De St Bonifatiusherdenking in Dokkum A'dam breidde uit, Nijmegen kromp in en Finsterwolde wordt hemeltje! „Maak het ons niet te bont' TANDEM ^delekkerste half zware shag/ Verruiming van dollar^ invoer-mogelijkheden WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Van blaam tot algemene feestdag Het jaar 1954 zal voor het oude Friese vestingstadje Dokkum een be langrijk jaar zijn. Dan is het na melijk 1200 jaar geleden, dat de zen deling Bonifacius de 6de Juni bij Dokkum werd vermoord. Hoewel dit feit op zichzelf de Friezen in het al gemeen en de Dokkumers in het bij zonder niet tot ere strekt, met het verstrijken van de tijd heeft zich ook in Dokkum het civilisatie-proces vol trokken en de blaam, die de geschie denis op 't oude stedeke heeft gewor pen, treft niet meer de huidige bewo ners. In latere jaren hebben de Dok kumers zich trouwens voldoende van die blaam gezuiverd door met de Haarlemmers ter kruisvaart te trekken naar Damiate. Wel is het echter een feit, dat dë naam Dokkum bij elke Nederlan der, die in de schoolbanken heeft kennis gemaakt met de vaderlandse historie, gedachtenassociaties wak ker roept aan de gruwelijke daad, die 1200 jaar geleden door een groepje heidense Friezen werd be gaan. De Dokkumers van de moder ne eeuw evenwel geven blijk van een grotere waardering voor het werk van Bonifatius, wiens naam niet al leen voortleeft in verbinding met het jaartal 754, doch ook in de na tionale bedevaart welke elk jaar door vele R.K. Nederlanders wordt ge maakt naar de plaats waar Bonifa tius een gewelddadige dood vond. Die waardering vindt men ook te rug in een van de mooiste gedeel ten van Dokkum, de Bronlaan met de Bonifatiusbrön en het Ronifaitus- plein, terwijl tevens de R.K. kerk, gewijd aan de H.H Bonifatius en Martinus en Gezellen, de herinne ring aan de vermoorde Duitse bis schop levendig houdt. Daar ligt ook het processiepark met de Bonifatius- kapel, het martelveld, waar jaar lijks vele pelgrims aan Bonifacius de eer bewijzen, die de Friese voor ouders hem hebben onthouden. In 1954 evenwel zal de waarde ring vOor Bonifatius zijn hoogte punt bereiken in de vorm van een, g.rote Bonifatiusherdenking, die thans reeds wordt voorbereid. De Friese predikant-componist Bernard Smilde en de dichter Fedde Schu- rer werken aan de samenstelling van een speciale cantate, welke aan de Bonifatiusherdenking grote luister zal bijzetten. Dubbele viering. schakeld en betrokken bij de voor bereiding van de herdenkingsplech tigheden en -feesten, die naar men verwacht niet alleen in Friesland, doch ook elders in het land de aan dacht zullen trekken en belangstel ling zullen wekken voor Dokkum. DE TWEE NEDERLANDSE VRIJ GELATEN KRIJGSGEVANGENEN De twee Nederlanders, sergeant J. N. Plant en de soldaat G. v. Leeu wen, behorende tot het Nederlandse detachement van de Verenigde Na ties, die 25 Augustus j.l. uit krijgs gevangenschap zijn vrijgelaten, zijn gisteravond met een lijntoestel van de KLM uit Tokio vertrokken. On voorziene omstandigheden daargela ten, zullen zij op Donderdag 3 Sep tember te 18.45 uur op Schiphol aan komen. DR. WIJERS HOOGLERAAR TE NIJMEGEN. Dr. H. J. G. Wijers, patholoog anatoom aan het ziekenhuis Johan nes de Deo te Den Haag, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de patho logische anatomie aan de Nijmeeg se universiteit. Koningin bezoekt volksconcert Tijdens het koninklijk bezoek aan Amsterdam zal H.M. de Koningin op Donderdag 10 September a.s. des avonds met haar gevolg'in het Con certgebouw te Amsterdam het volks concert bijwonen, dat het Concert gebouworkest, onder leiding van Eduard van Beinum, zal geven. In verband met dit koninklijk be zoek is het aanvangsuur gewijzigd en van 20.15 uur verschoven naar 20.45 uur. De bezoekers worden ver zocht reeds om half negen, dus een kwartier voor de aanvang, aanwezig te zijn. Koningin Juliana zal op 17 Sep tember Arnhem bezoeken om het grote herdenkingsmonument te ont hullen, dat de Arnhemse beeldhouwer Gijs Jacobs van den Hof heeft ver vaardigd en dat wordt geplaatst bij de oprit naar de Rijnbrug. De plech tigheid wordt tevens bijgewoond door gen. Urquhart. die in Septem ber 1944 het commando voerde over de eerste Engelse Airborndivision, die in de slag om Arnhem zich zo heldhaftig verdedigde tegen de Duitse overmacht. Dit monument is niet alleen een herinnering aan alle Arnhemmers, die tengevolge van oorlogshande lingen in of buiten Arnhem het le ven lieten, doch ook aan de Engelse troepen, die bij Arnhem vochten. Nederlandse gemeenten zetelden hun wethouders Haagse P.v.d.A. haalde bakzeil en Haarlem koos K.V.P.-er met tegenwerking van zijn eigen fractie Arme echtgenoten Bontparade met slagzin-prijsvraag Een voor de zomer ongebruikelijk uitgedoste stoet van 30 mannequins zal Maandag 7 September a.s. des middags van ongeveer 2 tot 4 uur, geëscorteerd door agenten van po litie, door de straten van Amsterdam paraderen. Alle 30 dames zullen n.l gehuld zijn in bontmantels. Dit is het eerste optreden naar buiten van de op 1 Juli j.l. opgerich te Bontstichting, het overkoepelend orgaan, waarin bijna het gehele bont vak verenigd is, t.w. de Nederlandse Vereniging van Pelterijenfabrikan ten, de Bond van Bontbedrijven, en de Nederlandse Vereniging van Bont- werkerijen. Met de „bontparade" op 7 Septem- ber hoopt deze stichting bij het pu- Naast de religieuze herdenking j weer de belangstelling voor van Bonifatius echter zal m 1954 bcmtideding op te wekken met het bontweek van 14 tot 19 September en tot slot zal het publiek in bont winkels, die voor de ramen de affi che van de bontweek hebben han gen, in de periode van 14 September tot 14 October gelegenheid krijgen mee te dingen in een prijsvraag voor de beste slagzin voor bont. waar voor als hoofdprijs 1.000,wordt uitgeloofd. Gistermiddag en -avond zijn in practisch alle Nederlandse gemeenten behalve in de plaatsen van het rampgebied voor het eerst de ge meenteraden, zoals de wil des volks hen in Mei samengesteld heeft, bij eengekomen. Het beëdigen van de nieuwe leden, die geen deel uitmaakten van het vorige bestuur, leverde nergens veel moeilijkheden op, behalve in Leeu warden waar een der raadsleden voor de beëdiging het woord vroeg. De burgemeester sneed hem echter de pas af en deelde mede, dat hij al pre cies wist, wat het geachte raadslid wilde zeggen, maar dat het in Neder land nu eenmaal de gewoonte is, om de eed in het Nederlands uit te spre ken, en niet in het Fries. Na deze plechtigheid volgde een bedrijf, dat in vele gemeenten meer spanning beloofde: De wethouders- verkiezing. Vooral in de gemeenten waar ver schuivingen hebben plaats gehad, wilde de partij, die winst geboekt heeft; deze vooruitgang natuurlijk gaarne in wethouderszetels uitge drukt zien terwijl de partijen, die een of meerdere raadszetels door poli tieke tegenstanders veroverd zagen, even natuurlijk poogden aan te tonen dat de behaalde winst te gering was voor een extra wethoudersplaats. Amsterdam wil uitbreiden. Amsterdam, waar de PvdA in Mei met de winst ging strijken, vond een andere weg om de winnaar tevreden te stellen. De KVP diende, tezamen met de PvdA, een voorstel in om het aantal wethouderszetels van zes op 'tevens het 1200-jarig bestaan van de stad dokkum worden gevierd, waar van de belangrijke stap ter voorbe reiding van de feestelijkheden is ge weest de oprichting van een Dokku mer Belangen Gemeenschap, een orgaan, waarin alle plaatselijke ver enigingen, corporaties en groepen, verdeeld in sectoren, zijn onderge bracht. Elke sector heeft een gede legeerde in de raad van bestuur, waaruit het dagelij les bestuur wordt gekozen. De sectoren omvatten ge zamenlijk het gehele gemeenschaps leven in Dokkum. De burgemeester van Dokkum, drs S van Tuinen, is beschermheer van de Dokkumer Be langen Gemeenschap. Reeds vele malen heeft de burge rij van Dokkum bij het organiseren van feesten eer prachtige samen werking gedemonstreerd. Hierdoor heeft Dokkum een wijd en zijd ver maarde rep itatie gela-egen als de lichtstand van het noorden. Niet min der dan 34 buurtverenigingen zorgen elk jaar voor een sprookjesachtige verlichting en versiering van de stad tijdens de HendO-feestweken. In de Dokkumer Belangen gemeenschap t1 deze samenwerking thans nog be ter tot haar recht kunnen komen. Met het gemeentebestuur en het co mité Bonifatius-herdenking wordt contact gehouden. Iedere burger van de stad wordt op deze wijze inge oog op de komende winter. Alleen bij zeer slechte weersom standigheden zal deze eerste bont parade in ons land (Parijs heeft er het vorig jaar de primeur van gehad) niet doorgaan. De stoet zal vertrekken van het I. C.C. in het Vondelpark en via Stad houderskade, Spiegelgracht en Vij zelstraat naar het Rembrandtplein trekken, waar de dames na deze wandeling even in een restaurant gelegenheid zal worden geboden nieuwe krachten te verzamelen voor de laatste etappe dezer 3)4 km lange route, via de Kalverstraat zullen zij tot slot n.l. naar de dam wandelen. Zij zullen „de fraaiste modellen in alle prijsklassen" dragen. Behalve deze bontparade zullen pers en film diezelfde middag in de gelegenheid worden gesteld de eer ste grote landelijke bontshow te zien en wel in het LC.C. Bovendien organiseert zij een heerlijk pittig is De tweede veemarkt van Den Bosch, de speciale wekelijkse slacht- veemarkt, wordt Maandag 5 October geopend met een nationale vee- en slagersvaktentoonstelling in een van de grote veemarkthallen. Commando-overdracht Luchtvaarttroepen Maandag heeft kolonel M. A. Smenk, het bevel over het Commando Luchtvaarttroepen en tevens het commando over het Garnizoen Nijmegen overgedragen aan luitenant-kolonel-waarnemer J. Tammes, tot heden Com mandant officiers- en kaderschool te Breda. De overdracht geschiedde op het Molenveld te Nijmegen. Aan de overdracht namen deel een detache ment van de Koninklijke Marechaussee, de 920ste afdeling lichte luchtdoel- artillerie en batterij zoeklichten, een adspiranten klas luchtmacht van de Officiers- en Kaderschool uit Breda, een peloton van de Opleidingsschool Luchtmacht-bewakingkorps uit Gilze-Rijen en het Instructie Regiment Luchtmacht. Tijdens de inspectie: van links naar rechts: luitenant-kolonel J. Tammes, luitenant-generaal I. A. Aler, chef staf Luchtmacht en Kolo nel M. A. Smenk. Met het oog op de verbetering van de Nederlandse dollarpositie heeft de regering besloten de bestaande restricties op de dollarinvoer te ver zachten. De voorgenomen verruiming van invoermogelijkheden zal in de eerste plaats betrekking hebben op de grondstoffen- en half-fabrikaten- sector, waarbij voor sommige goede rencategorieën een volledige vrijheid van invoer zal worden toegestaan. Uiteraard zullen de ingevoerde dol largoederen niet in onverwerkte vorm mogen worden geherexporteerd. Voorts kan nog worden medege deeld, dat de mogelijkheid bestaat dat, ingevolge internationale spraken, de huidige exportbevorde- -ings-dollarregeling zal worden be ëindigd. Mocht het inderdaad tot op heffing van deze regeling komen, dan ligt het in de bedoeling op an dere wijze in een beschikbaarstelling VOORTIJDIGE PUBLICATIE RIJKSBEGROTING. Het lid van de Tweede Kamer, Van Rijckevorsel, heeft aan de mi nister-president en de minister van Financiën schriftelijk gevraagd of de door Het Vrije Volk bekend ge maakte gegevens over de rijksbegro ting 1954 juist zijn; zo neen, of de re> gering dan deze bekendmaking ten spoedigste wil tegenspreken en zo ja, of de regering van oordeel is, dat die bekendmaking het gevolg is van een krachtens de artikelen en/of 272 Sr. strafbare schending van staatsgeheimen door een meer ambtenaren, en of de rege ring voornemens is te dezer zake een strafvervolging te doen instellen. Meer deviezen voor emigranten Het bedrag aan deviezen dat emi granten voortaan uit Nederland mogen meenemen is door het mini sterie van financiën met ingang van gisteren belangrijk verhoogd. Voortaan zal een gezinshoofd van een emigrerend gezin of een al leenstaande emigrant 1500 mogen meenemen en gezinsleden elk 1000. Er zal geen verschil meer worden gemaakt tussen een zogenaamde dollarland en een niet-dollarland. van dollars voor de invoer van niet essantiële dóllargoederen te voor zien. Tenslotte zullen ook in de dien stensector beoordeling van aanvragen voor dollarbetalingen aan de verbeterde dollarpositie worden aangepast. Nadere bijzonderheden terzake van de verruiming van de dollar- invoermogelijkheden zullen binnen kort worden gepubliceerd. zeven te brengen. Het voorstel werd, met alleen de kath.- en soc. stemmen vóór, aangenomen en is nu onderweg naar Ged. Staten om goedgekeurd te worden. Zeggen Ged. Staten „ja", dan zal deze 7e zetel wel ten goede aan de PvdA komen, die tot nu toe, ondanks haar winst bij de verkiezin gen, geen vooruitgang in zijn wet houdersplaatsen wist te behalen. Haagse KVP handhaafde zich. Boekten de socialisten dus in Am sterdam een voorlopig succes, in Den Haag haalden zij bakzeil. Daar heb ben zij in Mei, deels door de merk waardige dubbele lijst, ten koste van de KVP winst behaald. Zij meenden nu, dat deze winst wel tot uiting mocht komen in een extra PvdA- wethouderszetel en dit zou daw ten koste van de KVP-er Dresmé moeten gaan. De Haagse PvdA stond echter met haar vijftien stemmetjes alleen, want de overige fracties stemden eensgezind op de heer Dresmé, zodat deze weer zijn wethoudersplaats kon bezetten. Wethouder tegen wil en dank. Haarlem beleefde een sensatie op zich, doordat daar de KVP-er Ange nent tot wethouder herkozen werd, terwijl zijn fractie hem niet candi- daat gesteld had. De Haarlemse KVP wilde de heer Schreurs op de wet- houderszete' plaatsen, maar de PvdA had bezwaren tegen deze benoeming. Daar de soc. echter wel vonden, dat de KVP een wethouderszetel toe kwam, brachten zij hun stem uit op de vorige KVP-wethouder, de heer Angenent, die gekozen werd. Het nog niet bekend of de heer Angenent zijni benoeming aanvaardt. Nijmegen omzeilde moeilijkheid. Nijmegen heeft het afgelopen jaar geen gemakkelijke verkiezingsstrijd gestreden, want juist in deze belang rijke periode stapte een der KVP- raadsleden, die nog wel wethouder was, over naar de Welterianen en kwam met 'n nieuwe politieke kleur in de raad terug. Om nu moeilijkheden bij de wet houdersverkiezing te voorkomen, stelde de Nijmeegse KVP, daarin ge steund door de andere fracties, voor, het wethoudersaantal van 5 op 4 te brengen, zodat de in de politiek ver kleurde wethouder automatisch zou afvallen. Iedereen was het hiermede eens, behalve de betrokken wethou der met zijn fractie (twee man). Zij lokten een stemming over het voor stel uit en dit werd met 352 stem men aangenomen. Daar een van de KVP-wethouders, de heer Meuwis- sen niet meer candidaat gesteld was, werd in zijn plaats benoemd de heer J. J. de Haas, die in de vorige sa menstelling van de Tweede Kamer daar middenstandsafgevaardigde van de KVP is geweest. Verschuivingen in Voorburg. de wethouderszetel gekregen van Fin. en Onderwijs, welke takken vroeger resp. bij de VVD- en de PvdA- wethouders berustten. Delftse KVP in oppositie. Te Delft is de KVP niet accoord gegaan met de voorgestelde verde ling van de wethouderszetels, welke zou zijn: twee vertegenwoordigers van de PvdA, een van de KVP en een van de Prot. Ghr. groep. Na een tussenvoorstel van de KVP om Ged. Staten te verzoeken vijf wethouders te mogen benoemen en de verklaring van de voorzitter der KVP-fractie, dat zijn fractie zich geheel zou terug trekken, indien Ged. Staten niet met het voorstel accoord zouden gaan, handhaafden de andere fracties het voorstel. De KVP deelde toen mee, dat zij geen candidatuur wenste te aanvaarden en ging in de oppositie. Op de KVP plaats werd toen geko zen de heer Grundel (CH) die zijn benoeming drie dagen in beraad houdt om de KVP alsnog gelegenheid te geven op haar standpunt terug te komen. Het beste. Tenslotte komen we dan terecht bij Finsterwolde, waar de laatste ja ren een regeringscommissaris heeft geregeerd, omdat de raad door de regering niet in staat werd geacht een behoorlijk beleid te voeren. Er is ook daar een nieuwe raad gekozen en de communisten, die zes van de elf zetels veroverden, benoemden op democratische wijze de twee wethou ders. Burgemeester Tuin zette>zich met een zucht achter de groene tafel en luisterde met een weinig hoopvol gezicht naar de redevoeringen, die de communisten meteen begonnen af te steken en waarin beloofd werd bin nen de kortst mogelijke tyd van Fin sterwolde een hemeltje op aarde te maken. Hoe schoon de sprekers ook spra ken, de burgemeester zei na afloop alleen maar, dat hij er het beste van hoopte, maar volgens de communis tische redevoeringen was het beste nog niet goed genoeg voor de heil staat Finsterwolde. In Raalte werd de gemeente-secre taris, die vorig jaar als zodanig met richtlijnen voor de Pensioen gegaan en die deel uit- maakte van de KVP-fractie, tot wet houder benoemd. In Voorburg, waar na de verkiezingen in de oude raad zo'n ongenoegen is geweest, i.v.m de katholieke school en waar deswege de twee KVP-wethouders huni porte feuille voortijdig beschikbaar stelden, heeft een verschuiving van wethou derszetels en politieke kleuren plaats gehad, zoals reeds na de verkiezin gen verwaoht kon worden. De KVP- er Jonkergouw gaat weer Openbare Werken beheren maar de tweede KVP-er, Vernooi heeft geen plaats meer toegewezen gekregen. Daar naast heeft de CHU-man Langevoort JUBILEUM DR. W. J. J. DIJSSELBLOEM. In besloten kring hebben de mede werkers van het hoofdbureau en al gemeen secretariaat van de Alg. R.K. Ambtenaren-vereniging aan de Jan van Nassaustraat te Den Haag gis teren het feit herdacht, dat dr. W. J. J. Dijsselbloem 12 y, jaar geleden tot directeur van dit bureau werd benoemd. Dr. Dijsselbloem kreeg een geschenk aangeboden van zijn staf en een cadeau van het hoofd bestuur. In bed gerookt Vermoedelijk, doordat hij in zijn kooi aanboord van het in de haven van Terneuzen liggende rijksbeton- ningsvaartuig „De Honle" nog een sigaret heeft liggen roken, is in de nacht van Maandag op Dinsdag brand uitgebroken in de hut van de 41-ja- rige hydrografisch ambtenaar A. P. uit Vlissingen. Een der bemannings leden van „De Honte" bemerkte Dinsdagochtend, dat het midscheeps gelegen verblijf in brand stond. Na dat de brandweer het vuur had ge blust trof men in de hut het stoffe lijk overschot van P. aan, die waar schijnlijk door verstikking om het le ven is gekomen. Het slachtoffer, dat gehuwd was en vader van drie kinde ren, is in de loop van de dag naar Vlissingen' overgebracht. PRIJS VAN ƒ15.000.-. In de 520e Staatsloterij, 4e klasse, 11e lijst, is vanmorgen een prijs uit geloot van 15.000,De prijs viel op nummer 3623. PLASTIC WATERLEIDING WORDT AANGELEGD. De volgende week Dinsdag zal in de nabijheid van Utrecht, in Odijk, op een weiland vanwege de N.V. Hollandsche Draad en Kabelfabriek een geheel nieuwe wijze van aanleg van een drinkwaterleiding worden toegepast als toevoerleiding voor veedrinkbakken, nl. een plastic lei ding van Drakatileen (polyaethy- leen). De aanleg zal geschieden met behulp van een speciale molploeg; de grond wordt dan van te voren niet opengelegd omdat de leiding di rect onder de grond wordt gewerkt zonder beschadiging van het bodem oppervlak door haar in één stuk als een kabel van een haspel te wikke len waarbij tussentijdse verbindin gen niet meer behoeven te worden gemaakt en de duur van de aanleg met meer dan het tienvoudige wordt verkort. VERMISTE JONGEN AANGESPOELD. Aan het strand te Heemskerk is gisteren aangespoeld het stoffelijk overschot van de 15-jarige J. Ber- kers uit Helmond, die vorige week Donderdag aan het Bloemendaalse strand spoorloos was verdwenen. Hij behoorde tot een groep jongens van de R.K. Jonge Eoerenbond uit Bra bant, die onder leiding van een ka pelaan een bezoek brachten aan Bloemendaal. Woningen voor de getroffenen in Zeeland In opdracht van het ministerie van Wederopbouw wordt op Schouwen Duiveland hard gewerkt aan de bouw vau 300 tijdelijke houten woningen, bestemd voor personen uit de getroffen gebieden. De woningen werden onderhands aanbesteed in de vorm van een prijsvraag. De gegadigden voor dit object moesten zelf zorgen voor het ontwerp van de woning, die moet voldoen aan de eisen, gesteld door het ministerie van Wederopbouw. Bij Zierikzee, op de Bleijersedijk, een voormalige binnendijk van de Schouwensedijk, verrijzen 95 woningen bestemd voor bewoners uit Ouwer- kërk en Nieuwerkerk, welke gemeenten nog onder water staan. Per 1 October zullen deze woningen worden betrokken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5