Dwingelo verkiest bescherming boven afscherming K.L.M.-toestel in afweervuur Wederom twee Ned. militairen op Korea in vrijheid gesteld Jiwde GOLF Uitbreker ,regelde' financiën en werd weer gearresteerd RIJNSTREEK HET ZINGENDE NIJLPAARD w DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I BEZWAAR TEGEN RADIO-TELESCOOP Met grote meerderheid heeft de raad der gemeente Dwingeloo zich in een motie uitgesproken tegen plannen, die hangende zouden zijn om in het gebied van deze gemeente een z-g. radio-spiegel te plaatsen voor het registreren van de radiostraling, die door de hemellichamen wordt uit gezonden. Op de heide tussen Dwingeloo en Ruinen zou deze radio-spiegel-te- lescoop verrijzen, de grootste van Europa, met een middellijn van 25 m. bevestigd aan een toren van 30 meter hoogte. Reeds geruime tijd waren be sprekingen gaande over de plaats van het apparaat. Bekend is, dat de gevoeligheid van deze installatie zo groot is, dat tot in grote omtrek mo toren ook van bromfietsen ge weerd zullen moeten worden. Moto ren van landbouwtrekkers, cVe in dat gebied worden gebruikt, zullen moeten worden afgeschermd. Ter raadsvergadering werden de geruchten ter sprake gebracht door de heer D. G. Heering (P. v. d. A.), die nadere inlichtingen vroeg. De burgemeester, de heer W. A. Stork, zei evenwel, dat hij algehele geheim houding moest bewaren. De heer Heering zei grote nadelen te vrezen voor de landbouw en het vreemde lingenverkeer, de beide kurken waar op Dwingeloo thans drijft. Wordt de BENOEMINGEN EN ONTSLAGEN IN AALMOEZENIERSCORPS. Met ingang van 1 September zal pater J. A. L. Damen C.P. tot ma joor-aalmoezenier worden benoemd en zal hij worden belast met de gods dienstige verzorging van de militai ren, gelegerd in de legerplaats Steen- wijkerwold. Met ingang van dezelfde datum wordt pater G. J. M. Coene- gracht S.S.S. benoemd tot kapitein aalmoezenier, belast met de gods dienstige verzorging van de militai ren in de legerplaats Nunspeet. Eveneens met ingang van 1 Septem ber zal de kapitein-aalmoezenier H.» H. Schunselaar S.S.C.C. terugkeren van groot verlof en worden belast met de godsdienstige verzorging van het garnizoen Breda. Eervol ontslag wordt verleend aan de kapitein-aal moezenier G. B. Lensen S.C.J., die als missionaris naar Chili vertrekt. Eer vol ontslag werd verleend aan ma joor-aalmoezenier P. G. B. M. Wub- bels S.C.J., die als missionaris naar Engels Canada vertrekt. Met ingang van 1 October 1953 zal eervol ontslag worden verleend aan majoor-aalmoezenier C. Aarden S.C.J. die als missionaris naar Frans Ca nada vertrekt. Majoor-aalmoezenier H. P. Schins C.S.Sp. is thuis varende en wordt in September in Nederland verwacht. Aalmoezenier Schins vertrok in Mei 1951 naar Korea en was gedurende ruim twee jaren belast mét de gods dienstige verzorging van het Neder landse detachement in Korea. Aal moezenier Schins is in Korea opge volgd door majoor-aalmoezenier J. E. van Benthem S.M.M., die voor heen te Breda werkzaam was. De magister-generaal der Kruis heren heeft benoemd: voor St. Agatha R. D. C. Rooyakkers; voor Uden R. D. L. Sips; voor Hees R. D. M. van Zeeland; voor Amersfoort R. D. J. Nyman; voor Maaseik (B.) R. D. M. Brouwers en R. D. Th. de Jong; voor Hannut (B.) R. D. C. v. d. Molen en Broeder Theobald Verbruggen; voor Brazilië R. D. Th. Dalessi, R. D. A. de Haan en R. D. A. Pépping; voor vica riaat Bandoeng (Java) R. D. L. Bles sing en R. D. M. Sommers; voor vica riaat Bondo (Belgische Congo) R. D. Fr. Waldram; voor Ehrenstein (Duits land) R. D. A. v. d. Pasch, R. D. C. Groen en Broeder Pancratius Mooy; voor Elberfeld (Duitsland) R. D. A. Vi d. Donk en R- D C. Fischer. radiospiegel in Dwingeloo geplaatst, dan zal een gedeelte van de weg van Lhee naar Hoogeveen moeten wor den omgelegd. Spreker vroeg daarom B. en W. dadelijk tegen de plaatsing van de telescoop te protesteren. Wethouder J. Bijker antwoordde, dat zulks een gebrek aan vertrou wen zou zijn jegens het provinciaal bestuur en de burgemeester, die wel op de hoogte zijn en zichh achter de plannen hebben geschaard. De heer Heering diende hierna een motie in, waarin de gevaren die de gemeente bedreigen op een duide lijke manier uiteengezet worden en B. en W. verzocht wordt de minister van Landbouw en het bestuur der stichting, die het onderzoek onder nemen wil, te vragen de telescoop elders in ons land te plaatsen. De motie werd door de gemeen teraad met 8 stemmen voor en 2 onthoudingen aangenomen. Ook een der wethouders stemde voor. Amerikaanse oefeningen Blijkens een eerst thans uitgege ven communiqué van de K.L.M. is Woensdag een K.LJVI.-lijnvliegtuig, op weg van Aruba naar Kingston (Jamaica), „beschoten" door oefe nende schepen van de Amerikaanse marine. Het vliegtuig de „Kralen- dijk" met gezagvoerder Van der Werf, vloog op een hoogte van 8500 voet toen de piloot op een kilometer afstand voor het vliegtuig een rook-1 wolkje zag verschijnen, dat, naar hij meende, van een granaat van lucht doelgeschut afkomstig moest zijn. Hij trok een bocht naar rechts en zag onder zich schepen van de Ame rikaanse marine. Het vliegtuig be vond zich op honderd kilometer af stand van de aangegeven gevaarlij ke zone en volgde de normale route. In totaal nam de piloot vijf ontplof fingen in de omgeving van het vlieg tuig waar. De passagiers hadden van het incident niets gemerkt. De vlucht werd normaal beëindigd. In het communiqué wordt verder gezegd, dat een onderzoek wordt in gesteld door dè Antilliaanse regering en de Koninklijke Marine. Van Ame rikaanse zijde is nog geen commen taar ontvangen. De K.L.M. is van oordeel, dat het incident te wijten is aan onvoldoende oplettendheid bij schietoefeningen. Met ingang van gisteren is de in voer van Nederlandse snijbloemen in België opnieuw met 10 procent verlaagd. De invoer zal dus 65 pro cent bedragen van het invoercijfer van 1952. In de betreffende Beneluxcommis- sie is afgesproken het contingent snijbloemen op grond van- de prijs index van de Brusselse markt van week tot week vast te stellen. Het percentage van 65 geldt dus voor deze week (2330 Augustus). BELGISCH LESVLIEGTUIG NEERGESTORT BIJ KRABBENDIJKE. Bij Krabbendijke op Zuid-Beve land is gistermorgen een lesvliegtuig van de Belgische burgerlijke lucht- vaartschool neergestort. De piloot, de heer Raymond Brisbois, die een na- vigatievlucht maakte, kwam om het leven. Het toestel kwam terecht op de slikken. De rijkspolitie en de haven meester van Krabbendijke gingen meteen na het ongeluk op onderzoek uit, maar zij konden het wrak niet bereiken doordat de vloed opkwam. Angst voor Znnrbrandsn nt son heerlijk maal? Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij on verwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. (Advertentie) KORPSCHEF VAN POLITIE TE ONSTWEDDE MET VERLOF GEZONDEN. De inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Onstwedde (Gr.), inspecteur G. J. O. uit Stadskanaal, is voor onbepaalde tijd met verlof gezonden, hangende een onderzoek dat de rijksrecherche naar zijn ge dragingen heeft ingesteld. De inspecteur zou heden, na zijn Gerard van Leeuwen uit Valkenburg een van hen Dinsdag zijn weer 400 geallieerde militairen uit Noord-Koreaanse krijgsgevangenschap teruggekeerd. Onder hen bevonden zich de twee Nederlandse militairen, wier uitwis seling Maandag was aangekondigd. De meesten der krijsgevangenen bevonden zich in goede gezondheid. Volgens het Franse persbureau A. F.P. zijn de namen van de twee Ne derlanders: Korporaal Jan Nicolas Plant en soldaat G. van Leeuwen. Woonplaatsen werden niet vermeld. De gevangenen bevinden zich in goe de welstand. De korporaal Jan Nicolaas Plant, die op 21 December 1928 werd gebo ren, is afkomstig uit Dokkum. Hij gehuwd. Korp. Plant behoorde vacantie zijn werk aanvangen, maar i oorspronkeiijk tot het regiment „Jan hu werd op last van de burgemees- wm Fris0,. Q 3 Januari 1953 ter niet tot zyn bureau toegelaten J k hjj naar KJrea De burgemeester heeft hem daarna. T v- medegedeeld dat de rijksrecherche 5ard10v,ann SUWe£' reeds enige weken met een onder- ?P 21 December 1930 werd geboren, zoek bezig is. Het werd daarom nood- «afkomstig uit Valkenburg (Z.H.). zakelijk geacht de korpschef voor Hy is ongehuwd. Sold Van Leeuwen onbepaalde tijd met verlof te zen-1 vertrok op 11 Maart 1953 naar Korea, den. De burgemeester kon ons niets na ders mededelen. Korp. Plant en sold, van Leeuwen werden sinds 26 Juli vermist. Zij maakten deel uit van een patrouille die op die dag kort voor de slui ting van het bestand door de Noord-Koreanen werd overvallen. Bij deze actie verloren vijf Neder landers het leven. Door een ontploffing van mijngas zijn Maandag veertien mijnwerkers in een ijzermijn te Lingdale (Yorkshire) gewond. Vier .van hen zijn later in 'n ziekenhuis overleden. De toestand van vijf gewonden is zeer ernstig. Vier Duitsers zijn tot gevange nisstraffen van twee tot vijf jaar ver oordeeld wegenis spionnage voor de Russische inlichtingendienst. Een ongeveer 2.000-parige lotus uit Japan is in een tropische kas te Hamburg voor het eerst in bloei. Het station van het Argentijnse plaatsje Las Lenas, in de provincie Mendoza, is Zondag j.l. onder een lawine bedolven, waarbij vijf perso nen om het leven kwamen. Na een intensieve jacht van 1 y3 dag op de Vrijdag jl. uit Rijkswerk inrichting te Norg ontsnapte 35-ja- rige recidivist Simon Baggerman, hebben inspecteur J. Schipper en brigadier J. de Boer van de hoofd stedelijke recherche (bureau War moestraat) gistermiddag de vluchte ling in de binnenstad van Amster dam op straat weten aan te houden. Naar wij reeds berichtten had de man Zaterdagmorgen een waterglas aan scherven geslagen op het hoofd van zijn 22-jarige vrouw, met wie h(j de nacht in een klein hotel had doorgebracht. Het tweetal had over een financiële aangelegenheid on enigheid gekregen. Nadat hij zijn woede had bekoeld, bracht Baggerman zijn echtgenote per taxi naar het Binnengasthuis, waar zij werd behandeld. Intussen verdween de man spoorloos. De vrouw wendde zich diezelfde middag tot de recherche om bescherming te zoeken. Op dat moment begon de jacht op de vluchteling. Een opsporingsbe richt werd door de radio omgeroepen en op diverse adresen werd een in val gedaan. Zondagmorgen ratelde op het bureau de telefoon en iemand, die anoniem wenste te blijven, gaf een adres op, waar Baggerman aan wezig zou zijn. Het adres was de recherche wel bekend. Voor alle zekerheid rukten diverse rechercheurs uit en werd ge lijktijdig huiszoeking gedaan niet alleen op het opgegeven adres, doch ook in percelen, die de recherche meestal in één adem daarmee noemt. Succes bleef echter uit. Als de vluchteling al op een der adressen was geweest, dan was hij tijdig ver trokken. De ganse Zondag werd de jacht voortgezet en wel speciaal in buur ten, die men tot die van de Amster damse onderwereld mag rekenen. Al spoedig bleek, dat men de man dicht op de hielen zat, doch even nog geraakte de. politie op een zij spoor." Er leek een aanwijzing te zijn, dat hij naar Utrecht was gevlucht. Een onderzoek op een bepaald adres aldaar leverde echter niets op. Zelfs verrichtte op speciaal verzoek de plaatselijke politie te Groningen een huiszoeking, die evenmin succes had en Zondagnacht wtó Baggerman nog in vrijheid. Gisterochtend echter wist de re cherche he* net zo nauw om hem aan te halen, dat hij zich tenslotte moest overgeven. Hij zal thans voor de officier van justitie worden geleid in verband met de mishandeling van zijn vrouw en zijn ontvluchting uit de Rij kswerkinrichting. FILMJOURNAAL „100 JAAR KROMSTAF" GEREED. In tegenwoordigheid van mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht, zal Zondag 6 September a.s. des morgens te half twaalf in het Rembrandt-theater te Utrecht de eer ste vertoning plaats hebben van het filmjournaal „Honderd Jaar Krom staf". Vertoningen van de film zullen tevens worden gegeven in de vier bisschopssteden Breda, 's Hertogen bosch, Roermond en Haarlem, resp. op 13 en 27 September en 4 en 11 Oc tober a.s. De Stichting 1853—1953, onder wier auspiciën de voorstellingen worden gegeven, zal de medewerkers aan de inzameling voor het huldeblijk aan het Episcopaat uitnodigen deze voor stellingen in hun bisdommen bij te wonen. DE ROODE KRUISPOSTZEGELS 1953. De directeur-generaal der PTT, de heer L. Neher heeft gistermiddag in het Nederlandse Postmuseum te 's-Gravenhage de postzegeltentoon- stelling geopend, die gehouden wordt ter gelegenheid van de uitgifte der Roode Kruispostzegels 1953. Hij kondigde daarbij aan, dat voortaan iedere vijf jaar een serie Roode Kruispostzegels met toeslag zal woren uitgegeven. Ziekenfonds schonk K.A.B. geen geld In antwoord op vragen van mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (VVD) in zake schenkingen van het R.K. centrale ziekenfonds te Tilburg aan de katholieke arbeidersbeweging en enkele verwante organisaties, heeft minister J. G. Suurhoff het Eerste Kamerlid thans medegedeeld, dat bij onderzoek is gebleken, dat door dit ziekenfonds geen giften zijn De schenkingen werden verricht door de stichting „Onze Ziekenhuis- verpleging", eveneens te Tilburg ge vestigd. Aan genoemde stichting, welke tot doel heeft aan vrijwillig verzekerden ziekenhuisverpleging en behandeling gedurende ten hoogste 42 dagen te garanderen, is een aan vullingsfonds verbonden, hetwelk nog een extra-premie heft voor bij zondere doeleinden. STROOMGAT BIJ OUWERKERK GEEFT MOEILIJKHEDEN. Hoewel er vandaag weer een aan tal caissons in het westelijke stroom- gat bij Ouwerkerk is geplaatst en verdere tegenslag gelukkig is uitge bleven, zal het tengevolge van de tegenslagen van de laatste dagen nog wel enige tijd duren eer het gat ge sloten is. zo vernamen wij van een der bij het werk betrokken inge nieurs. Op de geplaatste caissons worden thans opzetstukken beves tigd, waarna verdere versterking achter de caissons wordt aange bracht. Het werk bij Ouwerkerk kan op het ogenblik wel als het moei lijkste karwei op Schouwen-Duive- land worden beschouwd, aldus onze zegsman. MOTORONDONNANS VERONGELUKT. Op de Nassausingel te Breda is de motorordonnans van de Koninklijke Marchaussee, de 21-jarige A. van Beusekom verongelukt toen hij tegen een hem tegemoet komende autobus uit Deventer reed, die werklieden vervoerde naar Zeeland. De jonge man wilde een voor hem uit rijden de vrachtauto inhalen. Tijdens het passeren van deze auto heeft hy waarschijnlijk geremd om een bot sing te voorkomen met de van de dere kant komende autobus. Bij het remmen is de motor geslipt. De ach terzijde van de motor sloeg tegen de autobus. Het slachtoffer werd ogen blikkelijk naar het ziekenhuis ver voerd en bleek bij aankomst reeds te zyn overleden. ALPHEN AAN DEN RIJN MIDDENSTANDSRECLAME- OPTOCHT? In de gisteravond gehouden gecom bineerde bestuursvergadering van de twee plaatselijke middenstands- verenigingen is besloten aan de ge combineerde ledenvergaderig op Don derdag a.s voorstellen te doen tot het houden van een midenstands-re- clame-optocht, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe brug over de Rijn. Geb.: Tineke, d. v. N. van Keeken en T. Battem; Catharina C. M., d. v. J. M. van Leeuwen en C. H. Pon- sjoen; Johannes, z. v. W. H. Doeland en Chr. Henrij; Franciscus M. J., z. v. F. Weterings en E. C. Schoönder- woerd; Cornelia M., d. v. J. N. van Egmond en G C. v. d. Erf; Pietje, z. v. O. Vuurens en J. W. Domburg; Aloysius W. M., z. H. S. Kroft en C. C. G. van Niekerk. Alphonsus C. M., z. v. H. S. Kroft en C. C. G. van Nie kerk. Huwelijksaang.: Jan de Wit, 27 jaar en Antje Bergshoef, 24 jaar; Arie van de Meent, 32 jaar en Nellie van der Sluijs, 29 jaar Bastiaan Ketel, 30 jaar en Johanna M Lenting, 24 jaar; Jacob van der Lêede, 32 jaar en Sijtje Put ters, 21 jaar; Louis Beunder, 23 jaar en Klazine Kruit, 21 jaar; Hendrik Uitvlugt, 27 jaar en Aaltje Noorlander 29 jaar. HAZERSWOUDE Geb.: Catharina Ermelinde, d. v. J. C. de Boer en B. M. de Jong. Ondertr.: Cornelis Hofman, 24 jaar en Maria F. H. van Velde, 25 jaar. LEIDERDORP Jubileum bij de N.V. Verenigde Touwfabrieken. Op 24 Augustus 1928 stapte een 14-jarige jongen voor het eerst de fabrieken van de N.V. Verenigde Touwfabrieken aan de Zyldijk te Leiderdorp binnen. Het was de heer W. Oostrom, die j.l. Maandag, tezamen met zijn echtge note, ter herdenking van dit feit door de directie werd ontvangen. Drie jaren, na zijn indiensttreding, heeft jubilaris Oostrom in de staal- draadkabelfabriek gewerkt en de overige 22 jaren heeft hij doorge bracht in de afdeling expeditie, waar hij een grote rijdende kraan bedient. Onafgebroken heeft de heer Oos trom zijn best gedaan en met zijn zestons kraan heeft hij heel wat de fabriek in en uit getransporteerd! De directeur, de heer J. van De venter, zei hem er dank voor en wenste hem en zijn echtgenote nog vele goede jaren toe. De bedrijfslei der, de heer P. Kuiper, sloot zich hierbij aan. Mevrouw Oostrom-Beij ontving een fraaie ruiker anjers, terwijl de ju bilaris een gratificatie en de zilveren V.T. legpenning in ontvangst mocht nemen. Namens het expeditiepersoneel, dat _j jubilaris persoonlijk kwam de hand drukken, ontving hij uit handen van zijn chef, de heer H. Klip, een sigarettenkoker, waarna de kernver tegenwoordiger. de heer B. Kisman, waarderende woorden sprak. Na afloop van deze intieme huldi ging wérd de jubilaris en zijn echt genote naar huis gereden om deze feestdag in huiselijke kring verder te vieren. ZOETERWOUDE MISSIËN A AIKRANS „ST. ROSA' Zondagmorgen wees de hoogeerw. heer deken D. Bont bij de opening van de paramenten-tentoonstelling, gemaakt door de missienaaikrans „Sancta Rosa" vooral op de plicht van dankbaarheid welke wij heb ben te vervullen jegens de missie. Dat het een plicht is bewijst het evangelie van Zondag: de genezen Samaritaan blijft gezond, juist door zijn blijk van dankbaarheid. In Zoe- terwoude leeft de missieijver nog ongeschonden voort. Onder de be zielende leiding van de dames Anna en Agatha van Vliet werken vele meisjes urenlang aan de paramen ten. De deken dankte dan ook de dames, en in het bijzonder de twee leidsters die zich zelf nooit sparen maar zich geheel wegcijferen om zo goed mogelijke resultaten te berei ken. In hun ijver denken ze niet aan hun gezondheid. Zij zijn een voorbeeld voor alle meisjes. Spr. deed dan ook een beroep op de jon ge meisjes om actief lid te worden van „St. Rosa" en hij verzocht de ouders hierin mee te werken. Het werk van de meisjes, dat veelal thuis gebeurt, zal de godsvrucht in het gezin ten goede komen en wekt misschien wel roepingen tot reli gieus leven waaraan de behoefte zo groot is. Na nogmaals alle meisjes van „St. Rosa" en in het bijzonder óe dames van Vliet bedankt te heb ben en ook de beste wensen te heb ben overgebracht voor Anna van Vliet verklaarde deken Bont de ten- toonselling voor geopend. De tentoonstelling Er was weer enorm veel en prach tig werk gemaakt. Niet alleen voor de missie maar ook voor de beide parochiekerken wordt veel gemaakt. Het was een bijzonder goede gedach te bij de geëxposeerde paramenten de liturgische symboliek aan te ge ven. Zo zagen we onder andere een hele uitzet voor de jonge neomyst Anton Vaneman, verder kasuifels, albe's, stola's en cingels voor pater Salm, pater Berk, pater J. Vane man en pater Schuur. Zoals prac- tisch ieder jaar was ook nu weer dr. Niemer, die als arts werkzaam is op Flores, bedacht met vele zwach tels. Het is niet mogelijk alles vol ledig te noemen en te prijzen. Hier is botfen alles de grote waarde: de godsdienstige maar ook de culturele verheffing. Na vele jaren van lang zame ontwikkeling staat in Zoeter - woude een kunst te bewonderen die eerbied afdwingt. De missienaai krans verdient veel steun en wij hopen, dat de genen die in staat zijn leiding te geven in het. naaldwerk, deze gaarne zullen geven opdat deze kunstuiting van ons volk op nog ho ger plan zal komen te staan. Hierbij is de assistentie van de jonge meis jes natuurlijk nodig, die dan ook niet genoeg opgewekt kunnen wor den te helpen. De fancy-fair was, ondanks het slechte weer, tamelijk druk bezocht. Afscheid pater Benschop. In verband met het vertrek van pater A. Benschop heeft de R.K. Raad van Overleg een avond georganiseerd, waarop aan ieder de gelegenheid zal worden gegeven afscheid te nemen van de pater. Maandag 31 Augustus zal pater Benschop om zeven uur een H. Mis opdragen in de Kruisherenkerk in aanwezigheid van welpen, verken ners, gidsen en kabouters. Alle pa rochianen die enigszins in de gele genheid zijn te komen, worden ver zocht het laatste H. Offer dat pater Benschop in Zoeterwoude opdraagt, bij te wonen. 's Avonds om zeven uur hebben de welpen en verkenners een af- scheidslkampvuur. Aangcizien het buiten dan nog te licht is, zal het kampvuur gehouden worden in het verduisterde hoofdkwartier van de verkenners. Jongens, zet je beste beentje voor! Van acht tot half negen zal iedere parochiaan in de gidsenhut afscheid kunnen nemen van pater Benschop. Om alle parochianen in de gelegen heid te stellen hun dankbaarheid te tonen voor vele jaren priésterlijk werken zullen de leden van de pro- pagandaclub „St. Paulus" bij de pa rochianen een bijdrage voor een geschenk komen vragen. ZWAMMERDAM WETHOUDER M. H. V. D. POLL Wanneer morgen de Zwammer- damse raad voor het laatst in oude samenstelling bijeenkomt zal ook wethouder M H. v. d. Poll voor het laatst daarin zitting hebben In de zit tingsperiode September 1919Augus tus 1923 heef. hij voor het eerst zit ting gehad in de raad. Zijn werk zaamheden als bouwer gaven hem echter geen gelegenheid zijn raads lidmaatschap waar te nemen op de wijze zoals hij zich dat voorstelde, waarom hij eerst in Septerrfber 1935 in de raad terugkeerde. Hij werd toen tevens wethouder; in November 1945 ook loco-burgemeester. Op welke wijze de heer v. d. Poll zijn raadslid maatschap meende te moeten vervul len is in die jaren wel duidelijk ge bleken. Als gevolg van de langdurige ziekte van burgemeester Hoogenboom heeft hij met tussenpozen ruim 2 1/2 jaar het burgermeesterschap waarge nomen. Maar ook in die tussenliggen de perioden r.eeft hij veel werk voor de gemeente gedaan. Zo werd allengs de grijze auto van de heer v. d. Poll een dagelijkse verschijning op het plein voor hel gemeentehuis. Wanneer Zwammerdam thans een nieuw gezicht begint te krijgen door woning- en schoolbouw is dit voor 'n groot deel zijn werk. Hij heeft de plannen voorbereid. Uitbreidingsplan nen, bouwplannen en tenslotte het grenswijzigingsplan voor een groot deel behandeld. Hij zorgde voor een goede documentatie van de grenswij- zigingsvoornemens. Veel tijd en ar beid heeft hij aan de gemeente gege ven. En in dit alles heeft hij getoond een bestuurder van formaat te zijn. Staande boven de partijen en daar door gewaardeerd door alle partijen. Ook de KVP verliest in hem een prima vertegenwoordiger. Want juist hij heeft getoond zonder partyman toch een goede partij vertegenwoor diger te zijn. Wij moeten billijken het standpunt van de heer v. d. Poll, dat ook de jon geren een kans moeten hebben. Dat de ouderen op hun tijd plaats moeten maken. Voor de Zwammerdamse raad en de Zwammerdamse KVP zal zijn heen gaan onbetwistbaar een verlies zijn. Zijn ervaring en bestuurskracht zal Zwammerdam node missen. Wat, ik ben een eootst?... En fido- nie dan 20 zal net wel eens op knappen /ZO al/een mag weten y wat er in dat pak Maar ik?..M(i kan zO misser Jaloers is ze+ omdat ik de trompet tied tl Dat it alios I <3 flch kom, Lambiek, iedereen heed Z'n gebreken. En uitein- delük zul j0 toch de man r- van de situatie zvn/Jvhebt) mOj- ...j'e goede-ik/... Ik zal fe tot een klein opotterin- getie aanzetten, want alleen daar mee zul ie de boze toverkracht kunnen breken Opotteren,hé?., fftt&dmaar ofh\ otteren/Pak vast, ik heb er meer) dan genoeg van ff GOEDE-!K STEEKT NOG EEN VLEUGEL OP OM DE TROMPET TE GEN TE HOUDEN. MPPP..£

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5