J/GV^iuócOot4^i/lti [F^krijk TWEE MILLIOEN FRANSEN ZIJN VANDAAG IN STAKING Hoe de gevangenen behandeld werden Onhebbelijk optreden der N*Koreanen Geen post, geen treinen, geen telefoon, geen gas De hoop op redding dooft Bijzondere aanbiedingen - VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 />"1 i* 44ste JAARGANG No. 12960 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j siaa^t weer eens Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ..minininl Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. t 6.80. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes 1J0 VRIJERE LOONVORMING 111 DAT BIJ DEZE KWESTIE van de vrijere loonvorming ook de con sumptiebeperking ter sprake is ge komen ligt voor de hand. Beide heb ben te maken met de besteding van het inkomen. Bij de geleide loonvor ming was er geen voldoende afstand meer tussen de geschoolde en de on geschoolde arbeider wij hebben daar in ons vorig artikel reeds op gewezen. Maar wat daarvan het ge volg was, was dit, dat het bij zulk een gering verschil in verdienste voor de geschoolde arbeider en voor de arbeider in het algemeen, die zich óók in het belang van het bedrijf en de productie verder wilde be kwamen, niet meer aantrekkelijk was zich in te spannen voor een ho gere vakbekwaamheid, omdat deze toch niet werd gehonoreerd. Een na delig gevolg dus voor de toeneming der productiviteit. De stimulans werd de arbeider ontnomen. Als men het bestaansminimum stelt op 2400, dan verdient bij een loonstop een arbeider soms veel min der dan hem volgens zijn vakbe kwaamheid zou toekomen en hoe kan men dan verlangen, dat hij zich verder bekwaamt, als hij toch niet boven die 2400 kan uitkomen. Men ontneemt hem daarmee de animo om zich verder te bekwamen, waaronder de arbeidsproductiviteit natuurlijk lijdt. Wat die consumptiebeperking be treft, ziet de heer Middelhuis, de voorzitter van het K.A.B. echter een duister punt. Hij heeft gezegd: als men de in houd van de verklaring der Werk geversbonden vergelijkt met andere uitlatingen van de laatste tijd, dan is het duidelijk dat er in grote trek ken een meerderheid aanwezig is voor een vrijere loonpolitiek. Wij hebben in deze artikelen reeds-uit eengezet waarom. Minder duidelijk echter, zegt hij, is de situatie met betrekking tot de compensatie van de komende huur verhoging en de opheffing van de consumptiebeperking. Van de kant van de katholieke sociale organisa ties, zegt de heer Middelhuis, is er overeenstemming over volledige compensatie van de huurverhoging door een algemene loons- en salaris verhoging en is er eveneens over eenstemming over een algehele op heffing van de consumptiebeperking. Op de totale hiervoor benodigde loonsverhoging kan i n mindering worden gebracht de verlaging van kosten van levensonderhoud, die het gevolg zijn van de verlaging van de suikeraccijns, de verlaging van de personele belasting en de afschaf fing van de omzetbelasting op schoei sel en huisbrand, zoals in de voor stellen van de regering tot compen satie van de huurverhoging tot uit drukking is gebracht. Dat is dus óók de mening van de Katholieke Werk geversvereniging. Indien we echter hiernaast leggen, zegt de heer Mid delhuis, de op deze materie betrek king hebbende passage in de verkla ring van de vier werkgeversorgani saties dus ook de katholieke dan zijn de werkgeversverbonden bereid medewerking te verlenen aan loonmaatregelen ter compensatie van de huurverhoging, voorzover deze huurverhoging niet door lastenver laging wordt opgevangen. Tegen over de vraag of de verbruiksbeper- king moet worden opgeheven staan de Centrale Werkge'versbonden niet afwijzend, doch voor een definitief antwoord op deze vraag is een ad vies van de Sociaal Economische Raad nodig. Dienaangaande hebben wij nu een andere mening. De heer Middelhuis vraagt dus waarom de Werkgevers- bonden zich niet direct hierover heb ben uitgesproken. Zou het niet zo zijn, dat de Werkgeversbonden juist deze kwestie willen voorleggen aan de S.E.R. om deze te laten beoorde len of de gebruiksbeperking eigen lijk niet zou moeten blijven bestaan? staan? Men moet zich eens goed inden ken: vóór de oorlog was het zó, dat de inkomensverdeling tussen werk gevers en werknemers niet geheel sociaal verantwoord was. Na de oor log werd een niet onbelangrijk deel van de grotere inkomens overgehe veld naar de arbeidende stand. Maar een belangrijk deel van de hogere inkomens werd vroeger besteed voor het risicodragend kapitaal, dat wil zeggen, dat uit deze inkomens de in vesteringen werden gefinancieerd, welke de fabrieken nodig hadden om hun productie op peil te kunnen houden. Toen dit na de oorlog werd over geheveld naar de arbeidende stand, werd dit geld opgemaakt in de con sumptie. Bij een vrijere loonvorming nu zou een gedeelte van dit loon dezelf de taak kunnen gaan vervullen. En nu moet men niet zeggen dat de ar beiders dit toch niet zullen doen, maar dat dit geld alleen maar de consumptie ten goede zal komen. Want hier nu ligt een taak voor de arbeidersbonden, die hun men sen moeten stimuleren de meerdere verdiensten langs de daarvoor er kende kanalen te doen deelnemen in het risico-dragend kapitaal, zoals de hogere lonen dat vóór de oorlog deden. Voor de arbeider zal dat neerkomen op een uitstèl van zijn comsumptie. Hij zal dus niet direct Een ongewone en verrassende stakingsgolf Het leven in Frankrijk staat stil; men staakt Naar schatting hebben van daag twee millioen Fransen het werk neergelegd en het gehele openbare leven is volkomen verlamd De stakingen zijn een initiatief van het socialistische vakverbond „Force Üuvrière", dus deze keer eens niet van de communisten, die slechts de tweede viool spelen. Bovendien is het seizoen ongewoon en de regering is dan ook wel verrast. Het begon met de postbeambten, die gisteren in staking gingen voor on bepaalde tijd. In vrijwel heel het land werden geen brieven besteld, geen pakketten verzonden, geen telegrammen aangenomen en geen telefoonver bindingen tot stand gebracht. Voor de duur van één etmaal zijü vandaag tot staking opgeroepen het personeel van de spoorwegen, de ambtenaren der rijksbureau's, der kolen mijnen, der genationaliseerde tabaks- en luciferfabrieken, der staatszie- kenhuizen en der begraienisondernemingen. Voor de duur van twee etmalen is met ingang van de afgelopen nacht twaalf uur een staking aigekondigd in de gasfabrieken en de electriciteits- centralen. BEZUINIGINGSPLAN ZIT DE FRANSEN DWARS. bij de electriciteitsvoorziening en personeel vooi het in bedrijf hou- I den van het intercommunale telefoon- Daamaast heeft de regering te' verkeer opgeroepen. Komen deze kampen met de wynbouwers, die aan mensen niet op het werk, dan stel de staat hun overtollige alcohol kwijt I len zij zich bloc, aan ontslag, pen- willen en gisteren weer op tal van sioenverlies en (theoretisch) gevan- plaatsen wegversperringen opricht ten. De oorzaak vxan de ontevredenheid bij het Franse overheidspersoneel is gelegen in het door de regering-La- niel ontworpen bezuinigingsprogram. De regering bereidt een inkrimping van het personeel voor en ver slechtering van de arbeidsvoorwaar den en pensioenbepalingen. Wat de postbeambten betreft, deze protesteren tegen een voorgenomen verhoging van de pensioengerechtig de leeftijd van 60 tot 62 jaar en eisen een maancdijkse toeslag van 500 francs benevens een Kerstgratifi catie van 20.000 francs. Zelfs de vacantie hielp niet. De stakingsgolf verrast de rege ring, omdat Augustus gewoonlijk een maand van arbeidsvrede is. Men is met vacantie en men heeft een land vol toeristen. De minister voor de Posterijen, Feirit, zelf was met vacantie in Noord-Afrika en moest gisteren hals over kop terugkeren. De regering heeft gisteren in een spoedzitting bepaalde ambtenaren Ofschoon verscheidene vliegtui gen en schepen hebben deelgenomen aan het zoeken naar de in zee ge sprongen inzittenden van de op de Atlantische Oceaan verongelukte Amerikaanse bommenwerper R.B. 36, heeft men geen drenkelingen meer kunnen redden. Wel zijn er gis teren nog twee vliegers opgepikt, maar zij bleken reeds overleden te zijn. Het dodencijfer is daarmee tot vijf gestegen. Er zijn vier overleven den, niet vijf, zoals oorspronkelijk werd gemeld. Veertien anderen be vinden zich nog op kleine rubber vlotjes op de eindeloze Oceaan, of| misschien is reeds een einde aan hun lijden gekomen. Zo koud en zo guur is het weer, met striemende regenvlagen en dik ke mistbanken, zo hol staat de zee, I dat slechts iemand met bovenmen-1 selijke kracht de ontberingen zou' kunnen doorstaan. Men tracht van de overlevenden te weten te komen, met welke tus senruimten de anderen uit het vlieg tuig zijn gesprongen. Op die manier zou men beter kunnen vaststellen, waar zij zich ongeveer moeten be vinden. Want ongetwijfeld zijn zij j mijlen uit elkaar terechtgekomen en vermoedelijk nog over grote afstand met de stroom meegevoerd. genistral. Minister-president Laniel heeft de stakers gisteren vor de radio ge waarschuwd, dat zij de uren, dat zij niet werke niet uitbetaald zullen krijgen. Hij vroeg ze het hoofd koel te houden en aan het werk te blij ven, totdat zij weten wat de regering van plan is. Hij trok van leer tegen de „speciale oelangen" en wees op de schade, die de stakingen zullen toebrengen aan het toeristenverkeer. Bij de P.T.T. De P.T.T.-staking was gisteren voor negentig procent algemeen. De communistische en de christelijke vakbonden hadden ijlings de oproep van de socialistische vakbond onder steun 1. In de bncvenbusen, postkantoren en spoorwegstations stapelde de post zich op. Postpakketten werden hier en daar aangenomen, maar achter de loketten gedeponeerd. Op aan vragen voor ir ter-locale gesprekken werd geantwoord: „De dienst met de provincie is onderbroken. Is het een kwestie van ziekte of dood?" In het laatste geval werd men ver bonden. In Nederland werd gisteren uit Frankrijk geen post ontvangen. Binnenlandse telegrammen wer den niet verzonden. Buitenlandse te- grammen werden afgeleverd met vertraging. Alleen het automatische telefoonverkeer in de grote steden functionneerde normal. Niemand kon aan de postkantoren geld opnemen. De Franse regering heeft Donder dagavond op een spoedvergadering besloten personeel op te roepen om het intercommunale telefoonverkeer in bedrijf te houden. TREINENLOOP STAAT STIL. Te Parijs werden alle stations vannacht om 12 ir ur gesloten. Treinen van de grote lijnen reden eveneens niet meer en bleven o.m. staan op de stations van Marseille, Bordeaux, Clermont Ferrand, Ren- nes en Dijon. Verscheidene duizenden reizigers bevinden zich hierdoor in moeilijk reden. TengevoL van de staking bij de Franse posterijen is in ons land van daag geen ost uit Frankrijk ontvan gen. Luit. kolonel onderging waterproef Uit de verhalen van de terugkeren de krijgsgevangenen blijkt dat zij in hun gevangenschap naar willekeur goed of slecht werden behandeld. Het is echter vrij opmerkelijk, dat de En gelsen over het algemeen best te spreken zijn over de Chinezen, ter wijl de Amerikanen velerlei ge motiveerde klachten hebben. De Engelsen verklaren bijna zonder uitzondering dat zij, gezien de om standigheden, moeilijk een betere verzorging hadden- kunnen wensen. Zij konden zwemmen, voetballen en zelfs schaatsen in de winter; zij wer den niet al te zeer lastig gevallen om Geschenk voor Antillen zijn meerdere verdiensten in con sumptieve sfeer moeten besteden, maar dit moeten aanwenden voor een hoger doel, zoals de mensen met hogere lonen dat vóór de oorlog de den. En dat is de taak der arbeiders bonden. Want dan komen zij te le ven in de sfeer der bezitsspreiding zoals de K.V.P. dit wil. Dit deelnemen aan de productie en de productieveverbetering ligt binnen de wens van de K.V.P. na melijk om de arbeiders te laten deel nemen aan aan de financiële voor delen, die aan het productieproces inhaerent zijn. Het lijkt ons goed, in dien bij de komende besprekinggen ook hieraan door de katholieke ver tegenwoordigers in de S.E.R. of el ders aandacht zal worden geschon ken. Een foto van het door de beeldhou wer Termote vervaardigde beeld, dat op 7 Augustus door Z. K. H. Prins Bernhard op Curasao zal worden onthuld. Het is een geschenk van de Nederlandse regering, symboliserend de gevoelens van dankbaarheid van het Nederlandse volk voor de steun welke de Nederlandse Antillen in de oorlog aan Nederland hebben verleend. communistische cursussen bij te wo nen. Ook op godsdienstig gebied was de toestand op het laatst redelijk. Aanvankelijk mochten katholieken slechts bij speciale gelegenheden Mis horen, maar sedert hef begin van dit jaar elke Zondag. De communisten leverden zelf de kaarsen, maar zij wa renrood. De teruggekeerde En gelsen zeiden, dat er in hun kamp geen verschil bestond tussen de na tionaliteiten. De verklaringen van de Amerika nen luiden anders. Dezen beschrijven dezelfde kampen als strafkolonies met brute behandeling en ongunstige levensomstandigheden, slecht voedsel en bij tijden hardhandige straffen, die werden opgelegd door de commu nistische bewakers. Luitenant-kolonel Harrison, een neef van generaal Har rison, die aan geallieerde zijde de hoofdonderhandelaar, was bij de wa- penstilstandgesprekken, verklaarde by zijn terugkeer uit gevangenschap dat hij terstond nadat hij met zijn vliegtuig werd neergeschoten, door de Noordkoreanen werd onderwor pen aan de wat de communisten noemden „waterproef*. Men pij nigde hem om hem gegevens over de geallieerde strijdkrachten af te per sen. „Het was precies of ik verdronk. Ik verloor steeds opnieuw het be wustzijn en dan werd ik weer bijge bracht met brandende sigaretten. Het was koud en het water aan mijn voe ten bevroor. Drie dagen hebben zij mij daar gehouden, toen mocht ik gaan", aldus Harrison. De teruggekeerde Zuidkoreanen zijn meelijwekkend. Velen onder de genen die gisteren in „vrijheidsdorp'' aankwamen waren wandelende ge raamten. Lopen konden ze bijna niet meer. Een hunner stierf vóór hij Moensan bereikte. Vier van hen wa ren tegen de avond reeds dood. Hun behandeling is onbeschrijfelijk slecht geweest. Ze kregen onvoldoende voedsel, onophoudelijke straffen en moesten harder werken dan een sterk, gezond mens. Vijfenzeventig percent van Zuidkoreanen was te zwak om op eigen krachten verder te gaan. Zij werden per helicopter naar een le- gerhospitaal gevlogen. Amerikaans verdrag met Korea De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoen Joeng Tai heeft Vrijdagmorgen te Seoel medege deeld, dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Fos ter Dulles Zaterdagochtend te Seoel een Amerikaans-Koreaans verdrag tot wederzijdse verdediging zullen te kenen. Volgens Pjoen zou dit verdrag door de Amerikaanse Senaat „zonder bezwaar" worden aanvaard. Adonis is naar Amerika vertrokken De 43-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die 15 maanden waarvan bijna 6 in het huis van bewaring in Amsterdam heeft doorgebracht, is Don derdagmiddag te Rotterdam aan boord van de „Veendam" gegaan, waar mede hij naar zijn vaderland terugkeert. Voor hij aan boord ging drukte de heer Adonis (rechts) zijn advocaat Mr. Roggeveen, de hand. Op Koje moest geschoten worden Het opperbevel der V. N voor de krijgsgevangenen heeft Vrijdag me degedeeld, dat geallieerde bewakers Donderdagavond op het eiland Koje het vuur hebben geopend op Noord- Koreaanse gevangenen, die wachtten op vervoer naar Panmoendjon, waar zij zullen worden vrijgelaten. Eén van hen werd gedood en vier liepen verwondingen op. Er namen bijna 12.000 Noord-Ko- reanen deel aan demonstraties, die volgens het opperbevel bedoeld wa ren om tot het laatste ogenblik de geallieerden in een kwaad daglicht te stellen. Toen de wachten bruikten namen de gevangenen hun toevlucht tot geweld, waarbij zij met stenen gooiden en een bewaker met een houten bord aanvielen. De wach ten openden daarop het vuur, aldus de mededeling. De groep geallieerde gevangenen, die gisteren terugkeerde was in veel slechtere conditie dan de groep, die de eerste dag uitgewisseld werd Ve len waren ziek. Vooral onder de Ko- reanen waren er bij, die zó mager waren, dat zi.i leken op slachtoffers van Bergen-Belsen. Zij droegen ver sleten uniformen. Eén Koreaan, die vervoerd werd op een brancard, bleek bij aankomst in Panmoendjon overleden te zijn. Dokters-onderzoek wees uit, dat hij Voor Dameskousen links geweven, geheel 4 4Q geminderd Midza-bonnen i cliënten reeds lang aan tjb.c. lijdende moet zijn geweest. Een andere Koreaan stierf in een Amerikaans hefschroef- vliegtuig. Bij de Chinese en Noord-Koreaan- se gevangenen herhaalden zich gis teren de tonelen van de eerste dag. Zij gedroegen zich kalm totdat zij het ontvangst-centrum naderden. Toen begonnen zij te schreeuwen, te schel den en de kleren weg te werpen, die de geallieerden hun gegeven hadden. De Amerikaanse majoor, die daags tevoren een kruk tegen zijn mond kreeg, werd gisteren een schoen naar het hoofd geslingerd. Een an dere gevangene gaf de chauffeur van een Amerikaanse ambulance een vuistslag. GEEN REGELING MET RHEE. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft Vrijdag na een bespreking met president Syngman Rhee van Zuid- Korea verklaard, dat geen definitieve regeling tussen hemzelf en de presi dent kon worden tot stand gebracht. (Geldig van Vrijdagavond tot 1 Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). 1 MORGEN WARMER. 1 Wisselend bewolkt en droog. t X Zwakke tot matige veranderlijke i wind. Vannacht tamelijk koud i t en hier en daar tijdelijk mist. X Morgen overdag warmer dan vandaag. 8 Aug.: zon op 5.12 en onder 20.18; maan op 3.37 en onder 19.46 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- Paus prijst Poolse Katholieken Z. H. de Paus heeft Donderdag de Katholieke geestelijkheid en de gelo vigen in Polen opgeroepen standvas tig te blijven onder de „communis tische vervolging" en „de eenheid te bewaren teneinde de moeilijke toe stand te boven te komen". In een schrijven ter gelegenheid van het feit, dat bet op 17 September a.s. 700 jaar geleden zal zijn, dat Sta nislaus, die in 1709 door de Poolse koning Boleslaus werd gedood, toen hij een H. Mis opdroeg, heilig werd verklaard, zegt de Paus o.m.: „Over het immer vrome en gelovige Polen heerst een zwarte rampennacht. Maar door de duistere schaduwen, die over uw vaderland liggen, schijnen als schitterende sterren uw deugden, wel ke door de Kerk van God in de gehele wereld reeds lang worden bewonderd. gen luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaarbew. 18 C. AMSTERDAM regen 18 EDINBURGH zwaar bew. 21 LONDEN mist 23 INNSBRUCK nevel ROME onbewolkt 29 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX onbewolkt 28 NICE onbewolkt 27 GRENOBLE onbewolkt 28 Het is gemakkelijker de mens in het algemeen dan één mens in het bij zonder te leren kennen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1