Oefening „Drietand" nu reeds geslaagd 1L000 ttramp"~kinderen met vacanties 1ATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „Mobilisabele" divisie blijkt het werkelijk te zijn TE VELDE, 7 Augustus. Uitge strekt over een gebied van vele tientallen kilometers langs de Wes telijke Maasoever wacht nu de derde divisie op het afkondigen van de „oorlogstoestand". Alles is in gereed heid gebracht om onmiddellijk de vanmiddag opgeworpen stellingen te betrekken als over enkele uren het codewoord zal uitgaan, dat de vijan delijkheden op het punt staan te be ginnen. Het zal „geen grote' veld slag" worden, zoals een hoofdofficier gistermiddag zei: „Het gaat meer om het spel dan om de knikkers". Maar de 200 man commandotroepen, die als tegenstander van de 20.000 man tellende der divisie fungeren, zijn voor geen kleintje vervaard. De Maas zal, gezien him reputatie, voor hen wel geen al te moeilijke hinder nis zijn. In het nachtelijke duister zullen zij zeker wel hier en daar door de lange verdedigingslinie van de derde divisie in het achterland kunnen infiltreren om daar him op drachten uit te voeren. Op elke man van de derde divisie zal het aanko men, of dat zal lukken. Gistermiddag heeft de minister van oorlog, ir. C. Staf, vergezeld door de staatssecretaris van zijn ministerie, mr. F. J. Kranenburg, een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de derde divisie en de opstelling van de troepen in ogenschouw genomen, waarbij hij door de commandant, generaal-majoor J. G. Warringa werd rondgeleid. Omringd door tientallen journalis ten en met „de rug tegen de muur" zoals de bewindsman opmerkte (hij stond geleund tegen een muur van de boerderij, waarin het hoofdkwar tier is ondergebracht) uitte ook hij zijn tevredenheid over het verloop van de oefening. De minister wees er op, dat de oefening „Drietand" niet in de eer ste plaats wordt gehouden om te bewijzen, dat het onder de wapenen komen van een mobilisabele divisie in drie of vier dagen mogelijk is. „Dit wisten we wel". Het ging er vooral om, vast te stellen of de ge troffen voorbereidingen afdoende zijn. De minister deelde mede, dat de divisie vrijwel volledig is opge komen, de gerechtvaardigd afwe zigen in aanmerking genomen. Over de stemming zei minister Staf de indruk te hebben gekregen, dat onder de troepen de gedachte leeft „wij zullen eens laten zien, hoe wij het kunnen". De omvang van de defensie-oefening, die in de loop van gisteravond is begonnen en heden avond zal worden afgesloten is be perkt gehouden, ook in verband met de geaardheid van het terrein. Het doel is te controleren of de stellin gen en de verbindingen goed zijn en om na te gaan hoe de divisie rea geert. De bewindsman deelde verder mede, dat was besloten de proef- mobilisatie op een Maandag te doen beginnen om de oefening op een Za terdag te kunnen afsluiten en zo doende te voorkomen, dat zij door een Zondag zou moeten worden on derbroken. Op een vraag over het belang van de proefmobilisatie in verband met de NAVO zeide minis ter Staf, dat nu duidelijk is aange toond, dat de mobilisabele divisies inderdaad drie dagen na de oproep tot mobilisatie paraat zijn en de uit gifte van het materiaal uit de mo bilisatie-opslagplaatsen, het opkomen van de manschappen en de formatie in zo'n korte tijd mogelijk is. Over het tekort aan verschillende mate rialen, vooral communicatiemidde len, zeide ir. Staf, dat tot eind 1954, wanneer het Amerikaanse program ma voor de militaire hulpverlening afloopt, door verschillende oorzaken deze tekorten zullen blijven bestaan. „Drietand" en de sigaretten Gedurende de oefening „Drietand" worden aan de derde divisie dage lijks per man tien sigaretten ver strekt. Deze sigaretten zijn verpakt in tinnetjes van 50 stuks, waarvan er iedere dag een per vijf man wordt uitgereikt. Reeds vele keren is er over geklaagd, dat in sommige tin netjes geen 50, maar minder siga retten zaten, soms waren dat er 48 of 49. Ook de journalisten zijn hun rantsoen sigaretten gaan tellen en in derdaad bleek, dat niet alle tinnetjes 50 sigaretten bevatten. Minister Staf bleek, toen dit hem gistermiddag werd verteld, hierover allesbehalve te spreken. Hij achtte het niet on mogelijk, dat opzet in het spel was. Een onderzoek zal worden ingesteld om licht te brengen in deze kwestie die uiteraard de soldaten van de der de divisie na aan het hart ligt. Pipercub vloog tegen hooimijt Tussen Horst en Venray is gister avond om zes uur op een geïmpro viseerd landingsterrein een vlieg tuig van de artillerie, een Pipercub, die deelnam aan de oefening Drie tand, verongelukt. De bestuurder, kapitein-vlieger-waarnemer R. Ja cobs uit Den Haag, is omgekomen. Hij was 38 jaar oud en gehuwd. Het ongeluk geschiedde toen het toestel wilde landen en een linker bocht had gemaakt. Het raakte toen met een vleugeltip een hooimijt. De bestuurder probeerde het toestel te redresseren, maar het sloeg daarbij tegen de grond en over de kop. De benzinetank ontplofte en er ontstond een grote steekvlam. De bestuurder werd op slag gedood, de tweede in zittende, de 22-jarige vaandrig-vlie ger M. L. van der Stroom uit Culem- borg, wist zich uit het toestel te be vrijden. Hij is gewond in het zieken huis te Venray opgenomen. Zijn toe stand was gisteravond redelijk wel. Waarschuwing voor druk militair verkeer De chef van de Generale Staf maakt het volgende bekend: De terugmars van de oefening „Drietand" geschiedt overdag op Maandag 10 Augustus. De volgende wegen zullen daarom op Maandag 10 Augustus zwaar bezet zijn met militair verkeer: HinthamDen BoschUtrecht van 8—17 uur. GraveArnhem van 712 uur. ApeldoornZwolle van 914 uur. EindhovenBest van 713 uur. Weggebruikers wordt dringend aangeraden deze wegen tijdens de genoemde uren zoveel mogelijk te vermijden. Voorts verdient het aanbeveling zich niet met voertuigen in de mili taire colonnes te begeven daar dit uiteraard de kans op verkeersonge vallen vergroot. KATH. THUISFRONT STELT 600.000 BESCHIKBAAR Katholiek Thuisfront zal f 600.000 beschikbaar stellen voor delging der schulden van de bestaande Militaire Tehuizen. Het heeft daarmede ook ook zyn steun toegezegd voor de bomv van zeven nieuwe tehuzen, welke geprojecteerd zijn te Ermelo, 't Harde, Ossendrecht, Oirschot, Steen- wykervold, Nunspeet en Garderen. Binnen enkele maanden zal met de bouw ervan begonnen worden. Dit is mede mogelijk geworden dank zij een belangrijke subsidie van de rege ring. Drie Katholieke Militaire Te huizen zijn o-p het ogenblik in aan bouw, nabelijk te Volkel, Grave en Eindhoven. Of Katholiek Thuisfront in staat zal zyn de op zich genomen verplichtin gen na te komen, zal voor een groot deel afhangen van het welslagen van de pleisteractie van Zondag 23 Augus tus. Katholiek Thuisfront helpt thans in totaal 53 militaire tehuizen, in Ne derland zowel als op Nieuw Guinea en de Antillen. In Nederland alleen al zijn nog minstens 19 tehuizen no dig. Ook van overzee zijn zeer dringende aanvragen binnengekomen voor mili taire tehuizen te Paramaribo en Me- rauke. HYPOTHEKEN en voor alle andere taken op het gebied ran on roerende goederen Bouw- en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 Lelden Telef. 20513 (Advertentie) Massale arbeid van Nederlandse jeugdorganisaties Ruim elfduizend kinderen en een groot aantal huisvrouwen, allen af komstig uit de door de watersnood zo ernstig geteisterde gebieden, wordt deze zomer afleiding gebracht in velerlei vacantieplaatsen van ons land. Ongeveer vierduizend kinderen nemen deel aan kampen van de „Stichting vacantie-verblijven lagere schooljeugd", terwijl 26 organisaties in 149 zomerkampen verdeeld over 98 plaatsen circa 2.000 kinderen op nemen. Daarnaast neemt een groot aantal (plus minus 3.000) deel aan het plaatselijk vacantiewerk, en lo geren ongeveer 2.000 kinderen in huisgezinnen van adopterende ge meenten alsmede in gezinnen, aan gezocht door „Pro Juventute" en het R.K. Huisvestingscomité. De vrou wenorganisaties verzorgen de uitzen ding van de huismoeders. De organisatie van deze massale vacantiebesteding is in handen van <4e Nederlandse jeugdgemeenschap, in nauwe samenwerking met het bu reau jeugdbescherming in buitenge wone omstandigheden van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en dit doel beschikbaar gesteld. De practische uitvoering evenwel laat het fonds ook nu weer aan de be staande organisaties over. De be langstelling voor deze uitzending bleek in de rampgebieden enorm veel groter dan verwacht was, zodat het aanvankelijk geraamde bedrag vast gesteld werd op ƒ225.000, aldus drs. Van den Eist. Winstpunt. Tijdens de excursie kwam verschei- denemalen ter sprake het grote be^ lang van dit contact voor de kin deren uit het rampgebied Ds. Steen beek gewaagde van „een doorbre- dene malen ter sprake het grote be den" en van het feit, dat „de onge organiseerde jeugd zonder twijfel in de kampen rijp wordt voor het jeugd werk". Rector W. van Helden van huize Bergen uit Vught. waar ook een aan tal kinderen uit Noord West-Noord- Brabant verblijti sprak van „een weldaad voor de kinderen, dat ze met anderen ir» den lande in aanra- Wetenschappen onder leiding van de, ki zijn gekon.m" heer B. M. van Griethuijsen, en de heer A. Oosterlee, hoofd van de af deling vorming buiten schoolver band van dit departement. Tijdens een rondleiding, die deze heren de afgelopen dagen langs een aantal kampen hebber, gemaakt on der leiding van de voorzitter van de N. J. G., ds. N. C. Steenbeek, ver telde de waarnemend directeur van het Nationaal Rampenfonds, drs. F van den Eist, iets over de finan ciering van dit werk. Hoewel het rampenfonds zo zeide hij zich op het standpunt heeft gesteld dat pri mair door het fonds de schade in de materiële sfeer dient te worden ver goed, heeft men gemeend ook de gees telijke schade ontstaan door b.v. de angst, de onzekerheid en de ellende, indien mogelijk te moeten vergoe den door het brengen van afleiding, speciaal voor de nuisvrouwen en de kinderen. De directie van het Ram penfonds heeft in overleg met de commissie voor maatschappelijk werk en gezondheidszorg een bedrag voor Vliegtuigongelukken Dertig straaljagers in ruim een jaar In het tijdvak van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 werden ten gevolge van vliegongevallen dertig straaljagers afgeschreven. Hierbij kwamen veer tien vliegers om het leven. De waar de van de onbruikbaar geworden vliegtuigen en de onderdelen daar van bedraagt ongeveer vier millioen. Dit heeft minister Staf medege deeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Weiter. De minister zegt, dat in het alge meen vliegtuigongevallen een niet te vermijden consequentie zijn van het gebruik van dit materieel. Op de vTaag van de heer Weiter, of niet tot het gebruiken van andere toestellen behoort te worden over gegaan, zegt de minister, dat straal jagers in verband met hun militaire taakstelling niet door andere vlieg tuigen vervangen kunnen worden. Aan het voorkomen van ongelukken met vliegtuigen wordt bij de Kon Luchtmacht de grootste aandacht besteed. De minister merkt nog op, dat het aantal ongelukken bij de Kon. Luchtmacht relatief niet hoger ligt dan bij andere NATO-landen. Ds. Steenbeek zeide voorts, dat met dankbaarheid kan worden gecon stateerd, dat de Nederlandse Jeugd organisaties met vreugde deze dienst, waaraan in massaal verband en in een grot»3 eenheid is gewerkt, aan de getroffen Nederlandse jeugd hebben bewezen. Geen post naar Frankrijk De directeur-generaal van de Ne derlandse PTT deelt mede, dat als gevolg van de staking van de Franse PTT-ambtenaren het telegrafisch verkeeT niet kan worden afgewik keld. De post wordt in Frankrijk niet gesorteerd, noch bezorgd en even min verzonden. Wat het telefoonverkeer betreft worden van en naar Frankrijk slechts dringende en ijlgesprekken behandeld. Er dient echter met grote vertraging rekening te worden ge houden. In verband hiermede raadt de directeur-generaal het publiek aan correspondentie en postpakketten voor Frankrijk voorlopig niet ter post te bezorgen en geen telegram men en gewone telefoongesprekken voor Frankrijk aan te bieden, res pectievelijk aan te vragen. Zodra PTT bericht ontvangt, dat de verbinding met Frankrijk geheel is hersteld en dat de postbehande- ling wordt hervat, zal daarvan ten spoedigste kennis worden gegeven. DUKW GEZONKEN IN HET ZIJPE Bij het oversteken van Het Zijpe is gistermiddag een Dukw van het Nederlandse leger midden in het zee gat plotseling gezoken. Beide inzit tenden werden gered. By het oversteken van Het Zijpe werd een Dukw gesleept door een ander. De gesleepte Dukw zonk toen men ongeveer middenin was geko men. Iedere Dukw was bemand met twee militairen. Door het kappen van de sleepkabel konden de twee di elingen door de voorste Dukw aan boord worden genomen. De Dukws hadden dienst gedaan bij het zandvervoer aan de Ram- paertsedijk en zij waren op weg naar him basis te Keizersveer. KONINGIN NAAR ZEELAND. JConjngin Juliana is voornemens op 11 Augustus een kort bezoek aan enige delen van Zeeland te bren gen. In de middaguren zal zij ver dronken gebied bezoeken en later een streek waar reeds aan de maat schappelijke opbouw wordt gewerkt. Drees en de K.M.A. Er was geen actie Van een actie tegen het bijwonen van de burgerlijke plechtigheid ter gelegenheid van het 125-jarig be staan der K.M.A. wegens de redevoe ring, die minister-president dr. W. Drees daarby zou houden, is minister ir. C. Staf niet bekend. Dit deelt hij mede in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer E. Vermeer (P.v.d.A.), die aangedrongen had op maatregelen tegen het gezagondermijnende op treden van kapitein Wolffgramm der K.M.A. Niemand heeft een bedank brief geschreven aan de gouverneur der K.M.A. en kapitein Wolffgramm zelf heeft naar aanleiding van een gerezen misverstand over de ope ning een de bewindsman bevredi gende verklaring afgelegd. Hij heeft zelf niet geweten, wie de opening der feesten zou verrichten. VEEARTS IS OFFICIEEL DIERENARTS. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat voorschrif ten met betrekking tot de uitoefe ning van de diergeneeskunst bevat. Het ontwerp dient ter vervanging der wet van 1874 en bepaalt onder meer, dat het inenten van dieren, het toepassen van diagnotische mid delen en van plaatselijke of alge mene verdoving, alsmede het doen van operaties op gezond vee, slechts door dierenartsen mag geschieden. Een uitzondering is gemaakt voor het castreren van biggen, dat door de eigenaar gedaan mag worden, j terwijl in enkele gevallen een over- gangsregeling zal gelden. De begrippen vee-arts en vee artsenij kunst zijn in het wetsont werp vervangen door dierenarts en diergeneeskunst. GELIJKGESTELDE BROMFIETSENMERKEN. Bij beschikking van de Minister van Verkeer en Waterstaat zijn bromfietsen van de merken „Avaros" en „Wing Wheèl" gelijkgesteld met rijwielen. Zij moeten dus op het fietspad rijden. Olie uit Rijswijk In de gemeente Rijswijk is de Ne derlandse Aardolie Maatschappij gis teren begonnen met de afvoer van ruwe olie, die uit een boring gewon nen wordt. De olie wordt met tank auto's naar de haven van Rijswijk gevoerd, waar een lichter klaar ligt, die haar overbrengt naar de raffina derij van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Rotterdam-Perais. De Nederlandse Aardolie Maat schappij is van plan door het ver richten van aanvullende boringen de begrenzing van het oliehoudende ge bied in de ondergrond nader te be palen. Voorlopig verkeert alles nog in een stadium van proefnemingen en het zou voorbarig zijn uit deze eerste olie-winning positieve conclu sies te trekken. Opvordering deviezen gestaakt De Nederlandsche Bank heeft de opvordering van alle beschikbaar komende deviezen gestaakt. Voortaan behoeven buitenlandse betaalmidde len, uit welken hoofde ook ontvan gen, niet meer te worden afgedra gen. De valuta's kan men aanhou den door creditering op een vreem de valutarekening en bij de devie- zenbanjten. Deze maatregel houdt tevens in dat de banken in het ver volg de beschikbare buitenlandse betaalmiddelen kunnen aanwenden cm in de landen, welker valuta het betreft, beleggingsmogelijkheden te zoeken en zodoende door het kwe ken van rente onze betalingsbalans te versterken. Deze maatregel toont aan aldus „Trouw" dat de goud- en deviezen voorraad bij De Ned. Bank thans vol doende sterk wordt geacht om aan alle eventualiteiten 't hoofd te kun nen bieden. Op deze wijze zal 'n ver dere inflationistische ontwikkeling, die het aanzwellen van de deviezen voorraad inhoudt, voorkomen kun nen worden, terwijl het gevaar wordt weggenomen dat ons land in het be talingsverkeer met de E.B.U.-landen een zo groot overschot zou krijgen, dat het quotum zou worden over schreden. BLAUWE DIESEL OP TRAJECTEN GRONINGEN—LEEUWARDEN EN LEEUWARDEN—STAVOREN. De dienst met de nieuwe blauwe Diesels van de Nederlandse Spoor wegen tussen Leeuwarden en Sneek zal met ingang van a.s. Maandag Stavoren. Omdat het aantal beschik- worden uitgebreid tot Leeuwarden- bare D E-treinstellen nog niet toe laat de gehele dienstregeling met dit nieuwe materieel uit te voeren, zul len ook nog enkele stoomtreinen blij ven rijden. Ook zullen met ingang van a.s. Maandag tussen Groningen en Leeuwarden deze blauwe Diesels gaan rijden. Ook voor dit traject is het nog niet mogelijk gebleken de nieuwe treinen in de gehele dienst regeling in te voeren. Met ingang van de nieuwe win- terdienstregeling van 4 October zal er een uurdienst zijn tussen Gronin gen en Leeuwarden. £ied aan deze tijd Daar rijdt een auto langs de weg Gedicht ter gelegenheid van de veiligheidsweek. Daar rydt een auto langs de weg, die knarst en kraakt en steunt en die met twee en hallef wiel nog op de aarde leunt. Daar rijdt een auto op de weg, die op is, af en oud, maar waar de Moloch van 't verkeer zijn zeis aan toevertrouwt. Daar rijdt een auto op de weg, waarvan de knalpot ploft, die heel de prachtige natuur, van 't land bestuift, bestoft, die inrent op een wandelaar, die blij zijn liedje zingt, een auto, die geen mens ontziet, die stof blaast en die stinkt. Daar rijdt een auto op de weg, van zoveel jaren oud, waaraan een roekeloos chauffeur zijn leven toevertrouwt. Waarin een voet op 't gaspedaal de snelheid hoger voert, terwijl daar achter ied're boom de dood zijn prooi beloert. Daar rijdt een auto op de weg, tot veler ergernis, een, die van alles wel kan zijn, maar die geen auto is. Wat blik, ontverfd en ingedeukt, wat moeren en wat glas, de eig'naar meende zielsverheugd, dat dit een auto was. Daar rijdt een auto op de weg, een wiel, een deur, een stuur, een wankel, wagglend wanproduct van honderd mijl per uur. Het slingert met een sneltreinvaart, het rammelt en doet raar, daar rijdt een auto op de weg: op zij dus wandelaar! TROUBADOUR. Werkeloosheid in Juli afgenomen In de afgelopen maand Juli is het aantal werklozen gedaald van 56.089 tot 54.667 en het aantal DUW-arbei- ders van 15.451 tot 11.009. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen steeg door de in schrijving van meisjes, die de scho len verlieten, van 5.722 tot 6.398. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 19.860 tot 21.388. OPENING HELICOPTER-DIENST MAASTRICHT. Maandag zal de eerste postvlucht geschieden van de helicopterdienst van de Sabena vanuit Maastricht. Om 10.57 uur arriveert het hef- schroefvliegtuig. Om 11.05 uur zal het toestel weer vertrekken. Hoe wel begin September de passagiers- dienst begint zal pas in October het landingsterrein geheel klaar zijn met het stationsgebouw. Daarom zal er a.s. Maandag geen officiële plech tigheid gebeuren. VEEHOUDER VERONGELUKT. Van de veehouder R. Peetoom te Mixwoud zijn gistermiddag twee paarden, die voor een driewielige kar waren gespannen, op hol gesla gen. De man viel van de wagen en kreeg de zware laadbak op het hoofd, Hij was op slag dood. Zijn vrouw vergif toegediend Maandagmiddag heeft de gemeen- te-politie van Bolsward te Sneek ge arresteerd, op verdenking van po ging tot moord op z'n vrouw, de 45- jarige te Bolsward woonachtige be grafenisondernemer W. van der W. Reeds geruime tijd waren er te gen Van der W. die voorheen alge meen gunstig bekend stond, verden kingen gerezen, dat hij gepoogd zou hebben zijn vrouw door vergiftiging van het leven te beroven. Nadat dit vermoeden bij een laboratorium onderzoek was bevestigd, kon tot ar restatie van v. d. W. worden over gegaan. Hij was reeds enige tijd gele den als koster ontslagen, omdat hij ongeoorloofde betrekkingen zou on derhouden met een in een scheidings proces gewikkelde vrouw te Bols ward. Verdachte heeft inmiddels toege geven zijn vrouw herhaaldelijk, ten minste gedurende anderhalf jaar, arsenicum te hebben toegediend. Hij kocht het vergif in apotheken onder het voorwendsel, dat hij het nodig had voor het opzetten van vogels. Verdachte diende het gif in verschil lende versnaperingen, stukjes worst e.d. zijn vrouw toe zelfs toen zij reeds in het R.K. Ziekenhuis te Sneek was opgenomen. De officier van Justitie te Leeu warden, mr. H. Gelinck, heeft zich te Bolsward persoonlijk op de hoogte gesteld van de vorderingen van het onderzoek Verdachte is voor de officier te Leeuwarden geleid. H.H. WIJDINGEN Mgr.. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch za] op Zondag 9 Augustus in de kerk van de Abdij van Berne te Heeswijk het H. Priesterschap toe dienen aan de eerw. Fraters Pancra- tius Boeren, Theodotus van Kesselen, Aurelius Tielemans, Evermodus van Adrichem, Johannes Bosco van der Kammen, Cyprianus Dernisson, Gode- fridus Schamper en Michael de Bruyn van de Orde der Norbertijnen. Vervolgens zal Mgr. W. Mutsaerts op Dinsdag 11 Augustus in de kajpel van het „Berchmanianum" te Nijme- megen de Tonsuur en de Mindere Or den toedienen aan de eerw. Fraters: J. Boex, P. Gieles, J. Hanno, A. Hou- ben, Fr. Kramer, L. Kramer, P. Le page, C. Libois, H. van Luyk, H. van der Meer, St. Nielen, H. Opbroek, G. Platzbecker, J. Rijpkema, J. Roe link, H. Ie Rütte, N. Sprokel, J. Struye en L. Ter Morshuizen, allen van de Ored der Paters Jezuieten. Tenslotte zal Mgr. C. P. Stappers O.F.M., titulair bisschap van Ceramo, op Zondag 3 Augustus het H. Priester schap toedienen aan de eerw Frater Fr. Houibey van de Congregatie der Paters Assumptionisten te Bergeyk. VLIEGTUIG-OPDRACHT VOOR FOKKER. De Nederlandse Fokkerfabriek heeft met het Braziliaanse ministerie van Luchtvaart een contract gesloten voor de levering van jacht- en oefen vliegtuigen ter waarde van 82 mil lioen gulden. De vliegtuigen zullen gebouwd worden in fabrieksgebou wen bij Rio de Janeiro, die voor dit doel voor Fokker verbouwd worden. Op grond van het contract zal Fok ker 50 straaljagers en 150 gewone oefenvliegtuigen leveren. Nederlandse ingenieurs, die het Braziliaanse per soneel zullen aannemen, zullen toe zicht op de productie houden. INSLUIPER MAAKT 7500 BUTT. De politie heeft de Dordtse los- werkman A. D. v. L. gearresteerd,- die juist van vacantie uit Zeeland terug was, waar hij uit een boerde rij 7500 had gestolen. Van L., een der mensen, die door de politie regelmatig in hun gangen worden gevolgd, leefde plotseling op zeer grote voet. Bij zijn verhoor ver telde hij, dat hij in zijn vacantie in Zeeland horloges had gesmokkeld, vandaar, dat hy 4000 en verschei dene dure uurwerken op zak had. De politie vertrouwde het echter niet, zond telexberichten uit en spoedig kwam er een telegram uit Breskens, dat in het Zeeuwse ge- hucht Groede f 7500 was gestolen, j Daar had v. L. zijn grote fout ge maakt. Hij had n.l. een boerin, wie hij om eten vroeg, verteld, dat hij i uit Dordrecht kwam. Via het kelder raam was hij korte tyd later in een I andere boerderij binnengeklommen, 1 waar hij de diefstal had gepleegd I toen het hele gezin op 't land werkte. Van het geld kocht hy mooie cos- tuums en o.a. een horloge van f 400. Eind Maart was hij uit de gevange nis ontslagen na het uitzitten van I een straf wegens inbraak. (Tel.).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6