TALEN Fleurig bloemencorso trok door Rijnsburg en de twee badplaatsen Charmante bloemenprinsessen deelden 150.000 corsages uit De bekroningen Oostenrijkse hoogleraar te Leiden benoemd In het St. Elisabeth-ziekenhuis scheen gisteren de Franse zon DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 DE LE1USE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALLEEN HET WEER WERKTE TEGEN Ruim een uur later dan de bedoe ling was, vertrok hedenmorgen het bloemencorso vanaf de veiling te Rijnsburg, om na een tocht door het feestende dorp een bezoek te brengen aan dc badplaatsen Noordwijk en Katwijk. Zestig wagens namen er deel aan dit bloemenfeest, dat werd -opge luisterd door de marsen van de har monie en de charmes van z'estien bloe menprinsessen, die langs de route 150 duizend corsages uitreikten aan de dorpelingen en de badgasten. De start had vermoedelijk plaats tussen twee depressies in, want juist op het moment dat de corsostoet ging rijden wierp de zon een verontschul digende blik door de wolken heen zo ongeveer in het genre van „Ik ben er maar ik geloof niet, het lang te kun nen uithouden". De wind rukte aan de bloemen en men vroeg zich af, hoe het zou gaan op de boulevards van de badplaatsen. Met lachende ge zichten trotseerden de deelnemers alle wolken, die voor de toekomst weinig goeds beloofde,, want ze had den er dik genoeg van om hun hart vast te houden. Weinig hoopvol Er waren in de afgelopen 24 uur heel wat mensen geweest, die hun hart vasthielden als ze dachten aan 't welslagen van dit corso. Het begon el, toen de opmakers van de wagens gisteren kort na het middaguur drijf nat in de Florahall verschenen. Als de "weerberichten niet een klein beetje hoop hadden gezaaid, waren ze ver moedelijk niet dooi' de regen naar hun arbeidsveld gegaan. Bij bloemen be hoort nu eenmaal zon. Maar alle be- loofee opklaringen ten spijt, bleef de regen heer en meester. De gehele nacht, waarin ongeveer 500 personen aan de versiering van de wagens werkten, kletterden de stralen op het veilingdak en af en toe deed ook de donder nog een duit in het zakje. De goede stemming was echter niet te slopen en met een bewonderens waardige ij vet trachtten de werkers het mooiste te maken van dit corso, zonder acht te slaan ip de vraag: „Weer of geen weer?" Het resultaat was de moeite waard. Toen de jury vanochtend om 7 uur aan het werk ging, stond zij versteld. De badgasten zullen niet de indruk krijgen, dat dit het corso van een klein dorpje is! Dat was de eerste reactie. Maar de jui'y bemerkte ook gauw dat ze heel wat meer tijd nodig zou hebben voor de beoordeling dan oorspronkelijk was geraamd. Op hoog peil. De zestig inzendingen waren onder gebracht in vier klassen, waarvan die der personenwagens de grootste was. Deze klasse stond op een behoorlijk peil. Artistieke gaven waren benut om de wagens zo mooi mogelijk te maken en ook de kleurencombinaties waren vaak voortreffelijk. Het viel niet gemakkelijk om hier maar zon der meer „de beste" aan te wijzen. Er waren wagens in prachtige herfst-tinten toevalliger wijze ge heel in overeenstemming met het weer maar daar en tegen ook ver schillende in helle kleuren. Rozen, an jers en donkerrode gladio.len deden het goed, evenals donkerrode anjers met rose lelies. De wagens waren allen in cognito, opdat de jury niet zou weten wiens wagen gekeurd werd. Erg aanbeve lenswaardig, maar op het laatst ont stond hierdoor wel de. nodige verwar ring, want niemand scheen meer enige notie te hebben van catalogus nummers en keuringsnummers. Er ontstond het nodige geharwar, dat oorzaak werd, dat het corso later vertrok. Leuke reclamewagens De reclamewagens namen een heel bijzondere plaats in, niet zozeer wat het aantal betrof als wel de vaak zeer rake en smaakvolle opzet. Over het algemeen bestaat er een streven om dergelijke wagens, als het zake lijk gezien slechts enigszins moge lijk is, uit de corso's te houden. Wat men deze keer in Rijnsburg zag, was echter de moeite waard. Prachtig werk leverde Bert Schier uit Leiden, die een knappe combinatie had maakt van bloemen en herenmode artikelen. Het lijkt ons niet makke lijk, om op een dergelijke wijze ar tikelen uit te stallen, maar in dit ge val was er niets storends te bespeu ren. Ook de manier, waarop sommige artikelen, zoals b.v. wandelstokken, werden gesuggereerd, was zeer knap. Ook de kistenfabriek van D. Drie bergen had een zeer originele inzen ding en zo zouden we in deze afde ling kunnen doorgaan. Ook langs de weg scheen men er zo over te denken, want uit het luid ruchtig commentaar viel gemakke lijk op te maken, dat de reclamewa gens wel degelijk gewaardeerd wer den. In de andere rubrieken was even eens goed werk geleverd en deskun digen waren het er over eens, dat dé kwaliteit ver uitstak boven hetgeen in sommige steden op dii gebied wordt gepresteerd. Zwaar karwei Het bleek een zwaar karwei om het uitrijden van de wagens en het 1 Rijnsburg. aanhechten van de prijzenbordjes vlot te laten verlopen. Toen men met de tijd in het gedrang kwam, ontstond er een nogal nerveuse stemming, waarin zich de nodige strubbelingen voordeden. i Het corso is echter een succes ge worden en de organisatoren zullen weer wat ervaring hebben opgedaan, die in volgende jaren in practijk kan worden gebracht. Toen de harmonie van Rijnsburg haar koper liet schetteren was het leed geleden. Door dikke hagen men sen trok de stoet door het dorp. Voorop reden enkele wagens, waarin gezeten waren burgemeester Howe- ler, de verschillende commissies en vertegenwoordigers van V.V.V. uit Katwijk en Noordwijk. De lucht bleef dreigend, maar re gen viel er niet. Toen de deelnemers zich derhalve aan de lunch zetten in Noordwijk was de stemming zeer goed en hoopte men heel Noordwijk en ook Katwijk „droog te kunnen doen". Dc jury had geen gemakkelijke taak en bleek heel wat meer tijd nodig te hebben, om tot een eind conclusie te komen. Maar eindelijk werd de volgende uitslag bekend gemaakt. Groep 1: Ereprijs: M. Lindhout, Rijnsburg, plus beste wagen van corso; Ereprijs: A. de Vletter, Oegst- ;est. Eerste prijs: G. v. d. Vijver, Rijns burg; A. v. Delft, Rijnsburg. Derde prijs: J. Wessel, Rijnsburg. Vierde prijs: Van Ulden, Leiden, idem J. v. Delft, Rijnsburg; idem Kees de Koning, C. v. d. Vijver, Rijnsburg. Vijfde prijs: Van Vliet, Katwijk (badgast); Veldhoven, Katwijk; Wervo, Rotterdam. Zesde prijs: Smits, Rotterdam; Kralt, Rijnsburg; P. Willemse, Rot terdam. Eervolle vermelding: Motorhuis, Leiden; J. Zwgan, Rijnsburg; P. Ra- vensbergen, Kijnsburg. Groep 2: Ereprijs: Bert Schrier, Leiden. Meest originele wagen: W. v. Eg- mond, Rijnsburg. Eerste prijs: D. Driebergen, Rijns burg. Tweede prijs: Van Egmond, Lei den. Derde prijs: Verhees, Rijnsburg. Vierde prijs: Questro, Rijnsburg. Vijfde prijs: Damclub, Rijnsburg. Groep 3: Eerste prijs: H. Zandber gen, Oegstgeest. Tweede prijs: A. Zandbergen, Rijnsburg. Derde prijs: R. v. Delft, Rijnsburg. Groep 4: Ereprijs: G. v. Egmond, Rijnsburg. Eerste prijs: Hero, Breda. Tweede prijs: Jac. de Mooy, Rijns burg. Derde prijs: C. K. Wiegerinck, Noordwijk. Vierde prijs: Beuk, Noordwijk. Vijfde prijs: v. d. MeijPost, Tot hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden is benoemd prof.' dr. F. R. Kraus, die onderwijs zal geven in de talen en geschiedenis van Babylonië en Assyrië. Prof. Kraus is thans hoogleraar aan de Universiteit te Wenen. Prof. Kraus is in 1910 geboren te Sprengberg in Oostenrijk. Van 1928 tot 1937 studeerde hij in München en Leipzig Semietische talen, in het bijzonder Babylonisch en Assyrisch, terwijl hij zich verder toelegde op de studie van geschiedenis, archaeo- logie en rechtsleven van het oude Nabije Oosten. In 1935 promoveerde hij in Leipzig op proefschrift „Die physignomische Omina der Baby- Ionier". Wegens zijn, Joodse afkomst emi greerde hij in 1937 naar Turkije, waar hij spoedig benoemd werd tot conservator van de kleitabletten- verzameling van het archaeologisch museum te Istanboel. Aan de uni- virsiteit aldaar gaf hij college in As- syriologie en geschiedenis van het oude Nabije Oosten. In 1949 werd hij hoogleraar te Wenen, waar hij thans nog Akkadisch (Assyrisch-Babylo- nisch), Sumerisch, Fenicisch en Oegaritisch en de geschiedenis en archaeologie van het oude Nabije Oosten doceert. Op uitnodiging van het Oosters Genootschap in Nederland heeft prof. Kraus nog in Januari van dit jaar een voordracht gehouden aan de Leidse universiteit. PROF. DR. S. ANTONIADIE Benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Griekse taal- en letterkunde van de oud-Christelijke, de Byzantijnse en de nieuwere tijd, mej. dr. S. Anto- niadis, thans buitengewoon hoogle raar. CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans). Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26585 (Advertentie). Salarisverbetering gemeentepersoneel De Minister van Binnenlandse Za ken deelt mede, dat, krachtens het Koninklijk besluit van 4 Augustus 1953, waarbij het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 en het Toelagebesluit 1951 zijn ge wijzigd. in de financiële positie van het Rijkspersoneel met ingang van 1 Januari 1953 enige verbetering is gebracht. Deze verbetering kan kortheids halve als volgt worden samengevat. De basis-lonen van de volwassen werklieden, ingedeeld in de groepen I en II, zijn verhoogd met 1 ct per uur of 0.48 per week, die van groep III met 2 ct. per uur of 0.96 per week, terwijl de basisionen van de groepen IV, V en VI met 3 ct per uur of 1.44 per week zijn verhoogd. Voorts is het aantal eenjaarlijkse pe riodieke verhogingen van 6 tot 4 ver minderd. De basis-jaai'wedden van de ambtenaren van 21 jaar en ouder zijn met een toelage van resp. 24.96, 49.92 of 74.88 per jaar verhoogd, indien zij een basis-wedde genieten van resp. 1.380.— t/m 2.400.—, 2.401.— t/m 2.880.— of van 2.881. t/m 3.648.Aan de amb tenaren met een basis-wedde van meer dan 3.648. per jaar is een toe lage verleend van minimaal 75.60 per jaar, welke toelage hoger wordt, naarmate de destijds met ingang van 1 September 1945 toegekende en na dien in de vaste wedde geïncorpo reerde overbruggingstoelage ad 240 per jaar meer nivellerend heeft ge werkt. De vrouwelijke volwassen werk lieden komen in aanmerking voor een toelage van 0.48 per week. - In zijn circulaire verzoekt de Mi nister voorts, er van uitgaan de, dat de gemeenten soortgelijke verbete ringen in de financiële positie van haar personeel zullen willen invoe ren, ten behoeve van overeenkom stig gemeentepersoneel gelijkluiden de maatregelen te treffen. Aangezien B. en W. van oordeel zijn, dat de onderwerpelijke salaris verbetering ook voor het gemeente personeel dient te worden vastge steld, geven zij u, in overeenstem ming met de Commissie voor de Personeelszaken, in overweging enige besluiten te nemen, welke besluiten geheel parallel lopen aan vorenge noemd Koninklijk besluit. De uit deze verbetering van de fi nanciële positie van het gemeente personeel voortvloeiende kosten wor den globaal op 125.000.— per jaar geraamd; deze uitgave zal nader op de begroting voor het dienstjaar 1953 worden geregeld. ONGEWENST BEZOEK AAN „GOUD-MIJNTJE" In de nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken in een perceel aan de Zoeterwoudse Singel, bewoond door de familie G. Er werden 12 gouden tientjes, een gouden vijfje en enige polissen ont vreemd. SUBSIDIëRING KRAAMCENTRA Op 1 Januari 1952 heeft de Stich ting tot het verlenen van hulp aan kraamvrouwen haar werkzaamhe den beëindigd. Met ingang van die datum is haar werk op levensbe schouwelijke grondslag voortgezet door de Stichting R.K. Centrum voor Kraamhulp „Leiden en Omstreken" en- de Stichting „Het Kraamcen- t.rum", welke stichtingen zijn opge richt door de Wit-Gele, resp. Groene Kruisverenigingen uit Leiden en omliggende gemeenten. Beide instel lingen hebben zich tot de gemeen ten, waarover haar werkterrein zich uitstrekt, gewend met het verzoek haar een subsidie toe te kennen van f 1.per interne verzorgingsdag, gedurende welke in de desbetreffen de gemeenten hulp is verleend. De stichtingen ontvangen reeds een subsidie tot gelijk bedrag van het Rijk en een provinciale bijdrage van 0.50 per dag. Inwilliging van het verzoek komt B. en W. alleszins verantwoord voor. De opgeheven stichting genoot even eens een gemeentelijk subsidie van ƒ1.per dag. Zij slaagde er even wel steeds in het exploitatietekort zodanig te beperken, dat met uitke ring van een lager bedrag kon wor den volstaan. Aan de thans werkza me instellingen zal het subsidie, ge zien de gestegen exploitatie-lasten, evenwel onverkort moeten worden uitgekeerd. Voor 1952 zal daartoe een bedrag van 5.463.nodig zijn, dat voor een groot deel kan worden gevonden door aanwending van het op de gemeente-begroting voor dat jaar uitgetrokken subsidie van 4.000.ten behoeve van het opgeheven Kraamcentrum. In de gemeente-begroting voor het lopen de jaar is reeds met de gewijzigde omstandigheden rekening gehouelen door ten behoeve van beide centra een bedrag van 7.800.beschik baar te stellen. Gebleken is, dat deze raming aan de hoge kant is en dat uit deze post tevens het voor 1952 nog ontbrekende bedrag van 1.463 kan worden geput. AANSCHAFFING ZITTRIBUNE VOOR DE SPORTSTICHTING In verband met een desbetreffend verzoek van de voetbalvereniging U.V.S., alhier, is door het Bestuur van de Sportstichting gevraagd een verplaatsbare stalen zittribune, plaats biedende aan 616 personen, te mo gen aanschaffen. De kosten van zulk een tribune, waarvan de levensduur bij behoorlijk onderhoud op 15 ja ren kan worden gesteld, worden ge raamd op 13.000.De jaarlijkse exploitatielasten kunnen als volgt worden begroot: afschrijving 866.67. gemiddelde rente f 261.onderhoud 300.—. Totaal 1.427.67. De voetbalvereniging U.V.S. heeft zich bereid verklaard de tribune te huren voor een bedrag van f 1.000. per jaar. Overigens is het de bedoe ling, dat de tribune gebruikt wordt voor bijzóndere gelegenheden, zo mersport e.d. Dat bij de exploitatie Noch de Franse stakingen, noch de Hollandse regen, die beide de laatste tijd druk vertegenwoordigd zijn, hadden de 15 Franse bewoner tjes van het weeshuis in Troyes bij Parijs kunnen beletten een maand vacantie in Nederland te komen doorbrengen. Deze vacantie is al weer bijna voorbij, maar de laatste week werd toch nog een dagje vrij gehouden om naar Leiden te komen en in het St. Elisabeth-ziekenhuis de fonke lende warmte van het Franse lied te brengen. De eerw. heer T. v. Baaien, afkom- stik uit Den Haag en reeds vijf jaren directeur van 't patronaat te Troyes, had voor deze bijzondere gelegen heid 10 van de beste zangertjes uit gekozen en dezen lieten gistermid dag de zieken via de „huis-studio" genieten van sprankelende Franse liedjes, die zij gewoon zijn op mar sen of tijdens het kampvuur te zin gen. Als kleine monniken in wit ha bijt met houten kruisjes op de borst, schreden de zangertjes, nadat hun stemmen via de radio alle plek jes van het ziekenhuis bereikt had van dit object een beperkt tekort (tenhoogste van 427.zal ont staan, achten B. en W., gelet op de grote behoefte, die aan de tribune bestaat, alleszins verantwoord. OPRICHTING NIEUWE FABRIEK VAN SCHRIJFMACHINES Opgericht is de Royal Typewriters (Holland) n.v. te Leiden, ten doel hebbend het vervaardigen, kopen, verkopen, huren, verhuren, herstel len, importeren en exporteren van schrijfmachines, onderdelen enz. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 2.000.000, verdeeld in 2000 aandelen van f 1000. Geplaatst zijn 950 aandelen, waarop 20 pet. in con tanten wordt gestort. Directeur is de heer A. W. Wilbur, commissarissen zijn de heren F. P. Rijan, D. B. Starret, F. H. From- ming, H. Radtcke en J. Schoo. Een briefje uit Koninklijk paleis Het Leidse meisje I. van Beek, Herengracht 122, zond een geluk wens aan de kleine Prinses Anne van Engeland bij haar verjaardag Zij ontving een brief met het ko ninklijk wapen en het brievenhoofd van Buckingham Palace, waarin een „lady-in-waiting", een hofdame, dank overbracht voor de attentie. Rijnsburgerweg-overgang voor t laatst gebruikt Hedenmiddag om half vier heeft het laatste goederentreintje de over weg op de Rijnsburgerweg gepas seerd en daarmede is dus definitief een einde gekomen aan de verkeers ellende, die Leiden zoveel jaren ge plaagd heeft. Vanaf heden zal de weggebruiker onbezorgd voor de treinen dit voor Leiden bijna historische punt passe ren, terwijl hoog boven hem de trei nen, die hem niet meer in zijn gang kunnen remmen, naar hun doelen suizen. den, door alle zalen, zodat de zieken niet alleen mochten genieten van de zang, maar deze zangertjes ook in levende lijve mochten bewonderen. En alhoewel het feitelijk niet in het programma opgenomen was, werd er dan toch maar op iedere zaal meteen even een liedje gezon gen, zodat de grote wijzer van de klok al een paar maal zijn ronde ge lopen had, voordat de Franse jon getjes afscheid namen van het St. Elisabethziekenhuis, met de stellige beloften, dat zij het volgend jaar weer terug zullen komen. Afscheid van Holland namen zij nog niet, dat komt a.s. Zaterdag pas, wanneer zij in bloemrijk frans de Haagse families van de H. Familie- parochie vaarwel zullen zeggen en met de bus naar „la douce France" zullen terugkeren. Marktberichten LEIDEN, 25 Aug. Vette varkens. Aangevoerd werden 371"vette var kens. Prijzen: zware 198203, lichte 188190, zeugen 172— 181. De handel was goed. BODEGRAVEN, 25 Aug. Kaas. Aanvoer 201 partijen. Eerste soort 2.142.22; tweede soort 2.072.13; extra 2.45. Handel kalm. ROTTERDAM, 25 Aug. Vee. Aanvoer: 3040 (4789) stuks. 650 vet te koeien, 858 (159) gebruiksvee, 120 vette kalveren 191 (79) graskalve ren, 288 nuchtere kalveren, 187 var kens, 204 biggen, 120 paarden, 112 varkens, 290 schapen, 20 geiten. Vette koeien 265—275, 250—265, 220 235, vette kalveren 250260, 240 250, 220240, graskalveren 350300 200, nuchtere kalveren 6257 52, biggen 524842, slachtpaarden 195185175, varkens 410350 250, schapen 958580, lammeren 75—70—60, kalf koeien 1050—925— 825, melkkoeien 1050925825. va rekoeien 725625575, vaarzen 800 —725—600, pinken 525—475—375. Vette koeien aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen vooral niet lager nauwelijks prijsh., enige prima's bo ven notering. Vette kalveren aanvoer iets minder, handel tamelijk, prij zen prijshoudend. Graskalveen aan voer even kleiner, handel lui, prij zen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer matig, handel goed, prijzen ruim prijshoudend. Biggen aanvoer korter, handel kalm, prijzen ruim prijshoudend. Slachtpaarden aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen iets stijver in prijs. Veulens aanvoer even minder, handel levendig, prij zen ruim prijshoudend. Schapen aan voer iets kleiner, handel tamelijk, prijzten onveranderd. Lammeren aanvoer iets kleiner handel tamelijk, prijzen onveranderd. Kalfkoeien aanvoer gewoon, handel iets leven diger, prijzen prijshoudend. Melk koeien aanvoer gewoon, handel iets levendiger, prijzen prijshoudend. Va rekoeien aanvoer matig, handel sle pend, prijzen vooral niet hoger in prijs. Vaarzen aanvoer groter, han del traag, prijzen vooral niet hoger. Pinken aanvoer groter, handel traag, prijzen vooral niet hoger. Geiten aanvoer iets minder, handel tamelijk, prijzen prijshoudend.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3