S)e ColdóeSoii^omt 6.000.000.000 Stemming over deelname aan Korea- conferentie moest worden uitgesteld Wisjinski zaaide verdeeldheid NIEUWE AMERIKAANSE WAPENS Alle Franse arbeiders zijn weer aan de slag gegaan Veiligheidsraad begon met debat over de Marokkaanse kwestie Sprookjesachtig tafereel uit Edinburgh Festival Duitse invloed in Midden Oosten Bonn zei „Neen" Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12976 (als het lekt, lekt het ook goed) Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TWEE VOORPOSTEN.... r^E VAL VAN MOSSADEQ en de afzetting van de sultan van Ma rokko betekenen, dat op twee voor posten van de Mohammedaanse we reld twee nationalistische leiders zijn verwijderd, die zich fel verzetten te gen de politiek van Engeland en Frankrijk. De verleiding is misschien groot om hieruit gunstige conclusies te trekken en te menen, dat het na tionalistische getij gaat keren. Met betrekking tot dit onderwerp lazen wij een interessant artikel in het En gelse blad „The Observer". Voordat men conclusies uit beide feiten gaat trekken, aldus het blad, dienst men onder ogen te zien, dat de gehele Mohammedaanse wereld mo menteel een crisis doormaakt. Deze crisis is in de eerste plaats ontstaan door de invloed van de Wes terse denkbeelden en techniek op de traditionele Mohammedaanse maat schappij, waardoor een kern van een Westers opgeleide middenklasse en hogere klasse ontstond, die zich in eigen land wilde ontplooien volgens de beginselen van nationale zelfbe stemming. In de tweede plaats was er de reactie van de Mohammedaanse denkers. Sommigen poogden de Is lam te liberaliseren, anderen pleitten voor een terugkeer tot de oude reli gieuze opvattingen. De Mohammedaanse nationalisti sche beweging had dus van het be gin af aan een tweezijdig karakter: de wereldlijke nationalisten wilden hun land verwestersen, terwijl de religieuze nationalisten zich niet al leen tegen de Westerse politieke pe netratie doch ook tegen de culturele overheersing van het Westen verzet, ten. Achter de strijd tussen het Wes ten en de Mohammedaanse wereld wordt dus die andere interne strijd uitgevochten en deze laatste is nu verscherpt door twee factoren. De eerste factor is de splijting in de Westerse ontwikkelde klasse, een splijting, die gedeeltelijk is veroor zaakt door het uitdijen van die klasse buiten het kader van de welgestel- den, gedeeltelijk door de tot een nieu we en krachtiger nationalistische be weging, waarbij het nationalisme niet is verbonden met het liberalisme, doch met radicale ideeën over sociale her vormingen. De tweede factor is de opkomst van communistisch Rusland, niet alleen als aangrenzende mogend heid, doch tevens als alternatief en inspiratiebron voor de modern den kende Islamieten. De kwestie in de Mohammedaanse wereld is volgens „The Observer" niet langer öf en wanneer er een re volutie zal komen. Neen: de vraag is „slechts", wie de reeds begonnen revolutie zal gaan leiden. Tijdelijk kan er een stilstand optreden, doch op den duur zal de revolutie geheel plaats vinden en het politieke frame er van zal tot op grote hoogte wor den bepaald door de Westerse en de communistische invloeden. In deze ideologische concurrentie heeft de S.U. verscheidene voordelen. Met ach terlijke Rusland heeft zich gemoder niseerd, het politieke absolutisme en de quasi-godsdienstige leer, die er aan is verbonden, zijn niet onbekend in de Moslimwereld. Het Westen heeft echter het voordeel van een goed begin; het is vooralsnog* beter dan de S.U. in staat technisch en ma terieel te helpen. Een groot deel van de Moslimwereld is lang met Europa verbonden geweest; het respect voor de individu is een Islamitische tra ditie, die meer met die van Europa dan die van Rusland verwant-is. En bovenal de ontwikkelde klasse ziet uit naar Westerse denkbeelden. Doch de natuurlijke alliantie tus sen de wereldlijke nationalisten en het Westen wordt doorkruist door de imperialistische kwestie. Hier hebben de communisten hun kans gebruikt, toen zij zowel de ontwikkelden als Amerika wankelde niet politieke commissie van de V.N. moeten uitstellen, omdat Wysjinsky wederom roet in het eten gooide en omdat de bijeenkomst van de Veilig heidsraad, waar de Marokkaanse kwestie op de agenda stond, in bet ge drang dreigde te komen. De Russische afgevaardigde deed een nieuwe po ging om tweedracht tussen de Westelijke landen te zaaien door een wijzi ging te verzoeken van de voorgesteld tekst der aanbeveling aan de V. N., om de Sovjet-Unie uit te nodigen deel te nemen aan de politieke conferen tie over Korea. Waarnemers in New York verwachten, dat de Sovjet-Unie zal verklaren geen interesse te hebben in de deelneming aan de politieke conferentie onder het voorwendsel, dat een conferentie met beperkte deel neming toch op niets uitloopt. bij de andere zijde indelen." De con ferentie zou niet mogen ontaarden in een opmars van bataljons van 'sol daten in jacquet naar de conferentie tafel, zo betoogde hij. De Sowj et-afgevaardigde hield zich vervolgens bezig met de critiek, die was geoefend op de door de Sow- jet-Unie ingediende lijst met namen van vijftien landen, die ter politieke conferentie vertegenwoordigd zou den moeten zijn. „Op de Sowjet- lijst komen vier staten van de ene en twee van de andere partij voor. De negen andere landen, waaronder zes van de Aziatisch-Arabische groep, .zijn neuptraal. Men heeft mij gevraagd, waarom ik Canada, Australië en Nieuw-Zee- land niet heb voorgedragen. Mijn antwoord is: onze instelling tegen over deze landen, of tegenover Tur kije, is dezelfde als die t.a.v. de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Zuid-Korea. Al deze landen maken deel uit van hetzelf de, tegen Noord-Korea gevormde front, dat er naar streeft dit land te onderwerpen aan het Zuid-Koreaan- se bewind onder Syngman Rhee." zeide hij. Uitdagende taal Wisjinski deed zijn voorstel in de vorm van een amendement op de z.g. „Vijftien-mogendhedenresolutie" Het gedeelte der resolutie, dat gaat over de uitnodiging aan de Sowjet- Unie, luidt thans: „De Algemene Vergadering der V.N., die haar goed keuring heeft gehecht aan de resolu tie, getiteld „Toepassing van para graaf 60 van de Koreaanse bestands overeenkomst", beveelt aan dat de Sowj et-Unie zal worden uitgenodigd de politieke conferentie over Korea bij te-wonen, mits de andere partij dit wenst". Wisjinski heeft nu voor gesteld, de zinspeling op artikel 60 der bestandsovereenkomst en de woorden „mits de andere partij dit wenst" uit bovenaangehaalde zinsne de weg te laten. Opzet gelukt? De Britse delegatie heeft te ken nen gegeven, bereid te zijn voor de resolutie, zoals die na wijziging in de door Rusland gewenste zin zou worden, te stemmen. Andere dele gaties hebben hetzelfde verklaard. Docht de afvaardiging der Verenig de Staten verzet zich tegen Sowj et- deelneming aan de politieke confe rentie op de dóór Wisjinski voorge stelde wijze. Zij wenst, dat in de re solutie tot uitdrukking zal worden gebracht, dat de Sowjet-Unie aan de zijde der „Chinees-communistische en Noord-Koreaanse aanvallers" aan de besprekingen over Korea zal deel nemen. Wisjinski verklaarde dat de ont- werp-resolutie van vijftien, die het Westen er met een meerderheid ver wachtte door te slepen en als een ultimatum te overhandigen aan de Chinese communisten en Noord-Ko- reanen, de komende conferentie schipbreuk zou doen lijden. „U sluit de deur voor onderhandelingen en u sluit die niet eenvoudig, maar u smijt die dicht in een geest van ruw heid en onverzoenlijkheid", zo schreeuwde hij. Merkwaardig Wisjinski wilde de Sowjet-Unie bij de neutralen rekenen, hoewel hij op een gegeven ogenblik zei: Laten wij voor goed begrip de Sowjet-Unie ten in deze revolutionnaire episode kan beslissend zijn. Is het Westen in staat die anti-imperialistische propa ganda te neutraliseren door het bie den van doeltreffende hulp aan de natuurlijke bondgenoten, de wereld lijke nationalisten, dan kan het Wes ten zich verzekeren van een blijven de invloed. Doch vervalt men in de politiek van de' harde hand of steunt men de verouderde sociale instellin gen, die reeds in politiek opzicht ten de reactionnairen onder het vaandel I dode gedoemd zijn, dan zou de Mo- van het „anti-imperialisme" hebben hammedaanse wereld weieens aan de verzameld. De houding van het Wes-1 communisten verloren kunnen gaan. Uitdagend. Wisjinski vervolgde: „Doch u heeft niet gewonnen. U was niet in staat de Noord-Koreanen tot in het ge bergte terug te dringen en hen uit te hongeren, zoals Syngman Rhee drie en een half jaar geleden heeft gedreigd. U kon dit niet, ook. al heeft u uw militaire macht in haar volle zwaarte aangewend. En nu denkt u dat u door dit stukje papier waar over u wilt stemmen, uw wil aan het Noord-Koreaanse volk zal kunnen opleggen? Waar bevinden de heren van het Westen zich eigenlijk? Lo pen zij met hun hoofd in de wolken, in de overtuiging een heersersras te zijn?" De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft er gisteren op gezinspeeld, dat deelneming van In dia in een later stadium van de Ko reaanse conferentie niet onaanvaard baar voor de V.S. zou zijn. Men ver moedt dat de V.S. zich niet zullen verzetten tegen deelneming van In dia aan een algemene conferentie over een regeling in het Verre Oos ten, nadat de internationale verhan delingen over de vraagstukken van de Koreaanse oorlog achter de rug zijn. Amerika beschikt over enkele nieuwe wapens voor de verdediging tegen luchtaanvallen. Generaal Brad ley, de vroegere voorzitter van het Amerikaanse comité van stafchefs, heeft daar een paar belangwekken de mededelingen over gedaan in het tijdschrift „Satruday Evening Post". Hij noemt om te beginnen de „Nike": een wapen, waarmee tijdens de proefnemingen oude B-17's, die op een hoogte van 10.000 meter vlo gen, getroffen en vernietigd wer den. De „Nike", die een grotere hoogte kan bereiken dan welke bommen werper ook, en daardoor tevens bui ten het bereik van het luchtdoel geschut blijft, leent zich goed voor Postbeambten worstelden zich door stapel brieven De grote stakingen in Frankrijk behoren tot het verleden en het le ven herneemt zijn loop na de grote verwarring, die bijna drie weken heeft geduurd. De treinen rijden weer en het verkeer in Parijs en omstreken is hervat. De groen-witte bussen zijn weer op straat versche nen. De legerauto's zijn naar de ka zernes teruggekeerd. De hekken van de ondergrondse stations zijn weer open. De postbeambten bestellen weer brieven en de sorteerders zijn begonnen zich door de bergen post heen te werken. De beslissing van het door de com munisten geleide vakverbond CGT, om zijn leden bij de posterijen, de spoorwegen en de hoofdstedelijke vervoersbedrijven weer aan het werk te laten gaan, heeft de doorslag ge geven. De algemene stroming onder de arbeiders was ten gunste van de werkhervatting en de communisti sche partij en de CGT hadden geen andere keus dan te volgen. De stakingsbeweging is even ver ward geëindigd als zij begonnen was. De regering is niet afgeweken van haar eis, dat de stakers aan het werk moesten gaan, voordat besprekingen met de vakbonden konden beginnen over hun eisen. Wel is het kabinet' *van enkele beslissingen teruggeko men, bijv. van de voorgestelde ver hoging van de pensioengerechtigde leeftijd. Het heeft verder de post beambten een Kerstgratificatie van 10.000 francs toegezegd. Aan de voor naamste eisen intrekking van de Tegelijk publiceerde Frankrijk hervormingsplannen De Veiligheidsraad der V.N. heeft afgevaardigde Hoppenot: „Er heerste Woensdag, onder voorzitterschap van dr. T. F. Tsiang (Nationalistisch Chi na), vergaderd ter bespreking van een klacht van de vijftien landen der Aziatisch-Arabische groep over het afzetten en verbannen van de Sul tan van Marokko door de Fransen. De groep is van mening dat hier door de „internationale vrede en vei ligheid in gevaar zijn gebracht" en zij vond hierin aanleiding de Veilig heidsraad dringend te verzoeken de Marokkaanse toestand te bestuderen". Als eerste spreker zei de Franse Veel belangstelling trok de „Edinburgh Taptoe", een van de onderdelen van het Edinburgh Festival, dat momenteel wordt gehouden. Het door schijnwerpers verlichte Edinburgh Castle, zorgde voor een machtige achtergrond. reeds verscheidene jaren ontevreden heid onder de Marokkanen over het optreden van hun vorst. De natuur lijke leiders der Marokkaanse bevol kingsgroepen verweten de sultan dat hij afweek .van zijn rol, namelijk die van boven alle partijen verheven scheidsrechter. Ook werd hem ver weten, dat hij geen goed Mohamme daan was. Het eerste openlijke teken van on rust onder de Marokkanen kwam 29 Mei j.l., toen 270 kaids en pasja's een verzoekschrift tot de Franse regering richtten om de sultan af te zetten. Begin Augustus d.a.v. waren er 356 ondertekenaars. Toen de sultan zijn troon in gevaar achtte, deed hij een beroep op Frank rijk, en wel op Frankrijk alléén, om hem te helpen. De sultan vroeg niét aan de Ver enigde Naties om in te grijpen en hij stelde zich ook niet in verbinding met de regeringen der landen, wier vertegenwoordigers de Veiligheids raad nu hebben verzocht aandacht te schenken aan de toestand in Marok ko", zeide Hoppenot. „Wat Frankrijk probeerde, de be middelingspogingen leverden geen succes op. Tenslotte bleef ons niets anders over dan de aanwijzing van een nieuwe sultan, Sidi Mohammed Ben Moejai Arafa, door de daarvoor het recht bezittende godsdienstige en burgerlijke Marokkaanse leiders te erkennen en de afgezette sultan te beschermen. Er bestond en bestaat geen geschil tussen de Franse en Marokkaanse re geringen. Er is niemand, die werke lijk in ernst zou kunnen aanvoeren, dat de toestand in Marokko de inter nationale vrede en veiligheid in ge vaar dreigt te brengen" aldus Hop penot. Hierna voerden nog enige afgevaar digden het woord, waarna de verga dering tot heden werd verdaagd. FRANSE HERVORMINGSPLANNEN Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag verklaard, dat de Franse regering een aantal „belang rijke henjormingen" voor Marokko bezuinigings-decreten, algemene loonsverhoging en bijeenroeping van het parlement is evenwel niet voldaan. De leiders van de gematigde bon den zijn dankbaar dat de stakingen de weg gebaand hebben voor onver wijlde besprekingen over een nieuw loonpeil. De massale steun die de sta king ontving en de sympathie die zij wekte onder de middenstand heeft de ogen geopend voor de wer kelijke economische moeilijkheden van de arbeiders. Premier Laniel heeft verklaard begrip voor deze moeilijkheden te hebben en heeft toegezegd dat het orgaan van verte genwoordigers van de regering, de werkgevers en de vakbonden, dat de collectieve loonovereenkomsten vast stelt, vóór 30 September bijeen zal komen. Het zal moeilijk zijn te ont komen aan loonsverhogingen aan het overheidspersoneel en de arbei ders in de particuliere sectoren zul len dan niet achterblijven met hun eisen. Aantal slachtoffers in Griekenland Te Athene is Woensdag officieel bekend gemaakt, dat op het door aardbevingen geteisterde Ionische eiland Cephalonia 369 mensen om het leven gekomen en 759 gewond zijn. Het aantal slachtoffers in Zakin- thos, de hoofdplaats van het gelijk namige eiland, kan nog niet defini tief vastgesteld worden, daar nog veel puin geruimd moet worden. Bovenden zijn vele lijken verast door de branden, die na de aardbevingen uitbraken. Piccard bereikte diepte van 1.051 Meter Prof. Piccard heeft Woensdagmid dag met zijn bathyscaaf .diepzeeduik- apparaat) een diepte van 1.051 me ter bereikt in de zee nabij Capri, waar hij zijn pogingen onderneemt. Hij was 48 minuten onder water. De geleerde deelde de schepen, die hem aan de oppervlakte bijstaan, via een telefonische verbinding mede, dat hij tot 1.051 meter was gedaald. Na deze mededeling steeg de ba thyscaaf snel omhoog en de geleer de werd aan de oppervlakte door technici, zeelieden en journalisten toegejuicht. aan het ontwerpen is, die waarschijn lijk op de volgende bijeenkomst van het kabinet zullen worden besproken. Het hervormingsplan zou om. be helzen: 1) De instelling van gemeenteraden in- geheel Marokko waarin Fransen en Marokkanen zitting hebben, die op basis van gelijkheid gekozen wor den. 2) De instelling van plattelandsra den, die in het bijzonder aandacht moeten schenken aan de behoeften en de ontwikkeling van plattelandsge meenten. 3) Rechtshervormingen, waarbij o.a, het gebruik wordt afgeschaft, dat de sultan elke rechtszaak kan overne men, die voor Marokkaanse recht banken dient. 4) Hervormingen in de Marokkaan se afdeling van de „bestuursraad" een adviserend lichaam voor econo mische en financiële vraagstukken. De Marokkaanse leden van deze raad, die ten dele gekozen, ten dele be noemd worden, zouden voortaan alle gekozen worden. Volgens de woordvoerder zijn de decreten, die door de voormalige sul tan, Sidi Mohammed, aan de voor avond van zijn verwijdering waren getekend en waarbij het merendeel van zijn uitvoerende macht aan een beperkte raad van viziers werd over gedragen, nog steeds van kracht. aanvallen op vliegtuigen, welker snelheid die van het geluid over treft. Bradley bepleit de oprichting van „honderden Nike-bataljons". Elk ba taljon, bestaande uit 440 man, zou z'n gewicht in goud waard zijn voor Amerika's luchtbescherming. Voorts vermeldt Bradely een reus achtig raket-wapen, dat de niet van soldatenhumor gespeende bijnaam „Eerzame Johnny" kreeg. Deze Johnny is net zo trefzeker als lange- afstandsgeschut. Omdat het een vrij projectiel i«, kan het volgens de generaal niet zo gemakelijk als een geleid projectiel door de vijand worden onderschept en van richting veranderd. Volgens een artikel van de voor naamste correspondent der New York Times in Europa, Sulbberger, is een der gevolgen van de impopu lariteit van Frankrijk en Engeland in Mohammedaanse landen de gelei delijke toeneming van de Duitse in vloed, van Noord-Afrika tot Weste lijk Azië. Westuitslands industrieel her stel en activiteit op handelsgebied hebben de Duitse handel in het Mid den-Oosten, wijd verbeid. De W.-duit- se handel met Egypte, bijvoorbeeld, neemt zodanig toe, dat hij een ern stige mededinger voor die van En geland wordt", aldus Sulzberger. Bovendien zijn in de landen van het Midden-Oosten Westduitse deskundi gen, technici en adviseurs werkzaam en de regering van Bonn heeft in vrijwel het hele land diplomatieke missies gevestigd, aldus de corres pondent. tegen Grotewohl c. s. De Westduitse regering en haar socialistische oppositie hebben gis teravond met een krachtig „neen" geantwoord op het nieuwe beroep van Oost-Duitsland een voorlopige regering voor geheel Duitsland te vor men. In de Oostduitse Volkskammer (parlement) werd nl. eerder op de dag met algemene stemmen een re solutie aangenomen, die aan de Westduitse Bondsdag 't voorstel doet, een dergelijke voorlopige regering samen te stellen en haar te belas ten met de hereniging van Duits land. Doch zowel Westduitse regerings autoriteiten als socialistische leiders verzekerden gisteravond, dat zij nooit willen onderhandelen met de „marionettenregering" van Oost- Duitsland. HOE wordt het weer? Z (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN ZON. X Koude nacht met hier en daar f mist, overigens droog weer. Overdag perioden met zonne- Z schijn en iets hogere temperatu- j ren. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. 28 Aug.: zon op 5.44 en onder 19.37; maan op 20.32 en onder 10.57 uur. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 20 c STOCKHOLM geheel bew. 20 OSLO zwaar bew. 19 AMSTERDAM onbew. 18 EDINBURGH half bew. 19 KOPENHAGEN onbew. 18 LONDEN onbew. 20 LUXEMBURG onbew. 18 PARIJS nevel. 21 BORDEAUX mist. 23 GRENOBLE onbew. 21 GENEVE onbew. 22 ZURICH zwaar bew. 23 LOCARNO licht bew. 20 FRANKFORT nevel. 22 18 MUNCHEN mist. WENEN geheel bew. 23 INNSBRUCK regen. 16 BERLIJN nevel. 20 ROME zwaar bew. 28 Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1