S)e ÊoidóeSoii^aiit Amerikaanse helicopters cirkelen boven getroffen Griekse eilanden - in Marokko Wanhopige strijd in de geblakerde gen van Amsterdam naar Athene puinhopen van Zante Mossadeq opnieuw winnaar in strijd om de macht in Perzië Rommelig weekend in Marokko Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12967 't Is me een toestand i Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. E 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HULP VAN VELE KANTEN Griekse militairen, Britse en Israë lische matrozen en Amerikaanse ma riniers bieden hulp aan de door de aardbevingen getroffen eilanden in de Iionische zee. Zij behandelen de gewonden, richten noodonderkomens op en maken de wegen vrij van de honderden tonnen aarde en rotsblok ken. Een eindeloze stroom voorraden wordt ontscheept. Koning Paul van Griekenland, die met koningin Fre- derika en kroonprins Constantijn de geteisterde gebieden bezocht, zei in een boodschap tot het Griekse volk, dat de ramp onbeschrijfelijk is. „Wel varende en mooie steden liggen thans in puin. Overlevenden zijn dakloos, lijken liggen onder het puin en ge wonden zuchten in hun tenten". ïn de nacht van Vrijdag op Zater dag werd een reeks lichte aardschok ken op de eilanden waargenomen. Atheense seismologen- waren van oor deel, dat de aardbevingen afnemen. De bergbewoners van Cephalonia weigeren hun beschadigde huizen in de bergdorpen te verlaten.om levens middelen en kleding van de kust te halen. Een van hen zei:.„Wij blijven in de bergen-, want als de eilanden wegzinken is het alleen daar maar veilig". Admiraal Mountbatten, die de lei ding heeft van de reddingsoperaties, zei op Malta, dat hulp van de gehele wereld nodig is voor het herstel van de eilanden. Uit vele delen van de wereld zijn reeds aanbiedingen voor iiulpverle' ning ontvangen. Regeringen zenden oorlogsschepen, transportvliegtuigen en hefschroefvliegtuigen. Ook stellen zij geld en voorraden ter beschik king van de rampgebieden. Het Roo- de Kruis in vele landen heeft reeds hulp toegezegd in de vorm van geld, levensmiddelen, kleding, medicamen ten, dekens en tenten. Honderd uitge ruste Italiaanse brandweerlieden zijn ter beschikking van de Griekse rege ring gesteld. Uit verscheidene landen wordt melding gemaakt van inzame lingen. Beklemmende stilte. Agostoli is een stad in puin, waar van de beklemmende stilte alleen nog gebroken wordt door hulpgeroep van de gewonden en de passen van de ziekendragers, aldus een rapport van de Amerikaanse marine, dat door het hoofdkwartier in Napels gepubli ceerd is. Er zaten, zo vervolgd het rapport, mensen voor de brokstukken van hun huizen. Zij wilden niet weg van de plaats waar zij altijd geleefd hadden, maar zij waren dodelijk be vreesd om naar binnen te gaan om nog iets te redden of de doden, die er eventueel lagen, uit te halen. De meesten hadden datgene gepakt, wat zij nog hadden en zich toen naar een open terrein bij de zee begeven, om daar te wachten op him evacuatie. Reddingsbrigades, samengesteld uit mannen van vier nationaliteiten, leveren in de geblakerde puinhopen van het eiland Zante een wanhopige strijd tegen de tijd bij hun pogingen, levend bedolvenen te bevrijden. Het Amerikaanse vliegdekschip „Franklin Roosevelt" heeft de Ioni sche eilanden bereikt. De Britse admiraliteit heeft een te legram van de Engelse torpedoboot- jager „Draing" die in de haven van Argostoli ligt ontvangen, mel dend dat er nog steeds aardschokken worden gevoeld. Voorts wordt onder meer mede gedeeld dat Amerikaanse hefschroef vliegtuigen verdienstelijk werd ver richten. Vrijdag hebben zij verken ningsvluchten over het eiland Cepha lonia uitgevoerd, waarbij vele ge- isoleerde dorpen werden bereikt. Hefschroefvliegtuigen in actie. Amerikaanse marine-autoriteiten hebben Zaterdag te Londen medege deeld, dat hefschroefvliegtuigen op stegen van het vliekdekschip „Frank lin Roosevelt" en van- de zware krui- „Salem". Helicopteres van de Amerikaanse luchtmacht brengen ge wonden uit moeilijk toegankelijke streken naar de voor eerste-hulpver- lening ingerichte posten over. De „Salem" meldt, dat tot nu toe 11.000 broden en 14.000 kilogram an dere levensmiddelen zijn uitgedeeld. Griekse regering heeft grote hoeveelheden chloor n-aar de getrof- den eilanden gezonden om het drink water te desinfecteren. Het gebrek aan water is gedeeltelijk te wijten aan het feit, dat de waterreservoirs zijn vernield, terwijl sommige bron nen door de aardbeving droog geval len zijn. Een Griekse seismologische des kundige, professor Galanopoulos, ver klaarde 'bij zijn terugkeer uit het ge- troffen gebied, dat er geen gevaar bestaat, dat de eilanden in zee zul len verdwijnen. Hij zei, dat het niet noodzakelijk was, dat de bewoners de eilanden verlaten. Door geweldige aardverschuivingen leek het of de berg Ainos, die 1.628 meter boven Argostoli uitrijst, was gespleten, maar nergens was er volgens de professor sprake van een werkelijke verzak king van de bodem. Nederlandse hulp aan Giekenland. In overleg met de Griekse gezant i 's Gravenhage, de heer N. Lely. vertrokken lijntoestel een hoeveel heid kinderondergoed en kindersan dalen verzonden. Het vervoerd van deze goederen is gratis. Heden avond tegen negen uur komt de zen ding in Athene aan. Maandag en Donderdag a.s. zullen met de lijntoestellen der K.L.M. naar Athene in overleg met het Roode Kruis medicamenten worden ver stuurd. Ook deze zending wordt kos teloos vervoerd. „Ik ben diep getroffen door de ma nifestatie van medeleven, welke elke dag opnieuw uit Nederland gegeven wordt door mensen van alle rangen en standen, die zich niet alleen ge haast hebben om hun sympathie te betuigen doch tevens hulp en bij stand verleenden in dit tragische uur, aldus heeft de Griekse gezant te Den Haag, Nicolas G. Lely, verklaard. Ik ben Hare Majesteit de Koningin en haar regering hartelijk dankbaar voor de boodschappen van medele ven en de geboden materiële hulp en troost, aldus de gezant. In het bij zonder wil ik herinneren aan de edelmoedige geste van de Nederland se regering, die een som van hon derdduizend gulden voor de slacht offers van de aardbevingsramp in Griekenland ter beschikking heeft VLIEGTUIG MET RODE KRUIS- GOEDEREN VERTROKKEN NAAR GRIEKENLAND Vanochtend om zes uur is van het vliegveld Valkenburg een Dakota van de Kon. Ned: Luchtmacht naar Athene vertrokken. Het toestel heeft aan boord een hoeveelheid antibio tica ter waarde van 20.000 en 1200 dekens. Deze zending, die beschikbaar is gesteld door het „Nederlandsche Roode Kruis", is bestemd voor de slachtoffers van de aardbevings- rmap op de eilanden in de Ionische zee. Over de wijze van verzending van 1800 andere dekens, die ook deel uitmaken van dit geschenk, zal nog worden beslist. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft de volgende Eerw. heren benoemd: Tot leraar aan het Seminarie „Ha- geveld" te Heemstede, C. J. Kuik, die kapelaan was te Diemen; en J. W. van der Burg, die kapelaan was te Den Hoorn bij Delft. Tot kapelaan te: Diemen, J. P. J. Kraakman (Nèom.); te Den Hoorn, J. G. Nieuwenhuis (Neom.). Tot Mo derator en Godsdienstleraar van de R.K. Techn. School „Don-Bosco" te Leiden, G. A. Beek. Tot kapelaan te: Gouda (O. L. Vr. Hemelv.), G. A. van Leeuwen; te Sjah nam de vlucht In de nacht van Zaterdag op Zon dag hebben aanhangers van de Sjah van Perzië een mislukte poging ge daan om de regering Mossadeq om ver te werpen. De staatsgreep werd uitgevoerd o.l.v. de commandant van de garde van de Sjah, kolonel Nasiri. De aanslag geschiedde met medewe ten van de Sjah, die, zodra hij van de mislukking op de hoogte was ge steld, met zijn vrouw naar Irak uit week. Hij heeft nog geen afstand van de regering gedaan. De ministers Fatemi en Hagh She- nas, alsmede enkele andere autoritei ten werden in hun woningen bij ver rassing gearresteerd en naar de ge vangenis gebracht in het paleis van de Sjah. Om 1 uur plaatselijke tijd arriveer de kolonel Nasiri met vier vrachtwa gens soldaten, twee jeeps en een pantserwagen bij het huis van Mossa deq. Nasiri stapte uit zijn auto en deelde de wacht mee, dat hij een brieÉ aan de premier wenste te overhan digen. Doch de wacht was reeds ge alarmeerd en arresteerde de kolonel. Er werd niet geschoten. De samen zweerders hadden op grote schaal te lefoonverbindingen doorgesneden. Vlucht naar Bagdad. Op zijn vlucht naar Bagdad werd de Sjah slechts vergezeld door de koningin en een adjudant. Zij waren, met de piloot, de enige inzittenden van het vliegtuig, waarmee de reis werd gemaakt. De Sjah en zijn gemalin hadden slechts twee volgepakte tassen bij zich en kleren, die onverpakt op de lege stoelen in het vliegtuig waren gelegd. Na aankomst op het vliegveld van Bagdad moest de Sjah een kwartier wachten voor de Iraakse minister van Buitenlandse zaken verscheen, om hem te verwelkomen. De Sjah vroeg de minister verlof om enige dagen in Irak te mogen blijven, alvorens naar Europa door te reizen. Gistermiddag waren de straten van In ds stad Sami op Cephalonia, een van de Griekse eilanden, dat het zwaarst door de aardbevingen werd ïeteisterd, zoeken de bewoners van een vernield huis wanhopig naar onder het puin bedolven familieleden. RADIO-TELEFOTO. Teheran vol met duizenden commu nisten, die riepen: „De dood voor de Sjah, weg met de Sjah en weg met de dynastie". Onvriendelijk artikel. In een door Fatemi ondertekend artikel verklaart het semi-officiële avondblad „Bakhtar Emrooz", dat de staatsgreep een poging was het volk van zijn rechten te beroven. „In de laatste tien jaren is het vuile, gehate en schandelijke Hof de steun geweest van de Britse ambassade". Het arti kel noemde de Sjah „deze er zo aar dig uitziende jongeman, die een slang is. Gij hebt het land geplunderd", al dus spreekt het artikel de Sjah toe. „Dertig jaren hebt gij en uw familie het land geplunderd. Niemand is vei lig geweest" en in die trant gaat het door. Het gebeuren heeft te Teheran geen verrassing gewekt. Waarnemers verwachtten iets dergelijks reeds eni ge weken. Het communistische blad „Sjabast" had zelfs Zaterdagavond alle bijzonderheden van de staats greep gemeld, zoals b.v. het feit, dat kolonel Nasiri de opstand zóu leiden. De Zwitserse zaakgelastigde in Irak heeft Zondag zijn regering verzocht om instructies voor het geval de Sjah een visum voor Zwitserland zou aan vragen. Zoals indertijd gemeld, ver blijft de tweelingzuster van de Sjah, prinses Asjraf, in Zwitserland. Naar uit goede bron te Teheran is vernomen, is premier Mossadeq van plan een regentschapsraad in te stel len, waarin geen enkel lid van de koninklijke familie zitting zal heb ben. Heer-Hugowaard (H. Hart), M. A. L. Kroeders (Neom.); te Delft (H. Hip- polytus), J. H. M. van Ingen; te Haarlem (H.H. Elis. en Barba.), R. A. Renckens; te Monster, P. T. M. Lan- gedijk; te Haarlemmerliede, J. A. A. Schoenmakers (Neom.); te Alphen a. d. Rijn, J. van der Stap; te Limmen, J. Breedveld; te 's Gravenhage (H. Agnes), E. van Diepen; te Badhoeve dorp, W. F. M. van der Kooij; te Den Burg (Texel), H. A. Stam (Neom.); te 's Gravenhage (O. L. Vr. v. Goe den Raad), P. J. N. M. Riep; te Heem stede (St. Bavo), C. Visser; te Dor drecht (H. Antonius), J. Rood; te Ke- thel, B. W. Alkemade (Neom.); te Bloemendaal, Chr. de Waard; te 't Veld, G. M. den Hollander (Neom.); te oRtterdam (H. Petrus), C Nieu- wenhuizen; te Zoeterwoude (H. Joan. Onth.), G. W. J. Feliks (Neom.); te Den Haag (H. Will.) C. J. Schut; te Zoetermeer, J. C. H. Hamers; te IJmuiden (H. Gregorius), J. A. Kerst- holt; te Voorhout, G. M. J. A. Schlat- mann; te Hoog-Karspel, J. W. Schra- ma (Neom.); te Amsterdam (O. L. Vr. Roz.), Th. P. v. d. Heijden; te Scheveningen (H. Ant. Abt), Th. G. P te Mey; te Bovenkarspel, H. van 't Hart; te 't Zand, L. M. Thomas (Neom.); te Castricum, J. J. Tuyp. Tot Conrector van het Ziekenhuis Joan, de Deo te Den Haag, C. J. Vink; tot Godsdienstleraar van de St. Jozef-Stichting te Bergen, J. Blom; kapelaan te Zandvoort, J. F. Steenman; te de Kwakel, J. J. Laan (Neom.); te Amsterdam (H. Vine.), G. A. v. Ettinger; te Rotterdam (Overschie), M. A. Hekker; te Dui- vendrecht, H. M. v. Wel (Neom.). Tot Moderator en Godsdienstleraar van de R.K. Amb.school te Den Haag, A. P. Raadschelders; tot kapelaan te Den Haag (H. Jeroen), G. P. M. Geu- kers; te Ursem N. J. M. van Kan (Neom.); te Dordrecht (O. L. Vr.) Th. P. G. Kloostei'man; te Buitenvel- dert, H. J. J. van Buuren (Neom.); te Vlaardingen (H. Willbr. J. C. Loerakker; te Bennebroek, A. W. Voorbij (Neom.). De Engelse autoriteiten hebben be sloten, het contingent voor de invoer van tomaten te verhogen met 1000 ton tot 3300 ton voor de maand Augustus. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft zich belast met de bewaking van dit contingent en de verdeling over de exporteurs. Te Argostoli op het eiland Cepha- lenic zoeken Griekse soldaten tussen de puinhopen naar slachtoffers van de aardbeving, die dit Griekse ge bied zo zwaar heeft geteisterd. De toestand in Marokko wordt er niet duidelijker op. Zaterdag werd bericht dat de sultan afstand gedaan had ten behoeve van zijn tweede zoon en daarop volgde een ander be richt dat de Pasja's der Berberstam men zonder, zich aan een Frans ver zoek om zich te matigen te storen de oom van de sultan met de reli gieuze macht van de sultan hadden bekleed en hem tot Iman (geestelijk hoofd) hadden uitgeroepen. Gisteren werd nu weer een com muniqué verstrekt door het paleis van de sultan waarin werd verklaard dat de sultan de enige souverein van Marokko is en zijn enige geestelijke hoofd. De Kaids en Pasja's, die Za terdag een oom van de sultan tot Iman hadden uitgeroepen, worden in het communiqué ketters genoemd. Zaterdagavond zijn bij relletjes te Marrakesj zeven personen om het leven gekomen. Twee Franse politie agenten, twee Marokkaase agenten en drie Arabieren werden gedood toen aanhangers van de sultan in de Kasbah de Arabische wijk trachtten door te dringen. 130 Beto gers werden gearresteerd. Franse ambtenaren verklaren dat de rel letjes werden uitgelokt door de Isti- qlal, de onafhankelijkheidspartij, die anti-Frans gezind en voor de sultan is. Marrakesj is de woonplaats van El Glawi, de Pasja in wiens paleis Za terdag de bijeenkomst der kaids plaats had en de proclamatie van de 72-jarige oom van de sultan werd getekend. Gisteren trachtten jonge Marok kanen in Rabat een betoging ten gunste van de sultan te houden. De politie joeg de betogers uiteen. Een Franse politie-agent werd daarbij ge dood door een messteek in de borst. Drie politie-agenten werden met messteken licht gewond. FRANS MAROKKO HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur. PLAATSELIJK ENIGE REGEN. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige* regen. Matige, in de Noordelijke provincies tot vrij krachtige wind, aanvanke- lijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West. Iets lagere tem- peraturen dan vandaag. 18 Aug.: zon op 5.28 en onder 19.58; maan op 15.30 en onder 22.40 uur. Toenemende Regenkansen Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat in de nacht van Zaterdag op Zondag een onweerstoring over ons land was getrokken, drong Zondag koele lucht, afkomstig van de Atlantische Oceaan ons land binnen, waardoor aan een reeks warme dagen een ein de kwam. Intussen breidde zich een uitloper van het Azorenhogedrukge- bied naar West-Europa uit, die ons Zondag droog en vrij zonnig weer bezorgde. Het centrum van deze uit lopers bevond zich vanmorgen boven West-Frankrijk. Het goed vacantie- weer wordt echter van het Westen uit bedreigd. Een Oceaandepressie ten westen van Ierland trekt in on geveer noordoostelijke richting: een er mee samenhangend front veroor zaakt regen op de Britse eilanden en verplaatst zich regelmatig naar het oosten, zodat er in de komende 24 uur ook in Nederland enige re gen verwacht moet worden. Door dat de luchtdruk in Groenland en op het midden aan de Atlantische Oceaan betrekkelijk hoog is gewor den lijkt een terugkeer van het warme weer voorlopig niet waar schijnlijk. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen zeven uur luiden: weer temp. HELSINKI motregen 22 C. STOCKHOLM geheel bew. 22 OSLO regen 24 KOPENHAGEN licht bew. 20 AMSTERDAM half bew. 19 EDINBURGH zwaar bew. 19 LONDEN licht bew. 21 LUXEMBURG onbewolkt 21 PARIJS zwaar bew. 23 BORDEAUX onbewolkt 25 GRENOBLE zwaar bew. 25 NICE onbewolkt 28 GENèVE zwaar bew. 25 zürich zwaar bew. 21 LOCARNO onbewolkt 27 BERLIJN zwaar bew. 32 FRANKFORT mist 21 MüNCHEN nevel 25 WENEN onbewolkt 29 INNSBRUCK geheel bew. 26 ROME onbewolkt 31 Korreltje Men ziet het belachelijke van de mode pas in als zij voorbij is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1