Zuid Slavië leidt voor de Trofeo Italia Nederland capituleerde voor Hongaarse overmacht3-6 Op Olymp. Spelen twee deel nemers per land per nummer De a.s. wereldwielerkampioenschappen te Zürich Zwitserland vraagt zich af, of Hugo Koblet zal starten Engeland won de Ashes" en vergat alles VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANTTWEEDE BLAD PAGINA 1 De resultaten van gisteravond NIJMEGEN. (Van een speciale ANP-verslaggever). Wat velen in het diepst van hun hart hadden ge hoopt, is niet gebeurd. Het Neder lands zevental, ongewijzigd gelaten na de goede overwinning op Bel gië, heeft de strijd tegen Hongarije verloren. Met 63 bleven de Ma- gyaren in de meerderheid. In alle onderdelen van het spel toonden de Hongaren hun meesterschap. Bal- technisch waren zij de meerderen van onze landgenoten, maar wat mis schien nog meer de doorslag heeft gegeven was het hogere tempo, dat zij dank zij hun grotere zwemcapa* citeiten konden onderhouden. Wan neer het Nederlands zevental ooit een speler als Cor Braasem heeft gemist, was het in deze ontmoeting, waarin juist het snelle opzwemmen van de vleugel-aohterspelers Gyar- mati en Markovics zo'n belangrijk element was. Voortdurend zwommen deze heren zich los van Smol en Cabout en bei de Nederlanders mogen dan nog zulke goede sprinters zijn, op Hongaarse geweld konden zij geen afdoend antwoord vinden. Bijlsma probeerde zich wel steeds uit de de fensie los te maken, maar het felle schot, dat deze rushes zou moeten besluiten, bleef uit en weg waren de Hongaren dan weer. Zwarte kaartjes De wedstrijd genoot een overwel digende belangstelling. Voor het eerst in de Nederlandse zwemge schiedenis bestond er een zwarte handel in toegangskaarten. Voor passe-partouts werden in de loop van de dag steeds hogere prijzen geboden. Tegen het aanvangsuur was de koers het vijfvoudige van de normale prijs. Tot de laatste plaats waren de tri bunes volgepakt met meer dan 3500 enthousiasten, die zich niet lieten verjagen door de stortbuien, die af en toe boven de Goffert losbarstten. Konderden hadden genoegen moeten nemen met een plaatsje op de koude stenen rond het bassin toen de Bel gische scheidsrechter de ploegen van Nederland en Hongarije liet uit- zwemmen. De spanning was voel baar en aan de spelers was duide lijk te merken, dat hier veel- op het spel stond. Korevaar, die zijn vijf tigste interlandwedstrijd speelde en daarvoor dus zoals tevoren door de voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries aan de spelers was me degedeeld de zilveren medaille van de KNZB zal ontvangen, liet in de eerste fase enkele ballen een voudig uit zijn handen vallen. Het eerste doelpunt van de Hongaren leek ons eveneens te wijten aan ner vositeit van de Nederlanders. Er was nauwelijks een minuut gespeeld, teen Markovics er tussenuit trok. Korevaar ging achter hem aan, maar hij kon hem niet houden. Toch zou er niets gebeurd zijn, wanneer van Gelder zich volledig had geconcen treerd, maar toen Markovics een vrij tam schot afzond kon hij het ZwarteTrofeo-handel In Nijmegen, in deze dagen ver zamelplaats van alles wat maar enigszins met zwemmen, in het bij zonder met waterpolo te maken heeft, is de zwarte handel terugge keerd. Dit keer zijn het echter niet, zoals in de jaren '40'45 levens middelen of andere noodzakelijke levensbehoeften, die op illegale wijze van de hand worden gedaan. Nee, het gaat thans omplaats- kaarten voor het tournooi om de Trofeo Italia, en dan in het bijzon der voor die, waarop men heden avond het fraaie Goffertbad zal kunnen binnengaan. Want voor de ontmoeting NederlandZuid Slavië blijkt zo'n enorme belangstelling te bestaan, dat voor toegangsbewijzen steeds hogere prijzen worden be taald. Voor een passe-partout oorspronkelijke prijs 12,50 werd Donderdagochtend, toen dit partout dus nog voor drie dagen geldig was, zestig gulden geboden alleen omdat de belangstellende Ne derland tegen de Zuidslaviërs in actie wilde zien! niet verder dan tot een nogal onbe holpen armzwaai brengen. Het was het eerste resultaat van het sterke Hongaarse aanvalsspel, waarin de combinatie zo zuiver was als kristal. Als een typisch verschijnsel van het spelen tegen een overmacht ging Smol op een gegeven moment bin nen de vier-meterlijn zo zwaar over zijn man heen, dat referee Bauwens niets anders kon doen dan de Ne derlandse linksvoor op het droge zenden en een strafworp geven. Gyarmati voltrok het vonnis meedo genloos. HetNederlands zevental liet zich niet ontmoedigen. Het had voor he tere vuren gestaan en precies een jaar geleden een 40 achterstand tegen diezelfde Hongaren volledig opgehaald. De jongens zwoegden, dat het een lieve lust was, Cabout zwierf over het gehele veld, Sievers leverde een titanenduel met midvoor Szivös, Smol en Bijlsma sprintten kris kras van de ene 'hoek naar de andere, maar het plaatsspel van de fors ge bouwde Hongaren was de mannen van Frans Kuyper tenslotte te mach tig. Ook toen Vizvari, die van Feg- gelen constant in een innige om strengeling gevangen hield, het wa ter moest verlaten. Wat de Hongaren al meer hadden laten zien in dit tournooi, werd ook nu weer prachtig uitgevoerd. „Geordende wanorde", zouden wij het spel van de verdedi ging tegen de numeriek sterkere Ne derlanders kunnen noemen. Alle Hongaren bleven op hun eigen helft en voorkwamen met welhaast blin delings overnemen elke vrije kans. Tot Markovics er tussenuit trok en Cabout hem niet meer te pakken kon krijgen. Van Gelder was kans loos op het schot van de Hongaar. Bijlsma en van Feggelen kregen en kele kansen, maar gevaarlijk waren hun schoten niet. Toch werd Broros nog voor rust gepasseerd door van Feggelen, die via Bijlsma een goede pass van Smil keurig verwerkte (1-3). Vervlogen hoop. Er kwam weer een sprankje hoop voor Nederland en luide aangemoe digd door de duizenden zwommen de jongens voor de tweede helft uit, maar tegen dit geladen Hongaarse team was geen kruid gev/assen. Gyarmati zag een gaatje was ineens in volle sprint en vóór de Nederland se verdediging zich had hersteld was het 1—4. Langzaam maar zeker zakte de Nederlandse tegenstand ineen. Szi vös was de eerste, die van de ver slapping gebruik maakte met het scoren van het vijfde Hongaarse doelpunt (15.) Nederland kon voor het eerst weer van zich doen spre ken toen Bolvari zich te buiten ging en de kant moest opzoeken. Nu werd geen fout gemaakt in de poging het Hongaarse cordon te doorbreken, hoewel het doelpunt van Bijlsma na aangeven van Smol toch ook weer niet uit vrije positie werd gemaakt (2—5). Het Nederlands zevental bleef dap per doorvechten, maar de overmacht was te groot. Geen keer kregen onze landgenoten de gelegenheid hun vrije samenspel, dat België had ver pletterd, uit te voeren. Na een rush van Markovics werd het nog 26, vóór Karpati, die Korevaar wel wat al te opzichtig aan zijn been trok, er werd uitgestuurd en Cabout van een fout bij het plaatsen gebruik kon ma ken (36). Zo verloor Nederland deze kans loze strijd. Kansloos voor de eerste plaats is het zevental echter nog niet. Immers ook het Hongaarse ze vental heeft reeds een wedstrijd ver loren. NederlandZuidslavië zal dus hedenavond van het allergrootste belang zijn. België-Italië 2-3 Wat de overige wedstrijden betreft. België leverde een teleurstellend spelletje tegen Italië, dat vrij spoe dig na het begin een achterstand op liep toen Smits een vrije kans op uitstekende wijze benutte. Toen van der Steen er korte tijd later 20 van maakte, leken de Belgen op een ge makkelijke overwinning af te zullen De waterpolowedstrijd NederlandHon garije, welke in het tournooi om de Trofeo Italia Donderdagavond te Nijme gen werd gespeeld is door de Hongaren met 63 gewonnen. Hier zien we de Hongaren hun eerste doelpunt maken door de schutter Markovics. gaan. Maar de Italianen dachten er kennelijk anders over. Na de hervat ting namen zij langzaam maar zeker het initatief in handen en terwijl de Belgen de ene fout op de andere De eerste wedstrijd van het tournooi om de Trofeo Italia te Nijmegen op Donderdag ging tussen Nederland en Hongarije. De Hongaren wonnen met 63, na bij rust reeds met 31 te hebben geleid. Italië won van België met 3 2. Bij rust hadden de Belgen met 20 de leiding. Zuid-Slavië won van Spanje met 71. Bij rust hadden de Zuid-Slaviërs een 40 voor sprong. Na de derde dag luidt de stand: 1. Zuid Slavië 2. Nederland 3. Hongarije 4. Italië 5. Spanje 6. België (Advertentie). begonnen te stapelen, werd het Ita liaanse samenspel zuiverder en ver rassender van uitvoering. Rubini was de eerste, die Desmet passeerde na een snelle rush vanuit het achter veld. Mannelli zorgde voor de gelijk maker en Peretti bracht zijn team tenslotte de overwinning (23). Z. - Slavië-Spanje 7-1 Aantrekkelijker was de strijd tus sen Zuid Slavië en Spanje, al ont brak hierin na de eerste minuten alle spanning. De Zuidslaviërs gaven een prachtige demonstratie in de be langrijke onderdelen plaatsen en schieten. Stakula en Radonic ver tolkten de heldenrollen in dit schut tersfeest. Kurtini, anders zo produc tief, deed het dit keer kalm aan. Hef einde kwam met 71 voor de Zuid- Slaviërs. Spaarde de Zuidslavische reus „Jobo" zich voor de wedstrijd tegen Nederland? In spanning wacht Nijmegen, of la ten wij maar zeggen Nederland, op deze onmtoeting, die zo niet de be slissing ,dan toch het antwoord op vele vragen zal brengen. FINA STELT IOC VOOR: Onder voorzitterschap van de Argen- Tevens zal aan het IOC worden voor- tijn L. Negri werd in het stadhuis te gelegd, nu de vlinderslag en schoolslag Nijmegen een bestuursvergadering van sedert het congres te Helsinki in 1952 de internationale zwemfederatie (FINA) i als twee aparte zwemslagen worden be- gehoiiden. I schouwd, aan het Olympisch programma Door het bestuur werd besloten, dat de nummers 200 meter vlinderslag he- alleen het congres zal mogen beslissen, of protesten tegen de leiding van de scheidsrechter in een erkend internatio naal tournooi mogelijk zijn of niet. In de middagzitting was het belang rijkste punt van de agenda het verzoek van het Internationaal Olympisch Co mité om een voorstel in te dienen tot reducering van het aantal deelnemers op de Olympische Spelen. Na langdurige bespreking, werd ten slotte besloten aan het IOC voor te stel len het aantal deelnemers per land per nummer van drie op twee te brengen, geen reserves voor de estafetteploegen toe te laten en ten slotte het aantal waterpolospelérs, dat kan worden inge schreven, te brengen van elf op tien. Dit voorstel zal vergezeld gaan van de voorwaarde, dat ook voor de andere sporten op de Olympische Spelen een dergelijke beperking zal worden door gevoerd. Kijkje" in het Ned. trainingskamp Heel Zwitserland zit in spanning te wachten op een belangrijke beslissing: zal Hugo Koblet, nauwelijks hersteld van zijn zware verwondingen, tijdens de Tour de France, in de Pyreneeën door een val opgelopen, aan het wereldkam pioenschap deelnemen, of zal zijn me dicus een afwijzend advies geven? Nog geen week geleden verscheen Koblet voor de eerste maal op de baan van Oerlikon. Het wonderlijke feit deed zich voor, dat hij beter op de fiets uit de voeten kon, dan lopend. Want als hij wandelde moest hij enkele dagen gele den nog gebruik maken -van een stok. Maar zodra zoemden de bandjes van de fiets van Koblet weer over de cemen ten banen van Zürich of alles draaide weer even soepel mee. Wij zagen hem achter een kleine handelsmotor trai- ngsronden afleggen en dat gebeurde in een hoog tempo, dat Koblet zeer ge makkelijk, en volkomen beheerst kon volgen. Toen wij hem zo zagen rijden, konden wij ons moeilijk realiseren, dat wij deze koene Zwitserse weg- en baan renner ruim een maand geleden bij de afdaling van een der moeilijkste Pyre- neeëntoppen nog uitgeput en lijkbleek aan de kant van de weg hadden zien liggen, bebloed en kreunend van pijn wegens de verwondingen aan het hoofd, de borstkas en een der dijbenen. -.En onze Zwitserse collega's fluisterden ons andaag op de Oerlikonbaan in het oor, dat Koblet zeker aan de achtervolging zal deelnemen. Niettemin nemen de verstandige ex perts aan, dat de medicus in deze zaak wel het laatste woord zal hebben en aangezien Koblet een wijs man is, zal hij diens beslising wel aanvaarden. In ieder geval staat het vast, dat Koblet over twee weken aan kleine wegwed strijden kan deelnemen Italiaanse invasie verwacht. Voorde Zwitsers betekent een even tueel niet-deelnemen van Koblet aan de wereldkampioenschappen natuurlijk een grote teleurstelling. De organisato- r enhebben overigens nog meer zorgen aan het hoofd. De leger-autoriteiten heb ben geweigerd om circa 1000 recruten voor Lugano ter beschikking te stellen. Het was de bedoeling, dat deze solda ten mee zouden helpen het circuit, dat 15 km. lang is, hermetisch af te sluiten. Maar de militaire autoriteiten hebben afwijzend beschikt en nu is Luganb 'fh last.. Want hoe kan men in ruim; een week duizend ordebewakers uiF_ de grond stampen? En dat die nodig" zul len zijn, moge blijken uit de aantallen bezoekers, door de organisatoren -voor de beide wegwedstrijden verwacht. In dien de weersomstandigheden gunstig zijn, rekent men te Lugano op de tvfeede dag. als de professionals rijden, op niet minder dan 300.000 bezoekers, onder wie zich zeker 150.000 tot 200.000 Italianen zullen bevinden. De douane-beambten en de grenspolitie nemen speciale maat regelen Maar als het circuit niet be hoorlijk kan worden afgesloten vreest men de Italiaanse invasie niet het hoofd te kunnen bieden. En de Zwitserse Wielerbond wil zo gaarne aan de Inter nationale Wielerfederatie en aan. de verzamelde Europese sportjournalisten tonen, dat men best in staat is om de wereldkampioenschappen op verantwoor de en ordelijke wijze te organiseren^ De baan is prima Om op de baan terug te kornet: *de stad Zürich heeft voortreffelijk haar best gedaan om renners, officials en pers op prettige wijze te ontvangen. De ge meente, eigenaresse van de open baan, heeft voor bloemen en aardige aankle ding gezorgd. De baan bevindt zich in een uitstekende toestand, er zijn nieuwe tribunes bijgebouwd, kortom, alles ziet er voortreffelijk uit. Alleen de cabines van de renners bevinden zich altijd nog in primitieve staat. Zo troffen wij Piet van der Heyden, in cabine nummer 27 aan, mopperend op de organisatoren, die voor de Nederlandse ploeg, die uit tien man bestaat, slechts een hokje van twee bij drie meter ter beschikking hadden gesteld, waarin nauwelijks de massage tafel een plaats kon vinden. En die massage-tafel was zo wankel, dat toen Van der Heyden de spieren van Jan Pronk een flinke beurt wilde geven, onze stayer bijna van de schraag rolde. De andere „Grote Pieten" werden te hulp geroepen. Piet Aandewiel scharrelde planken en een zaag op. Piet Gommans kwam met een hamer en spijkers aan dragen en zo improviseerden de drie Pieten een massage-bank, welke wat steviger op zijn poten stond. Chef d'equipe John van Eek zal vandaag zijn invloed laten gelden om nog een tweede cabine voor de Hollanders te verkrijgen. Want dan komen met het vliegtuig Arie van Vliet, Jan Derksen en Piet van Heusden in Zürich aan en is de baan- ploeg volledig. Ned. ploeg in training. Jan Pronk heeft Woensdag en Don derdag voor het eerst weer getraind. De laatste maai, dat hij op de baan reed, was te Amsteerdam. een week geleden, toen hij met meer dan 38 graden koorts door een angina op zijn stayersfietsje was geklauterd. Toen had hij rust moe ten houden Woensdag was hij met De Graaf van Amsterdam vertrokken. En had een wegfiets genomen en de afstand naar Bazel van 85 km. als training ge reden. En ook deze Donderdag had hij weg getraind, de zon had hem beide dagen goed gedaan, hij zag er bruingebrand uit en hij voelde zich kip lekker. Cor Bijster heeft Donderdagavond met Wiersma achter de motor gereden. „Het ging prima, ik ben best tevreden' klaarde Bijster. Voor Bijster was deze training zeker nodig, omdat de Haar lemmer in zijn wielerloopbaan pas één keer achter de motor op de Oerlikon baan heeft gereden. Jan Hijzelendoorn en Frans Mahn, de beide Amsterdammers, hebben Donder dagmiddag eveneens geoefend. Mahn reed voor de eerste maal op deze baan en toen wij hem vroegen hoe hij de baan vond, antwoordde de jeugdige sprinter niet veel. Kennelijk was alles nog wat vreemd voor hem, hetgeen van Hijzelendoorn niet bepaald kon worden gezegd. De laatste voelde zich op deze piste volkomen thuis en in een rust periode liet hij zich eventjes door Reg Harris, die zich lui in het gras had uit gestrekt met een kostbaar filmapparaat ik moet toch ergens mijn brood mee verdienen, had de Engelsman schertsend gezegd uitleggen, hoe men op deze zeker niet gemakkelijke baan het best als sprinter kon rijden om een kans te maken voor een overwinning. Ook voor de jeugdige Van der Kamp, die in de achtervolging der professionals zal uit komen, was de baan nieuw. Het viel hem niet mee, die baan, bekende hij eer lijk. De piste stoot erg en ook onderaan heb je er last van, zei hij. Met uitzondering van Jan Pronk en diens gangmaker logeert de gehele Ne derlandse ploeg in een aardig klein hotel, in een stille wijk van Zürich ge legen. De kamers zijn er eenvoudig en modern, de keuken is er prima en de renners zijn best tevreden over het logies, zo deelde chef d'équipe John van Eek, die met de andere leden van de sportcommissie, J. Stol, H. Martin en M. Koot Woensdag in Zürich zijn aan ren en 100 meter vlinderslag dames toe te voegen. Voorts werd behandeld een protest van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond tegen de handelwijze van de jury d'appèl gedurende het Olympisch wa- terpolotournooi te Helsinki. Het FINA- bestuur wees dit protest af, aangezien het op het standpunt staat, dat het be stuur geen jurisprudentie heeft over de beslissingen van de jury d'appèl. ZEILEN. Friesland nam revanche in Regenboogwedstrijd En won met ruime voorsprong In de HollandFriesland Regenboog- wedstrijd van de Sneekweek hebben de teamzeilers van Holland het er gisteren niet zo goed afgebracht, d.w.z. Hofland en Van der Velde. De andere twee Sie- verts en Theunissen boekten hetzelfde resultaat als op de eerste dag: zij wer den weer resp. 6 en 7 en op de achtste plaats troonde ditmaal Johnnie Hofland, terwijl v d. Velde vierde werd. De Friezen namen dus danig revanche voor de nederlaag op de eerste dag en won nen gisteren met 25.1 tegen ll punten, zodat Friesland tenslotte won met 41.1 tegen 30.1 pnt. En daarmede namen de Friese zeilers ook revanche voor de in de Kaagweek geleden nederlaag. In de groepswedstrijd der Valken wist de Kon. Zeilver. Sneek haar voor«y sprong op de overige deelnemers weer danig te vergroten. De behaalde punten waren: Kon. Zeilver. Sneek 29.1, De Kaag 21, Sneeker Zeilclub 18, terwijl de Leeu warder Meeuwen maar niet gestart wa ren. Einduitslag: 1. Kon Zeilver. Sneek 60.2, De Kaag en Sneeker Zeilclub 38, De Meeuwen 9 pnt. Tenslotte de voornaamste uitslagen der persoonlijke wedstrijden: Regenboogklasse, groep I: 1. Dr. J. W. v. d. Zij pp, 2. J. Zwart, 3. D. Oppen huizen. Idem, groep II: 1. Mevr. Zitman Theunissen, 2. J. E. Priester, 3. G. J. de Jong. Valkenklasse, groep I: 1. R. Mulder, 2. J. J. Doorschodt, 3. J. J. v. d. Veen. Idem, groep II: 1. S. M. v. d. Meer, 2. M. C. Breuning, 3. v. d. Meulen. 12 M2 Sharpieklasse: 1. B. van Wijk, 2. D. Oerlemans. Pampusklasse: 1. R. Reitsma, 2. M. Jissink, 3. J. Halbertsma. Olympiajóllen: 1. W. Maarse, 2. H. van Heuvelen, 3. F. R. Huizinga. Vrijheidsklasse: 1. C. de Haas, 2. C. J Sollewijn, 3. W. Jager. 12 Voetsjollenklasse: 'l. A. W. Reyers, 2. M. J. van Geyn, 3. G. J. Holtrop. Jeugdklasse: 1. J. J. Woordman, 2. G. Mulder, 3. B. Louer Felsser. bij Freiburg in Duitsland was hij uit I gekomen om de nodige voorbereidende de wagen van de gangmaker gestapt, 1 maatregelen te treffen, mede. Het jacht „Olivier van Noort" van A. W_ Goudriaan uit Rotterdam heeft de zeilwedstrijd PlymouthLa Rochelle ge wonnen. De tijd van dit jacht voor -de race over 3055 mijl was 65 uur 51 min. 40 sec., de gecorrigeerde tijd 62 uur 42 min. 38 sec. De Britse jachten „Favona" en „Sil ver Swan" werden resp. tweede en derde. Zó enthousiast waren die rustige doorgaans zo weinig ontvlambare Engelsen, toen de Engelse spelers voor het eerst sinds 1933 als overwinnaars uit de finale van de Toetswedstrijd cricket Engeland—Australië kwamen. Honderden van de 30.000 toeschouwers, die wedstrijd bijwoonden in de „Oval" te Londen, stormden het veld op, om de Engelse spelers op de schouders te nemen. Zelfs de bobby's deden mee!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5