Blik in de Sovjet-zone vertelt wat anders dan „meer vrijheid" Grieken moeten in tenten overwinteren Accoord in zicht Met Cambodja vlot het niet Gouden Roos voor Goa Boodschap Zuideinde in Nieuwkoop vierde het buurtfeest Meisje gedood door aanraking van stekker bij feestverlichting MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In aardbevings- gebieden De Griekse regering heeft Zaterdag bekendgemaakt, dat de bevolking van de door aardbevigingen getroffen Ionische eilanden helaas de winter in tenten zal moeten doorbrengen, aangezien de geldmiddelen ontbreken om snel woongelegenheden op te bouwen. Hevige stormen en slagre gens, die het eiland Cephalonia Za terdag teisterden, nadat drie nieuwe aardschokken opnieuw schade hadden aangericht, hebben echter ook de ten ten en onderkomens van de bevol king in Argustoli vernield, evenals hulpgoederen, die op het strand lagen opgeslagen. Ongeveer 2.500 naar het Griekse vasteland geëvacueerde bewoners der eilanden hebben Zaterdag geprotes teerd tegen'n besluit van de regering om hen terug te zenden. Zij gingen 's ochtends in hongerstaking, doch beëindigden deze later op de dag, nadat de bisschop van Patras had beloofd de regering te zullen ver zoeken het terugzenden uit te stel len. Te Bandirma in Turkije werden Vrijdag verscheidene zware aard schokken gevoeld, waarvan het ob servatorium te Istanboel er twee re gistreerde. In deze omgeving kwamen in Maart 500 mensen om het leven. Ook daar. Zaterdag ging ook een lichte aard schok door Noord-India en het ko ninkrijk Nepal. Gebouwen in de In dische hoofdstad New Delhi schud den, plafonds kwamen naar beneden In Allahabad en dakpannen raakten los in Cawnpore. Bijgelovige bewoners aan de voet van het Himalaya-gebergte schrij ven de aardschokken toe aan de toorn van de „godin-moeder der we reld" die door de bestijgers van de Mount Everest in haar rust is ge stoord. Na de mislukking van een En gelse expeditie in 1924 kwamen in Nepal bij een aardbeving 900 mensen om het leven. In Egyptische kringen te Cairo acht men het niet uitgesloten, dat vóór het einde van September overeen stemming met Engeland wordt be reikt over de bases in de Kanaal zone. Bij de niet-officiële onderhan delingen, die op het ogenblik worden gevoerd, zouden de meeste geschil punten zijn opgelost. Men zegt in de genoemde kringen, dat de Britten hebben goedgevonden, dat Westelijke strijdkrachten de ba ses in Kanaalzone uitsluitend in ge val van oorlog en niet in geval van oorlogsgevaar bezetten. DE STAKINGEN IN DE V.S. 10.000 Employé's van telefooncen- tralen te Washington hebben Vrijdag ochtend besloten in staking te gaan. Zij eisen evenals hun stakende col lega's in andert Amerikaanse steden, een loonsverhoging van twee tot drie dollar per week. In het geheel zijn thans 70.000 employé's van Ameri kaanse communicatiebedrijven in sta king. Het verbond van controleurs bij de spoorwegen, dat ongeveer 35.000 le den telt, heeft-gedreigd met een sta king in het gehele land op 10 Sep tember. TRAGISCHE DOOD. De Amerikaanse consul in Tunis, Lebreton, die op het punt stond naar zijn land terug te keren, is Zaterdag te Tunis verdronken bij een poging om de twee kinderen van zijn opvol ger te redden. De opvolger, Hugues, was juist die dag uit Rome aange komen om het consulaat over te ne men. De kinderen van Hugues wer den gered. Z.H. de Paus heeft Zondag een vcor de aartsbisschop van Goa (Por tugees Indië) bestemde „gouden roos" gezegend. De instelling van het voorrecht van de „gouden roos" wordt toegeschreven aan Paus Leo IX, negen eeuwen geleden. Zij wordt door de Paus ten geschenke gege ven aan personen, heiligdommen, bisdommen, steden of instellingen, die zich op bijzondere wijze voor de Kerk verdienstelijk hebben gemaakt of wel als teken van vaderlijke ge negenheid van de Paus. Aan Goa valt ditmaal de onder scheiding ten deel naar aanleiding van het aldaar gehouden vierde eeuwfeest van het overlijden van St. Franciscus Xaverius, de bescherm heilige van het Missiewerk. Het bis dom Goa is een jaar na de dood van Franciscus Xaverius 2 December 1552 opgericht. In het Westen weer opgedoken De 21-jarige soldaat van de lucht macht, Ridgen, die op 9 Juni in de Suezkanaalzone was verdwenen, be vindt zich thans in Engeland. Een onderzoek naar de omstandigheden van zijn verdwijning is gaande, aldus het Britse ministerie van de Lucht macht. Engeland had, nadat Rigden werd vermist, een protest ingediend bij de Egyptische regering. Deze ontkende echter iets omtrent de verdwijning te weten. De Britse bevelhebber in Egypte, generaal Festing, heeft na het Egyptische antwoord Ismailia van 13 tot 16 Juli met een cordon afgesloten gehouden. Het bericht over de terugkeer van Rigden heft in Cairo niet veel ver rassing verwekt. De Egyptische rege ring heeft altijd ontkend, dat Rigden met medeplichtigheid van Egyptische autoriteiten zou zijn ontvoerd. De Egyptische regering vindt het heel belangrijk, dat Rigden gezond en wel in Europa is gevonden. Brigadier Duke, de Engelse mili taire attaché in Cairo, die op 24 Juli in Londen aankwam, verklaarde toen, dat de Engelse autoriteiten in Egyp te precies wisten waar Rigden werd vastgehouden en er zeker van waren, dat hij in leven was. Het verluidt, dat Rigden Vrijdag in een niet nader genoemd Westeuropees land, vermoe delijk Frankrijk, werd aangetroffen. Mossadeq voor de krijgsraad Perzië's voormalige premier Mos sadeq zal voor de krijgsraad gedaagd worden „wegens illegale machtsuit oefening en wegens pogingen om de grondwettige monarchie aan te tas ten", aldus verklaarde de Perzische onderstaats-secretaris Amidi Noeri. Voordat Mossadeq voor het gerecht verschijnt, zal er eerst een zuive ring onder de gerechtelijke autoritei ten plaats vinden „om de onafhanke lijkheid van de rechtspraak te her stellen, die onder de vorige regering verstoord werd". Mossadeq's minister van Buiten landse Zaken, Fatemi, die op 19 Aug. wist te ontvluchten, heeft gister avond telefonisch aan zijn echtgeno te meegedeeld, dat hij zich „in de welstand bevindt op een adres waar niemand hem zal ontdekken". Er worden nog altijd arrestaties onder uiterst linkse elementen als ook onder aanhangers van Mossadeq verricht. In de stad Zabol, aan de grens van Azerbeidsjan, is de staat van beleg afgekondigd. Gedeeltelijke onafhankelijkheid De onderhandelingen met Frank rijk over de onafhankelijkheid van Cambodja verlopen niet vlot. Frankrijk heeft aan het kleine agrarische koninkrijk volledige vrij heid beloofd, maar daar een grote „maar" aan verbonden. Frankrijk wil het recht hebben troepen in het land te legeren in verband mei het steeds bestaande gevaar van een aanval van de Vietminh. Op dit punt bestaat nu juist het meningsverver- schil, dat aanleiding dreigt te geven tot nog meer moeilijkheden. De premier van Cambodja, Penn Noeth, en de Franse Hoge Commis saris, Risterucci, hebben Zaterdag te Pnom Penh, de hoofdstad van Cam bodja, twee protocollen getekend op grond waarvan Frankrijk de volle dige souvereiniteit op het gebied van de rechtspraak en het politiewezen aan Cambodja overdraagt. De Fransen zullen al hur recht banken aan de Cambodjanen over dragen. Alle politiediensten en het materieel komen thans onder Cam- bodjaans beheer. Hierbij zijn 300 man betrokken, onder wie 80 Fran sen, die voorlopig in functie blijven. Frankrijk zal de onkosten van de over te dragen diensten ten minste tot het einde van het jaar dragen. De Franse Nationale Vergadering moet het protocol met betrekking tot de rechtspraak bekrachtigen alvorens het van kracht wordt. Vandaag beginnen de besprekin gen over „technische aulp" van Frankrijk bij de rechtspraak en een voorkeurstelsel, dat eventueel voor Franse burgers van toepassing ver klaard zou kunnen worden. Over de militaire kwestie Kon de vorige week geen compromi; be reikt worden en de besprekingen moesten worden afgebroken om Ris terucci gelegenheid te geven nieuwe instructies uit Parijs te krijgen. De Franse onderhandelaars zijn uiterst pessimistisch over de moge- CHOLERA IN INDIA. Een cholera-epidemie in de Indi sche staat Madjqa Prasesj heeft in de eerste drie weken van Augustus 2.500 slachtoffers geëist, aldus is officieel te Nagpoer bekendgemaakt. Er zijn uitgebreide maatregelen ter bestrij ding van de epidemie genomen. lijkheid overeenstemming te berei ken, gezien, wat zij noemen, de on redelijke eisen van Cambodja. Cambodja eist: „Draag alle rege ringsdiensten aan ons over, geef ons volledige onafhankelijkheid en trek al uw troepen terug. Als dit alles gebeurd is, dan zullen wij beslissen of wij een lid van een Franse Unie blijven en welke commerciële voor delen aan u verleend kunnen wor den". van de baas Een 24-jarige broodbezorger ont moette Zaterdag op de Loevenstein- laan te Den Haag een collega in dienst bij de firma, waar hij zelf vroeger werkzaam was geweest. Hij zeide tot deze collega dat hij ge stuurd was door de controle van zijn firma met de boodschap dat de col lega onmiddellijk naar de Jutphaas- straat moest gaan om een broodbe zorger te vervangen, die een hart aanval had gekregen. Hij zou dan de wijk Loeve.nstein- laan overnemen; hij moest daartoe niet alleen de broodkar hebben maar ook de tas met geld, De laatste geloofde dit verhaal en spoedde zich naar de Jutphaasstraat, waar hij tot de ontdekking kwam, dat het gehele verhaal gefantaseerd was. Toen hij ijlings naar de Loe- vensteinlaan terug ging, stond zijn broodkar daar onbeheerd en zijn col lega was in geen velden of wegen te zien. De tas met geld bevatte een bedrag van 127.—. De politie zit thans achter de „grapjas" aan. BALLON-VCSSENJACHT MET DROEVE AFLOOP. Ter gelegenheid van de SLEM 1953 is gisteren te Waalwijk een lucht vaar tshow gehouden. De waterstof - ballon „Henri Dunant" steeg hierbij op, bemand met mevrouw Boesman, mej. H. Visschers, en de heer C. de Vos Klootwijk. De ballon landde te gen de avond in het plaatsje Ben schop bij Arnhem. Bij de aan deze ballonvaart verbonden vossenjacht kreeg onder Gorcum de heer van E. uit Heusden een ongeluk met zijn motor. De heer van en zijn duo passagier, de heer S. uit Tilburg, werden beiden met een beenfractuur Gevangen.een dag voor de wab«nstilstand Twee leden van het Nederlandse Bataljon Verenigde Naties, werden één dag voor de wapenstilstand in Korea op de „Vermistenlijst" ge plaatst. Zij waren echter krijgsgevangen gemaakt, en bij de vrijlating van de gevangenen werden Jan Nicolaas Plant uit Dokkum en G. van Leeuwen uit Valkennburg (Z.- H.) resp. korporaal en soldaat, uit gewisseld. Majoor William Hasenbus (naam opgegeven door de Ameri kaanse fotograaf) van het Nederlandse Bataljon reikte deze twee Ne derlanders enige onderscheidingen uit. Nieuwe methoden, nieuwe moeilijkheden Moeilijkheden over loonaangele- genheden zijn oorzaak geweest, dat groepen arbeiders van de N.V. Eter- nitfabrieken te Goor reeds enige ma len in sitdownstaking zijn gegaan. Zes arbeiders, woonachtig te Am sterdam, hebben kortgeleden het werk neergelegd. De achtergrond van de moeilijk heden schijnt de invoering van een werkclassificatie te zijn, die met zich mee brengt, dat de basisionen nogal verschillen. In werknemerskringen is men met de nieuwe regeling al lesbehalve ingenomen. De directie stelt zich echter op het standpunt, dat betere prestaties ook beter moeten worden gesala rieerd. Zij heeft de vakorganisaties beloofd, de nieuwe regeling zo spoe dig mogelijk in te voeren en er bij het college van rijksbemiddelaars op aan te dringen, de basisionen voor de laagste groepen enigszins te verho gen. De bedrijfsleiding, aldus de di rectie van de N.V. Eternit, is bereid de 6 stakende Amsterdammers, die zij als ontslagen beschouwt, terug te nemen, mits deze daartoe via de vakorganisaties het verzoek doen. VICE-VOORZITTER VAN DER HULST NAM AFSCHEID VAN ST. ELOY. Op een daartoe belegde receptie in het gebouw voor K. en W. te Utrecht is Zaterdagmiddag afscheid genomen van de hoofdbestuurder van de Nederlandse Katholieke Metaal- bewerkersbond St. Eloy, de heer C. van der Hulst. De scheidende hoofd bestuurder werd waarderend toege sproken door de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, door de geestelijk adviseur van St. Eloy, pater Strijbosch O.P., alsmede door de voorzitters van de Christe lijke Nederlandse Metaalbewerkers- bond en van de Algemene Nederland se Metaalbond. De voorzitter van St. Eloy, de heer J. G. van der Brink herinnerde er' aan, dat de scheidende vice-voorzit- ter, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de bond gaat verlaten, in de 35 jaar waarin hij St. Eloy op uitstekende wijze heeft gediend, het aantal leden van zijn organisatie heeft zien groeien van 10.000 tot 46.000. Er werden de scheidende bestuurder talrijke ca- deaux aangeboden. Werkt samen om onheil en ramp te bestrijden. Schreven we bij de aankondiging reeds dat de medewerking van het weer de meest belangrijke factor was, waarvan het slagen van het Buurt feest zou afhangen, welnu, de buurt bewoners hebben het dit jaar wel heel slecht getroffen ,want alles is totaal verregend. Van de versiering en verlichting was veel werk gemaakt, doch vele deelnemers hadden hun mooiste stuk- in he tziekenhuis te Gorcum opgeno-ken binnengehaald, terwijl verschil- men. lende de verlichting niet ontstaken. DE HOOP, DAT DE COMMUNISTI SCHE regering van Oost-Duitsland van plan was om het regime te libe raliseren en de mensen in de Sow- jet-zone meer vrijheid te geven, is helaas in rook vervlogen. Het is nu wel duidelijk, daj in plaats hiervan de dictatuur juist verstevigd wordt en meedogenloos tegen elke vorm van oppositie, speciaal onder de nog steeds ontevreden arbeiders, in wordt ge gaan. De nieuwe minister van justitie, Hilde Benjamin, heeft in strijd met de grondwet aangekondigd, dat sta kingen als onwettig en als fascisti sche opstanden zullen worden behan deld en dat de gerechtshov.en er meedogenloos tegen zullen optreden. Meedogenloos. WALTER ULBRICHT, de vice-pre mier en het werkelijke hoofd van de regering, heeft gezegd, dat de so ciaal-democraten in de fabrieken „uitgeroeid" zullen worden en droeg de arbeiders op alle „provocateurs" wat de gangbare term is voor ieder, die hardop van zijn ontevre denheid blijk geeft te ontmaske ren. Hjj is van mening, dat de arbei ders „gemobiliseerd moeten v/orden voor de prompte uitvoering van de beslissingeh van de regering". Er is reeds een begin gemaakt met de meedogenloze uitspraken van de gerechtshoven. Mensen, die aan de opstand van 17 Juni deelgenomen hebben, zijn veroordeeld tot 10 en 12 jaar en zelfs levenslange gevange nisstraf. Het is wel een plotselinge verande ring. Op 15 Juli verzekerde Ebert, de communistische burgemeester van Berlijn, de Oostduitsers, dat de con cessies blijvend zouden zijn. Eni ge dagen daarvoor had Max Fechner de arbeiders de verzekering gege ven, dat zij grondwettelijk het recht hadden om te staken En op 18 Juli verzekerde premier Grotewohl de Oostduitsers nog, dat zij vrijheid van spreken hadden. Doch Max Fechner is intussen ge arresteerd als „vijand, van het volk" en Hilde Benjamin is als minister van justitie in zijn plaats gekomen. De nieuwe koers. WAT IS er gebeurd? Er moet wel verschil van mening onder de com munistische leiders heersen over de vraag hoe de groeiende onrust en on tevredenheid onder de mensen in de Sowjet-zone te bezweren. Sommigen zijn kennelijk voorstander van een soepeler politiek, doch anderen voe len er meer voor het probleem op te lossen door nog strenger optreden en verdere verdrukking. Tot einde Mei was onderdrukking de weg, die gevolgd moest worden. Toen werd plotseling de nieuwe koers ingeslagen. Aan alle kanten werden concessies gedaan. Doch deze nieuwe maatregelen hieven de ontevreden heid van de arbeiders niet op. In plaats daarvan begonnen deze nog meer te eisen zelfs vrije verkiezin gen, zowel in het land als in de vak verenigingen. Het gevolg was: stakin gen en relletjes. De voorstanders van de verzoenende politiek werden bang. Fechner, een oud sociaal-demo craat, was een voorstander van een blijvende verzoenende houding tegen»- over de arbeiders. Dus werd hij ge arresteerd en de beruchte niets en niemand ontziende Hilde Benjamin kreeg de leiding bij wat er nu volgen zou. Dit is het einde van de nieuwe weg van concessies en beloften, en een scherpe tegenstelling tot wat men twee maanden geleden verwachtte. Welk verband? OF EN op welke wijze deze gebeur tenissen in verband staan met de re cente gebeurtenissen in de Sowjet- Unei is een vraag, die velen bezig houdt. De arrestatie van Beria werd op 10 Juli vermeld. Fechner werd op 16 Juli gearresteerd. Doch het is dui delijk, dat zowel het invoeren van de mildere politiek einde Mei als de plotselinge terugkeer tot de oude methode van onderdrukking de goed keuring van de Sowj et-regering moe ten hebben weggedragen. En daarom kan dat misschien enig licht werpen o^ de huidige Russische politiek ten aanzien van de Duitse eenheid. Vermeldenswaard is, dat bij de aankondiging van de mildere politiek nadrukkelijk gezegd is, dat één van de doelstellingen hiervan was om de hereniging van Duitsland te vergemakkelijken. En op 15 Juli sprak Grotewohl ook nog over een „hereniging door vrije verkiezingen". Eén ding is echter nu duidelijk, n.l. dat in de Sowj et-zone geen sprake zal zijn van vrije verkiezingen, een her eniging of iets dergelijks in de naaste toekomst. Dit wijst er op dat, afgezien dan voor propagandadoeleinden, de Sowjet-regering de idee van een her enigd Duitsland de rug heeft toege keerd en besloten heeft om daarvoor in de plaats haar greep op het ooste lijk deel van Duitsland te verstevi gen. Vrijdag kon het program wel wor den afgewerkt. De jeugd heeft toen genoten van poppenkast e,d, 's avonds kwamen geburen en vrien den bijeen in de grote consumptie tent en werden onthaald op een ca baretprogramma, dat wel in de smaak viel. Zaterdagmorgen vonden verschil lende kinder wedstrijden toch nog doorgang. De uitslagen waren: Appelhalen: 1 Adri van Klaren; 2 Antoon Hoogewerf; 3 Jan Vroonhof. Meisjes 7 en 8 jaar: Bloemen pluk ken: 1 Ria Kuyf; 2 Gerrie van Veen; 3 Nelly Vroonhoff. Jongens 7, o en 9 jaar: Kogelrapen: 1 Timen Blok; 2 Nico. v. d. Haven; 3 FlipKranenburg; 4 Jan Kuyf en 5 Jan Kranenburg. Meisjes 10, 11 en 12 jaar: Ballteje lopen: 1 Nelly Kranenburg; 2 Frieder Verhage; 3 Willy Kuyf; 4 Rietje Wan- sinck. Jongens 10 en 11 jaar: Kegelen: 1 Rinus Kuyf; 2 Hans Steenbeek; 3 Johan Vroonhof en 4 Cor van Koert. Meisjes 13 en 14 jaar. Flesballoop: 1. Fientje Verhage; 2 Rina Wansinck; 3 Annie Steenbeek. Jongens 12, 13 en 14 jaar: Ringwer- pen: 1 Frans Steenbee'k; 2 Bep Kuyf Azn; 3 Nico Vroonhof; 4 Bep Kuyf Czn. Toen in de namiddag om ongeveer half zes de ergste regen wat ophield stratte 24 wielrenners voor de ronde van Nieuwkoop. De afstand (10 ronden via Achter weg) was plm. 70 km. De amateurs moesten 10 ronden en de nieuwelin gen 5 ronden maken. De uitslag was als volgt:- Klasse A: G. Voorend 2.06.34 uur; Prof. dr. Alph. Steger "f Vanmorgen om kwart voor acht is i de Marias lichting te Haarlem overleden prof. dr. A. M. A. A. Ste ger. Prof. Steger werd in 1874 te s-Gra- venhage geboren. Hij doorliep het gymnasium te Katwijk en studeerde scheikunde aan de Amsterdamse universiteit en de technische hoge school te Charlottenburg. In 1898 promoveerde hij tot doctor, waarna hij o.a. leraar was aan de HBS te Amsterdam. Aan de Amsterdamse universiteit en de technische hogeschool te Delft was hij privaat-docent in de chemi sche technologie. Van 1912 tot 1918 was prof. Steger hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft in de chemische technologie en aan de Ne derlandse Economische Hogeschool in de technologie der handelswaren. In 1918 volgde zijn benoeming tot bui tengewoon hoogleraar in de technolo gie der oliën en vetten, verven, lak ken en vernissen en tot docent in de economische aardrijkskunde aan de Technische Hogeschool te Delft. De overledene was van 1918 tot 1944 adviseur-generaal van het Jur- gens-concern. van 1922 tot 1923 en van 1926 tot 1944 was prof. Steger lid van de Eerste Kamer. In het Katholieke leven in Neder land heeft prof. Steger een geheel eigen plaats ingenomen, waarbij h: als nooit-rustende en altijd ideëenvol- le persoonlijkheid voor- en tegenstan ders had. Van hem is de idee uitgegaan om te komen tot de oprichting van een standsorganisatie der leidinggevende Katholieke personen, die ten slotte de stoot gaf tot de oprichting van de St. Adelbertvereniging door wijlen jhr. mr. Charles Ruys de Beeren- brouck. Hij was steeds vervuld van ge dachten met betrekking tot 't Katho lieke sociale leven en bewoog zich op alle terreinen van het Kath. Ac tie- en lekenapostolaatswerk, voor dat nog de K.A. officieel in het leven was geroepen. Zo nam prof. Steger in 1936 te za- men met wijlen prof. Titus Brandsma het initiatief tot de „Actie voor God", waarvan hij voorz. is geweest, totdat tijdens de bezetting in 1941 de stich ting moest worden ontbonden. Sindsdien maakte hij zich ver dienstelijk voor de Mariacongrega- tie, alsook voor de K.A. in Haarlem en omgeving. Hij was een groot vriend van dr. J. Oppenraay S.J., die tot zijn dood in 1934 grote invloed had op het Ka tholieke leven ini Nederland. Om zijn vele verdiensten werd de thans overledene benoemd tot ridder in de Orde van Gregorius de Grote en bij gelegenheid van zijn 50-jarig huwelijksfeest bevorderd tot com mandeur van deze orde. R.K. VERKENNERS OPENEN ST. JORISKAPEL EN BUITENCENTRUM. De katholieke verkenners in Ne derland zullen Zaterdag en Zondag 5 en 6 September twee centra in de omgeving van Nijmegen, die zij zelf tot stand hebben gebracht, o.a. met behulp van de actie „een heitje voor een karweitje", officieel openen. Zaterdag 5 September a.s. wordt het geheel gerestaureerde vijftiende eeuwse kerkje van Persingen, thans omgedoopt in St. Joriskapel ingewijd tijdens een H. Mis, die Zaterdagavond wordt opgedragen door de hoofdaal moezenier. Het St. Jorisbeeld, dat indertijd door heel Nederland werd gedragen van groep naar groep en vervaardigd is door Albert Termote, zal in de ka pel worden geplaatst. Zondag 6 September wordt het ver- kennersopenluchtcentrum Gillwell St. Walrick te Overasselt bij Nijme gen, geopend. Dit buiten is gelegen te midden van oude vennen en heide velden en heuvelen. Dit centrum met troeplokaal van 12 bij 8 meter, geheel in steen opge trokken, is gebouwd door de aan nemer F. van Wezel uit Nijmegen met medewerking van tal van voor trekkers ,die o.m. de betonnen grond slagen maakten in hun vrije tijd. de Swiftcomb. ieder een beker); 3 Knoester; 4 B. Krijt; 5 J. Vermeu len. Klasse B: (35 km.) 1 Hoogkamer; B. v Wette; 3. J. de Lange; 4. Veld maat; 5. Sikking; 6 Prangers; 7 H. v. d. Lubbe. Klasse C: (35 km.) 1 Hoogkramer; 2 Schild; 3 Turk; 4 Vroomen; 5 Van Es; 6 Boezaard. Deze wedstrijd verloor veel van haar aantrekkelijkheid door de hevi- 2 j7 Slingerland (beide renners van ge regenval. Het buurtfeest in het Zuideinde te Nieuwkoop vond wel een tragisch slot, toen Zaterdagavond de 12-jarige Ria Verdel door electrische stroom werd gedood. De buurtbewoners hadden elk voor zich een versiering en vaak oo'k een verlichting aangelegd, om daarmede de sfeer van het feest te verhogen. Ook in de tuin van de heer C. S. was verlichting aanwezig en het karakter van de versiering bracht met zich, dat er 3 parapluies waren opgesteld. Door de wind woei een der regen schermen om. Ria Verdel, die we gens ziekte van haar moeder tijde lijk verblijf hield bij de familie S., wilde de vernieling herstellen en kwam daarbij in aanraking met een stekker, die onder stroom bleek te staan. Zij werd door de volle 220 volt getroffen. De buurman, (E.H. B.O.-er) H. Bos nam het meisje ter stond mee naar zijn woning en ver leende hulp mede door middel van een zuurstofapparaat. Niets mocht echter meer baten en de ijlings ge waarschuwde dokter kon slechts de dood constateren. Wellicht is de aansluiting niet be rekend geweest op gebruik in nat gras. De politie stelt overigens een onderzoek in. Begrijpelijk is de verslagenheid in de buurt groot bij een zo noodlottige afloop van het feest.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1