Sjah op weg naar huis met 'n leger journalisten Vader en zoon in de wolken Franse PTT weer aan de slag West-Duitsland en de verkiezingen In een Californische tuin van zaagsel, steengruis en water rijpen vruchten VRIJDAG 21 AUGUSTL. 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Sjah van Perzië is hedenoch tend per vliegtuig uit Rome vertrok ken met bestemming Teheran, via Bagdat. Hij was in gezelschap van zijn secretaris, een aide de camp en een legertje journalisten, onder wie echter geen Britse. Vier Britse correspondenten kre gen kort voor het vertrek van het vliegtuig van de vliegveldpolitie aan zegging, dat zij niet waren uitgeno- gigd om de Sjah te vergezellen. De echtgenote van de Sjah, Sora- ja, bleef te Rome achter. Door motorstoring en een kwestie met de vliegveldautoriteiten vertrok men zes uur later dan men gedacht had. Dit betekent, dat de Sjah van daag Teheran niet meer bij daglicht kan bereiken. Hij zal het vermoede lijk zo regelen, dat hij daar Zater dag arriveert. Toen de vorst in het felle licht van de fotolampen over het plat form naar het vliegtuig liep, zei hij tot een Britse journalist: „Het spijt mij, maar u begrijpt waar het om gaat". Een lid van het gevolg verduide lijkte dit door de mededeling, dat de Sjah Donderdag een telegram van de nieuwe Perzische regering had ontvangen, waarin hem was aangera den, geen Britse correspondenten mee te nemen. Een van de redenen, waarom het toestel zo laat vertrok, was de wei gering van de K.L.M., om correspon denten aan boord te nemen, die niet beschikten over een visum voor Irak. De vorst stond er echter op, dat ook deze journalisten hem zouden verge zellen. OMWENTELING Iti PÉRZ'.E 3 Kwordt (STAMAN Uaatsfe Mwexk r«t 4 »an Wowadnq 5 VoonoaNge Brrtw concei 6 Centrum «en de comrouTHsrwcfte TUOEH partij Dezer dagen heeft de 24-jarige Wim Lambemont uit Rijswijk in de Ver enigde Staten van Amerika zijn vlie geropleiding voltooid en tegelijkertijd de Amerikaanse „Wing" ontvangen. Op zichzelf is dat niet zulk een schokkende gebeurtenis voor ande ren, dan degeen die de opleiding be ëindigt en zijn familieleden. In het onderhavige geval is het echter, hoe wel helemaal niet schokkend, toch een merkwaardige gebeurtenis, om dat voor zover wij hebben kunnen nagaan thans voor het eerst in de Nederlandse luchtvaart een zoon en zijn vader actief vlieger zijn. De welbekende chef-instructeur van de rijksluchtvaartschool, de heer Daan Lambermont is n.l. de vader van de 24-jarige jongeman, die juist vlieger is geworden. Daan Lambermont, of „Ome Daan", zoals zijn leerlingen hem onder elkaar noemen, zal het volgende jaar dertig jaar vlieger zijn. In die jaren heeft hij bijna zeventig vliegtuigtypen gevlogen en circa twaalfduizend uren in de lucht door gebracht. Stevenson weer thuis Stevenson, leider der Amerikaanse democratische partij, is Donderdag, na een buitenlandse reis van een half jaar, per vliegtuig uit Nice, in Zuid- Frankrijk, te New York terugge keerd. Hij verklaarde tegenover verslag gevers onder meer: „Ik ben zes maan den lang door de wereld getrokken. Ik heb dertig landen buiten de com munistische invloedssfeer, met in to taal een milliard inwoners, bezocht. Er is één ding, dat ik als onom stotelijke waarheid kan mededelen. Op de lippen van een ieder dezer in woners is de bede, dat de vrede ge handhaafd zal worden. Ik hoop en vertrouw dat wij, in de voor ons lig gende maanden do vastberadenheid en de middelen zullen opbrengen, om dit grote bondgenootschap van de vrije volken der wereld in stand te houden. Er is geen ander land, dan de Ver enigde Staten, dat de voorwaarden, om dit te bereiken, kan vervullen", aldus Stevenson. De door de Hongaarse autoriteiten cp vrije voeten gestelde Britse za kenman Sanders is Donderdagmid dag, vergezeld door zijn gezin, per vliegtuig te Londen aangekomen. Na overleg tussen Nederland en Eagdad werd tenslotte bekendge maakt, dat de betrokenen alsnog de reis konden meemaken. Gedurende het lange wachten ver bleef de Sjah in de kleine wachtka mer, waar hy zich onderhield met Italiaanse functionarissen en met de directeur van het vliegveld. Functionarissen van de K.L.M. hielden hem op de hoogte van de vorderingen van hun onderhande lingen over het visa-vraagstuk. De Perzische zaakgelastigde was niet bij het vertrek aanwezig, zoals hij de vorst ook niet bij diens aan komst te Rome enige dagen geleden, had begroet. Donderdag had de Sjah geweigerd hem te ontvangen, en er is alle reden om aan te nemen, dat de carrière van de zaakgelastigde als geëindigd kan worden beschouwd. Voor zijn vertrek legde de Sjah nog een verklaring af, waarin hij o.m. zei: „Van het ogenblik dat ik hier aankwam, heb ik zoveel medewer king ondervonden, dat ik mij geheel thuis voelde". Na Qr aan te hebben herinnerd, dat de eerste berichten over de rege ringswisseling in zijn land hem door een journalist waren gegeven, dank te hij de pers voor haar hulp. „Ik bij er mij meer dan ooit bewust van, hoeveel de pers kan doen in dienst van een rechtvaardige zaak" aldus de vorst, die tenslotte de auto riteiten en het volk van Italië dank zegde voor hun steun. VLAGVERTOON IN SEPTEMBER Aan de geallieerde marine oefe ning „Mariner" die 16 September be gint zullen meer dan 500.000 man deelnemen, die verdeeld zullen wor den over 300 schepen en 1000 vlieg velden. De schepen zullen varieren van slagschepen tot kleine patrouille vaartuigen, terwijl de vliegtuigen voor een deel straalaandrijving heb ben. De volgende landen doen aan de oefening mee: België, Canada, Dene marken, Frankrijk, Nederland, Noor wegen, Portugal, Gr. Brittannië en de Ver. Staten. Volksstemming over Kasjmir In een Donderdagavond te Nieuw Delhi uitgegeven Indisch-Pakistaan- se bekendmaking wordt medegedeeld dat India en Pakistan overeenstem ming hebben bereikt over het, eind April 1954, benoemen van een admi nistrateur, die tot opdracht zal*krij gen voorbereidingen te treffen voor het houden van een volksstemming in Kasjmir, ter bepaling van de toe komstige status van dit omstreden gebied. Er zullen commissies van mili taire en andere deskundigen worden ingesteld, die tot taak zullen hebben de Indische en Pakistaanse minister presidenten van advies te dienen over de voorbereidende maatrege len, welke zullen moeten worden genomen om een eerlijke volksstem ming, onder onpartijdig toezicht, in geheel Kasjmir te doen houden. De bekendmaking werd uitgegeven na vier dagen van besprekingen tus sen Nehroe en Mohammed Ali. Andere stakingen duren nog voort De Franse regering heeft heden ochtend vroeg een algemeen accoord bereikt met vertegenwoordigers van een aantal niet-communistische sta kers en aan de P.T.T.-arbeiders is door de socialistische en katholieke vakbonden opdracht gegeven het werk te hervatten. De bepalingen van het accoord zijn niet bekend gemaakt en een woord voerder van de socialistische vak bond „Force Ouvrière" heeft ver klaard, dat voor enkele takken van- bedrijf. zoals gas en electriciteit, nog bepaalde détails moeten worden gere geld. In afwachting daarvan worden de stakingen bij die bedrijven voort gezet. De overeenkomst is bereikt bij semi-officiële besprekingen tussen de socialistische „Force Ouvrière" en de christelijke vakbond ener- en de re gering anderzijds, terwijl Kamerleden van de katholieke M.R.P. als bemid delaars optraden. De postambtenaren waren- de eer sten, die 17 dagen geleden het werk neerlegden als protest tegen bezui nigingsmaatregelen van de regering. Hun staking ontketende een reeks andere stakingen, waarbij de voor naamste takken van industrie be trokken waren. Na de bekendmaking van de over eenkomst heeft premier Laniel aan de pers meegedeeld, dat de regering van plan is de betrokken vakbonden te raadplegen alvorens de bezuini gingen, die de eerste aanleiding tot de stakingsreeks waren, toe te pas sen. De regering zou het probleem van de werkloosheid en de lage lo nen aanpakken zodra zij haar tweede reeks economische maatregelen had gepubliceerd. Uiterlijk 30 September zou de regering een vergadering be leggen van de commissie voor collec tieve loonso ver eenkomsten. Wat de stakingen in de andere be drijven betreft, zijn er geen tekenen, welke op een spoedige regeling van het conflict wijzen. Communistische en niet-communistische vakbonden van arbeiders bij de Renault-fabrie- ken, een staatsonderneming aan de buitenkant van Parijs, besloten, van daag het werk neer te leggen. De 600.000 arbeiders in de metaalbedrij ven beginnen vandaag een 48 uur staking. De staking in de bouwbedrijven breidt, zich uit, terwijl de toestand bij de metro en de busdiensten in de hoofdstad vrijwel onveranderd blijft. Drie weken voor de West-Duitse verkiezingen lijkt Bonn een door de politici verlaten hoofdstad. Er is een drukke toeristenbeweging rond het witte „Bondshuis" aan de Rijn, dat zich in dc laatste jaren heeft ont wikkeld tot een van de vaste pleis terplaatsen van dagjesmensen en bus-toeristen. Daarbinnen wordt reeds de apparatuur opgetrokken, waarmee de rekenkundigen van het federale bureau voor statistiek straks de uitslag zullen berekenen. Boven dien wordt druk gewerkt aan een uitbreiding van het huis, omdat de nieuwe bondsdag tachtig leden meer zal tellen dan de oude. Maar de po litieke bedrijvigheid in het gebouw is nu tot het absolute nulpunt ge zonken. Bonn is geen hoofdstad zoals an dere en zo speelt zich hier geen hete verkiezingsstrijd af. De stad is het onbetwiste domein van dr Adenauer, ZUSTERS VAN LORETTO LEGGEN OMVANGRIJKE HOOFD BEDEKKING AF Als de 31.000 leerlingen van de Zusters van de Congregatie van het Kruis te Loretto in de Amerikaanse staat Kentucky de volgende maand in haar leslokalen terugkeren, zul len zij haar leraressen een nieuwe sluier zien dragen. De Congregatie van Loretto, die meer dan 1000 ge profeste leden telt, veranderde n.l. haar uitgebreide en lastige hoofd bedekking. Dit ingevolge de richt lijnen van de H. Stoc' om het habijt meer in overeenstemming te bren gen met de eisen van het moderne leven. De zusters leggen haar moeilijk te hanteren gesteven kappen af en dragen in het vervolg een kleine, witte bandeau, waaraan een korte zwarte sluier is bevestigd. De rest van het habijt blijft voorlopig nog onveranderd. Naumann geen candidaat Een lid van de Duitse Rijkspartij, die dr. Naumann candidaat heeft ge steld voor de a.s. verkiezingen in West-Duitsland, heeft Donderdag verklaard, dat het bestuur van de D.R.P. overweegt Naumann van de candidatenlijst te schrappen. De vroegere politieke loopbaan van Naumann zou de D.R.P. bij de ko mende verkiezingen schade kunnen berokkenen. Naumann, de vroegere staatssecre taris van Goebels is Donderdagavond te Kiel op een verkiezingsvergade ring met tomaten en rotte eieren be kogeld. Het spreken werd hem onmo gelijk gemaakt door gejoel in de zaal en uitroepen als „Naumann eruit". Een groot deel der aanwezigen hief het lied van de vakbond aan, toen de politie de vergadering reeds vijf minuten na de opening sloot. Stopgebod aan de honger in de wereld? In akker zonder aarde komen uien, tomaten aardappelen te zamen tot grote wasdom Hydroponic is een nieuwe weten-' schap, die de honger wil afschaffen en William Gericke in Berkeley (Ca- lifornië) is haar profeet. Hydropo nic maakt plantengroei zonder akker grond mogelijk. In een zich in de openlucht bevindend hekken, gevuld met water, dat is bedekt met een laag vaste substantie, bereikt Gericke bijna ongelooflijk klinkende resul taten 14.000 kg tomaten op een hectare en aardappeloogsten, die vijftig maal groter zijn dan de ge middelde oogst op de akker. Men heeft hydroponic geprezen, men heeft het ook fel bestreden. Nu heeft Gericke, die zijn onderzoekin gen, ondanks alle aanvallen hard nekkig voortzette, zijn studies be ëindigd en zijn ervaringen neerge schreven in een boek dat begin vol gend jaar zal verschijnen. EEN BEZOEK, dat wij enige tijd geleden aan deze Gericke brachten, heeft grote indruk op ons gemaakt. Hij ontving ons met uitgestoken hand een eeltige boerenhand. Ver volgens bracht hij ons naar een fan tastische tuin, waar de planten zo dicht op elkaar stonden, dat de bo dem niet was te zien. Hij schoof een paar tomatenplan ten opzij en daartussen kwamen aardappelen te voorschijn. Toen wees hij nog eens en met verbazing zagen wij, dat er ook uien groeiden! Tomaten, aardappelen en uien, al les door elkaar als kruid en onkruid? Ja, lachte Gericke, dat kan slechts hydroponic, dat geen vierkante .pen- timeter ongebruikt laat. Gericke liet ons zien, dat al deze planten groeiden in een bruine brij nat zaagsel, gelegen op een net verkregen, klinkt eenvoudig, hoewel vele geleerden er nog steeds scep tisch tegenover staan. „Zij hebben ook gelachen, toen Ga- lileï beweerde, dat de aarde om de zon draait", zei Gericke. „Evenzo heeft men duizenden jaren beweerd, dat er zonder akker geen landbouw mogelijk is. En nu kom ik en zeg, dat aarde in het geheel niet nodig is." Het grote misverstand, verklaarde hij, ligt bij de mensen, die menen, dat hydroponic zou zijn gebaseerd op water, dat is verzadigd met voe dingsstoffen, die men andere slechts in teeltaarde vindt. Dat is weliswaar nodig, maar het is lang niet alles. Wat doet de aarde voor de planten? Zij bevat de voedingsstoffen, maar die vormen nog niet een procent van de materie. Hebben de overige 99 procent dan in het geheel geen func tie bij de plantengroei? Gericke gelooft nu, dat de aarde vooral de tot nog toe vergeten functie heeft, de wortels te vormen. Zelfs met de beste mest krijgt men geen grote peen, wanneer de aarde te los is. Kropsla daarentegen heeft een lichte bodem nodig, anders kunnen de kleine, poreuze wortels zich niet ontwikkelen. De boer erkent deze wortelvormende functie onbewust, doordat hij de bodem ploegt, waar losse aarde nodig is. In de natuur wordt de wortelvor ming weliswaar door de aarde ver zorgd, maar het kan door andere substanties beter geschieden. Gericke gebruikt zaagsel, zand, turf, gema len steen en dergelijke materialen voor iftt doel. De ervaring heeft hem geleerd, welk materiaal hij gebrui ken moet en in welke dichtheid. met zeer kleine mazen. Daaronder Soms mengt hij ook verschillende bevond zich een met water gevuld bassin, waarin de wortels der plan ten hingen. „Aarde is niet nodig". De VERKLARING van zijn resul taten, na twintig jaren hard werken materialen. Dat hangt af van de planten, die hij wil verbouwen. Alleen zon. Het GEHEIM van de grote hydro- ponische oogsten bestaat hierin, de planten volgens een op ervaring be rustend plan te geven, wat zij anders door de aarde slechts toevallig krijgen. Het enige, dat bij dit sys teem van buiten moet komen, is het zonlicht; maar dit niet langer dan strikt nodig is. Gericke verbouwt bij voorbeeld uien. Zodra het groene deel van de plant zich voldoende heeft ontwik keld, plant hij aardappelen in het uienbed. Het lof van de aardappelen krijgt nu zijn plaatsje onder de zon, maar begint het geel te worden, dan is de beurt aan de tomaten en die verzadigen zich dan in het zonlicht, terwijl uien en aardappelen in hun zaagselbed verder rijpen. Overigens waarschuwde Gericke voor een te groot optimisme. Er lig gen twee hindernissen op de weg naar hydroponic: kosten en onkunde. In;zijn boek doet Gericke nu concre te voorstellen, om beide te overwin nen. Kosten nog hoog. DE INVESTERINGSKOSTEN zijn in het begin hoog. Onder de huidige omstandigheden zou de aanleg van een hydroponische tuin ongeveer 2000 dollar per hectare kosten. Dit bedrag zou echter aanzienlijk kun nen worden verminderd, indien de industrie wegen en middelen vindt, om de bassins in massa te vervaardi gen. Is de tuin eenmaal aangelegd, dan zijn de groenten echter veel goedkoper dan die, welke op norma le akkers zijn verbouwd. Dg tweede hindernis, onkunde, kan gemakkelijker overwonnen wor den." Gericke denkt aan modeltui- nen in alle delen van Amerika en aan cursussen onder leermeesters, die 'jhy snel voor hun taak meent te kuiken bekwamen. Men kan slechts hopen, dat zijn boek de gevolgen zal hebben, die hij ervan verwacht en dat het daarop volgende experiment op grote schaal succes zal hebben. Want dan zal aan de honger, nog altijd een van de grootste vijanden van deze wereld, opnieuw een gevoelige slag zijn toe gebracht. die hier rechtstreeks gekozen zal worden. De politici, die als levende gramofoonplaten het land afreizen om zoveel mogelijk redevoeringen per1 dag te houden, zijn in de hoofd stad niet meer te vinden. Vooraan in bewegelijkheid staan bondskanselier dr Adenauer en de leider van de op positie Ollenhauer, die men vandaag in Beieren, morgen in Kiel en over morgen in het Roergebied kan ho ren. Een respectabele prestatie voor al voor de 77-jarige kanselier, die bij dit alles monter en fris schijnt als nooit tevoren. Fiks duel. De campagne heeft zich -tot dus verre vrijwel afgespeeld als een duel tussen de christelijke partij en de socialisten. De overige partijen fun geren min of meer als satellieten, outsiders of extremistische vergaar bakken, ofschoon er natuurlijk en kele zijn die, misschien niet geheel zonder hoop, erop speculeren door de gunst van het lot op het midden van de politieke wip te worden ge zet. Dit geldt wel voornamelijk voor de in zichzelf verdeeld geraakte Li berale Partij en voor de zeer hetero geen samengestelde Vluchtelingen- Partij van de heer Waldemar Kraft. Maar ieder weet, dat het gezicht van de nieuwe regering wel in hoofdzaak bepaald zal worden door de wijze, waarop de twee grote partijen uit de strijd zullen komen. In 1949 had den zij ieder een derde deel der be volking achter zich, waarbij de chris- telijken twee procent voor bleven. Dat betekent dat ook kleine onder linge verschuivingen van grote in vloed kunnen zyn. Links en rechts werpen de voorstanders van een sa mengaan der beide grote partijen in de nu begonnen strijd al wel eens een balletje over een „Rooms-Rode" coalitie op, waaruit men zou kunnen afleiden, dat de verwoede strijd, die tussen de beide grote partijen ge streden wordt, ook door een verkie- zingsbril moet worden bekeken. Wie de dagelijkse stroom van rede voeringen, beloften en verguizingen te verwerken heeft, constateert al onmiddellijk, dat de strijd tussen de beide grote groeperingen zich voor namelijk afspeelt om de buitenlandse politiek, waarvan hier zo vaak be weerd is, dai zij buiten de partijen- strijd zou moeten worden geplaatst. Het voor en tegen der „verdragspo- litiek" van de heer Adenauer is het ja en amen van de propagande. Afgezaagd. De argumenten der politici zijn daarbij sedert lang vrijwel afgezaagd, ook al heeft Adenauer zich in de laatste weken ingespannen om nieu we argumenten voor de Europese ver dragen in het veld te brengen. De so cialisten blijven stokstijf op hun standpunt staan, dat erop neer komt, dat eerst met de Russen dient te worden gepraat vooraleer enig Euro pees plan kan worden voltooid. Eerst Duitsland verenigen om daarna Ost- Duitsland te herwinnen, dat is het plan van dr. Adenauer van de kie zers wordt verlangd, dat zij zich op 6 September voor een van deze twee richtingen zullen uitspreken. Maar het is er natuurlijk verre van verwijderd, dat dit voor deze grote massa zo moeilijk vatbare pro bleem het enige zou zijn, dat de po litici aan de kiezers voorleggen. Ge leidelijk aan komen nu ook de con troversen op economisch en sociaal terrein scherp naar voren. De vrije markteconomie, die door minister Er- hard in de afgelopen vier jaren in praktijk is gebracht, wordt door de regeringspartijen als de grootste trek pleister gebruikt. Zij lijken daarmee een scherp wapen in de hand te heb ben, want het gros der bevolking heeft op enige wijze zijn aandeel gekregen in de gevolgen van het grote economische herstel, dat zich vol trokken heeft. De socialisten trach ten dit wapen bot te maken door te beweren, dal alle economische voor uitgang alleen maar te danken is aan de geordende verhoudingen, die door de geldsanering werden ge schapen, nog voordat de bondsrepu bliek een eigen economische politiek kon voeren. Advertentie-campagnes Nu heeft de polemiek over deze vraag tot een hoogst onverkwikke lijk schouwspel gevoerd. In deze po lemiek mengen zich namelijk niet alleen de politieke partijen, maar vooral ook de verschillende belan gengroeperingen. Het gevaar ligt daarbij voor de hand, dat bij de kie zers de indruk gaat ontstaan, dat de partijen op sleeptouw zijn genomen. D kranten en tijdschriften worden met grote advertenties verrijkt, waarin zegen en vloek der vrij» economie aan de man wordt ge bracht. Sedert lange tijd reeds zin gen enkele door industrie en handel gevestigde organisaties de lof van de vrye economie in annonces, die hele pagina's beslaan, bezweren zij de kiezers er toch voor te zorgen, dat de door professor Erhard gege ven politieke vrijheden niet teloor zullen gaan. De socialisten hebben daarin aanleiding gevonden voor bittere klachten als zouden aan de regeringspartijen propagandst-bedra- gen ter beschikking staan, die het honderdvoudige zouden uitmaken van die, waarmee de socialistische campagne gevoerd moeten worden. Moet men de socialistische woord voerders geloven dan zouden indus triële organisaties aan de regerings partijen meer dan honderd millioen mark ter beschikking hebben ge steld. Daartegenover zouden de so cialisten zelf hun hele campagne moeten bekostigen met een slordig millioen, dat uit verkoop van zegels verkregen zou zijn. De tegenpartij gelooft daar natuurlijk weer niets van, vooral omdat de socialisten tot dusverre in hun propaganda niet ver achter gebleven zijn. Zij verwijst naar de minstens indirecte steun, die de socialisten genieten van het West-Duitse vakverbond (D.G.B.) en van de verbruikscoöperaties. Inder daad is het vakverbond midden in de verkiezingstijd gesprongen met de verklaring, dat de huidige rege ring geen van haar grote sociale beloften zou hebben waar gemaakt. Ook de D.G-B. is een advertentie campagne begonnen, waarin zeer duidelijk voor de socialisten gewor ven wordt, ook al wordt dat natuur lijk niet met zoveel woorden gezegd. Generaals attractief In elk geval heeft dr Adenauer per soonlijk het sein gegeven tot een tegenaanval en hij heeft van het vakverbond geëist, dat het zijn be lofte van een neutraliteit tegenover de politieke partijen waar zal ma ken. Een felle strijd is daarover ont brand, maar intussen gaat de propa ganda verder. Naar men voorspelt binnen weinige dagen niet meer al leen op de aanplakzuilen en in de kranten, maar ook nog met massa's papierwerk, die uit vliegtuigen zul len worden neergegooid. Alle grote partijen zouden zulke grootscheepse plannen hebben, maar in Hamburg heeft het gemeentebestuur gedreigd, vliegtuig-propagandisten te zullen verbaliseren wegens verontreiniging der straten en het scheppen van verkeersgevaren. In vroegere sta dia hebben de partijen onder ling er elkaar ook al van verdacht, dat zij stemmen zouden willen van gen door populaire filmhelden, voet ballers en boksers op hun lijsten te plaatsen Maar dat is tot nu toe allemaal fabel gebleken. Hoger in koers dan dit soort volkshelden liggen op het ogenblik, generaals, admiraals en dragers van ridderkruizen, die in aanzienlijk getal op de lijsten zullen figureren. Sommige waarnemers ge loven, dat het de partijen daarbij meer te doen is om de zwevende stemmen van de frontgeneraties te vangen, dan wel om militaire ex perts in de fracties te krijgen. Dat sommige partijen zich er ook op toeleggen op soortgelijke wijze te werven onder de zich nog altijd verongelijkt voelende vroegere par tijgenoten de? nazi-partij, is ook een van de duidelijke verschijnselen in de nu snel naar een climax gaande partij enstrijd. HOE WERKT DE WERELD? PERCENTAGES WERKNEMERS EN ZELFSTANDIGEN De Ver. Naties hebben in een rap port enige cijfers gegeven waaruit men kan zien hoe de wereld werkt. Van de economisch actieve bevolking heeft men het percentage zelfstan digen en werknemers berekend. Het overblijvende percentage naast deze groepen wordt ingenomen door de percentages „onbetaalde familiewer kers'' en de groep diversen. Uit de grafiek blijkt, dat België meer zelfstandigen kent dan ons land en ook meer werknemers. Dit komt door het percentage onbetaalde fami liewerkers, dat in België 6.4 be draagt en in ons land 10.5 terwijl wy ook nog 2.5 diversen bezitten en België niets. Het aantal zelfstandigen in Frank rijk is ook hoog. Frankrijk komt in West-Europa dan ook boven aan de ranglijst te staan. Engeland, dat niet in onze grafiek is opgenomen omdat men hiervan alleen een schatting bezit, zou vol gens deze schatting het laagste per centage zelfstandigen tellen nl. 7 terwijl het bijna 91 werknemers telt.. Bij een verder bestudering van de gegevens valt het op, dat de agri cultuur nog steeds de grootste werk gever van de mensheid is. Van de totale bevolking van Europa behoort 33 tot deze groep. Afrika staat aan de top met 74 gevolgd door Azië dat 70 van de bevolking in de agricultuur heeft. Men kan aanne men dat de helft van de wereldbe volking behoort tot de agriculturele bevolking. Dat betekent dus, dat ruim 1 mil liard mensen zich dagelijks met de land- en akkerbouw bezig heeft te houden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2