DUINSTREEK Halve wereld Praten willen ze wel Kom 'ns praten! Boze nota's Overige gemeenteraden WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 werd. zijn beloning maar hij moest de andere helft hebben „Een brutaal mens heeft de halve wereld", dacht de handige meneer, die gisteren bij de Hembrugpont achter een file auto's moest wachten en daarin niet zo heel veel zag. Met een onbewogen gezicht passeerde hij de wachtende auto's en arriveer de zodoende ver voor zijn beurt op de pont, waar hij met een brede glimlach achterom keek, hoe al de wachters nog geduldig in de rij ston den. Zijn glimlach werd echter een jammerlijke grimas, toen er drie mannetjesputters naast zijn auto kwamen staan, kalm zijn motorkap oplichtten en uit zijn wagen een heel klein onderdeeltje schroefden, dat precies groot genoeg was om de mooie wagen niet meer te kunnen starten. Met een klein plonsje ver dween het onderdeeltje in het water en aan de overzijde van het water werd de wagen van de pont afge duwd en aan de kant van de weg gezet: Amsterdam had eventjes Vrouwe Justitia vervangen. Een brutaal mens heeft de halve wereldmaar als nu juist op die andere helft een klein motoronder deeltje ligt en je zonder dit niet rij den kunt, dan baat die halve wereld je niet zo heel erg veel. Dit onder vond de handige meneer, want hij had uren kunnen uitsparen, wanneer hij rustig achter de auto's was gaan staan. ECONOMISCHE HOGESCHOOL BREIDT PROGRAMMA UIT. Het College van Curatoren der Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg is er toe overgegaan om voor het komende 27ste studiejaar, dat op 21 September wordt geopend, een vrij belangrijke uitbreiding te geven aan het leerprogramma en het docentencorps. Een derde studierichting, n.l. de economische-bestuurskundige, zal een bijzondere plaats inruimen aan de bestuursvraagstukken, zowel op nationaal als internationaal gebied, v/aarbij vooral te denken valt aan de nieuwe bestuursorganen in de verschillende landen. Voorts werden leeropdrachten ver strekt aan dr. A. Oldendorff, hoog leraar te Nijmegen, die bedrijfs-so- ciologie gaat doceren, dr. J. Hornix, die zich zal bezighouden met posi tieve sociologie en mr. G. J. Dek kers, die „maatschappelijk werk" als onderwerp krijgt toebedeeld. En tenslotte worden aan enkele hoogleraren assistenten toegevoegd: voor belastingrecht K. A. J. Bier- laagh, die reeds twee jaren prof. Smeets assisteert, voor wiskunde W. Goldschmidt, voor propaedeuse R. F. J. Boner en voor bedrijfshuis- houdkunde K. W. A. Bervoets en C. F. A. Wetermam Teneinde de verscheidenheid van studierichtingen ook in het Senaats- bestuur tot uitdrukking te brengen, - worden aan dit bestuur twee asseso- ren toegevoegd, n.l. prof. dr. M. J. II. Cobbenhagen voor de economische afdeling en prof. dr. F. v. d. Ven voor de sociale richting. KATWIJK AAN DEN RIJN Oranjefeesten. Het scheen wel als het ware afgesproken, dat Ko ninginnedag hier zou worden ge vierd met een onbewolkte, hemels blauwe lucht en dan een zonnetje om van te genieten. Zelfs de deelne mers aan een hengelwedstrijd in de vroege morgen, te 6 uur konden hiervan al genieten. De helden, die de vissen het best konden verschal ken waren: no. 1 L. Wagter, 2 A. Wagter en 3 J. J. Timmermans. Het verzamelen voor de algemene kin derfeesten ving aan te 9 uur. Bege leid door het muziekkorps van het Vliegkamp deed men een muzikale wandeling door de gemeente om daar na te landen op het feestterrein aan de Noordwij leerweg. Het eerste num mer was een fietspuzzletocht voor jongelui van 14 tot 16 jaar. Vertrek Nordwijkerweg. Na een toespraak door voorzitter dr. Bergman vingen de kinderfeesten aan. die tegen 12 uur beëindigd wa ren en waarna men voor de uitrei king der prijzen, weer begeleid door de Militaire Kapel, die zich ook tij dens de spelen verdienstelijk had ge maakt, naar de Turfmarkt trok. Na versterking van de inwendige mens vingen te 2 uur de volksspe len aan. Dit waren o.m.: kruiwagen- race, tobbetjesteken, touwtrekken, le vende stoelendans. Te half acht begon het avondfeest met een grootse lichtstoet, waarbij ook weer de Kapel van hét militaire vliegveld o. 1. v. majoor Bruggeman zijn medewerking verleende en hier na het feestconcert op het plein bij de Turfmarkt met de traditionele ron dedansen. Het werd een knalavond wat vooral te danken was aan de wakkere militaire kapel, waarbij dik wijls de komische noot niet ontbrak. Zelden heeft de Oranjevereniging zo'n avond kunnen organiseren waar aan het schitterend mooie weer had meegewerkt. NOORD WÏTK AMBTSJUBILEUM TH. VAN DEURSEN. gehele Noordwijkse politie macht, voor zover de dienst dat toe liet, was gistermorgen in de met bloemen getooide raadzaal bijeen ter gelegenheid van de officiële huldi ging van brigadier H. Th. van Deur- sen wegens vervulling van 25 jaren trouwe dienst in het politiecorps. Nadat het college van B. en W. en j zeide, dat hij WARMOND A. P. G. M. Drabbe f In de ouderdom van ruim 74 jaar is te Den Haag, waar hij in een zie kenhuis was opgenomen, overleden de heer A. G. P. M. Drabbe, die van af 1939 lid was van het kerk- en schoolbestuur van de St. Matthias- parochie alhier en bestuurslid van Huize St. Lidiuna. Daarvoor had hij ook in Den Haag in tal van functies de kerk gediend. Vanwege deze ver diensten werd de heer Drabbe door Z. H. de Paus onderscheiden door zijn benoeming tot ridder in de Orde van St. Silvester. NOORDWIJKERHOUT Zilveren jubileum. Gisteren herdacht de heer H. Wesseling, be steller le klasse bij de PTT het feit, dat hij 25 jaar bij dit bedrijf in dienst was. In 1927 verliet hij de PTT om er in 1933 weer bij terug te ko men. In 1941 volgde zijn vaste aan stelling. Op 31 Aug. jl. werd hij be vorderd tot besteller le klas. VOORHOUT nengekomen nam als eerste spreker de burgemeester het woord om de jubilaris met zijn familieleden van harte geluk te wensen met deze blij- de dag. Dat Van Deursen zijn taak steeds uitstekend had verricht blijkt wel duidelijk uit zijn promotie van agent tot brigadier, belast met een speciale tak van dienst, n.l. de vreemdelingendienst, een functie van vertrouwen, die men zich niet verwerft wanneer de dienstverrich tingen te wensen zouden overlaten. Hij dankte de jubilaris voor de be langrijke diensten aan de gemeente bewezen, noemde hem een voor treffelijk Noordwij ker en hoopte, dat de gemeente nog vele jaren van de oiensten van de jubilaris gebruik zal kunnen maken. Spreker wees op de speciale taal', van de politie, n.l. om het daarheen te leiden, dat het publiek in een dienaar van Herman dad een medewerker een vriend ziet inplaats van het tegengestelde. Hij overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe. Hoofdinspecteur Merkelbach legde de nadruk op de grote bescheiden heid, steeds door Van Deursen aan de dag gelegd en wees op de pessi mistische aanleg van de jubilaris, hetgeen echter vaak tot gevolg had, dat de voorbereidingen bij de in voering van nieuwe maatregelen zo mogelijk nog serieuser werden opge vat en daardoor beter tot haar recht kwamen. Namens het personeel bood ny een fraaie schemerlamp aan. De voorzitter van de R.K. Politie bond „St. Michael", afd. Warmond en omstreken, wachtmeester Van Graas, roemde de jubilaris als een voortreffelijk secretaris van de af deling. Hij bracht hem dank voor de correcte wijze waarop de notulen steeds verzc.rgd werden en wees er op dat deze dag niet alleen een 25- jarige loopbaan, maar tevens een 25- jarig lidmaatschap van de bond be tekende. hetgeen hy door aanbie ding van een enveloppe met inhoud meende te moeten belonen. De jubilaris dankte daarna de sprekers voor alles was tot en over hem gezegd was en door hem sterk overdreven werd genoemd. Hij meen de zyn plicht gedaan te hebben, waarvoor hy steeds de volle mede- - werking van zijn collega's en de ad- ^et traject- De eerste ronden wer- Hetgeen gisteren in Voorhout door velen is gezegd vanwege het weer n.l. „Het kan niet mooier", is wel een bewijs, dat de eerste dag der feestelijkheden volkomen geslaagd mag heten. Het das dan ook maar geen indrukwekkend gezicht, in de stralende zon een 700-tal kinderen uit heel de gemeente in optocht door de kom van het dorp te zien trekken allen met waaiende, uit veel kleuren bestaande ballonnen en natuurlijk ge tooid in de nodige Oranjesjerpen etc. om op het feestterrein gezamenlijk een wedstrijd te beginnen, welke ballon het verst zou varen. De wind was landinwaarts en het was een I hele bedrijf bezichtigd. De terugreis machtig gezicht al deze ballonnen ging via Gouda en Haastrecht, al- zacht zwevende in de lucht te zien waar jn de „Kleine Betuwe" de thee Eenmaal op hoogte ging het Werd gebruikt. De dames waren het Noord-Oostelijke richting. Wie nu de er over eenSi dat het een geslaagd gelukkige maar is. Hierna werden s uitstapje was.Voor de dames, die dit keer teleurgesteld moesten worden DE ZILK Arm gebrokenDe 8-jarige J. N., die achter een wagen holde en bij z'n. huis de rijweg overstak, werd door de personenauto van de heer A. A. de Groot aangereden en kwam op de motorkap terecht. Met een gebroken arm werd het ventje naar de Maria- stichting gebracht. Been gebroken. Het 4-jarig zoon tje van de heer A. van Haaster stak aan de Zilkerduinweg met z'n auto ped plotseling de weg over. Een pas serende Duitse personen-auto reed het kind aan. De dokter constateerde een beenbreuk en het meisje werd naar een ziekenhuis overgebracht. Bromfiets-wee. Een bromfietser uit Katwijk kwam op de Zilkerduin- met z'n bromfiets te vallen en brak z'n linkerbovenbeen. Een pas serende dokter legde een voorlopig verband, waarna de man per zieken auto naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd werd. Brandwonden. Door het breken van een oor van een ketel, gevuld met kokend water, kreeg mevrouw de G. een hoeveelheid kokend water op het onderlichaam. Zij liep hierbij ernstige brandwonden op en moest naar de Mariastichting te Haarlem worden vervoerd. VOORSCHOTEN Excursie R. K. Vrouwenbeweging Een 36-tal dames hadden gisteren het geluk en het genoegen om een excursiti te maken naar de glas- en kristalfabrieken te Leerdam. Om 12 uur werd uit Voorschoten vertrok ken om via Utrecht en Vianen in Leerdam te arriveren, waar een kijk je genomen werd bij de vervaardi ging van glas en kristal. Het was zeer interessant; soms wel wat erg warm, bijv. in de glasblazerij. Deze afdeling was bijzonder in trek en genoot veel belangstèlling. Via de grafeerinrich- ting en de expeditie werd zo het ge- de gemeente-secretaris waren bin- HAVENVERKEER TE AMSTERDAM Naar wij van de Amstedamse Ha vendienst vernemen, zijn in de maand Augustus in de haven van Amsterdam aangekomen 451 sche pen, met een inhoud van 2.506.070 m3 bruto. Gedurende dezelfde periode zijn uit de Amsterdamse haven vertrok ken 453 schepen, met een inhoud van 2.424.336 m.3 bruto. rainistratie heeft mogen ondervin den, waarvoor hij dankbaar was. Hy dag had Bij de val van een dak is de loodgieter P. W. Jansen te Utrecht, dusdanig verwond dat voor zijn le ven wordt gevreesd. opgezien als tegen een berg, maar dat de beklimming er van hem nogal was meegevallen. Hierna had hij en zyn familie van de talryke aanwe zigen een persoonlijke felicitatie en handdruk te incasseren, waarna men nog geruime tijd, nadat de erewijn was rondgegaan, in een gezellig sa menzijn bijeen bleef. Afscheid kap. v. d. Spek Don derdagavond zal er in het Juvenaat gelegenheid zijn afscheid te nemen van kap. v. d. Spek, welke is over geplaatst naar Beverwijk. Te 8.15 uur voor de verenigingen en instel lingen en ie 9 uur voor de overige parochianen. de kinderen allen getracteerd met 'n zakje snoep. In de middag werd de ronde van Voorhout verreden. In afwijking met andere jaren werd nu in klassemen ten gereden. Door duidelijke bekend making door een onpartijdige jury van buitengemeentenaren begrepen renners zowel als publiek de gang van zaken en dit had aller instem ming. 20 Ronden a 1500 m. lang was den in zeer hoog tempo afgelegd. Velen waren van mening, dat dit wel spoedig gedaan zou zijn, maar niets was minder waar. Als men be denkt dat de laatste ronde gereden werd in een tijd van 3.32.16 min., zelfde tijd) als de 4e ronde, dan kan men zich indenken dat er gestreden is. De ontzettend vele en mooie premies, welke door middenstand en publiek werden geschonken, hebben het hunne hier wel zeker toe bijge dragen. De eerste van deze klasse mentswedstrijd werd Jan Noorder- meer. Deze tactische renner, blijkt een geweldig sprinter te zijn, maar ook een subliem rijder. De laatste ronde moet hij vleugels gehad heb ben, want alleen kwam hij door de finish. De ronde werd gewonnen ddoor L. Maurits; 3. L. Plasmeijer; 4. P. Warmerdam Jzn.; 5. D. v. Dijk. zal er op 30 September a.s. een ex cursie worden gemaakt naar de melkinrichting van „De Landbouw" te Leiden, waarna wordt doorgereisd naar het „Kopje te Bloemendaal, WASSENAAR Jeugdige boefjes. De Wasse- naarse Politie heeft twee jongetjes van 9 en 11 jaar, afkomstig uit Den Haag aangehouden, die lege melk en andere flesjes stalen en daarvoor bij andere winkeliers het statiegeld incasseerden. Toen de Wassenaarse recherche een nader onderzoek in stelde kwamen nog ernstiger feiten aan het licht. De knaapjes bleken zich vijfmaal schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van een fiets. Eenmaal maakten zij in Wassenaar een karretje buit, viermaal sloegen zij in Den Haag hun slag. Twee van de fietsen konden worden achter haald. Zij zijn ter beschikking ge steld van de Kinderpolitie te Den Haag. Botsing met ernstige schade. Op de Rijksstraatweg bij de Kerkebos- laan deed zich een botsing voor tus sen twee personenauto's resp. be- stuurd door C. uit Den Haag en S. uit Den Haag. C. die uit de richting Vier beirouwbare middelen in 1 tablet De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun paliëntan voorgeschreven. Ze zijn volkomen belrouwbaar en hebben miilioenen mensen baai gebracht bij pijnen en griep. Fjliii 'nJfije doet wonderen! (Advertentie) Den Haag kwam en linksaf de Ker- keboslaan wilde inrijden, botste te gen de uit Leiden komende wagen van S. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De 53-jarige echtgenote van C. liep bij de botsing een diepe vleeswonde aan het been en een kneuzing in de rug op. Fiets niet op trottoirs. De poli tie waarschuwt een ieder, vooral jeugdige, fietsers, tegen het rijden op trottoirs. Een dezer dagen werd in de Kerkstraat op het trottoir een kind door een onbekend gebleven fietser zodanig aangereden, dat dok tershulp nodig was. Portemonnaie gestolen. Mej. S. meldde de recherche, dat uit een wo ning aan de Meyendaalseweg 'n por temonnaie met een bedrag van 31. werd ontvreemd. ZOETERMEER „KONINGIN WILHELMINA FONDS" Gisteravond werd in de theaterzaal „Ons Genoegen" van de heer van Fraassen een avond gehouden ten bate van dit fonds. De heer "F. Kaptein deelde mede, dat het personeel van Nutricia 36 en door de bioscoopbezoekers 38 vlas bijeengedr^gen voor het fonds. Na de opening waarbij allen werden aangespoord lid te worden van het fonds werd het woord gegeven aan de propaganist van het W.H.-fonds, de heer Hitma, die zijn voldoening uit sprak over de massale opkomst, om vervolgens in een kort en duide lijk betoog het doel en de werkwijze van het fonds uiteen te zetten, ter wijl hij ook aandrong op financiële steun. Hierna werd door de perso neelsvereniging van de Twentsche Bank te 'sGravenhage opgevoerd 't blijspel „Telefoon voor Mijnheer", onder regie van de heer Th. v. d. Meer Sr. Alle aanwezigen werden geboeid door het voortreffelijke spel. In een kort dankwoord sprak Dr. Vegfi de hoop uit, dat dit gezelschap nogmaals in Zoetermeer voor het voetlicht zou treden. VEILIG VERKEER De Sovjet-autoriteiten hebben gis teren in een nota aan de Westelijke hoge commissarissen voorgesteld, dat de regeringen van Oost- en West- Duitsland samen komen om te spre ken over de afschaffing van inter zonale passen voor Duitsers en „an dere dringende problemen". Dit meldt het Oostduitse nieuwsbureau ADN. De nota is verzonden door de Rus sische hoge commissaris in Duits land, Wladimir Semjonof, in ant woord op een Westelijk voorstel van de vorige week, om de interzonale passen af te schaffen. Semjonof zei: „Wat het voorstel betreft, om de interzonale passen af te schaffen, acht ik het practischer een besluit over te laten aan de re geringen van Oost- en West-Duits- land. Ik geloof, dat een dergelijke stap zou leiden tot een contact tus sen deze beide regeringen dat ook dienstig kan zijn voor de oplossing van andere dringende kwesties in verband met het herstel van de Duit se eenheid." In Westduitse regeringskringen heeft men het Russische voorstel on aanvaardbaar genoemd. „Het zou ons dwingen", zo wordt gezegd, „om aan één tafel te zitten met lieden, die be slist geen recht op hun huidige func tie hebben." De perschef van de sociale-demo- craten Fritz Heine zei, dat het voor stel geen bespreking waard was. De Noord-Koreaanse radio-omroep Pjongjang heeft bekend gemaakt, dat de Noordkoreaanse eerste minister Kim II Soeng per trein naar Moskou is vertrokken. Hij was door de Sowjet-Russische regering uitgenodigd. Maarschalk Kirrr li Soeng begeeft zich naar Moskou aan het hoofd van een regeringsdelegatie, bestaande uit de minister van buitenlandse zaken, generaal Nam II, de tweede secreta ris van de arbeiderspartij, generaal Pak Tsjong Ien. vice-premier Tsjong II Jong, de voorzitter van het staats planbureau, Tsong Tack en de mi nister van spoorwegen Kom Hoeü. De plotseling opgestoken storm „in een glas water" rondom Triëst, die al spoedig luwde dank zij het ingrijpen der grote mogendheden, rommelt nog wat na in boze protestnota's. Gisterochtend heeft de regering van Zuidslavië te Rome geprotesteerd te gen de manoeuvres van het Italiaanse leger in de buurt van het betwiste gebied van Triëst, waardoor maar nodeloos spanningen veroorzaakt zou den worden. Het duurde slechts vier uur voortdat de Italiaanse regering haar antwoord gereed had. Daarin heet het dat Italië wel voor zorgsmaatregelen aan zijn grenzen moet nemen omdat Zuidslavië zowel langs officiële weg als cp andere, in formele, manieren, bedreigingen had geuit. DE LADING VAN DE FLYING ENTERPRISE. Da mysterieuze lading van de „Flying Enterprise" houdt nog steeds de gemoederen in België bezig. Het blijkt thans, dat de Engelse en Ame rikaanse bankbiljetten, die zich aan boord van het schip bevonden een waarde vertegenwoordigden van meer dan 'n millioen gulden. Een groot gedeelte hiervan is thans gered. Onder de bankbiljetten bevond zich merkwaardigerwijze ook een partij Duitse Marken met het jaartal 1920, die nog slechts een antiquarische waarde hebben. De geborgen goederen zijn thans eigendom van de verzekeringsmaat schappijen, waarbij de eigenaar van het schip de lading had verzekerd, terwijl een gedeelte van de waarde der geredde goederen en bankbiljet ten ten goede komt aan de bergings maatschappij. Volgens latere berichten heeft men Engelse en Amerikaanse bankbiljet ten naar boven gebracht tot een ge zamenlijke waarde van drie en een half millioen Belgische frank. Er moet zich thans nog voor een waar de van vijf millioen Belgische franks aan genoemde bankbiljetten in het schip bevinden. In het bijzonder ont breekt nog een pakket inhoudende 100,000 dollars. Kapitein Caflsen wist niets van de inhoud der postzakken, evenmin als de Zwitserse posterijen. Het betrof hier louter een bankoperatie, waar bij geen particulieren waren betrok ken. Zwitserse banken zonden de bankbiljetten aan Amerikaanse ban ken. (Vervolg van het 2e blad). NOORD WIJK KATHOLIEKE PARTIJEN VERENIGEN ZICH. De nieuw gekozen gemeenteraad kwam gisteravond voltallig bijeen onder leiding van mr. F. W. van Berckel. Met 16 stemmen vóór en 1 blanco werd de aftredende wethou der J. van Leeuwen herkozen en de functie van wethouder De Witt in genomen door de heer G. Vogelaar. De voorz, deelde mede met deze uit slag zeer verheugd te zijn, niet het minst met de grote eenstemmigheid waarmede de verkiezing tot stand kwam, maar ook de keuze. Met har telijke woorden richtte hij zich tot de heren Van Leeuwen, De Witt en Vogelaar, die op hun beurt elk voor zich dankten voor de prettige en vruchtdragende samenwerking met de voorzitter en de raadsleden. De heer De Witt is thans weer fractie voorzitter van de Prot. Chr. Partij geworden, terwijl blijkens medede ling van de heer Urlus de drie R.K. groepen zich onder zijn leiding tot één R.K. raadsfractie verenigd heb ben. Daarna ging men over tot verkie zing van de commissies, welke blij kens de stemming van te voren on derling geheel geregeld had. In de Agrarische commissie werden be noemd de leden Van Rhijn, Van Rui ten en Schmohl, in de commissie voor personeelszaken de leden Alkema de. Van der Niet en Van Beelen. De gecombineerde commissie voor open bare werken, uitbreidingsplan en bouwverordening werd samengesteld uit de leden Mesker, Sedelaar, De Witt, De Geus, Rippen en Urlus, de commissie voor rioolwaterzuivering uit de leden jhr. Van Riesmdijk, Van Eeelen en mevr. Van der Wiel. Alle gekozenen namen de benoeming aan. De heer Rippen herinnerde aan zijn verzoek om tot standbrenging van een commissie voor het Langeveld, waarnaar de voorzitter wel óren scheen te hebben en zegde overleg hierover in het nieuwe college col lege van B. en W. toe. NOORDWITKERHOUT J. VAN DER VOET EN C. TH. DE GROOT GEKOZEN TOT WETH. In de raad van Noordwijkerhout was aan de orde de benoeming van twee wethouders. Bij de eerste stem ming verkreeg de heer v. d. Voet 12 stemmen, iterwijl één stem blanco' was uitgebracht. Hierna kwam de stemming voor de tweede wethouder. Na twee vrije stemmingen werd een herstemming gehouden tussen de he ren De Groot en Ruigrok. Bij deze derde stemming verkreeg de heer De Groot 7 en de heer Ruigrok 5 stem men, terwijl één stem blanco werd uitgebracht. Op voorstel van B en W besloot de raad met alg, stemmen tot verkoop van enige percelen bouwgrond langs de Viaductweg aan de fa. M. de Raad Zn. te Noordwijk. De bedoe ling is, op de grond twee blokken van twee woningen te bouwen. De prijs van de grond bedraagt 8 per m2. Op voorstel van B en W werd met alg. stemmen besloten aan J. J. van Kampen, alhier een eerste hypotheek te verlenen ini verband met premie^ bouw van een woning. Het laatste punt van de agenda was een voorstel van B en W tot verhu ring van het schoolgebouw aan de Havenstraat aan het bestuur van de St. Jozef-parochie, ten dienste van het kleuteronderwijs. Hoewel dit in de oren van oningewijden gek klinkt, omdat in dit gebouw de N.H. school gevestigd is, lijkt een toelichting aan de hand van een door B en W uit gebracht prae-advies, niet overbodig. Wat is n.l. het geval. De raad be sloot in een vorige vergadering aan het bestuur van de N.H. school me dewerking te verlenen wat betreft hun verzoek tot het beschikbaar stel len van gelden uit de gemeentekas voor de stichting van een nieuwe school. In verband hiermede deed het kerkbestuur van St. Jozef een verzoek, om, zodra de school vrij komt, hierin een kleuterschool te vestigen. Voor een jaarlijkse huur van 750 besloot de raad het gebouw mettertijd ter beschikking te stellen van genoemd kerkbestuur. OEGSTGEEST DE HEREN DEN OUDEN EN DR. SIMON THOMAS TOT WETHOU DER GEKOZEN De belangstelling voor deze bij eenkomst was zó groot, dat er stoe len op de publieke tribune moesten worden bij geplaatst. Tot wethouders werden benoemd de heren Den Ouden met 11 van de 14 stemmen en dr. Simon Thomas met 8 stemmen. Een voorstel van B en W tot het verlenen van een crediet groot 125 voor de restauratie van de waterput VOORHOUT Drs. J. H. DERKSEN EN DE HEER ORST GEKOZEN WETHOUDERS. Nadat de gebruikelijke eden waren afgelegd, werden tot wethouder ge kozen drs. J. H. Derksen en de heer W. Borst. Beiden lieten zich deze be noeming welgevallen, waarna zij hun zetel naast de voorzitter innamen. De' heer Derksen verwierf 8 stem men, de heer Borst 5 stemmen tegen vier; de tegenstemmers hadden hun stem uitgebracht op de heer Nijssen drie en de Groot één stem. In de com missie van bijstand voor de gemeen tebedrijven werden gekozen de he ren W. v. d. Ploeg en Los; in de commissie tot onderzoek der gemeen tebegroting de heren Los, Nijssen en de Groot; en de comm. welke de ge meenterekening zal onderzoeken de heren v. d. Ploeg, Prins en Warmen- hoven. De voorzitter zeide, dat het wel mogelijk zou zijn, dat hij in de laatst gehouden raadsvergadering een on aangename indruk heeft nagelaten. Dit was echter de bedoeling niet. Spr. heeft alleen willen aantonen, dat hij niet anders kan dan volgens de wet handelen. Als voorbeeld ver wees spr. naar een schrijven van de twee jongste raadsleden van nu, welke geheel buiten de wet handel den en de burgemeester hebben ver zocht aan elk raadslid een afschrift te zenden, omtrent het woningvraag stuk alhier met alle bijkomstigheden hiervan. Dit vraagstuk is een zuiver gemeenteobject van het gemeente bestuur en volgens artikelen in de desbetreffende verordening niet voor de raad. De heer Warmenhoven meende hieromtrent iets te zeggen maar ver kreeg het woord niet, evenwel in de rondvraag, welke toch door de voor zitter toegestaan werd, wees deze op een artikel in de gemeenteverorde ning, waarin de raadsleden wel de gelijk op de hoogte gesteld moesten worden omtrent het woningvraag stuk. Hij werd hierbij gesteund door de heer Derksen, welke het zeer goed achtte, dat de voorzitter een volledige uitleg zou geven, eventueel aan raadsleden, belanghebbenden etc. Deze spreker beriep zich op het in het begin van deze discussie, dooi de voorzitter gesprokene, n.l. dat de ze tekst en uitleg wilde geven aan leden van de raad e.a., maar niet in een raadsvergadering. De heer W. v. d. Ploeg, tevens voorzitter der plaatselijke woning bouwvereniging merkte omtrent dit zelfde vraagstuk nog op, dat zekere verkeerde meningen, die in de ge- waarna de raad nog even, met B. W. bijéén bleef ter nadere kennis making. TER AAR WETHOUDERS VOLGERING EN DE HOLLANDER HERKOZEN. Iu de raadzaal met een vernieuwd aanzicht kwam de nieuwe raad in eerste voltallige zitting bijeen. De beide wethouders uit de vorige zit ting werden herkozen. De heren H. A. Volgering en N. den Hollander verkregen ieder 10 stemmen met één stem blanco. Het verzoek van de Vebo te Lei den om ook voor dit jaar weer een garantie van 2 y cent per inwoner te verlenen, werd met algemene stem men goedgekeurd. Van Ged. Staten is een schrijven ontvangen, waarin be denking gemaakt wordt tegen het raadsbesluit van 8 Juni 1953. Hierbij was besloten tot verkoop van grond tegen de prijs van ƒ1.aan het Groene Kruis. Voorgesteld wordt de waarde van de grond die 3320. bedraagt als subsidie aan het Groene Kruis toe te kennen en voor die prijs de grond te verkopen. Er ont spon zich over dit onderwerp een vrij uitvoerige gedachten wisseling. Vooral de heer L. J. Hoog er-vorst viel dit bedrag erg tegen omdat steeds volgens hem de waarde van de grond 2000.was. Met de toegezegde bij drage in de bouwkosten van 6000 te zamen dus 8000.is de gemeen te naar zijn mening niet achter ge bleven om het werk mogelijk te maken. Meerdere leden geven uiting dat het tegenvalt-als ae totale bijdra ge 8320wordt. Maar hiertegen over wordt ook opgemerkt, dat het voor het Groene Kruis een teleur stelling zou zijn als dit bedrag niet gegeven zou worden. Op voorstel van de voorzitter be sluit de raad ten slote 3000.te geven als bijdrage in dé kosten van jrondaankop. Hierna volgt nog een rondvraag die menig punt ter ta fel bracht. Uit het ter tafel gebrachte zou op te maken zijn wat de raad voor de toekomst wenst. Hieraan zouden B. en W. nog veel kunnen toevoegen, zei de voorz. Men sprak over woning bouw, bevordering en aantrekking van industrie en de beschikbare ter reinen hiervoor. Men sprak over een rijweg LangeraarKorteraar waarbij het gedeelte PapenveerKorteraar bijzonder in de aandacht van B. en W. aanbevolen werd. Ook de entree van het Gemeente huis krijgt nog even aandacht. En voor de weg naar de veiling vraagt men verbetering. De voorz. zegde meen te postgevat hebben, hierdoor. in het bos „Oud Poelgeest" werd via J uit de weg geruimd zouden worden, toe, dat met de verbetering rekening een opmerking van de heer Veen Het officiële gedeelte dezer verga- zal worden gehouden met de ontwik- goedgekeurd. J dering was hiermede aan het einde, I keling daar ter plaatse.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2