RIJNSTREEK BIOSCOPEN De heer J. Koelewijn was 40 jaar bij de N.V. Clos Leembruggen TYPEN STENO kunstleven m Veiöen Wiener Sangerknaben in Hooglandse kerk ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer J. Koelewijn, thans ver tegenwoordiger, in dienst trad bij de N.V. Sajetfabriek P. Clos Leembruggen te Leiden. In het met palmen versierde kantoorgebouw viel hem gistermiddag een hartelijke hul diging ten deel. Wegens afwezigheid van de beide directeuren, werd de jubilaris toe gesproken door de procuratiehouder, de heer J. J. Planjer, die reeds zijn gouden feest gevierd heeft en die de heer Koelewijn 40 jaar geleden als jongmaatje van bijna 14 jaar voor het eerst zag komen. In die jaren heeft de heer Koelewijn zich ontwik keld tot een prettige medewerker, al tijd vol vuur voor de zaak, in welke functie dan ook, zowel op kantoor als op reis. Steeds hebben bij hem de belangen van C. en L. op de voor grond gestaan. Uit erkentelijkheid hiervoor bood spr. de jubilaris, na mens de directie die een geluks telegram gezonden had een prach tig radio-toestel aan. Namens de collega's sprak de heer Ph. van der Kooy, die er op wees, dat de heer Koelewijn geen man van vuurwerk was, maar van werkvuur. Deze sympathieke woorden gingen vergezeld van een schemerlamp en een electrisch scheerapparaat. De heer A. van Rossem sprak namens de personeelskern en betoogde, dat er een goede samenwerking moet zijn tussen het personeel van fabriek en VERKIEZINGEN IN HOOGHEEM RAADSCHAP RIJNLAND. In het district Nieuw-Vennep van het Hoogheemraadschap Rijnland werd de heer J. J. van Haaster geko zen tot hoofdingeland, terwijl de heer N. van Reeuwijk Wzn. tot plaatsver vanger werd gekozen. Doktersdienst. A.s. Zondag 9 Augustus zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: de Brqyn, Gaasbeek, Lahr, Mastenbroek, Plei ter, v. Wingerden. Apotheken. De dienst der Apo theken wordt deze week waaggeno- men door de Zuiderapotheek en Apo theek Driessen. In Öegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Eerste hulp. Voor de E.H.D. ge lieve men niet de dokterstelefoon te gebruiken, doch het nummer 20645. kantoor, aan welke samenwerking de heer Koelewijn steeds heeft meege werkt. Tenslotte sprak de heer I. Harte velt als voorzitter van het ju bileumfonds en stelde een gezamen lijke huldigingsavond in het voor uitzicht. Getroffen door zoveel goede woorden en geschenken dankte de jubilaris ook namens zijn echtgenote, die bij het binnenkomen een prachtig bouquet rode rozen had ontvangen. Ter gelegenheid van dit jubileum werd er 's morgens in de Hartebrug- kerk een plechtige gezongen H. Mis opgedragen. In de namiddag mocht de heer Koelewijn thuis nog vele gelukwensen in ontvangst nemen. (Foto: „De Leidse Courant"). VIJFDE AVONDMUZIEK. i De vijfde avondmuziek, Maandag avond om half negen in de Hoogland se kerk wordt verzorgd door Annie BlankensteinOffenberg, echtgenote van Adriaan Blankenstein en orga- niste van Lutherse kerk te Haar lem. Het programma luidt: 1. Pre ludium en Fuga g-moll van D. Bux- tehuae 2a. Was Gott tut dasz 1st wohlgetan, 2b. Von Gott will ich nicht lassen, beide van J. S. Bach; 3. Preludium en Fuga e-moll van J. S. Bach; 4. Prelude, Fugue ët Variation van Cécar Franck 5. Prelude en Fuga van Albert de Klerk. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Theodorus, z. v. Th. M. van Veen en E. W. Gij bels; Wilhelmina, d. v. A. vander Kaaij en W. v. d. Steen; Christiaan Mat- theus, z. v. C. M. van den Berg en G. J. Veldpape; Maria Inese»_d. v. O. Makstenieks en V. Pogulis; Hen drik Abraham, z. v. J. Petiet en M. Onderwater; Peter, z. v. J. Blans- jaar en A. M. van der Biezen; Adrianus, z. v. J. Gijsman -en A. Blom; Hillegonda Cornelia Johanna, d. v. A. A. C. Devilee en C. H. Roe- landse; Izaak, z. v. I. Lens en M. Heijmans; Hendrikus Johannes, z. v. A. N. Jans en D. H. de Roos; Alex ander Leendert, z. v. L. Hennekij en R. W. Paauw. Overleden: Jasper Aloysius Maria van der Zwaan, zn., 2 jaar; Maria Alida Praag, weduwe van J. P. Straathof, 84 jaar; Barendina Vijl- brief, weduwe van David Huygens, 82 jaar. 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd in 2—3 maanden klaar Aanvang dagelijks Kon Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.) Zaterdag 8 Augustus. Alweer goed nieuws uit het kamp Herkenbosch, waar de V.N.L.-jongens deze week verblijven. Zij hadden gis teren prachtig weer en de junioren wonnen met 82 van een combina tie Kimbria-S.J.V.V. De adspiranten verloren- met 21 van Eindhoven en eindigden op de 6e plaats. De ju nioren werden eerste bij het bal gooien. Bij het vèrspringen sleepten zij de le, 2e, en 3e prijs weg. De to tale resultaten van deze week wa ren: junioren eerste en adspiranten derde bij voetballen en athletiek samen. Gistermiddag werd een tocht gemaakt naar de Duitse grens en vanmiddag kernen de jongens weer in Leiden aan In Den Haag slaagde voor het examen tekenen M.O. (acte M.A.) de heer A. W. M. Vroegop uit Leiden. En hier volgt dan tenslotte prettigste bericht van het jaar: we gaan op vacantie! Gedurende enige weken zult U geen Hutspot voorge schoteld krijgen, omdat Uw Stads- kok gaat zwerven langs 's Heren we- Naar schatting waren gisteravond een paar duizend mensen in de Hooglandse kerk bijeengekomen om te luisteren naar wat de zangertjes van de „Hofburgkapel" zouden voor zingen onder leiding van de Weense toonkunstenaar Robert Kühbacher. Over gebrek aan belangstelling is er dus niet te klagen geweest, al gelo ven wij, dat voor het doorsnee-ge- hoor op deze uitvoering het pro gramma (bestaande uit veelal poly- phone muziek) te moeilijk was. Wij misten de rust, onontbeerlijk bij het genieten van muziek. Toch was het programma in zich goed gekozen; geestelijke liederen en volksliederen wisselden elkander af. Maar onrust en gezellige kout, vooral ook bij 't spel van de niet te onderschatten organist, waren zeer hinderlijk. Het spreekt vanzelf, dat een jongenskoor van uitgezochte stemmen, die vol gens systeem en door serieuze stu die uitstekend geschoold zijn, zang moet Opleveren uitmuntend door no bele klank en verzorgde techniek. Al wil men soms nog zo graag knab belen aan wat deze knapen presteren, de voordrachten staan op hoog peil. De toonvorming vooral van de so pranen is prachtig, de alten zijn van gehalte niet geheel evenredig, maar ze zingen toch goed. Het zeker zijn van bun zaak, hun kennen en hun kunnen geeft aan 't zin?en iets positiefs en iets ongekunstelds, wat prettig aandoet, 't Ene lied slaagde natuurlijk fraaier dan 't andere. Het „Exultate Deo" van A. Scarlatti met zijn snelle passages was om mede te beginnen heel moeilijk. De jongens moesten toch even wennen. Viel er in de Klaagzang van da Palestrina veel te waarderen, een hoogtepunt in dit le deel vorm de het „O Sacrum Convivium" van Groce. Verdi's „Lauda alla Vergine", horen wij liever van volwassen stem men, omdat bij Verdi de muzikale expressie primair vocaal is. „Haec Dies" van Gallus wekte weei de be wondering. Fux gezang muntte uit door duidelijke polyphonia; levendig van tempo hoorden wii Gallus ..As- cendit Deus". Een van de grote hoog tepunten vormde: „Virga Jesse" van Bruckner. Mozart was natuurlijk ook ruim vertegenwoordigd. De mooie sopraaij was in „Laudate Do- minum" best on dreef. In liet pasto rale lied: „Zion hört die Wachter singen" van Buxtehude waren de coloratuurtjes en de beweeglijkheid van stemvoering opmerkelijk mooi. Van de drie overbekende choralen uit de Mattheus Passion werd ruim schoots genoten. In Schumann, Brahms en vooral de volksliederen waren de iongens op volle kracht. Robert Kühbacher is een bewame gen. Dit jaar geen azuren kusten, _;een wuivende palmen, geen be sneeuwde bergtoppen, geen diepe ra vijnen, maar wilde golven, die te pletter slaan tegen rotsige kusten, kleine eilandjes in een grote oceaan, met vissers, die nog nooit van tele visie gehoord hebben. We gaan. Er mogen juffrouwen zijn, die op de Breestraat haar enkel verzwikken, jongens die ruiten ingooien, vreem delingen die de academie bewonde ren, verdienstelijke Leidenaars die jubileren, reis verenigingen, die uit stapjes maken, knappe L^idenaars die examen doen, het laat ons de ko mende weken allemaal onberoerd. Het zal ons niet kunnen schelen of de Mare-demping vordert of niet,e of de stationstoren verfraaid of ver knoeid wordt, of er straten worden opgebroken of niet, het laat ons koud. Een verrikkelijk idee. Voorlopig geen hutspot meer! Beste lezers, lieve le zeressen, het gaat U allen wel, wij groeten U! t Tussen haakjes: al wordt er dan in j De zo zeer gevreesde varkenspest, de komende weken'geen hutspot ge-die wel voornamelijk haar besmet- kookt, daarom mogen onze talrijke i ting'.haard schijnt te hebben in de medewerkers, tipgevers, enz. toch j omgeving van het Rietveld, breidt en rustige dirigent, die zijn koor flink in de hand heeft en waar hij iets te begeleiden had deed hij dit met kleur en frisheid. In de vaardige muzikale organist (onvermeld) me nen wij Blankenstijn de organist van de Hooglandse kerk te herkennen. Al zal voor velen dit concert meer een inspanning dan een ontspanning geweest zijn, het succes was vanzelf sprekend toch zeer groot. Vanwege 't kerkgebouw mocht men natuurlijk feen uiting van waardering geven oor applaus. J. Kortmann. Nu kleine stijging in de werkloosheid Op 3 Augustus stonden bij het Ar beidsbureau te Leiden ingeschreven 840 geheel werklozen, terwijl boven dien 132 personen tewerkgesteld wa ren op D.U.W.-objecten. In verge lijking met de cijfers van de vorige week (781 geheel werklozen) consta teren wij dus een lichte stijging van de werkloosheid. Eensdeels is deze verhoging van het werkloosheids cijfer een gevolg van een zij het ge ringe afstoting van arbeiders in seizoenbedrijven, echter ook de va- canties in de bouw- en andere be drijven deden hun invloed gelden. De seizoensbedrijven trekken ech ter weer ongeschoolde krachten aan, waardoor verwacht kan worden, dat opnieuw een lichte daling van het aantal werklozen zal optreden. De vraag naar geschoolde arbeiders blijft groot, vooral in de bouw- en de metaalnijverheid. Het aantal ingeschreven werklozen nam in deze week met 10 toe en be draagt thans 98, een gevolg van de aanmelding van meisjes, die onlangs de scholen verlieten. De vraag naar vrouwelijke arbeidrkrachten neemt echter meer toe dan af. NAAR KEVELAER! Tot en met a.s. Donderdag bestaat er nog gelegenheid om u aan te mel den voor deelname aan de bede vaart naar Kevelaer. Daarna moe ten de papieren weg om alles tijdig voor elkaar te hebben. Een laatste oproep dus aan allen om 't knoopje door te hakken en zich p.o. op te geven bij een van de bekende adres sen. Hebben wij niet allen een of andere moeilijkheid die wij eens graag in handen zouden geven van enze Moeder, „de Troosteres der be droefden", om haar voorspraak hier over af te smeken? Welnu, waar kunt u dat beter doen dan in Kevelaer, waar Zij in de loop der eeuwen reeds zovelen heeft verhoord? Talmt dus niet lan ger en gaat mee op 24, 25 en 26 Augustus a.s. alle opzichten geslaagd. De spontane medewerking van alle zijden onder vonden, is hieraan niet vreemd. Be zien wü wat door eendrachtig sa menwerken tot stand is gebracht, dan staat het vast, dat wij ook "voor de toekomst, waarbij gesuggereerd werd dit werk voor het volgend jaar de gehele vacantie te doen beslaan, voor onze kinderen iets moois en iets goeds kunnen bereiken. Tot slot overhandigde kapelaan Poel als dank voor het vele werk, door de heer Sameel voor dit vacantiev/erk ver richt (die niettegenstaande dit nog kans gezien heeft in deze dagen zijn hoofdakte te behalen) als dank een doos sigaren en een doos chocolade voor zijn echtgenote. Dat ook de ouders met dit mooie werk ingeno men waren werd in een keurige speech door twee meisjes verteld. Haar dankwoorden gingen vergezeld van enige boekwerken voor de heer Sameel en kapelaan Poel. Ook pas toor Ligthart sprak zijn waardering uit voor dit werk. Namens het gemeentebestuur dank te loco-burgemeester C. v. d. Meer. De heer Sameel bracht hierna dank voor de hem toegezwaaide lof en aan geboden attentie der ouders. Gaf nog een kort finantieel overzicht met 587.50 totaal aan inkomsten en een nadelig saldo van j 63.30, waarvoor echter het kerkbestuur zich garant had verklaard. Tot slot deelde spr. nog mede, dat de wisselbeker voor voetbalcompetitie der twee paro chies gewonnen was door de jeugd van „Maria Presentatie". Voor het diploma Ned. Handels correspondentie slaagde te 's Graven- hage de heer J. Th. Wesselman. Te Rotterdam slaagde de heer G. Th. Wesselman Cz. voor het Brevet Textielhandel groep Woningtextiel- goederen. ALPHEN AAN DEN RIJN Varkenspest breidt zich uit hun activiteit niet stopzetten. Onder de kop „Leids Varia" zal het huts- potnieuws dagelijks gepubliceerd worden. STADSKOK. DE LEIDSE Trianon. De film „Because you're mine" laat ons zien wat er allemaal kan gebeuren als een be roemde opera-zanger soldaat wordt. Maar als wij u zeggen, dat deze be roemde opera-zanger Mario Lauza is, begrijpt u, dat wat er ook gebeuren moge, Mario Lauza zin-gen zal. Dat doet hij dan ook, hartgrondig en met enthousiasme, nu en dan afgewisseld door Doretta Morrow, die hem flink partij geeft. Een zangfilm is gewoonlijk een serie zangnummers, aaneengelijmd door een onbenullig verhaaltje; het geen niet eens zó heel erg is, omdat de zang toch nummer één is. De film „Because you're mine" maakt daarop echter een verrassende uitzondering. Het verhaal is verantwoord en de uitwerking is vaak charmant en gees tig. Natuurlijk speelt de liefde er een voorname rol in en verloopt het proces volgens het beproefde recept, want hoe zou Mario anders „Because you're mine" („Omdat jij de mijne bent") kunnen zingen? Maar het hele toch lang niet onaardige verhaal verzinkt in het niet bij de phenomenale zangstem van Mario Lauza, die zulke heerlijke fragmen ten uit opera's en andere liederen ten beste geeft, dat men geboeid en ont roerd niets anders doen kan dan luis teren naar dat stemgeluid, dat wel haast enig is op de hele wereld. Wie ook maar enig begrip heeft van zang en muziek en een greintje muzikaal gevoel heeft, zal deze gelegenheid aangrijpen om een zanger te horen, die zijn weerga niet vindt, in een filmverhaal van prettig formaat. Voor alle leeftijden. Luxor dreunt deze week van de songs en de, show, wat niemand be hoeft te verwonderen, want Betty Hutton, die nogal luidruchtig van aard is, vervult de hoofdrol. Zij is deze keer het zangeresje Blossom Seeley, dat aanvankelijk weinig suc ces heeft, maar plotseling ontdekt wordt en dan een snelle carrière maakt. Het is de liefde die echter roet in het eten gooit. Blossom trouwt met een zanger en deze man krijgt er al gauw genoeg van, om dank zij de reputatie van zijn vrouw op het toneel te worden geduld. Hij gaat trachten op eigen houtje naam te ma ken en die actie verstoort het huwe lijk. Uiteindelijk is Blossom toch de gene, die een gewaardeerd artiest van hem maakt en als zij daarin geslaagd is, trekt ze zich van het toneel terug om „een goede echtgenote te kunnen zijn". Alles bij elkaar een bekend zoet Amerikaans verhaaltje, dat men op de koop toeneemt, wanneer men van show houdt. Want dit laatste is toch het belangrijkste element in deze film,'waaraan de liefhebbers zullen genieten. Bij wijze van cadeautje krijgt men nog een aantal populaire songs toe. Boven 14 jaar. Lido. In „de Dodenrit in het spookgebergte" heeft men een ge liefkoosd onderwerp van- de filmma kers voor de dag gehaald, n.l. de strijd, welke kleine vrijheidslievende groepen in de vorige eeuw tegen de Ver. Staten en rovende Indianen in Amerika voerden. Met veel élan speelt Errol Flynn in deze film de rol van kapitein Lafe Barston-, die in 1865 van generaal Lee de opdracht ontving een ontmoeting te hebben met Cole Smith, de leider van een Californische groep. Toen zij er in geslaagd waren een afgezant van Smith te ontmoeten, werd er in him nabijheid een postkoets door In dianen overvallen. Moedig snelde de acht man sterke patrouille te hulp en wist de oude koetsier en een jong meisje, dat op weg was naar haar verloofde, te redden. Deze menslie vende daad bezorgde hun echter de grootste moeilijkheden, want reeds de andere dag kwam een patrouille der Noordelijken het meisje zoeken. Deze groep wisten zij door een list gevangenen te nemen en de leider daarvan bleek luitenant Rickel, de verloofde van het meisje te zijn. De ze herkende in de afgezant van Smith, Cole Smith zelf. De moeilijkheden in de onherberg zame woestenij stapelde zich met de dag op. Cole Smith, die hulp was zich nog steeds uit Thans is ook het bedrijf van de heer Kapteijn aan de Oostzijde van de Gouwe aangetast. Ook hier moesten een aantal dieren naar een destructiebedrijf worden vervoerd. Waarschijnlijk ten overvloede wordt er op gewezen, dat het voor veehouders en in het bijzonder var kenshouders, aan te bevelen is de besmette woningen en landerijen zolang deze besmet terrein zijn, niet te betreden. EERSTE FLAT-WONINGEN 11 AUGUSTUS IN GEBRUIK. De eerste 18 woningen van het blok van 66, dat gebouwd is aan de Pr. Bernhardlaan, zullen Maandag a.s. door de aannemer, de heer J. van gaan halen tegen de aanvallende In- Wieringen aan de gemeente worden dianen, bereikte zelf zijn kamp niet; Opgeleverd. voedsel- en watergebrek deerde de gemeentebestuur wil begrijpe- mannen niet om door een afleidings- J hjk de woningen zo snel mogelijk in manoeuvre het leven van het meisje gebruik stellen, want reeds Dinsdag en de koetsier te redden. Tenslotte i a.s. zullen de eerste 18 gelukkigen eindigt deze spannende en avontuur- I tussen 9 en 10 uur ten gemeentehui lijke film in een dramatisch gevecht. Toegang voor personen boven 14 jaai. Casino. Deze „Tour de France" is een reportagefilm van de „Haghe- film". Zij is dus samengesteld uit an dere opnamen, dan die men zag in het wekelijkse journaal. Voor de, ve len, die met het wel en wee van de renners hebben meegeleefd, een goe de gelegenheid, hun geheugen nog eens op te frissen en vele koste lijk, spannende en benauwende mo menten van nabij mee te maken. De snelle ritten maakten waarschijnlijk dikwijls bliksemsnelle instellingen van de film-apparaten noodzakelijk, waardoor vaak een of andere type rend detail verloren zal zijn gegaan. Wij twijfelen er niet aan, of volgend jaar zal een dergelijke film nog meer aan kracht en overtuiging winnen. Deze film bewijst in elk geval,; dat de mensen en het materiaal er-voor beschikbaar zijn. Met een degelijk: op gezet scenario, dat zelfs voor een wielrennersfilm nodig is, zal men er in kunnen slagen, een uiterst span nende film te maken. Hier zitten zeer grote mogelijkheden in! Voor alle leeftijden. ze de sleutels kunnen komen halen. Het betreft hier de drie eerste por tieken aan de Noordkant van het blok. In. de loop van deze maand zullen opnieuw een aantal worden af geleverd, zodat aangenomen mag worden, dat de laatste gegadigden voor deze eerste Alphense flat-wo ningen eind volgende maand hun woning betrokken zullen hebben. Groot avondfeest op 31 Augustus. Door de Chr. Oranjevereniging wordt Op 31 Augustus Op het IJsclub- terrein een groot avondfeest geor ganiseerd, waaraan medewerking wordt verleend door Mandolinata, Vrij en Blij, het NCRV-Dameskoor, Henk Dorel en Piet Ekel. ABBENES BRAND IN BAKKERIJ. Donderdagmorgen omstreeks half twaalf brak er brand uit in de brood- en koekbakkery van v. d. B. te Ab- benes. Het vuur greep snel om zich heen. Mevr. v. d. B. werd gewaar schuwd door omwenenden, die di rect een slang op de waterleiding zet ten om het vuur in bedwang te hou den. De brandweer uit Nieuw-Ven- nep, die spoedig ter plaatse was, kon de brand gauw meester worden. De schade wordt geschal op circa 900. De oorzaak van de brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. HAZERSWOUDE Aanbesteding. Gisterenmorgen had in het hotel het „Oude Raad huis" de aanbesteding plaats van twee lokalen voor de Herv. School. Er waren vier inschrijvers: N. Smit te Gouda ƒ48.400.Firma Groen en Bregman te Benthuizen ƒ46.203.—, Gebrs. de Boer te Hazerswoude ƒ44.700.en C. Quartel en Zn., en D. Vonk te Hazerswoude voor ƒ43.997.70.De gunning is aange houden. KOUDEKERK Hooibroei. Donderdagavond is bij de heer A. de Jong in de Lage- waard de hooiberg gedeeltelijk uit gehaald, daar de temperatuur te hoog was. De motorspuit van Kou dekerk was er bij aanwezig maar behoefde geen water te geven. ROELOFARENDSVEEN BESLUIT VAN VACANTIE- BEZIGHEDEN IN DE PAROCHIE MARIA PRESENTATIE. In de afgelopen weken heeft men de Veense jeugd, en zal men dit in de parochie „St. Petrus Banden" ook in de komende week nog, er per auto, boot, fiets en te voet op uit zien trekken, om onder geleide een gedeelte van de vacantie geheel kosteloos en toch op zeer prettige wijze door te brengen. Dit mooie werk van de vacantie- bezigheden was voor de gemeente Alkemade nog iets geheel nieuws. Pater C. van Dijk heeft in over leg met kapelaan Poel veel voor het tot stand komen van dit werk ijverd. Voor de parochie „Maria Pre sentatie" had gisteravond de slui tings-bijeenkomst plaats in de Aula van de St. Jozefschool, waar naast de 64 leiders en leidsters ook aanwe zig waren pastoor S. Ligthart, kape laan J. Poel, loco-burgemeester C. v. d. Meer en de gemeente-secreta ris, de heer W. A. van Harteveld. Kapelaan Poel bracht de voorberei dende werkzaamheden in herinne ring, welke aan dit vacantiewerk waren voorafgegaan en noemde hier bij, zonder aan iemand iets te kort te willen doen speciaal de onderwij zer de heer f\ Sameel als de grote samensteller van het programma. Door dit werk hebben wij, aldus kapelaan Poel, niet alleen de kinde ren prettig bezig gehouden, maar ook getracht hun iets te laten zien uit de eigen omgeving. Het werk is in Laatste Berichten FRANSE TREINEN BEGINNEN WEER TE RIJDEN. In de loop van de morgen werd heden uit Parijs gemeld, dat duizen den vacantiegangers, die de nacht op het perron hadden doorgebracht, zich verdrongen bij de wagons der eerste treinen, die na 24 uur weer reden. De toestand werd Zaterdag lang zamerhand weer normaal. De open bare vervoermiddelen van Parijs die sinds Vrijdag twaalf uur uit het straatbeeld waren verdwenen, had den Zaterdagochtend weer volledig hun intrede gemaakt. Op de lange afstandsverbindingen reden de meeste treinen weer zon der vertraging. Men verwachtte echter, dat de spoorwegarbeiders van het grote spoorwegknooppunt van Limoges, in Midden-Frankrijk, die over het alge meen zijn aangesloten bij commu nistische en onafhankelijke vakbon den, het werk eersj; Zaterdag te om-i streeks twaalf uur zouden hervatten. K. L. M. HAD EEN VOORDEELTJE. Tengevolge van de staking in Frankrijk heeft de K.L.M. gisteren op haar lijn AmsterdamParijs een veel groter aantal pasagiers gehad dan normaal. Velen, die de vooruit zichten voor het reizen per trein te onzeker achtten, gaven namelijk de voorkeur aan het vliegtuig. Bij één van de vluchten bleek de Convair niet voldoende, zodat hij moest wor den vervangen door een DC4, die zo wel heen als terug zestig passagiers heeft vervoerd. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 Aug. Groente. Bloemkool I. 1170; idem II 1036; bospeen 821 was- peen I 88.50: idem II-67; andijvie 1112; sla 3.109.10; princessenbo- nen 3042; kroten 1011; uien 9 10; selderie 6.207; peterselie 23; postelein 1123; komkommers 8 15; tomaten B. 3338; idem C. 20 29; snijbonen 2051; pronkbonen 13 —19; rode kool 612; vroege aardap- len per kist bonken 2.802.90; idem groten 2.303.30; idem drielingen 1.50 —1.80. VINKEVEEN, 7 Augustus Groente. Stambonen 2841; snijbonen 26 39; stokprincessenbonen 4046; pronkbonen 1227; tomaten 2636; spinazie 1427; waspeen 813; an dijvie 812; rode kool 11; postelein 25; rabarber 68, alles per kg.; sla 310; bloemkool 2067; komkom mers 812; bleekselderij 1628 alles per stuk; peen 817 per bos, TER AAR 7 Augustus Groente. Snijbonen 3.504.90; idem B. 2.00 3.40; stambonen 3.003.70; idem B. 2.102.90; stokpyinsenbonen 3.60 4.40; spekbonen 1.603.20; witte pronkers 1.20—2.20; alles per 10 kg; stoofsla a 0.45 per kist; tomaten A. 0.35—0.38; idem B. 0.31—0.39; idem C. 0.22—0.29; idem CC. 2.15—0.20; idem bonken 0.200.26 aardappelen 0.10; idem kriel 0.06; uien 0.10—0.16; andijvie 0.130.14; rabarber 0.040.06 groene kool 0.080.10 waspeen 0.08 0.09; idem B. 0.06; kroten o.050.06 zilveruien 0.24; idem groot 0.060.08; sjalotten 0.21; alles per kg.; sla 2.50 10.00 per 100 stuks; bloemkool 1 0.40 0.72; idem 2*0..00.39; idem 3 0.08 0.29; komkommers 0.080.15; alles per; bospeen 0.100.11; boskroten 0.02; selderij 0.03 alles per bos; augur ken fijn 0.83; fijnbasterd 0.75; bas terd 0.460.47; grof A. 0.44; grof 0.33 CD 0.250.26; idem wit 0.18; E 0.09 —0.14 alles p-r kg. appelen: Beauty of Bath 0.15—0.18; Early Vistory 0.11 0.12; peren suikerperen 0.09; prui men 0.15 alles per kg. bloemen: Gla diolen 0.24; Gaulardia 0.05 per bos. VEUR, 7 Augustus Groente. Sla 9.0010.70; spinazie 918 andijvie 8.50—12.00; postelein 1114; tomaten 3040; prinsenbonen 2535; bloem kool 2742; komkommers A. 1113; komkommers B. 911; komkommers C. 89 komkommers korm 89 per kg.; pronkbonen 2028.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3