Brief van architectenbureau Laurentius druk besproken Onbeantwoorde vragen over de werkzaamheden in „Overbos" Gasbedrijf wordt omgezet in een distributie-bedrijf KOLEN Tropenliefde ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Voorschoten Gisteravond kwam de raad van Voorschoten bijeen voor de afwer king van een betrekkelijk korte agenda. Bij de ingekomen stukken miste de heer v. d. Hulst een antwoord van het hoofdbestuur van de P.T.T. in zake een extra buslichting aan de Rijndijk .Met de heer Bolle betreur de het college van B. en W. het, dat er nog geen derde loket op het post kantoor wordt geopend. Aangaande deze punten zal met de P.T.T. nog nader overleg worden gepleegd. In een uitvoerig betoog gaven B. en W. uitleg, waarom zij van oordeel zijn, dat het geen aanbeveling ver dient in de sedert jaren bestaande werkwijze van de beplantingsdienst verandering te brengen en de uit te voeren kapitaalswerken te gaan aan besteden. Het houden van een proef- aanbesteding kan beter achterwege worden gelaten. De raad ging hier mede accoord. De brief. De binnengekomen brief van het architectenbureau Laurentius, waar in deze verzocht van gemeentewege geen opdrachten meer te ontvangen, werd door de leden van de raad na der besproken. Deze brief bevatte, zoals uit de discussies viel op te merken, beschuldigingen gericht tot bepaalde leden van de raad. Zo ont kende de heer Schrama openlijk de ze zaak ooit met iemand te hebben doorgepraat. De heer Fortanier kwam in verweer tegen de aantij ging, dat hij herhaaldelijk deze kwestie zou hebben aangesneden. Slechts 3 keer in zijn 7-jarige zittings periode heeft hij hierover gespro ken en dan nog wel naar aanleiding van een opmerking gemaakt door de heer Bolle. Nimmer heeft hij tegen gestemd, wanneer een opdracht aan het architectenbureau Laurentius werd verstrekt. Deze zaak in de po litieke sfeer te hebben getrokken, ontkende spr. De heer Viveen had waardering voor de wijze, waarop de heer Schrama zijn beschuldiging had ontzenuwd. Hij kwam tot de conclu sie, dat er algemene waardering be stond voor het geleverde werk van het architectenbureau Laurentius en dat dit ook openlijk is uitgesproken. Hij vond de brief tactisch geen mees terstuk. Het had de heer Korthals gegriefd, dat een dergelijke brief aan het College moest worden gesteld. Spr. betreurde het, dat de beklaagde zich zelf heeft moeten verdedigen en dat dat niet gedaan is. De voorz. deelde mede, dat hij op het standpunt stond, dat dit persoon lijke aanvallen waren en dat het Col lege als zodanig hierop meende niet te moeten ingaan. Persoonlijk, aldus de voorzitter, heb ik pogingen ge daan om dit alles te voorkomen. De thans volgende voorstellen werden hamerpunten. De fa. Hen driks wordt in de gelegenheid ge- de gashouder. Alles zal zo geregeld worden, dat uit deze transactie geen moeilijkheden in de toekomst zullen voortvloeien. De aanschaffing van rijwielstan daards voor de School met de Bijbel ondervond bij de raad geen tegen werking. De begroting werd aangeboden. Op 15 Augustus a.s. krijgen de le den van de raad de begroting thuis. Op 9 October volgt een officieuze bespreking en op een nog nader vast te stellen tijdstip volgt dan de offi ciële bespreking in de raad. Aan de toren zullen enige noodza kelijke onderhoudswerken geschie den. Het uur werk zal weer bij dag en bij nacht duidelijk leesbaar zijn. Het verheugde de heer Viveen, dat dit reeds zo spoedig in de raad in behandeling is gekomen. Inzake de vuil verwij dering uit de gemeente stelde B. en W. voor met de gemeente Nieuwkoop een over eenkomst aan te gaan betreffende de afvoer van huisvuil. Vergoeding hiervoor komt op 0.68 per jaar per inwoner. Deze overeenkomst werd aangegaan tot en met 30 September 1959. De raad verklaarde zich hier mede accoord. Bij de rondvraag kwam de heer Van der Hulst op voor de wielrijders, die zich vanaf de Leidseweg naar de Vink begeven. Daar deze wielrijders prompt oversteken brengen zij steeds het verkeer en zichzelf in gevaar. Spr. vroeg om duidelijke aanwij zingsborden. De voorz. deelde mede deze kwestie met de Provinciale Wa terstaat op te zullen nemen. De heer v. d. Werf vroeg om meer politietoezicht voor de gemeente plantsoenen. HILLEGOM Ambtswoning burgemeester. Het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester is opgedragen aan de fa. De Groot Kalkers al hier. Het bestaande woonhuis aan de Weeresteinstraat wordt geheel afge broken; op de bestaande fundamen ten wordt de nieuwe moderne villa opgetrokken. Gedurende de bouw van de nieuwe ambtswoning zal de burge-, meester met zijn gezin zijn intrek nemen in het benedengedeelte van de villa „De Driesprong" aan de Wil- helminalaan. KATWIJK AAN ZEE Strandfeesten. Het programma voor de eerste strandfeesten, te hou den op Maandag, Dinsdag en Woens dag 10, 11 en 12 Augustus, georgani seerd door de V.V.V., ziet er dit jaar al zeer aantrekkelijk uit. In samen werking met de plaatselijke vereni ging voor Veilig Verkeer wordt er Maandag een Openluchtfilmvoorstelr ling gegeven aan de Zuid-Boulevard. Dinsdag en Woensdag worden er een reeks van volksspelen uitgevoerd en Woensdagavond een grootse Lam pionoptocht, waaraan ten opluistering meewerken de muziekver. U.N.I. uit Katwijk en de E.K. Harmonie en de Postharmonie uit Leiden. En tot slot Woensdagavond een groot Vuurwerk. Het gaat er nu nog maar om of het mooi weer zal zijn. OEGSTGEEST Geboren: Gijsbertha, d. van A. Brouwer en M. van Dijk; Gerrit, z. van J. N. van Rij en G. van Egmond. Ondertrouwd: J. M. Vullers 30 j. te Rotterdam en H. Ph. de Graaff 29 j.; J. van Marle 29 j. en N. P. van 't Noordende 26 j.; R. J. A. den Haan 28 j. en G. J. van Ewijck 22 j. te 's-Gravenhage. Overleden. H. Chr. de Keijzer 62 j. Verkeersregels zijn goud waard, Want uw leven is goud waard! Gemeenteraad Voorhout De oude raad van Voorhout ver gaderde vermoedelijk voor de laatste nujal. Burgemeester De Graaff was met vacantie; loco-burgemeester P. v. d. Nouland fungeerde als voorzit ter. Afwezig waren verder weth. Deutekom en de leden Jansze, v. d. Lans en Lindeboom. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van Ged. Staten tot overdracht van de 30 woningen aan de Julianalaan aan de woningbouw vereniging „Voorhout". Een commisise, bestaande uit de he ren Prins, Eigenbrood en v. d. i Ploeg, zagen de geloofsbrieven na j besprekingen geregeld moeten zijn, van de nieuwe raadsleden. Deze j wat betreft de verbreding dezer stel kwam in stemming, alleen de wethouder en de heer Beelen stem den tegen. Een nieuwe telmachine zal wor den aangekocht, waarvan de kos ten ƒ1090,zullen bedragen. Hoofdwaterleidingbus. Vervolgens keurde de raad goed 18.500,beschikbaar te stellen voor de aanleg van een hoofdwater- ledingbuis aan de Loosterweg. De belanghebbenden brengen 4000, op, hetwelk in mindering gebracht kan worden. Echter zullen eerst de Gemeenteraad Lisse Gemeente Leiden gaat het gas leveren De laatste vergadering van onze raad onvoorziene omstandigheden voorbehouden werd gisteravond gehouden onder leiding van de bur gemeester mr. Th. M. J. de Graaf. Afwezig met kennisgeving de heer Scholte. Allereerst werd aan de orde gesteld het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van de ver makelijkheidsbelasting. De voorz ver klaarde dat de verordening thans meer is aangepast aan de praktijk en daarom wijziging noodzakelijk was. De heer Romijn vroeg hoe B. en W. thans staat tegenover Bloemlust in verband met de bepaling van specifie ke vaktentoonstellingen. De voorz, verklaarde, dat de Bloem- lusttentoonstellingen niet meer ge rangschikt kunnen worden onder spe cifieke vaktentoor.stellingen, aange zien de entourage en de grote toe loop van het publiek op deze tentoon stellingen het tegendeel bewijzen. Indien Bloemlust met een verlies uitkomt, is het mogelijk, dat de gemeente bijspringt. De heer Romijn juichte de welwil lende 'houding van het college toe, doch meende, dat Bloemlust een vak tentoonstelling blijft. De heer van Dijk wees er op, dat de opzet van Bloemlust steeds geweest is om vak tentoonstellingen te geven en dat dit ook de doelstelling van de stichting is. De voorz. week niet van zijn stand punt en zei, dat subsidie mogelijk is. De heer Randsdorp informeerde naar de tarieven voor speedway en wielrennen. De voorz. wenste de speedway te rangschikken onder sensatiesport en wielrennen niet. In verband met de discussie meende de voorz. te kunnen constateren, dat de verschillende tak ken van sport in het sportpark wel be langstelling zouden trekken, indien deze niet op de Zaterdagmiddagen weiden gehouden, doch op Zondag. Hierop zal spr. nader terugkomen bij de behandeling van de gemeentebe groting. Het voorstel werd hierna aangeno men. Verbetering straatverlichting. De voorstellen tot verbetering van de straatverlichting op' de Rijksweg en de vervanging van de gaslantarens voor «fle doeleinden CREVGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 (Advertentie) v/erden in orde bevonden. Z.h.s. werd de gemeenterekening 1950 vastgesteld; eveneens beschik- ,lut SlcnKaTdTnSh"1 baarstelling van ƒ313,- voor nieuwe steld een perceel grond aan de Dob- „or,ioh)in„s ln hpt „h„„„ rfor rhr beweg te kopen. De gemeente koopt een ldein gedeelte grond terug voor de aanleg van een beplanting rond om het Gezondheidscentrum. Op het terrein nabij de gashouder komt in combinatie met een dam van de heer Boesveld een dam met duiker, die toegang zal geven tot het terrein van CHAUFFEUR IN SLAAP GEVALLEN. Overtreding van het Rijtjjdenbe sluit was de vermoedelijke oorzaak van een ernstig verkeersongeval, dat zich in Februari van dit jaar bij Ha- velte afspeelde en een dode en een zwaargewonde eiste. In verband hiermee stond een 27-jarige chauf feur uit Doetinchem terecht, die de auto, waarmee het ongeval geschiedde, had bestuurd. Tegen hem werd veertien dagen gevange nisstraf met voorwaardelijkeont zegging van het rijbewijs voor de tijd van een jaar geëist. In de nacht van het ongeluk was hij met twee andere inzittenden op weg naar huis, nadat hij vrijwel de gehele dag gereden en gewerkt had, veel langer dan volgens het Rijtij denbesluit is toegestaan. De twee passagiers vielen spoedig in slaap, maar ook de chauffeur slaagde er niet in wakker te blijven. In de buurt van Havelte vloog de auto tegen een boom. De rechtbank zal op 21 Aug. uitspraak doen. verlichting in het gebouw der Chr. School. De raad verleende vervol gens medewerking aan deze zelfde school voor het aanschaffen van nieuwe leermiddelen. Afwijzend werd echter beslist op het verzoek herstelwerkzaamheden te verrichten aan de school. Volgens het verzoek betrof het gebreken als gevolg van bominslag tijdens de oorlogshande lingen, welke bewering B. en W. niet bewaarheid zagen in een des kundig rapport. De heer Eigenbrood wenste stemming, maar kreeg geen steun. Tegen het voorstel óm afwijzend te beslissen op het subsidieverzoek der R.K. en Chr Militaire Tehuizen kwamen enkele stemmen op. B. en W. koppelden hieraan vast, wèl in 1954, 50,beschikbaar te stellen. De heer Prins vind dit was naief en stelde voor wel subsidie over 1953 te geven, hetgeen door de heer v. d. Ploeg met klem werd ondersteund. De voorz. verwees de raad naar de ernstige waarschuwing van Ged Staten om geen enkele beraamde post te overschrijden, waarop d« heer v. d. Ploeg opmerkte, dat de fi nanciële toestand der gemeente ei in 1954 nog ongunstiger voor kwam te staan. Op deze uitlating kon de voorzitter antwoorden, data het hem bekend was, dat deze begroting ge makkelijker sluitend was te krijgen dan die van het jaar 1953. Het voor weg, alvorens dit besluit uitgevoerd wordt. De werkzaamheden zullen nog vóór de winter aanvangen. De R.K. Muziekvereniging „St. Cecilia" kreeg ƒ250,subsidie. De raad keurde goed dat zij daarvoor twee concerten moet geven plus rondgangen door de gemeente. Dit vond aller instemming. Voor structuuronderzoek van de gemeente werd f 2925,beschik baar gesteld. Na enkele discussie ging onder de hamer door het voorstel in principe te besluiten tot toetreding tot de ge meenschappelijke regelingen inzake Ziektekostenregeling van het ge- meentepersoneel. Met de rondvraag werd nog niet begonnen, omdat een verzoek der R.K. Jongensschool was binnenge komen medewerking te willen ver lenen voor de aankoon van tien nieu we schoolbanken. Kosten 550; Z.h st. aangenomen. Op een vraag van de heer v. d. Ploeg- kon worden geantwoord, het geld was gestort voor de Ned. Spoorwegen, en dat spoedig aan de werkzaamhgeen aan de Voorhoutse overweg zou worden begonnen. „Overbos" ter sprake. Op de volgende vragen van de heer v. d. Ploeg moest de voorzit ter het antwoord schuldig blijven. De heer v. d. Ploeg memoreerde, dat een post was uitgetrokken voor her stelwerkzaamheden in het „Over bos", dat nu eigendom der gemeente is. Hij merkte op, dat de. huidige werkzaamheden deze post z.i. wel aanmerkelijk zouden overschrijden. Er is een vijver gegraven door ge meentewerklieden. grasperken zijn aangelegd, enz. „Daar moet ik u het antwoord op schudig blijven", was het antwoord van de voorzitter. Dit antwoord, en evenzo de bedoelde werkzaamheden, bevreemdden de vraagsteller zeer. Het is v. d. Ploeg bekend, dat ook wethouder Deute kom van dit alles niets af weet. Maar hoe worden deze werkzaamheden dan uitgevoerd? Door de gemeente- Opzichter? Wie is de opdrachtgever van de gem.-opzichter? Op al deze vragen weet de wethouder van Openbare Werk#n niets anders te antwoorden dan, dat de wegen ver waarloosd worden en het gemeente- personeel maar ingeschakeld wordt om perken enz. aan te leggen in het Overbos? Toen antwoordde de voor zitter, dat toen hij. ook hoorde van deze werkzaamheden hij als loco-burgemeester deze werkzaamhe den heeft doen sti1 leggen en de men sen aan ander werk heeft gezet. Er is gezegd, dat alle kosten komen voor de rekening van de Stichting, welke het R.K. Amateurscongres organi seert. De raad weet ook, dat is ge zegd, dat dit de gemeente geen geld zal kosten .„Maar die Stichting", al dus de heer v. d. Ploeg, „heeft toch geen zeggenschap over het gemeen- tepersoneel?" „We zullen er nog wel meer van horen", was de mening van de an dere leden Hierna werd de zitting besloten. De heer H. A. A. Allard be haalde in Haarlem de akte van be kwaamheid voor hoofdonderwijzer. door electrische straatverlichting werden ineen behandeld. De voorz. deelde mede, dat de fi nanciële commissie de raad voor stelt om de verbeteringen van de straatverlichting op de Rijksweg aan te houden tot de behandeling van de begroting 1954, zulks met het oog op andere grote werken, waarvoor dan geen mogelijkheid meer zou zijn. Spr. dacht hierbij aan de verwezen lijking van een zwembad, scholen bouw enz. De uitvoering van de omzetting van de gasstraatverlichting in een electrische wenst men eventueel wel doorgang te doen vinden. De heer de Vries prees het voorzich tigheid van de financiële commissie en kon zich hiermede volkomen ver enigen. Overeenkomstig het voorstel van de financiële commissie werd beslo ten. De voorz. stelde daarna aan de orde de reorganisatie van 't gaslbedrijf. Dit zeer moeilijke punt aldus de voorz. is door B. en W. en de gascommis- sie uiterst goed bekeken en men vond het pijnlijk om te besluiten om het gemeentelijk productie-bedrijf om te schakelen in een distributiebedrijf. Men was hier toe evenwel genood zaakt, omdat er anders zeer grote in vesteringen moesten plaats hebben, waardoor men de inwoners van Lis- se te zwaar zou belasten, afge zien van de vraag, of men hiervoor toestemming zou hebben verkregen nu de regering steeds blijft aandrin gen op centralisatie van de gaspro ductie. Gas uit Leiden. Met gevoelens van weemoed is men uiteindelijk tot het voorstel gekomen, om de gasleverantie te doen geschie den door de energiebedrijven van Leiden, waarmede men tot overeen stemming is gekomen. In het prae- advies, hetgeen zeer uitvoerig was, is een en ander duidelijk uiteengezet. De heer Van Leeuwen betoogde, dat over het voorstel weinig te zeg gen viel, omdat dit zeer duidelijke taal spreekt. Hij gaf B. en W. in over weging om het personeel zo spoedig mogelijk aan een hen passende werk kring te helpen. voorz. dankte de heer Van Leeuwen voor zijn waarderende woorden en verklaarde, dat de ge meente-secretaris in deze aangelegen heid op zeer- deskundige wijze van advies heeft gediend. Het voorstel werd hierna met alge mene stemmen aangenomen. Na ampele bespreking werd beslo ten tot verdere mechanisatie van het bevolkingsregister. Bij het voorstel tot verlening van een crediet voor de verbetering van enkele woningen aan de Stationsweg vroeg de heer De Koning of dit nog huurverhoging zou betekenen voor de bewoners. De voorz. zei, dat dit aan de eige naar ter beoordeling is. De heer De Vries vroeg zich af of deze uitgaven nog wel gerechtvaar digd zijn voor deze huizen, die zeer slecht zijn. De voorz. verklaarde, dat hiermede tenminste de woningen .een klein beetje meer bewoonbaar worden, temeer daar de bewoning voorlopig nog voort zal duren met deze woning nood. De heer Van Leeuwen wees op en kele andere wantoestanden op wo- ninggebied, b.v. langs de Grachtweg, en vroeg hierin ook iets te doen en besprekingen te openen met de eige naren. De voorz. zegde dit toe, waarna overeenkomstig het voorstel werd be sloten. Rioolzuiger. Voortgegaan werd met het voorstel tot aanschaffing van een rioolzuiger. De heer De Koning achtte deze aan schaffing noodzakelijk, maar vroeg of men nu alle putten kon bereiken en of het niet beter was dit werk uit te besteden. Bestaat de mogelijkheid niet, dat de oude toestand gedeelte lijk gehandhaafd zal moeten blijven, omdat men op geen andere wijze de beerputten kan ledigen of omdat men in sommige woningen nog het ton nenstelsel aantreft. De voorz. verklaarde, dat de aan schaffing van een rioolzuiger geen luxe is, doch een noodzakelijkheid. Z.i. zal de gemeente dit zelf in han den moeten houden, omdat zij de zui ger zelf nodig heeft voor de riole ring. In het eerste begin zullen er wel moeilijkheden zijn, doch die die nen opgelost te worden, hetgeen in de praktijk wel zal meevallen. Met de heer Schoone zal een schriftelijke overeenkomst worden aangegaan. Het voorstel werd aangenomen. Aan de Woningbouwvereniging •„Volksbelang" werd zonder bespre king een stukje grond verkocht. De nieuwaangelegde straat op het industrieterrein werd „Montbretia- straat genoemd. Na een geheime zitting werd be sloten afwijzend te beschikken op enige aanvragen om vergoeding in de vervoerkosten ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920. De begroting van het gas- en wa terleidingbedrijf 1953 werd gewijzigd. Burgemeesterswoning". De verlening van credieten voor verbetering van de centrale verwar mingsinstallatie in de burgemeesters- woning en voor extra onderhoud werd afgehandeld onder leiding van wethouder Lefeber. Wethouder Lefeber gaf een korte uiteenzetting van de noodzakelijk heid van de wijziging van de cen trale-verwarming in de burgemees terswoning, de herbouw van een nieuwe schoorsteen en het opschilde ren van de muren van deze woning. De heer De Vries begreep de moei lijkheden volkomen, doch wees er op, dat bij het destijds gedane voor stel tot het plaatsen van een nood- ketel reeds is geattendeerd om de verwarmingsinstallatie in zijn geheel te bezien. Hij vertrouwde er op, dat thans de oplossing definitief zal zijn afdoende, omdat dit naar zijn mening wel mogelijk is met het ge raamde bedrag van 10.000. De voorzitter verklaarde, dat de plaatsing van een noodketel moest geschieden, omdat de ketel lek en versleten was, hetgeen zich open baarde midden in de winter. Met voorstel is alles ondervangen, hetgeen niet zeggen wil, dat alles zal worden besteed, omdat men twee mogelijkheden wil bezien en pro beren. De heer Mesman merkte nog op, dat in de begroting verschillende posten voorkwamen, welke feitelijk bij het normale onderhoud behoorde. Na enige nadere bespreking en toelichting werd aldus besloten. Het voorstel om in principe te be sluiten tot het treffen van enige voorzieningen in het raadhuis t.b.v. de huisvesting der centrale boek houding werd na ampele bespreking aangenomen. Bij het voorstel inzake de door trekking Hyacinthenstraat merkte de heer Mesman op, dat deze straat komt te liggen op het land, hetwelk de heer Ruigrok in gebruik heeft. Is met deze gebruiker overleg ge pleegd? Wethouder Lefeber verklaarde dat de pachter van een en ander in grove trekken op de hoogte is gesteld, doch dat het stukje weiland wat hij niet zal kunnen gebruiken minimaal zal zijn. De heer De Vries uitte zich tegen dit voorstel, omdat z.i. de bewoners van de Monbretiastraat gemakkelijk langs de Grevelingstraat hun weg kunnen yinden. De uitdrukking in 't prae-advies „van te vergaande isola tie" achtte hij overdreven. De heer Lefeber bepleitte om deze doortrekking wel te doen aanbren gen, terwijl de heer De Koning zich schaarde achter het betoog van het De Vries. Uiteindelijk werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Een aantal punten ging hierna zon der bespreking onder de hamer door. Medegedeeld werd dat de gemeente een extra bouwcontingent van 5 wo ningen heeft verkregen ten behoeve van de huisvesting van de leraren van de Rijkstuinbouwschool en dat de Commissaris der Koningin de heer Lefeber met ingang van 9 Augustus 1953 heeft aangewezen om het ambt van burgemeester waar te nemen gedurende de afwezigheid van de burgemeester, zulks met het oog op het aftreden van de raad in deze periode. De voorzitter besloot deze verga dering met een afscheidswoord aan de leden Van Biemen, Van der Zon en Verdegaal, die in de nieuwe raad niet zullen terugkeren. (Door CHART .ES BRUCE) Nadruk verboden. 45) Al zijn wilskracht had hij in het geweer gebracht om zyn wensen te kunnen handhaven, om Pulangga te bewegen toe te stemmen in het roeke loze kansspel. Toen had Simuk's zwakke stem de schaal doen over slaan. Die had alle gevaar bezworen. "Dit alternatief tussen hoop en wan hoop, had van hem meer geëist dan hij verdragen kon en Desmond leun de uitgeput tegen de rots achter hem. „Baji breng me wat water in mijn veldfles. We zullen eerst even een sigaret roken en dan gaan we weer naar huis". Dit gaf hem nieuwe krachten en hij riep vriendelijk naar de scha duw, waar een dofrood vlekje hem zei, dat de oude Minandong zwijgend ineengehurkt zat te roken. „Wat denk je Minandong? Zouden we nu kans hebben te winnen? „Wie zal het zeggen, Toean? moeten ons geluk beproeven. Het is in ieder geval zeer goed, dat Pulang ga ons wil helpen". „Ja, maar dat danken we toch aan die flinke dochter van Pulangga. Ik wist werkelijk geen woorden meer te vinden om hem verder over te halen, toen hij zo beslist weigerde. Ik neem het hem niet kwalijk. Ik vroeg wer kelijk te veel". ..Wat gaat de Toean nu doen? „Over een paar minuten gaan we weer terug naar het kamp. Mijn plan is om er een echt versterkt kamp van te maken .met blokhuizen en om heiningen. Daar zullen we wachten tot er nieuws en hulp komt. De Toe an-resident zal me spoedig verster kingen zenden, en indien krijgslist en overleg ons in de steek laten, moe ten we beproeven wat de kracht, het geweld zal uitwerken. Ik vrees voor de veiligheid van de missy". „Ja, Toean, zy is in gevaar. Maar ze is tevens onze hoop. Zolang Ti- ang in handen van de Toean is, zul len ze niet zo dwaas zijn om de mis sy ook maar een haar op het hoofd te krenken. Daar staat weer tegen over: wat kan de Toean doen, zolang de missy nog in hun handen is". „Kom, Het is byna drie uur. We moeten voor zonsopkomst bij de Pe- nataran zien te komen". Allen voelden zich even stijf, toen ze opstonden. Met krakende leden klommen ze tegen de steile oever naar boven, totdat ze het junglepad weer bereikt hadden. Daar ze allen te vermoeid waren om te spreken, sjouwde de kleine groep met loden voeten naar huis. Ze gleden zwijg zaam als geesten door het licht- en schaduw-spel van de maan, totdat, eindelijk, na jaren scheen het hun wel toe, de nachtmerrie der vermoeienis verbrijzeld en gebroken werd door een hees gefluisterd wachtwoord vanuit het kamp. „Vrienden," antwoordde Desmond kort. „Sahya Toean Carruthes"; Hy deed nog enkele wankelde stap pen naar zijn door palmbladeren overdekte hut en wierp zich op het harde veldbed. Maak Ampau wakker en stüür hem bij me," beval hij. .Toean," klonk het onmiddellijk daarop. „Hier ben ik al, Ik heb ant woord gehoord. Heeft de Toean'goed nieuws?" „Ik geloof het wel. Luister. Pulang ga is op weg naar Tang's dorp. We blijven hier afwachten wat voor re sultaten hij daarmee zal bereiken. Ik moet nu even slapen, maar we moe ten het kamp zo vlug mogelijk zien te versterken. Maak al je mensen wakker en zet ze aan het werk. Richt een stevige verschansing op van de bomen die je in een wijde kring om ons kamp weg laat kappen. We heb ben betere en ruimere verblijven no dig, want er komen nog meer politie- troepen van Fort Malcolm. Zorg te- wens dat er een aparte hut gebouwd wordt, waaraan de meeste zorg moet worden besteed. Met een stookplaats en flinke deuren om te kunnen ven tileren. Er om heen een mensenhoge heg, want als de missy eenmaal te rug mocht komen, zal ze veel rust nodig hebben. Dan moeten we haar de beste verzorging kunnen geven. We zetten een wacht voor de omhei ning, zodat zy daarvan niet de min ste hinder ondervindt. Maak me op zijn laatst om tien uur wakker; als er iets gebeurt eerder". Zijn laatste woorden gingen uit als een nachtkaars en weldra vouwde de slaap haar deken van niets meer we ten over de afgetobde blanke. Voor het ogenblik was zijn werk trouwens gedaan. Daardoor ook miste hij nu de kracht, die hem tot het boven menselijke in staat had gesteld. De hopeloze angst van de vorige dag scheen nu ineens als bij toverslag verdwenen. Het nieuwe plan scheen hem verschillende mogelijkheden te openen om uit deze verlegenheid te geraken, maar op het ogenblik stond hem niets anders meer te doen dan te handelen naar de omstandighe den. Hij had te wachten op de oogst, die hij meende te mogen binnen ha len, na al de moeite met gedachten en handelen reeds aan deze zaak be steed. Alles scheen weg te zinken in een zwijgende leegte. De grote vergetelheid vaagde alle moedeloos heid van de vorige dagen weg, de onzekerheid betreffende de toekomst en de hoop en vrees voor de toe komst. „Pukol spuloh sudah, Toean, pukol saouloh". Desmond werd met een schok wak ker, en greep naar zijn revolver on der de bundel doornatte kleren, die hem als hoofdkussen had gediend. „Tien uur, Toean, tien uur. Ik vraag u wel vergeving, Toean, maar de kor poraal had me gezegd, dat ik u zonder mankeren om tien uur moest wek ken". „Uitstekend, Siu. Dat had ik werke lijk bevolen. Is alles rustig". Desmond mompelde het half slape rig en rekte zich kalm uit, nu hy gewaar werd, dat er geen gevaar dreigde. Hij had niet eens de kracht om op te staan of zich zelfs in bed .keren- Elke beweging scheen zijn styve spieren te hinderen en zelfs het warme zonlicht, dat door de ope ning van zyn sulap naar binnen schoot, konden zyn ogen niet verdra gen. „Zeg tegen Baji, dat hij, zodra hij wakker is, wat thee moet zetten en me die hier moet brengen". „Biak, Toean". Loom, langzaam, met veel zuchten en steunen sleepte Desmond zich naar de rand van het veldbed en met het hoofd in zyn handen bleef hij daar zitten peinzen over de gebeurtenis sen der laatste dagen. Hij zocht in het verleden en de toekomst, doorliep met bijzondere nauwkeurigheid de laatste vier en twintig uren, speurde overal naar een gat, dat de uitwerkin gen zou kunnen versterken, of zocht naar iets dat ongedaan was gebleven. Hij kon niets meer vinden. Tijd eri omstandigheden zouden hem nieuwe inspiratie moeten geven. Zover hij kon nagaan moest hij alle dingen hun beloop laten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7