Record aantal aanslagbiljetten Honderden ontheemde kinderen naar Nederland Vaklieden sterk onderbetaald De plaatsing van de Radio Telescoop Carel de Rijken nam afscheid Twee personen-auto's botsten tegen wegslippende autobus op Met spijker in een long uit het ziekenhuis ontsnapt Dreigende huurstaking bracht waterleiding en een behangetje MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 i— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 De fiscus heeft in Juli kwistig met anslagbiljetten gestrooi, zo blijkt uit een overzicht van de Rijksmiddelen. Het opgelegde bedrag bedroeg niet minder dan 529 millioen, vergele ken met ƒ234 millioen in Juni. Ge- ind werd 138 millioen (waarvan ƒ1.6 millioen werd voldaan met in- vesterings- en beleggingscerficaten), zodat het nog in te vorderen bedrag aan kohierbelastingen met 39.1 mil lioen is gestegen tot 1250 millioen. Van het in Juli opgelegde bedrag maakten de aanslagen in de ven nootschapsbelasting een belangrijk deel uit, n.l. ƒ291 millioen. Dit zeer hoge bedrag wordt verklaard door het feit, dat in Juli aan de hand van de ingeleverde aangiftenbil jetten nadere vporlopige aanslagen over het boekjaar 1952 zijn opgelegd: Met het opleggen van definitieve aanslagen voor de inkomstenbelas ting, in hoofdzaak belastingjaar 1951, werd in Juli opnieuw slechts geringe voortgang, gemaakt (ƒ20 millioen). In tegenstelling hiermede maakte het opleggen van voorlopige aanslagen Een textielweverij te Tilburg heeft een proeforder gekregen voor het le- v'eren van wollen kamgaren stoffen ter waarde van 1.000.000 aan de Sovjet-Unie. De heer Van Poppel, een der direc teuren, vertelde, dat hij sinds Juli j.l. heeft onderhandeld met de Russische handelsdelegatie in Amsterdam. „Er was veel concurrentie van buiten landse firma's", zo zei hij, „maar me de dank zij de medewerking van het ministerie van Economische Zaken hebben wij Zaterdag j.l. het contract kunnen tekenen". ARBEIDER DOOR VALLEND ZEIL GERTROFFEN EN OVERLEDEN. Een 54-jarige havenarbeider uit Amsterdam-Oost, die Vrijdagavond in zeer ernstige toestand naar het O. L. V.-gasthuis te Amsterdam is vervoerd, nadat aan boord van het m.s. „Hestia" in de haven een 40 kg. wegend opgerold dekkleed van een hoogte van tien meter boven op hem was gevallen, is Zondagochtend in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen bezweken. Het schip lag aan de Surinamekade en de bemanning was bezig met het laden van auto's. Tijdens dit werk werd het dekkleed van het dek naar de brug getakeld. Daarbij brak het touw, waaraan 't hing, en viel het in „ruim drie" op de daar aanwezige ar beider. De ongelukkige werd met twee gebroken benen en ernstige in wendige kneuzingen naar het zieken huis gebracht, waar hij Zondagmor gen is overleden. vorderingen, aldus het ministerie van Financiën. De niet kohierbelastingen haalden in Juli met ƒ336 millioen het hoog ste bedrag van het lopende jaar, niettegenstaande de lagere opbrengst van de vereveningsheffing a.g.v. de tariefsverlaging van 4 y2 op 4 pet., welke op 24 Juni in werking is ge treden. De loonbelasting gaf een stijging te zien tot 86. (Jan. 73, April 66) millioen, hetgeen in ver band moet worden gebracht met de vrij scherpe daling van de werk loosheid in de laatste maanden. e gunstige ontwikkeling in het verloop van de omzetbelasting, wel- in Juni intrad, heeft zich in Juli voortgezet. Er werd uit dien hoofde 120 (Jan. 115, April 106) millioen ontvangen. Prinsessen hebben pech De prinsessen Beatrix en Irene, die vanochtend vroeg uit Amerika, waar zij hun vacantie hebben doorgebracht, werden terugverwacht, zullen van daag niet aanwezig kunnen zijn bij de viering van de verjaardag van prinses Wilhelmina. Het lijntoestel van de K.L.M., de 4-motorige DC-6 „Prins Bernhard", dat de beide prin sessen naar ons land zou vliegen, heeft namelijk door motorstoring ern stige vertraging gekregen. Wel is het gisteravond uit New York vertrok ken, doch op het vliegveld Gander bleek het nodig, dat het werd gere pareerd. Hoe lang de reparatie zou duren, was vanochtend op Schiphol niet bekend, doch men hield reke ning met een vertraging van min stens tien uur. Zes en zestig Poolse jongens en meisjes van 612 jaar, afkomstig uit de West-Duitse kampen van Münster, Rheine en Lintorf, zijn via Oldenzaal in ons land gekomen. Gedurende zes weken zullen zij door leden van de Poolse Katholieken-vereniging in verschillende plaatsen van ons land worden verzorgd. Het Ned. R.K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch, dat het transport geheel verzorgde en de Poolse Ka tholieken-vereniging, die er het ini tiatief toe nam, verrichten een werk van barmhartigheid van de eerste rang door deze kinderen naar Ne derland te halen; want al de jaren van hun leven zagen de kinderen niets anders dan kommer en ellende. Op 21 September volgt een nog groter transport van het Ned. R.K. Huisvestingscomité en Oostpriester- hulp van 166 kinderen uit de bunkers van Frankfurt en op 22 September ZUSTERS VAN HEERLEN STICHTEN NIEUW MISSIEGEBIED IN NIEUW-GUINEA. De Kleine Zusters van de H. Jo seph te Heerlen gaan een nieuwe missiepost stichten in het Mimika- gebied op Nederlands Nieuw-Guinea. Zij zullen zich te Kokenau vestigen. Dit is het tweede missiegebied van deze Zustercongregatie op Neder lands Nieuw-Guinea. De leiding van het nieuwe missiegebied berust bij zuster Jovinia Metsemakers uit Her ten, die reeds 15 jaren in de missie op Ternate werkzaam was. Zij zal op 12 September met het motor vrachtschip „Banka" van de Maat schappij Nederland uit Amsterdam naar haar nieuwe missiepost vertrek ken. een van 110 vluchtelingenkinderen uit Hildesheim. Nog later in dezelfde maand komen dan tenslotte nog 150 kinderen rechtstreeks uit Berlijn, om eveneens in Nederland gastvrij te worden ondergebracht. Ook de Hulp actie voor Hongarije verleent haar medewerking aan het onderbrengen van Hongaarse kinderen uit Oosten rijke en Duitse, kampen. Volgende week zal in opdracht van het Ned. R.K. Huisvestingscomité en Oostpriesterhulp een Nederlandse arts naar Duitsland vertrekken om al deze kinderen medisch te keuren, waarna aan diverse transporten uit voering kan worden gegeven. HET JUBILEUM VAN DE HEER L. J. M. HAZELZET. Zaterdag heeft de heer L. J. M. Hazelzet, hoofdredacteur van „De Maasbode", zijn vijftigjarige jubileum in het journalistiek gevierd. Des morgens is de jubilaris in de intieme kring van het bedrijf gehuldigd. De heren Jos Margry, president-com missaris Joh. Kuypers, directeur en J. Beideker namens het personeel, hebben daarbij het woord gevoerd en geschenken als blijvende hetrinne- ring overhandigd. „De geschoolde vaklieden in Ne derland worden schandalig slecht betaald, wanneer men hun loon ver gelijkt met dat der ongeschoolde ar beiders. Dat is jammer, want de af stand tussen die vakman en de aca demicus is veel kleiner dan die tus sen vakman en de niet-geschoolde. Dit heeft ir. F. J. Philips, vice- voorzitter van dé Raad van Bestuur van de N.V. Philips in Eindhoven, verklaard ter gelegenheid van het feit, dat op 1 September de nijver heidsopleiding van dit bedrijf 25 jaar bestaat. Hij trok een vergelijking met an dere landen, zoals Amerika, Zwit serland en Zweden, waar dit beeld veel gunstiger is. Ir. Philips noemde het een aan- fluiting, dat het loon van hoog waardige vaklieden in -Nederland slechts 15 tot 20 pet. hoger ligt dan dat der ongeschoolden. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat veel geld aan de opleiding der jongelui is Fiesteed, zowel door de ouders als door andere instanties. Bewogen avond voor Amsterdamse straat Steekpartij en ongeluk Zaterdagavond omstreeks 8 uur is een 52-jarig.e huisbediende uit Am sterdam bij een bezoek aan een café aan de De Clercqstraat 109 met een mes in de rug gestoken en hevig bloe dend per ambulance van de G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij tér verpleging is opgenomen. Als vermoedelijke dader heeft de recherche dezelfde avond een 56-ja- rig'e arbeider uit de hoofdstad in hechtenis genomen, die zich eveneens in het café ophield. De verdachte verkeerde onder in vloed van sterke drank en zeide gis terochtend bij zijn verhoor zich van geen schuld bewust te zijn. Van de gebeurtenissen van de vorige avond beweerde hij zich weinig te herinne ren. Het slachtoffer, wiens toestand re delijk is, verklaarde echter in het zie kenhuis onenigheid met de thans ge- Vliegtuigen voor Marine Luchtvaart In de namiddag verschenen vele arresteerde arbeider te hebben ge- prominente figuren, in het bijzon-1 had in de gang van het café. der uit de Katholieke journalistiek, Middenstand van Dwingelo ziet er handel in De middenstand van Dwingeloo heeft zich lijnrecht tegenover het standpunt van de raad gesteld, die, zoals men weer met 10 stemmen voor en 2 blanco een motie van het raads lid, de heer D. G. Heering (P. v. d. A.) aannam, waarin geprotesteerd werd tegen plaatsing van de radio- spiegel in Dwingeloo. De handelsvereniging te Dwinge loo heeft zich met een uitvoerig adres gewend tot de ministers van Weder opbouw en Volkshuisvesting, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen de in de raadsvergadering geuite ar gumenten. In het adres wordt er in de eerste plaats de aandacht op ge vestigd dat de suggestie, als zou ook de middenstand van Dwingeloo na deel verwachten van de in die ge meente te plaatsen radiospiegel, ge heel onjuist is. In de vergadering van de middenstanders is gebleken, dat de leden van de handelsvereniging unaniem van oordeel zijn, dat plaat sing van de radiospiegel telescoop grootse perspectieven voor Dwingeloo opent, zowel voor de neringdoen den, als voor de ambachtslieden, de hoofdarbeiders, de pensionhouders. Voorts is men van mening, dat de plaatsing van de radiospiegeltelescoop de werkgelegenheid voor velen in het dorp zal vergroten en daardoor be tere inkomens verzekeren. Het toe risme naar Dwingeloo zal na plaat sing van de radiokijker, door haar grotere bekendheid (zie markante voorbeelden als Schoonebeek, Diever enz.) een nog grote vlucht kunnen nemen. De vergadering van de handelsver eniging in haar geheel heeft haar te leurstelling uitgesproken over de houding van de raad in deze belang rijke kwestie. De handelsvereniging zal alle pogingen om de plaatsing van de radiospiegeltelescoop in Dwinge loo te krijgen, zoveel in haar vermo gen ligt, te steunen. Van bevoegde zijde wordt ons ver der medegedeeld, dat zeer binnenkort inlichtingen over deze kwestie zijn te verwachten. op een receptie in een zaal van het I Groothandelsgebouw. Belangstelling voor dit jubileum buiten vakkringen kwam tot uiting door de aanwezigheid van o.a. staats raad mr. dr. L. N. Deckers, de Ne derlandse gezant in Chili, de heer P. Kasteel, (pud-lid van de Maasbode- redactie) en van Katholieke autori teiten uit het Rotterdamse politieke leven. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het instituut „Steun Wettig Gezag" is vandaag in Den Haag een provinciale' middag voor Zuid-Holland gehouden, met demon straties door de vrijwilligers der re servediensten. Na deze demonstraties hield de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. Kesper, een toespraak. Tweede sensatie. Bezoekers van het café bleven Za terdagavond de sensaties niet be spaard. Nauwelijks een uur later loeiden de sirenes en claxons van po litiewagens en een ambulance op nieuw in de straat, toen een 77-jarige voetganger voor dit café om kwart voor tien onvoorzichtig overstak en door een personenauto omver werd gereden. Ook hij werd naar het Wil helminagasthuis vervoerd en aldaar met een gebroken rechterbeen en in wendige verwondingen ter verpleging opgenomen. Twee Duitse vrouwen, die met een gezelschap toeristen per bus uit Duitsland naar Amsterdam waren gekomen, zijn Zaterdagavond enkele minuten na 10 uur, toen zij het Rokin bij de Dam overstaken, door een mo torwagen van een naderende tramlijn gegrepen en gewond geraakt. Met het Amerikaanse schip „Ringsport Victory" zijn Zondag in de haven van Rotterdam een drietal helicopters en een zestal „Beechcrafts" aan gekomen. De vliegtuigen zullen gestationeerd worden op Valkenburg, de helicopters komen op de „Karei Doorman". Tijdens het uitladen van de helicopters, rechts zijn nog gedeeltelijk twee van de „Beechcrafts" zichtbaar. Gevangene koos het fakir-pad op Zondag in een bos te Santpoort doorgebracht. De volgende morgen zijn zij naar Beverwijk gegaan, waar zij zijn aangehouden. Onder grote belangstelling uit de kring van acteurs, regisseurs, auteurs en vele anderen uit de radiowereld heeft het hoofd van de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie Zaterdagmiddag afscheid genomen van zijn functie en deze overgedragen aan Constant van Kerkckhoven. Marie van Warmelo, een de oudste acteurs, neemt afscheid van Carel Rijken; van Unks naar rechts Constant van Kerckhoven, Willem van Capellen, Carel Rijken; Ben Groeneveld en Marie van Warmelo. Vrijdagmiddag om halfdrie is uit het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem ontvlucht de 25-jarige gede tineerde H. v. d. W. uit Beverwijk. Van der W. was voor het ondergaan van een operatie op 24 Augutus in het ziekenhuis opgenomen, omdat hij enige tijd geleden een spijker had ingeslikt. Deze spijker was in zijn rechterlong terechtgekomen. Wan neer hij niet operatief verwijderd zou worden, zou dit de dood van de patiënt ten gevolge kunnen hebben. Van der W. kreeg Vrijdag bezoek van een vrouw, die in het bezit was van een herencostuum. Dit bezoek vond normaal tijdens het bezoekuur plaats. Later heeft v. d. W. het cos- tuum in zijn kamer aangetrokken, waarna hij na ongeveer een half uur het ziekenhuis in gezelschap van de vrouw verliet. Vrijdagavond ontving de Haar lemse recherche van de Amster-, damse recherche aangifte van dief stal van een bruin herencostuum. Verdacht werd een vrouw, genaamd M. van D., die bij de aangever van de difestal had ingewoond en hem te kennen had gegeven, dat zij een cos- tuum nodig had om een kennis te helpen bij het ontvluchten uit een ziekenhuis. De vrouw is ongeveer 25 jaar oud en klein van postuur. Zij heeft rossig haar, dat op de schou ders neerhangt. De spijker in de long van de ont snapte gedetineerde was nog niet verwijderd, toen hij ontvluchtte. Spoedige arrestatie. In de nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. is te Beverwijk door de po litie aldaar de vluchteling aange houden, alsmede de in zijn gezel schap vertoevende 25-jarige vrouw, die hem bij de ontvluchting behulp zaam is geweest. Bij hun verhoor bleek dat beiden na de ontsnapping in de richting Be verwijk zijn gelopen, doch aange zien de man door zwakte niet in staat was Beverwijk te bereiken, hebban zij de nacht van Zaterdag D-ubele vangst. De vrouw tegen wie proces-ver baal is opgemaakt terzake van het behulpzaam zijn bij de ontvluchting van de Beverwijker, stond gesigna leerd door de hoofdcommissaris van politie te Enschede. Zij is naar Am sterdam overgebracht om verhoord te worden naar aanleiding van de diefstal van "het herencostuum, dat zij de man vóór zijn ontvluchting heeft gegeven. De vluchteling is weer in het zie kenhuis opgenomen, omdat hij een operatie moet ondergaan ter verwij- ring van een spijker uit zijn rech terlong. Verregend wegdek eiste een dode en twee gewonden Een ernstig auto-ongeluk, waarbij twee achter elkaar rijdende personen wagens beide op een over de linker weghelft slippende bus botsten, die uit de tegenovergestelde ridhting na derde, heeft, gistermiddag op de Rijksstraatweg van Amsterdam naar Utrecht tussen de plaatsen Maarssen en Breukelen het leven gekost aan de bestuurder van de eerste perso nenauto, de 69-jarige directeur van de N.V. „De Toevoer" te Breukelen, de heer J. P. J. Zijlmans. De beide inzittenden van de twee de wagen, de 56-jarige hoofdvertegen woordiger D. J. Verpoorte en zijn 17- jarige pleegdochter liepen vrij ern stige verwondingen op en werden per ziekenauto naar een ziekenhuis in Haarlem gebracht. Geen der buspassagiers liep enig letsel op. Het ongeluk werd veroorzaakt door de grote N.B.M.-bus, die Zaterdag middag om 15.43 uit Amsterdam naar Utrecht vertrok. Ruim een uur later, om 16.45 uur, reed deze bus, nadat Breukelen gepasseerd was, over de Rijksstraatweg op weg naar Maars sen, toen de chauffeur wegens tegen liggers remmen moest, omdat langs de rechterkant van de weg een groen - tenkar geparkeerd stond. Op het door de aanhoudende re gen glad geworden wegdek begon de bus te slippen, met het gevolg dat het achterste gedeelte plotseling naar links weggleed en de weg voor de naderende personenauto's geheel ver sperd werd. De heer Zijlmans was in zijn auto reeds zo dicht genaderd, dat hij geen enkele kans meer had deze nog tot stilstand te brengen. Met grote vaart botste de auto tegen de linker voor zijde van de bus op en werd totaal vernield. Een of twee seconden daar na volgde nog een slag ,toen de twee de auto hard remmend tegen de bus botste. Uit de wrakstukken haalde men het. stoffelijk overschot van de heer Zijlmans en de twee gewonden. Het meisje bleek de ernstigste ver wondingen te hebben opgelopen. Zij had een hersenschudding en vele glaswonden aan hoofd en benen. De De huur gaat niet omhoog In het voorjaar meende de gemeen te Eindhoven de huur van haar hui zen aan de St. Gerlachstraat met ƒ1.25 te moeten verhogen. De bewo ners der woningen dachten er ech ter heel anders over; niet alleen von den zij de huurverhoging erg onpret tig, maar tevens poogden zij B. en W. duidelijk te maken, dat de wo ningen m een staat verkeerden, die geen verhoging gedoogde. En zouden de vroede vaderen toch tot verho ging overgaan, dan kondigde men een huurstaking aan. Een huurstaking is iets geheel nieuws, in Nederland, maar Eindho- vens burgemeester met zijn assisten ten hadden weinig idee in een der gelijke primeur en daarom hebben B. en W. thans de raad voorgesteld de aangekondigde verhoging van 1.25 niet door te laten gaan, omdat de verhoogde exploitatie-kosten door een extra rijksbijdrage gedekt zullen worden. De reeds ingevoerde verho ging van 0.80 is door de minister verhoogd tot f 0.85 en deze blijft van kracht. In hetzelfde voorstel brengen B. en W. de raad onder ogen, dat er nodig eens iets aan de huizen moet gebeu ren. Zij stellen voor de douche-cellen van waterleiding te voorzien, de ka mers een behangetje te geven, en meer van dergelijke kleine kar wij - tjes, die kunnen bijdragen tot de ge riefelijkheid en de gezelligheid van een woning. Om al deze aardige din gen- in de woningen te doen, heb ben B. en W. 15.750.crediet no dig en zij vragen de raad dit be schikbaar te willen stellen. De raad zal er vanavond over gaan praten. heer Verpoorte kwam er iets beter af met een gebroken knie en slechts enkele glas- en snij wonden. Geen van beiden verkeert in levensgevaar. De buspassagiers konden na geruime vertraging in een andere bus hun reis voortzetten. Zestig jaar in harmonie met Harmonie Almelo is een muzikale stad en dat is gisteren en vandaag nog eens on der streept. Een van de oudste mu ziekverenigingen in deze textielstad, „Semper Crescendo", vierde namelijk haar zestigjarig jubileum. Een corps met een glorierijk verleden, dat ook grote bekendheid heeft verworven buiten Twente. In 1951 bijvoorbeeld behaalde „Semper Crescendo" het hoogste aantal punten ;n de vaandel afdeling van het gehele land. Ook verzorgde deze oudste harmonie van Almelo talrijke concerten in een bui ten Almelo. Een opmerkelijke bijzon derheid bij dit jubileum is ongtwij- feld, dat het corps in al die jaren een dirigent heeft gehad, en wel de heer L. H. G. W. Sommer, de pionier en de grote stuwkracht van het Almelo se muzikale leven. Als bewijs van er kentelijkheid voor zijn belangrijk baanbrekende arbeid ontving hij Za terdagmiddag van het Alemlose ge meentebestuur de hoogste plaatselijke onderscheiding, een zilveren erebo- kaal. Het jubileumfeest, dat „Semper Crescendo" vandaag vierde, werd op geluisterd door de Amsterdamse po- litiekapel, die een mars door de stad maakte en een galaconcert gaf in de sociëteit. VERZENDING VAN ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Guinea: ms. „Pe- leus" (11 Sept.); Ned. Antillen ms. „Delft" (8 Sept.); Suriname: ms. „Rantum" (15 Sept.); Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: ms. „Edin burgh Castle" (5 Sept.); Canada: ss. „Maasdam" )8 Sept.) en s.s. „Ar- keldijk" (10 Sept.); Zuid-Amerika: ss „Eva Peron" (5 Seept.); ss. „High- land Princess" (7 Sept.); Brazilië: s.s. „Eva Peron" (5 Sept.), ms. „West- land" (7 Sept.); Australië: ss. „Ori'on" (7 Sept.); Nieuw-Zeeland: via Enge land (5 Sept.). Mevrouw C. Smulders-Haen uit Tilburg is gisteravond als de 55.000 bezoekster op de SLEM door het da gelijks bestuur verwelkomd. Zij werd verrast met een platinavos. Vandaag werd de heer C. Vogel uit 's Hertogenbosch als 6.000e bezoe ker verwelkomd en verrast met een n-aaimachinemeubel. Ds. F. Houben, commissaris der Koningin in Limburg, bezocht gis teren met zijn gezin de SLEM. AUTOBUS UITGEBRAND. Tengevolge van kortsluiting is Zondagmorgen op de Rijksweg onder Gorinchem brand uitgebroken in een autobus van de firma Snel. De pas sagiers en de chauffeur konden zich ternauwernood redden. Enige ba gage ging verloren en de bus brand de uit.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7