£ied van deze tijd KOLEN Grote vermogens-verschillen in de Duinstreek BOLLENEXPORT DRAAIT OP VOLLE TOEREN Kajuitjacht in brand ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ZOMER Na een zonnedag aan het strand. „Noem je dat nou nog een zomer" had mevrouw al vaak gezegd, Nou, van ons vacantiereisje komt dit jaar weer niets terecht." Ja zei pa met zeven zuchten, stijgend uit zijn massa vet, da's nou onze zomerweelde ofmislukte zomerpret. Tante Mina was in Juni met een zware kou nóg ziek en zij klaagde in de zomer over spierenrheumatiek. Jan en Mientje was al zesmaal 'n reisje naar het strand beloofd, reeds was 't zomerenthousiasme bij hen allen uitgedoofd. Maar tenslotte zou het komen, Zondag ging de hele kluit, Pa en Ma met brood en cider en met tante Mina uit. En zij kwamen puffend, blazend aan het overvolle strand, het krioelde er van mensen niet één plaatsje was vacant. Jantje wilde pootjebaaien, Mina helemaal in zee, Ma zei: het is veel te druk nu en Papa zei kletsnat nee! Uren lagen zij te stoven aan het kachelhete strand, vader was al haast gesmolten, moeders neus en nek verbrand. Op de terugtocht was de vreugde van het zomerweer gedoofd, vaders hoedje hield een zeiltocht op zijn glimmend natte hoofd. Moeder was aan 't ramen zemen, nijdigend van „zomerpret", van haar voorhoofd droop het water op haar gouden lorgnet. Bah!, wat een beroerde Zondag morde Mientje, zuchtte Jan; als je nou niet eens in zee mag, nou, wat heb je er dan an? Enkel het gezicht van Tante was slechts tot een lach geplooid; 'k voel niks van myn rheumatiek meer, zei ze, 'k geloof haast, dat het dooit. TROUBADOUR. ATHLETIEK DE SCHORSING VAN SLIJKHUIS. Het bestuur van de Trekvogels deelt ons mede bij nader onderzoek van de schorsing van het verenigingslid Slijk huis tot de slotsom te zijn gekomen dat de KNAU de reglementen zodanig heeft toegepast, dat de schorsing onrechtmatig moet worden geacht. Aangezien het be stuur oordeelt, dat door de maatregel van de KNAU in eerste instantie het verenigingsbelang wordt geschaad, zulks met het oog op de wedstrijd om de P.H.-beker, wenst het zich niet neer te leggen bij de naar zijn opvatting door de KNAU begane reglementaire fout. In een brief aan de KNAU voert het, mede namens Slijkhuis, aan, dat krach tens art. 147, lid 4 van het HHR geen schorsing wordt uitgesproken nadat de betrokkene in de gelegenheid is gesteld zich schriftelijk en desgewenst monde ling bij het Uniebestuur of bij de door dit bestuur aangewezen instantie te ver dedigen, en dat besluiten van het Unie- bestuur, voordat de betrokkene hiertoe gelegenheid heeft gekregen, derhalve geen schorsingsbesluiten zijn, zelfs niet al worden zij als zodanig aangeduid. Aangezien Slijkhuis geen gelegenheid heeft gekregen zich te verdedigen acht het bestuur van de Trekvogels zich ge rechtigd hem op te stellen, zolang door het Uniebestuur geen besluit tot schor sing is genomen nadat hij in staat is ge steld zich te verdedigen. Het bestuur van de Trekvogels ver klaart verder besloten te hebben Slijk huis in zijn P.H.-beker-ploeg te hand haven en stelt de KNAU voor elke belemmering in deze aansprakelijk. Ten slotte deelt het in zijn brief mede zich tot de commissie van beroep te zullen wenden op grond van het feit „dat het Uniebestuur getracht heeft de naam schorsing te geven aan een besluit, dat krachtens art. 147 lid 4 HHR geen schor sing kan inhouden". WIELRENNEN. Swift-combinatie. Zaterdagmiddag rijdt A. Prangers in de Ronde van Zwijndrecht en C. Piasmeier in de Ronde van Zuilen bij de nieuwelingen. Zondag starten bij de amateurs in de Ronde van Uithoorn 100 km. D. Wallet en J. Bushman en bij de nieuwelingen B. v. Wetten, H. v. d. Lubbe en B. Rij- kelijkhuizen, 50 km. De overige renners rijden voor de bekers. A-kl. 100 km. voor de P. T. de Jong-beker; B-kl. 60 km. voor de Fam. Riethoven-beker en de C-kl. 40 km. voor de Gebr. Bink-beker. Samenkomst 9 uur, start 9.30 uur. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel. 20114 (Advertentie) Hoofdelijk vermogen in Wassenaar 25 maal dat van Valkenburg LAWNTENNIS DE NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN. Waren de eerste 4 dagen van1 het tournooi om de nationale tennistitels op de Mets-banen zonder schokkende gebeurtenissen verlopen. Gisteren vielen er enkele bijzondere uitslagen te noteren. In de eerste plaats werd mej. Mullemeister winnares in een fel duel tegen mej. Tekelenfeurg en ten tweede moest van Swol in zijn afgebroken partij tegen Karamoy met een achterstand genoegen nemen. De weersomstandigheden waren slecht, van kwart voor 3 tot kwart voor 6 kon niet worden gespeeld en na de hervatting waren de banen uiterst glad. Geen enkele partij in de düb- belspelen kon worden uitgespeeld en zij moesten tot Zaterdag worden uit gesteld. Mej. RolLin Couquerque ten slotte werd in het damesenkelspel uitgeschakeld door mevr. Peters. In de tweede set kreeg mej. Rollin Cou querque hinder van een spierverrek- king in het linkerbeen (de eerste set bracht zij met 64 op haar naam) waardoor zij sterk werd gehandicapt en met 62 verloor. In de derde be slissende set kon zij bij 33 niet ver der spelen en werd zij uitgeschakeld. Niets wees er op, dat mej. Teke lenburg in het damesenkelspel even eens gewipt zou worden. De eerste set won zij royaal met 60. maar met 86 en 64 schreef mej. Mui lemeister de tweede en de derde op haar naam, waarmee zij zich in de demi-finale plaatste. Van Swol moest hard vechten op de zeer zware en gladde baan tegen de onvermoeibare Karamoy. Reeds in de eerste 9et bleek, dat de Am sterdammer het niet gemakkelijk zou krijgen (46), doch in de tweede en derde set herstelde hij zich goed: 63 7—5. Karamoy bleek een ge lijkwaardige tegenstander en zeer veel ballen wist hij met zijn bijzon dere looptechniek te halen alhoewel ook voor hem de zware baan onge twijfeld een handicap was. De vierde set (de heren spelen in tegenstelling tot de dames „best of five") was weer voor Karamoy met 64 en het gering aantal toeschouwers zag met span ning de laatste set tegemoet. Bij de stand 42 voor Karamoy moest ech ter wegens de snel invallende duis ternis worden gestopt. De partij wordt Zaterdag voortgezet bij de stand waarmede zij werd afgebroken. TAFELTENNIS. RKLTV „DE SLEUTELS". Met ingang van Dinsdag 25 Augustus a.s. zal de zaal wederom geopend wor den en de training weer een aanvang nemen. Voorlopig zal iedere Dinsdag en Don derdag van half acht tot half elf weer getraind kunnen worden door senioren en junioren, dames en heren. I nverband met de a.s. competitie en diverse onderlinge wedstrijden ir nabije toekomst worden alle leden zocht zoveel mogelijk aan de training deel te nemen. Nieuwe leden kunnen zich wederom aanmelden op de clubavonden. Ook bij de afdeling junioren kunnen nog enkele leden worden aangenomen. WATERPOLO OUD INTERNATIONALS WONNEN. Een waterpoloploeg, bestaande uit oud-internationals (o.a. de oud-aan voerder van het Nederlands zevental, Cor Braasem) heeft in het Goffert- bad te Nijmegen gistermiddag met 72 gewonnen van een combinatie van spelers van het Nederlands jeugdzevental en reserves van ver-1 schillende buitenlandse ploegen. Met rust was de stand 41 voor de oud internationals. ZWEMMEN. EUROPESE RECORDS ERKEND. Op de bestuursvergadering van de L.E.N. te Nijmegen werd een aantal Europese records erkend. Het zijn: Heren: 100 meter rugsl3g: 1.03.3, Bozon (Fr.), Troves, 26-12-52 ,200 meter rugslag: 2.19.7, Bozon (Fr.), Troves. 24-4-53. 200 meter rugslag: 2.18.3, Bozon (Fr.), Algiers. 26-6-53. 100 meter schoolslag: 1.11.2. Minasch- kin (Rush), Leningrad. 22-2-53. 200 meter schoolslag: 2.37.4, Gleie (Denem.) Kopenhagen. 14-2-53 100 meter vlinderslag: 1.04.3, Tumpek (Hong.). Boedapest. 31-5-53. 4 x 100 meter estafette wiselslag per soonlijk- 5.38.7, Kettesi (Hong.), Boeda pest. 24-4-53. 4 x 100 meter estafette wisselslag per- soonliik: 5.35.6, Lusien (Fr.), Troyes, 24-4-53. 4 x 100 meter estafette wisselslag: 39.2, Zweden, Lund, 22-2-53. 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.32.3, Frankriik, Charleroi, 22-3-53. 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.31.5, Racing Club de France (Frank rijk). Troyes. 1-4-53. 4 x 100 meter estafette wisselslag: .30.8, Zweden. Lund, 17-4-53. 4 x 100 meter estafette wisselslag: .27.8, Zweden, Boras, 24-4-53. 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.24.8, Rusland. Moskou, 13-5-53. Dames: 800 meter vrije slag: 10.42.0, Valeria Gyenge (Hong.), Boedapest, 28-6-53. 4 x 100 meter estafette wisselslag: persoonlijk: 5.50.4. Eva Czekely (Hong.), Boedapest, 11-4-53. SCHAKEN. De derde partij om het wereldkam pioenschap dames tussen Ludmilla Ru- denko en Elizaveta Bykova, die afge broken was in een voor Rudenko ver loren stand, is niet hervat maar door de wereldkampioene gewonnen gegeven. Rudenko leidt thans met 21. KORFBAL. Morgen neemt het eerste twaalftal van „Crescendo" deel aan de serie-wed- strijden, georganiseerd op de prachtige Leidse Houtvelden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Vicus Orientis De eerste wedstrijd wordt gespeeld om 10.45 u. tegen „Ons Eibernest", Den Haag, de tweede om 12.15 u. tegen „Ready", Den Haag. de derde om 13.45 u. tegen „Rohda", Amsterdam. De fina les zijn om 14.30 en 15.15 u. De liefhebbers en belangstellenden van de korfbalsport kunnen morgen hun hart ophalen, daar er ook prachtige le klas wedstrijden te zien zullen zijn. En natuurlijk komen alle leden van Cres cendo hun eerste aanmoedigen! Wij vervolgen onze artikelen reeks over het volksvermogen in Leiden en omgeving vandaag met een overzicht van hetgeen de bevolking bezit in Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Voor schoten, Leidschendam en Was senaar. Deze gemeenten liggen vrij dicht bij elkaar, ze vormen gemeenschappelijk de Leidse duinstreek, maar de onderlinge verschillen in welstand en volks vermogen zijn in één woord ge weldig. Beginnen wij met Katwijk. Hier wonen relatief weinig vermogende inwoners, namelijk slechts 437, het geen overeenkomt met 19 per dui zend zielen bij een rijksgemiddelde van 37. M.a.w. kapitaalkrachtige in gezetenen wonen hier slechts half zoveel als in Nederland normaal is. Kleine vermogens beneden twintig mille zijn er hier 143 of 32 pet. van het totale aantal. Ze zijn als volgt onderverdeeld: beneden tienduizend gulden 27, van tien tot vijftien mille 50 en van vijftien tot twintig mille 66. Middelgrote vermogens zijn hier als volgt aanwezig: van twintig tot dertigduizend gulden 104, van dertig tot vijftig mille 108 en van vijftig mille tot één ton 59. Tezamen zijn dat er 271 of 62 pet. van het totale aantal. Tenslotte zijn er dan nog 23 vermogens bóven honderdduizend gulden, d.w.z. 5 pet. van het gehele getal. Hieronder is er geen enkele, die meer bezit dan een millioen. Bij elkaar bezitten de vermogende Kat- wijkers 17,9 millioen gulden. RIJNSBURG. Het zoveel kleinere Rijnsburg heeft merkwaardige cijfers. Er wonen hier 143 gegoede ingezetenen, die met el kaar 7 millioen bezitten. Hun aantal komt neer op 23 per duizend zielen, wat wel wat hoger is dan het Kat- wijkse cijfer maar toch aanmerke lijk lager dan het rijksgemiddelde Het merkwaardige is echter, dat er in Rijnsburg practisch geen enkel ka pitaaltje is beneden de tienduizend gulden. Wel zijn er 34 tussen tien en vyftien mille en 13 tussen vijf tien en twintigduizend gulden. Teza men zijn er derhalve 47 kleine ver mogens of 32 pet. van het totale aan tal. Middelgrote vermogens zijn er ook hier meer, zelfs veel meer, n.l. 29 van twintig tot dertig mille, even eens 29 van dertig tot vijftig mille en 35 tussen vijftig mille en één ton. Bij elkaar dus 93 middelgrote ver mogens, uitmakende 65 pet. van het gehele aantal. Tenslotte zijn er dan nog 'n paar vermogens tussen één en drie ton en 'n enkel van méér dan een millioen! De onderlinge ver schillen in deze gemeente zijn dus wel heel groot! VALKENBURG. Wij komen nu aan Valkenburg, in welke kleine gemeente slechts 25 mensen wonen „met geld". Dat komt neer op 18 a 19 per duizend zielen. Ook relatief wonen hier dus bijzon der weinig gegoeden. Van deze 25 zijn •er 15, die minder dan dertig mille bezitten, waaronder slechts enkelen wier bezit varieert tussen tien en dertig duizend gulden en niemand met minder dan tiendui zend gulden. Voorts zijn er 10 inge zetenen met een kapitaal tussen der tig en vijftigduizend gulden. Met el kaar bezitten deze „rijke" ingeze tenen van Valkenburg zes en een halve ton. 'n Opéénhopmg van geld is er in Valkenburg dus zeer zeker niet! VOORSCHOTEN. In Voorschoten zijn de verhoudin gen op vermogens-gebied v eer vol maakt anders. In deze gemeente wo nen 402 lieden van wie bij de fiscus bekend is dat zij enig vermogen be zitten. Dat is naar verhouding héél wat, want het komt neer op niet minder dan 40 per duizend zielen! Bijeen genomen kunnen zij niet min der dan 17,5 millioen hun eigendom noemen. Onder hen zijn er 174, d.w.z. 44 pet. van het totale aantal, die slechts een klein vermogen van minder dan twintig mille hebben. Onderverdeeld: 41 van minder dan tien mille, 61 met tien tot vijftien mille en 72 met vijf- Vol gas draait de bollenexport! been te der Hollandse bollenmensen, tien tot twintig mille. Middelgrote vermogens vah 20 tot 100 duizend gulden zijn er in deze gemeente 206 of 51 pet van het totaal. Deze zijn als volgt onderverdeeld: van twintig tot dertig mille: 91, van dertig tot vijf tig mille 71 en van vijftig mille tot een ton: 44. Verder vindt men in Voorschoten dan nog 11 vermogens van één tot twee ton en eveneens 11 vermogens, die groter zijn dan twee ton. Daaronder is er een van meer dan een half millioen en een van meer dan 'n millioen. Deze grote ver mogens (van méér dan een ton) vor men 5 pet. van het totale aantal ge goede ingezetenen. LEIDSCHENDAM. Ofschoon in deze gemeente, pre cies als in de vorige, 40 van de dui zend inwoners enig vermogen bezit ten, liggen de verhoudingen hier toch weer geheel anders. Er zijn hier 481 gegoeden, die met elkander 22,8 mil lioen bezitten. Onder hen zijn er 36, die minder dan tienduizend gulden bezitten. 51 met een kapitaaltje van tien tot vijftijen mille en 53 wier be zit varieert tussen vijftien en twin tigduizend gulden. Het percentage kleine vermogens bedraagt in Leid schendam dus 29 pet. bij een rijks gemiddelde van 37 pet. Dit percen tage kleine vermogens moet nood wendig een hoger percentage middel grote of hoge vermogens tot gevolg hebben. Wat de middelgrote vermogens be treft, er zijn in Leidsendam 76 men sen met een bezit tussen twintig en dertig mille, 131 met een kapi taaltje tussen dertig en vijftig dui zend gulden en 95 ingezetenen met een vermogen tussen vijftig mille en één ton. Tezamen zijn dat er dus 302 of 63 pet. van het totale getal. Ten slotte zijn er dan nog 28 ingezetenen met een kapitaal van één tot twee ton en 11, die méér dan twee ton be zitten. Derhalve vormen deze grote vermogens in Leidschendam 8 pet van het totale aantal. WASSENAAR. En als slot van deze reeks komt dan Wassenaar. Wij mogen wel zeg gen het rijke, het steenrijke Wasse- Immers, de gegoede ingezete nen van deze gemeente, niet minder dan 2.554 in getal, bezitten tezamen maar eventjes 344 millioen gulden! Onder hen zijn er 156 met minder dan tien mille vermogen, 184 met een bezit tussen tien en vijftien mille en 215 met een vermogentje tussen vijftien en twintig duizend gulden. D.w.z. dat 21 pet. van de gegoede Wassenaarse inwoners een klein ver mogen hebben. Daarnaast evenwel kunnen 327 in gezetenen bogen op een bezit van twintig tot dertig mille, 423 op een kapitaal van dertig tot vijftig dui zend gulden en 503 op een ver mogen tussen vijftig mille en een ton. D.w.z. dat 49 pet van de gegoe de inwoners van Wassenaar een ka pitaal bezitten tussen twintig en hon derdduizend gulden. Dit percentage is in verhouding tot het rijksgemid delde laag, maar dit komt uitsluitend omdat het percentage van de hóge vermogens, boven één ton, in Wasse naar zo uitzonderlijk groot is. Men oor dele slechts: in Wassenaar vindt men 365 vermogens van één tot twee ton, 136 van twee tot drie ton en 122 van drie ton tot een half millioen. De hoge vermogens van één ton tot een half millioen vindt men in deze gemeente dus in een aantal van 613 of van 24 pet. van het totale aantal. Dit uitzonderlijk hoge aantal wordt nog geaccentueerd doordat men in deze gemeente dan bovendien nog 84 vermogens aantreft van een half tot een heel millioen en maar eventjes 49 van méér dan een millioen. Deze beide laatste groepen vormen resp. 3 en 2 pet. van het totale aantal! VERMOGEN PER INWONER. Ook voor deze groep gemeenten willen wij tenslotte een vergelijking vergemakkelijken door alle vermo gens om te slaan over- alle inwoners. Wij komen dan tot de volgende ver mogens per hoofd van de bevolking: Valkenburg f 596.—; Katwijk 920. Rijnsburg 1.231.Voorschoten 1.876.-^; Leidschendam 2.179. en Wassenaar 15.359. In een tweetal slot-artikelen zul len wij aandacht schenken aan de positie van het volksvermogen in de gemeenten in Zuidelijk en Noorde lijk Rijnland. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat daveren met inschakeling van alle onder de motorkap beschikbare paardenkrachten vrachtauto's-met- bollen de streek binnen. In de Sas- senheimse, de Lissesese en Hillegom- se haven laten kreunende lieren de ene kist na de andere in de ruimen der schepen zakken. Bij de veilin gen staan de auto's bumper-aan- bumper. In de schuren der expor teurs dreunen de sorteermachines, telt men de bollen, worden de kis ten dicht genageld en van een staal- band voorzien. En alles wat bij de bollenexport en de Plantenziekten- kundige Dienst is betrokken kruipt pas 's avonds laat in de ledikanten en vergeet alles: de staking in Frank rijk, de vetes in Marokko en de dei ning in Perzië incluis! Neen: U moet in deze weken de exporteurs liever niet gaan lastig vallen met praatjes over de koeien en de kalveren. Om te beginnen helb- ben ze geen tijd en bovendien ver keert het gros ook niet in een bijs ter beste stemming, want het heet, dat de exporteurs met hun verkoop in het buitenland niet bepaald heb ben gerekend te moeten inkopen te gen prijzen, die vandaag-de-dag gel den. En men hoort zelfs al fluisteren, dat hun aanslagbiljet van de inkom sten-«belasting volgend jaar een be duidend lager bedrag zal vertonen, dan bijvoorbeeld dit jaar het geval was. Vermoedelijk zijn er weinig expor teurs geweest, die voorzien hadden dat de prijzen der bollen zouden op lopen. Want toen men het veiling seizoen van start liet gaan en de prijzen zeer behoorlijk waren, zei iedereen tegen iedereen, dat er bol len genoeg zouden komen. We be hoeven nog niet zo'n haast te maken met de inkoop, zo zei men, want als straks de pakkers op Amerika hun buik dik gekocht hebben, dan zal het met de prijzen stellig zo'n vaart niet lopen. Vorig jaar deed dezelfde theorie opgeld. En toen bleek die juist. Maar dit jaar klopte de vriendelijke theorie niet met de nog al naargeestige werkelijkheid. Want ook toen de exporteurs op Amerika de kisten al op de boot had den, was er voor de meeste soorten tulpen van zakken nog steeds geen sprake geweest. Wél van stijgende prijzen. Alleen was er één week, toen men zowel in Lisse, Boven-karspel als in 's Gravenzande met top-aan- voeren zat, dat enkele soorten in prijs terug liepen. Rollen omgedraaid. Er is in een betrekkelijk klein aantal jaren anders wel veel veran derd. De eerste jaren na de oorlog had een exporteur in de ogen der kwekers zo'n beetje de meest benij- denswaardige job op het Westelijk Halfrond. Mijnheer-de-exporteur, zo zei de kweker toen, gaat 's winters een paar maanden op reis en voor zijn inkoop behoeft hij niets anders te doen dan een blauwe Maandag op de beurs in Haarlem te gaan zitten en hij koopt voor de minimumprijs net zo veel bollen als hij hebben wil. Voor de rest rookt hij maar sigaren van hier tot ginder en schaft zich op gezette tijden een nieuwe automobiel aan om er de ordinaire boodschappen mee te doen. Zó zeiden de kwekers toen. En hoewel deze redenering on getwijfeld niet vrij was van over drijving, konden de exporteurs toch moeilijk ontkennen, dat het hun die eerste na-oorlogse jaren niet voor de wind ging. De kwekers hadden toen allesbehalve reden tot juichen. De leverbare bollen vooral van tul pen draaiden bij tien- en honderd duizenden door. En als gevolg daar van kregen ze surplusheffingen op hun dak gestuurd, waarbij vergele ken de befaamde heffingen-inééns van de heer Lieftinck slechts nog flauwe aardigheidjes'waren Vooral de kleine kwekers hadden heUtoen benauwd. Maar het gekke van het geval was, dat de buiten wereld er geen spier van wenste te geloven, dat het de bollen kwekers zo slecht ging. De buitenstaanders kwamen in de bollenstreek, zagen de goed-onderhouden exporteursschu- ren, de nieuwe chroomglimmende automobielen, de sigaren en de bont jassen en schoren bij het trekken van hun conclusie groot-exporteur en kleine kweker voor het gemak maar over één kam! En wie het in zo'n ge zelschap waagde het gilde der bollen- kwekers te beklagen, klonk vele uren later het hoongealch nog pijnlijk duidelijk tegen de trommelvliezen. Dat alles is gelukkig hard veran derd. De export naar Amerika nam enorm toe; men kende ook nog één jaar de weelde van een „open" En geland en Duitsland en voor de rest ziet het er naar uit, dat ook dit jaar de bollen op zullen gaan. Zeker de tulpen! Van de narcissen brengen men kon dat verwachten de groot- en kleinkronige soorten niet veel boven de m.p. op, terwijl de hya cintenkwekers vermoedelijk met enige weemoed aan de jaren '46 tot '52 zullen terug denken. Hoewel: de kwekers die een behoorlijke portie rose hyacinten kweekt, heeft met 1 November, wanneer de betalingen in de bollenhandel geschieden, een behoorlijke hoeveelheid aards slijk tegoed P.D. is paraat. wanneer men ginds in the States een stelletje aardappelmoeheid-aaltjes in een Hollandse bollenkist zou ont dekken. Er zou een beste kans wezen, dat de grens voor de Hollandse bol len eenvoudig op slot ging. En als het eens zo ver kwam, dan zou men het feestgejuich van de Amerikaanse 'bollenkwekers waaronder heel wat ex-Hollanders! zonder enige moeite hier kunnen horen P.D. en de keuringsdiensten kennen hun pappenheimers zo lang zamerhand wel en trachten met man, macht en middelen ontduiking der voorschriften te vdbrkomen. Het is natuurlijk nog niet mogelijk te zeggen of de export die van vorig jaar zal overtreffen. Het seizoen ls nog lang niet afgelopen en in een paar weken tijd kan er heel wat ge beuren zowel in goede als slechte zin! DE KWAKEL Inmiddels weten de ambtenaren van de Plantenziektekundige Dienst ook heel goed dat het exporttijd is. Want zij hebben er voor te zorgen, dat er geen minderwaardige kwali teit naar het buitenland gaat. De keu ring der bollen is scherp. Vooral Amerika stelt zeer hoge eisen. In verband met de aardappelmoeheid moeten alle bollen zandvrij zijn. De Yanks hebben zelfs eigen mannetjes over de Atlantische Plas gestuurd om enige oogjes in het zeil te hou den. De scherpe keuring is zonder meer noodzakelijk. Want wee het ge- Donderdagavond hebben de pare- chianen van de Kwakel op waardige wijze afscheid genomen van hun ka pelaan. Toen om half negen pastoor Versteeg de bijeenkomst opende was de zaal geheel gevuld. De pastoor herinnerde aan wat kapelaan Steen man in de tijd dat hij in de Kwakel werkzaam is geweest, had tot stand gebracht, hoe hij zich alom bemind gemaakt heeft. Niets was hem te zwaar of te veel. Ook voor de per soonlijke steun, welke de pastoor van zijn kapelaan ontvangen heeft, was hij zeer dankbaar. Met de wens, dat het kapelaan Steenman in Zand- voort goed moge gaan, besloot de pastoor zijn afscheidrede. Hierna werd door de heer H. Lek namens de oudere en door mej. A. van Rijn namens de jongeren dank gebracht voor alles wat kapelaan voor de verenigingen en parochianen gedaan heeft. Als blijk van waarde ring werd een radio-toestel aangebo den en een boekwerk. Hierna werd er door de welpen nog een toneel stukje opgevoerd. Kapelaan dankte allen voor het mooie cadeau en zei met weemoed De Kwakel te verla ten. Hij verzocht de parochianen van De Kwakel hem in hun gebeden te gedenken. Met een handdruk nam ieder persoonlijk afscheid van kape laan Steenman. LEIDSCHENDAM Succesvolle Bloedtransfusie-avond. Gisteravond heeft de Amster damse bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis zitting gehouden in de St. Jozefschool, waar 243 donors waren opgekomen voor het afstaan van een halve liter bloed. Wij vernamen, dat het afstaan van bloed door de heren vlugger verliep dan door de dames, waaruit blijkt dat het bloed bij de heren sneller stroomt dan bij de dames. Het was voor de bloedtransfusiedienst een vruchtbare avond. De organisatie was goed ge regeld. Het was alleen jammer dat niet allen die zich te voren hadden opgegeven, (ongeveer 20%) wa ren opgekomen. NOORD WIJK LOOP DOOR NOORDWIJK. Op Zaterdag 5 Sept. as. zal de tra ditionele loop door Noordwijk, ge organiseerd dooï de Noordwijkse Po- litie-sportvereniging, weer plaats hebben. De lengte van het parcours is pl.m. 5 km. Start te 16 uur bij de vuurtoren. Deelname staat open voor inwoners van Noordwijk van 18 jaar en ouder. Voor deelname kan men zich dagelijks opgeven aan het poli tiebureau. De medische dienst zal Zondag worden waargenomen door dr. Coen- raads Nederveen. De Duinrand-apo theek is geopend van 11.301 uur en 4.305.30 uur. De apotheek ter Zee is geopend van 11.3018 uur. RIJNSBURG Oranjefeest. Tegelijk met het le houden bloemencorso, waaVover al een en ander is bekend gemaakt, zullen door de Oranjevereniging de jaarlijkse Oranjefeesten wordei^ ge houden, dat aanvangt te 6 uur met een hengel wedstrijd in het Kanaal. Te half 9 officiële opening van de feest dag met een zanghulde van kinder koren waar de burgemeester mr. P. N Höweler een openingsrede zal hou den, en de heer W. Timmers, voorz. van de Oranjevereniging een toe spraak. Te half 19 begint het bloe mencorso en te elf uur beginnen op de Langevaart deverschillende volks spelen: behendigheidswedstrijd, prijs schieten, tonnetje steken, enz. Om half 7 is er een voetbalwedstrijd tus sen Rijnsburgse Boys en M.L.D. en om 8 uur de gebruikelijke lichtstoet. Dat wordt weer een echt Rijns burgse Oranjefeestdag. WARMOND Vrijdagavond even na 5 uur ont plofte bij het starten van de motor van het kajuitjacht „Anjovis" van de heer Vismaas, liggende in de bo- tenloods van de jachthaven K. P. M. Onmiddellijk brak er brand uit. Drie op het jacht vertoevende jon gens konden zich met een sprong in veiligheid brengen. In allerijl werd de boot naar open water ge bracht. De inmiddels gewaarschuw de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met 3 stralen. Dit kon echter niet ver hinderen, dat het jacht nagenoeg uitbrandde. Na een half uur blus sen, was men het vuur meester. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De Rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naai de oorzaak der ontploffing.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7