De zoete romantiek van Zondag werd een bittere teleurstelling Niet betalen 11 Afdeling Leiden van K.N.V-B. hield kalme Jaarvergadering II bent nog juist op tijd.... Dc Belg Verschueren blijft wereldkampioen der stayers Carel en Ger COURSES TE DUINDIGT Tropenliefde DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „Winnaars", die geen prijzen kregen Fantasie bracht cijfers, die er echt niet waren! Hoe prettig: is achteraf de zeker heid, die vele duizenden Nederlan ders Zondagavond kregen tijdens de K.R.O.-uitzending van Wim Kwint, dat zij geen prijs gewonnen hadden, want thans is bekend geworden, dat twee lieden, die Zondagavond in het droomland van 5000,geleefd hebben, er Maandag op een angst wekkend snelle wijze vandaan zijn gekomen. Zowel de heer De Jager als mej. Hauser, die Maandag in het lijstje van gelukkigen vermeld stonden, 'zijn na een bezoek aan Rotterdam met ledige handen en een hart vol teleurstelling naar hun haardste den teruggekeerd. Behulpzame telefonist. De heer De Jager uit Lent had met bevende hand het papiertje Zon dagavond tegen de lamp gehouden en kennelijk in zijn verbeelding was naast het nummer 82 het cij fer 81 gekomen. Nu vormde deze cij ferreeks het telefoonnummer 8281, terwijl het geheime telefoonnum mer 8211 was. De behulpzaamheid van de telefonist uit Lent, die zo als alle dienstdoende telefonisten Zondagavond met het geheime nummer op de hoogte was, heeft hem met het juiste nummer door verbonden. Toen de heer De Jager gevraagd werd, of er naast zijn ver pleegstertje een soldaatje was ver schenen, heeft hij bevestigend ge antwoord, maar zoals Maandagmor gen bleek, beschikt deze heer blijk baar over veel fantasie. Daar deze teleurgestelde echter per speciale auto naar Rotterdam gekomen was, om zijn prijs in ontvangst te ne men en zijn financiële toestand een dergelijke extra uitgave moeilijk ge doogt, zal de R.K. E.H.B.O. met het R.K. Thuisfront in overleg treden om hem de reiskosten te vergoeden. Vetvlekken vormden vergissing. Het geval van mej. Hauser is nog tragischer. Door de een of andere oorzaak waren er op haar omslagje twee vetvlekjes gekomen, die pre cies naast het cijfer 82 stonden. Hierdoor ontdekte mej. Hauser in derdaad het geheime telefoonnum mer 8211. Toen zij daarna nog Wim Kwint aan de lijn kreeg, bestond er voor haar geen twijfel meer, of zij had de ƒ5000,— gewonnen. Even als bij het vorige slachtoffer consta teerde men in Rotterdam Maandag onmiddellijk, dat de pleister niet de juiste was, omdat de speciale ken tekenen, die er door een notaris aan gebracht zijn, ontbraken. Toen men Maandag mej Hauser vroeg, hoe zij door de telefoon had kunnen ant woorden, dat naast haar verpleeg stertje een soldaatje was gekomen, terwijl dit niet het geval had kun nen zijn, antwoordde deze teleurge stelde dame, dat zij de vraag Zon dagavond niet zo erg goed begrepen had. „Handige" lieden. Naast deze twee teleurgestelden, zijn er enkele lieden, die het Thuis front en de R.K. E.H.B.O. ernstig teleurstellen. Zij hebben nJ. zelf ..kentekenen" op hun pleisters aan gebracht en daarmede gepoogd de organisaties de prijzen te ontfutse len. De geheime controle-tekens werkten echter feilloos en zij wer den op staande voet ontmaskerd en in enkele gevallen achtten de orga nisatoren zich genoodzaakt de politie te waarschuwen. Tussen al deze afwisselende be drijven door stroomt er dagelijks nog een grote vloed van pleisters en omslagjes, vergezeld van lijvige uit eenzettingen, op de bureaux bin nen, gestuurd door mensen, die me nen „iets" te hebben waargenomen en die nu voor de zekerheid hun pleistertje ter controle opgestuurd hebben. De R.K. E.H.B.O. en Kath. Thuisfront delen echter mede, dat op 2 bromfietsen na, alle prijzen uitge reikt zijn. Jager door bliksem getroffen Na uren vruchteloos zoeken heeft men in een bosje in het buurtschap Rouveen (gemeente Staphorst) het ontzielde lichaam van de 69-jarige jager H. Stepman gevonden. Hij bleek door de bliksem te zijn getrof fen. Zijn geladen geweer lag naast hem. Men vermoedt, dat de man in het bosje voor de onweersbui ge schuild heeft. Tanden kwijt! Geheel ontdaan stapte dezer dagen een Haarlemmer het bureau van po litie binnen en vertelde verslagen, hoe zijn kunstgebit, dat hij even in de keuken had laten liggen, ver dwenen was, zodat hem zelfs de ge legenheid tot klappertanden ontno men was. De politie vond het ook een tra gisch geval en ging een ernstig ge sprek met het slachtoffer houden, waaruit al vrij spoedig bleek, dat de man een flauw vermoeden had, waar zijn tanden zich wel eens zouden kunnen bevinden. Voordat hij zijn mond kunstmatig bekleedde, had hij in geldverlegen heid verkeerd en een juffrouw had hem de nodige contanten voor zijn febit voorgeschoten onder beding, at hij iedere week een tientje zou terugbetalen. De eerste maal, dat de ongelukkige echter in gebreke was gebleven, had de onbarmhartige dame zijn kunst gebit te pakken gekregen en het als onderpand in beslag genomen. Nadat dit verhaal gedaan was, snelde de politie naar het adres van de „pandhoudster" en legde deze da me uit, dat zij geen eigen rechtertje mocht spelen. Zij moest het gebit di- reet aan de eigenaar teruggeven en mocht daarna het geval aanhangig maken bij de rechter, die dan even tueel op juridisch-verantwoorde wij ze de man de tanden uit zijn mond kan halen. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Te Wierumerschouw in Dinsdag middag uti het Reitdiep opgehaald het lijk van de 73-jarige heer J. Drenth uit Zuidwolde die daar ini de nacht van Zaterdag op Zondag is ver dronken. Maandag had men reeds zijn bromfiets aan de kant van het kanaal gevonden. De brugwachter van de Kapteijn- brug te Groningen heeft Woensdag morgen omstreeks 5 uur het lijkje opgehaald van de driejarige Ronald Meijer, die sinds Dinsdagmiddag werd vernist. De politie had reeds de ge hele nacht tevergeefs gedregd naar het jongetje, wiens signalement iDns- dag werd verspreid. In Zuidwolde (Gr.) is Dinsdagmid dag het tweejarige zoontje van de landbouwer F. Dijkinga in een gracht bij de boerderij geraakt en verdron ken. Als U nu uw brandstoffen besteld U profiteert dan nog van de zomerprljzen. Voor prima brandstoffen en correcte bediening zorgt: De Brandstof-Cenfra/e Kantoor en Magazijn: v. SPEIJKSTRAAT 1AA. Tel. 21484. (Advertentie). De wereldkampioenschappen wielrennen Daan de Groot trainde op de weg zijn weer dikke vriendjes Onopgemerkt door de andere be zoekers, zaten gistermiddag twee fi guren op het Hilversumse „Stadserf weggedoken in een der kleine restau rants en nippend aan een glas cham pagne. Dat was de vredesdrank door Carel Briels geschonken aan'Ger de Roos alias „Boer Biet", met wie Za terdagavond de nodige deining was ontstaan, toen de „Bietenbouwers zonder mededeling niet op bet „Stadserf" verschenen, maar vanuit de AVRO-studio uitzonden omdat men het weer te riskant vond. Gistermiddag kwam De Roos na dat er des morgens een bespreking met de K.R.O.-leiding was geweest het programma voorbereiden voor Vrijdagavond a.s., als de „Bietenbou wers" weer op het „Stadserf -pro gramma staan. Er was uit beiden overigens geen woord te krijgen, noch over het con flict van Zaterdag, noch over de plannen voor Vrijdag. De champagne die plaatsgemaakt had voor het ge miste kopje koffie doet echter wel een feestelijke verzoening verwach ten, temeer daar beiaardier mr. Rom- ke, de waard op het stadserfcarillon, de'herkenningsmelodie van de „Bie tenbouwers" speelde. Agenda werd vlot afgewerkt De gisteravond in „Den Burcht" ge houden jaarvergadering van de Afde ling Leiden van dc KNVB had een vlot verloop: in nauwelijks twee uur werd de uit 14 punten bestaande agenda af gehandeld. Het was overigens een agenda, waarop punten die uitvoerige discussies hadden kunnen uitlokken ontbraken en voorzitter W. Caro, die de bijeenkomst op zeer prettige wijze leid de, zag zich dan ook niet voor het be antwoorden van moeilijke vragen gesteld De LVB-voorzitter herdacht in zijn openingswoord de in het afgeiopen sei zoen overleden leden van de Afdeling en verzocht de vergadering enige ogen blikken stilte in acht te nemen. De heer Caro memoreerde, dat de competitie in het afgelopen seizoen geen al te voor spoedig verloop had, maar dat zij het prima werk van de competitie- leiders Van Leeuwen en Blankwaardt toch tot een goed einde was gekomen. Spreker toonde zich tevreden over het spelpeil in de le klasse van de Afde ling, hetwelk hij vooruitgaande noemde en kondigde aan, dat in het seizoen 1954 —1955 de twee reserve eerste klassen zullen worden teruggebracht tot éen en er dus een versterkte degradatie zal zijn. Tevens sprak hij de suggestie uitteko- men tot het instellen van een afdeling voor elftallen bestaande uit oudere ju nioren jongens die in de loop van het seizoen 18 jaar worden en hield hier voor een warm pleidooi, vooral ook om dat de heer Caro hiervan eveneens ver betering van het spelpeil verwacht. Scheidsrechters gevraagd. Na verzocht te hebben propaganda te maken voor het ambt van scheidsrech ter er zijn er veel tekort— en in de persoon van haar voorzitter Pluimgraaf Quick Boys te hebben gehuldigd met het behalen van het landskampioenschap der Zaterdagcompetitie, ging de heer Caro over tot de behandeling van de jaarverslagen en de financiële rapporten. Deze punten gingen vlot onder de ha» mer door en slechts de heer Van Wa- veren (LFC). sprekende namens de KNVB-verenigingen, stond even stil bij de exploitatie-rekening, waarop het triest hoge bedrag aan boeten van 1.112,50 prijkte. De heer Caro was het volkomen met spreker eens en zeide, dat boetegeld geen prettig geld is. Onder dankzegging aan secretaris-penningmees ter Van Leeuwen en zijn assisten Blank waardt werden de verslagen goedge keurd. De vergadering beloonde beide functionarissen voor hun voortreffelijk werk met een hartelijk applaus. Bij het behandelen van de verslagen der com missies merkte de heer Van Waveren op, dat er in het jaarlijkse vierbonden-tour- nooi voor de jeugd een ongezonde riva liteit tussen Amsterdam en Haarlem, die ten koste van alles willen winnen. Voor de Leidse jeugd is de deelneming aan dit tournooi geen pretje meer en spreker verzocht de voetballeiders mogelijkheid te onderzoeken om bij voorbeeld tot wedstrijden tegen de Af deling Den Haag te komen. Een voorstel voor een contributiever hoging van 10 cent per jaar per bonds lid werd zonder tegenwerping aanvaard, terwijl de aftredende bestuursleden, de heren J. C. v. d. Berg, D. Goedhart en H Hoogervorst bij enkele candidaat- stélling werden herbenoemd. Zulks schiedde ook bij de benoeming van leden voor de commissies van beroep en de financiële commissie. Vervolgens deelde de heer Caro mede. dat er een tweede jubileumwedstrijd zal worden gespeeld en wel op 24 October a.s. tussen het Leids elftal en het Haar lems B-elftal. Uitgezonderd de Alphense verenigingen verzochten de bestuurders van de Zaterdagmiddagclubs het LVB- bestuur bij de KNVB pogingen aan te wenden om de wedstrijden voor 3 Oc tober naar een andere datum verschoven te krijgen. Na de gebruikelijke prijsuitreiking en een kleine rondvraag sloot voorzitter Caro de vergadering, waarop, volgens traditie, de heer S. Koopmans. voorzit ter van ASC, de LVB-voorzitter be dankte voor de prettige leiding en waar dering uitsprak voor het vele werk, dat het bestuur in het afgelopen seizoen voor de voetbalsport had verricht. VOETBAL. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: Bolton Wanderers- Middlesbrough 3—2; Huddersfield Town —Cardiff City 2—0; Liverpool—New castle United 2—2; Manchester United West Bromwich Albion 13; Preston North End—Sheffield Wednesday 6—0; Sunderland—Wolverhampton Wanderers 3—2; Tottenham Hotspur—Charlton Athletic 3—1. Tweede diviBie: Lincoln CityBury 00; Luton TownNotts Forest 01. INDONESIË—Z. SLAVIE 0—2. De te Djakarta gespeelde voetbalwed strijd tussen het Indonesische elftal en een vertegenwoordigende ploeg van Zuid-Slavië is met 2—0 door de gasten gewonnen. Vijftigduizend toeschouwers woonden de ontmoeting bij. ATHLETIEK. DE RUSSISCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Op de vierde dag van de Rusische athletiekkampioenschappen te Moskou heeft Ignatiev de 200 meter in 21.2 sec. gewonnen. Hij werd ook eerste op de 400 meter in 48 sec. rond. Boulatcik ze gevierde op de 110 meter horden in 14.5 sec. en Kazantsev nam de 3000 meter steeple-chase in 8 min. 51.2 sec. voor zijn rekening. Tscherbokov won het hink- stapspringen met 15.77 meter. Maria Golubnichaya veroverde bij de dames met een tijd van 11.5 sec. de Russische titel op de 80 meter horden. Nadezhda Dvalishvili won de 200 meter in 24.4 sec. Alexandra Tschudina bleek met een worp van 49.90 meter bij het speerwerpen de sterkste. TAFELTENNIS. TRAINING SLEUTELS. Door onvoorziene omstandigheden kon de training op Dinsdag j.l. geen door gang vinden. Thans nu de storing in de Uchtleiding weer geheel verholpen is kan op normale doorgang van de training worden gerekend zodat heden avond om half acht de zaak geopend is. GYMNASTIEK. DAMES GYMVER. SPORTIEF. De vacantie is ten einde. Met frisse moed gaan we weer turnen. Het is zeer belangrijk dat jullie trouw elke week komen oefenen want er staat weer veel op het programma; o.a. de onderlinge wedstrijden en de uitvoering. De lessen vangen aan op Vrijdag 28 Augustus zaal Ursulasteeg 4.15—5.15 u. meisjes van 9 t/m 11 jaar; zaal Mariënpoelstraat 5.30 u. meisjes van 1214 jaar, 6.40 7.40 u. meisjes van 1416 jaar, 7.50 8.50 u. dames van 1621 jaar, 9.0010.00 u. dames van 21 jaar en ouder. Maandag 31 Augustus zaal Ursulasteeg'. 4.155.15 u. meisjes van 6 en 7 jaar, 5.156.15 u. meisjes van 8 en 9 jaar. R.K. GYMNASTIEKVER. GROEN WIT. Het bestuur maakt bekend dat de les sen op de hieronder vermelde tijden weer beginnen. Dinsdag 1 Sept.: zaal Pieterskerkhof: 4.30—5.30 meisjes 10 tot 12 jaar, 6.30— 7.30 meisjes 12—14 jaar, 7.30—8.30 meisjes 14_17 jaar, 8.30—9.30 dames, 9.30—10."" heren. Woensdag 2 Sept. zaal Pieterskerkhof: 23 uur kleuters 46 jaar, 34 uur meisjes 68 jaar, 45 uur meisjes 810 jaar, 89 uur rythmische groep, 910 uur gehuwde dames. Donderdag 3 Sept. Gymnasium Frun- laan: 4.305.30 kleuters 4—6 jaar. Maandag 7 Sept. zaal Gymnasium Fruinlaan: 4.30—5.30 jongens 68 jaar. Zaal Peterskerkhof: 4.305.30 jongens 68 jaar, 5.306.30 jongens 811 jaar, 6.307.30 jongens 11—15 jaar. Wij delen nog mede dat de nieuwe heren ontspanningsclub aanvangt Dins dag 8 Sept. zaal HBS, Burggravenlaan om 9.30. Nieuwe leden kunnen zich mel den aan de lessen. WATERPOLO. SPANJE WON VAN NEDERLANDSE MILITAIREN. De Spaanse waterpoloploeg, die aan het tournooi om de Trofeo Italia te Nij megen heeft deelgenomen, heeft in het natuurbad te Amstelveen met 30 van het Nederlandse militair zevental ge wonnen. Met rust hadden de Spanjaar den een 20 voorsprong. Een wedstrijd tussen de damesteams van HDZ en HZC eindigde in een 31 overwinning voor HDZ. De HZC-heren versloegen De Fluten met 3—2. (Van een speciale ANP-verslaggever) De loting had tot resultaat, dat in deze volgorde de stayers zich opstelden voor de finale: Schorn (gangmaker Van den Bosch), Michaux (Vermonda), Gueugnot (A. Wambst), Besson (Guerin), Lemoinc (Pasquier), Martlno (Van Ingelghem), Verschueren, de titelhouder als zevende en laatste achter Wille. Verschueren ging onmiddellijk naar voren, en sprong ln zes ronden van de zevende naar de tweede plaats. Schorn trachtte inmiddels Besson en Michaux een lap te geven en toen h(J daarin na vele kilometers van moeizame strijd slaagde draalde Wille de gaskraan een Ietsje meer open, waarna Verschueren in een flitsend tempo, dat alleen door Queugnet kon worden gevolgd, zUn te genstanders een tot drie ronden achter stand bezorgde. Na 33 km. lag Verschueren op kop met Queugnet op 25 meter; Lemoine had een ronde, Schorn en Martino twee ron den achterstand, Besson en Michaux drie ronden achterstand. Kennelijk paste Verschueren de tactiek toe om zijn te genstanders niet alleen in een zo kort mogelijke tijd murw te maken, maar ook om hen twee of meer ronden achterstand te bezorgen. Want het beginsel van safety first werd toegepast, indachtig de nieuwe bepaling in het reglement, welke zegt, dat geen vergoeding meer wordt toegekend voor een lekke band of mechanisch mankement. Verschue- reed met groot zelfvertrouwen, ken nelijk zich bewust van het feit, dat een eenmaal gedubbelde stayer toch niet meer de kans zou krijgen om een ronde terug te nemen, want daarvoor vorm den hij Queugnet nu eenmaal een klasse apart. Op de helft van de afstand lan ceerde Queugnet een eerste aanval op de leiderspositie van Verschueren, maar de Belg behoefde maar even dieper over het stuur te buigen om het prikje af te weren. De moedige Fransman, die overi gens niet zo rolvast was als Verschueren, kwam echter terug. Een tweede aanval, na 200 ronden, dus na tweederde van de afstand, werd wederom door Ver schueren, die en passant Besson zijn vierde lap bezorgde en daarbij hem vriendelijk toewuifde, afgewezen. De gangmaker van de Zwitser, Guerin ont stak hierover in woede, beduidde zijn renner om een tegenaanval te lanceren teneinde deze „belediging" uit te wissen, maar Besson was hiertoe niet in staat, want hij had al grote moeite om het hoge tempo ongestraft te volgen. 60 Ron den voor het einde probeerde Queugnet het nogmaals, maar verder dan de ach terstand tot 20 meter terug te brengen, kwam de Fransman niet, want hij „zwom" een tot twee meter op het ce ment van Oerlikon. Toch reed Verschue ren niet zo ijzersterk als hij in de serie had gedaan. Hij kwam enige malen van het zadel af en hij draaide niet pel als wij van hem gewend zijn. Voor hem vocht de oude Lemoine, die slechts een ronde achterstand had, als een be zetene en achter hem bedreigde Quaug- net de Belg met kleine vinnige aanval len, die echter niet konden worden door gezet, omdat de Fransman niet de macht had om een of twee ronden in aanval lend tempo te blijven draaien, waardoor de werkelijke kracht van Verschueren niet getoetst kon worden. Zo werd Ver schueren voor de tweede maal wareld- kampioen. De uitslag luidt: 1. Verschueren (Belg.) 1 uur 26 min. 30 1/5 sec., uur gemiddelde 69.361 meter; 2. Queugnet (Fr.) 99.776 km.; 3. Lemoine (Fr.) .418 km.; 4. Schorn (Did.) 98.876 km.; Martino (It.) 98.871 km.; 6. Michaux (Belg.) 97.716 km.; 7. Besson (Zwits.) 97.230 km. DAAN DE GROOT TRAINDE. (Van een speciale ANP-verslaggever). Daan de Groot, die met zulk een goed resultaat aan het wereldkampioenschap achtervolging der amateurs heeft deel genomen, is Woensdag uit Zurich ver trokken, richting Lugano. In gezelschap van de soïgneur Leon Sonnet is hij per auto afgereisd, maar in de burnt van het Vierwoudstedenmeer, op dc route naar de Gotthardpas, is hij uit de wagen gestapt en heeft een kleine 100 km. op de weg getraind, kennelijk met de be doeling zo snel mogelijk om te schake len van baan naar weg. Ergens in de omgeving van de Gotthard heeft dit kleine gezelschap overnacht Men arri veert in de loop van Vrijdagmiddag te Muzzano, een klein dorpje in de buurt Lugano, vlak bij het circuit gelegen, waar alle Nederlandse wegrenners zijn ondergebracht. Alle amateurs en pro fessionals, die ons land in het wereld kampioenschap op de weg vertegen woordigen, zijn Vrijdagmiddag in ieder geval te Muzzano present Een van de soigneurs, Piet van der Heyde is reeds Woensdag in Muzzano aangekomen om de renners te ontvangen. GEWICHTSHEFFEN. In de Eriksdalhal te Stockholm zijn Woensdagavond de wereld- en Europese kampioenschappen gewichtheffen be gonnen. In de bantamgewichtklasse be haalde de olympische kampioen de Rus Oudodov beide titels met een totaal van 315 kilo (drukken 92.5 kg., trekken 97.5 kg. en stoten 125 kg.). Met dit totaal evenaarde Oudodov het wereldrecord voor de drie olympische oefeningen dat gezamenlijk gehouden wordt door de Irnees Namdjoe (6 Sept. 1949) en hem zelf (25 Juli 1952). Tweede werd Mahgoeb (Egypte) met een totaal van 295 kilo (80, 95, 120) en derde Saitl (Ts. Slowakije) met 280 (80, 85, 115). DUIVENSPORT. Concourscommissie Rijn en Gouwe. Wedvlucht vanaf Eindhoven met 269 duiven. Gelost te 18 uur. Aankomst eer ste duif te 9.20, snelheid 1121 m. Uitslag: H. v. d. Willik, Boskoop, 1,16; Verhoef, Boskoop, 2; J. Tuinenburg, Alphen a. d. Rijn, 3. 9; J. de Graaff, Waddnxveen, 4, 14, 21; J. Woerde, Nieuwkoop, 5, 17, 20; Gebr. de Wit, Koudekerk, 6, 8. 13. 19; Gebr. Oosterman, Aarlanderveen, 7, 22; T. Sijtsema, Boskoop, 10, 12, 24. PAARDENSPORT. De uitslagen van de op Woensdag ge houden draverijen te Duindigt luiden (noteringen resp. in tijd cn km.-tijd): Tzardasprijs. afstand 2040 m. Prijzen- draverij voor paarden, die nog geen ƒ1500,hebben gewonnen: 1. Rasacl Hanover (H .C. ten Hagen) 3.06.8 1.30.7; 2 Rudolf G (W. Brouwer) 3.07.8 1.31.6; 3*. Rosa B (F. A. Bosveld) 3.10.4 1.35.2. Totalisator: w. ƒ19,90; pl. ƒ2,90, 1,70, 1,40; gek. ƒ17,30; cov. ƒ5,60 Tarantellaprijs, afstand 1300 m. Dra verij van meet voor 2-jarige paarden, die nog geen 500,hebben gewonnen: 1. Sorento (N. J. Bloemsaat) 2.02.8 1.34.5: 2. Sunshine Hollandia (W. H. Geersen) 2.09 1.39,2; 3. Stuart A (M. Vergay) 2.09.6 1.39.7. Toto: w. ƒ2.30; pl. ƒ1,40, 1,50, 2,70; gek. ƒ4.60; cov. ƒ3,10. Gavotteprljs, afstand 2100 m. Prijzen- draverij voor paarden, die 1500, doch nog geen 3500,hebben gewon nen: 1. Peter Snel (A. Th. Knynenburg) 3.04.5 1.27.9; 2, Quadrupes (J. de Vlie ger) 3.05.8 1.27.6; 3. Petite Casindra (W. H. Geersen) 3.06.1 1.27. Toto: w. ƒ3,90; pl. 1,50, 1,40, 1,40; gek ƒ5,40; cov. 2.50. Sarabandeprijs, afstand 2500 m. Prij- zendraverij voor paarden, die 3500, doch nog geen ƒ8000,hebben gewon nen. Voor amateurrijders: l. Oranje Nas sau (J. Heemskerk) 3.07.6 1.28.5; 2. Quy Hanover (G. J. Venneman) 3.07.8 1.27.8; 3. Moquette (L. J. van Harlingen) 3.09.2 I.28,4. Toto: w. ƒ14,80; pl. 4,40. 3,70; gek. ƒ3,70; cov ƒ4,30. Menuetprijs, afstand 2100 m. Prijzen- draverij continentaal voor paarden, die 6000,of meer hebben gewonnen: 1. Notekraker (W. H. Geersen) 2.58 1.23.2; 2. P. Louis (H. C. ten Hagen) 2.58.1 1.24.9; 3. Our Bonni (J. de Vlieger) 2.58.1 1,24.9. Toto: w. ƒ2,30; pl. ƒ2,—, 2,90; gek. ƒ17,40; cov. ƒ8,60. Habanera prijs, afstand 1100 m. Ver- koopsren voor Nederlandse paarden van 2 jaar: 1. Columbus (J. Vóórhaar) 1.11.4; 2. Douce France (F. Delbrassinne)3. Margriet (H. Pije). Toto: w. ƒ1,70; pl. 1.30, 1,20. 1,30; gek. ƒ3,40; cov. ƒ2,10. Criterium der leerlingen. Afstand 1900 m. voor paarden van 3 jaar en ouder, die sinds 1 Jan 1952 geen som van van ƒ4500,hebben gewonnen. Voor leerling-jockeys: 1, Dicky (S. Ossen drijver) 2.09; 2. Christina (A. A. M. Pije). 3. Marlotta (A. Bongers). Toto: w. 3.50, 1,30; pl. 5,60. 1,20, 2,90; gek. 15,20, 5,40; cov. Dicky ƒ4,40; cov. Christina 3,30. Totalisatoromzet: 38.222, De Nederlandse ploeg voo» het intern, concours hippique in het Zoute van 28 t/m 30 Aug. a.s. is .thans definitfe sa mengesteld. Ze bestaat uit de heren kol. A. E. Pantchoulidzew met „Pooka", lt, vl. 2e kl H. Scheeren met „Valseuse'\ „Grey Boy" en „Tarahumara", J. Rijks met „Mater". „Romanichel" en Jimmy O'Dea" en T. Timmer met „Drauggaen- ger" en „Biella". Als chef d'equipe zal prins Bernhard optreden die zoals reeds gemeld zelf aan de dressuurwedestrijd zal deelnemen met „Arquebuse". In de dressuur zal ook de heer L. H. M. van Loon uitko men, en wel met „Saraceen", het paard waarmee hij dit jaar het nationale kam pioen dressuur heeft behaald. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 69) „Verschillende ir/annen zouden zelfs onder die last bezweken zijn. U bent in een woord een kraan ge weest. Laten we nu op het eind de boel niet bederven. Al mijn man schappen, al mijn inlanders moeten later kunnen zeggen: Dat is nog eens een vrouw, zo weet een blanke, En gelse vrouw zich te houden in het gevaar. Bedenk eens, wat een pres tige ge hebt te handhaven tegenover uw bruine zusters in dit land en be denk met welk een trots men in het moederland zal gewagen van een Engelse vrouw ,die het gouverne ment gesteund heeft door haar kor daat optreden. Wees eens anders, dan de vele touristen, die ons slechts tot last zijn. Toe, houdt nu nog enige uren stand en alles is geleden. In de boot zult u volkomen veilig zijn. In dien ik daar niet absoluut zeker van was, zou ik u dan aan de zorgen van een paar inboorlingen durven toe vertrouwen? Trouwens, twee van mijn beste politiemannen zullen u vergezellen en voortdurend een waakzaam oog houden. U hebt eigen lijk niets anders te doen, dan rustig in de boot te gaan liggen en te sla pen .totdat de vrolijke stem van uw broer u als 't ware na enkele minu ten zal wekken. U bent moe, u bent doodmoe en hebt niets anders nodig dan veel slaap." Hij hield even op en zag haar aan. Ze verroerde zich niet. „Ik moet terug naar het kamp, maar onmiddellijk gevaar is er niet. Werkelijk, ik meen het. Ik krijg alle troepen die ik maar wens en binnen een paar uur trekken wij er op uit en geven meneer Ansokol en kornui ten zo'n pak op hun baadje, dat ze er voorlopig genoeg van hebben. Ik mag de zaken echter niet halverwege laten rusten. Trouwens, ik beloof, dat we ze ditmaal zo danig aan de tand zullen voelen, dat ze er niet meer van terug hebben. U zou zich morgen al schamen, als u hoorde, dat u zelf de oorzaak was geworden van een gedeeltelijke plichtsverza king van mijn kant. En dat zou ik niet gaarne hebben ik ik geloof ook niet, dat ik me graag zou schamen over uw zwakheid, wees flink, blijf dapper tot we Hij ging niet verder. Aarzelend trok hij zich terug uit het gevaar lijke water, waarin hij zich had ge waagd. Nu eerst zag ze naar hem op. Ze schudde ontkennend haar hoofd. Spreken kon ze niet, omdat ze al haar wilskracht behoefde, om haar tranen terug te houden. Ze greep zijn hand, omklemde» die enkele ogenblikken krampachtig, liet haar los en ging zonder een woord te spreken, zonder hem zelfs aan te zien, zelf naar de steile landings plaats. Desmond volgde haar op enkele meters en maakte het haar zo ge makkelijk mogelijk onder het lichte zonnedek. „Zo, daar zit u nu, miss Temple, als een echte Oosterse vorstin. Hier hebt u het geliefde van de twee man schappen. Mag ik ze even aan u voor stellen? Het heerschap met dat wel gedane gezicht en zijn zonnige glim lach is Siau. Die andere jongeling is Paloi. Het is een verbazend virtuoos op zijn harmonica en u mag u zelf gelukkig prijzen, dat hij die niet bij zich heeft. In ieder geval zijn het twee uitstekende jongens, die de koe lies aan het werk en op een afstand zullen houden. De oude Minandong hebt u reeds eerder gezien op de on derneming, nietwaar? Biscuits in dat trommeltje, een stevige slok uit die fles, indien u zch wat flauw gevoelt en eau de cologne bij de hand. Nu, good bye, goede reis. Over een paar dagen kom ik bij uw broer om een kamer bedelen. Wilt u hem alvast de groeten overbrengen en zeggen, dat ik me eens lekker bij hem zal neste len". Zij keek hem glimlachend aan. Ze voelde wel, dat die stroom van luch tige conversatie een bedoeling had. Dat de wrede werkelijkheid van het moeilijke scheiden omwaasd moest worden met de zachte glimlach van Pierrot. Zij wuifde met haar hand ten groet, toen de boot van wal werd gestoken en toen vlak voor de bocht, drukte ze er met een plotse ling opduikende hartstochtelijkheid een zoen op. „Good bye, en wees toch, heel voor zichtig. Good bye, Desmond," voegde ze daar fluisterend aan toe. Hij had toegezien 'hoe de boot lang zaam door de kolken naar het mid den was gedraaid. Toen hadden de riemen in het water geplast, drup pels schitterden in het zonlicht, even later was het vaartuig om de hoek verdwenen. Hij had wel de beweging van Stella's hand en hoofd gezien, maar door de verre afstand had hij ze niet duidelijk kunnen waarnemen. „Wierp ze me een kus toe!" dacht hij toen hij in gedachten verzonken een sigaret aanstak. „Werkelijk? Ik 1 zou gezegd hebben van wel en toch O, pestzooi waarom kon ik niet met haar mee. Stommerik die ik geweest ben". Een lange pauze, toen met een zucht: „Nu is het in ieder geval te laat". Hij stond langzaam op, hing zijn revolver gemakkelijk op zijn heup en riep zijn manschappen: „Vooruit mannen. We moeten weer terug". HOOFDSTUK XIV. Leunend op zijn speer sabberde Desmond aan zijn peukje sigaret. Hij was niet erg in stemming. Daardoor duurde het wachten op de politie mannen, die naar hun parangs, en geweren grepen, hem veel te lang. Plotseling klonk achter hem een stem. Verbaasd zag hij achter zich om. „Simuk! Jy hier? Ik dacht, dat je met de missy was vertrokken. Het is me helemaal ontschoten, dat je inder daad niet in de boot was, toen ze van wal staken. Je was toch van plan haar te vergezellen. Trouwens je wist, dat ik het zo geregeld had," zei hij ta melijk streng. „Wat moet ik nu met je beginnen?" zei hij weer zachter. „We krijgen waarschijnlijk de pop pen aan het dansen. Je kunt toch niet met ons mee vechten". „Ik wist wel, dat de Toean beslot ten had, mij met de missy te zen den, maar de Toean moet het mij ver geven, dat ik iets anders voor bad. Pulangga is dood, Toean, maar Simuk leeft en heeft nog heel wat werk te doen. Ik kan u misschien van dienst zijn, Toean". Hem vol in het gezicht kijkend, ging ze zachter verder. „Toen ik de missy zag schreien, dacht ik, dat de Toean wel niet meer aan me zou denken en daarom kroop ik weg in de jungle, totdat dc boot vertrok ken was. Op die manier ging het erg gemakkelijk", „Maar als Ansokol ons aanvalt? Als er gevochten moet worden, wat dan? Vechten is toch geen vrouwenwerk?" „Vrouwen hebben vroeger niet min der de mannen gesteund in de strijd, Toean, en het bloed van Pulangga roept om wraak. Wie anders dan zijn kind moet die roep beantwoorden? ik heb mijn plicht, als dochter van Pu langga". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5