Vuurbollen aan de hemel HET ZINGENDE NIJLPAARD VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Plan tegen vervuiling van de zee De bezem weer in de mast Schepen lossen hun afgewerkte stookolie in zee. Deze enorme hoe veelheden hebben echter steeds meer het probleem met zich gebracht, dat wij kennen als de vervuiling van de zee. De afgewerkte en geloste stook olie blijft n.l. op het water drijven en waar deze vuile massa dan aan spoelt brengt ze een onherstelbare schade toe aan de vogelwereld. Vogels die in aanraking met deze afgewerkte stookolie komen kun*- nen niet meer vliegen en ster ven veelal bij honderden. De vacantieganger die in zee met de olie in- aanraking komt, krijgt vuile zwar, te vegen op zijn lichaam die niet zo gemakkelijk zijn te verwijderen. Waar het op de kleding komt veroor zaakt het erge vlekken. Een ieder uit onze badplaatsen is uit aanschou wing wel bekend met de funeste in vloed die de geloste olie kan hebben, of heeft er althans van gehoord. Ne derland kent dus uit ervaring het kwaad van de vervuiling vani de zee. Ook in het buitenland zijn de klachten vele en zo mogelijk nog groter dan in ons land. Vooral in Engeland schijnt de vervuiling van de kusten door de zee bijzonder erg te worden. In het bijzonder schijnt de gehele Zuidoostkust van Engeland veel nadeel van deze afgewerkte stookolie te ondervinden. Ook uit Frankrijk en België kan men ernsti ge klachten vernemen. Het ergste van de geloste olie is wol, dat deze maanden en soms zelfs wel jarenlang kan blijven drijven, voordat ze eindelijk verzinkt. Het Nationaal Instituut voor de Oceanografie in Engeland heeft aan- Generaal Clark gaat heen Generaal Mark Clark, de opper bevelhebber van de V.N. in het Verre Oosten heeft Donderdag in Washington verklaard, dat hij zijn ontslag uit het leger heeft ingediend met het verzoek dit op 31 October te laten ingaan. Generaal Clark deelde op een persconferentie mede, van mening te zijn, dat nu de vijandelijkheden op Korea beëindigd waren, dit een ge schikt ogenblik voor hem was om de militaire dienst te verlaten. Clark is 57 jaar. In de tweede wereldoorlog was hij bevelhebber van het vijfde Amerikaanse leger. De generaal verklaarde zich voor stander van het gebruik van „ieder wapen" dat de V.N. ter beschikking staat, mochten de communisten de wapenstilstand schenden. Hij zeide dit naar aanleiding van een vraag, of hij geloofde, dat de V.N. zich van atoomwapens zouden moeten bedie nen voor het geval de communisten de wapenstilstand zouden breken. Het militaire opperbevel had re den om aan te nemen, dat de com munisten veel meer gevangenen in handen hebben dan zij beloofd had den terug te zullen zenden. Daarbij zouden zich twee tot drie duizend Amerikanen en duizend Zuid-Korea- nen kunnen bevinden. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en lit. k. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Pianorecital. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gevar. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Harmonie-ork. 14.40 Kro niek v. letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.45 Amateursprogr. 16.20 „De Vliegende Hollander", caus. 16.30 De schoonheid v. "i. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Gevar. liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Ge var. muz. 18.40 Gram. 18.57 Zomer zotheid. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 Idem. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Amus muz. 21.35 Act. 21.45 Gram. 22.40 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 21.22 24.00 Radio Philh. ork. en solist. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gramofoonmuziek. (PLm. 9.45 Waterstanden). VPRO: „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. in de continubedrijven. Ï0.50 Gram. 11.25 Buitenl. weekoverz. 11.40 Kamermuz. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Radio- weekjournaal. 14.20 Filmprogr. 14.45 Huismuz. 15.10 Amateursprogr. 15.35 Boekbespr. 15.50 Holland-Festival: Concertgebouwork. en solist. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Lichtemuz. 17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus.' 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 „De sterken voor de zwakken", caus. 20.15 Gevar. muz. 20.45 Gram. 20.55 Franse chansons. 21.15 SociaMstisch comm. 21.30 Holland-Festival: Concertge bouwork. 22.00 „Mijn zwager.... in zaken", hoorsp. 22.20 Harmonie-ork. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. getoond dat de olie die door schepen midden op de Atlantische Oceaan wordt gelost na 140 tot 150 dagen de Engelse kust bereikt, waarna de vuile stroom dan ook waargenomen kan worden in de Noordzee. Hier kan het dan weer de kusten van Nederland, België en Scandinavië bedreigen. De internationale overeenkomst om deze vervuiling tegen te gaan, bestaat nog steeds niet, hoewel er wel con tacten gaande zijn. De „Committee on the Prevention of Pollution of the Sea by Oil" heeft nu als eerste maatregel om de ver vuiling van de zee tegen te gaan, een zóne voorgesteld waar het Britse schepen verboden zou zijn om olie in zee te lossen De kaart geeft een idee van de uitgestrektheid van de voorgestelde zóne. Door deze uitge strektheid die buiten iedere territo riale bevoegdheid valt, is het wel dui delijk dat slechts een internationale actie tot een volslagen succes kan leiden. Het is echter wel verheugend te noemen, dat men thans in ieder geval de eerste plannen tegen de vervuiling van de zee heeft gemaakt. Alle lan den die aan de Noordzee liggen zijn hierbij ten nauwste verbonden. De Prins op Curacao Prins Bernard is Donderdagmor gen om 08.15 uur Curagaose tijd op het vliegveld Hato bij Willemstad geland. De Prins legde een korte verkla ring af voor de microfoon van de Curagaose radio-omroep. Hij zeide: „Ik heb een prachtige vliegtocht ge maakt en vind het heerlijk weer op Curagao te zijn. Er is bij u altijd zo'n prachtige zon en zulk prachtig weer Het spijt mij dat mijn bezoek zo kort moet zijn en dat riiet alle eilander, bezocht kunnen worden. Ik wil T1 graag de hartelijke groeten van Koningin overbrengen en van de kinderen, waar ik juist ben geweest." Der traditie getrouw werd de eer ste dag van het bezoek van de Prins aan de Nederlandse Antillen beslo ten met een receptie in het fort Am sterdam, waar naar schatting dui zend gasten hun opwachting bij de Prins kwamen maken. Mossadeq's plannen Premier Mossadeq van Perzië zal binnenkort een nieuw decreet uit vaardigen, waarin de Sjah van zijn resterende bevoegdheden wordt ont heven, aldus is Donderdag in goed- ingelichte diplomatieke kringen in Bagdad verklaard. Dit zou één van dc stappen zijn, die Mossadeq zou hebben besloten te ondernemen om te geraken tot een bestuur geheel volgens eigen inzicht. In genoemde kringen verklaarde men, dat Mossadeq algemene ver kiezingen zou uitschrijven, nu Maan dag de bevolking van Teheran zich in overweldigende meerderheid voor ontbinding van de Madjlis (de Per zische Tweede Kamer) heeft uitge sproken. In kringen in Teheran is verno men, dat de premier zijn kabinet zal wijzigen en daarin waarschijnlijk enige leden van de communistische Toedeh-partij zal opnemen. Deze kringen verwachten voorts een zui vering van de politie en de strijd krachten. Eisenhower over het bestand President Eisenhower heeft Donder dagavond in een radio-toespraak ver klaard, dat de Koreaanse wapenstil stand aantoont, dat de vastberaden heid van de vrije wereld het hoofd zal en kan bieden aan agressie in Azië of waar ook ter wereld. De president, die een overzicht gaf van de verrichtingen van het 83e Con gres en van de eerste zes maanden van zijn bestuur, zei, dat de Verenig de Staten de wapenstilstand niet met „wilde vreugde" toejuichten. Het is bekend, hoeveel de Kore aanse oorlog aan bloed en goed heeft gekost, aldus de president. Ook zijn er nog grotere problemen te over winnen vóór het Koreaanse volk wer kelijk in het bezit is van eenheid en veiligheid. Door de wapenstilstand hebben de Verenigde Staten de gelegenheid ge kregen om te tonen, dat vrije mensen in vredestijd even hard kunnen bou wen als zij in oorlogstijd strijden. De Verenigde Staten streven, al dus Eisenhower, een politiek van kracht en veiligheid na. Dit zou wor den verwezenlijkt door militaire en economische hulp aan West-Europa. Tussen Berlijn en Korea bestond overeenstemming, aldus Eisenhower. Beide plaatsen hadden de commu nisten uitgekozen voor „schadelijke daden van agressie" na de tweede wereldoorlog. Op deze zelfde plaatsen tonen thans vrije mensen hun wil om vrij te blijven. LOODS MET KATOENAFVAL UITGEBRAND (Advertentie) Enorme schade Gistermiddag heeft een gnorme brand gewoed in een loods van de poetskatoenfabriek N.V. S. Franken- huis en Zonen te Haaksbergen, waar katoenafval lag opgeslagen. De loods is totaal uitgebrand. Ook 'n tweede loods, die men aanvankelijk dacht te kunnen behouden, werd een prooi der vlammen. Aldus gingen duizen den balen katoenafval verloren. De Utrecht-knooppunt Verdwenen West - Berlijners Vijf en vijftig West-Berlijners wor den nog steeds vermist. Zij werden door de communistische volkspolitie in Oost-Berlijn gearresteerd tijdens de opstand van 17 Juni. Onmiddel lijk na de relletjes werden 400 West- Berlijners vermist, maar de meesten van hen keerden kort daarop terug en van anderen weet men wat er van hen geworden is. Van de 55 ver misten heeft men echter sinds 17 Juni taal noch teken vernomen. Ver zoeken om inlichtingen zijn door de Oost-Duitse politie onbeantwoord ge bleven* Een en vijftig volkspolitiemannen hebben, vandaag de wijk naar West- j Berlijn genomen. Het is het grootste aantal deserteurs van dit communis tische korps, dat ooit op één dag over de grens kwam. Sinds 17 Juni zijn in totaal 825 volkspolitiemannen ge deserteerd. De burgemeester van Kreuzberg (West-Berlijn) Kresmann, die het initiatief heeft genomen van de voed selverdeling aan de Oost-Duitsers heeft het voorstel gedaan de voed- selactie uit te breiden tot alle Euro pese landen achter het „ijzeren gor dijn". Zijn bedoeling is voedselposten in te richten langs de grens met Tsjechoslowakije en Zuid-Slavië. Hij heeft de vorming voorgesteld van een internationale con missie, waarin par ticuliere en officiële persoonlijkhe-op suggestieve wijze een kabel den zitting zouden nemen. Deze com- knoop, met in het knooppunt missie zou giften voor de actie moe- symbool van de Utrechtse Jaarbeurs, ten inzamelen. de magneet met de Mercuriushoed. schade bedraagt naar schatting twee millioen. Omstreeks half drie gistermiddag was men in een loods van de fabriek aan 't lossen van een vrachtauto met balen katoenafval bezig, toen plotse ling een grote steekvlam uit een der balen schoot. In het zeer brandbare katoenafval grepen de vlammen snel om zich heen, zodat in een minimum van tijd de gehele loods in lichter laaie stond. De arbeiders, din aan het lossen waren, konden zich nog net uit de Utrecht, knooppunt van verkeerswe gen, cloch ook knooppunt van in dustrie en handel! Dit vormde d* leidende gedachte van de ontwerper van het Jaarbe r^affiche, dat strrlcs ieder attent zal maken op de ko mende Najaarsbeurs, die van 1 tot en met 10 September te Utrecht zal wor den gehouden. De bekende ontwer per H. Bolleman uit Velzen tekende on een oaars-blauwe achtergrond met het voeten maken. Onmiddellijk werd de brandweer van Haaksbergen ge waarschuwd, die snel ter plaatse was en het vuur met tien stralen be streed. Aan blussen was echter geen denken. Het enige dat men kon doen was te trachten de tweede loods, die een oppervlakte heeft van ongeveer 1000 vierkante meter, te behouden. Dit is echter niet gelukt. Deze ach terste loods heeft een oppervlakte van 1500 vierkante meter en een hoogte van 10 meter. Gevreesd wordt, dat de nablus sing, evenals indertijd bij de grote katoenbrand in Enschede, nog wel enkele dagen in beslag zal nemen. In Augustus te verwachten IN DE EERSTE HELFT van Augustus kunnen wij altijd de vuur bollen verwachten. Men kent die berichten wel: „Vuurbol gezien boven de Achterhoek" en dergelijke. Ze klinken altijd ietwat paniekerig, hoe wel het een heel onschuldig ver verschijnsel betreft waarvan de sen satie meestal niet langer duurt dan een seconde. Het zijn namelijk vallende sterren. Een grote zwerm meteorieten pas seert. in de eerste weken van Augus tus de aarde en hoewel het meren deel ervan niet boven het zandkorrel- formaat uitkomt dit zijn dan de z.g. „gewone" vallende sterren zijn er nu en dan grotere steentjes tus sen,, wier entree in de dampkring van de aarde met zo'n felle lichtschijn gepaard gaat dat men hiervoor de naam „vuurbol" hanteert. Het lijkt misschien vreemd dat de komst van een aantal vallende ster ren, om deze populaire naam nu maar te gebruiken, te voorspellen is. Ze verschijnen immers volkomen wille keurig? Dat laatsté is niet waar. Men kan inderdaad niet zeggen: zo en zo laat zullen wij daar en daar een val lende ster zien verschijnen, men kan echter wel zeggen': een groep een zwerm meteorieten nadert de aarde en 15 Jaar geëist tegen vrouw, die haar man rattenkrtaid toediende dat ze de straf te hoog vond. Over de gevolgen van haar daad, die ze toegaf, zei verdachte niet te hebben nagedacht. Mr. Rinkel zei niet te begrijpen, hoe iemand tot een der gelijke daad kan komen, ook al is het De advocaat-generaal bij het ge-, Mr. Hoekstra noemde in zijn re-huwelijk niet goed. Naar het motief rechtshof te Arnhem heeft Donder- quisitoir deze daad afschuwelijk. I werd verdachte verschillende keren dagmiddag bevestiging geëist van het Niet de minste reden had verdachte, j gevraagd. Zij bleef echter ontkennen vonnis der rechtbank te Almelo te- zei hij, om deze man te haten, die al- haar man uit de weg te hebben ge- gen de 45-jarige B. I. de G. te Hengelo tijd vertrouwen in haar heeft gesteld, ruimd, terwille van een buurman, met (O), die veroordeeld werd tot vijftien Enige tijd reeds liep verdachte rond wie zij een verhouding had. Zij zou jaar gevangenisstraf met aftrek en met het plan om haar man uit de weg j do daad terwille van haar kinderen ter beschikking stelling wegens het te ruimen en welbewust en kalrr. hebben gedaan. in November verleden jaar om het heeft ze hem de dood ingestuurd. Hij Als getuige werd in deze zaak ge leven brengen van haar echtgenote, I schetste verdachte verder als een hoord dr. S. Heringa, psychiater te D. Koldewijn, door middel van ratten- egocentrische vrouw, die de ernst kruid (rodent). Dit phosor-houdend van het feit ontgaan is. De opgelegde vergift, dat zij reeds eerder in huis straf (door de officier van justitie bij had en in een flesje op zolder be- 1 de rechtbank te Almelo was twintig waarde, deed zij in het eten van dejaar geëist) vond hij zeker niet te man, op een tijdstip dat deze zijn hoog. tanden had laten trekken en er dus j Op een vraag van de president, mr. geen smaak van had. Hij werd ziek M. R.. Rnkel, waarom verdachte in en overleed een week later. 1 hoger beroep was gekomen, zei ze, Hengelo, die ook een rappor over ver dachte had uitgebracht. Hij kwam tot de slotsom, dat verdachte gedreven is in de richting om haar man uit de weg te ruimen, niet echter om met de buurman te kunnen trouwen. Ver dachte laat zich naar zijn mening drijven op haar gevoelens. Zij is wel enigszins verminderd toerekenings vatbaar, maar niet ontoerekenings- baar. Hoewel gifmengster volgens ge tuige zeiden recidiveren, achtte dr. Heringa op een vraag van de presi dent ter beschikking stelling wel no dig, opdat verdachte zich niet op nieuw aan de maatschappelijke orde zal kunnen vergrgijpen. Een geringe gevangenisstraf vond hij echter wel gewenst. De raadsman van verdachte, mr. P. J, Jebbink uit Hengelo, trok in twij fel om hier wel van moord met voor bedachte rade mag worden gesproken. Wilt U iets weten? Vraag: De kortste weg van Al phen aan den Rijn over Brussel en Dinant naar Luxemburg en langs een andere weg- terug. Antwoord: Alphen, Benthuizen, Bleisiwijk, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Antwerpen, Brussel, Wa- vre, Namen, Marche, Bastogne, Ar- lon, Luxemburg, (363 km.), Mersch, Ettelbruck, Clervaux, St. Vith, Mal- médy, Luik, Maastricht, Roermond, Helmond, s-Hertogenbosch, Utrecht, .Alphen, 424 km Vraag: De kortste weg van Nes aan de Amstel naar De:i Haag. Antwoord: Nes, Ouderkerk, Uit hoorn, Vrouwenakker, Nieuwveen, Ter Aar, Woubrugge, Leiden, Voor schoten, Leidschendam, Den Haag. op een bepaalde avond zullen wij dus veel vallende sterren zien. Ze komen weer! DAT IS nu het geval. De Perseïden zijn namelijk in aantocht. Dit is de naam van een zwerm meteorieten, die zich volgens een vaste baan door ons zonnestelsel beweegt en hun baan kruist de aardbaan op de plaats waar de aarde zich in de eerste weken van Aqgustus ophoudt. Vandaar dat men hun jaarlijkse terugkeer geregeld kam aankondigen. Nu is de Perseïden-baan miet over al even dicht bezaaid: er komen dun en dicht bevolkte gebieden in voor. Zo'n dicht bevolkt gebied passeert ons iii de nacht van 11 op 12 Augus tus en wie die nacht een beetje ge duld opbrengt zal zeker enkele „Per seïden" zien. Er komen er dan ge middeld enkele per minuut. Hoe herkent men nu een Perseïde van een andere, willekeurige val lende ster? Door de baan die hij aan de hemel beschrijft, achterwaarts te verlengen. Komt men daarbij op een gegeven moment uit in het sterren beeld Perseus dan is de betrokken meteoriet een Perseïde. Wetenschap pelijk gezegd: de „radiant" van de Perseïden ligt in Perseus, vandaar dat men ze zo noemt. Dit „uit Perseus ko men" is trouwens gezichtsbedrog. In feite lopen namelijk al die meteorie- tenbanen evenwijdig, net zo evenwij dig als twee rails, die echter ook uit één punt aan de horizon schijnen te komen. Als een atoombom. METEOORSTEENTJES als de Per seïden hebben enorme snelheid. Met een vaart van 60 kilometer per se conde razen zij de aardatmosfeer bin nen. Bij het eerste contact met de lucht- schil, die onze planeet omgeeft, be gint al dat lichtverschijnsel dat ons zo opvalt. Want zo snel beweegt zich het steentje voort, dat het een splij ting teweegbrengt in de luchtmolecu- len. Bij die splijting komt (let op de analogie met atoomsplitsing!) ener gie vrij en daardoor ontstaat het soms felle lichtschijnsel. Niet de wrijving met de lucht (die natuurlijk ook wel optreedt) veroor zaakt dit gloeien dus, maar dat splij tingsproces. Dr. S. TELLA. HAAGSE ECON. POLITIE- Kopslagverbod. Voor de Haag se Economische Politierechter was een slagersfirma uit Bodegraven ge dagvaard. Bij deze onderneming had men nuchtere kalveren gedood door ze een slag met een hamer voor zien van een metalen pen op de kop te geven. Een dierenarts legde uit, dat wanneer met grote kracht op de juiste plaats wordt geslagen, het dier bedwelmd is, waard de voorwaarde van bedwelmen is voldaan. Hij achtte de kans echter groot dat men niet de juiste plaats zou treffen. Daarom is de kopslag ook bij de wet verboden. Deze ge- tuige-deskundige achtte het aan geen twijfel onderhevig dat hier de ver boden kopslag in het geding was. Verd. voerde aan dat zijn knecht het al 30 jaar deed. Zijn mening was dat met de hamer de trefkans niet minder was dan met een schietmas- ker. Het kwam slechts sporadisch voor dat er bij de nuchtere kalveren misgeslagen werd en hij was ervan overtuigd dat men met een schiet- masker hetzelfde risico liep. De officier van Justitie, van oor deel zijnde dat hier een slag in het wilde weg op de kop van het dier werd gegeven, requireerde 300. boete, waarvan 250.voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. Het was niet de bedoeling de wet te ontduiken, verweerde verd. zich. Naar aanleiding van verschillende meningen over het gebruik van de penhamer was het de bedoeling een gerechtelijke uitspraak te krijgen. De eis viel hem erg tegen. Het werd tenslotte 200.boete, waarvan f 150.voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2