GEMEENTERADEN VAN 1 SEPTEMBER Moeilijkheden in Alphen a* d* Rijn opgelost door vierde wethouderszetel Fractie voorz* van de K*V*P* legde duidelijke verklaring af Eén wethouderszetel voor minderheidspartijen Alkemadc koos een tijdelijke wethouder WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 gens werd de heer J. v. d. Berg (CH) tol wethouder gekozen met 15 tegen 4 stemmen (3 stemmen kreeg de heer Gesman), de heer A. J. Dekker (A.R.) met 16 tegen 3 (3 op de heer W. Brouwer, die al eerder wethou der is geweest en vele maanden loco burgemeester), de heer C. M. Dee renberg (KVP) met 14 tegen 5 stemmen (1 op de heer Gesman (C.H.), 2 blanco en 2 op de heer v. d- Meent (VVD). De vierde zetel werd bezet door de heer G. Nijman voor de P. v. d. A. met 14 tegen 5 stemmen (1 op de heer Gesman, 1 op de heer Ph. H. Rogaar (P. v. d. A.) en 3 blanco). De KVP-wethou- der, wiens zetel aanvankelijk werd bestreden keert derhalve opnieuw als wethouder terug, terwijl de heer Nijman als nieuweling in het college zitting heeft. Nadat de voorzitter de gekozenen geluk had gewenst, namen zij, op uitnodiging, plaats aan de zijde van de raadsvoorzitter. Rest van de agenda. Na de benoeming van de vier wet houders, de verdeling van de raad in afdelingen en samenstelling van de diverse raadscommissies, alsmede de benoeming van gedelegeerden in diverse besturen, zette de Alphense gemeenteraad zich welgemoed aan de afwerking van de nog resterende ruim 20 agendapunten. De nieuwe raad heeft zijn zittingsperiode wel arbeidzaam ingezet, want toen de beraadslagingen bij twaalven een einde namen, ging men nog enige tijd in besloten zitting verder. Bij de behandeling van het voor stel inzake het inhuren van een per ceel grond voor het inrichten van een speeltuin ten behoeve van de speeltuinvereniging „Ons Buiten" en het beschikbaar stellen van een cre- diet voor het afrasteren van het ter rein en het inrichten van de speel tuin, uitte de heer Rogaar zich hier over op verheugende wijze, doch Nog nooit ln de geschiedenis van de Alphense gemeentepolitiek is de verkiezing van de wethouders met zoveel belangstelling tegemoet ge zien als dit keer. Deze grote belang stelling kwam ook duidelijk naar voren in het aantal belangstellenden, dat deze eerste vergadering van de nieuwe raad wilde bijwonen. In deze nieuwe raad deden voor het eerst hun intrede de heren G. Goedhart en J. C. Duin. De eerste, een jonge ren-afgevaardigde van de C.H., voor wie de heer H. Brokaar plaatst moest inruimen, werd met voorkeurstem men in de raad gebracht. De heer Duin verwierf zijn zetel door de zetelwinst van de P. v. d. A., ten koste van de C.H., die van de heer H. J. Jansen ris raadslid afscheid moest nemen. De wethoudersverkiezing bracht niet de sensatie, die rzsn er van had verwacht. Op voorstel van de P. v. d. A„ de K.V.P.. de C.H. en de A.R. had men besloten tot uitbreiding van het aantal wethouderszetcls van drie op vier. Dit voorstel werd ge daan op grond van de overweging, dat het slechts in het belang van de gemeente kan worden aangemerkt, als het dagelijks bestuursbeleid steunt op een zo breed mogelijke basis. De heer Rogaar (P. v. d. A.) ver klaarde ht standpunt van zijn partij inzake de voorgestelde uitbreiding. Met het toenemen van de sterkte van een raadsfractie neemt ook de verantwoordelijkheid toe van de be trokken fractie voor het bestuur van de gemeente. De conclusie, welke deze fractie uit de verkiezingsover winning heeft getrokken was dan ook, dat zij zich niet alleen bereid moest tonen om in het dagelijks be stuur zitting te nemen, doch tevens dat zij voor het bezetten van een wethouderszetel moest ageren. De heer v. d. Meent van de WD uitte tegen deze uitbreiding ernstige bezwaren. Het lag voor de hand, dat de P. v. d. A. mede aanspraak zou j maken op een vertegenwoordiging in het college van B. en W. en dit verlangen van de P. v. d. A. werd nog groter, toen de KVP, die gelijk den, gelijktijdig kunnen worden ge- voorheen met vier zetels uit de stem-1 legd. busstrijd was gekomen, zich van dei De voorz. zegde toe de opmerkin- heer Slootjes distancieerde. De ove- j gen van de heer Gesman in overwe- rige partijen meenden toch de oude ging te nemen en wat de vraag van toestand te moeten bestendigen en j de heer Duin betreft, zette spr. uit- óe drie wethouderszetels te verde-een, dat de leiding voor aanvoer van len onder C.H.. A.R en KVP. Om nu j gas uit Leiden aan de andere zijde aan de verlangens van de P. v. d. A. j van de weg komt te liggen, het ove- tegemoet te komen, kwam dit voor- rigens een aangelegenheid is van de Wethouder Deerenberg werd herkozen De veel omstreden K.V.P. wethou der, de heer C. M. Deerenberg is in de raadsvergadering van Dinsdag avond, opnieuw als derde wethou der van Alphen aan den Rijn geko zen. Thans is de heer Deerenberg voor de derdemaal als wethouder geko zen. In 139 begon hij zijn politieke loopbaan op gemeentelijk terrein, als opvolger van de heer J. L. Boe ren, commies-titulair van de P.T.T. alhier, die, zoals men zich zal her inneren in dat jaar tot directeur van het PTT-kantoor te Veghel werd benoemd. Toen stond de heer Dee renberg voor het eerste op de candi- datenlijst van de katholieke kies vereniging en wel op de vierde plaats. Toen na de oorlog de offi ciële raad een derde wethoudersze tel creëerde, tijdens de ambtsperiode van burgemeester mr. F. M. A. maakte zich anderzijds bezorgd over j Schokking, werd de heer Deer en - het feit, dat het bedoeld terrein wel wat te dicht bij de grote verkeers weg (Utrecht—Leiden) ligt, met alle gevai^n daaraan voor de kinderen verbonden. Hij vroeg dan ook de no digs aandacht van het college voor een gedegen afrastering van het ter rein en afdoend toezicht op de kin deren. De voorzitter zegde een en.,.., ander toe. i luiste \yethoudersoeriode van de De heer Gesman was huiverig voor j ÏT algemeen de uitvoering van het omleggen van bekend' bet, de *>edr«ven ia de buizen voor gas en water en de renIan£ allesbehalve voor de wind berg in die functie gekozen. Hij kreeg de portefeuille van openbare werken onder zijn beheer. In de loop van het jaar 1949 verwisselde hij met burgemeester Schokking van portefeuille en kreeg flie van de wa- BOSKOOP WETHOUDERS VAN NES EN TAAT HERKOZEN. Nadat alle leden in handen van de voorz. de vereiste eden hadden af gelegd kwam de verkiezing der wethouders aan de orde. Namens de fractie van de P. v. d. A. las de heer v. d. Dool een verklaring voor, waarin hij de gang van zaken bij de benoeming der wethouders hekelde. Men ontkomt niet aan de indruk, aldus dé heer v. d. Dool, dat de be noeming der wethouders reeds in kannen en kruiken is vóór de ver kiezingen. a Door de P. v. d. A. is contact ge zocht met de Prot. Chr. Raadsfrac tie, doch deze achtte het niet nodig over deze aaiigelegenheid overleg te plegen. De heer Splinter antwoord de namens de Prot. Chr. Raadsfrac tie, dat zij het als een plicht zien de meest geschikte personen naar vo ren te brengen. De stemming had BODEGRAVEN WETHOUDERSZETEL VOOR K. V. P. De nieuwe raad van onze gemeen te neeft er een gewone raadsverga dering van gemaakt met een agenda van een twaalftal punten. De wethou- dersverkiezing was natuurlijk het kardinale punt en de publieke be langstelling was nog zelden zo groot. Na twee stemmingen was het resul taat, dat de heren C. Karssen (A.R.) en A. v. d. Heijden (KVP) de plaat sen innamen van C. Karssen en W. Boer (CH). Toen ging de raad in comité om besprekingen te voeren over de sa menstelling der diverse commissies. Tot voorzitter van de Woning-ad viescommissie werd de heer C. Bate laar; gekozen in de plaats van weth. v. d. Heijden, terwijl tot leden wer den gekozen de heren H. Huchshörn, K. Koren, J. Oosterloo en P. Mij der- wijk en mevr van Dam als w Wpn van Z vervangend lid, zodat nu geen ka- tot resultaat, dat de heren van Nes v en Taat wederom tot wethouder wer- lhol,ek mee* attln8 hee" m deze den gekozen met 10 tegen 3 stemmen (van de P. v. d. A.). In de ontstane vacatures bij de wo ningbouwverenigingen werd her kozen de heer P. Verbeij en in de vacature W. C. Hage, de heer Bulk gekozen voor „Onze Woning". Voor „St. Joseph" herkozen de heren: P. v. d. Dool en J. Kooij; voor Patri monium K. P. A. Houdijk, nieuw lid en P. D. Noest. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter mede, dat een verzoek was bin nengekomen van de Chr. Muziek vereniging „Concordia" om een prijs beschikbaar te willen stellen voor een concours. Hiervoor werd 50, toegestaan. commissie. Het Chr. Schoolbestuur had een aanvrage ingezonden tot stichting van een nieuwe school, een gymnas tiekzaal en een fietsenstalling. De heer Martens stelde voor, de Open bare School te doen ruilen met de Da Costaschool, daar de eerste maar half bezet is De voorzitter deelde mede, dat het bestuur daartoe niet kan worden gedwongen Met de heer Veldhuijzen en de heer Vreeken was de neer Martens van mening dat de kwestie gymnastiekzaal nog eens be keken diende te worden. Ten slotte werd het verzoek van het schoolbe stuur zonder stemming ingewilligd. De laatste drie punten van de agenda waren van minder belang. ZOETERWOUDE LEIDERDORP Na een officiële inleiding legden de leden van de nieuwe raad de bij •de wet voorgeschreven eeden af. Met betrekking tot de wethouders- verkiezing werd door de heer Los namens de A.R.-fractie een verkla ring afgelegd, waarin de wenselijk heid naar voren werd gebracht om de verscheidenheid in de samenstel ling van de raad ook te doen weer spiegelen in het College van B. en W. en daartoe een wetshouderszetel toe te kennen aan één van de minder heidspartijen. Reeds bij de aanvang van de vori ge zittingsperiode had deze aangele genheid een punt van bespreking uit gemaakt, doch voor verschillende redenen was men toen niet tot over eenstemming kunnen komen. Gezien de gewijzigde verhouding in de Raad, nu ook de groep Gemeentebe lang een zetel heeft en de C.H.-frac- tie er een heeft moeten afstaan, acht spr. het democratisch gezien volko men juist wanneer één weth.-zetel wordt afgestaan aan K.V.P. of P.v. d.A. Na onderling overleg heeft men gemeend, aldus spr., dat voor de eer ste zetel de heer Snel (A.R.) voor herbenoeming in aanmerking komt, terwijl hij voor de tweede zetel de heer Boon (P.V.A.) als candidaat naar voren brengt. De stemming die hierop volgde had het resultaat dat de heren Snel en Boon beiden met 10 stemmen werden gekozen tot wet houder. Van de rondvraag werd door de heer Los gebruik gemaakt om nog eens te informeren naar de verbete ring van de straatverlichting in ver schillende wijken waarop de voorz. mededeelde dat dit punt in de eerst volgende raad ter tafel zal komen. leidingen voor electriciteti in rijks weg nr. 11, voor wat betreft de ter mijn binnen welke het geheel, vol gens voorschrift van rijkswaterstaat gereed zal moeten zijn. Een en ander moet voor 1 Febr. 1954 gereed zijn. Wy naderen nu het ongunstige jaar getijde en de vakmensen, die deze werken moeten uitvoeren, zijn deze maanden vaak overbelast. Er zal dus z.i. met het korte termijn wel reke ning gehouden moeten worden en bijtijds een regeling met rijkswater staat moeten worden getroffen, die de moeilijkheden opheft. De heer Duin vroeg of er geen vorm gevonden kan worden dat de gasleidingen van de gemeente en die voor de aanvoer van gas uit Lei- stel ter tafel. Dit zag spr. als een „politiek knutselwerk", waarmede het belang van de gemeente niet ge diend is. De voorgestelde P. v. d. A.-candi- daat voor wethouder maakt het niet gemakkelijk het voorstel te steunen. Spr. heeft de heer G. Nijman nooit kunnen zien als een typische verte genwoordiger van de socialistische fractie, doch meer als een vertegen woordiger van een zekere stroming in deze partij (de heer Nijman is n.l van Ned. Herv. huize en wordt als doorbraakman in de P. v. d. A. ge zien). De wens om de verschillende politieke groeperingen zoveel moge lijk in het college vertegenwoordigd te zien, komt hierdoor naar de me ning van spr. niet volledig tot zijn recht. De heer Slootjes, de onafhankelijke katholiek, ziet dit voorstel als een staaltje van broederlijke eensgezind heid in Alphens politiek leven, een eensgezindheid, die hij het college zou willen toewensen. Spr. is voor stander van het verschaffen van een volledige dagtaak aan een der drie wethouders. Wij hebben een C.H. burgemeester, zei spr., als daarnaast een A.R., een K.V.P. en een P. v. d. A. wethouder zetelt, zijn alle par tijen vertegenwoordigd, zij kunnen dan tevreden zijn enmen slaat geen mal figuur bij GS. De heer Kroon onderschreef de inhoud van het voorstel en bestreed de mening, dat een politiek motief hiertoe zou hebben geleid. In dezelfde geest spraken de he ren Geerlof en Ruijssenaars, van wie de laatste er nog eens op wees, dat de wet per slot van rekening toe staat, dat een gemeente boven de 20.000 zielen (tot 100.000 inwoners) zelf bepalen mag, of ze drie dan wel vier wethouders wenst te benoemen. Tegen het voorstel stemden de he ren J. v. d. Lee (SGP), W. S. v. d. Meent (WD) en L. C. Slootjes. De raad had dus besloten een vier de weth.zetel in te stellen. Vervol-, Sleutelstad, zodat hierop dezerzijds weinig of geen invloed uitgeoefend kan worden. Sanering. De twee onbewoonbaar te verkla ren woningen noemde de heer Ro gaar exemplaren van onze krotten- voorraad. Zeker is het voorstel van toepassing op het perceel Kromme Aar. Het is geen overbodige luxe dat deze woning wordt afgekeurd. Wat de woning in de Julianastraat be treft, waar zeker plaats zal zijn voor een nieuw winkelpand, informeerde spr. of B. en W. al contact hebben opgenomen met het rijk om de lelijke gaten die door afbraak b.v. van het pand op de hoek St. Jorisstraat Julianastraat en door het afbreken van het thans voorgestelde pand vanwege het rijk, daar ontstaan, zo snel en goed mogelijk te markeren of op te vullen door nieuwbouw. Hierop antwoordde de voorz. dat men een goede situatie verkrijgt zo dra 'n sanering tot stand is gekomen. Het overleg met 't rijk stagneert mo menteel weer, doordat de hoofdinge nieur, die bij die dienst dit onder deel beheerst, overgeplaatst is naar 'n ander deel van het land. Er zal dus gewacht moeten worden op een op volger, die zich dan eerst weer in de situatie zal moeten inwerken. Bij enkele wijzigingen van de ge meentebegroting, dienst 1953 (37e tot en met 42e en 44e en 45e wijzigingen) waarvan de pers geen nadere om schrijving is verstrekt, vroeg de heer Krooni inlichtingen omtrent de juist heid van de overboeking van het te kort van ruim 270.000 van de ge meentedienst naar de kapitaalreke ning. Dit houdt dus in, dat wij er mee blijven zitten? vroeg spr. Inderdaad, antwoordde de voorz. Over de begroting van 1953 zijn nog bespekingen gaande. Deze overboe king geschiedt op voorstel van G. S. Zjj hebben toegezegd hiervoor een ter- en liohtbedrijven te behartigen, zijn opgegaan die er voor pleiten. Het was waarlijk niet de gemakke- om uit deze nieuwe raad twee katho- 1 lieke wethouders te kiezen. Wij wil len voorop stellen dat de Kath. Frac tie ten alle tijde open staat voor ad viezen en dat zij er prijs op stelt steeds in nauw contact te staan met haar kiezers. Dit betekent echter niet, dat de fractie haar zelfstandigheid wil prijs is gegaan. De heer Deerenberg be heerde deze portefeuille tot het laatst van de zittingsperiode van de oude raad. subjectieve uitkering te zullen geven. De heer v. d. Meent wilde weten in welk stadium de bouw van de Nij verheidsschool voor meisjes verkeert. Deze vraag houdt ook verband met een der voornoemde wijzigingen. De voorz. verklaarde, dat de be treffende stukken in Den Haag lig gen. Daar is nu de wacht op. De heer Kroon wilde gaarne ten aanhore van de persvertegenwoordi gers uit het rapport van het verifi catiebureau welk rapport aan de pers niet was verstrekt citeren, dat de administratie van de gemeen te-secretarie prima wordt verzorgd. Het bureau is niet gretig met zijn lof uitingen, zodat hieraan des te meer waarde kan worden gehecht. De voorz. onderstreepte deze atten tie en beval het de pers ter kennis name aan. De overige agendapunten, waaraan wij voor het merendeel in voorbe schouwingen gedurende de voorgaan de dagen, aandacht hebben gewijd, zijn zonder discussie of h.st. aange nomen. De raad ging hierna in comité- generaal. zijn krachten in te spannen voor de i komende zittingsperiode van vijf ja- _T ren. Hiertegenover staat en dat wordt De heer v. tl Ploeg, fractie-voor-Wanneer mogelijk een ander fou-j vaak over het hoofd gezien dat zitters van de K.V.P. in de raad van j ten zou maken, mag dit voor ons j een minderheid in oppositie een se- rr x_ _..j_ cj. i j_ geen aanleiding zijr om van de rech- vaar kan betekenen en in ieder ge- te weg af te wijken. - - Wij hebben andere stemmen be luisterd, stemmen die o.i. reëeler wa ren met him motieven, die moeten leiden tot het kiezen van twee ka tholieke wethouders! Deze mensen vragen zich af, of door het benoemen van twee katho lieke wethouders wat meer activiteit aan de dag gelegd kan worden. Zoeterwoude heeft gisteren de vol gende verklaring afgelegd: De Kath. Raadsfractie stelt er prijs op ten aanzien van de wethou dersverkiezing een verklaring af te leggen. De reden hiervan is, dat er onder de besturen en de leden van de plaatselijke K.V.P. vrij veel stemmen Andere stemmen. Het zijn de stemmen maar die zyn er ook in de fractie die in on ze gemeente nieuw leven willen in blazen, die menen dat verschillende zaken en met name de woningbouw ondanks de activiteit van de laat ste jaren nog meer dan voorheen en geven, integendeel, de fractie is auto- - - noom en draagt dan ook de Volle me* nog meer elan moet worden verantwoordelijkheid voor haar da den. Als dus de besturen of leden van de plaatselijke K.V.P. een woordje willen meespreken bij de verkiezing van de wethouders, dan kunnen die stemmen niet anders bedoeld zijn dan adviserend of als verzoek; de laatste stem heeft de fractie. Wij hebben aan de voorstanders van twee katholieke wethouders meermalen de vraag gesteld, wat hun motieven waren, doch een posi tief antwoord hebben wij nog nooit gekregen. Als wij het goed hebben begrepen, kwam het als regel hierop neer dat de overgrote meerderheid van 8 te gen 3 het kiezen van twee katholie ke wethouders- volkomen rechtvaar digde en dat, wanneer de rollen om gekeerd waren, wanneer wij in de raad maar over drie zetels beschik ten, de andere partij er nooit over zou denken om ons een wethouders- zetel af te staan. Dit is nu het zwak ste motief wat men in deze zaak kan aanvoeren, want hier geldt dan toch zeker de aloude spreuk „Wat gij niet wilt wat U geschiedt, doe dat ook 'n ander niet". aangepakt. Het zijn de stemmen, waaronder veel van jongelui, die al zoveel jaren wachten op een woning en die naar middelen zoeken om hun wensen en verlangens verwer kelijkt te zien. Deze wensen en verlangens wij geven dit gaarne toe zijn volkomen gerechtvaar- digd. Het zijn tenslotte de stemmen van mensen ,die uitzien naar mogelijk heden om ook in onze gemeente wat industrie aan te trekken. En dan denken we niet aan groot-industrie, maar toch wel aan bedrijven, die het mogelijk maken dat mensen uit on ze gemeente hier hun arbeid kun nen vinden. Als men deze stemmen goed be luistert, dan zou men geneigd zijn om hieraan toe te geven, maar dan zou men tevens overtuigd moeten zijn, dat aan deze wensen alleen te gemoet gekomen kan worden door het verkiezen van twee katholieke wethouders en dat lijkt ons wel een beetje naïef. Want hier staat tegenover een po sitieve verklaring van wethouder Van Leeuwen, die straks weer ge kozen gaat worden en bereid is al Wegens langdurig ziekteverlof van Burgemeester Door het nu reeds langdurig ziekteverlof van burgemeester J. M. II. L. Hoynck van Papendrecht was aan het oudste raadslid Meer de taak om na beëindiging van zichzelf ook de gebruikelijke eden van de raadsleden af te ne men. In zijn inleidend woord hier toe zeide de heer v. d. Meer het een genoegen te vinden de nieuwe raad welkom te mogen heten, en noemde het een unicum, dat dit hier de com plete raad in zijn oude samenstel ling betreft. Spr. bracht dank aan gemeente secretaris W. A. van Harteveld voor diens deskundig beleid en mede werking in de reeds lange periode, waarin spr. als waarnemend burge meester werkzaam is. Tot wethouder en loco-burgemees ter werd de heer C. v. d. Meer her kozen, evenals de heer H. P. v. d. Poel tot wethouder. De heer Kerk vliet wenste namens beide fracties het college met zijn herbenoeming geluk. Hij besprak voorts de eigen aardige toestand, welke door het on geluk van de burgemeester is ont staan. Alhoewel het de wens der fracties is dat deze periode van kor lijk een derde wethouder zal wor den gekozen om het college van drie weer voltallig te maken. Weth. v. d. Poel zou dit liever uitgesteld zien tot de beëindiging van het ziekteverlof op 21 Sept. a.s. en een mogelijke ev. verlenging hier van willen afwachten. Het voorstel van de heer Kerk vliet werd echter aangenomen, waarna de heer A. v. d. Bijl (C.-H.) zich hiertoe uitverkoren zag. De heer v. d. Bijl zeide deze be noeming, welke naar hij hoopte van zeer tijdelijke aard zal zijn, met ge noegen te aanvaarden, omdat hier uit, gezien zijn kleine fractie, bleek dat in de Raad van Alkemade geen oppositie of regeringspartij is, maar alleen een gezamenlijk werkzaam zijn voor het algemeen belang van Alkemade. Na enkele bemerkingen betreffen de het onderhoud werd de jeugdher berg te Kaag weer voor 1 jaar op de oude voorwaarden verhuurd. Inge volge art. 72 l.o. -wet 1920 werd aan het schoolbestuur Rijp wetering gelden verleend (pl.m. 7000) voor aankoop nieuwe schoolbanken. De gemeenterekening 1952 vermeldt in te duur zal zijn, zien zij toch als een de gewone dienst aan inkomsten belang voor de gemeente dat tijde-1 1.145.603,81. aan uitg. 1.090.910,72 met als batig saldo ƒ54.693.09. kapitaaldienst met aan inkomsten f 5.482.199,69 en aan uitgaven ƒ5.337.838.70 en als batig saldo 144,360,99. De begroting 1954 aan inkomsten en uitgaven 987.658,31 met als on voorzien 9.571.23. In de rondvraag bracht de heer Van Scheppingen en kele klachten naar voren betreffende bij onderhandse aanbesteding uitge voerde bestratingswarljzaamheden te Rijpwetering, waarbij de heer C. de Jong nogmaals zijn bezwaren tegen onderhandse aanbesteding kenbaar maakte en zyn voorkeur er aan gaf voor openbare aanbeheding. De heer v. d. Geest vroeg aan dacht voor de verbinding Rijpwete ring naar Hoogmsd in verband met de te projecteren Rijksweg. De in de vorige raadsvergadering aangehouden verkoop van grond voor Paviljoen „De Brasem" wordt door de heer v d. Velden nogmaals in bespreking gebracht. Hierbij wordt aangedrongen deze zaak te bespoedigen en hiervoor overleg te plegen met exploitanten, paviljoen gemeentebestuur en zwembadcom missie. Portret aanvaard! Namens de commissie tot aan koop portret H.M. Koningin Juliana deelde de heer v. d. Velden mee dat het niet aanvaarden van het portret in de vorige raadsvergadering was betreurd. Met instemming van de commissie waren enkele veranderin gen aangebracht. Met de heren v. d. Bijl, v. d. Geest en de Jong tegen werd het portret thans aanvaard. val remmend kan werken. Met deze feiten voor ogen meent de kath. fractie dat zij geen aanlei ding kan vinden om een minderheid in onze gemeente voor het hoofd te stoten, door haar een plaats in het college van B. en W. te ontnemen. Niet normaal. De kath. fractie is ten volle be reid verantwoordelijkheid voor deze daad op zich te nemen. Hierbij wordt zij gesteund door een artikel in het blad voor kath. gemeenteraadsleden van Juli j.l. waarin deze materie» behandeld wordt. In dit artikel staat dat het niet normaal is, dat in een gemeente waar tien van de vijftien raadsleden tot een partij behoren en waar ook de burgemeester geacht kan worden de inzichten van die par tij te delen beide wethouders uit de fractie van die partij worden geko- Wanneer in onze gemeente de ver houding als boven geschetst vrijwel dezelfde is, zou het niet normaal zijn als de kath. fractie beide wethouders voor zich opeistte. Als men, ondanks deze motivering van de kath. fractie toch nog vast houdt aan de wens van twee kath. wethouders en daarbij betoogt, dat het gemeentebelang dat eist, dan moeten we even verwijzen naar een groot deel van de kiezers, die bij de samenstelling van de lijsten nu niet bepaald het gemeentebelang voor ogen hadden. Wanneer het gemeentebelang voor op had gestaan, dan had voorkomen moeten worden, dat een bekwaam persoon aan de kant moet worden geschoven en het doet ons wel een beetje deugd deze gelegenheid te kunnen benutten om over de gang van zaken onze ontstemming, mis schien nog meer onze teleurstelling, te kunnen uiten. Nogmaals moet 't herhaald worden, dat de kath. fractie de verantwoorde lijkheid van haar daden bewust aan vaardt, gaarne bereid is om in de ko mende periode van 5 jaar al haar krachten te geven voor het belang van de gemeente en dat de fractie openstaat voor nauw contact met de kiezers. De fractie vertrouwt er tevens op, dat zij met deze opneming van zaken het vertrouwen van de kiezers zal behouden. Zij stelt het vertrouwen van de kiezers op hoge prijs doch niet ten koste van haar zelfstandig heid. Voor de stemming tot benoeming van de wethouders legt de heer J. H. v. d. Ploeg, als nieuwe voorzitter van de Katholieke raadsfractie de volgende verklaring af. De gehouden stemmingen hadden tot resultaat dat de beide aftreden de wethouders de heren G. P. van Leeuwen en J. M. Kraan met alle 11 stemmen werden gekozen en verklaarden hunne benoeming weder te aanvaarden. De voorzitter wenst de gekozene geluk met hunne benoeming en sprak zijn groot genoegen uit weder met hetzelfde college te mogen voort- werken en de plannen die zijn aan gevangen zo voort te mogen zetten. In de vacatures van drie leden van de waterleidingcommissie C. J. van Leeuwen, J. van Vliet en W. Tijssen worden resp. gekozen de he ren C. J. van Leeuwen en J. v. Vliet en mevr. A. E. M. Neuwahl-Sanders. Tot leden van de adviescommissie Woonruimte worden herkozen de he ren P. Koning, J. H. v. d. Ploeg, A. M. Schinkel, H. J. M. Sieverding en J. v. d. Velden. i

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6