DUINSTREEK Vaderlandse geschiedenis gaat 11 prijzen beznrgen Dr. Van Nes nam gisteren eigen ziekenhuis officieel in gebruik DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 130 millioen in rampenfonds Het Nationale Rampenfonds heeft tot gisteren een bedrag van 130 mil lioen gulden ontvangen. Nog steeds komen geldelijke bijdragen voro de slachtoffers van de watersnoodramp uit binnen- en buitenland binnen. MINISTERS DREES EN ALGERA UITGENODIGD VOOR BEZOEK AAN ZUID-AFRIKA. In aanfluiting op hetgeen 5 dezer gemeld werd over een bezoek van Nederlandse ministers aan Zuid- Afrika, wordt officieel nog het vol gende medegedeeld: „De regering van Zuid-Afrika heeft de minister-president, dr. W. Drees en de minister van verkeer en water- itaat mr. J. Algera, uitgenodigd met ée eerste vlucht, welke de KLM met een der nieuwe superconstellations begin October naar Zuid-Afrika zal maken, een bezoek aan dit land te brengen. Beide ministers hebben de uitnodiging aanvaard. De minister president heeft daarbij echter het voorbehoud gemaakt, dat hij van de reis zal moeten afzien indien zich kabinets- of parlementaire werk zaamheden mochten voordoen, welke zijn aanwezigheid in die periode in Nederland vereisen". Radio-prijsvraag op 31 Aug. Op Maandag 31 Augustus a.s., de verjaardag van prinses Wilhelmina, tal om 20.00 uur des avonds over beide zenders een nationale radio prijsvraag worden uitgezonden. De baten van die prijsvraag zullen ten goede komen aan het Koningin Wil li elminafonds van de kankerbestrij ding. H. K. H. prinses Wilhelmina heeft de ere-prijs uitgeloofd. „Kent u uw vaderlandse geschie denis?" zal aan de luisteraars wor den gevraagd in een programma, dat luchtig en vrolijk van toon is gehou den en waarin zeven bekende figuren uit onze nationale historie het woord zullen voeren. Het zal voor de luiste raars de taak zijn de juiste volgorde vast te stellen van Piet Hein, Jan Stavast, Van Speijck, Hugo de Groot Joost van den Vondel. Kenau Simon Hasselaar en Jan van Schaffelaar. Ornaat het een prijsvraag is voor een goed doel, zullen de inzendingen moe ten vergezeld gaan van een bedrag van vijftig cents tot maximum één gulden aan postzegels, te zenden aan Postbus 26000 te Amsterdam. Perzië vraagt geld aan Amerika In doorgaans goed ingelichte krin gen te Washington is men van me ning, dat de Verenigde Staten be reid zijn een verzoek van Perzië om Amerikaanse hulp in dollars welwil lend in overweging te nemen. Woord voerders van het ministerie van bui tenlandse zaken verklaarden, dat 'n formeel verzoek van Perzië voor een dergelijk hulp nog niet bij het mini sterie was binnengekomen. Aangenomen wordt echter, dat de Perzische premier Zahedi en de Amerikaanse ambassadeur Henderson Woensdag de Perzische behoefte aan spoedige hulp in dollars hebben be sproken. Men verwacht dan ook, dat een desbetreffend verzoek binnenkort via Henderson aan Washington zal worden gedaan. Indien het verzoek zou worden toegewezen, zou dit extra hulD betekenen, boven de 23 millioen dollar, die reeds eerder door het con gres aan Perzië werd toegekend. Ook Mo6sadeq heeft Amerika on langs om excra hulp verzocht, doch president Eisenhower verklaarde toen dat de regering van de Verenigde Staten „niet :n staat was meer hulp te verstrekken" boven het technische hulpprogramma. Nu de sjah echter weer in zijn land is teruggekeerd en Mossadeq is vervangen, is men in de Amerikaanse hoofdstad van me ning, dat de stemming gunstiger is voor het inwilligen van een verzoek om hulp. De zegsman zeide nog, dat Zahedi aan Henderson had duidelijk ge maakt, dat Perzië zich in zo'n wan hopige toestand bevond, dat het van elk willekeurig land, Rusland inbe grepen, hulp zou aannemen. Woensdagavond heeft Radio Tehe ran gemeld dat de politie grote hoe veelheden wapens had ontdekt, die verzameld waren voor het uitvoeren van verraderlijke plannen in de Per zische hoofdstad. De sjah heeft Woensdag generaal Zaheri, de eerste minister, bevorderd tot generaal van een legercorps, de hoogste militaire rang in 't Perzische leger. Montgomery pleit voor eenheid Veldmaarschalk Montgomeuy, plaatsvervangend geallieerd opper bevelhebber in West-Europa, heeft in een toespraak in de Canadian Club te Ottawa gezegd, dat de hoofd doelen van de Sowjet-Russische poli tiek zijn: China en Duitsland in haar macht te krijgen en de Verenigde Staten van hun bondgenoten te schei den. Als de Sowjets daarin slagen, winnen zij, aldus Montgomery. Het is voor het Westen noodzakelijk om tot overeenstemming over een ge meenschappelijk doel te komen en te besluiten hoe gepoogd moet wor- Loonsverhoging HTM personeel Uit het orgaan van de Protestants- Christelijke Bond van Vervoerper soneel blijkt, dat de directie van de Haagse Tramwegmaatschappij H.T.M. op een dezer dagen gehouden bespre king met de personeelsraad heeft medegedeeld, dat zij bereid is de loonsverhogingen voor het rijksper soneel, die met terugwerkende kracht van 1 Januari 1953 af zijn ingevoerd, ook toe te passen voor het personeel der H.T.M. Wegens administratieve moeilijkhe den en de per 1 Januari a.s. te ver wachten compensatie voor de huur verhoging zal deze loonsverhoging voorlopig als een toeslag worden be schouwd en op 1 Januari 1954 in de pensioengrondslag worden opgeno men. De uitbetaling van het achterstalli ge bedrag van Januari 1953 af zal waarschijnlijk in September geschie den. Voorts is de raad van beheer der H.T.M. accoord gegaan met het voorstel om de uitkering bij ziekte volledig voor rekening van het be drijf te nemen. Leidse dame vloog gratis naar Brussel 75.000ste bezoeker Berg en Bos in droomlicht Het was een bijzonder geschenk, dat mej. D. Mulder uit Leiden, die met haar verloofde, de heer C. Barn- hoorn uit Valkenburg (ZH), een va- cantietrip maakt, aan de controle van „Berg en Bos in droomlicht" in ont vangst mocht nemen, wegens het feit dat zij de 75.000ste bezoeker was. Het geschenk bestond n.l. uit twee kaartjes voor een retourvlucht Rot terdamBrussel per helicoptere. De stomverbaasde bezoekster werd bovendien overladen met talrijke ge schenken, beschikbaar gesteld door de verschillende pachters van de stal letjes in het park. Inmiddels is besloten, dat „Berg en Bos in droomlicht" nog een week langer, d.w.z tot en met 5 September geopend zal blijven. Dit tot voordeel van de Stichting 194045 in het Ko ningin Wilhelminafonds. die de re cettes van de laatste drie dagen onder elkaar mogen verdelen. HISTORIE in net Hoorns straatje In de nette Hoornse buurt, die nog niet zo lang geleden in recordtijd ge bouwd werd, was het tot voor enkele weken altijd erg gezellig geweest, zover als het natuurlijk in een nette buurt ooit gezellig kan zijn. Men knikte elkaar stijlvol goeden dag en verstoutte zich zo nu en dan zelfs eens tot een zweem van een glimlach. Toen kwam de ramp in het straatje en niet zo maar een alledaags geval, maar een zeer pijnlijke kwestie zelfs: De W.C.'s wilden niet meer doorlopen. Eerst poogde men het decorum nog op te houden en net te doen of er niets aan de hand was, maar een der gelijke technische storing laat zich nu eenmaal nier gemakkelijk doodzwij gen en uiteindelijk ging de buurt er over praten. Nu is er in een deftige buurt niets zo gevaarlijk, als wanneer men on derling gaat praten en het gevolg was dan ook, dat spoedig iedereen elkaar de schuld gaf van het euvel. Ten slotte werd er een loodgieter bij gehaald, maar hoe de man ook zwoegde, hij kon de verstopping niet opheffen. Totdat hij ten einde raad eens een uitgebreid onderzoek ging instellen en tot de ontdekking kwam, dat bij de bouw de riolering vergeten was. LEIDEN-OXFORD Een zwaarbeladen programma met veel thee Athletiek en tafeltennis De tinnen soldaatjes voor het Windsor Castle, het n de stijgers staande House of Parliament, de tot nader order gesloten Westminster Abbey, een uit vorm spelend Arsenal, de veel besproken zege van Engeland in de criqket-testmatch, de beroemde Oxford colleges, feestavonden, lun ches en vele cups of thea zijn slechts enkele indrukken, die wij tijdens de trip van de Leidse tafeltennis- en athletiekploeg hebben opgedaan. Het was slechts een kleine ploeg, maar misschien is dat juist de oor zaak dat wij zo buitengewoon gul in Oxford onthaald werden. Met een niet te stuiten enthousias me werden wij met bussen door de gehele Thames-valley meegenomen, doorkruiste de gehele stad, bezoch ten al de colleges en andere beziens waardigheden en speelden zowaar tussen de feestavonden, lunches en een cup of tea, ook nog enige wed strijden. Wij herinneren ons tijdens onze vierde lunch op een ochtend een zinnetje in een leerboek uit onze schooltijd waarin ons werd verteld van de Engelsman, dat zij niet zo veel eten. Wij prijzen ons echter ge lukkig dat wij zonder al te veel na delige gevolgen al de lunches en> al de wiskeys hebben kunnen nuttigen. Het viel voor de Leidse sportmen sen in het begin niet mee om de och tendmaaltijd te beginnen met snijbo nen, gebak en thee en alhoewel wij ons na zes dagen reeds „haast" En gelsman- voelden, het verband tussen die snijbonen en gebak konden wij nog steeds niet zien. Wel hebben wij de uitwerking gezien op de Hollandse sportmensen. Tijdens al de wedstrij den liepen de Leidenaars het hoofd te schudden ten teken dat er iets niet in orde was. Gelukkig reageerden Oxford-tegenstanders steeds met het aanbieden van een heerlijke luie stoel en een double wiskey. De athletiek ploeg bracht het niet verder dan tot overigens fraaie tweede plaats op de 220 yards en de tafeltennisploeg ging ten onder met 72 tegen de Gladia tors Club en speelde, zonder het zelf te begrijpen, nog juist op tijd tegen Morris Works met 99 gelijk. Op straat, in de parken en op de duizenden speciaal aangelegde velden in iedere stad, dorp en gehucht za gen wij jongens van de lagerp en ho gere scholen en honderden volwas senen de hele dag lopen met hun cricket-spullen en overal zagen wij de foto's hangen van het zegevieren- Engelse cricket-team en steeds maai- weer konden wij lezen en ho ren in de bus, underground en trein hoe mooi die zege, de eerste na twin tig jaar, nu eigenlijk wel was. Wij vroegen ons af bij het zien van het dagelijks cricket-programma in de kranten of er nu eigenlijk wel ge voetbald werd. In Londen hebben wij op een uit verkocht Highsbury niet zo best voet. bal gezien tussen Arsenal en Hud- den dit te bereiken. In het Verre Oosten spreken de Britten en de Ame rikanen nauwelijks dezelfde taal, al dus merkte Montgomery hierbij op. Afvalwedstrijd L S. B. Maandag begint de afvalwedstrijd 1953 van de L.S.B. Acht-en-tachtig schakers nemen er aan deel en van hen komen er in de eerste ronde acht-en-veertig in 't geweer. De overige deelnemers zijn vrijgeloot en komen pas in de tweede ronde in actie. De kampioen van de bond, de heer W. G .Demmendal (L.S.G.) heeft nu de bekerhouder dokter A. A. Idema niet van de partij kan zijn. rangnum mer één. Na hem volgen: 2. A. Bar- kema (Phil.); 3. W. F. Schuss (Phil.); Hij verwacht dat men zeer spoedig 4. G. Bosscha (LSG); 5. Jerry Bey voor een periode van nog veel gro tere moeilijkheden zal komen te staan dan er sedert het einde van de laatste oorlog geweest is, daar de inspanning dichter bij het econo misch plafond zaj komen. 3 Bell Telephone Co te Antwer pen heeft in opdracht van het „Insti tuut ter aanmoediging van het weten schappelijk onderzoek in industrie en landbouw" en het „Nationaal fonds voor wetenschappelijk onderzoek" 'n electronische rekenmachine gebouwd, die 10.000 keer sneller werkt dan het menselijk brein bij het oplossen van rekenkundige- en meetkundige vraag stukken. Het toestel zal o.a. worden iruikt by het oplossen van proble men verband houdend met de geodosie de topografie en de statistiek. Volgens de uitvinders maakt deze machine slechts een fout op één trillioen be werkingen. Generaal Nam II, de Noordkoreaan- se minister van buitenlanrse zaken, heeft Woensdag de V. N. medege deeld, dat de politieke conferentie over Korea een ronde-tafelconferen tie moet zijn waaraan vertegenwoor digers van beide partijen, die de wa penstilstandsovereenkomst getekend hebben, moeten deelnemen. In een telegram aan secretaris-generaal Hammarskjolof, voegt Nam II er aan toe, dat de Noordkoreaanse regering het onrechtmatig acht, dat vertegen woordigers van Noord-Korea en communistiscn China niet zyn uitge nodigd tot de bespreking van de Koreaanse kv/estie in de huidige zit ting van de algemene vergadering. (Phil.); 6. A. Smit (VTL); 7. P. J. Preenen (Phil.); 8. M. van Steenis (LSG); 9. J. Koet (Phil.); 10. W. F. Wakka (Phil.). Zij hebben de zwaar ste taak. Van de eerste tien heeft slechts W. F. Schuss in de eerste ronde een zware opgave; hij moet spelen tegen de LSG-er J. P. W. Weyermans (rangnr. 19). Hier volgt de paring voor de eer ste ronde: 48. A. J. Plaisier (VTL)—59. L. Ba tenburg (Leithen); 87. L. J. Groe nendijk (Vrsch.)14. Jac. Galjaard (Phil.); 80. C. B. Janssens (VTL)— 66. H. Tijsterman (NZH); 3. W. F. Schuss (Phil)—19. J. P. W. Weijer- mans (LSG); 78. G. Roozendaal (VTL)—82. P. J. Wijnbeek (Alphen); 55. M. C. Schouten (Leithen)—37. C. M. v. Renswouw (Voorsch.); 26. B. Cornet (Alphen)—63. J. Vermond (VTL); 13. J. Kanbier (Vr.sch.)—54. Nic. Veerman (Bodegr.); 21. J. M. Volders (Phil.)—44. C. van Tol (Lei derdorp); 15. G. P. Sluiter (Voorsch.) —23. A. Geyer (Phil.); 29. H. J. Dingjan (VTL)—8. M. van Steenis (LSG); 22. Th. P. v. d. Berg (Phil.) —35. P. C. v. d. Leek (L'dorp); 1. W. G. Demmendal (LSG)64. G. W. L. Monné (Vr.scr.); 47. J. Donker (Lei then)56. A. Karstens (L'dorp); 79. C. H. Knook (Alphen)2. A. Bar- kema (Phil.); 34. D .Braam (L'dorp) 61. G. Vermeij Jr. (Lisse); 43. Ch. Sterk (L'dorp)62. dr. J. Herrr.a- nides (Phil.); 75. J. Laven (VTL) 53. J. C. v. d. Meer (R'veen); 24. Joh. de Jong (L'dorp)88. P. Rozemeier (Vr.sch.); 12. Mr. A. G. de Blécourt (LSG)—20. A. H. Hooyer (Alphen); 5. Jerry Bey (Phil.)—57. G. Lotte (Leithen); 6. A. Smit (VTL)—50. B. Ouwerkerk (Vr.sch.); 30. G. A. van Swol (LSG)—28. J. F. Kriek (LSG); BIOSCOPEN De films, die de komende week in de Leidse theaters zullen draaien, zijn door de K.F.C. als volgt ge keurd: Lido: Vrouwenpolitic. 18 jaar Luxor: Heidi, alle leeftijden. Trianon; De terugkeer van Don Ca- millo, alle leeftijden. Casino: De smokkelprinses, alle leeftijden; Dc ernst van Ernst, alle leeftijden. Rcx: Het masker van de Pharao, 14 jaar. dersfield Town. Het was niet zo best begrepen wij uit het hysterische ge schreeuw van een vurig Arsenal-sup porter. Heel de tribune (als je r.u toch uit ben. ga dan goed zitten, dachten wij) stond op stelten toen de zestienjarige, let wel 16 jaar. G. Ward, spelend met zijn moeders toe stemming een schitterend doelpunt scoorde. Heel de ere-tribune, allen met heel eerbiedwaardige betrekkin gen, zoals advocaat en journalist, brulde zo vervaarlijk, dat wij dach ten aan de z.g. flegmatieke Engels man. Nee, Arsenal was niet zo best, begrepen wij, toen de Hudderfield midvoor, alleen in het doel vergat te schieten en als wij onze buurman mogen geloven, komt het door het zware cricket-seizoen. Enfin, wij von den Arsenal op zijn slechts, toch nog altijd wel 'n ietsje beter dan het Ne derlands elftal in zijn beste jaren. Behalve een bezoek aan Londen, Ascot, Windsor en Henley, brachten wy onze tijd door in Oxford. In zijn welkomstspeech. natuurlijk tijdens een lunch op het stadhuis, wees de plaatsvervangende burgemeester op de nauwe verwantschap 'tussen bei de steden. Inderdaad hebben wij een zelfde ontwikkeling in Oxford gezien als die in Leiden. Als heel oude stad beheerste Oxford met zijn vesting de Thames in dit gebied, kreeg echter veel vroeger dan Leiden een univer siteit en paste zich later, na de ge schiedenis van heldhaftige strijd met de lans en het zwaard, met een grote industrie, de Morris-motors, aan bij de hedendaagse wereld. Natuurlijk zagen wij ook de Morris motors, een machtige fabriek met 45.000 arbei ders en met een productie van één gloednieuwe wagen per minuut. Wij gaan nu echter deze Engelse brief sluiten, daar wij ons moeten haasten om op tijd bij Mister Organ, voorzitter van vele bonden, te zijn voor een partijtje en het beziphtigen I Dam 20, Fr. Wassenburg 21. F. Ho- van zyn paardenstal en de Engelse gervorst 27, N. Hogervorst 31 en A. kampioenhond. 1 Gijzenij 32. VOLKSTUINDERS VERGADEREN De leden van de dahliavereniging „Johan Mater" en de amateurfruit- teeltclub „Prof. ir. Sprenger" verdiep ten zich gisteravond o.l.v. de heer W. F. Smit in de dahlia- en fruitkeuring 1953 in „De Gouden Poort", de grote volkstuintentoonstelling, die van 5 tot 14 September in Amsterdam wordt gehcud. De Leidse bond van volks tuinders komt hier met een eigen stand uit en het is dus begrijpelijk, dat daar heel wat werk voor moet worden verzet. Wat de dahlia- en fi'uitkeuring 1953 betreft: op Vrijdagavond 18 Septem ber vindt van zeven tot tien uur de keuring plaat» in de zaal van de speel tuinvereniging „Oosterkwartier". In de jury voor de dahlia's hebben dit keer de heer Ballego te Leiden en de heer J. van Ocsten te Hillegom zitting en in die voor het fruit ir. C. L. W. Ruyr te Den Haag en de heren L. Vijfwinkel en K. J. de Lange te Har- melen en Amsterdam. ST. PETRUS SLEUTELKOOR De jongens die zich opgegeven heb- bij om lid te worden van het Sleutel koor en dit mogen voor hun ouders, worden verzocht zich te melden mor genmiddag oir. half vijf aan het Jeugd Gebouw Garenmarkt 36. AANVULLING POSTDUIVEN- BERICHT „DE RIJNKLIEVERS". De uitslag van de wedvlucht „De Rijnklievers" dient als volgt bijge vuld: D. Zwaan 15, H. B. Bonneur 16 en 22, A. Dubbelaar 17. G. M. Alblasserdam bouwde een kliniek voor hem De bekende orthopedist, dr. Van Nes. die na een beleidskwestie uit de Annakliniek te Leiden vertrokken is, heeft gisteren in Alblasserdam we derom een eigen kliniek in ontvangst mogen nemen. Dr. Van Nes behandelt reeds ge ruime tijd zijn patiënten in het zie kenhuis van Alblasserdam, maar voor deze beroemde specialist heeft men een aparte kliniek gebouwd, die gisteren officieel overgedragen is. Bij de overdracht waren vele oud patiënten en autoriteiten aanwezig en de burgemeester van Alblasser dam, die de overdracht verrichtte, sprak woorden van warme hulde tot dr. Van Nes, over diens grote kunde en vooruitstrevend inzicht in zake de orthopedie. Aangezien het werk van dr. Van Nes steeds in omvang toeneemt, werd bekend gemaakt, dat zeer bin nenkort begonnen zal worden aan de bouw van een nieuwe vleugel. Op het einde van de plechtigheid richtte dr. Van Nes zich tot de be langstellenden en bracht hij speciale dank aan degenen, die vertrouwen in hem waren blijven stellen, toen ny in moeilijkheden geraakte. DE VICTORIA GEGIA Hedenavond zal er van 8 3010.1 voor de laatste baal gelegenheid zijn de Victoria Regia, nu met 2 bloemen (een witte en een rose) gesierd, in de grote kas van de Hortus Botanicus te bewonderen. KATWIJK AAN ZEE Strandfeesten. Als slot van het badseizoen werden gisteren de door ViV.V. georganiseerde strandfeesten gehouden, die ditmaal bestonden uit diverse spelen, waarvoor nog veel belangstelling was. AT waaide er nog een flinke bries, het weer was aan merkelijk verbeterd en, dat was wel het voornaamste, het bleef droog. De spelen bestonden in behendigheids wedstrijden met autopeds voor jon gens en meisjes van 610 jaar, vlag- steken voor kinderen van 35 jaar, zaklopen voor jongens van 1013 jaar. In de namiddag kruiwagenrace voor jongens en meisjes van 35 jaar en een luchtballonnen wedstrijd voor elke leeftijd. Het bestuur van V.V.V. heeft zich ook dit seizoen weer goed gekweten van haar taak tot vermaak der gasten en in het be lang der gemeente en haar inwoners. LISSE Dr. F. G. M. Haase f Woensdagmorgen is dr. F. G. M. Haase na een langdurige ziekte over leden. Dr. Haase is te Lisse geduren de 50 jaren als arts werkzaam ge weest en hij was alom geëerd en be mind bij zijn patiënten en bij de ge hele burgerij in Lisse. Zijn arbeid strekte zich niet alleen uit tot zijn praktijk doch hij was de oprichter van de R. K. Wijkverpleging, later Wit-Gele Kruis, lid van het bestuur van het Groene Kruis, terwijl hy in velerlei commissies zitting had. Gedu rende de laatste jaren heeft hij zijn practyk nog slechts aan huis uitge oefend, terwijl zijn zoon de praktijk voor hem buitenshuis waarnam, bij zijn eigen praktijk. Zijn vele ver diensten zijn erkend met het ridder schap in de Orde van Oranje Nassau terwijl hij tevens begiftigd was met de pauselijke onderscheiding Pro Ec clesia Pontificem. Deze onderschei dingen werden hem uitgereikt bij zijn gouden jubileum. Dokter Haase be reikte de leeftijd van 79 jaar. moet BJijcken", temeer daar een vijf tiental verenigingen deelnamen. NOORDWIJKERHOUT Firma Westdijk van Woubrugge die zand vanaf de duinen per zware vrachtauto's laat vervoeren naar een schip in de Haarlemmertrekvaart al hier is dezer dagen meerdere keren door de Rijkspolitie bekeurd wegens het berijden van de Schulpweg, dat een B-weg is waarover geen wagens mogen rijden met een grotere wiel. druk dan 1,2 ton. De firma scheen zich van deze bekeuringen niets aan getrokken te hebben en bleef maar doorrijden met als gevolg schade aan het wegdek. De Rijkspolitie heeft gisteren streng ingegrepen en vrachtauto's in beslag genomen. VOORSCHOTEN 85. J. v. d. Poll (Voorsch.)33. G. (prijs behaalden met 111 pnt. Een mooi Tiermersma (LSG). I succes is dit voor de harmonie „Trou Het rioolwater en het oppervlak tewater van de ten Westen van de spoorbaan gelegen percelen wordt geloosd op de Dobbewetering. Een en ander met toestemming van het polderbestuur. Het polderbestuur staat er thans echter op, nu er daar steeds meer industrieën komen, dat het rioolwater wordt gezuiverd. Er is dienaangaande contact opgenomen met de Inspecteur vai. de Volksge zondheid in Z.H. en de Gezondheids organisatie T.N.O. is in kennis ge steld met de omstandigheden. Deze organisatie houdt zich bezig met het zoeken naar eenvoudige en doeltref fende wetenschappelijk beproefde methoden tot zuivering van riool water. Zij heeft zich tot het college van B. en W. gewend met het ver zoek om voor gezamenlijke rekening een proefinstallatie te bouwen. Zij ziet hier n.l. bepaalde mogelijkheden, waarvan do .waarde voor de praktijk uit een onderzoek moet blijken. In dien op het voorstel wordt ingegaan moet evenwijdig aan de bestaande sloot, een tweede sloot worden ge- graven. In deze sloot wordt een ro- Concours-succes De harmonie1 terende borstel geplaatst, die zuur- 'ron moet Hliirkpn" hphasldp nn hpf stof in het vvater brengt en het wa ter bovendien langzaam voortstuwt naar een overlaat die tussen de sloot en de Dobbewetering is aange bracht. Aangezien het hier een proefne ming betreft is de organisatie bereid de kosten van aankoop en plaatsing van de roterende borstel en de elec- tro-motor voor haar rekening te ne men, alsmede de kosten voor de te maken fundering. Aan de gemeente is verzocht de overige werkzaamhe den te bekostigen. De kosten worden geraamd op voor ieder 4.000.In dit bedrag van 4000.voor de ge meente is echter 1300.— aan grondkosten begrepen, zodat het ri sico van de gemeente f 2700.be loopt. Bij het slagen van de proef neming neemt de gemeente de in stallatie over voor het genoemde be drag aan directe kosten zijnde 800.waarvan dan reeds 4000 zal zijh voldaan. Aansluitkosten van dit dorpsgedeelte op de centrale rio lering wordt begroot op f 73.000. Gezien bovenstaande stellen B. en W. voor tot deze proefneming over te gaan en een crediet ad 4000. beschikbaar te stellen. De nieuwe raad. De nieuwe raad komt voor het eerst bijeen op Dinsdag 1 September a.s. om 8 uur. Aanvulling gemeenteraad. De laatste raad wordt no: een belang rijke raad. Aan de agenda voor Vrij dagavond a.s. worden nog toegevoegd de navolgende voorstellen: Aanvul lend crediet voor herstelwerkzaam heden aan de oude gashouder 8.600. Beschikbaar stelling van een aan vullend crediet van 43.000 voor de bouw van de nieuwe hogedrukgasber- gingsinstallatie. Beschikbaar stelling van een crediet van f 4000.— voor het maken en plaatsen van een proefinstallatie tot zuivering van afvalwater aan de Dobbeweg. Herstel gashouder. In Decem ber 1952 werd door de raad een cre diet van 25.000.beschikbaar ge steld voor het hersel van de oude gashouder. Het toenmalige voorstel vvas slechts een globale raming van de kosten. Bij het uitvoeren van de v/erkzaamheden zijn meerdere ge breken aan de oude gashouder aan het licht gekomen. De meerkosten bedragen rond 8.600.—. B. en W. stellen dan ook in overeenstemming met het advies van de commissie van bijstand voor de bedrijven het destijds beschikbaar gestelde crediet ad f 25.000.voor het herstel van de oude gashouder te verhogen tot f 33.600.—. Hogedruk-gasbergingsinstallatie. Ook het in Juni 1951 beschikbaar gestelde crediet voor bovengenoem de installatie ad 99.00.— blijkt thans te laag te zijn. De ramingen van de kosten waren gebaseerd op het prijspeil van 1951. Sindsdien is het prijspeil gestegen. WASSENAAR Bakfiets met windmotor. De landbouwer J. H. van Haasten, wo nende aan de Oostdorperweg 40 al hier, had zijn bakfiets, waarop 2 zij ner kinderen, respectievelijk 2 en 4 Jaar oud waren gezeten, welke bak fiets niet was voorzien van een rem, geplaatst voor de winkel van v. d. Holst aan de Oostdorperweg. Door de harde wind is de bakfiets gaan rij den en met de kinderen de Haven ingereden. Omstanders brachten de kinderen en de bakfiets op het droge. De kinderen bekwamen geen nadeli ge gevolgen van het bad. ZOETERMEER Bijeenkomsten St Nicolaasgroep. De welpen en verkenners van de St. Nicolaasgroep gaan het nieuwe seizoen weer beginnen. De welpen worden weer verwacht op Zaterdag 29 Augustus om half vier en de ver kenners Woensdag 2 September om half acht. In afwachting van het klaarkomen van het nieuwe hoofd kwartier en hordelokaal vinden de bijeenkomsten nog plaats in de voor malige jongensschool. „Trou moet Blijcken" behaalde op het jubileum concours te IJmuiden een eerste prijs met 122 1/2 pnt, terwijl de Tamboers van dit corps een 2e Laatste Berichten NEDERLANDSE UITVOER NAAR WE STDUITSL AND De Westduitse autoriteiten hebben heden een bedrag van d.m. 1 millioen toegewezen voor invoer van televisie buizen en van d.m. 60.444 voor in voer van melksuiker uit Nederland. ONTPLOFFINGEN IN TSJECHO- SLOWAAKS GRENSDORP. De Beierse politie heeft Donerdag gemeld, dat vlak over de grens op Tsjecho-Slowaaks gebied zware ont ploffingen zijn waargenomen. Men vermoedt, dat de Tsjecho-Slowaakse autoriteiten het voormalige Sudeten- Duitse dorp Eichelberg opblazen ora illegale grensoverschrijdingen naar West-Duitsland moeliijker te maken. ARRESTATIES IN PERZIë. De militaire gouverneur van Te heran heeft Donderdag bekend ge maakt, dat in Teheran een nieuwe cel van de (communistische) „Toe- deh"-partij is ontdekt en dat onge veer duizend patronen en honderd granaten in beslag zyn genomen. Een bibliotheek, waar communis tische boeken werden verkocht, is gesloten. De militaire gouverneur heeft voorts de twee grote avond bladen „Etelaat" en .Kejhan" die Mossadek gunstig gezind zyn, verbo den. WESTELIJKEN WILLEN AFSCHAF FING VAN INTERZONALE PASSEN VOOR DUITSERS De drie westelijke mogendheden in Duitsland hebben Donderdag de Sov jet-Unie verzocht het gebruik van interzonale passen voor Duitsers in het verkeer tussen Oost. en West- Duitsland af te schaffen. Het verzoek was vervat in een schrijven van de Britse, Franse en Amerikaanse hoge-commissarissen aan hun Russische ambtgenoot. Sem- jonof. De Westduitse regering had de hoge-commissarissen Dinsdag ver zocht onderhandelingen over deze aangelegenheid te beginnen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2