sS/Q/ I Naumann kreeg Lijkverbranding Eén verzoek te weinig om het Franse kabinet tussentijds bijeen te roepen Voorwaarden van enkele maanden geleden gelden nu nog onverkort SJAH'S AANKOMST TE TEHERAN m s A DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 It A J MJ* 44ste JAARGANG No. 12974 Directeur: c m v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN eieren e° tomaten j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. E 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1»50 welke de laatste jaren door de verschillende departementen zijn ge spuid, is er ook een opgedoken over de lijkverbranding, een wetsontwerp, dat ons. Katholieken, wel bijzonder ter harte gaat. Het is het wetsont werp houdende bepalingenmet be trekking tot „de verbranding, de bal seming en de schouwing, van lijken", dat in Januari 1952 werd ingediend en waarop het Voorlopig Verslag van de Kamer in Februari 1953 ant woordde. Wat de lijkverbranding zelf be treft is voor katholieken deze zaak door de kerkelijke Overheid uitge maakt, daar canon 1203 van het Ker kelijk Wetboek positjef bepaalt, dat 4e lichamen der gelovigen moeten worden begraven en dat het ongeoor loofd is ze te verbranden. Deze bepalingen zijn nog eens op nieuw ingescherpt in 1926 door de Congregatie van het H. Offisie, dat de lijkverbranding strijdig noemt met de natuurlijke piëteit jegens de licha men der afgestorvenen, omdat het verbranden een eigenmachtig ingrij pen is in het ontbindingsproces, dat aan de Heer der natuur moet worden overgelaten. Een andere reden voor dit kerke lijk verbod is deze, dat de voorstan ders der crematie op een materialis tisch standpunt staan en in de cre matie een geschikt middel zien om hun materialisme te verbreiden, vooral hun verwerping van de chris telijke hoop op de verrijzenis van het lichaam, immers met de crematie zouden zij de indruk wekken, met de dood alles geëindigd is. Deze tendenz van ongeloof en ma terialisme is in de aanvang bij velen de grondgedachte geweest bij de pro pagering van de crematie, maar lang. zamerhand is hierin een sterke ken tering gekomen. Aantal katholieke en soc. aanvragers trokken hun verzoek aan premier Laniel in Soc. vakbond verbolgen De Franse Nationale Vergadering zal niet van haar vacantie terugge roepen worden om in een buitenge wone zitting de stakingsbeweging te bespreken, zo heeft het bureau van de Franse Kamer gisteren beslist met stemmen tegen, acht stemmen voor en twee onthoudingen. Men vreest, dat dit besluit de stakers, die het werk nog niet hebben hervat, in hun houding zal stijven. De beslissing viel terwijl gehelm de politieagenten en speciale pa trouilles, uitgerust met geweren en traangas, een cordon hadden gelegd om het paleis Bourbon, het gebouw van de Nationale Vergadering. Er de den zich echter geen relletjes voor, hoewel enkele honderden demon stranten in de nabijheid van het ge bouw waren bijeengekomen. Protest. Socialistische afgevaardigden te kenden onmiddellijk protest aan te gen de motivering van het bureau van de Kamer, dat nog geen derde deel van de parlementsleden een schriftelijk verzoek om bijeenroeping hadden ingediend. Lussy, de leider van de socialistische parlementsfrac- tie, brandmerkte het besluit als „on logisch en ongrondwettig". dat hier sprake is van een posi tief kerkelijk gebod, dat niet uit de H. Schrift of uit de goddelijke over levering valt af te leiden. De kentering nu waarop wij doel den, bestaat daar in, dat er langza merhand velen voor de crematie ge wonnen zijn, die geenszins uit onge loof en materialisme tot dit standpunt zijn gekomen. Wat zien we nu in ons land ge schieden? We zien dit geschieden, dat er een wetsontwerp komt van een regering, waarin ook katholieke ministers zitting hebben en waarin i den gebruiken wordt voorgesteld de begrafenis de te Yer*reden- normale vorm van lijkbezorging te j Bij deze materiele medewerking laten, maar anderzijds de' crematiehoeft men m aanmerking te nemen, onder bepaalde voorwaarden te re-dat ongeaoopten die deze crematie gelen als een wettelijk toelaatbare niet toepassen als een manifestatie vorm van lijkbezorging. Men zal van.ongeloof, niermede noch.formeel moeilijk kunnen standhouden, datn°co materieel kwaad bedrijven, dit wetsontwerp de regering is in- Daarnaast bestaat er voor katholle gegeven uit ongeloof en maiteria-I min ers Wj degelijk een goeat fjgrne j reden op grond waarvan materiele de Memorie van Toelichting W£",I""QT*lrir,c* 1"rir'1on «fbiiinkt bod voor oger hieraan hun mede werking mogen verlenen. En dan moeten we hierop bevestigend ant woorden. Hier is slechts sprake van een ipateriële medewerking aan lijk verbranding, die onder scherp om schreven voorwaarden als uitzonde ring wordt toegestaan. Van formele medewerking, instemmen dus met het formele kwaad, dat zij bedrijven, die deze lijkverbranding wensen als een bewuste manifestatie van for meel ongeloof is hier geen sprake. Noch is hier instemming met het kwaad, dat katholieken bedrijven die deze civielwettelijke faciliteiten zou de kerkelijke wet zegt de regering dan ook: „Daarbij zal enerzijds in het oog moeten wor den gehouden, dat op het ogenblik hier te lande grote groepen der be volking zij het op verschillende gron den ernstige bezwaren tegen lijkver branding hebben, anderzijds dat de overheid in feite reeds lang de lijk verbranding gedoogt en deze een zo danige omvang heeflt aangenomen, dat het alsnog doorvoeren van een crematieverbod de grenzen der rede lijkheid te buiten gaat. Er moet dus een modus gevonden worden om lijk verbranding binnen zekere grenzen toe te staan". D lieden met het positief kerkelijk ver- deze aan te bevelen of te billijken. ,E vraag welke ons nu bezig houdt is deze of katholieke staats. Staking wordt voortgezet. De stakingen worden inmiddels nog voortgezet. Ondanks de in het afgelopen weekeinde getroffen over eenkomsten tussen de regering en de niet-communistisshe vakbonden, was er slechts weinig verbetering bij de postdienst en de vervoersbedrijven te bemerken. Na de beslissing van het kernkabinet, dat de stakers geen loon zullen ontvangen over de da- ten, dat zij niet hebben gewerkt, zag et er Maandagavond niet naar uit, dat er spoedig verbetering zal ko men in de toestand. Het spoorwegverkeer naar de voorsteden van Parijs lag vrijwel geheel stil. Op de grote trajecten reden meer treinen dan de vorige da gen. Men hoopte, dat Maandagavond laat 300 treinen van de grote Pa- rijse stations zouden zijn vertrok ken. Bij de ondergrondse reden er 198 van de 285 treinen, terwijl on geveer een derde der busdiensten in de hoofdstad was hervat. Milde maatregelen. Het kernkabinet heeft Maandag avond onder voorzitterschap van pre mier Laniel op een vergadering be sloten, dat tegen werknemers, die zich niet ernstig misdragen of sabo tage gepleegd hebben en de uiterlijk heden het werk hebben hervat, geen strafmaatregelen zullen worden ge nomen. De socialisten verklaarden gister avond dat zij hun actie om de Na tionale Vergadering bijeen te later, komen, ter bespreking van de voort durende sociale onrust en de wijdver spreide ontevredenheid onder de ar beiders, onverwijld zouden hervatten. Men vewacht, dat de communistische vakverbondsleiders munt zullen slaan uit de weigering van het bureau van de Kamer om de stakingsbeweging te verlengen en uit te breiden. Een aantal socialistische en rooms- katholieke afgevaardigden trokken op het laatste ogenblik hun verzoe ken om de Nationale Vergadering haar vacantie, die tot 18 October zal duren, te laten onderbreken, terug, zodat er juist één verzoek te weinig was voor de grondwettelijk vereiste meerderheid. De viering van Aid-el-Kebir Na de uitroeping van de nieuwe iman werd in Marokko het religieuze- feest Aid-el-Kebir ingezet met een gang naar de Moskee. De Pasja van Casablanca (links) en het Franse hoofd van Casablanca, Boniface, ver laten, in gezelschap van vele hoge Marokkaanse en Franse autoriteiten het paleis van de Pasja te Casablanca om zich naar de Moskee te begeven. Amerikaanse hulp aan Perzië Amerika werpt zich weer als bemiddelaar op en zal trachten het olie-geschil te regelen De Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Roy Henderson, zal de komende dagen besprekingen voeren met de nieuwe Perzische premier Zahedi over de buitenlandse politieke koers, die Perzië nu zal inslaan. Ambassadeur Henderson zal de premier polsen over de twee volgendè punten: 1. Het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Engeland. 2. De hervatting van de onderhandelingen over het oliegeschil ipet En geland. Hiermee zal Amerika dus wederom de rol van bemiddelaar tussen de Brit ten en Perzen in de oliekwestie op zich nemen een rol, die in het ver leden door de halsstarrigheid van Mossadeq geen vruchten heeft kunnen afwerpen. medewerking kan worden gebillijkt. De reden, welke de regering zelf geeft in de Memorie van Toelichting is allerminst te onderschatten. Maar bedenkelijker is het nog, dat onder de ogen der overheid dagelijks de wet op de lijkbezorging wordt over treden en niets, zagt de betreffende minister, is zozeer ondermijnend voor het gezag als het laten voortbestaan van wetsvoorschriften, die dagelijks met voeten worden getreden. Hier is sprake van een kerkelijke wet, die niet geldt voor ongedoopten, een wet, die men ook niet aan an dersdenkenden moet pogen op te dringen, daar hierdoor een afkeer van de Katholieke Kerk zou ont staan. Om deze gewichtige redenen kan men de lijkverbranding toestaan, maar zonder de schijn te wekken Uncle Sam optimistischer dan de gedupeerde John Buil Aan deze stap is in de afgelopen week een aantal besprekingen te Londen tussen de Britten en Ameri kanen vooraf gegaan. Tijdens deze con.erenties werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de toestand in Perzië, nadat Zahedi aan de macht was gekomen en de drie volgende punten zijn volgens AP hierbij naar voren gekomen. De Amerikanen zijn van mening, dat de regering Zahedi de weg zou kunnen effenen, niet alleen voor een hervatting van de onderhandelingen over het oliegeschil, maar ook voor 'n nieuwe overeenkomst met een land waar de rust :s teruggekeerd. Engeland is iets minder optimis tisch. Het twijfelt er aan, of het nieu we regiem minder nationalistisch zal zijn dan dat van Mossadeq. In Londen hoopt men echter toch, dat Zahedi een man met realistischer opvattin gen zal blijken, te zijn dan Mossadeq, zich waarschijnlijk schuil houdt in de heuvels. Een prijs van 100.000 rialen (13.000 gulden) is op zijn hoofd ge zet. door voorwaarden, die hij redelijk acht, ook inderdaad te aanvaarden. Beide landen wensen zich te hou den aan de Brits-Amerikaanse voor stellen, die eer, jaar geleden aan Mos sadeq werden voorgelegd. De door Mossadeq gevreesde pool. Deze voorstellen behelsden de vor ming van een „pool" van particuliere oliemaatschappijen, die per jaar ten minste 20 millioen ton Perzische olie op óe wereldmarkt zou brengen. De V.S. zouden ongeveer 100 millioen dollar voorsch:eten op de toekomstige olieleveraritiec, ten einde Perzië aan de benodigde contanten te helpen. In ruil daarvoor zou Perzië de kwestie van de schaderegeling voor de naasting der olie-installaties moe ten voorleggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Mossadeq verwierp deze voorstellen destijds, omdat hij bang was, dat hij „economisch" aan Engeland gebonden blijven en dat het Hof de Britten een enorme schadevergoeding voor de naasting van de Perzische olie-indu strie zou toekennen. Overigens is het zeer waarschijn lijk, dat de Amerikaanse ambassa deur tegenover Zahedi zal herhalen, wat Eisenhower op 29 Juni van dit jaar aan Mossadeq schreef, namelijk dat Amerika, hoe vriendschappelijk het ook staat tegenover Perzië, geen belangrijke economische hulp kan verstrekken, zolang er geen redelijke oplossing is gevonden voor het olie geschil. Hongerige Mossadeq thuis in de cel. Bij de aankomst uit Rome van de Sjah van Perzië op het vliegveld van Teheran, bewe: onwankelbare trouw aan hun vorst. Hier ziet U de jongere broeder van de Sjah, Abdo: kussen van de Sjah na zijn aankomst op het vliegveld van Teheran. Ex-premier Mossadeq is door de po litie overgebracht van de comforta bele kamers in de officierenclub in Teheran, naar een cel in een niet na der aangeduide gevangenis. Verschil lende kranten hebben onomwonden geschreven, dat Mossadeq door het gepeupel vermoord zal worden, zodra men weet waar hij zich bevindt. De officierenclub is een van de grootste en meest luxueuze gebou wen in heel Perzië. Nadat de ex-pre- miet zich overgegeven had aan gene raal Zahedi, werd hem een van de fraai gemeubileerde vertrekken op de vierde etage van dit gebouw als ver blijfplaats toegewezen. Een speciale kellner bediende hem op zijn wen ken. Zijn eetlust was uitstekend. Pre mier Zahedie heeft medegedeeld, dat Mossadeq terecht zal staan voor beide huizen van net parlement, de Senaat en de Majlis. Daarna zal het Opperste Gerechtshof oordelen over de daden van geweld, die hij heeft bedreven. De drie ministers van Mossadeq die zich tegelijkertijd met de ex-premier overgegeven hebben, zijn thans even eens naar de gevangenis overge bracht. De politie zoekt nog steeds naar de voormalige minister van bui tenlandse zaken, Hoessein Fatemi. die Twintig galgen opgericht Naar Dinsdag uit Teheran werd ver nomen, is op 19 Augustus in Kerman het hoofd van de politie aldaar door de menigte gedood. Hij was een aan hanger van Mossadeq. Te Teheran zijn 700 „Zolfaghari" uit de provincie aangekomen om de regering en de sjah te beschermen. Voorts wordL de oprichting van 20 galgen gemeld, waaraan de aanhan gers van Mossadeq, die een staats greep wilden uitvoeren, terecht ge steld zullen worden. Communisten waren voorbereid. )e militaire gouverneur van Tehe ran, brigade-generaal Dadsetan. heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat in twee schuilplaatsen van de Toedeh (com munistische) partij duizenden post zegels zijn gevonden met het opschrift „Iraanse Republiek". Russische geschillen. Generaal Zahedi, de Perzische pre mier, heeft cp een persconferentie verklaard, dat de besprekingen met de Sovjet-Unie, ter regeling van enige geschillen, zullen worden voortgezet. Deze besprekingen, door ex-pre- mier Mossadeq begonnen, gaan over grensgeschillen, die dateren uit de Tsaristische tijd; Perzische aanspraken op elf ton goud voor diensten in de jongste wereldoorlog aan Russische troepen verleend en het Russisch- Perzische verd-rag van 1921, dat de Sovjet-Unie het recht geeft troepen naar Perzië te zenden als zij meent, dat Perzië een „basis voor agressie" wordt. MOSSADEQ ZIEK. Te Teheran is vernomen, dat ex- premier Mossadeq vandaag, Dins- zal worden overgebracht naar het ziekenhuis van de gevangenis in Teheran. Fatemi rent al! Radio-Teheran heeft een lijst met namen van elf voormalige ministers, afgevaardigden en anderen bekend gemaakt, die worden opgeroepen zich binnen 24 uur bij de politie te mel den. Boven aan deze lijst staat Hoes sein Fatemi, de voortvluchtige ex- minister van buitenlandse zaken. De regering maakte Maandagavond bekend, dat twaalf leden van de communistische „Toedeh"-partij zijn aangehouden. Nw. Guinea uit de ijskast? Indonesië wil bespreking voor de Uno-assemblée Hooggeplaatste ambtenaren van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben medege deeld, dat Indonesië bij de volgende Assemblée der Ver. Naties de kwes tie Nieuw-Guinea ter tafel zal bren gen. Zij deelden mede, dat de Indone sische regering „binnen zeer korte tijd" wil de Hoge Commissaris in Den Haag een protestnota bij de Ne derlandse regering zal indienen tegen de recente uitlatingen van Neder- landse zjjde, volgens welke „West- Irian" een Nederlands gebiedsdeel zou zijn in plaats van een gebied, waarvan de souvereiniteit wordt be twist. Pella won het pleit Italiaanse regerings crisis ten einde gekomen Premier Giuseppe Pella heeft van beide huizen van het Italiaanse parle ment een vertrouwensvotum gekre gen, waardoor een einde is gekomen aan de lange politieke crisis. De kamer van afgevaardigden stemde 315215 terwijl 44 afgevaar digden zich van stemming onthielden. HOE wordt het weer? Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met hoofd zakelijk in het Noorden van het land plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in de tem peratuur. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens overwegend matige wind tussen West en Noordwest. 26 Aug.: zon op 5.41 en onder 19.41; maan op 19.56 en onder 7.57 uur. Het weer in Europa Wederom voedsel voor hongerend O. Duitsland 27 Augustus begint de tweede voedselactie voor Oost-Duitsland. Zij zal tot 3 October worden voortgezet. Alle voorbereidingen om een onaf gebroken verstrekking van levens middelen te verzekeren zijn thans genomen. Voor Donderdag, het be gin van de actie, zijn een millioen pakketten klaar. Tot 1 September zullen nog 300.000 pakketten ter be schikking staan. De laatste dagen van de actie zal de verdeling op de behoefte ingesteld zijn'. Bij de eerste actie van 27 Juli tot 15 Augustus zijn 2,5 millioen pak ketten uitgereikt. HELSINKI geheel bew. c STOCKHOLM regen. 18 OSLO regen. 14 KOPENHAGEN regen. 18 AMSTERDAM regenbui. 18 EDINBURGH zwaar bew. LONDEN zwaar bew. 21 LUXEMBURG geheel bew. 21 PARIJS licht bew. 17 BORDEAUX mist. 26 GRENOBLE zwaar bew. 28 NICE zwaar bew. 24 GENEVE zwaar bew. 27 ZURICH regenbui. 25 LOCARNO half bew. 24 BERLIJN zwaar bew. 23 FRANKFORT nevel. 23 MUNCHEN zwaar bew. 23 WENEN licht bew. 23 INNSBRUCK zwaar bew. 23 ROME onbewolkt. 28 Korreltje De wijste is hjj, die zelf helemaal niet denkt dat hij het is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1