2)<2.£eidoe6ou/ïa/nt RADERWERK VAN VERKEER VIEL STIL IN HEEL FRANKRIJK Duizenden toeristen strandden in Parijs Ver* Naties waarschuwen de Chinezen WEER VECHTPARTIJ OM VOEDSELPAKKET Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12961 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VAGE PRATERIJ WANNEER TWEE tegenstanders een conflict willen bijleggen, is een eerste vereiste, dat ze- maar eens met elkaar gaan praten. Zo gaat het ook met de vroegere bondgenoten uit de wereldoorlog, die na het uit breken van de vrede in twee hope loos ver uiteen liggende kampen te recht zijn gekomen. De ene groep is het Westen en concentreert zich om Amerika, de andere groep is het Sowjet-bloc. En één van de oorza ken, welke de beide groepen ver deeld houden, is het probleem van het vredesverdrag met Duitsland, waaraan al jaren wordt gedokterd, zonder enig resultaat. Het Westen heelt enige weken ge leden het initiatief genomen, de Gro te Westerse Drie hebben de'koppen bij elkaar gestoken en heb- 0 ben de Sowjet-Unie uitge nodigd om tezamen .met hen ^n conferentie te Deleggen over Duitsland en Oostenrijk. Dat hadden ze verleden jaar ook al eens een keer gedaan, maar toen stonden „vrien delijkheid" en „beleefdheid" nog niet in het So wj et-Russische woordenboek en derhalve gaf Moskou geen ant woord. Thans heeft het Kremlin wel gantwoord en wel in een nota, waar in accoord worat gegaan met het denkbeeld om eens samen te praten. „Maar", zeggen de Russen, nu „moe ten jullie niet eerst samen gaan pra ten over het sta»dpunt, dat jullie ge zamenlijk tegenover ons zult gaan innemen, want dat is niet eerlijk. Wij kunnen niet samen komen met van te voren door één der partijen vastgestelde eisen. Want dan valt er niets meer te praten en praten is juist wat we zo graag doen.'.' Een vrij zonderling standpunt en een hopeloos standpunt, want niets kan de Westerse geallieerden belet ten, voeling met elkaar te houden en hoe meer zij voeling met elkaar houden des te sterker staan zij. Het Russische argument is een naieve po ging om de kracht van de tegen standers te verzwakken door hen uit elkaar te houden; een poging, die onmiddellijk doorzien is, want de eerste reactie van het Westen was: het voornemen om nu juist een ste vig contact met elkaar te bewaren, nog sterker dan vóór de ontvangst van de nota. doordat verscheidene treinreizigers En daar is alle reden toe. Want besloten hun reis per vliegtuig voort te zeto. Ook bij de transatlantische m de nota schuilen nog meer po-1 scheepvaartmaatschappijen is men gingen om de geallieerden te' schei-een solidariteitsstaking begonnen, den en deze zijn minder onschuldig. Vandaag probeert men het weer op gang te krijgen Treinen bleven staan aan de grens Twee tot drie millioen ambtenaren en arbeiders in de verschillende vitale bedrijven namen gisteren aan de staking van 24 uur in Frankrijk deel. In bijkans het gehele land lag het spoorwegverkeer stil. Tegen de middag kwamen daar nog bij de staking van de Parijse ondergrondse en de bus diensten. Duizenden toeristen zijn ergens op een station gestrand en zagen zich genoodzaakt met hun bagage in de nabijheid van het station te bivakkeren. De velen, die aan het eind van hun vacantieverblijf gekomen waren hadden geen deviezen meer doordat de postkantoren gesloten waren en konden dus geen onderkomen meer zoeken in een hotel. De gasdruk in Parijs en in vele andere plaatsen was zeer laag. In de electriciteitsbedrij- s en werd niet gewerkt en op vele plaatsen moesten politie-agenten de taak van de uitgevallen verkeerslichten overnemen. Alleen al in Parijs waren naar raming 250.000 toeristen, veelal buiten landers, gestrand. ZELFS DE RADIO ZWEEG. In ziekenhuizen werden slechts noodgevallen opgenomen. Het lucht verkeer ondervond hinder van de staking van grondpersoneel. Radio en televisie waren uit de lucht. Vele fabrieken moesten sluiten door het wegvallen van de electriciteit en zelfs de doodgravers legden de spa de er bij neer. Door de PTT-staking, die reeds gaande was en die van onbepaalde dUUr is, hoopte Vrijdag de pose zich op in brievenbussen en op stations en ook het telegraaf- en telefoon verkeer, wat het laatste betreft uit gezonderd automatische verbindin gen bleef onderbroken. Het merendeel der over Belgisch gebied rijdende treinen met bestem ming Parijs zijn aan de Franse grens blijven staan. Het Frans-Belgische traject van de trein ParijsAmster dam is uitgevallen. De trein vertrok gistermiddag van Brussel. De Sabena deelde mede, dat haar diensten op Parijs slechts onbeteke nende vertraging ondervonden. Zij heeft evenwel op deze lijn grotere toestellen in dienst moeten stellen, doordat QFSCHOON DE UITNODIGING van de Westerse geallieerden een conferentie betrof uitsluitend Nationale Unie hebben geadviseerd HERVAT HET WERK. De socialistische vakbond „Force Ouvrière" heeft gisteravond een com- muniqué gepubliceerd waarin de aan- over Duitsland en Oos enrijk, een geslote„ arbeiders uitgenodigd wor- onderwerp, dat op zichzelf reeds stof denvandaag het normale werk te te over levert om te praten, gaat dehervatten bij de overheidsdiensten Russische nota ijskoud van het1 en de spoorwegen, standpunt uit, dat men eerst moet! De Force Quvrière-afdeling gas en gaan praten over het verminderen electriciteit brengt het persïneel in van de spanning in de wereld, waar- j herinnering dat de staking in die door alierlei problemen, over de bedrijven' 8 Augustus om 24 uur hele aarde verspreid, ter sprake ge- moet eindigen. bracht kunnen worden. Wij geven I Het Christelijk Vakverbond en de grif toe, dat een dergelijk debat schien heel inteiessant zou kunnen worden, maar iedereen, die de Rus sische manier van debatteren nu zo langzamerhand wel kent, zal er van overtuigd zijn, dat zo'n conferentie over honderd jaar nog zit te praten, als men er intussen geen „ontijdig" einde aan zou maken. En degene die er dan een e;nd aan maakt is de „zwarte Piet", de boeman, die de vrede verstoort, de aggressieve im perialist. Nu zijn er altijd lieden, die menen, dat men het toch eens pró- beren kan en dat men het nooit kan j weten vooral omdat de Russen nu- zo vriendeh'ik zijn geworden. En deze lieden stellen zich dan tegenover hen, die er maar liever niet aan willen beginnen omdat zii inzien, dat het toch niets uithaalt. En daarmee is de kiem van de tweespalt reeds ge1otfd. De neerslag van deze tegenover gestelde menin^e ziet men reeds in de commentaren uit de diverse hoofd- stp^n van hpt Westen. De Amerika nen voelen niets voor een conferen- tie met een zó uitgebreide en vaag omlijnde agenda, maar de Fransen zien er wel wat in. Zij vinden het bijv. zo leuk, dat de nota zinspeelt Oo 'n uitnodi«irïg aan rood China om ook mee te doen en de Fransen zien reeds het einde van de oorlog in Indo-Cbina naderen, alleen om dat zij bii deelneming van China de kans krijgen om Mao Tse Toen? eens harte! uk de hand te schudden. Daardoor ontroerd, 73! Mao zijn man netjes iDin<*s uit Indo-Cbina terug trek0*» en alles zal nais ende vree ziin. Maar als iets de Amerikanen wiM kan maken is het wel de gedach te om met vertegenwoordigers van fl/Tor, één tafel te zitten. Hoe het ook zij: in Washington, Lor<^on en Parijs zit men On het Ogen blik de nota van Rusland zorgvuldig te ..bestuderen" en te- broeien ot> een weder-wOord. Voorlopig zien wij nog' geen conferentie in het zicht; de standpunten lopen al te zeer uiteen. 1 paalde duur is, zal worden opgehe ven. Ook de staking bij de gas- en electriciteitsbedrijven, die 48 uur zal duren is nog niet ten einde. AARZELEND BEGIN. Vrijdagavond laat begonnen hier en daar spoorwegarbeiders het werk te hervatten. Een trein met bede vaartgangers van Genua naar Lour- des kon passeren. Het spoorwegpersoneel van het Gare du Nord te Parijs was om streeks middernacht weer aan het werk. Het vertrek van verscheidene treinen werd bekendgemaakt. In de overige Parijse stations het Gare de l'Est, het Gare de Lyon en het Gare de Montparnasse werden te middernacht echter nog geen aanstalten gemaakt om het werk te hervatten. Men verwachtte, dat van deze stations eerst in de loop van de ochtend weer treinen zouden vertrekken. In andere delen van het land komt het spoorwegverkeer ook langzaam weer op gang. Kort na middernacht zijn onder meer treinen vertrokken uit Marseille en Lyon. Men ver wachtte, dat het spoorwegverkeer te Limoges pas Zaterdagmiddag twaalf uur zou worden hervat. Om kwart voor één werden nog geen spoorkaartjes verkocht in de sta tions van Bordeaux en Clermont- Ferrand. Alle vakverenigingen van perso neel bij de Parijse ondergrondse en autobusdiensten, uitgezonderd de le den van de onder communistische lei ding staande Algemene Vakbond, besloten Zaterdagochtend het werk te hervatten. In de loop van Vrijdagavond is voorts het telefoonverkeer met Fon- tainebleau, Rouaan, Lyon en Tou louse hervat en om twintig minu ten over acht werd het nieuwsbul letin van acht uur door de Franse radio-omroep uitgezonden. REGERING IS VERRAST. Het Franse kernkabinet is giste ren bijna de gehele dag bijeen ge weest om maatregelen met het oog op de staking te bespreken. De staking is voor de regering en het land als een volslagen verrassing gekomen. Zelfs de vakbonden^sche- nen verbaasd over het grote aantal arbeiders, dat gehoor heeft gegeven aan de stakingsopioepen. De Franse socialistische partij heeft Vrijdagavond premier Lanier verzocht onmiddellijk de Nationale Vergadering bijeen te roepen gezien de „ernst van de toestand". De Nationale Vergadering is se dert eind Juli op reces. Onmiddellijk ingrijpen De zestien landen van de Verenig- Naties, die troepen op Korea hebben, hebben de communisten in een ver klaring, die te New York werd ge publiceerd, gewaarschuwd, dat zij zich verbonden hebben om elke nieu we aanval op Zuid-Korea te weer staan. En veelbetekenend wordt er aan toegevoegd, dat in dat geval „de vijandelijkheden waarschijnlijk niet tot binnen de grenzen van Korea be perkt zullen worden". De verklaring, die op 27 Juli te Washington ook door Nederland werd getekend, is niet direct tegen enig land gericht, maar de bedreiging met actie tegen het Chinese vasteland was duidelijk. De Chinezen hebben tot nu toe de Noord-Koreanen hulp kunnen bieden van bases, die im muun waren tegen aanvallen van de 't werk Zaterdagavond om 24 uur te f UNO. De zestien landen verklaren, hervatten. I dat hun verzet tegen een hernieuwde De bond van Christelijke mijn-aanval op Zuid-Korea „in vereniging werkers gaf gisteravond de order uit i en onmiddellijk" zal zijn. En zij be- van een algemene staking van 24 uur j vestigen hun besluit, om, met op- met ingang van Vrijdag op Zaterdag- rechte bedoelingen naar een oplos nacht 12 uur. sing van het Koreaanse probleem te Men is er nog niet zeker van of de streven", staking bij de PTT, die van onbe-De verklaring werd uitgegeven door het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties als een speciaal verslag van het UNO-commando op Korea. De Britse regering heeft Vrijdag avond verklaard, dat de onderteke ning door Groot-Brittannië niet be tekent, dat Groot-Brittannië automa tisch met China in oorlog is als de communisten het bestand zouden ver breken. De Britten hebben bij het opstellen van de verklaring erop gewezen, dat naar hun mening, beslissingen, die grote gevolgen met zich zouden kun nen brengen, dienen te worden ge nomen als ze aan de orde zijn. Extra immigratie in de V.S. President Eisenhower heeft giste ren een wet getekend, waardoor 214.000 vluchtelingen en wezen voor het merendeel uit Europa in de komende drie jaar extra in Amerika zullen worden toegelaten. Franse wijnbouwers versperren de wegen Opnieuw zijn de wijnbouwers van drie departementen in Zuid-West Frank rijk rp toe overgegaan alle verkeerswegen van enige betekenis te versper ren ais protest tegen de weigering van de regering om de overtollige wijn- voorraden op te kopen. Hier zien we een barricade van karren op de Nieuwe Brug te Beziers, de „Wijn"-hoofdstad van Zuid-West Frankrijk. Onrust in O. Duitsland stijgt Oostberlijnse communisten hebben gisteren hun pogingen herhaald om de voedselactie in de war te sturen. In groepen van enkele honderden on dernamen zij aanvallen op voedsel- posten op enkele ver van elkaar ge legen punten in West-Berlijn. Zij trashtten de daar wachtende Oost- berlijners hun stamkaarten uit de hand te rukken. De politie greep in met gummistok en waterkanon. Der tig communisten werden gearres teerd. In Oost-Duitsland worden op ver scheidene plaatsen door de commu nistische volkspolitie razzia's gehou den op voedselpakketten. De ontevre denheid onder de bevolking heefit daardoor een punt bereikt, dat de Oostduitse regering gevaarlijk acht voor het uitbreken van nieuwe on lusten. Etenhalers en arbeiders die met staking dreigen worden- strenge Dertien-jarige vluchtte naar het Westen Een dertienjarige Poolse jongen, Wladislaw Hardyn, is na een slaagde tocht door Polen en Oost- Duitsland geheel alleen naar West- Berlijn uitgeweken. Hij vertelde, dat hij bedreigd werd met opsluiting in een opvoedings kamp van de Poolse communisti sche jeugdorganisatie, nadat hij me descholieren op de hoogte had ge bracht van berichten van radio „Vrij Europa" over de ongeregeldheden in Oost-Duitsland van 17 Juni. Daarom was hij Op 22 Juli, zonder zijn ouders te waarschuwen, uit Bromberg zijn Eisenhower noemde de wet „een vlucht naar het Westen begonnen, belangrijke menselijke daad en een Wladislaw slaagde er in op Poolse belangrijke bijdrage tot groter be-1 treinen mee te rijden tot Stettin, grip en medewerking tussen de lan-1 Bij Swinemünde kroop hij over de den van de vrije wereld". Luchtoefeningen tijdens de operatie Drietand De Iuchtverkenning:, die in de oorlogsvoering een belangrijke rol speelt, ontbreekt ook niet in de oneratie „Drietand". Op een klein stukje weiland in de nabijheid van Tienraay landen en stijgen regelmatig de Suner Pipers voor Iuchtverkenning. Een sergeant, rechts, fungeert hier als „landingsmeestcr" terwijl enige Suner Pipers over een groep roggemijten scheert. prikkeldraadversoerring aan de grens tussen Polen en- Oost-Duitsland. Na drie dagen bereikte hij Ank Lam in Oost-Duitsland, waar hij door een Duitse boer verder naar West-Berlijn werd geholpen. Zomers weekeinde Het K.N.M.I. deelt mede: Na een periode van vrij slecht weer, die ongeveer 10 dagen heeft ge duurd, trad een geleidelijke weers- verfcetering in, die naar het zich van morgen liet aanzien, verscheidene da gen zal kunnen aanhouden. Reeds aan het begin van deze week breid de een gebied van hoge luchtdruk zich van de Azoren naar Zuidwest- Europa uit en trad in Midden- en Zuid-Frankrijk een perihde van fraai weer in. Ons land bleef echter onder de in vloed staan van een depressie, die langs de Noordflank van het hoge- drukgebied naar Scandinavia trok en ons Woensdag nog een sombere dag bezorgde met nu en dan regen of motregen. Daarna breidde het hoge- drukgebied zich echter ook over ons land uit en brak de zon weer door. Tevens namen de windkrachten af en begonnen de temperaturen geleide lijk op te lopen, zodat het weer einde lijk weer een zomers karakter heeft gekregen. Aangezien het hogedrukge- bied boven onze omgeving een vrij grote stabiliteit vertoont, ziet het er naar uit, dat het rustige en fraaie weer met zomerse temperaturen -"er- scheidene dagen zal kunnen aanhou den. Het is evenwel niet uitgesloten, dat plaatselijk een enkele regen- of onweersbui tot ontwikkeling zal ko men, maar de kans hierop is niet groot. straffen voorgehouden. Het centrum van de onrust in Oost-Duirtsland schijnt thans Saksen-Anhalt te zijn, waar de laatste dagen de volkspolitie en het Russische garnizoen zijn ver sterkt. De Leunafabrieken, waarvaru de arbeiders tijdens de opstand, van 17 Juni een opmars naar Berlijn wil den houden, worden thans bewaakt door een cordon van Russische tanks en gemobiliseerde troepen. Ondanks alle dreigementen blijft de Oostduitse bevolking naar de Westberlijnse voedselposten komen. Tot op heden zijn er reeds bijna twee millioen pakketten uitgereikt. De Oostduitse regering heeft het aanbod van de Westduitse regering om voedsel in West-Duitsland aan te kopen van de hand gewezen. Harold Stassen, directeur van het bureau voor buitenlandse werkzaam heden (F.O.A.) heeft Vrijdag meege deeld dat het zenden van Amerikaan se levensmiddelen naar Oost-Duits land zal worden voortgezet. Iedere week zal 5.000 ton levensmiddelen, voornamelijk melkpoeder, reuzel en meel, worden verscheept. De goede ren zullen ter beschikking worden gesteld van de Westduitse regering, die de uitdeling aan de Oostduitse bevolking op zich heeft genomen. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 11 en Woensdag 12 Aug. geen au liëntie verlenen. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt 10 uur). VRIJ ZONNIG. Tamelijk koude nacht, met J weinig wind en hier en daar mist. Moi'gen overdag wisselend J bewolkt, met later in het Zui- J den van het land kans op een 1 enkele onweersbui. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich- j tingen. Ongeveer dezelfde tem- j peraturen als vandaag. 9 Aug. zon op 5.14 en onder 20.16; maan op 4.52 en onder 20.03 uur. 10 Aug.: zon op 5.15 en ander 20.14; maan op 6.05 en onder 20.17 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME weer regen zwaar bew. half bew. half bew. 22 zwaar bew. 19 zwaar bew. 22 zwaar bew. 23 onbewolkt 19 licht bew. 24 mist 30 onbewolkt 26 onbewolkt onbewolkt 25 nevel 24 geheel bew. zwaar bew. 20 nevel 20 onbewolkt 18 licht bew. 21 j mist 23 j nevel 30 temp. 18 C. 21 Korreltje Zij die de mens minachten, wanen zich grote geesten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1