„Uniestatuut en R+T+C+~verdrag met Nederland moeten worden opgezegd Verdwijnt met Naumann ook zijn partij uit de verkiezingsarena? Spoedige bespreking te Genève over toekomst van Duitsland? Vlaamse pers herrieschoppers veroordeelt fel aan de I|zer Wethouder Dysselbloem nam afscheid van de Raad van Oegstgeest DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Opzienbarende regeringsverklaring van Indonesische premier Nieuw Guinea, betrekkingen met Moskou en Tokio, landverdeling en oliebronnen uit de „ijskast" tt De Indonesische minister-presi dent Ali Sasstroamidjojo, heeft in een uitzetting ten aanzien van het regeringsprogram Dinsdagochtend voor het parlement verklaard, dat het volgende zo spoedig mogelijk ter hand moet worden genomen. Herziening van de verhoudin gen tussen Nederland en Indone sië, die thans gebaseerd zijn op het unistatuut, tot normale ver houdingen; Het bespoedigen van het her- beschouwen van andere overeen komsten van de RTC; Het annuleren van de overeen komsten, welke nadelig voor de staat zijn, de unieband is nu reeds beproefd sinds tDecember 1949, maar hij is nooit soepel integen deel zelfs, zodat er geen andere uitweg is indien inderdaad een verbetering van de verhouding tussen Nederland en Indonesië in het voornemen ligt op deze verhouding welke niet in staat is zich te ontwikkelen en die zelf negatief is, te beëindigen en haar te wijzigen in een normale inter nationale verhouding, waarvan het bovenbedoelde verwacht kan worden. Zulk een verhouding be tekent immers sammenwerking in een sfeer van onafhankelijkheid en souvereiniteit. Intussen moeten de overblijfselen van de koloniale tijd, welke nog kun nen worden gevonden op econmisch financieel en andere terreinen zo spoedig mogelijk worden geliqui deerd, opdat het gestelde doel be reikt kan worden. Nieuw Guinea kreeg aparte plaats. Nieuw Guinea, zegt de regerings verklaring heeft een speciale plaats in het programma gekregen. De na tionale claim op dat gebied is geba seerd op het feit, dat het gebied his torisch, juridisch en politiek één is met het Indonesische vaderland. Sinds de proclamatie van de onaf hankelijkheid wordt met het gebied van de republiek Indonesië het voor malig Nederlandsch-Indië bedoeld. De minister-president zei tenslotte ten aanzien van Nieuw-Guinea: „De huidige nationale Indonesische rege ring houdt strak vast aan de eis op het gebied van West-Irian. Zij stelt zich tot taak het gebied op vredige Felle verkiezingsstrijd woedt thans in Duitsland Adenauer mag het nooit meer zeggen Ook rechtbanken spreken een woord mee in de Westduitse verkie zingscampagne. Thans heeft zelfs de civiele kamer van het gerecht in Bonn niemand minder dan de bonds kanselier dr. Adenauer veroordeeld. De bondskanselier had in een ver kiezingsrede van twee socalistische propagandisten beweerd, dat zij tien duizend mark voor de partijkas uit de Sowjet-zöne in ontvangst zouden hebben genomen. Een der socialisten, Heinrich Schroth uit Solingen, heeft deze be wering onwaar genoemd en een klacht tegen Adenauer ingediend. De rechtbank heeft de bondskanselier, volgens een mededeling van de socia listische partij, Maandag het recht ontzegd "de gewraakte bewering te herhalen. Ook de tweede aangevallen socialist heeft een gerechtelijke pro cedure aangekondigd. Tevoren had een rechtbank in Brunswijk de Duitse partij, een der regeringspar tijen, bevolen haar plakkaten in te trekken, waarin' de socialistische lei der Ollenhauer als „Jood" en als be strijder van zijn eigen vaderland werd afgeschilderd. Ollenhauer was onder Hitier naar het buitenland uit-1 geweken en was tijdens de oorlog in Londen. Ook de federale minister van justitie heeft een paar rechtsza ken aanhangig gemaakt. Hij heeft onder meer de Katholieke bisschop van Muerzburg, dr. Doepgner, voor het gerecht gedaagd, omdat deze de liberale partij van onchristelijke nei gingen zou hebben beticht. wijze tot Indonesië te doen terugke ren. Dit standpunt wordt consequent vastgelegd in de verkiezingswetten voor het parlement en de constituan te, waarin Irian als kiesdistrict is op genomen". Ijskast wordt geopend De „ijskast artikelen", die bij de kabinetsformatie zulk een grote rol hebben gespeeld, worden voorgelegd aan het parlement. De minister-president noemde deze artikelen in de volgende volgorde: Ten eerste het uitwisselen van de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. Ten tweede de betrekkingen tus sen Indonesië en Japan. Voorts zullen overeenkomsten worden gemaakt ten aanzien van de verdeling der herstelbetalingen en de zeevisserij. Ten derde: de landverdeling in Oost-Sumatra. Er zal een staatscom missie worden ingesteld om verbete ring in de landverdeling van Oost- Sumatra aan te brengen, waarbij zowel de belangen van het volk als de staat in beschouwing zullen wor den genomen. Ten vierde: de oliebronnen in Noord-Sumatra. gezien het feit, dat Indonesië nog steeds buitenlands kapitaal nodig heeft. Verwaarloosde .oliebronnen De kwestie van de oliebronnen in Noord-Sumatra zal voorlopig wor den aangehouden. Intussen zal de regering onmiddellijk stappen ne men om de productie te behouden. Afgezien van de kwestie, of de bron nen moeten worden teruggegeven aan de concessiehouders of niet, staat de regering voor het feit, dat de bronnen zich thans in staat van verwaarlozing bevinden. Deze toe stand is een gevolg van het feit, dat tot op heden alleen aandacht is ge schonken aan de toekomstige status van de oliebronnen en dat de hui dige toestand daarbij werd veron achtzaamd. De beruchte veiligheid! In de regeringskringen wordt voorts uitvoerig ingegaan op de on veiligheid. Voor de bestrijding hier van liggen plannen gereed. Ook voor de algemene verkiezingen liggen plannen klaar en hiervoor zullen commissies worden gevormd. De re gering heeft een tijdstabel opgesteld voor de verkiezingen, welke een pe riode van ongeveer 16 maanden be strijkt, te rekenen vanaf Januari volgend jaar. Vele schrijnwerkers werken aan „ronde tafel" voor Korea India zal wel niet mee mogen doen! Tijdens de besprekingen over poli- tiekeconferenite, die de politieke commissie van de Verenigde Naties gisteren over Korea heeft voortge- gezet, verklaarde de Dominikaanse afgevaardigde tegen het deelnemen van India aan de conferentie te zul len stemmen, doch voor deelneming van de Sowjet-Unie. Ook Haiti sprak zich uit voor het deelnemen van de Sowjet-Unie; ten aanzien van India had dit land nog geen beslis sing genomen. Luxemburg gaf te kennen niet aan de conferentie te zullen deelnemen, hoewel ook strijdkrachten van dit land op Korea hebben gestreden. Het hoopte, dat India in ieder geval zijn stem zal laten horen. De Braziliaanse afgevaardigde verklaarde, dat zijn land tegen deelneming van India zou stemmen, omdat anders Zuid-Korea niet aan de conferentie zou deelne men. Geen verzoeningspolitiek. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat het voor zijn land vrijwel onmoge lijk zou zijn met India samen te wer ken op de komende conferentie. In dien India zich openlijk aan de com munistische zijde zou scharen, zou de zaak anders liggen. In een felle aanval op India, betoogde de minis ter, dat een vèrdoorgevoerde verzoe ningspolitiek, zoals India gevoerd heeft, de wereld naar de ondergang moet voeren. Hij verklaarde, dat India „doods bang"' was voor communistisch China en alle mogelijke middelen had ge bruikt om de vrede met de commu nisten te bewaren. Door het onder handelen en intrigeren met de com munisten ondermijnde India de grondslagen van de Verenigde Naties. Geen ronde tafel. De minister vervolgde met te zeg gen, dat Zuid-Korea de voorkeur geeft aan een conferentie met twee partijen boven een „ronde tafelconfe rentie". Hij was van mening, dat de Sowjet-Unie aan de conferentie dient deel te nemen, maar dan 'aan de communistische zijde. Waarnemers waren na afloop der zitting van mening, dat de Verenig de Staten in hun opzet zullen slagen om India niet te laten deelnemen aan de politieke conferentie over Korea. Indonesië voor India. De Indonesische afgevaardigde ver klaarde, dat zijn land voorstander is van deelneming door India, omdat de invloed van een neutraal land van vi. taal belang kan zijn bij het bereiken van een vreedzame regeling. SCHAT IN EEN SCHUURTJE. In een schuurtje achter een woning in de buitenwijken van Freetown (West-Afrika) heeft de politie een pakje diamanten gevonden, waarvan de waarde op ongeveer een millioen gulden wordt geschat. Aangenomen wordt, dat de diaman ten bestemd waren om naar het Mid den-Oosten te worden gesmokkeld, De illegale handel in diamanten baart de autoriteiten in de Britse kolonie Sierra Leone, waarvan Free town de hoofdstad is, veel zorg. Ex-Nazi „gedisqualiüceerd" Eieren en tomaten De politieke carrière van de Duit ser Naumann blijkt thans minder vlot te kunnen worden gemaakt, dan tijdens de oorlog, toen hij door Hit- Ier als opvolger van Göbbels was aangewezen. Niet alleen is het hem thans van Officiële zijde practisch onmogelijk gemaakt om een plaatsje te verove- Geallieerden dichter tot elkaar gekomen Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten zouden naar Associa ted Press verneemt, dicht genaderd zijn tot overeenstemming over een nieuw aanbod vor een conferentie van de Grote Vier over het lot van Duitsland. Volgens het Amerikaanse persbu reau zouden vertegenwoordigers van Frankrijk, Amerika en Engeland in Parijs gelijkluidende nota's hebben opgesteld. 1. Binnen twee maanden een bijeenkomst te houden van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Grote Vier, om de weg te effenen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland. 2. De ministers moeten de voor waarden opstellen voor de vorming van een regering voor geheel Duits land die het recht zou krijgen, om elke soort alliantie aan te gaan met welke vreemde mogendheid of mo gendheden dan ook. Het ontwerp voor die nota's moet worden goedgekeurd in Washington, Londen en Parijs. Vandaag komt het Britse kabinet bijeen en het zal on der andere het antwoord aan de Sovjet-Unie behandelen. De conferentie zou plaats hebben op neutraal gebied en wel te Ge nève. De Zwitserse regering heeft haar toestemming al gegeven. De uitnodiging zou nog voor de Duitse verkiezingen op 6 September naar het Kremlin worden verzonden. ren op de kieslijsten, die 6 Septem ber a.s. de Duitsers gelegenheid zul len geven hun politieke sympathieën kenbaar te maken, maar tevens blijkt de publieke opinie nu niet direct ach ter meneer Naumann te staan. Naumann treedt op als vertegen woordiger en verdediger van Duitse ultra-rechtse partij, wiens programma ook wel een verkapte vorm van de oude Nazi-ideologie wordt genoemd. Toen Naumann Zondagavond verscheidene politieke vergaderingen het woord voerde, werd een regen van slecht riekende eieren en over rijpe tomaten op hem afgevuurd en thans is er practisch geen zaalver huurder meer te vinden, die hem nog zijn zaal beschikbaar wil stellen, Nadat het publiek op een zo over tuigende wijze zijn misnoegen over Naumann en zijn partij gedemon streerd heeft, is thans het kabinet van Noord-Rijnland Westfalen toe overgegaan hem in de klasse twee der voormalige Nazi's in te de len, hetgeen inhoudt, dat hij geen politieke rol in het huidige Duitsland mag spelen. Naumann zelf is natuurlijk maar uiterst matig ingenomen met deze gang van zaken en heeft pogen aan te tonen, dat hij reeds het vorig jaar volledig gezuiverd zou zijn, maar de bewijzen van deze „ontsmetting"' wa ren verre van doorslaggevend. Men houdt er voorts in Duitsland rekening mede, dat niet alleen Nau mann, maar zelfs zijn gehele partij de gelegenheid ontnomen zal worden bij de September-verkiezingen in politieke arena te verschijnen. Is na Frankrijk Engeland aan de beurt? Communisten voeren guerilla Ongeveer 1000 electriciens uit 10 verschillende bedrijven te Londen zijn Maandag een „guerilla" staking begonnen om hun eis voor hogere lonen kracht bij te zetten. De staking, die door communisten wordt geleid, dreigt het bewapenings program voor Engeland te vertra gen. Leiders van de vakvereniging zeiden, dat in de loop van de vol gende dagen nog meer arbeiders op dracht zal worden gegeven het werk neer te leggen, indien de werkgevers niet toegeven. Een woordvoerder van de vakorga nisaties zeide, dat men in 10 verschil lende plaatsen, die over geheel En geland liggen verspreid, opdrach' id gegeven tot staken. ,,Het is een ii- vere guerilla", zo voegde hij hier aan Vonnissen in Marokko Maandag zijn te Casablanca 97 Ma rokkanen veroordeeld tot gevange nisstraffen van 15 dagen tot 1 jaar wegens overtreding van het uitgaans verbod, deelneming aan verboden betogingen en samenscholing. In Ra- i bat zijn 171 betogers tot gevangenis straffen van 2 maanden tot 1 jaar veroordeeld. Politiek of traditie? Het comité voor de Ijzerbedevaart verklaart in een rondschrijven aan de pers te betreuren „dat enkele ge organiseerde herrieschoppers getracht hebben de traditionele atmosfeer van de bedevaart naar Diksmuide te ver storen". Het comité „keurt de inci denten, die tijdens en na de bede vaart door een paar honderd provo cateurs werden verwekt, ten strengste af en verklaart er van overtuigd te zijn dat de Vlaamse publieke opinie het comité van de Ijzerbedevaart zal steunen om de grote traditie der Ijzerbedevaarten ongeschonden te handhaven". Ook de Vlaamse pers keert zich in het algemeen ten stelligste tegen de extremisten van de Vlaamse concen tratie. „Het Volk" schrijft o.a. dat de bedevaart onteerd werd door enkele betreurenswaardige en pijnlijke in cidenten. Na met voldoening te hebben op gemerkt dat op de IJzervlakte minis ters neerknielden naast politeke delin quenten en leden uit het verzet naast aalmoezeniers, die in Belgische ge vangenissen hebben verbleven, drukt ook „De Standaard" er zijn spijt over uit dat „enkele jonge snaken de Gods vrede op de bedevaartwei geschonden hebben met hun hinderlijk lawaai". In „groot tenue". Naar „Het Laatste Nieuws" meldt heeft de Belgische rijkswacht giste ren bjj de Ijzerbedevaart te Diks muide een gewezen Oostfrontstrijder uit Brussel gearresteerd. Tijdens de plechtigheid aan de voet van de IJzer- toren droeg deze man de Duitse on derscheidingen, die hem tijdens de oorlog werden toegekend. Afwijkende verklaring. Enig opzien heeft een artikel ge baard in „La Nation Beige" van de hand van de Katholieke Vlaamse volksvertegenwoordiger Maurits Her- RJV.F. TEGEN MAU MAU. Het Britse hoofdkwartier in Oost- Afrika heeft Maandag bekendge maakt, dat de R.A.F. de luchtaanval len tegen de Mau Mau in het gebied van de berg Kenia en het Aberdare- gebergte versterkt. De gouverneur van Kenia, Baring, heeft verklaard, dat in het geheel geen onderhande lingen worden gevoerd met de Mau Mau. Een algemene amnestie was evenmin voorgesteld. Vliegtuigen hebben meer dan 100.000 vlugschriften met de voor waarden voor overgave van de Mau Mau boven gebieden waar verzets lieden zich schuil houden uitge strooid. 10.000 van deze vlugschrif ten zijn in de inheemsenwijken van Nairobi uitgedeeld. Aan het grote aantal aanwezigen op de publieke tribune was het reeds voor de aanvang van de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering te merken dat er iets bijzonders aan de orde zou zijn. Er waren dan ook twee belangrijke zaken die de aan dacht vroegen. In de eerste plaats de vaststelling van het uitbreidings plan en de behandeling van de inge komen bezwaarschriften en in de tweede plaats het afscheid van vier raadsleden in het bijzonder dat van wethouder dr. IV. J. J. Dijsselbloem (KVP), die niet als raadslid was her kozen. Op het uitbreidingsplan waren niet minder dan 11 bezwaarschriften in gekomen. Zes daarvan hielden be zwaren in omtrent de bouw van boxen-garages in het plan Grünerie, waarin B. en W. voorstelden te be willigen. Ook de raad ging er mee accoord zodat we op de Grünerie geen garages zullen zien verrijzen. Voorts waren er bezwaarschriften die niet-ontvankelijk verklaard moes ten worden omdat appellanten geen belanghebbenden waren of het be zwaarschrift niet juist was ingediend. De bewoners van de Laan van Alke made behouden op hun verzoek de vijver voor hun woningen, die aan- vakelijk niet in het plan was opge nomen. Het resultaat van alle be zwaarschriften was uiteindelijk dat do adviezen van het architecten- breau Verhagen, Kuiper, Gouwe tor en Ranitz te Rotterdam, dat het plan ontwierp, welke adviezen door B. en W. werden overgenomen, ook door de raad z.h.st. werden goedge keurd. Nu hierdoor verschillende wegen in dit uitbreidingsplan Oegstgeest- Noord tot de bebouwde kom zijn gaan behoren, was het ook nodig de woningwetverordening te herzien. Ze hield o.m. in waar en hoe een villa een middenstands- of arbeiderswo ning mag worden gebouwd, hoe wo ningen voor ouden van dagen en scholen en winkels er uit mogen zien en nog veel meer, te veel om op te noemen. Ze werd artikelsgewijze be handeld. De P. v. d. A. meende, adt percentsgewijze te weinig arbeiders woningen waren geprojecteerd. Alle vragers werden in eerste instantie beantwoord door jhr. de Ranitz van bovengenoemd architectenbureau, die met toestemming van de raad aan wezig was. Het afscheid. In de tweede plaats was daar het afscheid van vier raadsleden die niet in de nieuwe raad terugkeren. Na de gemeentelijke politieke loopbaan van ieder dezer te hebben geschetst zeide burgemeester ten aanzien van wet houder Dijsselibloem, dat hij geloofde de gevoelens van zeer velen in -en buiten de raadszaal te vertolken wan neer hij zeide, dat de heer Dijssel bloem een knap en kundig bestuur der der gemeente geweest is. Zyn welsprekendheid, slagvaardigheid en verdediging van de voorstellen van B. en W. zal een ieder zich steeds blijven herinneren. Spr. getuigde voorts van de practische bekwaam heden van de scheidende wethouder, een figuur die speciale waarde had voor besprekingen met hogere auto riteiten. Niets is echter wisselvalliger dan de menselijke gunst, aldus de burge meester, die tenslotte de heer Dijs selbloem dankte voor alles wat hij in het belang der gemeente tot stand had gebracht. Van de heer Blomsma (Arb.), die op verzoek cup een niet verkiesbare plaats was gesteld, meende de voor zitter te mogen opmerken, dat hij 'n enhousiast, ijverig en trouw raadslid was geweest, die met groot verant woordelijkheidsgevoel zich op de raadsvergaderingen voorbereidde. De heer Van Mameren (Arb.) die de derde zetel van zijn fractie bij de laatstgehouden verkiezingen moest afslaan, was naar het oordeel van de voorzitter een man van de praktijk, die als raadslid in alle opzichten was geslaagd. Spr. noemde zijn heengaan een tastbaar verlies voor de gemeente en wenste hem in alle opzichten Gods zegen in zijn verdere leven toe. De ambtsperiode van de heer Bijl (Pr. Chr.) was te kort geweest om tastbare resultaten te zien. Hij be hartigde de belangen van de midden stand als haar trouwe en toegewijde vertegenwoordiger. De voorzitter dankte de scheiden de leden en voorts alle andere leden voor de wijze waarop zij hem zijn toegetreden en voor de vele arbeid in het belang der gemeente verricht en besluit met de woorden: „God schenke U Zijn zegen". Dankwoord van wethouder Dijsselbloem. „Indien er ooit een zware dag in mijn. leven is geweest", aldus neemt wethouder Dijsselbloem afscheid „dan is het deze waarop ik afscheid moet nemen van een arbeid die mij zeer dierbaar was. Niet om de represen tatie, doch om het gemeentebelang. Men heeft echter in Oegstgeest ge meend een punt te moeten zetten achter mijn politieke loopbaan", aldus vervolgde de heer Dijsselbloem zijn toespraak. Spr. brengt dank aan de onderscheidene burgemeesters loco-burgemeesters die hij in de loop van de acht jaren heeft meegemaakt en analyseerde de karakters van ieder hunner. In deze dank betrok hij zijn vroegere en huidige collega de heren De Neef en Den Ouden, als mede de gemeentesecretaris. Spr. roemde de kwalitatief zo hoog staan de ambtenaren der gemeente, die een dienstbaarheid in het algemeen be lang hebben gedemonstreerd. Komende tot de raad zelve ging de dank van d£ heer Dijsselbloem in de eerste plaats uit tot de Prot. ChrisT telijke fractie. Spr. meende te mogen zeggen dat gezamenlijk de oecume- nie op Chr. grondslag was betracht en beiden zich het Christendom niet hebben geschaamd. Hij dankt ten slotte voor het in hem gestelde ver trouwen .Aan de P. v. d. A. brengt spr. dank voor de gelegenheid hem geboden om de degen te kruisen, ter wijl ook de VVD hem in staat heeft gesteld van zijn beginsel te getuigen, „Ik moet gaan,, aldus dr. Dijsselbloem, doch het is een triest gaan, omdat de standen-democratie heeft gezegevierd op verwijten van onhandelbaarheid, gebrek aan samenwerking enz". Het troost spr. echter dat de voorzitter had getuigd van zijn deskundigheid en hij dankt God dat hij die gaven ontvangen had. „Maar ik ga met zeer veel leed", zeide spr. Als testament wildespr. achterlaten de wens dat burgemeester Du Boeuff nog lange tijd aan het hoofd van Oegstgeest zou staan en deze gemeente nog een reeks van jaren haar zelfstandigheid zou behouden onder voorwaarde dat haar eigen karakter, een goed ver zorgde woongemeente, zou worden bewaard en ze verlost mag worden van verdere clichebouw. Spr. hoopte dat de gelegde vriendschapsbanden zouden blijven en hij steeds moge orden gezien als de man die objec tiviteit als hoogste ideaal stelde. Met de wens, dat Gods zegen op de bur gemeester, de raadsleden en de ge meente moge rusten, besloot de heer Dijsselbloem- zijn bewogen toespraak. De heer Blomsma zeide, steeds het gevoel te hebben gehad, zijn werk niet goed te doen en daar het raads werk veel voorbereidng vraagt heeft hij gemeend te moeten heengaan. Veel van zijn wensen waren nog on vervuld, doch hij dankte voor de prettige samenwerking die ook wel eens strijd inhield, doch waardoor men waardering kreeg voor ander mans standpunt. De heer Van Mameren vond het raadslidmaatschap een moeilijke taak en meende er niet in te zijn geslaagd zijn voorganger te evenaren. De commissie voor openbare werken had zijn volle liefde en in dit verband spreekt hij waarderende woorden aan het adres van gemeentewerken. Dat hij niet herkozen is, zal hij spor tief opvatten. Spr. dankt voor de prettige samenwerking in de raad en hoopt dat de gemeente onder de nieuwe raad met Gods Zegen een goede toekomst tegemoet zal gaan. De voorzitter dankte voor de goede woorden speciaal tot hem ge richt. Op zijn vriendschap zal niet tevergeefs een beroep worden ge daan. Bij de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter mede dat de heer Oosterom (Pr. Chr.) door ziek te en opname in het Diaconessen- huis afwezig was. Gezien de sympa thieke figuur die de heer Oosterom in het midden van de raad steeds is, meende de voorzitter uit aller naam te mogen getuigen van medegevoel en medelijden. De voorzitter sprak de wens uit, dat God de behandeling zal zegenen, opdat de heer Oosterom spoedig in zijn familiekring en in die van de raad zal terugkeren. Een welkom riep de burgemeester toe aan dr. Simon Thomas, die na een operatie zijn werkzaamheden weer kon aanvangen. Van de heer Bijl (Pr. Chr.) was bericht van verhindering wegens vacantie binnengekomen en in een schrijven neemt hij afscheid van de raad en dankt voor de aangename samenwerking. Bij de ingekomen stukken bevon den zich verzoeken om subsidie van de stichting De Nederlandse en de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen, welke verzoeken bij de begroting zullen worden behan deld. Enige hilariteit verwekte het herhaalde verzoek van een winke lier om vrijstelling van de verplich te winkelsluiting, waarop B. en. W. adviseerden hier het rnon bis in idem" toe te passen en het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Voorts deelden B. en W. de raad o.m. mede, dat G. S. het raadsbesluit van 13 Maart 1953 tot aankoop van grond van het Rijk, die het Rijk ten behoeve van de voorgenomen uit voering volgens het oude tracé van de rijkswegen 4 en 4b heeft aange kocht, niet hebben goedgekeurd. Aan de heer C. G. Dullemond werd op diens verzoek ontslag ver leend als onderwijzer aan de o.l. school en in diens plaats benoemd de enige candddaat de heer A. V. Ver hoeven te Den Haag. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd en ontlokte aan de dames Kramers en Smits woorden van dank aan de se cretaris en leden van dit college voor de vele en gewaardeerde ar beid. Eveneens werd de rekening van het H. G. Armbestuur goedge keurd. De rekening van het grond bedrijf en de gemeenterekening 1952 werden vervolgens aan de raad aan geboden, terwijl in de commissie van onderzoek werden benoemd mevr. Kramers en de heren mr. Bergmeijer, mr. Valentgoed en de heer Oosterom. De raad ging vervolgens accoord met het verlenen van een crediet voor hét geven van bijzonder gym nastiekonderwijs, nadat de heer Van Weizen (Pr. Chr.) er voor gewaar schuwd had geen leraar te benoe men alvorens was nagegaan of er vol doende belangstelling bij de ouders zou zijn. Als leraar was door de schoolarts geadviseerd de heer S. van Geldere, die in principe bereid was deze arbeid op zich te nemen. De aanvrage om voorzieningen in de Julianaschool ontlokten aan de heer Blomsma de vraag of er des tijds bij de verbouwing niet naar ge keken was of de thans gevraagde medewerking niet toen verleend had kunnen worden. Dat had wellicht kosten bespaard. Als antwoord deelde de voorzitter mede, dat dit een nieuw voorstel van het schoolbestuur was. Wij kunnen dit niet beordelen en het is een zaak van het bestuur, aldus de voorzitter. De tijden veran deren en wij met hen, meende hij te moeten opmerken. Het aan de agenda toegevoegde voorstel om wegaanleg bij de Grü nerie, dat 18.450 moest kosten ont lokte aan mevr. Kramers de opmer king van de vier bungalows die daar dan gebouwd zouden worden veel te duur komen. De voorzitter beves tigde dit, doch de bouwer wist hier van. Alle moeite zou echter gedaan worden om de prijs te drukken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2