S)e CoicbeSowfca/nt Mossadeq's politieke loopbaan Negen uren kostte het om van dictator Mossadeq een vluchteling te maken j Veni, vidi, vici en Razende menigte koelde haar woede op Fatemi en lijfwacht van premier Sjah komt terug PERZEN ONTDEDEN ZICH VAN RODE GIDSEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12970 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I nU 00kfoetsie Papengracht 32, TeL 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 vnrWRT. Tb IT CTRdnM VIN RPRirHTRV TUT TF.HF.R.AN Pre vprwariT rlon qIIp anfn'c mot Hp linTifpn aan HOEWEL DE STROOM VAN BERICHTEN DIT TEHERAN erg verward is en nog vele vragen onbeantwoord laat, wordt het steeds duidelij ker, dat de aanhangers van de Sjah in alle belangrijke gebieden van Per- zië de situatie meester zijn. De sleutelposities in de hoofdstad waren gis teren in de namiddag reeds door royalisten bezet en alleen om de woning van de afgezette premier Mossadeq, welke met betonplaten en mitrailleur nesten in een klein fort was veranderd, moest tot laat in de avond gestre den worden. Eerst toen de tanks in de strijd geworpen werden, kon de uit ongeveer 350 man bestaande lijfwacht het niet langer bolwerken. De ver dedigers vielen bij him vlucht voor een groot gedeelte in handen van de woedende menigte, die korte metten met hen maakte. Zij werden geste nigd, onder de voet gelopen en in het gunstigste geval gearresteerd. Toen een officier van de royalisten binnendrong in de beroemde kamer met het bed, waar Mossadeq al rustende zijn gasten pleegde te ontvangen, om besprekingen te voeren of een van zijn indrukwekkende huilbuien te de monstreren, bleek de bejaarde dictator verdwenen te zijn en lag een ge wonde soldaat van de lijfwacht in het bed van zijn meester te slapen. Radio Teheran heeft bekend gemaakt, dat alle leden van de verraderlijke regering in hechtenis zijn genomen op de premier na en dat de mi nister van buitenlandse zaken, Fatemi, dikwijls het kwade brein van Mossadeq genoemd, door de woedende aanhangers van de Sjah „aan stuk ken was gescheurd". Ook het feit, dat de Sjah reeds voorbereidingen treft om naar zijn land terug te keren, wijst er op, dat de royalisten zeker zijn van hun zaak en dat niet meer zoals gisteravond in verschillende hoofdsteden van Europa werd gedacht de mogelijkheid bestaat van het keren der kansen. Hedenmorgen werd uit de Perzische hoofdstad gemeld, dat de woning van Mossadeq door demonstranten in brand was gestoken. De gebouwen naast de ambtswoning werden geplunderd. Tijdens de gevechten in Tehe ran zijn naar schatting driehonderd personen om het leven gekomen, ter wijl er vele honderden gewonden naar de ziekenhuizen moesten worden vervoerd. De staatsgreep heeft zich bliksem snel ontwikkeld. Vroeg in de ochtend waren slechts enkele honderden jon gelieden in de straten, die aanval len pleegden op plaatselijke bureaux en gebouwen van regeringsgezinde bladen. Tot verwondering van allen reageerde noch politie noch het le ger hier op en weldra koos het pu bliek de zijde van de monarchisti sche partijgangers. Alle tegenstand beperkte zich tot het optreden van enkele honderden soldaten, die het huis van de minster-president be waakten. De monarchisten stelden zich snel in het bezit van het ge bouw van radio-Teheran en te twee uur in de namiddag begon de radio aan het land mede te delen, dat de regering Mossadeq omvergeworpen was. AFWACHTENDE HOUDING De Toedeh-partij, die communis tisch gezind is, scheen een afwach tende houding aan te nemen. De re gering Mossadeq had namelijk aan gekondigd, dat zij van plan was krachtige maatregelen tegen de uiterst linkse elementen te nemen, dit was waarschijnlijk bedoeld als gebaar van verzoening tegenover rechts. In grote straten van de hoofdstad liep de menigte .met afbeeldingen van de Sjah en zijn gemalin. Op de plek van het standbeeld van Reza Sjah, dat in het begin van deze week van zijn voetstuk was losgemaakt, plaatsten de royalisten grote por tretten van de Sjah. De auto's in de straten werden verplicht een por tret van de Sjah en zijn gemalin mee te voeren. Manifestanten hiel den de auto's aan en schilderden er lofprijzingen voor de Sjah op. Generaal Zahedi, die door de Sjah is aangewezen als premier, heeft zich Woensdagavond in Teheran ge- installéerd na een snelle revolte van royalisten in het gehele land. Ook Isfahan, de industriestad ten Zuiden van Teheran, die zich aan vankelijk voor Mossadeq verklaarde, is volgens radioberichten uit die plaats in handen van aanhangers van de Sjah. Generaal Zahedi heeft na aan komst in de hoofdstad de politie ge ïnspecteerd. Hij benoemde kolonel Barkhordar tot bevelhebber van het garnizoen van Wasr en het radio station van Teheran. Een der eerste daden van de nieu we regering was het zenden van een telegram naar Rome, waarin terug keer van de vorst werd verzocht. Teheran meldde voorts, dat gene raal Batmanqulich is benoemd tot stafchef en generaal Farhad Dadse- tan tot militair-gouverneur van Te heran. De leidster van de „Sorfaghar"- partij, Eatezadi, verklaarde voor radio-Teheran, dat Mossadeq's wo ning is geplunderd. Egn afgevaardigde van de „Madj- lis" (Tweede Kamer) verklaarde, dat alle léden van de „verraderlijke regering in handen van het keizer lijke leger zijn en spoedig hun straf zullen krijgen". Hij noenide niet Mossadeq of Fatemi bij naam. V AC ANTTE STEMMING Aanhangers van de Sjah hebben in Teheran een theater, dat werd gebruikt door de communistische partij, in brand gestoken en een Russische winkel vernield. Volgens een bericht van de Amerikaanse ambassade heerst er in de gehele stad een „vacantiestemming" en rij den alle auto's met de lichten aan als teken van overwinning van de Sjah op Mossadeq. In de berichten van de ambassa de, die zijn ontvangen in Washing ton, werd voorts verklaard, dat post-, telegraaf- en telefoonkantoren in de stad zijn bezet door aanhangers van de Sjah, evenals kranten- en pro- pagandabureaux. Vreemdelingen in Teheran worden niet lastig gevallen. Verscheidene stamhoofden hebben via radio-Teheran hun volgelingen opgeroepen trouw te zijn aan de Sjah en de nieuwe premier. Radio-Teheran heeft Woensdag- Zahedi, die Mossadeq ten val bracht SÉ8r Generaal Zahedi, die nieuwe pre mier van Perzië, werd in 1942, toen hij bevelhebber was van de plaatse lijke Perzische strijdkrachten te Is fahan .verdacht van samenzwering met het Duitse opperbevel tegen de geallieerde bezettende autoriteiten. De Britse brigade-generaal Maclean, op het ogenblik lid van het Britse parlement, wist hem toen te ont voeren. In 1945, na de geallieerde overwin ning in Europa, werd hij vrijgelaten. Een jaar later werd hij inspecteur van de Perzische strijdkrachten in Zuid-Perzië. Generaal Zahedi werd in 1950 door zijn geboortestad Hamadan gekozen in de Senaat. In April 1951 werd hij benoemd tot minister van binnen landse zaken. Deze post bezette hij tot Augustus 1951, enige maanden nadat Mossadeq premier was gewor den, toen trad hij af. In een radiotoespraak tot het Per zisch volk beloofde de nieuwe pre mier gisteravond de lonen van de ar beiders te zullen verhogen. avond omgeroepen, dat in de stad de rust is weergekeerd en dat het leger en de politie de toestand goed in de hand hebben. De Sjah zal per vliegtuig naar Te heran terugkeren, aldus deze uit zending. Alle politieke gevangenen zijn Woensdagavond vrijgelaten. Al le demonstraties in de stad zijn ver boden en de politie en militairen hebben opdracht gekregen onmid dellijk te schieten op iedereen, die het uitgaansverbod overtreedt. Door- laatbewijzen, die zijn uitgegeven door de regering-Mossadeq, zijn on geldig verklaard. Uit gezaghebbende bron te Rome is vernomen, dat de Sjah de Ita liaanse regering heeft gevraagd een militair vliegtuig beschikbaar te stellen voor zijn terugreis naar Te heran. De Italiaanse regering zou echter dit verzoek niet hebben kun nen inwilligen, omdat op het ogen blik geen toestel voor een dergelijke vlucht beschikbaar zou zijn. In de omgeving van de Sjah is voorts verklaard, dat de vorst in be ginsel heeft besloten Donderdagoch tend naar Teheran te vertrekken. De Sjah zelf verklaarde, dat konin gin Soraja niet met hem naar Per zië zal reizen. Zij zou eerst met va cantia gaan naar Noord-Italië of Zwitserland. Volgens de jongste berichten zou den meer dan 300 personen bij de straatgevechten in Teheran zijn om gekomen. Honderden personen zou den zijn gewond. De menigte heeft de gebouwen naast de brandende ambtswoning van Mossadeq geplunderd. In een der gebouwen was de missie van de Amerikaanse Technische Hulp ge huisvest. Amerikaans personeel werd gemolesteerd i Een aantal van de ongeveer 350 ioldaten, die Mossadeq's woning verdedigden, werd bij de vlucht der verdedigers gestenigd, onder de voet gelopen of gearresteerd. Radio-Azarbeidsjan heeft gemeld, dat het garnizoen van deze provin cie zijn trouw aan de Sjah heeft be tuigd. Er is een commissie van vijf personen gevormd om het gebied te besturen. SJAH UITGENODIGD TERUG TE KEREN In de loop van de ochtend werd gemeld: Behalve het telegram van het ka binet, dat getekend was door de Een vermoeide Sjah arriveerde Maandag met zijn echtgenote te Rome, waar slechts enkele lagere ambtena ren van het ministerie van buiten landse zaken hem verwelkomden. Niemand zal op het moment, dat de Sjah voet op Italiaanse bodem zette vermoed hebben, dat er zo snel een einde zou komen aan de keizerlijke ballingschap. premier, generaal Zahedi, ontving de Sjah hedenochtend een bood schap van Bagher Bousjehri, waarin gezegd werd: „Het trouwe Perzische volk wacht geestdriftig op de terug keer van uwe majesteit". Voorts werd o.m. een telegram van de Braziliaanse minister van buiten landse zaken ontvangen, waarin de ze de vorst geluk wenst met de jong ste wending in Perzië. Majoor Kahatmi, de adjudant van de Sjah, deelde mee, dat de Sjah waarschijnlijk vanavond met een gecharterd vliegtuig naar Bagdad zal vertrekken. Er is een arts naar het hotel ont boden, omdat koningin Soraja zich tengevolge van de vermoeienissen en emoties van de laatste dagen on wel gevoelt. LEEFT FATEMI NOG? Hoewel radio-Teheran Woensdag heeft bericht, dat Mossadeqs minis- ,fer van Buitenlandse Zaken, Hoes sein Fatemi „verscheurd" werd door een woedende menigte, is in berich ten van vandaag gezegd, dat de po litie naar hem zoekt. Van gezaghebbende zijde is van daag verklaard, dat het aantal doden tengevolge van de ongeregeldheden van Woensdag dat als 300 werd op gegeven, groter zijn. De meeste do den vielen bij de hevige stormaanval op een bunker van het Duitse type waarin Mossadeq en zijn aanhangers zich hardnekkig verdedigden. Toen men het bolwerk binnen drong, bleek, dat Mossadek van zijn woning een soort fort had gemaakt met betonnen versterkingen, machi negeweernesten en pantserplaten. Het kan verkeren! Maandag sloopten aanhangers van Mossadeq het standbeeld van de Sjah in Teheran en vier en twintig uur later plaatsten royalisten grote portretten van de keizerlijke familie op dezelfde plaats. Hier ziet men de slopersploeg van Mossadeq aan de arbeid. Dr. Mohammed Mossadeq kwam op de voorgrond van de wereldbelang stelling te staan in 1951, toen hij de nationalisatie van de installaties der Brits-Perzische oliemaatschappij, ge schat op de waarde van vijf milliard gulden, doordreef. Zijn reeds van lange tijd terug da terende strijd met de Sjah kwam enkele dagen geleden tot een uitbar sting, toen de Sjah na een mislukte poging tot het verdrijven van Mossa deq zijn land in gezelschap van ko ningin Soeraja verliet. Mossadeqs familie heeft reeds gedurende twee geslachten vijandig tegenover de dy- nastie-Pahlevi gestaan. Mossadeq zelf kwam aan de macht na de moord op generaal Ali Raz- mara, die de Sjah ondersteunde. Raz- mara was gekant tegen nationali sering van de olio, maar de Sjah on dertekende toch het decreet ter na- toinalisering van de oliie-industrie. De spanning tussen Mossadeq en de Sjah bleef voortbestaan, ofscoon de bestaande meningsverschillen dik wijls gecamoufleerd werden. In Juli 1952 trad Mossadeq als minis ter-president af, omdat de Sjah wei gerde hem de portefeuille van oor log te geven. Vele mensen kwamen bij de toen voorgevallen ongeregeld heden om het leven. Later werd Mossadeq opnieuw pre mier en hij kreeg grote bijval voor een reo-organisatieprogram. In Febr. pleegde de Sjah overleg met Mossadeq om de tussen hem be staande geschillen over de uitgaven van het hof en het beheer van de kroondomeinen uit de weg te ruimen. Op 28 Februari zond de Sjah een brief naar de voorzitter van de Maj lis (Tweede Kamer), Ayatoellah Kas- ;jani, waarin hij mededeelde te willen Vertrekken Menigten, die tegen de Iregering gekant waren, eisten echter dat de Sjah in het land zou blijven en stelden Mossadeq verantwoorde lijk voor het besluit van de Sjah om te vertrekken. Mossadeq zocht zijn toevlucht in het gebouw van de Majlis. De Sjah deelde toen med dat hy van zijn Reden genoeg om eens flink te huilen. besluit was terugggekomen en in Per zië zou blijven. Een parlementscommissie poogde verzoening tussen de Sjah en de re gering tot stand te brengen, maar Mossadeq beschuldigde in een radio rede op 6 April het hof er van, sa menzwering tegen zijn leven te steu nen. In Mei droeg de Sjah alle konink lijke bezittingen en het land, dat hij in 1941 van zijn vader had geërfd, over aan de regering. In Juni werd bij het parlement een wetsontwerp ingediend ter bespre king van de bevoegdheden van de Sjah. Vorige maand eiste Mossadeq ontbinding van het parlement. Hij deed een volksstemming houden en verklaarde dat het resultaat ten gun ste van ontbinding, van het parlement was. Kasjani, de voormalige voorzitter van de Majlis, die zich als zodanig moest terugtrekken, omdat hij tegen beperking van de Sjahs bevoegdheden was, noemde de volksstemming on grondwettig. Op 4 Augustus riep de Sjah het volk per radio op tot eenheid. Daar na zonden negen afgevaardigden van de oppositie een telegram aan de Verenigde Naties, waarin zij Mossa deq brandmerkten als hoofd van een „rebellenregering". Hij was van plan een „communistisch, dictatoriaal en hardvochtig regiem" te vormen, al dus het telegram. In het afgelopen weekeinde, na de mislukte actie van de keizerlijke aanhangers, vertrokken de Sjah en zijn echtgenote met een minimum aan bagage naar Bagdad, vanwaar zij Dinsdag doorvlogen naar Rome. Volgens berichten uit Teheran had de Sjah Mossadeq ontslagen en gene raal Fazlollah Zahedi, een voorma lig minister, in zijn plaats benoemd. HOE wordt het weer? t (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) ENKELE BUIEN. Veel bewolking met plaatse- j lijk enkele buien, maar in het Oosten van het land vanavond nog regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuid-Weste- lijke wind. Dezelfde of iets la gere temperaturen. 21 Aug.: zon op 5.33 en onder 19.52; maan op 18.11 en onder 0.35 uur. Korreltje Niets droogt spoediger dan een traan. Erasmus.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1