DE FRANSE REGERING HOUDT VOL, MAAR DE STAKERS OOK Rode Hilde pakt weer stevig aan Mossadeq papt aan met Moskou Worden krijgsgevangenen achtergehouden DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 JT f J I "1 Cg 44ste JAARGANG No. 1296 jJsQs I De Fransen krijgen de Directeur: c M. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN smaak te Pakken Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 STAKING IN FRANKRIJK UET IS EEN EIGENAARDIGE ge- schiedenis in Frankrijk; men staakt er maar lustig op los en de monstreert weer eens opnieuw, hoe onbestuurbaar het land in werkelijk heid is. Men weet de oorzaak. Deze is gelegen in het feit, dat de nieuwe regering van Laniel nu ook doet wat zij gezegd heeft te zullen doen. Alle regeringen hebben altijd gezegd, dat er in Frankrijk bezuinigd moest en dat er meer geld in het laatje van de schatkist moest komen. Maar geen enkele regering kon de nodige maatregelen nemen, want als zij met voorstellen bij het parlement kwam, werd het voorstel prompt verworpen. Daarom hebben de jong ste kabinetsformateurs steeds 0 gevraagd om volmachten, ten einde hun financiële maatrege len te kunnen nemen zonder gehin derd te worden door de vriendjes politiek in het parlement. Laniel heeft ze gekregen en maakt er nu gebruik van. Hij heeft het nooit onder stoelen of banken gestoken, dat er bezuinigd moet worden en dat het overheids apparaat meer efficiënt moet wer ken, wil men de Franse financiën in orde houden. Derhalve heeft zijn re gering in enige decreten een stelsel van maatregelen afgekondigd om tot dat doel te geraken. Maar nog voor de juiste inhoud ervan bekend was, kwam het over heidspersoneel in opstand. Bezuini gen? Heel goed, maar bij mijn buur man, niet bij mij! Vandaar dat er gestaakt wordt in het Franse land en niet alleen door het overheidspersoneel en het per soneel van de openbare diensten, maar ook door die groepen, welke hun solidariteit willen uitdrukken met de stakers. Een Fransman staakt nu eenmaal makkelijk en graag. Maar de vraag is of de economische draagkracht van Frankrijk zo'n krachttoer houden kan. Naar het zich laat aanzien schijnt de regering vast van plan te zijn om vol te houden en niet toe te geven. Maar aan de andere kant willen de stakers ook niet toegeven en wor den de maatregelen van de regering om orde in de chaos te scheppen on middellijk gevolgd door nieuwe sta kingsparolen. Het eigenaardige van deze sta kingsgolf in Frankrijk is, dat deze beweging nu eens niet in gang is ge zet door de communisten, maar uit gaat van de andere personeelsorga nisaties. Dat wijst erop, dat de actie geen politiek relletje is, geen kunst matig aangeblazen stro-vuurtje, maar de uiting van een tamelijk al gemeen gevoelde ontevredenheid. Een staking lijkt ons evenwel niet de juiste weg om aan z'n ongerust heid uiting te geven; het lijkt ons in tegendeel voor de regering eerder een aansporing om spoed te maken met het inkrimpen van het aantal overbodige personeelsleden. En onT der de stakers zal men juist de slachtoffers zoeken. Een staking, iedere staking is een uiterst middel om gelijk te krijgen; het is een scherp middel, waarmee men zich lelijk in de vingers kan snijden en dat altijd schade doet aan de economie van het land. Spoorwegstaking begint opnieuw Alle Parijse P.T.T.-mannen geschorst In plaats van voor de dreigementen van de regeringLaniel te bezwij ken en het werk te hervatten, hebben de ambtenaren van de Franse PTT hun stakingsactie niet alleen voortgezet maar zelfs verscherpt. Het Franse ministerie voor PTT heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat alle telefonisten voor intercommunaal en internationaal tele foonverkeer, de geen gevolg hebben gegeven aan het bevel het werk ie hervatten, ontslagen zullen worden. Zij werden gisteren allen door minister Ferri geschorst. De socialistische vakbond Force Ouvrière heeft on het katholieke vakverbond CFTC het beroep gedaan een spoorwegsta king van onbepaalde duur af te kondigen, totdat de regering er in toestemt aangekondigde bezuinigingsmaatregelen in te trekken. Het communis tische vakverbond CGT heeft op eigen initiatief reeds een nieuwe staking voor de spoorwegarbeiders afgekondigd. OOK DE MIJNWERKERS STAKEN tische mijnwerkers-vakbonden hun leden hadden opgedragen het werk Het Christelijk Vakverbond heeft besloten, niet aan de door de CGT uitgeroepen algemene spoorwegsta king deel te nemen. Volgens een woordvoerder van dit vakverbond werken bij de spoorwegen 212.000 leden van de CGT, 72.000 leden van het Christelijk Vakverbond, 32.000 leden van de „Force Ouvrière", 40.000 leden van onafhankelijke vak bonden en 13.000 technici, die een eigen organisatie hebben. Behalve te Dijon, lag vanmorgen het werk reeds stil op de emplace menten van Bordeaux, Limoges en Saint-Brieux. In Noord-Frankrijk heeft meer dan de helft der mijnwerkers gehoor ge geven aan een communistische sta- kingsoproep, nadat Vrijdag en Zater dag de leiders der R.K.- en socialis- neer te leggen. Het socialistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft de arbeiders, werkzaam in de Franse wapenmaga zijnen, opgedragen het werk Maan dagmiddag twee uur neer te leggen. De arbeiders in de gas- en electrici- teitsbedrijven te Nice, die Zaterdag het werk weer hebben hervat, be sloten opnieuw tot staking. Bakkersknechten te Biarritz, een vacantie-oord, legden eveneens het werk neer. KOMT HET PARLEMENT BIJEEN? 'De voorzitter der Franse Nationale Vergadering, Edouard Herriot, heeft Maandag geweigerd gevolg te geven aan een eis der communisten om de volksvertegenwoordiging bijeen te roepen, ter bespreking van de door de stakingen ontstane toestand. Hij weigerde Zaterdag j.l. reeds, aan een verzoek der socialisten gehoor te geven. Het centrale bureau der R. K. Vak verenigingen heeft Maandagavond, na gedurende de gehele dag vergaderd te hebben, een communiqué uitgege ven, waarin wordt verzocht het par lement onverwijld bijeen te roepen. Ook is de eis gesteld, dat de lastge vingen, waarin spoorwegarbeiders en PTT-beambten wordt opgedragen hun werkzaamheden te hervatten, zullen worden ingetrokken. DE TREINEN STAAN STIL. In Parijs waren Dinsdagochtend de Gare Saint Lazare en Gare Mont- parnasse gesloten. Aan het Gare du Nord lag het verkeer geheel stil. Van de Gare de Lyon en Gare Aus- terlitz vertrokken alleen treinen naar de voorsteden. Uit de provincie werd gemeld, dat vijftien personentreinen met 15.000 passagiers zijn blijven staan. Men liet in allerijl voedsel voor de gestrande passagiers komen. Ook de zeelieden in Marseille hebben met staking gedreigd. Narriman komt er niet Ex-koningin Narriman van Egypte heeft de Egyptische autoriteiten om een maandelijkse toelage verzocht. Haar financiële omstandigheden no pen haar tot dit verzoek, aldus de moeder van afgezette koning Ahmed Foead II. Narriman heeft ook gevraagd om teruggave vaif haar persoonlijke be zittingen, die in de vier paleizen van Faroek zijn achtergebleven. De ex-koningin heeft verklaard, dat de meeste van deze voorwerpen en kleren haar op haar huwelijks dag ten geschenke zijn gegeven. Narriman heeft sinds haar terug keer in Egypte een rustig bestaan ge- lied in de villa van haar moeder in Heliopolis. Zij is slechts eenmaal in hef openbaar gezien, nl. in het chi que Semiramis-hoteL Amnestie ingetrokken weer het heft in handen heeft. De kopstukken van de gematigde rich ting, die tijdens de Juni-opstand de overhand hadden gekregen, zijn in ongenade gevallen en van het poli tieke toneel verdwenen. basis wordt voor een militaire aan val op Rusland. Perzië is echter van mening, dat dit pact bedoeld was om Rusland te beschermen tegen de tsaristen in Perzië na de revolutie van *17. Na dien kwamen n.l. talrijke tsaristen naar Perzië, maar dezen zijn inmid dels verdwenen. Een ander punt is, dat Perzië een vordering op Rusland heeft van 11 ton aan goud als beta- - ling voor diensten, die door Perzië heeft thans ook de bevolking buiten tijdens de tweede wereldoorlog van Teheran met eenzelfde meerderheid Russische troepen bewezen zijn. gestemd vóór ontbinding. Te midden van de opwinding rond het plebliciet kwam het nieuws, dat Perzië en de Sovjet-Unie een ge meenschappelijke commissie zullen vormen om de moeilijkheden tussen beide landen op te lossen. Hij is nu practisch dictator Mossadeq heeft de tweede ronde in de strijd om de dictatuur ook ge wonnen. Nadat de volksstemming in Teheran zich met een meerderheid van meer dan 99 vóór ontbinding van het parlement had uitgesproken, De besprekingen zoüden zich voor namelijk concentreren op grensge schillen en verdragskwesties, maar volgens sommige waarnemers en Perzische bladen gaat de achtergrond van het overleg veel dieper. Er zouden met name economische aangelegenheden besproken worden, waarmee Mossadeq dan in deze kri tieke periode voor Perzië wil demon streren, dat hij nog lang niet aan het einde is van zijn pogingen om 's lands economische moeilijkheden op te lossen. In Londen zien bezorgde diploma tieke waarnemers in de komende on derhandelingen met Rusland een duidelijke aanwijzing, dat Mossadeq zich thans tot Moskou wendt voor de economische steun, die het Westen hem wegens het oliegeschil niet ge ven wil. Tussen Perzië en Rusland bestaan geschillen over 19 punten aan hun gemeenschappelijke grens en boven dien wenst Perzië een herziening van het verdrag van 1921, waarbij het Rusland wordt toegestaan troepen te zenden, in het geval dat Perzië de Modern huujelijk in historische omlijsting De Oostduitse minister van jus titie, „Rode Hilde" Benjamin, heeft de in Juni afgekondigde amnestie herroepen. Meer dan achtduizend Oostduitsers, die na de opstand van 17 Juni waren vrijgelaten, zullen opnieuw worden vervolgd en ver oordeeld. De amnestie-bepalingen die waren afgekondigd door de onlangs in ongenade gevallen minister Max Fechner, worden thans vervangen door de strengere bepalingen van Maart 1953. De herroeping van de amnestie heeft zelfs de communisten in Oost-Duitsland geschokt. De nieuwe maatregel werd afge kondigd tijdens een geheime bijeen komst van rechters in Oost-Berlijn. Zij waren met spoed ter vergadering geroepen. Degenen die met vacantie waren, kregen per telegram bericht, dat zij onverwijld moesten terug keren. Rode Hilde gaf hun bevel alle strafdossiers van de gevangenen die waren vrijgelaten, weer te openen. De vrijgelatenen waren veroordeeld wegens geringe misdrijven zoals het knoeien met distributiebescheiden, het schenden van staatseigendom en het ontduiken van belasting. Het is nog een vraag, waar men de achtduizend nieuwe gevangenen moet onderbrengen. De gevangenis sen zitten reeds overvol met slacht offers van de Juni-opstand, die voor lopig niet in vrijheid zullen worden gesteld. Hilde Benjamin heeft aan-1 gekondigd, dat zij geen pardon be- In de kapel van de Tower in Londen werd Zaterdag het huwelijk voltrok- hoeven te verwachten. ken tussen Kathleen Benita Brooks, dochter van veldmaarschalk burg- Intussen is het wel duidelijk ge-1 graaf Alanbrooke, gouverneur van de Tower en luitenant Robert Stoney. worden, dat de secretaris der com- Geëscorteerd door „Yeomen Warders" van de Tower in hun historische munistische partij, Walter Ulbricht, uniformen verlaat het bruidspaar de kapel na de huwelijks voltrekking. H.M. Koningin Juliana reikte M.W.O. uit H. M. de Koningin heeft Maandagmorgen ten paleize Soestdijk de mili taire Willemsorde uitgereikt aan mevrouw de weduwe Bouman uit Roer mond. De onderscheiding was, bij Kon. bseluit van 31 Maart 1952, posthuum toegekend aan haar echtgenoot, de vroegere eerste luitenant van het voor malige K. N. I. L., M. A. M. Bouman, die tijdens de bezetting als lid van ile ordedienst het ondergronds verzet geleid en georganiseerd heeft. Het moment, waarop de Koninginn de onderscheiding aan de weduwe Bouman overhandigd. Nauwere economische banden. Het schijnt echter, dat Rusland thans ook streeft naar een nauwere economische samenwerking met Per zië. Perzië's economische moeilijkhe den zijn groot. Van Amerika heeft het, als gevolg van het oliegeschil met de Britten, niet veel hulp te ver wachten, en zijn handel met het Westen is om dezelfde reden aan zienlijk verminderd. De steun, die Persië krijgt op grond van het „punt 4"-program, is al evenmin groot ter wijl in dat licht de aanwezigheid van talrijke Amerikaanse experts in het land voornamelijk compromitterend is jegens Rusland. Dit laatste land echter is in staat Perzië op economisch gebied aam zienlijk te steunen, terwijl het zelf een begerig oog heeft gericht op de Perzische olie, waarvoor in het Wes ten thans geen afzetgebied te vin den is. Mao door Malenkof uitgenodigd Volgens de „Daily Mail" zou pre mier Malenkof Mao Tse Toeng heb ben uitgenodigd, in September te Moskou met hem van gedachten te komen wisselen. De Russische eerste minister zou zich ook bereid hebben verklaard om eventueel de Chinese regeringsleider halverwege tegemoet te komen, aldus het Britse blad. Beria wordt Vervolgd De Opperste Sovjet heeft het ont slag van Lavrentia Beria, de vroege re minister van Binnenlandse Zaken en chef van de geheime politie, goed gekeurd. Zij heeft voorts aan het be sluit van het presidium der Opperste Sovjet, Beria alle rangen en onder scheidingstekenen te ontnemen, haar zegel gehecht, terwijl zij eveneens haar goedkeurig heeft gegeven aan het besluit, de zaak-Beria aan het Hooggerechtshof van de Sovjet-Unie ter bestudering voor te leggen. Aldus radio-Moskou in een uitzen ding van gisteren, welke te Londen is opgevangen. Hiermee is het overigens nog niet duidelijk, wat er precies met Beria gaat gebeuren. De vraag blijft, of er een proces-Beria zal komen, en zo ja, of dit gehouden zal worden in het openbaar dan wel afgedaan zal wor den in de kelders van de Moskouse Ljoeblanka-gevangenis. Overigens is het in de'Russische juridische prac- tijk wél regel, dat het onderzoek van een bepaalde zaak door de hoogste justitiële autoriteiten inhoudt, dat de persoon in kwestie een proces tege- 1 moet gaat. Waarschuwing van minister Dulles De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles heeft gisteren na een conferentie met president Eisenhower, verklaard, dat Amerika waarschijnlijk „tegenmaat regelen" zal nemen, wanneer de com munisten weigeren een aantal Ame rikaanse krijgsgevangenen uit te le veren. Dulles begaf zich meteen naar Denver, waar de president met va cantie vertoeft, om verslag uit te brengen van zijn besprekingen met de Zuid-Koreaanse president Syng- man Rhee en de Japanse premier Josjida. Dulles verklaarde zeer onder de indruk te zijn gekomen van de uit wisseling der krijgsgevangenen. Hij vertelde, dat de eerste Amerikaanse soldaten, die vrijgelaten waren er slecht aan toe waren, maar de vol gende groepen schenen er iets beter aan toe te zijn. De regering der Ver enigde Staten maakt zich bezorgd over de mogelijkheid, dat de com munisten sommige krijgsgevangenen vast zouden houden ondanks de in het verdrag gemaakte afspraken. „Deze kwestie zit ons zeer hoog," verklaarde hij. Iedere terugkerende gevangene wordt nauwkeurig ondervraagd om te weten te komen, welke gevange nen wel in Noord-Koreaanse kampen zaten en niet zijn teruggekomen. „Wanneer er gevangenen zouden blij ken te zijn, die niet worden uitge wisseld, zullen wij zo vrij zijn tegen maatregelen te nemen." Op een vraag of die tegenmaatregelen zouden be staan uit het vasthouden van com munistische krijgsgevangenen, ant woordde Dulles, dat zulks een voor de hand liggende beslissing leek. Dulles deelde mede, dat ook een gi'oot aantal Noord-Koreanen en Chinezen tijdens hun gevangenschap veroordeeld waren wegens misdaden en dat deze gevangenen niet uitgele verd zouden worden, zolang de com munisten de veroordeelde krijgsge vangenen vasthielden. GEVANGENEN OMGEKOMEN. Radio-Peking heeft Dinsdag be kendgemaakt, dat in de Noord-Ko reaanse krijgsgevangenenkampen 1.050 militairen van de V.N. zijn om gekomen. De lijst met de namen van de betrokkenen was op 6 Augustus door de communistische autoriteiten in de bestandscommissie aan de ver tegenwoordigers der V.N. overhan digd, aldus het Chinese radiostation. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZEER WARM. Zonnig en warm tot zeer warm 2 weer. Aanvankelijk zwakke la- ter overwegend matige Zuid- Oostelijke tot Zuidelijke wind. 12 Aug.: zon op 5.18 en onder 20.11; maan op 8.25 en onde? 20.41 uur. Het weer in Europa gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 23 C. STOCKHOLM half bew. 21 OSLO onbewolkt 21 KOPENHAGEN onbewolkt 22 AMSTERDAM onbewolkt 26 EEDINBURGH zwaar bew. 19 LONDEN onbewolkt 25 LUXEMBURG onbewolkt 26 PARIJS licht bewolkt 30 BORDEAUX onbewolkt 31 GRENOBLE onbewolkt 28 NICE onbewolkt 27 GENEVE licht bewolkt 29 ZURICH mist 28 LOCARNO licht bew. 26 BERLIJN onbewolkt 27 FRANKFORT onbewolkt 28 MUNCHEN onbewolkt 25 WENEN onbewolkt 25 INNSBRUCK onbewolkt 28 ROME licht bew. 28 Korreltje Moed is de adem der kracht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1