rijk terwille van een andere titel, die allerlei vervelende karweitjes met zich mee brengt". Volgens het Parijse blad „France- Soir" hebben deze woorden van de opperbevelhebber der Na j-strijd- krachten in Centraal-Europa presi dent Auriol aanleiding gegeven tot de vólgende opmerking: „Ik heb be sloten één van die vervelende kar weitjes af te chaff en. Ik zal maar schalk Juin niet meer ontvangen". Te Parijs werd opgemerkt, dat de ministeriële besprekingen geheim zijn. Daarom ..nigerde men op het „Elysée" dc r-.an Auriol toegeschre ven woorden te bevestigen of te ont ken--n. HOË wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot f Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER WIND. Aanvankelijk weinig, maar morgen toenemende bewolking met in de namiddag in het Wes- ten kans op enige regen. Matige tot zwakke wind krimpend naar Zuidwest tot Zuid. Langs de kust echter aanvankelijk nog krachti- S ge of harde Westelijke wind, Vrij koude nacht. Morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. 4 Sept.: zon op 5.56 en onder 19.21; maan op 1.27 en onder 17.52 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N.M.I. van« Donderdagochtend 7 uur luiden; weer temp. HELSINKI zwaar bew. 18 C. STOCKHOLM zwaar bew. 16 OSLO zwaar bew. 16 KOPENHAGEN onbewolkt 21 AMSTERDAM regenbui 22 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN zwaar bew. 20 LUXEMBURG zwaar bew. 29 PARIJS onbewolkt 27 BORDEAUX zwaar bew. 23 GRENOBLE onbewolkt NICE onbewolkt 25 BERLIJN onweer 31 FRANKFORT zwaar bew. 33 MüNCHEN licht bew. 29 LOCARNO onbewolkt 28 WENEN onbewolkt 29 INNSBRUCK onbewolkt 29 ROME onbewolkt 22 Korreltje Men wil graag rijp van geest en jong van jaren geacht worden, maar het is meestal omgekeerd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1