De Bollenstreek telt vele vermogende lieden Onheil en rampspoed door milddadigheid afgewend De Koningin was begaan met ontheemde kinderen Koe koos de vrijheid Zal slot-accoord t startsein voorde toekomst betekenen? DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 £>E LE1DSE COURANT x-WEEDE BLAD PAGINA 1 Warmond en Oegstgeest spannen de kroon Millioenenparade Volgens de meest recente gege vens zijn er in ons land welgeteld 726 millionairs en rond 1750 „ge lukkigen", die een kapitaal tus sen een half en een vol millioen bezitten. Verder zijn er dan nog 'n slordige 377.000 landgenoten, die een kleiner vermogen hebben. Maar om aan dit enorme aantal „rijkaards" te komen moeten de statistieken dan ook alle beschei den en héél bescheiden kapitaal tjes meetellen. Zélfs die beneden de tienduizend gulden! Hoe liggen in dit opzicht nu de verhoudingen in de Bollenstreek? Wij zullen hieronder interessante bij zonderheden over het volksvermogen laten volgen, achtereenvolgens van Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Warmond, Voorhout en Oegstgeest. HILLEGOM. Van elke duizend mensen in ons land bezitten er 37 enig kapitaal. Bij dit ogenschijnlijk wel heel lage cij fer moet men wel bedenken dat dui zend mensen heel wat anders is dan duizend gezinnen. In Hillegom ko men op duizend inwoners geen 37 doch slechts 27 „vermogenden" voor. De grotere gemiddelde gezinsgrootte in deze plaats speelt hierbij wel een rol maar al neemt men deze factor in aanmerking, dan volgt toch uit dit cijfer wel de conclusie, dat er in Hil legom relatief weinig vermogende ingezetenen zijn. In totaal zijn er in deze gemeente 383 inwoners ,,met geld"; daarvan zijn er 30, die minder dan tien mille bezitten, 32 met tien tot vijftien mil le en 37 met vijftien tot twintig miL- le. Tezamen dus 99 of 26 pet van het totale aantal terwijl het overeen komstige percentage voor het gehe le rijk 33 bedraagt. Verhoudingsge wijze zijn hier dus weinig lage ver mogens. Verder zijn er in Hillegom 86 ver mogens tussen twintig en dertig mil le, 78 tussen dertig en vijftig mille en 67 tussen vijftig en honderd mille. Van de z.g. middelgrote vermogens zijn er in Hillegom dus 231 of 60 pet. van het totaal tegenover een rijksge middelde van 58 pet. Voorts zijn er in Hillegom dan nog 41 varmogens tussen één en twee ton en 12 bóven de tweehonderdduizend gulden. Derhalve vormt de groep van gróte vermogens in Hillegom bijna 14 pet. van he ttotale aantal hetgeen in vergelijking met het rijksgemid delde van 8 pet. uitgesproken hoog genoemd kan worden. Het blijkt uit het bovenstaande dus dat er ener zijds in Hillegom relatief vermogen de burgers wonen maar dat zij, die er zijn, dooreen genomen relatief véél bezitten. Bijéén bezitten de ge goede Hillegommers ruim 20 mil lioen gulden. LISSE. Lisse telt 418 gegoede ingezetenen, d.w.z. 36 per duizend zielen. Daar onder zijn er 18, 52 en 55, die resp. minder dan tien, tien tot vijftien en vijftien tot twintig duizend gulden bezitten. Deze groep van kleinere kapitaaltjes vormt in deze gemeente dus 30 pet. van het gehele "aantal. Voorts hebben 90, 74 en 66 Lisser in woners een vermogen van resp. twin tig tot dertig, dertig tot vijftig en vijftig tot honderdduizend gulden. Dat is dus bijna 50 pet van het tota le getal vermogende ingezetenen. Tenslotte zijn er in Lisse dan nog 47 vermogens tussen honderdduizend tweehonderdduizend gulden en 16, die groter zijn dan twee ton. De ca tegorie van grote vermogens omvat in Lisse dus 63 gevallen of 15 pet. van het totale aantal, een percentage dat derhalve nog iets hoger is dan het reeds zo hoge van Hillegom. Te zamen bezitten de kapitaalkrachtige inwoners van Lisse ruim 22 millioen gulden. SASSENHEIM. In Sassenheim wonen 224 kapitaal krachtige ingezetenen, die met el kander 11,7 millioen gulden bezitten. Hun aantal komt overeen met 27 ge goeden per duizend zielen, heel wat minder dan in Lisse en even weinig als in Hillegom. Van deze 224 ge goede Sassenheimers hebben er 17 een kapitaaltje van minder dan tien duizend gulden, 16 bezitten tien tot vijftien mille en 40 kunnen bogen op een vermogentje tussen vijftien en twintig duizend gulden. Van deze kleine vermogens zijn er in Sassen heim derhalve 73, hetgeen neerkomt op 32 pet. van het totale aantal. Wat de middelgrote vermogens aangaat, er zijn in Sassenheim 44, 47 en 34 inwoners met resp. een kapitaal van twintig tot dertig mille, dertig tot vijftig mille en vijftig mille tot één ton. Bij elkaar derhalve 125 mid delgrote vermogens of 55 pet van het totale aantal. Van de grote vermo gens vindt men er er in deze ge meente 13 tussen één en twee ton en 13 groter dan twee ton. Tezamen dus 26 of 11 a 12 pet. van het gehetfe aantal, een percentage lager dan in beide voorafgaande gemeenten, maar toch nog flink boven het rijksgemid delde van 8 pet.! NOORD WIJK. In Noordwij k bezitten 464 gegoede ingezetenen tezamen ruim 35 mil lioen gulden! Van die 464 zijn er 31, die minder dan tienduizend gulden het hunne kunnen noemen, 48, die van tien tot vijftienduizend gulden bezitten en eveneens 48, die van vijftien tot twintig mille bezitten. Er zijn dus 127 bescheiden vermo gens. d.w.z. 27 pet. van het totale aantal. Middelgrote vermogens vindt men in Noordwijk meer, n.l. 97 van twin tig tot dertig mille, 122 van dertig tot vijftig mille en 71 van vijftig mille tot één ton. Dat zijn er teza men 290 of 62 pet. van het gehele aantal. Van de grotere vermogens zijn er in Noordwijk 31 tussen één en twee ton en 16 boven de tweehonderddui zend gulden, tezamen dus 47 of 10 pet. van het totale aantal, een per centage dat wel lager is dan in de voorafgaande gemeenten maar toch nog steeds hoger dan het rijksgemid delde. NOORDWIJKERHOUT. Noordwijkerhout is allerminst een „gemeente van geld". Er zijn name lijk niet meer dan 1'98 gegoede in woners, en die bezitten tezamen 8,5 millioen gulden. Van deze 198 zijn er 20, die minder dan vijftienduizend gulden bezitten en 28 met een kapi taaltje van vijftien tot twintig mille. Dat wil zeggen dat er 48 kleine ver mogens zijn, hetgeen neerkomt op 25 pet van het totale aantal. Ver der vhidt men in Noordwijkerhout 150 middelgrote vermogens en wel 60 tussen twintig en dertig duizend gulden, 47 tussen dertig en vijftig mille en 43 tussen vijftig mille en één ton. Deze middelgrote vermo gens vormen dus niet minder dan 75 pet. van het totale getal. Het aantal vermogens bóven een ton is zó ge ring er is er zelfs één boven het millioen! dat de cijfers niet afzon derlijk zijn te vermelden. WARMOND. In tegenstelling met Noordwijker hout is Warmond een gemeente met relatief zeer veel gegoede ingezete nen. Hier wonen namelijk 222 kapi taalkrachtige mensen, hetgeen neer komt op 56 per duizend zielen! Te zamen bezitten deze lieden 17,5 mil lioen gulden. Kleine vermogens, resp. van minder dan tien mille, van tien tot vijftien en van vijftien tot twin tig mille hebben in deze gemeente 21, 28 en 25 inwoners. Tezamen dus 74 kleine vermogens of 33 pet. van het totale aantal. Middelgrote vermogens, resp. van twintig tot dertig mille, van dertig tot vijftig en van vijftig tot honderd mille hebben 41, 38 en 30 ingezete nen. Dat is bij elkaar 49 pet. van het totale getal vermogenden. Voorts zijn er 15 vermogens tussen één en drie ton en bovendien 24 van méér dan driehonderdduizend gulden! Van deze grote kapitalen huisvest Warmond er derhalve 39 of 17 pet. van het totale aantal. Dat is dus een uitzonderlijk hoog percentage! Tezamen bezitten de gegoede in woners van Warmond 17,5 millioen gulden. VOORHOUT. Voorhout verschilt, wat het volks vermogen betreft, wel heel sterk van Warmond. Er wonen namelijk in Voorhout 140 gegoeden, tezamen 5,5 millioen bezittend, wat neerkomt op 33 min of meer kapitaalkrachtige in gezetenen per duizend zielen. Van de 140 gegoeden hebben 45 of 32 pet. een klein kapitaaltje en wel 19 van minder dan tienduizend gul den, 12 van tien tot vijftien en 14 van vijftien tot twintig mille. De gehele rest, dus 68 pet. van de kapitaalkrachtigen behoort practisch tot de middelgrote vermogens. Er zijn 32 ingezetenen, die van twintig tot dertigduizend gulden bezitten, 35 hebben een kapitaal tussen dertig en vijftig mille terwijl er 24 zijn, wier bezit tussen vijftig mille en één ton ligt .Tenslotte hebben een paar in gezetenen een vermogen van één tot twee ton en een paar van twee tot drie ton. OEGSTGEEST. En tenslotte komt dan Oegstgeest dat volmaakt de kroon spant. In deze gemeente wonen 921 kapitaalkrachti ge ingezetenen, die met elkaar ruim zestig millioen bezitten. Dit bete kent per duizend zielen 82 ver mogende lieden! Van het gehele aantal hebben 29 pet. een klein vermogen: 64 minder dan tien mille, 102 van tien tot vijf tien en 100 van vijftien tot twintig duizend gulden. Voorts heeft 57 pet een middelgroot vermogen en wel 173 van twintig tot dertig mille, 178 van dertig tot vijftig en 176 van vijf tig tot honderd mille. De overblij vende 14 pet. van de gegoede inwo ners van Oegstgeest hebben een groot vermogen, namelijk 80 van één tot twee ton, 24 van twee tot drie ton, 13 van drie ton tot een half millioen en 11 van méér dan een half millioen. VERMOGEN PER INWONER. Voor een juiste vergelijking van de volksvermogens in elk van de ge noemde gemeenten verdient het aan beveling het totale bezit over alle in woners om te slaan. Men krijgt dan een vermogen per hoofd der bevol king, dat als volgt beloopt: Noord wijkerhout 1.012.Voorhout 1.344.Hillegom 1.571.Sas senheim 1.658.Lisse f 2.039. Noordwijk 2.437.Warmond Per jaar verslijt II een paar klompen Ook het buitenland trapt er meer in Voor vele Nederlanders is de klom pendracht een stukje vaderlandse folklore, dat op plaatjes erg leuk staat en bij de vreemdelingen erg in de smaak valt, zodat er nog geld mee te verdienen is ook. Een nauwgezet onderzoek heeft echter uitgewezen, dat gemiddeld iedere Nederlander één paar klom pen per jaar verslijt. Per jaar worden n.l. 10.000.000 paar klompen versleten en de pro ductie is veel groter, daar er vrij wat klompen uitgevoerd worden? een hoeveelheid, die in de laatste jaren stijgende is. Overal in het buitenland wordt dit Nederlandse product druk gepropa geerd, niet zozeer als curiositeit, maar als gebruiksvoorwerp en deze propaganda werpt reeds goede vruchten af. Ruim een kwart mil lioen Amerikaantjes vooral kinde ren beneden de tien jaar dragen trouw het houten schoeisel, dat reeds in het jaar 700 door de bewoners van ons lage landje gedragen werd. Ook in andere streken, zoals de Scandinavische landen, wordt mo menteel druk met ons nationale pro duct gepropageerd en deskundigen vertrouwen, dat in de toekomst een zeer groot aantal buitenlanders in de Nederlandse klomp zullen trappen. IN HET VOETSPOOR VAN MA Zigeunerinnetje zou zichzelf opofferen Het stond er niet te best voor met Als een goed en trouw echtgenote vertelde de Dierense dame 's avonds aan haar man precies wat voor tra gische dingen zij die dag allemaal gehoord had, maar de bezorgde echt genoot was aanmerkelijk minder de dame uit Dieren, die dezer dagen enthousiast over de waarzegster en bezoek ontving van een waafzegster- tje uit Velp. Er hing een akelig sombere drei ging boven haar hoofd en het onheil, dat haar leven bedreigde, moest ook niet mis zijn. Toen de dame, die zo plotseling haar gelukszon verduisterd zag, wan hopig aan het waarzegstertje vroeg, hoe zij al die vreselijke dingen kon afwenden, besloot de bedrijf ster der zwarte kunst haar te hulp te komen en zichzelf op te offeren. „Ik zal wel voor U naar Lourdes gaan" vertelde zij geruststellend, „en dan zal alles wel in orde komen. On dertussen moet U zeer goedertieren zijn, want alleen het belangloos weg schenken van geld en goederen kan U redden. En weer bleek het waarzegstertje daadwerkelijk te willen helpen, want reeds onmiddellijk kon de Dierense dame bij haar de goede wil demon streren. Met sieraden en kleding stukken beladen, verliet de somna- bule het huis, dat door zoveel ram pen bedreigd werd en zij beloofde nog even aan te zullen komen, voor dat zij haar pelgrimage naar Lour des begon. Apostolaat van Capucijnen Hare Majesteit de Koningin heeft, zoals reeds is vermeld, Dinsdag in het Paleis Soestdijk 15 kinderen ontvangen uit de ontheemden-kam pen in Duitsland, te zamen met een andere groep var. 10 jongens onder hoede van de C.J.M.V. Deze 15 kin deren waren de vertegenwoordigers van 100 kinderen, die op initiatief van het Oosters Werk der Paters Capucijnen in Nederland naar ons land zijn gekomen voor een vacan- tie van twee maanden. Zij verblijven in het Westland en genieten de gastvrijheid van de ver schillende gezinnen aldaar. De groep werd vergezeld van mej. E. van Honschooten en mej. Klomp, catechisten van het Oosters Werk der Paters Capucijnen, en van Miss G. Malley en Jkvr. I. van der Does de Willebois, leden van de Internationale Graalbeweging. De ontvangst had plaats in de tuin van het Paleis, waar elk kind aan Hare Majesteit werd voorgesteld. De Koningin was zeer begaan met het lot van deze kinde ren en informeerde naar alle per soonlijke omstandigheden, toestan den in de kampen, naar de leiding en naar eventuele mogelijkheden voor hun toekomst. Na deze hartelijke begroeting ont ving H. M. een eenvoudig album van foto's, gemaakt tijdens tochten door de kampen. Zij toonde zich zeer ge- ïntresseerd, vooral in de woningtoe standen. De kinderen gaven er onder het drinken van een glas limonade en het eten van taartjes en koekjes zelf commentaar op. Hare Majesteit had veel plezier in de geestige op merkingen van de kinderen en hun aardige conversaties. Om 12 uur maakten de kinderen een kleine wandeling voor de tuin van het Paleis. Een der kinderen, die slecht kon lopen, kreeg een fietsje van een der prinsesjes en werd door een der hofdames gereden. Ondertus sen werd balalaika gespeeld en ge zongen zij een „Lang zal de Konin gin Leven" in het Russisch. Na de aanbieding van een prachtige mand fruit, geschonken door de pleegouders uit het Westland, was er een hartelijk afscheid. Het commentaar der kinderen is duidelijk: „Deze dag zal ik mijn le ven niet vergeten". De actie, waardoor deze kinderen in staat werd gesteld twee maanden in een normaal Christelijk milieu te verblijven, had als zodanig ook de volle belangstelling en waardering der Koningin, die er uitvoerig naar 'informeerde. Het doel ervan is im mers: het behoud van het Christen dom onder ge gelovigen van Oosterse ritus, die in het Westen leven, de be scherming van hun cultuur en de toenadering tussen Oost en West. Het Oosters Werk der Paters Ca pucijnen wil door persoonlijk con tact, door viering van de H. Liturgie in de Byzantijns-Slavische ritus, door het geven van lezingen, het versprei den van lectuur, door de behartiging van de sociale belangen van alle Slaven in Nederland en Duitsland, hiertoe bijdragen. Het middelpunt van dit werk is het klooster der Paters aan het Oost einde 100 te Voorburg en de centra van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag (Raamweg 42). In het laatst genoemde huis wonen enige jonge vrouwen, die zich als ideaal gesteld hebben als lekenapostelen onder de Slaven te werken Zij bereiden zich voor door het dagelijks vieren de H. Liturgie, de bestudering van de Russische cultuur en het verzor gen van acties. Zij bezoeken op gere- land en de kampen in Duitsland. Door het huisbezoek ontstaat er een band van vriendschap en ver trouwen Het is vanzelfsprekend, dat deze vorm van modern apostolaat grote moeilijkheden met zich meebrengt. De vele geestelijke en culturele no den der vluohtelingen en ontheemden doen het werk voortdurend groeien, hetgeen gepaard gaat met voortdu rende toeneming der financiële las ten. haar hulp. Toen deze cjpn enige dagen later nog even langs kwam om haar pa tiënt nogmaals gerust te stellen en tevens nogmaals op het hart te druk ken, dat alleen milddadige giften haar zouden kunnen redden, trof zij meneer zelf ook thuis en de ont vangst was van dien aard, dat de jon gedame op verbluffend snelle wijze het pad koos, dat hazen doorgaans plegen te gaan. De verontwaardige echtgenoot waarschuwde de politie en deze had de helderziende spoedig opgespoord. Het bleek een 17-jarig zigeunerin netje te zijn, wier stiefmoeder reeds enige tijd wegens oplichting gratis bij het rijk logeert. Momenteel heeft vadertje Staat er weer een gast bij, want de politie heeft de jongedame in arrest geno men wegens oplichting en zal haar ter beschikking van de justitie stel len. Moeilijkheden in bouwbedrijf opgelost Gistermiddag heeft onder de auspi ciën van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid een bespre king plaats gehad tussen partijen, be trokken bij de gereze moeilijkheden in het bouwbedrijf. In deze besprekingen is overeen stemming bereikt; het ging voorna melijk over de loongroepen en het bedrijfspensioenfonds. Voorts is nog besloten dat er een regeling zal komen voor de uitvoer ders en dat ook de chauffeurs in de bestaande regeling zullen worden op genomen. VOLENDAMS AVONTUUR De koe voelde het aankomen; zij stond voor het slachthuis en niets dan een snelle vlucht zou haar leven nog kunnen redden. De koe wilde zo graag haar leven redden en daarom nam zij de vlucht, iets, wat nogal opzien baarde in het drukke Volendam,waar honderden vreemdelingen zich aan het zonnen waren in de verzonken rust van een oud, Nederlands stadje. De koe rende in volle vaart de dijk af en terwijl de bevende toeris ten in de lage huisjes een veilig heenkomen zochten, hoorden zij plot seling de mistsirene loeien, hetgeen aantoonde, dat de ontvluchte koe 't misthuisje geramd had. Voor het misthuisje ligt het uitge strekte water, dat eens de Zuiderzee heette en de benauwde koe dook in het zilt-zoete nat en poogde zwem mend haar hardvochtige meesters te ontlopen. Maar dezen hadden nu eenmaal besloten, dat zij ten dienste van de volksvoeding gemaakt zou worden; dus beklommen enkele wakkere kna pen een roeiboot en zetten de vluch telinge na. De Amerikanen, die inmiddels voorzichtig uit de huisjes gekropen waren en ziende, dat er helemaal geen gevaar meer was, moedig bo ven op de dijk stonden kwamen tij- 1 dens deze zeeslag tot de ontdekking gelde tijden de gezinnen in Neder- dat niet alleen de Amerikaanse „LIMETZ-LEIDEN" LEEFT VOORT Verlate balans Gisteravond heeft in Rest. „De Doelen" het slotaccoord geklonken, dat een einde maakte aan de film, die een halve maand geleden in Li- metz opgenomen is. Practisch alle clubleden waren met stapels foto's en nog meer herinneringen bijeen gekomen om het gehele avontuur nog eens in onderdelen te bespre ken, en deze gelegenheid biedt ons de kans om de balans te herschrij ven, die wij hebben opgemaakt in de nacht, toen de autobus naar Hol land terugreed en wij, als gast van pastoor Van Tienen, de nacht in de gastvrije pastorie van Villers- en- Arthis doorbrachten. Onze eerste „balans" zwerft mo menteel ergens tussen Parijs en Lei den, want de Franse P.T.T.-stakm- gen hebben ons Overvallen: zodoende is ons dagboek over Limetz zonder slot gebleven. Wanneer men echter zou menen, dat het resultaat van het Limetzer- avontuur niet meer is, dan een ori ginele vacantie voor een groep Leidse jongeren, een avontuur, dat erg goed geslaagd blijkt te zijn, dan bekijkt men de zaak toch te eenzij dig. Waarschuwing De Leidse jongeren, die een week lang in en met het kleine Franse Limetz geleefd hebben en daardoor wellicht meer contact kregen met het Franse volk, dan menige tourist, hebben een vluchtige blik geworpen in de duisternis van het geestelijk leven in Frankrijk. Naast het plezier, dat de week in Frankrijk hun be zorgd heeft, zijn de ervaringen daar voor velen zoals uit de gesprek ken van de laatste dagen duidelijk viel op te maken een ernstige waarschuwing geweest. Frankrijk is niet in een luttel aantal jaren afge zakt tot het peil van heden. Een ja renlange onverschilligheid, die het geloofsleven iedere generatie zwak ker maakte, heeft ten slotte tot de huidige situatie geleid. Natuurlijk zijn in Frankrijk ook nog andere oerzaken aan te wijzen, maar de eindeloze toegevendheid en ongeïnteresseerdheid op het gebied van geloofsbeleving heeft een groot aandeel in de ontkerstening van het ogenblik. Ook in Nederland zijn de oorza ken, die tot Frankrijks verval hebben geleid, angstwekkend duidelijk zicht baar. Velen van de oudere generatie beleven hun geloof ongeïnspireerd en missen daardoor de kracht de vol gende generatie die de wereld van straks moet gaan vormen, een groot geloofsideaal te geven. Hierdoor de monstreert zich in Nederland ook een neergang, die voóral in de grote steden een benauwende om vang aanneemt. Goedwillende jongeren, die de waarde van hun geloof nog kennen, maar die wellicht meegenomen wor den in de stroom van onverschillig heid, zijn nu een week lang gecon fronteerd geworden met het barre eindstation, waartoe een vervlak king voert. Hierdoor hebben zij de kans gekregen de waarde van hun geloof weer beter te leren inzien en een groot ideaal te ontdekken in een eerlijke, brede geloofsbeleving, die, niet denkbeeldig zijn weerklank kan vinden bij zwakkeren, die zij zullen ontmoeten. Vrolijk apostolaat Indien dit het enige winstpunt was van het kamp in Frankrijk, dan zou deze vacantietocht reeds ruim ver antwoord zijn, maar er is meer. Veertig Nederlandse jongeren hebben in een klein plaatsje van Noord Frankrijk een levensblijheid en te vens een diepe godsdienstzin gede monstreerd, die niet nagelaten heb ben grote indruk te maken op de be woners van de door hen bezochte plaatsjes. Sceptische lieden zullen opmerken, dat noch Frankrijk, noch zelfs het kleine plaatsje Limetz hier door zullen worden bekeerd, maar pastoor Van Tienen vertelde ons, hoe er Over de houding van de Ned. jongeren in de plaatsjes gesproken werd en uit gesprekken, die wij zelf in Limetz gevoerd hebben, bleek duidelijk, dat het bezoek van de Leidse jongeren velen heeft doen na denken. Echt jong Dan komen we aan het experi ment zelf. Velen hier in Nederland hebben in goedbedoelde bezorgd heid het hoofd geschud, toen zij hoorden, hoe een kapelaan het aan durfde met ruim 40 jongens en meis jes een kamp te organiseren in het verre Frankrijk. Kap. De Jong heeft echter twee waardevolle en benij denswaardige eigenschappen: Hij is een buitengewoon goed leider, om dat hij nooit beveelt en ruim baan geeft aan persoonlijk initiatief en te vens durft hij een groot vertrou wen aan de jeugd te schenken. Dit vertrouwen hebben de Leidse jonge ren niet beschaamd. Een onberis pelijke houding heeft een week lang de aandacht van de min of meer ver wonderde toeschouwer getrokken en voor zichzelf hebben de clubleden zo nodig de zekerheid gekre gen, dat een eerlijke gezonde levens houding de enige waarborg biedt voor een sprankelend leven. Zij zijn een week lang eens echt zichzelf geweest; zij zijn jong ge weest, zoals iedereen jong zou willen zijn, wanneer de zomerzon schijnt en de geur van pasgevallen regen de lucht nog bezwangert. Wordt vervolgd. Aan het begin van deze „balans" schreven we over een „slotaccoord", maar dit woord is hier minder op zijn plaats, omdat de „Club" niet zal worden opgeheven. Alhoewel zij wanneer we de bedoeling goed be grepen hebben niet zal uitgroeien tot een massa-beweging, die het vast gelopen organisatie-leven van Neder land nog meer klem zal brengen, zal zij in de toekomst een mogelijk heid bieden voor idealistische katho lieke jongeren, die naast vrolijkheid en ontspanning een diepe en geïn spireerde geloofsbeleving zoeken. En wanneer de verdere geschiede nis van de „Club" zo zal zijn, als haar start is geweest, dan schuilt hierin de mogelijkheid om aan de jeugd van vandaag in een nieuwe vorm een oud ideaal terug te geven. KRONUS. koeien jongens met lasso's kunnen omgaan. Een fraaie worp verstrikte de horens der koe en een moeizame terugtocht volgde, welke eindigde met de dood van de koe of) de dijk, daar zij te afgemat was om de weg naar het slachthuis nog^ te maiken. En hoe heerlijk is het achteraf, als j alles goed afgelopen is, om een span nend avontuur beleefd te hebben. Je kunt er jaren later nog uren over praten en on? deze verhalen dan met bewijzen te kunnen staven, maakten vele toeristen vlug een plaatje van de eervol gesneuvelde koe. VOORZIENINGEN TEN BEHOEVE VAN STUDENTEN De minister van Onderwijs, heeft ingesteld een commissie, welker taak zal zijn advies uit te brengen ten be. hoeve van studenten te treffen voor zieningen. In deze commissie zijn benoemd: tot voorzitter: prof F. j. Th. Rutten, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, tot leden: mr. J. Cramer, curator van de rijksuniversiteit te Groningen, prof. dr. O. Bottema, rec- tor-magnificus van de technische hogeschool te Delft, prof. dr. P. Mun tendam, buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, te vens vertegenwoordiger van de mi nister van Sociale Zaken en volks,- gezondheid, mejuffrouw, mr. M. W. van Lanschot, hoofd van het bureau studentenbelangen, te Utrecht, ds. S. J. Popma studentenpredikant te Am sterdam, en een vertegenwoordiger van de Nederlandse Studentenraad. Intocht van Colorade-kevers De buurtschap Delden onder Vor- den heeft Dinsdag een invasie be leefd van colorado-kevers, die bij tienduizenden waren neergestreken. De landweg bij de klompenfabriek Barendsen zag „zwart" van de scha delijke insecten. Op één graspolletje werden er 140 geteld. Voor de inva sie werd ontdekt, hadden de kevers zich reeds over de omliggende aard appelvelden verspreid. Zij werden onschadelijk gemaakt door de Plan- tenziektekundige Dienst uit Wage- ningen, die verklaarde in deze stre ken nog nimmer zulk een groot aan tal colorado-kevers te hebben aan getroffen. Gistermiddag is een jeep met twee mannen van de Koninklijke Mare chaussee in de buurtschap Lintelo bij Aalten bij het uitwijken voor twee kinderen uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De naast de chauffeur zitten adjudant, de heer J. van Dieren uit Aalten, werd uit de jeep geslingerd en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Winterswijk vervoerd. Onderweg is hij overleden. De heer Van Dieren was met in gang van 1 September a.s. benoemd tot brigade-commandant van de Kon. Marachaussee te Zevenaar. De chauffeur kwam met de schrik vrij.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5