DUINSTREEK Hongaren ervaren de zegeningen van het rode regiem uTspoT Flitsen uit het gidsenbivak van Maria Gorettigroep te Uden VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT C.C.K3XE. DLAU PAGINA 3 KATWIJK VISKOTTER GESTRAND. Benoorden Katwijk is een viskot- ter gestrand. De gestrande viskotter Tholen 20 zit vermoedelijk op een RIJNSBURG PECH! Het lot was de heer v. d. M. uit Oegstgeest vanmorgen niet gunstig gezind. Want toen hij op het terrein van de bloemenveiling Flora zijn zandbank vast. Vanmorgen heeft I motorbakfiets wilde starten, vloog een andere kotter een poging gedaan' het apparaat in brand. Met een jas de gestrande kotter vlot te trekken, J trachtte men de vlammen te doven. doch dit is mislukt, mede door het la ge water. Omstreeks het middaguur zal een nieuwe poging worden ge daan, omdat het dan hoog water is. Er bestaat geen gevaar voor schip of bemanning. De Tholense viskotter 20, die be noorden Katwijk was gestrand, is thans door een andere kotter uit Tholen vlotgetrokken. Het schip heeft geen schade opgelopen. NOORD WIJK WIELRIJDER AANGEREDEN. Gistermiddag werd de heer Otto, welke zich per fiets op de Noordwij - kerweg bevond aangereden door een passerende vrachtauto, bestuurd door de heer Goslinga. De heer Otto kwam te vallen en werd overge bracht naar een ziekenhuis te Lei den. Het onderzoek wees uit, dat zijn linkerheupbeen was gebroken. Oefening motorredboot. Naar wij vernemen zal de uitgestelde oefening met de motorrèdboot „Kurt Carlsen" thans plaats hebben op Dinsdag a.s. te 3 uur namiddag. Muzikale rondwandeling. Mor genavond zullen onder auspiciën van het Fanfarekorps Excelsior een 5-tal muziekkorpsen en een drumband in totaal 200 muzikanten een muzikale rondwandeling door de beide dor pen maken. Deze mars zal beginnen te 8.15 uur vanaf het gemeentelijk Sportpark aan de v. Panhuysstraat. De tocht gaat naar de badplaats en zal worden beëindigd op het Linden- plein. waar een grote taptoe zal plaats vinden. Tijdens de mars en taptoe zal voor het culturele werk worden ge collecteerd. Vrijdag 7 Augustus. Het kamp Herkenbosch, waar de V.N.L.-jongens deze week verblij ven, is Woensdagavond zóveel re gen gevallen, dat er van het athle- tiek-programma eerlijk gezegd niet veel terecht gekomen is. Alleen het doelschieten vond doorgang; de as piranten eindigden als nummer 5. De A-junioren wonnen met 61 van S. J.V.V. (Deurne) en eindigden daar door als eersten in de competitie. De aspiranten wonnen met 42 van Eindhoven, maar verloren met 31 van Irene. Bij het balgooien behaal den de aspiranten de 3e prijs. In Haarlem slaagde voor de hoofd- acte de heer B. M. van Loevezijn uit Leiden. STADSKOK Burgerlijke Stand Geboren: Gijsbertus Gerardus z. v. J. A. Brugmans en A. P. Starrenburg. Wijnand z. van P J. Bouwman en G. Sloos. Johannes Jacobus z. van Strijd en M. v. Nieuwenhuijzen. Hendrik z. van A. Rodenburg en C. M. A. Kar- reman. Erick Walter z. van J. van der Hoek en C. J. Biesheuvel. An dreas Bartho'lomeus z. van A. C. Witteman en P. W. Schrama. Alphon- sus Anthonius Maria z.. van E. J. Zoons en T. A. M. Martijn. Overleden: G. J. Bracke zoon 4 mnd. N. Schats huisvr. van: Roozen- daal 56 j. C. C. E. van der Pijl vrouw 47 j. M. M. Bouwman vrouw 69 j. Ondertrouwd: J.H. van Walsem en T. J. L. Wittkampf. Schreuder en J. E. van den Eikhoff. C. N. Bou- sie en D. A. Sibert. H. A. N. Riet kerken en M van Leeuwen. G. J. Rosier en W. M. Rozier. A. van den Bogaard en S. Kikkert. D. D. F. v Berge Henegouwen en T. M. R. Velis. J. C Mooijekind en M. F. A. Fromy. I. Selier en K. H. Mugge. L P. Herfst en J. F van Eek J. Lingbeek en P F de Haas. J. Zwart en G. de Wolf. R. Lim-A-Po en E. v. Kleeff. J. Buis en A. J. van Vene- tiën. A. Zuij derduin en J. Sierat. ASSOCIATIE-EXAMENS. De volgende leerlingen van Op leiding Perquin-Rotteveel slaagden in het cursusjaar 1952-'53 vor de As sociatie-examens: Boekhouden: mej. C. v. d. Berg, Noordwijk; G. Boter, J. Both, J. Brugman, J. Bunnig, W. Dreef, mej. M de Graaff, Voorscho ten; F. Goudsmit, N. de Groot, M. Haasnoot, Katwijk; C. Hakker, R. Heemsbergen, H. Hensen, mej. B. Hollebeek, J. Hoogeveen, H. v. d. Keur, W. Kleijmeij, A. v. d. Kooi, J. Moers, Zoetermeer; J. van Nimwe- gen, P. Poortman. Katwijk, mej. J. dë Ridder, C. Schutte, J. Smit,1 Noordwijk; P. Stroebei, H. Strijk. W. Treur, G. Veerman A. Vis, J. Vis, mej. M. Vooys, Katwijk; J. Wa terland, Oegstgeest. Moderne Bedrijfsadministratie: J. v. d. Born, Hazerswoude; P. Fritz, C. Glasbergen, Katwijk; A. van ïter- son, P. van Leeuwen, N. Slootweg. J. van Wetten. Zoeterwoude (Indien achter een raam geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden). maar dat maakte alles nog erger. Men reed het brandende vehikel vei ligheidshalve maar gauw tussen de geparkeerde auto's vandaan. Ge dienstige handen kwamen met een snelblusser aan, die echter na enkele seconden alle diensten weigerde Machteloos moest men afwachten tot de voorraad benzine in rook was vergaan en toen was er van de bak fiets niet veel moois meer over DE ZILK In zijn knie gehakt. Bij het kap pen van hout in de duin hakte de houthakker K. door het uitglijden van deb ijl in zijn been. Het personeel.van de Waterleiding, dat in de nabijheid was, bracht het slachtoffer naar een rioter Deze vond het nodig de man naar het ziekenhuis te vervoeren. De heer J. J. Beelen slaagde voor het practijkexamen boekhouden. WASSENAAR Vliegende eekhoorns. De leven de have van het Dierenpark Wasse naar is uitgebreid met 4 koes-koes of vliegende eekhoorns uit Nieuw Gui nea. Deze 25 cm. lange diertjes zijn overigens grijsbruin, de buik is oran je. Een huidplooi is tot vlieghuid uit gegroeid, waarmede zij weliswaar niet kunnen vliegen, maar uit de top van eèn boom naar de voet van eer andere kunnen zweven, over een af stand van soms 3040 meter. ZOETERMEER Op de Wester-vee tentoonstel ling te Delft behaalde de heer T. G. Blcm met zijn Pool (roodoog) een eerste prijs, tevens werd dit dier aan gewezen als mooiste der dwergras sen. Laatste Berichten DE STAKINGEN IN FRANKRIJK Ongeveer twee millioen werkers in overheidsdienst nemen deel aan de algemene staking van 24 uur. Bij de hoofdingangen der voornaamste stations wordt gepost. In verscheidene delen van Parijs moest de electriciteitsvoorziening, on danks de belofte der regering deze te zullen handhaven, worden stopge zet. Op bepaalde punten werkten de verkeerslichten niet. In Parijs zijn vele toeristen ge strand. De geldmiddelen van enige Britse toeristen zijn uitgeput en zij weten thans niet wat te doen. De vertegenwoordigers van de vak verenigingen, die op verzoek van de regering in het bureau van de pre mier waren gekomen voor bespre kingen met vertegenwoordigers van de regering zijn van de bijeenkomst weggelopen. Zij weigerden de bijzon derheden te bespreken van de voor stellen van premier Laniel ter ver mindering van de uitgaven van de regering, die volgens de arbeiders werkloosheid op grote schaal zouden veroorzaken. In Bordeaux wordt bij alle gemeen telijke diepten gestaakt. Auto's haal den Vrijdag het huisvuil op. Ook de douane is hiei in staking gegaan en slechts goederen waarop geen in voerrechten worden geheven, wer den aan land gebracht. Ook in Marseille wordt bij alle openbare diensten gestaakt. Vele fa brieken moesten hier worden geslo ten, wegens gebrek aan electrische stroom. Het personeel bij de Parijse on dergrondse ën van de busdiensten heeft Vrijdag besloten des middags om 12 uur Jn staking te gaan. Volgens net communiqué van het Franse ministerie van verkeer ligt het. spoorwegverkeer in het Oosten en Zuid-Westen van het land geheel stil In het Noorden reden slechts een paar treinen naar de Parijse voorsteden. In het Westen is de toe stand verward, behalve in Rouaan, waar het yerkeci geheel stil ligt. Het grondpersoneel van de Fran se luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft Vrijdag besloten van twaalf uur 's middags tot midder nacht in staking te gaan op de vlieg velden Orly en Le Bourget. Het vlie gend personeel heeft zich hierbij niet aangesloten. GEEN POSTVERKEER MET FRANKRIJK. De directeur-generaal van de Ne derlandse P.T.T. deelt mede, dat als gevolg van de staking van de Fran se P.T.T.-ambtenaren het telegrafisch verkeer niet kan worden afgewik keld en dat de post in Frankrijk niet wordt gesorteerd, noch wordt be zorgd en evenmin verzonden. Wat het telefoonverkeer betreft worden van en naar Frankrijk slechts dringende ijl-gesprekken behandeld. Er dient echter met grote vertraging rekening te worden gehouden. In verband met het voorgaande raadt de directeur-generaal het pu bliek aan om correspondentie en post pakketten voor Frankrijk voorlopig niet er pos* te bezorgen en geen te legrammen en gewone telefoonge sprekken voor Frankrijk aan te bie den resp. aan te vragen. Zodra P.T.T. bericht ontvangt, dat de verbinding met Frankrijk weer geheel is hersteld en dat de post- behande'ing weer wordt hervat zal daarvan ten spoedigste kennis worden DE SPOORWEGVERBINDING MET FRANKRIJK. Naar de Nederlandse' Spoorwe gen uit Brussel vernemen heeft de staking in Frankrijk tot nog toe geen verbreking van de treinverbindingen met België en Nederland tot gevolg gehad. Voor zover bekend rijden de internationale reizigerstreinen nog steeds, zij het met aanzienlijke ver traging. Zo kwam de nachttrein uit Parijs vanochtend ruim een uur te laat in Amsterdam aan. Het publiek wordt dan ook aangeraden rekening te houden met grote vertragingen in het treinverkeer met Frankrijk. BEWEGINGSVRIJHEID IN ONGARIJE. Met ingang van Maandag a.s. zul len de reisneperkingen voor buiten landse diplomaten in Hongarije wor den verlicht, zo heeft de Hongaarse nieuws- en voorlichtingsdienst te Londen Vrijdag bekend gemaakt. De diplomaten zullen naar de meeste delen van het land kunnen reizen,- hun wordt echter verzócht 24 uur van te voren het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken van hun plannen in kennis te stel len. Voor sommige delen van het land, O.m. de gebieden langs de Zuid-Slavi sche en Oostenrijkse grens, blijft spe ciale toestemming van de Hongaar se regering vereist. ZOETERWOUDE Kamperende Gidsen schreven ons: Na 130 km.' schudden en zingen kwamen we om pl.m. half twaalf op onze bivakboerderij aan. Jun. en Sen. splitsten zich en ieder ging naar eigen kampterrein De Junioren vonden daar een grote stal en de fam. Wijde- ven ontving hen met open armen. De Senioren, die in de Bitswijk 16 hun bivak op zouden slaan, werden onthaald door een oud Brabants boer tje, die tot groot vermaak van allen eerst kennis wilde maken met de „kapitein". Toen ieder zich voorge steld had werd onze boer al gauw vriendschappelijk tot „Opa" gedoopt. Nu ging ieder hard aan de slag om de slaapgelegenheid in orde te bren gen en de huizen in de natuur te bou wen. Om ongeveer half zeven was alles klaar en deden we een aanval op de Udense mik die er best inging. De Senioren werden opgeschrikt door een bericht, waarin om directe hulp werd gevraagd bij een oude koning, die in levensgevaar was. Haar „wees bereid" werd dadelijk in de daad omgezet en gezamenlijk trok ken we naar de plek des onheils. Er is zwaar gestreden om door de vijand heen 't bericht over de koning bij de vuurtorenwachter te ontfutselen en na 10-min. vonden We 't levensvuur brandend als een grote fakkel tussen de bossen. De koning zelf was he laas overleden, maar zijn boodschap om de brandende fakkel rond te dra gen hebben we goed ter harte geno men-. Iedere dag wordt een vlam ge opend, met een speciale gedachte voor die dag Zondag is de zon op bezoek ge weest in hoogst eigen persoon. Zijn stralen, die hij verloren had, hebben we hem gauw terug bezorgd. De hele week is de zon 't middenpunt van ons kamp geweest, letterlijk en figuurlijk. De fiets, die we allemaal bij ons hebben, is goed gebruikt. Vandaag zijn we met 't hele peloton naar "t bekende witte huisje en naar de Til- burgse kermis gefietst. Heen reden we via Hees, Den Bosch naar Tilburg, waar we de Aalm. onderweg ontmoe ten. Onder goed geleide hebben we ons best vermaakt op de Brabantse kermis. De weg terug ging langs Ois- terwijk, Boxtel, Schijndel, Veghel. Totaal werd er pl.m. 100 km. gefietst en 't was ook goed te begrijpen, dat we na zo'n tour geen moeite hadden om de slaap te vatten. De Junioren vermaken zich ook prima. De stemming is reuze leuk en er wordt hard gewerkt om zo ve'el mogelijk punten te krijgen op- hun kamprapporten, 't Hele stel is dol op de bossen van de Slabroek en Bedaf. Er wordt gespeeld, gegraven, ge bouwd, wedstrijden georganiseerd, wie in de minste passen de heuvel af kan hollen, ènz., enz. De fantasie- dierentuin werd bezocht en met; zijn allen liften ze naar 't zwembad, waar ze haar zwemkunst vertoonden. De postbode is een van de meest gewil de personen, met luid gejuich wordt hij onthaald. Vandéag gaan Wé al len trainen voor de sportdag. Junio ren en Senioren zullen morgen als bekende rivalen uitkomen inl e®i spannende strijd om de medailles. Hoe deze laatste dagen zullen verlo pen weten we nog niet, dat zult U zelf wel horen van de gidsen, als ze weer veilig en wel thuis zyn. moet medeplichtigen hebben gehad" Kortstondige vrijheid kwam onverwachts IV. De rechter van instructie keek Lazló Nagy geruimen tijd aan.... Nagy voelde, dat hij zich wilde overtuigen of de voorbereiding grondig genoeg was geweest, zodat het verhoor nu vlot zou kunnen verlopen. Sabotage dus hé! begon de rechter. Nagy begreep, dat dit het uitgangspunt en het einde zou zijn van het hele verhoor. Hij durfde dit ook niet meer ontkennen, eerstens had hij dit na de vele martelingen toegegeven, maar vooral dacht hij eraan, dat die martelingen opnieuw zouden beginnen, indien hij dit nu weer zou ont kennen. Hij knikte dus. „NORMAAL" VERHOOR. En wie waren je medeplichti gen? Een kort gevoel van geluk door stroomde Nagy plotseling. Dit was de eerste keer, dat hem deze vraag werd gesteld. Hij begreep, dat dit verhoor een „gewoon en normaal" verhoor zou worden, nadat hij door de mishandelingen in de gevangenis hiervoor „rijp" was gemaakt. Maar naar medeplichtigen had men hem tijdens die „verhoren" in de gevan genis niet gevraagd dus daarover had hij ook geen enkele „bekentenis" behoeven af te leggen. Indien men dat zou hebben gedaan, zou hij on getwijfeld tenslotte namen hebben genoemd, namen van mensen, die evenals hijzelf totaal onschuldig wa ren. Maar men zou hem immers zo lang geslagen er. gemarteld hebben, totdat hij zijn weerstand zou hebben verloren en dan zou hij ook zijn me deplichtigen, die er niet waren, heb ben genoemd. Hij zou dan later zich zelf hebben moeten verafschuwen, dat wist hij, maar gelukkig was dit niet geschied. Men had daar blijk baar vergeten naar zijn medeplich tigen te vragen. Hij verheugde zich daar nu over. Maar de rechter van instructie vroeg er wel naar. Maar nu kon hij tenminste zeggen, dat hij geen medeplichtigen had ge had. Maar dat kan niet! zei de rechter van instructie U kimt dat onmogelijk alleen hebben gedaan. Hij moest medeplichtigen hebben, het ging hier niet zozeer om Laszló Nagy als wel om het ontdekken van een sabotagegroep. Dat zou een succes voor de politie GEEN ONDERZOEK NAAR BEHANDELING GEVANGENEN. De republikeinse afgevaardigde en voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten uit het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, Short, heeft Vrijdag verklaard, dat de commissie geen direct onderzoek zal instellen naar de wreedheden, die de communisten jegens de Ameri kaanse krijgsgevangenen in Korea zouden hebben bedreven. De commissie had dit besluit geno men om te voorkomen dat de commu nisten vergeldingsmaatregelen zullen nemen tegen de krijgsgevangenen, die zich nog in de noordelijke kam pen bevinden. Verscheidene leden van het Ame rikaanse Congres hadden om een desbetreffend onderzoek gevraagd, naar aanleiding van verklaringen van teruggekeerde krijgsgevangenen. EXPORT VAN TOMATEN EN UIEN NAAR BELGIë GESTAAKT. In verband met de prijsontwikke ling op de Belgische markt heeft het kader van het Benelux-landbouwpro- tocol, de uitvoer van tomaten en uien naar België met ingang van Zaterdag 8 Augustus gestaakt. NACHTELIJKE VANGST VAN DE HAAGSE POLITIE. Gistermorgen om 4 uur kwam een automobilist de politie van het bureau Gevers Deijnootplein in Den Haag waarschuwen, dat in de Palacestraat een man stond met het hoofd door een kapotgeslagen ruit, bezig ander mans goederen te verzamelen. Onmiddellijk rukte een politiejeep uit en de agenten troffen op de hoek van de Boulevard twee mannen en een juffrouw aan, die bleken te zijn de 26-jarige F. H. P. zonder beroep, de 32-jarige kelner W. H. en mejuf frouw T. de H. Op de gebroken ruit in de Palace straat werd een spoor van een schoenzool aangetroffen en het pa troon klopte met de schoen van de ene man. Een politiehond, die aan de steen, waarmee de ruit was verbrij zeld, had geroken, wees de ander als de dader aan. In een bloembak, die zich in de na bijheid bevond, werd een aantal das sen en overhemden aangetroffen, ontvreemd uit de etalage, waarvan de ruit was stukgeslagen. De mannen beweerden elkaar niet te kennen en ook niet te weten wie de juffrouw was. Dit laatste klopte, want de juffrouw was naar de Boule vard gegaan om een luchtje te schep pen. De politie heeft P. en H., die be kenden van haar zijn, maar meege nomen naar het bureau. Een incasseerder van een woning bureau in Den Haag heeft een enve loppe met 2715.— verloren. Hij heeft de enveloppe waarschijnlijk la ten liggen in het postkantoor aan de Nobelstraat. In genoemd postkantoor is echter niets gevonden. zijn geweest. Die ene man Laszló Nagy betekende niets in dit com munistische systeem, zoals niemand iets betekende. Tenminste niets meer dan een machine betekende, die oorlogstuig maakte of dingen van waarde, die geëxporteerd kon den worden en deviezen konden op brengen. Want met die deviezen kon men weer grondstoffen kopen en de westelijke landen waren gek genoeg om die grondstoffen te leveren. Daarom werden er geen luxe artike len meer gemaakt voor de bevolking zelf, want dat was verloren geld, verloren tijd, verloren productieca paciteit en verloren macht. Nee, een mens betekende niets hier. Nooit besefte Nagy dat zo goed als bij dit verhoor voor de rechter van instructie. Het ging hém in een flits door zijn gedachte dat het eigenlijk beangsti gend was, dat dit hele volk van mil- lioenen werkte en werkte als slaven, twaalf uur per dag, voor de sterk making van het Oostelijk blok. Daar voor moest dit hele volk zijn hele leven inzetten. Daarvoor moest het zwoegen als slaven zonder de moge lijkheid hier ooit uit te komen. Wat deed het Westen voor hen? Niets naar het scheen. Maar de stem van de rechter van instructie brak zijn gedachten, die even in deze richting waren gegaan, af. U moet medeplichtigen hebben gehad, zei de stem. De chef van het laboratorium misschien zei Nagy met enig leedvermaak. Hij durfde dit zeggen, nu er geen gevaar van mishandeling was. De rechter ging door met zijn ver hoor, maar zonder mishandelingen en martelingen was er voor Nagy geen aanleiding om medeplichtigen te noemen, die er nooit waren ge weest. Hij behoefde nu niets te „be kennen." Maar dat van die commu nistische chef ex-schoenmaker die misschien zijn medeplichtige was geweest hij had dat met een ge voel van leedvermaak gezegd dat had hij misschien beter niet kunnen zeggen. De meisjes sloegen erop los. Want hij werd weer naar zijn cel teruggebracht en wéér naar die ka mer gebracht, waar die vier vrouwen waren, die er al scheldend op los sloegen. Dat linappe meisje was er ook weer bij. Dat irriteerde hem. Hij trachtte daar nog aan te denken. Hoe het mogelijk was, dat zij dit werk kon doen. Maar de pijn over meesterde hem, verlamde hem en hij dacht aan niets meer. In zijn cel, waarheen hij was terug gebracht, voelde hy alleen maar de verschrikkelijke pijn, die zijn hoofd deed barsten. Hij dacht aan niets. Niet aan de toekomst, noch aan het verleden. Hij dacht alleen maar er aan, hoe hij deze hoofdpijn ooit zou kunnen kwijt raken. Hij zat als er geen bewaker was op de grond of hij liep in zijn donkere cel. Vier pas sen heen en vier passen terug. Geen uitzicht. Donker. Geen begrip van tijd. Een cipier kwam zijn cel binnen. Met een stuk papier. Wat is dat! vroeg hij. Dat moet U tekenen was het antwoord. Wat moet ik tekenen? Dit. Hij was versuft. Hij probeerde te lezen. Er stond in, dat hij verhoord was en dat zijn bewering voor de rechter van instructie, dat hij geslagen was, op valse gronden berustte. Hij was door ervaring wijs gewor den en tekende. Soep en koffie. Des avonds kwam men hem halen. Hij schrok. Hij dacht aan nieuwe mishandelingen. Maar in plaats daar van werd hij naar een betere cel ge bracht. Hij begreep nog niet direct, dat hij dit te denken had aan zijn verklaring, dat hij nooit mishandeld was. Hij behoefde nu niet meer de hele dag te staan of te lopen in zijn don kere cel. Hij kon gaan zitten als hij wilde en hij werd ook niet meer mis handeld. Maar de dagen duurden eindeloos. Hij kreeg soep en koffie. Hij kon gaan zitten op het stoeltje, dat nu niet meer tegen de muur werd op geklapt en vastgezet. Maar anders was er niets. Geen boek, geen krant, geen communistische krant zelfs. Alleen zijn eigen eindeloze gedach ten. Dag in, dag uit. Als des avonds de cipier kwam en zijn slaapbank uitklapte, begreep hij, dat het avond was. Dan was hij blij te kunnen sla pen en alle ellende te kunnen ver geten. De dagen reiden zich aaneen, de hele zomer door. Er kwam geen ein- aan. Soep, koffie, cipier, stilte, duis ternis, eenzaamheid. Dat duurde zo een half jaar lang. Nagy begon te vermoeden, dat men niet langer belangstelling had voor zijn geval, omdat er geen sabotage groep was ontdekt. En die Nagy, die daar sinds maan den alleen in een cel zat, was niet van belang voor de communistische maatschappij. Die kon men even rustig vergeten. Hij begon angst te krijgen, dat men hem werkelijk zou vergeten. Tot op een avond in September. Vrij. De cipier opende zijn cel. Niet al leen voor de gebruikelijke soep en de gebruikelijke koffie, maar ook voor de mededeling, dat hij de vol gende dag zou worden vrijgelaten. Op die morgen werd des ochtends om half zes zijn celdeur geopend. Hij moest eruit komen en de vrij heid stond voor de deur. Hij werd naar een kamer gebracht, waar een man zat, die hem een kaartje gaf voor de tram en hem zei, dat hij vrij was, maar dat hij zich onmiddellijk naar de fabriek had te begeven om zijn werk aan het laboratorium te hervatten. Hij had al die tijd in dezelfde kle ren in zijn donkere cel gezeten. Wat zouden zijn collega's in de fa briek wel zeggen, als hij daar zo plotseling, zó uit de gevangenis, zou terug komen? Hij stapte op de tram. Zijn zakken waren leeg. Hij had niets meer. Om zes uur stapte hij het labora torium binnen. Jó reggelt zei zijn chef. Goede morgen! Meer niet. Als of hij niet zeven maanden lang was weg geweest. Hij ontmoette anderen. Zij zeiden niets. Zij vroegen niets. Zij durfden niets vragen. Dat begreep hij wel. Hij ging aan zijn arbeid. Hij kreeg van de chef nieuwe opdrachten, als of hij helemaal niet was weg ge weest. Hij ging des avonds naar zijn ka mer. Die was nog vrij. Ook de ka merverhuurster vroeg niets. Hij zei ook niets. Als zij niets durfde zeg gen, zou hij die mensen niet in moei lijkheden brengen. Het gewone leven hervatte zich. Des morgens om half vijf op. Gauw wat thee en een snee brood en dan naar de fabriek, waar hij om zes uur zijn moest. Een week ging dat zo. Toen vond hij des avonds acht uur, toen hij thuis kwam een brief j ex „Meld u". Daarin stond, dat hij zich de vol gende morgen om zeven uur moest melden op het station Oost in Buda pest. Precies als de jongens hier, die voor de „Arbeitseinsatz" naar Duits land werden gezonden. Er stond ook in, dat hij aangewezen was om voor een jaar naar Rusland te gaan om daar de nieuwe arbeidsmethoden te bestuderen. Anders gezegd: hij werd gedeporteerd. Dat begreep hij heel goed. Met het reissysteem, dat in Hongarije geldt zonder vergunning kon men niet verder reizen dan der tig kilometer buiten Budapest en iedere straat had zijn communistische voorman, die het recht had in alle huizen te komen was onderduiken uitgesloten. Dus meldde hij zich de volgende morgen op het station Oost. Er stond een trein klaar. Er waren er nóg ongeveer driehon derd, die waren uitverkoren om de nieuwe arbeidsmethoden te bestude ren in Rusland. Zij wisten alleen niet of dat in Siberië of in de bossen in het Noorden zou gebeuren. Zij wisten alleen, dat zij nooit meer in Hongarije, hun vaderland, zouden te rugkeren. Marktberichten LEIDEN, 7 Augustus. Vee. Aan voer: 12 stieren, 50 melkkoeien, 240 vette koeien, 99 varekoeien, 10 gras kalveren, 51 vette kalveren, 63 nuch tere kalveren, 130 vette schapen, 280 weideschapen, 700 vette lammeren, 42 varkens (zeugen), 319 schram men, 633 biggen, 3 paarden, 2 veu lens en 35 geiten. Totaal 2669 stuks. Notering: fokstieren 350475, slachtstieren 7501000 per stuk, per kg. schoongewicht 2.00—2.40, melk koeien 7751050, vette koeien 800 1075 per stuk, per kg. schoongew. 2.102.75, varekoeien 575750, vaarzen 60&800, pinken 280 480 per stuk, vette kalveren 2.00 2.40 per kg. levend gewicht; nuchte re slachtkalveren 4060 per stuk, per kg. levend gewicht 1.051.15; nuchtere fokkalveren 65100. vet te schapen 80105, weideschapen 7090, zuiglammeren 60—80, weidelammeren 4055, zeugen (drachtige) 275350, schrammen 60100, olggen 3050, geiten 1035 per stuk. Handel: stieren, melk- en vaarkoeien, vaarzen, pin ken kalm; vette koeien willig; vette nuchtere en fokkalveren traag; scha pen, lammeren, zeugen, schrammen, biggen en geiten matig. T. b. c. vrije afd. 16 stuks Kaas. Aangevoerd 64 partijen Goudse en 10 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse: extra kwal. 2.29, le soort f 2.112.18, 2e soort 2.05 2.10; en Leidse le soort 2.12 per kg. Handel matig. TER AAR, 6 Augustus. Groente. Snijbonen 3.805.10, idem B 2 3.70, witte pronkers 2.00—2.20, idem B 1.201.40, stokprincesse- bonen 4.504.70, stambonen 3.20 alles per 10 kg. Augurken: fijn 78 cent, fijnbasterd 67 cent, basterd 43 cent. grof A 42—43 cent, grof 33 ct., CD 2627 cent, AB 40 cent, E 12 cent alles per kg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3