RIJNSTREEK Franse regering bereikte accoord met twee vakbonden Beurs-festival in Ter Aar werd gisteravond geopend ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KENTERING? Communisten doen roet in het eten De Franse regering heeft gister morgen vroeg een algemeen accoord bereikt met vertegenwoordigers van een aantal niet-communistische sta kende organisaties. Aan de PTT-ar- beiders is door de socialistische en de Kath. vakbonden reeds opdracht gegeven het werk te hervatten. De bepalingen van het accoord zijn niet bekend gemaakt en een woordvoerder van de socialistische vakbond Force Ouvrière heeft ver klaard, dat voor andere takken van bedrijf, als gas en electriciteit, nog bepaalde details moeten worden ge regeld. Ook met het spoorwegperso neel zijn nog besprekingen gaande. Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond C.G.T. wierp echter roet in het eten door zijn leden bij de posterijen op te dragen, de staking voort te zetten. Het verbond zegt, dat het niet van de inhoud en de waarborgen van de overeenkomst tussen de regering en enige niet-communistische vak bonden op de hoogte is. De oproep van de socialistische en de katholieke vakbonden om bij de PTT het werk te hervatten is slechts gedeeltelijk opgevolgd. Men ver wacht, dat vandaag meer stakers het werk zullen hervatten. In de provincie blijft de toestand echter nog verward. In een aantal steden, o.a. Mar seille, Nantes, Brest, St. Etienne, Reims, Dijon en Cannes, hebben PTT-beambten besloten de staking voort te zetten. De opsporingsdienst van de Fran se spoorwegen stelt een onderzoek in naar twee gevallen van sabotage. In het ene geval werden signalen geblokkeerd in onveilige stand, in het tweede de sleutel van een be- veilingssysteem van wissels gesto len. In beide gevallen leidde dit tot langdurige stremming van het spoor wegverkeer. Bij de Renault-fabrieken te Pa- Katholicisme in Japan De Katholieke Kerk geniet in Ja pan volledige vrijheid; de betrekkin gen tussen de Katholieke missie en de Japanse regering zijn zelfs uiterst hartelijk. Het aantal gelovigen, dat aan het eind van de oorlog 108.000 bedroeg, is sindsdien gestegen tot 190.000. Dit betekent een jaarlijkse toeneming van bijna tien procent. Dit verklaarde Mgr. Maximiliaan de Furstenberg, Apostolisch Internun tius in Japan en Regent van de Apos- stolische Delegatie in Korea, tijdens zijn verblijf te Brussel tegenover de Belgische correspondent van het K. N.P. De grootste handicap van het mis siewerk in Japan noemde Mgr. de Furstenberg het tekort aan missio narissen; bovendien kunnen de wei nige missionarissen, die zich in Ja pan bevinden, eerst vier of vijf jaar na hun aankomst bij het apostolaat worden ingeschakeld, daar de bestu dering van de taal en de omschake ling naar de Oosterse cultuur een dergelijke studieperiode noodzakelijk maken. „Wat de bekeringen betreft," al dus Mgr. de Furstenberg, „mogen wij tot onze grote vreugde constateren, dat deze komen uit alle lagen der bevolking. Belangrijk is, dat in het bijzonder de intellectuelen uiterst sympathiek staan tegenover de Ka tholieke godsdienst". Sprekend over het onderwijs be klemtoonde Mgr. de Furstenberg nogmaals, dat de missionarissen ook volledig vrij zijn in het oprichten van Katholieke scholen. Japan telt thans ongeveer 40 middelbare Katho lieke scholen voor meisjes en 14 voor jongens. Voorts zijn er talrijke sana toria, ziekenhuizen, kindertehuizen. Zelfs onderhoudt de Congregatie van Scheut een blinden-inrichting. AMERIKAANSE VOORSPRONG OP HET GEBIED VAN DE ATOOMWAPENEN De voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Ameri kaanse congres, Cole, heeft Vrijdag te Washington medegedeeld, dat de Verenigde Staten op het gebied van de atoom- en waterstofbom een voor sprong hebben en zullen behouden. Cole, lid van het Huis van Afge vaardigden, had voor hij deze ver klaring aflegde, met drie andere le den van de commissie een onderhoud gehad met het waarnemende hoofd vori de centrale inlichtingendienst, generaal Cabell, en andere functio narissen van het bureau. De commissie is, volgens Cole, volledig ingelicht over de Russische proefontploffing van 12 Augustus. ZUID-SLAVIë PROTESTEERT TEGEN ROEMEENSE GRENS- SCHENDINGEN Zuid-Slavië heeft in een nota Roemenië beschuldigd van 18 grens- schendingen in 20 dagen. In de nota, die werd overhandigd op de Roemeense ambassade te Bel grado, werd verklaard, dat deze in cidenten kwamen op het ogenblik dat besprekingen gaande zijn ter regeling van grensincidenten tussen heide landen, aldus een bericht van het Zuidslavische persbureau „Tan- joeg". 'rijs staakten Vrijdag 1.500 tot 2.000 van de 14.000 arbeiders. Na de bekendmaking van de over eenkomst heeft premier Laniel aan de pers medegedeeld, dat de rege ring van plan is de betrokken vak bonden te raadplegen, alvorens de bezuinigingen, die de eerste aanlei ding tot de stakingsreeks waren, toe te passen. D.e arbeiders der posterijen in Bordeaux gingen het eerst aan het werk. Voor het eerst in 17 dagen kwamen er weer telefoongesprek ken tot stand tussen Parijs en de provincies. Men hoopte gisteravond nog op herstel van het tram- en bus- verkeer in Parijs. In de loop van de ochtend werd bekend gemaakt, dat er tussen de regering en de niet-communistische vakbonden de volgende voorlopige overeenkomst werd bereikt. 1. Tussen 10 en 30 September zal de commissie, belast met de uitvoe ring van de collectieve arbeidsover eenkomsten, bijeenkomen. 2. Er zullen geen vervolgingen worden ingesteldtegen de stakers. 3. De regering zal met de vakbon den overleg plegen, alvorens de de creten voor de pensioengerechtigde leeftijd ten uitvoer worden gebracht. 4. Het vraagstuk van de te laag gesalarieerden zal nog eens worden herzien. 5. Bij de werkgevers zal worden aangedrongen op het sluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten en op het herzien van de lonen. Mau Mau vraagt capitulatie voorwaarden De gouverneur van Kenia, sir Evelyn Baring, en de opperbevelheb ber in Oost-Afrika, generaal Sir George Erskine, zullen in een groot scheepse actie capitulatievoorwaar den voor de leiders van de Mau Mau bekend maken, aldus werd Vrijdag avond in gewoonlijk welingelichte kringen te Nairobi vernomen. De actie zou Maandag aanstaande be ginnen. Tot deze stap werd, naar verluid de, besloten, omdat de Britse auto riteiten van Dedan Kimathi, die door Reuter „de beruchtste terrorist van de kolonie" wordt genoemd, en andere leiders van de Mau Mau had den vernomen, dat zij hun organi saties willen ontbinden en hun ac tiviteit staken, -indien aanvaardbare capitulatievoorwaarden zouden wor den aangeboden. Boven grote delen van Kenia zul len duizenden pamfletten worden uitgeworpen, waarin de rebellen veiligheid wordt aangeboden als zij zich vrijwillig overgeven. Alleen diegenen onder hen, die zich heb ben schuldig gemaakt aan moord en andere gruwelen, zullen worden vervolgd. Ook beginnen de Britten met een grote voorlichtingscampagne in het door de Kikoejoes bewoonde gebied. Men zal door middel van radio, film, pamfletten en voorlichtingsauto's de Kikoejoes trachten te overtuigen, dat de Mau Mau tot ondergang is gedoemd. Ook zal de inheemsen worden beloofd, dat zonder verwijl de economische en sociale grieven zullen worden aangepakt, zodra de noodtoestand voorbij is. Brigade-generaal Cornah, de be velhebber van de tegen de Mau Mau ingezette 70e Oostafrikaanse brigade, is van zijn commando ontheven, al dus werd Vrijdagavond te Nairobi vernomen. Goede ruil Russen vertrokken, ooievaars kwamen De Russen hebben Donderdag en Vrijdag plotseling een aantal ge bouwen langs de grens met de Ame rikaanse zone in Oostenrijk ont ruimd, waarin controleposten waren gevestigd. Verleden week hadden zij zich reeds teruggetrokken uit soortgelijke posten langs de grens met de Britse zone. Volgens uit Linz ontvangen be richten werden slechts posten in grotere plaatsen, zoals Urfahr, Frei- stadt en Rohrbach, en in plaatsen langs de grens met Beieren en Tsje- cho-Slowakije, niet gesloten. Onder andere werd het historische kasteel van Ottenheim, volgens de Russen voormalig Duits bezit, ont ruimd. De andere verlaten posten liggen in Scheibbs, Oberlandshag, Niederranna, Obermuehl, Krammes- sau en Untermuehl. Daags na de ontruiming van het kasteel Ottensheim hebben zich daar vijftien ooievaars gevestigd, die, voor zover bekend, nog nooit in deze streek gezien zijn. In Oostenrijk wordt de ooievaar beschouwd als een zinnebeeld van welvaart. GROTE BOERDERUBRAND TE WELRUP. Hedenmorgen om ongeveer 10 uur sloeg tijdens een hevig en langdurig onweer de bliksem in de kapitale boerderij van de veehouder Fedde Bos te Welrijp, een dorpje tussen Franeker en Leeuwarden. Spoedig waren twee motorspuiten ter plaatse, die echter v/einig meer konden uit richten. De gehele boerderij brandde af, alleen het voorhuis kon behouden blijven. Een partij van honderd twin tig wagens hooi, die in de schuin* was opgeslagen, ging verloren. Doordat het vee buiten liep, ging van de stapel niets verloren De 22-jarige mej. I. M., woon achtig te Amsterdam, is gistermorgen aldaar tegen een auto opgereden en aan de gevolgen daarvan overleden. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). De moordzaak in Woerden Ook tweede verdachte legt bekentenis af Nadat Chris B. uit Bodegraven verleden week bekende, de moord op de Woerdense agent Van Eek be dreven te hebben, heeft thans ook zijn broer Jan B. een bekentenis af gelegd. Deze bekende, dat hij zich tezamen met Chris aan verscheidene inbraken, onder meer te Harmeien, heeft schuldig gemaakt. Inzake de moord verklaarde Jan, dat hij met zijn broer de agent v Eek ontmoette, die hen opwachtte. Jan verzekerde, dat hij voorop had gereden en niet wist, dat Chris een pisttool bij zich had. Plotseling hoorde hij achter zich schoten, die Chris afvuurde. Samen zijn zij daarop gevlucht. De gestolen goederen hebben zij op verscheide ne plaatsen verstopt. De recherche is thans bezig deze goederen, deels volgens aanwijzing van de gebroeders B. op te sporen. MUTATIES BIJ DE K.R.O. Tot hoofd van de K.R.O. reportage afdeling is met ingang van 1 Septem ber 1953 benoemd de heer Herman Fikkert, thans hoofd van de omroep dienst. Bovendien zal te zijner tijd nog een nieuwe radioverslaggever worden aangesteld Als opvolger van de heer Fikkert is in de functie van hoofd omroepdienst aangesteld de heer Bert Radersma, thans omroeper. Als omroeper is in de plaats van de heer Radersma aangesteld de heer Fon Disch, thans medewerker aan het strijdkrachtenprogramma. ALPHEN AAN DEN RIJN Feest in de regen Toch féést Helaas heeft de regen een kleine domper gezet op de eerste dag van de feestelij kheden van de Wilhelmina- vereniging te Alphen aan den Rijn. Niettemin vonden de kinderspelen doorgang op het achterste gedeelte van het ijsclubterrein. Er was een voetbalwedstrijd tussen kinderleden van de buurtver. ,,'s Molenaars" en van „Kindervréugd". De eerstge noemde won de eerste prijs de vol gende de tweede. Voorts ontvingen de leden van het elftal van ,,'s-Mole- naars" enkele extra prijzen voor het aardigste costuuirr. „Kindervreugd" had van dit onderdeel van de wed strijd weinig van gemaakt, zodat zij naast de prijzen vielen. De deelnemers en deelneemsters aan het brillenspel hadden allen een prijs kunnen bemachtigen. Voorzien van een speciale bril kregen zij een kans een prijs van een gespan nen lijn te bemachtigen, waarin ze practisch allen slaagden. Mastklimmen, speciaal voor jon gens georganiseerd, had tot resultaat dat Wim Wolfers de eerste prijs in de wacht sleepte, C. Kaltenecker de 2e en F. van Gils de 3e prijs. Met kegelen (voor meisjes) ver wierf Ria Kessel de le prijs, J. de Rijk de 2e, Ria Vroom de 3e, Annie Koelewijn de 4e en Corrie v. d Laar de 5e prijs. Tijdens de avond klaarde de lucht wat op en werden de buitjes schaars zodat er toch nog wat belangstelling op het terrein was waar te nemen. Het Ajax Trio en de Kentons zorg den bij afwisseling voor acrobatiek en trapeze-numm'ers, waarmede zij de vele toeschouwers, die zich op het achterste gedeelte van het terrein hadden verzameld, op adembenemen de toeren vergasten. Overigens waren 't de vele attrac ties, die openbare feestelijkheden kenmerken, die een gezellige sfeer versDreidden. Het is te hopen, dat het weer vandaag (Zaterdag, de W.V. gunsti ger gezind zal blijken te zijn, want het is werkelijk de moeite waard 'n bezoek te brengen aan het gezellige, volle terrein, waar alles te vinden is voor een goede ontspanning. Programma van opening Julianabrug Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling: van het gemeentebestuur en van de commissie uit de burgerij om de nieuwe Koningin Julianabrug op 17 Sept. a.s. officieel te doen ope nen door de commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kes- per. Het feit zal dan om 3 uur plaats hebben. Officiële bevestiging van de komst van de commissaris van de Koningin is nog niet ontvangen. Dan zullen tevens leden van G. S., van de gemeenteraad en vele andere ge nodigden aan de openingsplechtig heid deelnemen, o.w. de ontwerpers van de brug van wie we noemen ir. J. D. J. Waardenburg als drager van het initiatief tot de bouw van deze z.g. hooggelegen brug. Zoals men zich zal herinneren was ir. Waarden burg destijds directeur van gemeen tewerken te Alphen a. d. Rijn en thans als zodanig werkzaam te Voor burg. Een beroep zal worden gedaan op patroons en schoolbesturen, om die middag het personeel en de school kinderen vrijaf te geven. De mid denstand zal door extra verlichting des avonds van hun etalages en za ken luister aan het feit bijzetten. Het raadhuis wordt in de schijnwer pers gezet, terwijl ook de omgeving van de nieuwe brug en de toegangs straten extra verlicht en versierd zullen worden. De officiële opening wordt beslo ten met een défilé van de leerlingen van de hoogste klassen van de plaat selijke scholen. In de stoet zullen enkele praalwagens meerijden wel ke industrie, handel en middenstand zullen uitbeelden. Na de officiële opening van de brug volgt, zo mo gelijk in Avifauna, een officiële ont vangst alwaar de tractatie van de schoolkinderen op het programma staat. Wij vernemen nog dat de gemeen te het wapen van de voormalige ge meente Oudshoorn aan de brug zal doen aanbrengen. De gemeentenaren worden uitge nodigd aan dit gebeuren grote luis-, ter bij te zetten, o.a. door het uitste ken van de vlaggen. Het gemeentebestuur heeft voorts aan de beeldhouwer Pieters uit Rhoon, bij Rotterdam, opdracht ver leend om een gedenkpenning te ont werpen, die bij die gelegenheid zal worden uitgereikt aan hen. die zich op zeer bijzondere wijze in deze aan gelegenheid hebben onderscheiden, De penning beeldt uit de Rijngodin die zich uit de Rijn verheft en de brug op de beide oevers plaatst. De bijpassende tekst is geschreven door de weth. van onderwijs, de heer A. J. Dekker, die deze tekst nog maar liever een verrassing houdt voor de genen, die de penning zullen ont vangen. ZILVEREN JUBILARIS BIJ N.V. OOSTHOEK Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer G. D. van Leeuwen in dienst trad van de N.V. Oosthoek en Zoon te Alphen a. d. Rijn. Hij is thans onderbaas van de afdeling kleiwinning van de dakpannenfa- briek. In de morgenuren werd de jubi laris ten huize van de directeur, de heer A. Oosthoek ontvangen. Zowel mevr. Oosthoek als de echtgenote van de jubilaris waren bij de huldi ging tegenwoordig, alsmede de ad junct-directeur jhr. Asch van Wijck en de bedrijfsleider, de heer D. Fal- kena. Als eerste voerde de heer A. Oost hoek het woord memorerende, dat de heer Van Leeuwen, die van huis uit in het polderland bekend is, zijn werkzaamheden ook voor de N.V. in het land heeft en daar niet alleen de belangen van het bedrijf doch ook van de landbouw steeds nauw gezet heeft gediend. De directeur dankte de jubilaris hiervoor en bood hem een gouden zakhorloge met in scriptie aan, alsmede de medaille met oorkonde van de vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland. De echtgenote van de ju bilaris ontving een bloemenmand. De heer Falkena, die de aanstelling 25 jaren geleden had meegemaakt, zeide, de nauwgezetheid en ijver van de jubilars te waarderen. Mede door zijn opgeruimd humeur is het ook voor andere arbeiders prettig met hem samen te werken. Jhr. Asch van Wijck sprak even eens waarderende woorden. Namen s het personeel, heeft de kern, bestaande uit de heren H. de Jong, Th. de Heij en P. Reumerman, de jubilaris in de avonduren ge complimenteerd en hem de heer v. Leeuwen verstaat het timmervak eveneens uitstekend een volledi ge uitrusting timmergereedschap aangeboden. Botsingen Vrijdagmiddag von den twee botsingen plaats tussen auto's.- De heer A. v. d. M. uit Alphen aan den Rijn. die met zijn vracht auto op de Steekterweg, nabij het Goudse Rijpad van richting wilde veranderen, om weer naar Alphen terug te rijden, lette niet op het verkeer. Toen hij ongeveer halver wege op de rijbaan stond, reed een vrachtauto, bestuurd door de heer v. d. B. uit Rotterdam (Geko-destruc- tiebedrijven te Schiedam), die deze manoeuvre van de heer v. d. M. niet had verwacht, de andere wagen in de flank. Beide auto's liepen ernstige beschadiging op. Persoonliike onge lukken deden zich niet voor. Het andere ongeluk gebeurde op de Stationsstraat, waar de aanvanke lijk links geparkeerde bestelauto van de fa. Voka, bestuurd door de heer S. de G. uit Woubrugge in beweging werd gebracht, rechts naar de rij baan, op het moment, dat een perso nenauto bestuurd door de heer M. L. uit Alphen aan den Riin. kwam aan rijden in de richting Gaslaan. Beide auto's botsten toen tegen elkaar op en liepen ernstige beschadigingen op. Ook hier bleven gelukkig persoon lijke ongelukken uit. Onderscheiding J. Blijleven Bur gemeester Ed. C. Witschey van Al phen aan den Riin heeft de konink lijke onderscheiding, de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranie Nassau, uitgereikt aan de heer J. Blijleven. thans wonende te Apeldoorn, die onlangs meer dan 40 jaren kerkvoogd is geweest van de Ned. Herv. Gem. aan de Julianastraat te Alphen aan den Rijn, in welke functie de jubilaris vele verdiensten heeft verworven. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dr P. Ste- houwer, Wilhelminalaan 41, telefoon 2170. Dr. W. van Wermeskerken neemt de eigen dienst waar. Na maandenlange voorbereidingen en talloze besprekingen vond het streven van de Ter Aarse Midden stand om een grootse reclamecam pagne te organiseren haar bekro ning in de officiële opening van de Winkelbeurs. Op velerlei manieren is de komst van de beurs aangekondigd en de belangstelling van het publiek hier voor gewekt. Als laatste aankondi ging bezigde men de geluidswagen die gisteren enkele uren vóór de opening door de gemeente reed en met muziek luisteraars tot zich trok. Het beurscomité heeft na moei zame arbeid de voldoening iets te hebben georganiseerd wat het be zien waard is, maar vooral en dat is natuurlijk de bedoeling uitgenodigt tot zaken doen. Op smaakvolle en doeltreffende wijze zijn de diverse stands ingericht, en men zou niet denken dat de plaatselijke midden stand zoveel te bieden heeft als hier gedaan wordt. BOSKOOP G.D.S.-nieuws. Zondag wordt met elftallen deelgenomen aan de serie wedstrijden van W.S.E. te Wad- dinxveen. Om 12 uur speelt het derde tegen Waddinxveen 3 terwijl het eerste elftal de slotwedstrijd speelt tegen W.S.E. 1 om 5 uur. Flink geleerd. De heer A. van Rijn, slaagde voor het diploma Win kelvérkoop Haarden en Kachels. De. ze prestatie die op zichzelf reeds flink kan worden genoemd, wordt nog groter als rekening wordt ge houden met het feit dat Van Rijn in tijd van een jaar nog drie diploma's behaalde, nl de middenstandsdiplo ma; het diploma Vakbekwaamheid en diploma Vakbekwaamheid Kachel reparatie. KOUDEKERK Looddiefstal Dieven hebben kans gezien een hoeveelheid lood van plm. 80 kg te stelen ten nadele van de Ned. Herv. Kerk te Koudekerk. De diefstal, werd eerst een dezer dagen ontdekt, maar is mogelijk reeds eerder in de week geschied. Het lood werd verkregen door de dakgoot over een lengte van onge veer 15 meter weg te scheuren. LEIDERDORP 45 JAAR IN DIENST VAN ééN FAMILIE Op 26 Augustus a.s. zal het 45 jaar geleden zijn, dat de heer P. v. d. Kwaak in dienst trad bij de familie De Bruyne. 24 jaar heeft hij gewerkt bij dr. De Bruyne Sr en vele ouderen in onze gemeente zullen zich nog wel kunnen herinneren, dat de verhou ding tussen deze personen er een was die maar zelden voorkomt. Vele jaren trokken zij samen op pad, dikwijls zelfs in de nacht. Met een grote trouw, opgewektheid en ijver heeft de jubilaris de „oude" dokter gediend. Niet anders is het geworden na het overlijden van dr De Bruyne Sr in 1932. Reeds dadelijk kon ook de „jonge" dokter De Bruyne de jubi laris waarderen en nu op 26 Augus tus is de heer v. d. Kwaak 45 jaar in dienstbetrekking bij de familie De Bruyne. Onopgemerkt zal deze dag voor hem niet voorbijgaan. Wie van de Leiderdorpers kent niet Van der Kwaak en wie Van der Kwaak zegt, denkt aan een eenvoudig, trouw, har telijk en opgewekt man. Enkele weken na 26 Augustus zal de heer v. d. Kwaak het werk bij dr. dr. De Bruyne beëindigen. Nu hy juist een dezer dagen 75 jaar is ge worden gaat hij het iets kalmer aan doen. Vele patiënten zullen de zeer vitale v. d Kwaak missen in gang, wachtkamer er apotheek. Vele vrienden zullen hem zeker op 26 Augustus de hand willen druk ken en daartoe bestaat gelegenheid tussen 35 uur in zijn woning Hoofdstraat 7. Het zal zeker deze oude en trouwe Leiderdorper niet aan belangstelling ontbreken. ZILVEREN JUBILARISSEN BU „POTTERIJ ZAALBERG" GEHULDIGD Gistermiddag vond in de ruime toonzaal van de „Potterij Zaalberg"' de huldiging plaats van de heren J. Oyendyk en P. v. d. Hoed, beiden uit Leiden, die thans 25 jaar in het bedrijf werkzaam zijn geweest. Toen de jubilarissen met hun echtgenoten binnentraden werden zij door de aanwezigen, de gehele familie Zaal berg en het voltallige personeel met gejuich ontvangen. Namens de firma sprak de hoer M. H. Zaalberg de jubilarissen toe. Hij roemde beiden wegens hun vak bekwaamheid en was hen vooral er kentelijk dat zij ook in moeilijke tij den de zaak trouw waren gebleven. Mede dank zij hun activiteit en toe wijding is de zaak omhoog gebracht, zodat nu het product van de Potte rij tot ver over de landsgrenzen be kend is geworden en in toenemende mate gevraagd wordt. Als dank voor hun prestaties bood hij elk der ju bilarissen een fraaie schilderij aan. Nadat verversingen waren gepre senteerd bood de heer J. Hazenoot de jubilarissen ieder namens het gehele personeel een mooie schemer lamp aan terwijl de dames met bloe men werden bedacht. De jubilarissen dankten voor de huldiging waarna men nog gezellig bijeen bleef. Opening Om zeven uur was het de tijd dat de beurs geopend werd. Dit ge schiedde in tegenwoordigheid van verschillende genodigden. We merk ten op de pastoor, kap. Saers, de wethouders Volgering en den Hol lander, dr. Post Uiterweer, de voorz. en directeur der Centrale Veiling, de heer Borsten, propagandist van de N.R.K.M., verder afvaardigingen van de R.K. en Chr. Middenstands verenigingen, de L.T.B., de Boeren leenbank Langeraar, de inkoopver. D.E.S. e.a. Van de voorz. van de Kamer van Koophandel was bericht van verhindering ontvangen, even zo van de K.A.B. De organisator van de beurs, de heer van Riek sprak als eerste een inleidend woord. Hij hoopte, dat deze eerste Ter Aarse beurs zal sla gen en bracht dank aan het ge meentebestuur voor de ondervonden medewerking en de verleende ver gunningen. Verder dankte hij de pastoor voor het ter beschikking stellen van het parochiehuis. Daarna sprak de heer A. Hooger- vorst, voorz. der R.K. Middenstands vereniging en voorz. van het beurs comité het welkomstwoord. We le ven snel was het motto van dit voor zitterlij k woord. In de wereld vol gen de gebeurtenissen zich op in een ongekend snel tempo en voor men bekomen is van het een of andere schokkend feit is daar al weer een ander wat onze aandacht vraagt. Spr. zou dit beeld ook willen toe passen op deze .beurs. Voor enkele dagen was het hier nog de gewone zaal van het parochiehuis en nu is het hier herschapen in een centrum van bedrijvige handel en reclame. Spr. besloot met de wens dat deze beurs zal slagen. Loco-burgemeester sprak Wegens afwezigheid var. de bur gemeester, die met vacantie buiten de gemeente vertoeft, verrichtte de loco-burgemeester, de heer H. A. Volgering de opening. Het was hem een aangename taak dit beursfesti- val te openen. Het gemeentebestuur volgt met belangstelling deze uiting van activiteit van het handeldrij vende deel der ingezetenen en ver leent daaraan gaarne steun. Onze gemeente is zo moeilijk om een goe de .gezamenlijke reclame te maken. Maar deze beurs is een prachtig middel om de zaken te concentre ren en in contact te brengen met het ljópend publiek. Als laatste spreker voerde de heer Schouten, voorz. der Chr. Midden standsver. het woord. Hij sprak zijn vreugde uit over de goede verstand houding tussen de R.K. en de Chr. Middenstandsvereniging. Na dit officiële deel werd aan de genodigden een verversing aange boden. Intussen begonnen reeds ver schillende bezoekers binnen te ko men in het beursgebouw. Spoedig reeds was er een gezellige drukte. Via de geluidsinstallatie werd er dan voor de een en daarna weer voor een andere standhouder recla me gemaakt. Verschillende attracties zorgen voor de nodige aantrekkings kracht. Het geheel is een bezoek overwaard en het is er buitenge woon gezellig. NIEUWVEEN EEN ARBEIDSONGEVAL Tijdens werkzaamheden op de ter reinen van de landbouwer R., had de arbeider A. L. het ongeluk van een ongeveer vijf meter hoge stroo- schelft te vallen. De ontboden arts liet het slachtoffer per ziekenauto naar een der ziekenhuizen in Lei den vervoeren. L. klaagde over pij nen in de rug. Na 't maken van foto's achtte men opname noodza kelijk. De wachtmeester le klasse der Rijkspolitie J. C. Tintel, Postcom- mandant, is met ingang van 1 Juni 1.1. bevorderd tot Opperwachtmees ter. ZOETERWOUDE Pater A. Benschop vertrekt De zeereerw. heer A. Benschop O.S.Cr, is overgeplaatst naar het klooster van de Kruisheren te LJssel- monde. Het vertrek van pater Ben schop, dat op 1 Sept. bepaald is, be tekent voor Zoeterwoude een zeer groot verlies. Gedurende 15 jaar heeft deze ijverige priester op veler lei gebied in Zoeterwoude veel tot stand gebracht. Vooral in de paro chie van de H. Kruisverheffing had hij een zeer veelzijdige taak. De Katholieke Actie dankt aan hem de oprichting en het bloeiend voortbestaan. Van de Kath. Biblio theek te Leiden was pater Benschop censor en met grote ijver richtte hij in Zoeterwoude een afdeling op van deze bibliotheek, die zelfs in de oor log in stand is gehouden en met gro te zorgen is voortgezet. De grootste verdienste van pater Benschop ligt in 't mannelijk jeugd werk, dat dank zijn onverflauwde ijver reeds jarenlang een zeer hoge bloei bereikt. De grote moeilijkhe den, leiders voor de verkennerij te hebben, werden steeds door zijn per soonlijk contact opgelost. De Maria- congregatie verliest ook een zeer toe gewijde directeur. De cursus voor godsdienstige ontwikkeling van 18- jarigen was aan zijn leiding toever trouwd. Wel het hoogst was zijn ijver voor het parochieel werk, vooral bij het organiseren en regelen van de plech tige gebeurtenissen in de kerk. Pater Benschop is ook voorzitter van de commissie tot uitgave van een systematische catalogus van de afdeling philosofie van alle Neder landse en seminarie en kloosterbi bliotheken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2