Dulles en Rhee zijn het eens HUIBERS Bedrag van f600.-beschikbaar gesteld voor kinderfeesten op 7 September PROGRAMMA „Vacantievreugd voor de Leidse R.K. Jeugd." ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 OU LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Een verdrag en een belofte De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, en zijn Zuid- Koreaanse ambtgenoot, Pjoed Joeng Tai, hebben te Seoel hun handteke ning gezet onder een verdrag van wederzijdse beveiliging tussen de V.S. en Zuid-Korea. President Syngman Rhee was bij de ondertekening aanwezig. Het ver drag moet nog door de volksverte genwoordigingen van beide landen worden bekrachtigd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, en de Zuid- Koreaanse president, Syngman Rhee, hebben Vrijdag in een gemeenschap pelijke verklaring meegedeeld, dat zij de a.s. politieke conferentie zul len verlaten, indien na negentig da gen van onderhandelen hun regerin- ringen inzien, dat de pogingen om de gestelde doelen te bereiken, vruch teloos zijn. Deze doelen worden in de verkla ring omschreven als „de vreedzame hereniging van Korea als een vrij en onafhankelijk land". Zuid-Korea zegde toe in de ge noemde periode niet over te gaan tot hervatting van de vijandelijkheden. De verklaring werd uitgegeven bij de parafering van een ontwerp van een wederzijds verdedigingsverdrag. De Amerikaanse Senaat zou, vol gens de verklaring, het verdrag niet vóór Januari bekrachtigen. Het op perbevel van de Verenigde Naties zou tot de bekrachtiging in Korea De Ver. Staten van Europa De zes ministers van de landen van de Europese Kolen- en Staal Gemeen schap, te Baden-Baden bijeen, heb ben Vrijdag in het eerste deel van hun beraad het statuut voor een politieke gemeenschap der zes landen nog maals besproken. Zij zijn het er in beginsel over eens geworden, dat het in Straatsburg opgestelde ontwerp thans rijp is om door de experts der regeringen te worden onderzocht. De ministers hebben daarom besloten vóór eind September een conferentie van constitutionele deskundigen te beleggen, waar het ontwerp onder de loupe genomen zal worden. Deze con ferentie zal in Rome worden gehou den. Zij zal dan ongeveer een maand later worden gevolgd door een nieu we bijeenkomst der zes ministers in Den Haag, waar de ministers van het resultaat van het onderzoek der experts kennis zullen nemen. blijven om Zuid-Korea te bescher men. Een aanval op Zuid-Korea brengt automatisch het verbreken van het bestand en een voortzetting van de Koreaanse oorlog met zich. In politieke kringen te Londen heeft men uiting gegeven aan zijn diepe bezorgdheid over de Ameri kaanse belofte aan Zuid-Korea om de politieke conferentie te verlaten, als de communisten na negentig da gen niet getoond hebben, dat zij wer kelijk een regeling wensen. Een officieel commentaar was niet te krijgen, maar waarnemers te Lon den zeiden, dat de toezegging van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, aan president Syngman Rhee van Zuid-Korea in lijnrechte tegenspraak schijnt te zijn met de verzekeringen, die Dulles veertien dagen geleden aan Groot- Brittannië gaf. De waarnemende minister van bui tenlandse zaken, Salisbury, had vo rige week het Hogerhuis, medege deeld, dat Dulles hem had verzekerd, dat de Verenigde Staten hun bond genoten in de Koreaanse oorlog zou den raadplegen voordat zij zulk een ernstige stap zouden nemen. Doodvonnissen in Korea Het Russische persbureau Tass meldt uit Pjongjang, dat acht Noord Koreaanse oud-ministers op beschul diging van spionnage en pogingen om de regering omver te werpen ter dood zijn veroordeeld. Volgens Tass hebben de beklaag den voor het Noord-Koreaanse hoog gerechtshof „bekend", schuldig te zijn aan „een samenzwering, spion nage en terroristische activiteit ten gunste van de Amerikanen met het oogmerk de regering omver te wer pen en te pogen door middel van 'n militaire opstand naar de macht te grijpen". De beschuldigden hadden voorts toegegeven, dat zij militaire, staats- en partijgeheimen aan de Zuid-Koreanen hadden uitgeleverd. Vrijdag meldde radio-Pjongjang, dat in totaal twaalf hoge functiona rissen van de Noord-Koreaanse re gering waren gearresteerd, onder wie de voormalige minister van bui tenlandse zaken Pak Hen Jen. Deze was in het begin van deze maand vervangen door generaal Nam II, die als hoofd van de Noordelijken de be standovereenkomst heeft getekend. Toen de benoeming van Nam II werd bekend gemaakt, werd niet gezegd, wat er met Pak Hen Jen was ge beurd, die in September 1948 tot minister van buitenlandse zaken was benoemd. In het bericht van Tass werden twaalf namen opgenoemd, doch die van Pak Hen Jen was daar niet bij. De Prins op Curasao Op de tweede dag van zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen reed prins E rnhard reeds vroeg uit in gezelschap van de gouverneur, de voorzitters van de regeringsraad en de staten en de bevelhebber van de Kon. Marine in de Nederlandse An tillen om een grote militaire oefe ning van het korps mariniers en de marine luchtmachtdienst in de An tillen bij te wonen. Na de oefening bezocht de prins de marinebasis Parera. Vervolgens begaf de prins zich, in gezelschap van de gouverneur en de comman dant van de koninklijke marine in de Nederlandse Antillen, naar het marinekamp Sufisant, waar overste Nass een rijsttafel aanbood. In de middag heeft de prins onder overweldigende belangstelling het standbeeld van Albert Termote op het Gouvernementsplein, dat gelegen is tussen de Annabaai en het paleis van de gouverneur, onthuld. „Nederland gedenkt dankbaar de hulp tijdens de oorlog 19401945 en daarna door de Nederlandse Antillen uit gevoel van samenhorigheid ver leend" staat in het Papiament en het Nederlands op het zware voetstuk te lezen en deze dankbaarheid wordt uitgedrukt door een vrouwenfiguur, die in haar linkerhand een hoorn des overvloeds en in haar rechter hand een grote roos, het symbool van de liefde, geheven houdt. In het begin van de avond volgde het tweede hoogtepunt van het be zoek, namelijk de stichtingsvergade ring van het „Prins Bernhardfonds Nederlandse Antillen". Deze verga dering werd gehouden in het paleis van de gouverneur, waar het gehele stichtingsbestuur en een beperkt aan tal genodigden bijeen waren. Kort nadat de vergadering van het Prins Bernhardfonds geëindigd was, begaf Z.K.H. zich naar de sociëteit ,.De Gezelligheid" waar te zijner ere een groot feest was aangericht. Later ging de prins nog naar de club „Curasao", de tweede grote sociëteit van het eiland, waar het eveneens groot feest was. Een bus van de KLM is Vrijdag, op weg van Calcutta naar het vlieg veld F^im Dum, over de kop gesla gen na een vrouw te hebben aange reden. Dertien inzittenden van de bus werden gewond, doch geen van hen verkeert in levensgevaar. De aangereden vrouw is in een zieken huis overleden. De vlucht van het KLM-toestel dat Vrijdagavond van Calcutta naar Singapore had moeten vertrekken, is door het ongeval 24 uur uitgesteld. Maar Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondigingen Werkgelegenheid in Bollenstreek momenteel groter dan normaal De grafiek hangt in het Arbeids- vermoedelijk nog dit jaar klaar ko- bureau te Lisse. En zij laat niet veel moois zien: een steeds toenemende werkloosheid in de Bollenstreek. Voor de toekomst ziet de grafiek er nog veel somberder uit. En als ge zo nu en dan bij de directeur van het bureau, de heer Maas, binnen wipt, dan kan hij U tot zijn spijt geen ju belverhalen vertellen over de werk voorziening in deze streek, behalve de laatste tijd. Want nu heeft men in diverse sectoren meer vraag dan aanbod! Hoe dat komt?Wel, zegt de heer Maas, om te beginnen trok het rampgebied veel arbeidskrachten aan. En verder is er een landelijke conjuncturele verbetering waar te nemen. Indirect is deze ook het ge volg van de watersnood. Meubelfa brieken, aardewerkindustrieën, enz. kregen veel opdrachten. Tevens wordt er een grote bouw-activiteit aan de dag gelegd, wat met zich mee brengt dat de vraag naar bouwvak arbeiders groter is dan het aanbod. En last but not least: toen één warme week het bollengewas snel deed aan rijpen, moest men snel aan het rooien en was er al gauw geen en kele werkloze landarbeider meer. Het was zelfs zó, dat men lang niet aan alle aanvragen kon voldoen. Toekomstige intelligentia in de schuur. Voor het werk in de schuren, het laden en lossen en andere werk zaamheden, waarvoor geen speciale vakkennis vereist is, werden veel studenten ingezet, terwijl voor het pellen en tellen der bollen veel leer lingen van H.B.S., Lycea en andere middelbare scholen werden aange trokken. De heer Maas schatte dat 40% van de bollenpelsters bestond uit leerlingen van deze scholen. De toekomstige intelligentia is dus wel sterk vertegenwoordigd geweest. Het is intussen wel gebleken, dat deze jongelui niet uitsluitend aan het werk zijn gegaan om een zgn. vacantie-centje te verdienen. Voor velen is het een harde noodzaak om de studie en wat daar aan vast zit te kunnen bekostigen. Het aantal werkzoekenden, dat men in de kaartsystemen heeft staan is de moeite van het noemen nau welijks waard. Alleen bleek wel. dat men slecht werk kan vinden voor oude kantoorbedienden die geen vol doende opleiding hebben genoten en handelsreizigers. Geen reden tot overdreven optimisme. Toch mag dit alles, zo zegt de heer Maas, geen reden zijn tot een overdreven optimisme. De grote Y/erken in de rampgebieden zullen men en wat de bouwvakken betreft hangt er natuurlijk veel af van de grootte van het contingent. Intussen: het gebrek aan personeel in de bollenbedrijven is niet veront rustend. Weliswaar zal men zorg dragen, dat er voor deze tak van be drijf altijd een behoorlijke reserve blijft (in de bollenstreek verdient 25 a 26 der bevolking de dage lijkse boterham in de land- en tuin bouw). Maar wanneer de rooitijd normaal was verlopen en geen per soneel naar het rampgebied was ge gaan (twee abnormale factoren!) dan was er geen sprake van geweest, dat er moeilijkheden waren. Voor zover daar nog sprake van geweest is Wil men de groeiende werkeloos heid in de Bollenstreek opvangen, dan zijn er volgens de heer Maas maar twee oplossingen: emigratie en industrialisatie. En met dat laatste wil het speciaal in de bollenstreek de laatste jaren niet best vlotten. Maar misschien wordt dat nog wel eens beter. Men kan nooit weten!.. Door de raad van Wieringermeer is gisteren na een breedvoerige dis cussie, die tot het middernachtelijk uur duurde, een voorstel van B. en W. met algemene stemmen aangeno men, tot de bouw van een raadhuis te Wieringerwerf (het hoofddorp van Wieringermeer). Het ontwerp hier voor is vervaardigd door het archi tectenbureau prof. J. F. Berghoef en ir. H. Klarenbeek te Aalsmeer. Voor bouwkosten en inrichting werd een bedrag van 600.000 be schikbaar gesteld. Het blokvormige gebouw als hoeksteen van het dorp heeft een grondvlak van 28 x 28 meter en wordt pl.m. elf meter hoog. Het krijgt een toren met een totale hoogte van 20 meter. Het wordt in baksteen opgetrokken. De aanvankelijk nog niet voor de dienst noodzakelijke ruimten zullen tijdelijk gebruikt worden voor een woning van de concierge en een zaal, waarin o.m. ten gerieve van de vele bezoekers uit binnen- en buitenland een permanente expositie zal wor den ingericht, met diverse gegevens over de korte, maar veelbewogen ge schiedenis van de Wieringermeer. Gemeenteraad Bodegraven De raad van Bodegraven kwam in vergadering bijeen. De eerste drie punten van de agen da gjngen geruis1oos oorbij. Bij de in gekomen stukken was een verzoek van de vereniging tot 5-jaarlijkse her denking van de Troonbestijging van H. M. de Koningin om een bedrag van 600 voor het kinderfeest, dat o>p Maandag 7 Sept. de najaarsmarkt (die op 8 Sept. gehouden wordt) zal voorafgaan. Naar aanleiding van dit verzoek werd nogal een en ander op gemerkt, en vele raadsleden voerden het woord. Tenslotte werd het bedrag De commissie, die belast was met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, bestond uit de heren: C. Batelaan, A. van der Heyden en B. van Elk. Bij monde van eerstgenoemde werd alles ir» orde bevonden zodat per 1 Sent de heren J. van der Boon, G. Slap- pendel en A. Jongébreur hun intrede in de raad zullen doen. De wijzigin gen in de winkelsluiting en de va- cantiesluiting van de groentenwinkels gingen als hamerstukken voorbij. Zo ging het ook met enkele aanvra gen via art 72 de L.O.-wet van de Prot-Christelijke School in de Meije. De instructie voor de gemeentegenees heer werd met een kleine verandering aanvaard.. De heer van Elk zag voort aan deze instructie eaarne wat sober der in verband met de schamele 100 per jaar aan salaris. De bouw van enkele middenstands woningen maakte de tongen los. Veel werd er over en weer gepraat of het nu 3 of 2 woningen moesten zijn, en of er gegadigden waren. Na stem ming werd het 2 woningen, te bou wen op de hoek van de Oranjestraat en N Markt. Volgens de heer v. d. Heijden zullen- er zeker gegadigden komen. De heer C. Batelaan bracht vervolgens verslag uit in verband met de voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1951. Er bleek een batig saldo te zijn van circa 4500. De vaststelling van enkele begrotingswijzigingen leverde geen moeilijkheden op. De heer van Elk kwam aan het eind met enkele vragen o.a. betreffende de bestrating van de Kerkstraat, het bouwspaarfonds en de onderlinge ver houding tussen het gemeenteperso- neel in de buitendienst. Do heer Batelaan wi)o'e in het ver volg geen toelichting meer in de pers zien aangaande de punten van de agenda. De burgemeester zijde een nadere overweging toe, en sloot met een afscheidswoord aan de vertrekkende raadsleden deze bij eenkomst. B. en W. van Utrecht vragen de gemeenteraad een crediet van an derhalf millioen gulden voor de bouw van een zweminrichting, bestaande uit een overdekt en een openlucht- bad, op het voormalige suikerterrein aan de Croeselaan. Week van 10 Aug. t.m. 14 Aug. 1953 S.v.p. uilknippen en bewaren DONDERDAG St. Petras-Parochie: 1_2 3 4 5 6 7 8 11 12 13 14 15 16 17 18 St. Joseph-Parochie 21 22 23 24 25 26 27 28 31 32 33 34 35 36 37 38 Hartebrug-Parochie: 41 42 43 46 47 51 52 53 56 57 Leonardns-Parochie 61 62 63 I 66—67 71 72 73 76 77 9.15 u. Kerkplein zwemmen zwempak mee 9.15 u. Kerkp ein zwemmen zwempak mee 9.15 u. Kerkplein zwemmen, zwem pak en badm. mee 9.15 u. Kerkplein zwemmen, zwem pak en badm. mee 8.30 u. achter kerk zwemmen zwempak mee 11 uur brood en drinken mee. 9 30 u achter kerk zwemmen zwempak mee 8.30 u. achter kerk zwemmen, zwem pak en badm. mee 11 uur brooc. en drinken mee. 9.30 u achter kerk zwemmen, zwem pak en badm. mee 8.15 u- Rom.zaal brood en drinken meenemen 9.30 u. Rom.zatfl zwemmen zwempak mee 8.15 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 9.30 u. Rom. zaal zwemmen, zwem pak en badm. mee 8.15 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 9 u. Potg.laan zwemmen, zwem pak en badm. mee 8.15 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 9 u Potg.laan zwemmen zwempak mee 2 uur Kerkplein 1.45 u. Kerkplein slagbaltournooi 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 1 u achter ke'-k slagbaltournooi 2 u- achter kerk u. Rom-zaal slagbaltournooi 2 u. Rom.zaal 10.30 u. Potg.laan slagbaltournooi Men gelieve steeds op tijd aanwezig te zijn 8.15 u. Kerkplein brood en drinken meenemen 1U uur Kerkplein fietsen: brood en drinken mee 8.15 u. Kerkplein brood en drinken meenemen lf) uur Kerkplein fietsen: brood en drinken mee 9 30 u achter kerk brood en drinken meenemen 8 u. achter kerk fietsen: brood en drinken mee 9 30 li achter kerk brood en drinken meenemen 10.45 achter kerk brood en drinken meenemen 9.30 u. Rom. zaal 10.45 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 9.30 u. Rom.zaal 10.45 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 10.30 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 10.30 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 10.30 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 10.30 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 9.15 u. Kerkplein zwemmen zwempak mee 9.15 u. Kerkplein zwemmen zwempak mee 9.15 u Kerkplein zwemmen, zwem pak en badm. mee 9.15 u. Kerkp ein zwemmen, zwem pak en badm. mee 8.15 u. achter kerk brood en drinken meenemen 8 30 u. achter kerk zwemmen zwempak mee 8.15 u. achter kerk brood en drinken meenemen 8 30 u. achter kerk zwemmen, zwem pak en badm. mee 8.30 u- Rom.zaal zwemmen zwempak mee 9.30 u. Rom. zaal zwemmen zwempak mee 8.30 u. Rom.zaal zwemmen, zwem pak en badm. mee 9.30 u. Rom.zaal zwemmen, zwem pak en badm. mee 815 u. Potg.laan zwemmen zwempak mee 915 u. Potg.laan zwemmen, zwem pak en badm. mee 815 p. Potg.laan zwemmen, zwem pak en badm. mee 9.15 u. Potg laan zwemmen zwempak mee 1.15 u. Kerkplein slagbaltournooi 1 u. achter kerk slagbaltournooi 11.15 il Rom.zaal brood en drinken meenemen I.30 u Rom.zaal voetbaltournooi II.15 u. Rom. zaal brood en drinken meenemen 1 u. Rom zaal slagbaltournooi 11.15 u. Potg.laan brood en drinken drinken mee 1 30 u Potg.laan slagbaltournooi 11.15 u. Potg.laan brood en drinken meenemen u Potglaan 8.15 u. Kerkplein brood en drinken meenemen 8.30 u. Kerkplein korfb.tourn. brood en drinken mee» 8.15 u. Kerkplein brood en drinken meenemen 8.30 u. Kerkplein korfb.tourn. brood en drinken mee 9 u achter kerk brood en drinken meenemen 8 30 'i. achter kerk korfb.tourn. brood en drinken mee 9 u achter kerk brood en drinken meenemen 8.80 u achter kerk korfb.tourn. brood en drinken mee 8-30 u. Rom zaal korfb.tourn. brood en drinken mee Vrij 8.30 u. Rom.zaal korfb.tourn. brood en drinken mee 8.30 u. Potg 'aan korfb.tourn. brood en drinken mee* Vrij 8.30 u. Potg laan voetbaltournooi I korfb.tourn. brood I en drinken mee 1.15 u. Kerkplein i.30 u. Kerkplein 1.30 u. Kerkplein 1.15 u. Kerkplein 3.45 u. achter kerk brood en drinken meenemen 8 15 u achter kerk brood en drinken meenemen 8.45 u. achter kerk brood en drinken meenemen 8.15 ii achter kerk brood en drinken meenemen 9.30 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 8.15 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 9.30 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 8.15 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 9.15 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 8.15 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 9.15 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 8 15 u. Potg laan Wood en drinken meenemen 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 1.45 u. Kerkplein Let goed op plaats en tijd van samenkomst!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2