S)e CddóeSoti/^o/nt DE TOESTAND IN TEHERAN Buitenland maakt meer drukte dan de Marokkanen Teheran maakt zich gereed voor ontvangst van de Sjah De levensloop van generaal Zahedi werd gekenmerkt door onrust Pasja's wezen nieuwe Iman aan Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12972 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 SENSATIONELE WEEK PRECIES OP DE DAG, dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Forster Dulles, in het openbaar verklaarde niet te ge loven in de Russische waterstofbom, brachten de atoomdeskundigen van Malenkov ergens in Siberië een der gelijk projectiel tot ontploffing. Dat was bepaald onprettig voor de minister. Waarschijnlijk zou hij heel wat har tige commentaren te 'slikken hebben gekregen, ware het niet, dat gedu rende deze week doorgaans beho rende tot de bekende komkommer tijd ook nog enkele andere bom men waren gebarsten. Het begon met de Russische nota betreffende de hereniging van Duits land, waarmede de Sovjet-Unie wat oude kost, smakelijk opgewarmd deze keer, opdiende midden in de West- Duitse verkiezingsstrijd. Er werden aanlokkelijke beloften gedaan. Ver trek van de bezettingstroepen en toe stemming voor een Duitse wapenin dustrie. De reacties uit Duitsland wijzen er echter op, dat het effect vara deze beloften niet zo erg groot is. Het West-Duitse wantrouwen je gens de Sovjet-Unie is daarvoor te groot. Misschien kan men de nota ook nog beschouwen als een poging om Parijs en Londen te overtuigen, dat het beter is om Duitsland van een bondgenootschap' met Amerika af te houden. De Russen speculeren name lijk heel duidelijk op de vrees voor een herlevend militarisme van Duits land, waaraan zowel Engeland als Frankrijk- onderhevig zijn. Voor de rest brengt de nota niets nieuws. Het Westen wenst eerst ver kiezingen in Duitsland en dan een vredesverdrag met de regering van een herenigd Duitsland, de Sovjet- Unie wil de omgekeerde volgorde. Dat is tenslotte haar enige kans, om voldoende communistische- invloed in de leiding van een nieuw Duitsland te verzekeren. Terwijl de franse regering gebukt gaat onder de talrijlte moeilijkheden rond de staking, heb ben de pasja's van de oppositie-groe pen in Marokko een dankbaar ge bruik gemaakt yan het machtsvacuüm in de Franse politiek, om een kwestie af te handelen', die al lang zwevende was. De sultan moest op twee fron ten terrein prijs geven. Op de eerste plaats werd zijn religieus prestige geknakt en vervolgens moest hij Ook nog de hem ongevallige hervormings maatregelen bekrachtigen, welke door de Fransen werden geëist. Hiermede leek de zaak afgedaan en algemeen vermoedde men, dat de opstandige pasja's voorlopig zouden moeten afzien van hun pogingen, om de sultan te onttronen. Maar zo eindigde de geschiedenis toch niet! t)e aanhangers van de machtige Glawi namen geen genoegen met de bereikte resultaten en trokken zwaar bewapend op naar de residèn- tie van de sultan. Alleen snel ingrij pen. kon toen nog een ramp voorko men. De Franse resident-generaal trachtte de sultan over te halen tot aftreden, maar toen dit niet lukte, werd de souverein verwijderd. Reeds dezelfde dag werd de neef van de sultan, die reeds eerder tot geeste lijk hoofd van Marokko was uitge roepen, verzocht om de plaats van zijn oom ira te nemen. Hoewel er belangrijke groepen zijn, die met deze gang van zaken niet in stemmen, Valt het nog moeilijk te voorspellen, hoe de toestand in Ma rokko zich verder zal ontwikkelen. OOK WAT PERZIë BETREFT, vraagt men zich af, wat de toe komst brengen zal. Mossadeq, de ex ponent van het nationalisme door zijn anti-Britse oliepolitiek, is ten val ge bracht, ondanks het feit, dat het na tionalisme in het Nabije en Midden- Oosten een zeer sterke kracht is. Hij had bovendien bij de laatste verkiezingen gewonnen. Zijn conflict met de Sjah, dat nog maar een dag oud was, was in zijn voordeel beslist. De Sjah verliet het land en dacht er dus blijkbaar precies zo over. Maar het zwakke punt van Mossa deq was, dat zijn extreem-nationa listische anti-Britse politiek hem, bij na met natuurnoodwendigheid, in de armen van Rusland drijven moest. En Rusland is van oudsher een bedrei ging voor Perzië. Rusland heeft al van de czarentijd af een politiek ge voerd die het land opening naar de wereldzeeën moet geven. Die opening heeft het momenteel alleen aan de Noordelijke IJszee met de havenstad Archangel. In de Oostzee wordt het er door de Sont van afgehouden. In de Middellandse Zee door de Turkse zee-engten. En op de weg naar de Indische Oceaan ligt Perzië. Als Per zië in de Russische invloedssfeer zou komen zou dat een revolutie in de wereldverhoudingen betekenen. En uiteraard zou dat voor het Perzische nationalisme de genadeslag zijn. De Sjah zal voor moeilijke proble men komen te staan. Toen hij Vrij dagochtend uit Rome vertrok, moest hij de Britse verslaggevers achterla ten. Hij excuseerde zich en iemand uit zijn gevolg verklaarde de Brit ten, dat er een telegram uit Teheran was gekomen met de waarschuwing „vooral geen Engelsen mee te bren gen". Wij zijn benieuwd, of het re- giem-Mossadeq nog op andere ma nieren zal doorwerken in „het land van de Sjah". X. Afzetting sultan Marokko Met alle daaraan verbonden cere monieel in Sidi Mohammed Moulai Arafa in tegenwoordigheid van een duizendtal Marokkaanse hoogwaar digheidsbekleders tot sultan uitge roepen. Vandaag zal hij per speciale trein in de hofdstad Rabat aanko men, om zich te vestigen in het kei zerlijk paleis. Bij de laatste plechtigheden, die Vrijdag aan de graftombe van Mo hammed te Mekka door de bede- vaartsgangers werden gehouden, heeft president Naguib Allah in een gebed verzocht de Marokkanen te wreken. Zijn gebed werd door vele duizenden mannen en vrouwen, on der wie vele Noord-Afrikanen, her haald. Naguib had Vrijdagmorgen, voor hij zich naar de graftombe begaf, ver nomen, dat de Sultan is afgezet. In Cairo verklaarde de Sjeik Ab- del Latif Deraz, de vice-rector mag nificus van de Mohammedaanse uni versiteit Al Azhar, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Marokko: „De kruistochten duren voort. Het Westen zet zijn strijd tegen- de Islam voort". Volgens de rector magnificus wor den de mohammedanen in Noord- Afrika door de Fransen, in Egypte, Perzië en Pakistan door de Engelsen vervolgd. De mohammedanen dien den zich te verenigen en te trachten zich door middel van economische en militaire maatregelen van de bezet ting der westelijke landen, „die de vijanden van ons geloof zijn" te be vrijden. Reactie in Frankrijk. Het doortastende Franse optreden in Marokko het afzetten en ver bannen van sultan Sidi Mohammed en zijn vervanging door de kort gele den gewijde „leider van de gelovi gen" Moelai Ben Arafa heeft tot dusver meer opwinding gewekt in Parijs dan in Marokko, waar kalmte heerst, aldus Reuters correspondent Harold King. In Parijs beschuldigt men in linkse bladen en in enkele conservatieve kringen plaatselijke regeringsfunctio narissen ervan, dat zij de pasja van Marrakesj hebben aangemoedigd bij zijn opstand tegen de ex-sultan zon der goedkeuring en zelfs in strijd met de. instructies uit Parijs, Niettemin is men het er te Parijs algemeen over eens zelfs onder degenen die het afzetten van sultan Sidi Mohammed afkeuren dat de gang van zaken in overeenstemming is met de wensen van de meerderheid der Marokkanen en met die van de meeste Fransen in het protectoraat. Wil van het volk. Driekwart van de bevolking van bijna tien millioen zielen in Ma rokko zijn zwervende btrgbewoners en stammen uit de vlakten, die aan hangers zijn van de pasja van Mar rakesj, voor hen het symbool van een traditiegetrouwe en semi-feodale le venswijze, waaraan zij sterk gehecht blijven. Deze mensen stellen geen belang in de nationalistische cam pagnes van de nieuw-rijken en mid denklassen van Casablanca en an dere grote steden. Zij interesseren zich ook niet voor de oproepen van de communistische partij, die haar aanhangers onder een zeer arm stads- proletariaat heeft. De groep van Arabisch-Aziatische landen bij de Ver. Naties heeft Vrij dag eenstemmig besloten de kwestie- Marokko „onmiddellijk"- voor de Vei ligheidsraad te brengen. De voorzitter van deze groep, de Syriër Zei Neddin, deelde, voegde hieraan toe, dat een resolutie van de groep over Marokko in voorbereiding is en. bjranenkrort beschikbaar zal komen. Op een persconferentie verklaarde hij, dat de groep de sultan en het volK van Marokko in hun strijd voor vrijheid zou blijven steunen. Zei Neddin trachtte Donderdag te vergeefs de kwestie-Marokko ter sprake te brengen in de politieke commissie. Opstand in Amerikaans tuchthuis. Ongeveer de helft van de 600 ge vangenen in het tuchthuis van de staat Washington zijn Donderdag avond in opstand gekomen. Zij sta ken vijf tot het tuchthuis behorende gebouwen in brand en verhielden een cellenblok. Vóór de orde hersteld was, vielen er één.dode en drie gewonden. De ongeregeldheden begonnen op het recreatieterrein. Men vernielde de meubels in een van de beide cel lenblokken en sloeg de ruiten in. Drie uur later probeerden zes ge vangenen uit te breken. Zij werden door de wacht beschoten. Een van hen werd gedood en drie anderen gewond, van wie twee ernstig. De schade door de gevangenen aangericht loopt in de honderddui zenden dollars. TRIOMFTOCHT BEGONNEN Een zonderling radiobericht In Teheran wordt met man en macht gewerkt, om de Sjah een waardige ontvangst te bereiden. Dat is overigens geen gemakkelijke op gaaf De regering zag zich eerst ge plaatst voor de moeilijkheid, om alle leuzen van de regering-Mossadeq van muren en schuttingen te verwijde ren en daarna om diezelfde muren en schuttingen te voorzien met „Leve de Sjah" a. a Millioenen van deze leuzen wenst de regering in Teneran te zien. Nu schijnt het muurschilde ren vooral als het mag erg een tonig te zijn en daarom was de plaat selijke bevolking niet in staat een enthousiasme op te brengen, voldoen de voor het aantal gewenste leuzen. De regering heeft derhalve alle werklozen via de arbeidsbeurzen op geroepen om een potje verf en een kwast te halen en tegen een behoor lijk uurloon wat vriendelijkheid op cie muren te kladderen. Ook voor het aanbrengen van versieringen zijn on telbare arbeiders in touw. Het was de*bedoeling, dat de Sjah vandaag 6.45 uur met zijn particu liere vliegtuig naar Teheran zou te rugkeren, maar gisteravond riep ra- dio-Teheran plotseling om, dat de aankomst van de Sjah in zijn hoofd stad een week was uitgesteld en hij gedurende die tijd nog in Bagdad zou bii.jven. Daar verklaarde de piloot van de Sjah evenwel, dat hij nog geen nieu we instructies had gekregen en nog altijd de bedoeling had Zaterdagmor gen vroeg met de vorst op te stijgen. De Sjah is gistermiddag om 14.15 uur plaatselijke tijd met de K.L.M.- Constellation „Tilburg" in Bagdad aangekomen. Hij werd op het vlieg veld begroet door kroonprins Ab- doellilah en verscheidene ministers en autoriteiten van Irak. Toen de Sjah uit het vliegtuig stap te speelde een militaire kapel het Perzische volkslied, dat gevolgd werd door dat van Irak. De Sjah inspecteerde vervolgens de erewacht. De Sjah zou de nacht doorbrengen bij zijn „goede vriend", koning Fei- sal, en zou vanmorgen ira zijn parti culiere toestel doorvliegen naar zijn land. De Sjah vertelde, dat hij zelf het toestel zal besturen. Keizerin Soraya zal, naar de Sjah zei, „zeer spoedig" volgen. De gecharterde Constellation werd door acht vliegtuigen van de lucht macht van Irak naar Bagdad geëscor teerd. SJAH IN TEHERAN. De Sjah van Perzië is hedenoch tend met zijn eigen vliegtuig uit Bagdad naar Teheran vertrokken. De Sjah werd op het vliegveld van Bagdad uitgeleide gedaan door kroonprins Abdoellah van Irak en leden van het Iraakse kabinet. De Sjah bestuurde zelf zijn vliegtuig. Tweede piloot was majoor Khatimi, die de Sjah heeft vergezeld vanaf zijn vertrek uit Teheran, Zondag jl.. Even voor twaalven landde de Sjah op het vliegveld Mehrabad bij Teheran, waar hij werd verwelkomd door premier Zahedi. Pantserwagens en militairen in Te heran hebben Vrijdagmorgen inge grepen bij enkele betogingen voor Mossadeq, welke in wijken van het centrum door enkele honderden per sonen op touw gezet waren. Hier zien we hoe de militairen een aantal be togende aanhangers van Mossadeq wegvoeren. Generaal-majoor Fazlollah Zahedi, de nieuwe premier van Perzië, wordt vaak vergeleken met generaal Naguib het staatshoofd van Egypte. In ieder geval gaat deze vergelijking in zo verre op, dat beide generaals plotse ling in het middelpunt van de be langstelling zijn komen te staan, nadat men tevoren weinig over hen had vernomen. Zahedi werd 60 jaar geleden te Hamadan, de hoofdstad van een pro vincie ten Noorden van Ispahan, ge- dit "mee- boren. Zijn vader, de rentmeester Een raad van Pasja's en Kaids verenigd te Marrakech op initiatief van El Glaui heeft de Sultan van Marokko het religieuze leiderschap ontno men. Er werd een nieuwe „Iman" aangewezen, nl. Sidi Mohammed Ould Moulay Arafa. F1 Glaoui (links) ziet toe bij het ondertekenen door Pasja's en Kaids van de proclamatie. van een rijke sjeik, was een vermo gend man. Zahedi jr. ging in het le ger om te voorkomen, dat zijn bezit tingen zouden worden onteigend door Reza Sjah, de vader van de tegenwoordige vorst. Toen hij de rang van kolonel had gekregen, werd hij gouverneur van Gilan, in het Noorden van het land. Op last van de Sjah bestreed hij hier meedogenloos het communisme, dat vele aanhangers telde. Van com munistische zijde werd hij van vele wreedheden beschuldigd. In die tijd had hij onder zich een jónge luitenant, genaamd Razmara, die later, toen hij premier van het land was geworden, werd vermoord en opgevolgd door dr. Mossadeq. Van 192>2 tot 1928 voerde Zahedi het bevel over de troepen in Sjiraz, waar hij een welwillende houding aannam jegens groepen, die de pro vincie van Perzië wilden afscheiden. In deze periode onderdrukte hij een opstand van een plaatselijke sjeik, Moehammerah, een actie waaruit hij grote financiële voordelen trok. In het jaar 1931 werd hij hoofd van de politie te Teheran, welke post hij het Verhouding tot de Sjah niet altijd goed volgende jaar verliet om adjudant van de Sjah te worden, met de rang van generaal. In de tweede wereldoorlog ijverde generaal Zahedi met enige anderen voor de Duitse belangen in Perzië. Zij waren van oordeel dat er een „derde macht" nodig was tegenover de Russen en de Britten, die het land bezet hielden. Zahedi, die in die tijd legercommandant in het gebied van Ispanhan was waar hij er van werd verdacht, iets te maken te heb ben met het hamsteren van graan stond in contact met de stamhoofden in het Zuiden en met het Perzische leger in het Noorden. Zijn plan om steun te verlenen aan een voorge nomen aanval van Duitse parachu- (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. NOG ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Overdag iets minder koud. Aan vankelijk krachtige, aan de kust nu en dan harde, later wat afne- mende wind tussen Noord-West en Zuid-West. 23 Aug.: zon op 5.36 en onder 19.48; maan op 19.05 en onder 3.23 uur. 24 Aug.: zon op 5.38 en onder 19.46. maan op 19.24 en onder 4.55 uur. Het weer in Europa tisten werd verijdeld door de Britse Britse brigade-generaal Fitzroy Mac lean. Zahedi werd gevangen geno men en voor de rest van de oorlog in Palestina vastgehouden. Na zijn vrijlating in 1945 keerde de generaal naar het Zuiden terug als inspecteur van de strijdkrachten. Ook nu weer steunde hij in het ge heim de onafhankelijkheidsbeweging. Hij werd echter naar Teheran terug geroepen, waar hij de betrekkelijk onbetekenende post van voorzitter van de vereniging van officieren kreeg. Weldra kwam hij in contact met dr. Mossadeq, die toen nog een ge wone afgevaardigde in .de Kamer was, en sloot zich aan bij diens groep, welke zich verzette tegen de groeiende macht van generaal Raz mara en de nationalisatie van de Brits-Perzische oliemaatschappij voor stond. In 1949 benoemde de Sjah, die ten slotte ook de sterk toenemende in vloed van Razmara begon te vrezen, generaal Zahedi, tot. hoofd van de politie. Na de moord op premier Raz mara werd Zahedi minister van bin nenlandse zaken in het kabinet-Ala, dat reeds na drie maanden door een rpgering onder Mossadeq werd op gevolgd. De generaal behield zijn nog enige maanden, doch trad toen af om de eerste minister in de senaat te bestrijden. Door deze te be schuldigen van spionnage ten be hoeve van een niet nader genoemd land, zocht hij zi>n toevlucht in het Senaatsgebouw. Onder valse voor wendselen naar buiten gelokt, werd hij gearresteerd en enige dagen vast gehouden. Toen kort daarna het ge rucht ging, dat de Sjah het land zou verlaten, werd hij er van beticht een royalistisch complot te smeden en zijn broer, kolonel Zahedi, werd gearresteerd. Zelf wist hij te ontko men en zich schuil te houden in de omgeving van de hoofdstad, van waar hij dan nu als overwinnaar is teruggekeerd. In de politiek is de nieuwe premier allereerst een patriot. Hij is anti communistisch, maar ook anti-Brits. Hij steunt de Sjah, hoewel zijn be trekkingen tot de vorst niet altijd even goed zijn geweest. max. neersl. weer temp. afg. gist. 24 u. HELSINKI geh. bew. 20 3 STOCKHOLM 17 8 OSLO regen 16 9 KOPENHAGEN regen 19 7 AMSTERDAM zw. bew. 15 12 EDINBURGH zw. bew. 18 0.2 LONDEN licht bew. 19 1 LUXEMBURG zw. bew. 19 23 PARIJS licht bew. 21 0.2 BORDEAUX licht bew. 21 6 GRENOBLE zw. bew. 24 9 NICE licht bew. 26 0 GENEVE zw. bew. 22 15 ZURICH regen 20 9 LOCARNO licht bew. 20 31 BERLIJN zw. bew. 23 0.5 FRANKFORT nevel 23 0.5 MUNCHEN geh. bew. 25 20 WENEN regen 31 4 INNSBRUCK regen 21 30 ROME geh. bew. 31 0 Ook morgen: Koud en buiïg Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren met re gen over ons land trok, was vanmor gen bij de zuidkust van Noorwegen aangekomen. De regenhoeveelhe- den, die gisteravond gemeten werden, waren op sommige plaatsen zeer groot. Zo werd b.v te Leeuwarden 39 en te de Bilt 24 mm regen geme ten. Intussen bleef de luchtdruk op de gehele Noordzee laag. Het lagedruk gebied is gevuld met vrij koude en zeer onstabiele lucht, zodat er op uit gebreide schaal buien in voorkomen. In Engeland en ons land gingen deze plaatselijk rnet onweer gepaard. De krachtige westelijke winden dra gen ertoe bij het weer een onaange naam karakter te geven. Aangezien de genoemde depressie dicht bij ons land blijft, is te verwachten dat het koude en buiige weer morgen zal voortduren. Korreltje Zichzelf te beheersen is de grootste heerschappij, Seneca

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1