Verdediging van Maasoever in Noord Brabant vormt het besluit De Belgische halve-frank-stukken hebben zelfde omvang als kwartjes ALARM WEGENS DIJKVAL BIJ ZIERIKZEE Delft mist jaarlijks 4 millioen Melk weer 1 cent duurder Straaljager neergestort Snelle „brommers" toch op de grote wegen? Zeven Kanaalzwemmers poogden zonder succes over te steken Wielerronde« van de jeugd zette Coevorden op stelten VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I OEFENING DRIETAND Vrijdag a.s. beren militairen huiswaarts Op een weiland bij zijn hoofd kwartier heeft de commandant van de derde divisie, generaal-majoor J. G. Warringa, gisteravond medege decld. dat zijn troepen nu hun bi- vaks hebben betrokken. Vannacht is voor de troepen volstrekte rust ge last, na de inspannende dagen, zij achter de rug hebben. Een uit zondering is uiteraard gemaakt voor de wachtposten, want hoewel „de oorlogstoestand nog niet is ingetre den, is de situatie zeer gespannen en zijn er reeds incidenten gemeld. Een oorlog kan dan ook niet meer worden vermoeden". Het doel van de oefening, die de „Operatie Drfietand" zal besluiten, is het verdedigen van een gedeelte van de Westelijke Maasoever in Noord-Oost-Brabant tegen invallen van commandotroepen, die door in filtraties zullen moeten trachten ver warring in de gelederen van de derde divisie te veroorzaken. -Deze commandotroepen, een compagnie sterk, horen nu nog, tot de oorlogs toestand zal zijn afgekondigd, tot de derde divisie, en zijn aan de ooste lijke oever van de Maas gelegerfl om, zolang het codewoord nog niet is gegeven, afbreuk aan de denk beeldige vijand te doen. Rest van programma. Vandaag bij het aanbreken van de dag gingen de commandanten van de diverse eenheden de verdedigings linie langs de Maas inspecteren, waarna vanmiddag de troepen zich gaan ingraven en camoufleren. Zo dra de stellingen gereed zijn gaan de troepen, met uitzondering van de wachtposten, zolang de oorlogstoe stand nog niet is ingetreden, naar hun bivaks terug. Dinsdag, Woensdag en Donder dag zullen de troepen het door hen gebruikte materiaal schoonmaken en weer inleveren bij de mobilisatie opslagplaatsen Dit in orde brengen van het materiaal moet zeer zorgvul dig geschieden, omdat het zes maan den in de mobilisatie-opslagplaatsen moet kunnen liggen, zonder dat daar voor verdere behandeling nodig is. De mobilisanten zullen in de loop van Vrijdag naar huis terugkeren. Generaal Warsinga verzekerde, dat indien dit noodzakelijk zou zijn ge weest, de troepen al vanavond de stellingen zouden hebben betrokken. Zaterdag om 24.00 uur zal de oefe ning worden beëindigd. Zondag zal een volledige rustdag zijn met in de ochtenduren godsdienstoefenin gen. In de nacht van 'Zondag op Maandag zal worden begonnen met de voorbereidingen tot het -terugke ren naar de mobilisatiecentra. Aan gezien dit vervoer van de troepen in tegenstelling met de concentratie van Dinsdag overdag zal moeten ge schieden, zullen minder troepen per trein kunnen worden vervoerd, om dat de spoorwegen dan de spoarwa- gons niet beschikbaar kunnen stel len. Het vervoer zal met autobus sen geschieden. Generaal Warringa verklaarde, dat het materieel, waarover de di visie beschikt, goed is Er is alleen een gebrek aan radio-materiaal. Dagorder. Generaal Warringa heeft vandaag de volgende dagorder uitgegeven: „In mijn Januari- en Juli-brief van dit jaar heb ik onze taak uit eengezet en medegedeeld, wat bij de oefening „Drietand" van ons werd verwacht. Gij hebt me niet teleurge steld. Integendeel. Hier past oprechte lof voor het gepresteerde. Gij hebt het geleverd in drie dagen uit enor me stapels en rijen materiaal en dui zenden los binnenkomende mannen met vereende krachten weder de di visie te vormen, die met recht deze naam mag dragen. Uw physiek en moreel is uitnemend. Het u door de legerleiding in handen gegeven ma teriaal is, hoewel wij nog vele wen sen op het hart hebben goed en ging boven uw verwachting uit. Door de uitnemende training gedu rende uw eerste oefening en de vele gezamenlijke oefeningen, die wij hielden, zijt ge individueel geschikt voor uw taak en zijt ge in staat als commandant van hoog tot l&ag uw onderdeel naar behoren te leiden. De operatie .Drietand" is begon nen. Bedenkt, dat de derde divisie ook moet uitblinken in gevechts-, verkeers,- camouflage-, veiligheids- en rustdiscipline. Gode zij dank is er geen echte vijand, die ons beloert. Ik zou u dan anders toespreken. Maar onze waakzaamheid moet de tegenpartij bij 'deze operatie geen kans geven, terwijl vele vrienden ons met Argusogen waarnemen om de derde divisie op zijn bekwaam heid te beoordelen Weest op uw hoe de voor beide. In de harde werke lijkheid is uw leven ermede ge moeid, nu staat echter uw goede naam op hot spel". In de loop van vandaag zullen de minister van Oorlog, ir C Staf, en de staatsecretaris van Oorlog, mr. F J. Kranenburg, de derde divisie bezoeken. Familieleden die aan de oefening „Drietand" deelnemende militairen in kennis willen stellen van overlij den, ernstige ziekte, ongevallen e.d., moeten zich met hun bericht onder vermelding van rang, naam, voor letters, legernummer en het onder deel van de geadresseerde militair, wenden tot de burgemeester van hun woonplaatsen. Deze burgemeesters dienen zich vervolgens terstond tele grafisch te wenden tot de berich- tingsdienst van het Ministerie van Oorlog; de afdeling centrale registra tie, die voor onmiddellijke doorzen ding van het bericht aan de betrok ken militair zal zorgdragen. BOERDERIJ BIJ NIJMEGEN UITGEBRAND. Gisteravond omstreeks zeven uur is een felle brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer J. Thijssen nabij de sluis van het Maas- Waalkanaal onder Heumen bij Nij megen. De onmiddellijk gewaar schuwde Nijmeegse brandweer was binnen enkele minuten met groot materieel aanwezig. Het vuur had toen al zo snel om zich heen gegre pen, dat de boerderij niet meer gered kon worden. Alleen slaagde men er in enig huisraad te behouden. Het vee liep gelukkig buiten. De boer was zeer laag verzekerd. Men ver moedt, dat hooibroei de oorzaak is. Automaten opgelicht Enkele maanden geleden zijn in België nieuwe halve frankstukken in omloop gebracht. Deze hebben de zelfde dikte, zwaarte en omtrek als het Nederlandse kwartje. De gevol gen hiervan blijken funest voor de kwarties-automaten in de Neder landse grensplaatsen. Deze worden thans namelijk in vele gevallen geplunderd door smok kelaars, die kilo's halve frankstuk ken vervoeren en daarmee de cho colade-automaten leeg halen. De schade, toegebracht aan de winke lier, kan men gemakkelijk bereke nen als men weet dat een halve In de Flauwersinlaag tussen Zie- rikzee en Schelphoek aan de Zuid kust van Schouwen is Donderdag avond een dijkval geconstateerd. De afkalving heeft een breedte van on geveer 30 meter en een diepte van 13 meter. Alle beschikbare man kracht en materieel zyn naar het be dreigde punt gedirigeerd. Men is reeds met het herstel begonnen. In de Flauwersinlaag zat reeds een gat. Omstreeks 12 uur middernacht had dit gat reeds een breedte van onge veer 60 meter. Sleepboten voeren door het gat in en uit. De zeedijk zelf vertoont op sommige plaatsen enkele dreigende scheuren. Men vreest, dat het gat in de inlaag bij eb, wanneer het water "de polder weer uitloopt, nog groter zal wor den. De stroom is thans met het op komende water niet zo sterk. Gisteravond omstreeks 6 uur was men reeds bezig met het maken van zinkstukken, die men zo spoe- Groot ontspanningsoord in Den Bosch De gemeenteraad van Den Bosch heeft een voorstel van B. en W. goedgekeurd tot aanleg van een recreatie-oord in Brabants hoofd stad. Het object dat naar schatting neerkomt op een bedrag van ƒ.1.250.000,zal in werkverruiming worden uitgevoerd (in DUW-ver band). Het betreft hier de aanleg van recreatieterreinen in plan-Zuid. De verwe?enlijking van dit plan zal spoediger tot stand kome:. dan oor spronkelijk was voorzien. De ent worpen terreinen worden aan de Zuidzijde geheel begrensd door de nieuwe rijksweg VughtHintham. Het nieuwe recreatieoord zal van be tekenis zijn niet alleen voor de hoofd stad van Brabant, doch ook voor 't gehele Zuiden des lands. Voorlopig omvat het plan: een natuurstrand- bad, wandelwegen, een paviljoen met terrassen en botenverhuur, de aanleg van zes volleyvelden, bouw er. inrichting van een kinderboer derij, aanleg van een heempark en een instructief plantsoen. Ongeveer 150 werklozen zullen er gedurende ruim 78 weken door aan werk ge holpen kunnen worden. In opdracht' van de Kamer van doen in Den Haag of Rotterdam, om' Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken en het gemeentebe stuur van Delft, heeft het Econo misch Technologisch Instituut te Rot terdam een enquête ingesteld naar het kopen door de Delftse bevolking in de nabijgelegen grote steden (Den Haag en Rotterdam). Ofschoon een rapport nog onge veer een maand op zich zal laten wachten kon dr. C. Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel te Delft, toch in een vergadering van die Kamer mededelen dat uit de voorlopige conclusie van het rapport blijkt dat het bedrag, dat jaarlijks door Delftenaren in Den Haag en Rotterdam wordt besteed, ongeveer 4 millioen gulden bedraagt. Dit komt overeen met het totale jaarlijksfe inkomen van duizend per sonen die tachtig gulden per week verdienen. „Hieruit blijkt", aldus dr Visser, „dat het kopen buiten Delft een zodanige vorm heeft aangeno men, dat aan dit verschijnsel de no dige aandacht dient te worden ge schonken." De voorzitter van de Kamer ir S. H. Stoffel voegde hier nog aan toe dat hem uit gesprekken met burge meesters uit omliggende gemeenten gebleken dat de inwoners van die gemeenten meer en meer Delft links laten liggen en hun inkopen gaan dat de verbindingen met Delft slecht zijn. Spr. bepleitte een goede ver binding met het Westland. een plan dat al enige tientallen jaren in stu die is, doch waaraan tot dusver geen uitvoering werd gegeven. OVER 500 JAAR NOG KLOMPEN. Onder enorme belangstelling is gisteren te St.. Oedenrode de voor geheel midden Brabant zo belang rijke jaarlijkse klompenbeurs ge opend. De directeur van het rijks- nijverheidslaboratorium, ir. Stades, legde er de nadruk op dat van 1950- '53 ongeveer 3 a 400 kleine bedrij ven wegens de mechanisatie zijn uitgevallen, maar met eendrachtige samenwerking en sanering van het bedrijf zag hij voor de klompenma kers een blijvende toekomst. In de zelfde geest liet zich de heer Koers uit die de toekomst niet donker in zag. „De klomp in ons land zal over 500 jaar nog bestaan". KONINGIN NAAR WAALWIJK. H.M. de Koningin zal op 21 Aug. een bezoek brengen aan de leerten- toonstelling te Waalwijk. Voorts zal zij in de morgenuren van die dag de dig mogelijk in het gat hoopt tot zin ken te kunnen laten brengen. Men verwacht, dat de herstel werkzaamheden aan de dijk bij de Schelphoek enige tijd zullen stagne ren. Enkele honderden arbeidskrach ten zullen aan dit werk worden ont trokken om te worden ingeschakeld bij de dichting van het gat in de Flauwersinlaag. Met ingang van Maandag zal in het Westen van het land de melk 24 cent per liter gaan kosten, dus 1 cent per liter in prijs verhoogd worden. De gezamenlijke zuivelorganisa- ties, die (sedert in April de maxi mum-prijsregeling voor consumptie- melk is vervallen) zelfstandig de prijs kunnen vaststellen, hebben deze prijsverhoging gemotiveerd met de verklaring, dat door het in het Wes ten bestaande tekort de melk in feite meer waard is dan de gemiddelde zuivelwaarde van alle melk. In bevoegde kringen gelooft men, dat in de maand October wederom een prijsverhoging zal plaatsvinden. Breda's gemeenteraad gebelgd In de Bredase gemeenteraad hebben sprekers van verschillende partijen gisteren enkele hartige woorden ge zegd over de verlenging van de aca demiefeesten tot en met 16 Augustus Algemeen betreurde men het, dat over deze verlenging met de raad van te voren niet even voeling was gehou den, waardoor men voor een fiat ac compli is gesteld en gedwongen wordt de diverse vergunningen betreffende winkelsluitingen, tapvergunningen, e,d. goed te keuren. Ook betwistten enkele sprekers of men het feesterrein, het Valkenberg, aan zijn openbare bestemming kon onttreken, zonder de raad hierin ge hoord te hebben. Over deze laatste kwestie deelde de voorzitter mede, dat de raad inder tijd aan het college van B. en W. de bevoegdheid heeft gedelegeerd hier over zonder de raad een beslissing te nemen. Met alle respect voor het werk van de stichtng „Breda Academiefeesten 1953", waarover ée raad vol lof is, had men toch gaarne meer overleg ge had. Bovendien bracht men de kwes tie van de kermis in een stadswijk van Breda ter sprake. Deze kermis valt nu samen met de verlengde aca demiefeesten en van de zijde der exploitanten wordt hiertegen bezwaar gemaakt. De voorzitter merkte naar aanlei ding van al het gesprokene op, dat de verlenging een beleidskwestie is van stichting „Breda Academiefees- frankstuk een waarde heeft van drje en een halve cent Omdat het wat riskant wordt, steeds maar dezelfde automaten leeg te halen, beperken de smokkelaars er zich thans voornamelijk toe halve frankstukken naar Nederland over te brengen, waar zij ze verkopen te gen 15 tot 20 cent. Zodoende komen thans ook in de grotere plaatsen van het Zuiden halve frankstukken in de automaten voor In automaten, waar men met meer dan een kwartje kan werken, is de schade uiteraard hoger. Stopt men bv. in een sigarettenautomaat vier kwartjes (lees: vier halve frankstuk ken, waarde 14 cent), dan krijgt men een duur pakje sigaretten plus 15 cent wisselgeld terug. Gistermorgen omstreeks half is een „Thunderjet"-straal jager van de vliegbasis Volkel drie kilometer ten Zuiden van Flevostad in de omge ving van Elburg met de kop naar beneden in het IJselmeer gestort. Ooggetuigen zagen een zwarte zuil rook of modder omhoog spuiten. De piloot is gered. Toen het toestel zich op 20.000 voet boven het IJselmeer bevond, kreeg het motorstoring, ten gevolge waar- Mogelijkheid door A.N.W.B. onderzocht De A.N.WJB. onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid, of snelle bromfietsen toch niet op de grote weg kunnen rijden, uiteraard zouden zij dan voorzien moeten zijn van een kentekenbewijs, terwijl de berijder een rijbewijs moet hebben. Op grond van de huidige bepalin gen wordt het merk bromfiets „goed gekeurd" o.a. op grond van de cylin- derinhoud van de verbrandingsmo tor; verder moet het voertuig alle voor rijwielen normale eigc schap pen bezitten, als trappers en zadel; het moet met redelijke krachtsin spanning als rijwiel te berijden zijn, en het moet gemakkelijk aan de hand mee zijn te voeren. Volgens de A.N.W.B. is het dus niet zo, dat de minister van Ver keer en Waterstaat de merken brom fietsen keurt, die wel of niet op het rijwielpad mogen rijden; neen, de minister keurt het merk en de inhoud van de motor, en daarna wordt vast gesteld of het rijwiel met hulpmo- OVERWEGWACHTER WAS TE TOEGEFELIJK. Tegen de overwegwachter M. Z. te Maasniel, die op 2 Mei de spoorbo men te vroeg had geopend, waardoor een 71-jarige vrouw door een trein was gegrepen en gedood, eiste de of ficier van Justitie te Roermond gis teren een gevangenisstraf van 1 maand. De vrouw mopperde, dat zij zo lang moest wachten en daarom haal de de wachter de bomen even voor haar op, toen een goederentrein voorbij was gestoomd. Hij kon- echter niet zien dat achter deze trein een andere kwam, die hij eerst later had verwacht. De Officier meende, dat deze toe geeflijkheid hoogst roekeloos was en achtte grove schuld bij verdachte be wezen. negenjarige P. Peters uit de Stijn Buysstraat te Nijmegen die op van de vlieger zich genoodzaakt zag de muur van de achtertuin van een de straaljager per schietstoel te ver laten. Hij kwam neer in het IJsel meer en werd door de bemanning van een boot aan boord gehaald en in Kampen aan wal gezet De vlie ger, de 22-jarige sergeant J. Hom- merson uit Amersfoort kreeg geen letsel. woning in de Sint Annastraat was gezeten om te kijken naar het af hakken van boomtakken is door een zware tak die middendoor brak ge troffen. De knaap werd van de muur getrokken en bleef bewusteloos lig gen. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij is overleden. tor alle normale eigenschappen van een rijwiel heeft. Een lid van de A.N.W.B. heeft nu in overleg met deze Bond voor een z.g. zwaarbrommer een aanvrage om als licht motorrijwiel te worden aan gemerkt ingediend bij de bevoegde instantie Deze aanvrage is gebaseerd op het feit dat het vervoermiddel niet voldoet aan de gestelde rijwiel eigenschappen, te weten dat het voer tuig niet gedurende langere tijd al leen met trappers bij een redelijke krachtsinspanning voort te bewegen is. Dus de redenering is eenvou dig is dit vervoermiddel geen rij wiel met hulpmotor, zoals het in de verkeerswetgeving omschreven wordt; dus moet de berijder 'n kentekenbe wijs en een rijbewijs hebben. Dan mag hij op de grote weg rijden. Het vervoermiddel moet dan weliswaar voldoen aan hogere eisen, wat de verlichting en de remmen betreft. De verlichting zal hier geen moei lijkheden opleveren; bij de zwaar dere brommers zullen hogere rem- eisen ook zeker gehaald worden. De wetgever heeft kennelijk in het Onlangs afgekondigde Besluit willen trachten alle bromfietsers naar de rijwielpaden te verwijzen, o.a. om dat er geen goede scheiding meer zou zijn te verkrijgen tussen de verschil lende soorten bromfietsen. Er zijn echter vele berijders van bepaalde typen bromfietsen, die zich niet op de rijwielpaden thuis voelen; zij hebben geld, relatief zelfs veel geld, betaald voor een vrij snel vervoer middel, dat soms GO km. per uur kan halen, en moeten zich nu aanpas sen aan het tempo van de wielrij ders. Zij hebben geen profijt van hun motor; bovendien moet hun motor tje bij dit langzame rijden een te laa<* toerental draaien. Er is een zekere weerstand van snelle brommers tegen de wielrijders, terwijl de fietsers ook niet steeds er op gesteld zijn, dat de snellere brommers op hun weg komen. Het ziet er na deze stap van de A.N.WB. naar uit, dat dank zij het feit, dat de nieuwe regeling voor de brommers toch niet „waterdicht" is, er een mogelijkheid zal komen, dat de snellere bromfietsen van het rij wielpad .verwijderd" zouden kun nen worden, waardoor dan een ein de zou komen aan moeilijkheden, die op het ogenblik dreigen te ontstaan. „Parool". SPORT WATERPOLO. DE NEDERLANDSE SPELERS VOOR NIJMEGEN. Voor het waterpolo-tournooi om de Trofeo Italia, dat van 17 tot en met 22 Augustus a.s. te Nijmegen wordt gehou den, zijn door de sportcommissie van de KNZB de volgende spelers aangewe zen: Bijlsma (Haarlem), Cabout (GZC), Van Feggelen (Meeuwen), Fience (Dol fijn), Van Gelder (HZ en PC), Keete laar (Robben), Korevaar (Merwede), Luchs (Robben), Sievers (HZC), Smol (HZ en PC), Van der Toorn (GZC). AUTOMOBILISME. Het bestuur van de RAC-West ves tigt er de aandacht op, dat de zonder zijn voorkennis gepubliceerde medede ling van de directie van de Stichting Touring Zandvoort als zouden de door het district Haarlem van de RAC-West 30 Augustus a.s. te organiseren es" (bedoeld zijn autosprints) op het Circuit van Zandvoort in ieder ge val doorgaan, volstrekt onjuist is. Er is geen sprake van dat de RAC-West enig evenement op het circuit zal houden, zolang de uit veiligheidsoverwegingen door de KNAC ingetrokken licentie niet opnieuw is verleend. HANDBAL. HVS Stompwijk. Zondag a.s. gaat HVS 1 naar Voorburg om deel te ne men aan het jaarlijks Wilhelmus-tour- nooi om de grote zilveren wisselbeker, waaraan 15 verschillende elftallen zul len deelnemen. Het tournooi vangt aan om 12 u. op het Wilhelmusterrein. Drie van de zes zwemmers en zwem sters, die zich gisteren in de vroege morgen van Donderdag bij Cap Gris Nez te water hadden begeven voor een Kanaalóvertocht, hebben in de middag opgegeven. Het zijn Elna Anderson, een Deens onderwijzeresje uit Folkestone, en de Engelsen Victor Birkett en Fred Gill. Elna Anderson, die aan haar z poging toe was, staakte na acht uur 20 minuten de strijd, evenals Birkett, die in 1952 de tocht van Calais naar Dover volbracht had. Fred Gill gaf op nadat hij zeven uur negen minuten in zee was geweest. De drie andere candidaten, de 56-jar. Ned Barnie (Schotland) die op drie ge slaagde overtochten kan terugzien, de Londenaar Kennth Wray die het avon tuur voor de vierde maal onderneemt, en Margaret Feather (Engeland) die het voor de derde keer probeert, zetten hun poging voort. Wray passeerde in de morgen op min der dan drie kilometer afstand de zwem ster Kathleen Mayon uit Lancashire die te Dover gestart was voor een Kanaal overtocht in tegenovergestelde richting. Later op de dag was van de vier overgebleven enthousiasten alleen de oudste deelnemer, de 56-jarige Ned Barnie, nog in de strijd. Ook Margaret Feather, Kathleen Mayon en Kenneth Wray hadden hun poging gestaakt. Wray was de Engelse kust op 5 kilo meter genaderd, toen hij, na 12 uur en IS minuten in het water te hebben ge legen, opgaf. Margaret Feather kon na ruim veertien uur zwemmen onge veer 12 kilometer van Dover verwij derd niet meer verder en Kathleen PUBLIEK BEDREIGDE POLITIE De jeugd van Coevorden heeft deze ten 1953", die hiervoor wel de nodige SSLJÏF* redenen zal hebben. Ter vergadering werden de rede nen voor de verlenging door de voor zitter van de stichting, mr. Ch. van Woensel, die tevens gemeente-secre taris is, toegelicht. Wat de kwestie van de kerrcis-ex- ploitanten betreft deelde de voorzit ter mede, dat men reeds in overleg ganiseerd, waarbij gereden werd prijzen en premies, die door het publiek beschikbaar waren gesteld. Gisteravond was het parcours van de ronde uitge stippeld in het centrum van de stad, ge richt naar een buitengedeelte. Een 200- tal personen zag toe, hoe de ronde liep. Een agent van politie kwam ech ter en trachtte proces verbaal op te maken tegen de eerste twee renners, met deze mensen ie getreden Tenslof- te stemde de raad erin toe de^nodige somm„rde da>rn, de ,wee renners „let - - - hem naar het politiebureau te gaan. maatregelen te nemen, opdat de fees ten in Breda een week verlengd kun nen worden. In de gisteren gehouden vergade ring heeft de raad der gemeente Dongen besloten drs A. P. J. Brou wers niet toe te laten als lid van de 0 raad, omdat hij de betrekking be- Amercentrale te Geertruidenberg I kleedt van leraar aan de R.K. H.B.S. bezichtigen. te Dongen. Dit had tot gevolg, dat ongeveer 500 personen zich Voor het politiebureau verzamelden. De jongelui bleven nogal enige tijd in het politiebureau en de menigte werd hierdoor rumoerig. Zij poogde het verkeer te belemmeren en tenslotte begon men met stenen het po litiebureau te bekogelen, waardoor ver scheidene ruiten sneuvelden. Een twee tal politieagenten kwam hierna naar buiten en beval de menigte uiteen te gaan, hetgeen resulteerde in een enorm gejoel, waarna de agenten zich in het politiebureau terugtrokken. Hierna gin gen twee personen uit de menigte naar het politiebureau om te protesteren te gen het in hechtenis houden van de jongelui. Een groep jongelui had zich inmiddels naar de woning van de bur gemeester begeven om hier de zaak uiteen te zetten. De burgemeester begaf zich direct naar het politiebureau. On dertussen bleven' de jongelui maar met stenen naar het politiebureau gooien en zelfs staken zij een enorm vuur voor het politiebureau aan. Het aantal „be langstellenden" nam steeds toe. De po litie verscheen hierna wederom ten tonele in aanwezigheid van de corpschef en de burgemeester. Men probeerde opnieuw de menigte uiteen te krijgen. Succes bleef wederom uit. De burgemeester, jhr. mr. A. Feith, verzocht de „demonstranten" rustig naar huis te gaan. Ook aan dit verzoek werd geen gehoor gegeven, waarna de politie, die inmiddels was versterkt de menigte uiteendreef. Tot plusminus half twaalf was het nog voortdurend onrus tig in de stad. Groepen mensen begaven zich naar de woning van de agent, die gepoogd had de wielrenners te verba liseren. Mayon, die de tocht van Engeland naar Frankrijk ondernam, liet zich op slechts 1 kilometer van haar doel gekomen, in de volgboot hijsen. Toen zij op de helft was, had zij tegen haar begeleiders ve- zegd: „Ik voel me prima: Het is net of ik zo dagenlang door zou kunnen zwem- Tenslotte kon ook Barnie het niet bolwerken. Op drie kilometer afstand van Dover gaf hij op; 18 uur cn 23 min. had hij toen in zee vertoefd. Dat be tekent dus, dat geen van de zeven ge- starten het Kanaal heeft weten te be dwingen. VOETBAL. LDWS-TOURNOOI. Finale in Roelofarendsveen. De finale van de LDWS-seriewedstrij- den tussen DOSR en het Amsterdamse DWS wordt morgen om half 7 in Roe lofarendsveen gespeeld. Het belooft een spannende strijd te worden want DWS heeft toegezegd met een zeer sterk elftal, waarin verschil lende eerste elftalspelers zullen uitko men, naar de Veen te komen en dus zal het momenteel in goede vorm zijnde DOSR-elftal voor een zeer moeilijke taak geplaatst worden. Gespeeld wordt om de zeer fraaie v. d. Born-beker. POSTDUIVEN. Steeds Sneller (Noordwijk). Uit slag van de wedvlucht met jonge duiven vanaf Mons. Afstand pl.m. 202 km. In concours 181 duiven. Gebost te 7.20 uur met Westenwind bereikte de eerste duif haar hok te 10.06.51 uur en had gevlo gen met een gemiddelde snelheid van 1211 meter per minuut. De aankomst was als volgt: C. v. d. Berg 1, 8; J. Ma- rijt 2; J. Passchier en Zn. 3, 5. 18, 23; Th. Steenvoorde 4; Smit-Hoek 6, 15, 20, 34; Th. A. Mooyekind 7; Gebr. Pas schier 9, 31, 32; Th. Kret 10. Uitslag van de wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans. Afstand pl.m. 515 km. Ingekorfd waren voor deze vlucht 77 duiven. Gelost te 8.30 uur met een Zuidwesten wind, bereikte de eerste vogel haar hok om 14.35.29 uur en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1410 meter per minuut. De binnen komst der duiven was als volgt: C v. d. Berg 1, 7, 14; J. v. d. Niet 2; J.' Plug 3. 8; E. Smit 4; W. Hazenoot 5, 6, 9, 15; J. Rakhorst 10; J. Passchier en Zn. 11; Hoek-De Vries 12; Smit-Hoek 13. R(jn en Gouwe (Nieuwveen). Con cours met 172 jonge duiven vanaf Quié- vrain op Zondag 2 Augustus. Gelost om 7.45 uur met Z.W. wind. Aankomst le duif 10.38.50 uur, snelheid le duif 1129.9 nieter per minuut Uitslag: H. v. d. Wil- lik, Boskoop. 1, 5, 12; H. v. Dijk, Wad- dinxveen, 2; A. Verhoef, Waddinxveen, 3, 10; H. W. Martens, Alphen aan den Rijn, 4; H. J. v. d. Berg, Waddinxveen, 6, 7, 9; W. v. d. Water. Waddinxveen, 8, 19, 20; G. Lamoree, Boskoop, 11, 16; J. Degenkamp, Boskoop, 13; J. C. van Bemmelen, Nieuwveen 14; A. P. de Graaf, Waddinxveen, 15, 24, 25; J. Tui- nenburg, Alphen a. d. Rijn, 17; A. Syt- zema, Boskoop, 21; J. Kamerbeek, Bos koop, 22; P. Kersbergen, Waddinx veen 23.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5