3)e CöidóeSomcmt Volgens premier Malenkof heeft ook Rusland de waterstofbom Onverwachte rede van premier in Opperste Sowjet Het Westen over Malenkofs onthulling Piccioni durft het aan Ultimatum van koning Norodom TREINEN IN PARIJS RIJDEN WEER Premier van Kasjmir gearresteerd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12962 De concurrerende waterstofbom Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6-—- p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Rood China moet lid der V.N. zijn De Sovjet-Russische permier Malenkof heeft Zaterdag onverwacht een rede gehouden voor een gezamenlijke vergadering van beide kamers van de Opperste Sovjet te Moskou. Hij verklaarde daarin, dat de Verenigde Staten niet langer het monopolie bezaten van de waterstofbom. Reeds lang bezaten de Verenigde Staten niet meer het monopolie van de atoom bom, doch Amerikaanse leiders troostten zich met de gedachte, dat zij nu een betere bom vervaardigden dan de Sovjet-Unie de waterstofbom aldus Malenkof. CHINA MOET ER BIJ. In zijn eerste rede sedert 14 Maart verklaarde de Sovjet-premier voofts, dat communistisch China moest wor den toegelaten tot de V. N. en alle andere internationale organisaties. Sprekende over de val van Beria zei hij, dat het kortzichtig zou zijn te denken, dat dit geval een zwakheid van de Sovjetstaat aantoonde. Uit schakeling van 'n agent van het impe rialisme was een demonstratie van inwendige kracht, zo zei hij. Er bestaat geen reden voor een botsing tussen de Sovjet-Unie en de V. S., zo verklaarde Malenkof. Hij waarschuwde echter, dat Amerikaan se staatslieden een grote vergissing zouden maken als zij de Sovjet-po gingen om tot vrede te komen be schouwden als tekenen van zwakte. Volgens de premier bestaat er een groot verlangen van de volken naar besprekingen op het hoogste niveau tussen de grote mogendheden. Voorts deelde Malenkof mede, dat de regering heeft besloten een mil liard roebel uit te trekken voor Jiulp aan Korea. Hij noemde het Noord-Atlantische blok het voornaamste gevaar voor de wereldvrede en beschuldigde de V. S. van „atomische chantage". De Sovjet-politiek van vrede door on derhandelingen was geen diploma tieke tactiek doch de algemene iijn van het huidige Sovjet-beleid. De Sovjet-beproting, zo verklaarde hij onder toejuichingen van de afge vaardigden, voorziet in het perfec- tionneren van de strijdkrachten en ver-betering van het verdedigings vermogen. Vreedzame oplossing. Malenkof herhaalde de in Maart uiteengezette beginselen van de buitenlandse politiek. Er bestaan geen hangende vraagstukken, die niet door middel van vreedzame onder handelingen tussen de belanghebben de staten kunnen worden opgelost Hieronder rekende hij de Sovjet- Russisch-Amerikaanse geschillen. Ma lenkof zeide, dat de Sovjet-Unie op geen enkel land territoriale aanspra ken doet gelden. Malenkof juichte Eisenhower's ver-klaring toe, waarin op de Sovjet- Unie een beroep werd gedaan om met de V. S. samen te werken tot het redden van de „bijna verloren hoop" op wereldvrede door ontwape ning en internationale samenwerking. De huidige politiek van de regeren de kringen van Amerika achtte hij echter in tegenspraak met deze ver klaringen. Malenkof zeide met na- dr-uk, dat de Sovjet-Unie goede be trekkingen met haar naburen wenst te bewaren. Op initiatief van de Sov jet-Unie zijn onderhandelingen gaan de met Perzië met het oog op beëin diging van de grenstwist^n en een politiek van regeling der hangende financiële kwesties tussen de Sovjet- Unie en Perzië. De hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Israël betekende niet dat de Sovjet-Unie zich tegenover de Arabische landen stelde. De Sovjet-Unie wenste Frankrijk succes toe bij zijn strijd tegen Duits militarisme. Men moest niet verge ten, dat de Sovjet-Unie en Frankrijk Componist Olmen 70 jaar een vriendschapsverdrag hadden dat kon dienen ais basis voor verbeterde betrekkingen. Over de Duitse kwestie zeide Ma lenkof, dat de politiek, gericht op het opnemen van Duitsland in agressieve bloks, losgelaten moest worden. De Sovjet-Unie zal alles doen om de (Oost)-Duitse democratische repu bliek te steunen en te helpen. Ais Japan stappen zou doen ter her nieuwing van de betrekkingen met de Sovjet-Unie, zou dit welkom ge heten worden Ten aanzien van de betrekkingen met Turkije hing alles van dit land af. De betrekkingen met Italië zouden beter kunnen zijn. Wan neer de Italiaanse industrie voor de Sovjet-Unie werkte, zou zij welva render zijn en de Italianen zouden van de Sovjec-Unie andere producten kunnen ontvangen. Malenkof had lof voor de pogingen van India ten gun ste van een wapenstilstand op Korea en voor handhaving van de vrede. De Sovjet-Unie onderhoudt zeer goe de betrekkingen met India, en meent, dat zij 2ich op alle gebied nog meer zuilen ontwikkelen. Over de Juni-opstand in Duitsland zeide Malenkof, dat, indien dé Sov jet-Unie geen bewijs van vastbera denheid had gegeven, er een ernstig conflict ontstaan zou kunnen zyn. Binnenkort verklaring van Eisenhower? President Eisenhower werd onmid dellijk op de hoogte gebracht van Malenkofs verklaring, dat de Ver. Staten het monopolie van de water stofbom zouden hebben verloren. Het Witte Huis wilde nog geen commentaar op deze verklaring le veren. In Washington gelooft men, dat president Eisenhower wellicht bin nenkort een verklaring over auto- mische en waterstofwapens zal af leggen. Onlangs verklaarde de president te geloven, dat meer inlichtingen over de ontwikkeling op dit gebied aan het volk dienden te worden ge geven en dat er een grotere uitwis seling van gegevens tussen de Ver. Staten en zijn geallieerden diende te bestaan. Een vooraanstaande Amerikaanse deskundige op het gebied van de atoomenergie, dr. Ralph Lapp, heeft te Washington gezegd, dat, indien de Sovjet-Unie inderdaad de waterstof bom bezit, president Eisenhower ge lijk zou hebben om het Congres bij een te roepen, ten einde een lucht verdediging van een totaal nieuwe aard te overwegen. De republikeinse senator Wiley, voorzitter van de commissie van de Senaat voor buitenlandse betrekkin gen, zeide, dat de Sowjets misschien Israel J. Olman, componist van vele bekende socialistische koorwerken ioopt op 17 Augustus a.s. zijn ze- rentigste verjaardag te vieren. Attilio Piccioni is aan de samen stelling van een nieuw „centrum "- kabinet in Italië begonnen, waaraan behalve zijn eigen christelijk-demo- cratische part ook de liberalen en republikeinen zullen deelnemen. Bo vendien hebben de sociaal-democra ten beloofd, hem in het parlement te steunen. Piccioni heeft formeel de opdracht om een regering te vormen, die pre sident Einaudi hem een week gele den had verstrekt, aanvaard. Een reeds twee maanden durende poli tieke crisis in Italië, die volgde op de laatste algemene verkiezingen, is hiermede (althans voorlopig) ten einde. De nieuwe coalitie van Piccioni kan in het parlement op een meer derheid van zeven of acht stemmen steunen. Vermoedelijk zal hij Dins dag of Woensdag de lijst van minis ters aan president Einaudi aanbie den. Een week later zal hij dan voor het parlement verschijnen. Koning Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft de Franse regering mede gedeeld, dat hij uit de Franse Unie zal treden indien Cambodja per 1 September geen volledige onafhan kelijkheid heeft verkregen. Dit besluit was, volgens de koning, Frankrijk medegedeeld in een op 27 Juli getekende nota. Een van de belangrijkste punten is de wens van de koning het gezag te krijgen over de Franse troepen, die eventueel in Cambodja worden gelegerd. Koning Norodom zou er n.l. mee ingestemd hebben, dat er Franse troepen worden gestation- neerd op de Oostelijke oever van de Mekong, mits deze echter onder zijn gezag komen te staan. wel wapenen hadden waar de Ame rikanen nog nooit van hadden ge hoord. Duitse geleerden, die op dit terrein de Amerikanen vooruit wa ren, zijn in de tweede wereldoorlog door de Sowjets gevangen genomen. Misschien waren zij de Amerikanen nog voor. Volgens Wiley was Ame rika in groter gevaar dan na Pearl Harbour. In officiële Britse kringen wilde men Zaterdagavond nog geen com mentaar geven op de rede van Ma lenkof. In politieke kringen was men van oordeel, dat Malenkof zonder iets nieuws toe te voegen, de poli tieke lijn heeft bevestigd, die na Sta- lins dood werd gevolgd. De rede van Malenkof zou bedoeld zijn om het Russische volk gerust te stellen, de, oorlogspsychose weg te nemen en de reorganisatie van bepaalde terreinen van de Sowjet-economie aan te moe digen, in het bijzonder de landbouw. Regering handhaaft haar besluiten Het spoorwegverkeer in Frankrijk is Zondag bijna overal hervat. Wat de post en de telefoonverbindingen betreft, is de toestand nog chaotisch. Interlocale gesprekken kunnen, af gezien van automatische gesprekken, nog steeds niet gevoerd worden. Het merendeel van het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven is in de nacht'van Zaterdag op Zon dag weer aan het werk gegaan. Het socialistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft Zondag een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat vertegenwoordigrs van de spoorwegarbeiders, het per soneel in openbare dienst en dat van Voorstander van onafhankelijkheid Het staatshoofd van Kasjmir, Sa- dar-i-Rajasat Karansingh, heeft de eerste-minister van zijn land, Sjeik Abdoellah, Zaterdagavond ontslagen. Het staatshoofd verzocht de voor malige plaatsvervangende eerste- minister Baksji Ghoelam Mohammed een regering te vormen. Later werd laatstgenoemde als eerste-minister beëdigd. Sjeik Abdoellah zou zijn functie hebben verloren wegens menings verschillen over economische en be stuursaangelegenheden. Volgens de nieuwe premier waren de laatste tijd ernstige meningsver schillen tussen Sjeik Abdoellah en verscheidene leden van diens rege ring gerezen naar aanleiding van het denkbeeld van Abdoellah om Kasj mir tot een onafhankelijke staat te maken teneinde niet te behoeven kiezen tussen een samengaan met India en een fusie met Pakistan. In Kasjmir, zo vervolgde Baksji Ghoe lam Mohammed, is de meerderheid voorstander van handhaving van de huidige betrekkingen met India, dat de belangen van Kasjmir op het" ge bied van defensie, buitenlandse za ken en verkeer behartigt, waarbij echter aan Kasjmir volledige binnen landse autonomie wordt gewaar borgd. Van gezaghebbende zijde te Nieuw Delhi is Zondag vernomen,, dat Sjeik Abdoellah in arrest is gesteld. Volgens de „Evening News" zou ook de minister van financiën in het kabinet-Abdoellah, Mirza Afzal Beg, gearresteerd zijn. Ook hij was voor stander van onafhankelijkheid van Kasjmir. Militairen en politiemannen open den Zondag het vuur om betogers, die met stenen gooiden en de vrij lating van Abdoellah eisten, te ver spreiden. Volgens onbevestigde be- Amsterdammers in België verongelukt Zaterdagmorgen zijn op de weg tussen La Calamine en Luik twee personen uit Amsterdam bij eenrver- keersongeval gedood. De bestuurder van een motorrijwiel, zekere B., reed tegen een trailer op, waardoor hij <.op slag wera gedood. De duo-passagrere, rnej. T., werd in zeer ernstige:toe stand naar het ziekenhuis te Eqpen overgebracht, waar zij Zondag is overleden. B. was 25 jaar oud en mej. T. 23 jaar. het openbare vervoer Maandag zou den vergaderen. Voor het geval de regering zal weigeren haar decreten in te trekken, zal een besluit geno men worden om de algemene actie te hernieuwen, aldus het communiqué. In de Franse staatscourant is Zon dag een decreet geplaatst, waarbij alle groepen spoorwegarbeiders wordt geboden zich onmiddellijk bij hun werk te melden. Het decreet dreigt met ontslag, gevangenisstraffen en andere straf fen in geval van ongehoorzaamheid. Het Franse ministerie voor poste rijen, telegrafie en telefonie heeft Zondagavond bekendgemaakt, dat alle employé's, die Maandag niet aan het werk gaan, zullen worden ont slagen. Aan de acht belangrijkste postkantoren in Parijs zal Maandag weer post, bestemd voor het buiten land, worden aangenomen, aldus de bekendmaking. De Franse regering heeft Zondag avond vrijwel afstand gedaan van haar poging om de pensioengerech tigde leeftijd te verhogen. Het zoge naamde „actieve" personeel in rijks dienst zal in het vervolg bij het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd kunnen kiezen of het nog twee jaar in dienst wil blijven. Voor Prins Bernhard terug Kort vóór het krieken van de dag. vanochtend om 4 uur, is prins Bern hard, toevalligerwijze vliegend in de naar hem genoemde DC-6 machi ne „Prins Bernhard" van de K.L.M. uit Curasao in ons land teruggekeerd. Zaterdag rond 9 uur was prins Bernhard, na een bezoek van enkele dagen aan de Antillen, uit Willem stad naar Nederland vertrokken. In een kort vraaggesprek voor de radio, even vóór zijn vertrek, betuig de de prins zijn spijt over de korte duur van zijn bezoek. Als net erv'gs- zins mogelijk was, zo zei hij, zou hij spoedig terugkomen en dan e^n be zoek brengen aan alle eilanden. Nu is de Prins alleen op Curagao en Aruba ^geweest. Aan Aruba bracht hij Zaterdag een bezoek. In gezel schap van mr. Kwartz, met de gezag hebber, maakte hij een autotocht over het feestelijk vlaggende eiland. Van een bezoek aan het zwembad Malmok maakte hij gebruik om een baantje te trekken. Op Curagao te ruggekeerd, maakte hij 's middags nog een korte wandeling door de winkelstraten van Willemstad, waar na hij naar de Caracasbaai ging om opnieuw te trachten diepzeefoto's te maken. De Prins werd bij zijn aankomst op Schiphol verwelkomd door de di recteur van de Amsterdamse lucht haven, de heer U. F. M. Dollaert en namens de K. L. M. door de heer C. C. Steensma (links). Hier zien we de menigte voor het station Saint Lazare, zich verdrin gend om de perrons te betreden. Po litiemannen zorgen voor een orde lijk verloop. het overige zijn de voorwaarden on veranderd gebleven, aldus een der economische decreten, die de rege ring Zondag heeft uitgevaardigd. Uit de overige decreten blijkt, dat de regering niet van plan is de an dere voorgestelde economische ver anderingen te wijzigen. weer i (Geldig van Maandagavond tot 3 Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 S uur). KOELER. Droog weer met wisselende t bewolking. Overwegend matige t Westelijke wind. Lagere mid- i 3 dagtemperaturen dan vandaag, j 11 Aug.: zon op l maan op 7.15 en Het weer in Europa AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH BERLIJN FRANKFORT WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. half bew. nevel mist licht bew. nevel zwaar bew. nevel zwaar bew. Minder vast weer Het K.N.M.I. deelt mede. Boven grote delen van Europa heerste tijdens het weekeind zonnig en vrij warm zomerweer, dat veroor- j zaakt werd door een uitgebreid ge- bied van hoge luchtdruk. Alleen in de Povlakte kwamen zware regen- en I onweersbuien voor onder invloed van 'n storing, die Zaterdag over j Frankrijk trok en ook daar op tal van j plaatsen onweer veroorzaakte. Grote hitte kwam echter nergens voor met I uitzondering van Spanje ,waar dage- lijks maximumtemperaturen van bij na 40 graden worden gemeten. Elders bleef het kwik vrijwel overal bene den 30 graden. Ondertussen heeft de algemene luchtdrukverdeling boven de Oceaan zich zodanig gewijzigd, dat de al daar heersende depressieactiviteit zich geleidelijk naar Noordwest- Europa gaat uitbreiden. Of deze depressies hun invloed ook tot ons land zullen uitbreiden, is nu nog niet met zekerheid te zeggen, maar men moet er wel rekening mee houden, dat het weer een iets minder vast karakter zal krijgen dan het de laatste dagen heeft gehad. Korreltje Goed menen brengt vaak wenen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1