Hoe de Duitse ex-keizer bijna ontvoerd werd Zomers tafereeltje aan het strand Ufa Noodwoningen voor getroffen bewoners in Zierikzee T ropenliefde WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 BE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Toen op 11 november ïois Duitse onderhandelaars de wa penstilstandsovereenkomst tekenden en daarmee de ondergang van het Duitse Keizerrijk bezegelden, be vond hun voormalige Opperste Oor logsheer zich reeds twee dagen in het neutrale Nederland. Door zijn vlucht had hij zich onttrokken aan een wraakoefening door de Gealli eerden; de uitingen der leidende staatslieden, van de overwinnende landen boden hem weinig onzeker heid meer over zijn lot, indien hij in handen der Entente gevallen was. President Wilson had meer dan eens verkondigd, dat niet tegen het Duit se volk, maar tegen de Keizer ge vochten werd; de - Britse premier Lloyd George was nog duidelijker: deze wilde Wilhelm II voor een ge rechtshof dagen en hem ter dood la ten brengen als hoofdschuldige aan het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog. Zijn asyl in Holland was ech ter een streep door de rekening van vele naar wraak dorstenden. Onder die velen bevonden zich acht in Luxemburg gelegerde Ame rikaanse soldaten, die het doldrieste plan opvatten om de voormalige Kei zer uit zijn Nederlands toevluchts oord te ontvoeren. Hun plan werd niet met succes bekroond, maar het hun twee auto's op weg en over schreden enige tijd later de Neder landse grens. De Hollandse soldaten waren overgedienstig, toen hun de imponerende machtiging getoond werd. Tegen het vallen van de duis ternis kwamen ze bij een veerpunt, waarmee ze overstaken, hoewel de verhaal van hun avontuur is boeiend I pontbaas achterdochtig werd bij het genoeg om bijna viji-en-dertig zien van de vreemde uniformen. Hij nog eens verleid te weigerde te wachten op hun terug- wprdpn 7.p we-1 I durende de nacht beschikbaar te Mr. Whitlock verzocht de heren aanvraagformulieren voor een Ame rikaans paspoort in te vullen, het geen zij deden. Als doel vermeldde men een verblijf in Holland .voor particuliere aangelegenheden, echter in uniform. Kolonel Lea gaf als toe lichting, dat zij een niet-officieel „journalistiek onderzoek" wilden in stellen. De klerk had het verhaal blijkbaar niet helemaal kunnen vol gen, want in hun ingevuld paspoort lazen ze, dat zij belast waren met een officiële opdracht; de kolonel werd als Senator Luke Lea aange duid. Op de Nederlandse legatie kre gen ze een visum en een speciale machtiging om in uniform en per auto door Nederland te reizen in verband met een officiële opdracht van de Amerikaanse regering. Geen wonder, dat deze machtiging later een Sesam-open-U bleek! Op weg De volgende morgen gingen ze met jaar later - - - worden. Na afloop werden ze we- j keer;_ evenmin wenste hy zichge- kenlang op het Amerikaanse Hoofd- J~ ~~UA 1 kwartier in verzekerde bewaring ge houden en terdege ondervraagd over mogelijke neutraliteitsschendingen, overtreding van voorschriften, on bevoegd gebruik van militaire goe deren endiefstal van een asbak uit 's keizers studeervertrek! Op Oudejaarsdag van het jaar 1918 ging de troep op weg onder lei ding van Kolonel Luke Lea. Zij wa ren nog geen dertig kilometer ver of hun auto liet het afweten. Een van hen ging met een juist passe rende Amerikaanse legerauto terug en kwam weerom met een nieuwe wagen. Inmiddels was de eerste weer hersteld en beide voertuigen reden nu in de richting van Luik. Daar vernamen ze echter, dat ze pas weken later een paspoort voor Hol land zouden kunnen krijgen. Goede raad was duur. Toen herinnerde ko lonel Lea zich opeens, dat hij in zijn kwaliteit als senator voor de demo cratische partij eens kennis had ge maakt met Brand Whitlock, op dat moment de Amerikaanse gezant in België. Men besloot derhalve langs Brussel te gaan. houden. Dit betekende een ernstige storing. Zij waren van plan geweest de keizer in een van hun auto's te krijgen, desnoods met geweld, hem naar Parijs te brengen en hem daar als een geschenk voor President Wilson op db Vredesconferentie te overhandigen. Maar al zouden ze met een grote dosis geluk erin geslaagd zijn, de keizer mee te voeren, bij de veerpont zouden ze vrijwel ze ker in de kraag gegrepen zijn. Alle deelnemers werden nu uitvoe rig over het doel van de tocht inge licht. Ieder bleek vastbesloten door te zetten, in de hoop dat het zou mo gen gelukken de keizer tot vrijwillig meegaan te bewegen; deze hoop was niet vrij van enig optimisme. Klop op de kasteelpoort. Tenslotte bereikte men omstreeks acht uur het doel van de tocht, kas teel Amerongen. Er werd luid op de zware poortdeur geklopt en een klein luikje ging open. De mond van de schildwacht viel open van ver bazing, toen hij zag, dat het Ameri kanen waren. Op hun dringend ver- zoek zijn chef te spreken, opende hij zwijgend de poort en geleidde hen in het huis naar een ruim studeer vertrek, waar een houtvuur brand de. Spoedig daarop trad een lange, knappe en zichtbaar opgewonden jongeman binnen, die ^raaf Ben tinck bleek te zijn en zoon van de gastheer van de keizer. Hij vroeg naar het doel van het bezoek. „Dat kan ik alleen aan de keizer persoon lijk mededelen", antwoordde kolo nel Lea. De jonge graaf verontschul digde zich daarop en de bezoekers konden hem in een aangrenzend trek horen praten tegen iemand, die hij aansprak met „Majesteit". Deze antwoordde kortaf in het Duits met een tamelijke keelklank. Ook tele foneerde de graaf in het Nederlands. Toen verscheen de graaf. Even later verscheen de graaf weer en deelde mee, dat Z.M. niet bereid was hen te ontvangen, tenzij het doel van hun bezoek duidelijk werd aangegeven. Kolonel Lea herhaalde, dat hij dit slechts aan de keizer zelf dacht mee te delen. Een nieuwe fi guur trad nu het vertrek binnen, die de Burgemeester van Ameron gen bleek te zijn. Tot grote opluch ting van het gezelschap bezoekers sprak deze onberispelijk Engels. Ook hy informeerde naar het doel van het bezoek en opnieuw weigerden de Amerikanen dit uit de doeken te doen. Met versnelde pas verdwenen graaf en burgemeester vervolgens weer in het vertrek ernaast en op nieuw werd er getelefoneerd. Bij hun terugkeer bleek de keizer in zijn weigering te willen volharden, ten zij er open kaart werd gespeeld. Nu pas nam kolonel Lea zijn toe vlucht tot de machtiging, die diepe eerbied afdwong. De graaf zei: „Dus U is hier met een officiële opdracht van de Ame rikaanse regering?" „Nee, nee", ant woordde de kolonel. „Wij zijn hier voor een journalistiek onderzoek". „Wat bedoelt U met een journalis tiek onderzoek? Is dat een in het Amerikaanse leger gebruikelijke technische term, of zijt ge dagblad journalisten?" „De term is duidelijk genoeg", zei de kolonel en hij weigerde er ver der op in te gaan. Graaf en burgemeester hielden op nieuw ruggespraak en bleven onge veer een half uur weg. Onder ver ontschuldigingen kwamen zij terug, zeiden dat de keizer toch misschien wel bereid was hen te ontvangen, maar dat zij hun erewoord moesten geven, dat zij niet President Wilson of Generaal Perrhing vertegenwoor digden of „zelf kolonel E. M. Hou se." Dit weigerden de Amerikanen te geven en de conversatie ging zon der resultaat zo nog een uur door* totdat de Amerikanen de overtuiging kregen dat het de bedoeling was hen aan de praat te houden en hen per saldo toch niet tot de keizer toe te laten. De aftocht. Hadden ze uit het raam gekeken, dan waren de dingen nog duidelij ker geworden. De mannen, die buL ten bij de auto's waren achtergela ten, wisten al lang hoe de zaken stonden, want een opgewonden Ne derlandse officier had rondom het kasteel 150 a 200 soldaten bijeenge- trommeld, een hoeveelheid munitie uitgedeeld en twee zoeklichten in werking gesteld, waardoor enige mi trailleurs op de kasteelmuren zicht baar werden. De Hollanders omring den de auto's en een groepje van hen, belust op een rel, vormde een kring om de Amerikanen. Dezen wa ren enige uren lang aan de vijandige blikken blootgesteld. Tenslotte verschenen om elf uur de Amerikaanse officieren in de poort, gevolgd door graaf Bentinck en de burgemeester. Juist toen de Amerikanen wilden vertrekken, wilde de laatste weten of het een laat op bezoek te komen, hetgeen Amerikaanse gewoonte was om zo plechtig verzekerd werd. De Amerikanen trachtten zo goed mogelijk hun figuur in deze hopelo ze situatie te redden, gaven graaf en burgemeester de hand en stapten in hun auto's. Zij waren er van over tuigd, dat men hen nog niet zou la ten gaan en inderdaad werd, enkele minuten na him vertrek en na de ontdekking van het verlies van 's keizers dierbare asbak, telefonisch alarm gegeven. Niettegenstaande een lang oponthoud bij de veerpont ech ter glipten de Amerikanen bijtijds over de grens en spoedig waren ze weer bij hun regiment terug. De week daarop was geheel ge vuld met sensationele krantenbe richten over dit avontuur. De Hol landers stelden een onderzoek in, maar ze geloofden het eigenlijk wel. Het Amerikaanse Hoofdkwartier echter was woedend; het troepje In het drooggevallen gebied rond Zierikzee op Schouwen Duiveland worden ten behoeve van de door de watersnood getroffen bewoners hou ten noodwoningen gebouwd volgens het montage systeem. Overzicht van de werkzaamheden. SPORT Holland-week besloten De stevige, in vlagen heersende bries, welke Dinsdag, de vierde en tevens laatste dag van de Holland-week, over de Loosdrechtse plassen woei, eiste van de deelnemers de volle aandacht. Ver scheidene zeilers, die al zeker waren van de hoofdprijs in hun klasse, kwa men Dinsdagmiddag niet als eerste door de finish. Slechts enkele bekende zeilers lever den de bijzondere prestatie van vier overwinningen in successie. Het waren Jac. Kraan bij de Sharpies, S. v. d. Steeg in de 16 m2 Eenheidsklasse A en B. F. M. Palsma in het dunbezette BM-veld. Bij de Valken gaven de Loosdrech- ters de toon aan. Laagwater zag geen kans zich in de kopgroep te werken, maar dat had hij ook niet nodig om toch de hoofdprijs in de wacht te slepen. Scherpel won, gevolgd door Boescho- ten Prins. Kraan vierde zijn hoofdprijs bij de Sharpies met vier eerste plaat sen. Roland Holst en Robberse volgden gisteren na hem. Wanneer de wind door zet, voelt Schooneveldt zich beter in zijn element en de eerste plaats, die hij hiermee verdiende was het sluitstuk voor zijn hoofdprijs in de Vrijheids- klasse, waar Frowein noch Bouwhuis iets aan konden doen. Bij de Olympiajollen waren drie wed strijden voldoende voor Bob Willems om de Quant-prijs voor een jaar te prolongeren. Hij vond zelf, dat hij niet hoog aan de wind kwam, maar bij de finish was hij een heel rak voor op Sleeswijk en Prins en dat zegt toch wel iets. Van der Steeg vond bij de 16 kwadraats meer strijd daar de Vinke- vener De Vries bij meer wind beter zeilt Maar dit was niet voldoende om de vierde zege van Van der Stee in gevaar te brengen. Reijers won de hoofdprijs bij de 12-voetsjollenklas, maar hij kwam gisteren niet verder dan de derde plaats. Zijn teamgenoot van de Kaag, Van Leeuwen, kwam nu als eer ste binnen. In de jeugdklasse was Gal- jart weer de beste en De Jong ging met de vijfde plaats en de hoofdprijs naar huis. Vink won deze prijs in de Fampusklasse. VOETBAL. KEES RIJVERS DEBUTEERDE BIJ HET STADE TE PARIJS. Kees Rijvers, die van St. Etienne is overgegaan naar het Stade Frangais, heeft volgens l'Equipe een goed debuut gemaakt voor zijn nieuwe club in een vriendschappelijke wedstrijd tegen CAP. Het publiek was verrukt over zijn snelle interventies en de bestuursleden van het Stade zijn er van overtuigd dat zij in hem de ideale leider voor hun aanval hebben gevonden. ZWEMMEN. werd streng ondervraagd en even zag het er naar uit, dat de strengste maatregelen genomen zouden wor den. Tenslotte echter kwamen de ge moederen tot rust en de zaak werd in de doofpot gestopt. In 1921 was er een reünie en de eregast was Generaal Pershing. Een beetje aarzelend vroeg iemand hem, wat hij eigenlijk van het kidnappen van de keizer had gevonden. De ogen van de oude soldaat twinkel den. „Tja", zei hij, „ik had er wel een jaar soldij voor over gehad, om met die jongens mee naar Holland te zijn geweest. HUGO ZIMMERMAN. De Amerikaan Glen Burlingame heeft voor de tweede maal vergeefs gepro beerd het Kanaal over te zwemmen. Nadat hij vorig jaar zijn poging wegens de ruwe zee had moeten staken, gaf hij Dinsdag opnieuw op. Gestart te Cap Gris Nez had Burlingame ruim 10 uur in het water gelegen. Toen hij zich in de volg boot liet hijsen, was hij ongeveer 5 kilometer van Dover verwijderd. WATERPOLO. DE ZIJL I—DAW I 5—5. In een zeldzaam spannende Ontmoe ting wist de thuisclub toch nog een ge lijk 'spel uit het vuur te slepen. De thuisclub verscheen zonder midachter Bik en W. Rietbergen had de onaange name taak dit zaakje op te knappen. Juist tegenover de sterke DAW-midvoor deed hij het heel goed. Na aanvallen van de Zijl, scoorde de DAW-midvoor spoedig (01), maar nadat Stokhuijzen zich had vrijgezwommen werd het door Prevoor 11. De gasten bleven sterk in de aanval, maar desondanks wist Prevoo de stand toch op 21 te brem gen. Goed afzetten van de DAW-mid voor, niet gezien door de scheidsrech ter, bracht de stand op 22 en nog voor rust werd het na vele overtredingen 24 in 't voordeel van de gasten. Bijna direct na rust een straf worp; J. Blans- jaar bracht de stand op 34. Toch bleef DAW sterker, echter was een achter waarts schot van Prevoo de DAW- keeper te machtig en weer was de stand Weer scoorde de gevaarlijke DAW- gelijk 44. De spanning steeg ten top. midvoor (45) en met alles op alles scoorde Prevoo toch nog de gelijkma ker (55). DE ZIJL H—HZ EN PC II 9—0. Doordat de tegenpartij slechts met 5 man verscheen, liet de thuisclub spor tief uitvallen. Toch won de Zijl met niet minder dan 90. Rust 20 (Kok Wijngaarden). Nadien scoorden Kok, v. Wijngaarden en Doove de ver dere doelpunten. POSTDUIVEN. Leidse Concourscommissie. Wed vlucht met oude duiven vanaf Bordeaux, afstand pl.m. 900 km. A. Krol 1; P. Gijs man 2, 5; Hoek de Vries 3, 15; F. Hof man 4; J. Duindam 6, 8; Gebr. de Groot 7, 21; G v. d. Reijden 9, 11; J. v. Duu- ren 10; W. Hazenoot 12; H. de Haas 13; J v. d. Niet 14; A. Siera 16; J. v. d. Assem 17, 24; D. v. d. Nieuwendijk 18; C. v. d. Berg 19; N. Oudshoorn 20; C. v. d. Berg 22; M. Jongeleen 23; D. Zwaan 25. Fondclub Leiden en Omstreken. Wedvlucht Bordeaux. A. W. Krol 1; J. Hoek 2, 6, 25; F. Hofman 3; Gebr. de Groot 4, 7; H. V. de Haas 5; N. Ouds hoorn 8, 13; HogeveenMartens 9; M. Jongeleen 10; P. H. Goedhart 11; W. A. v. d. Arend 12, 15, 20; A. de Graaf 14; H. v. Veen 16; J. P. Fasel 17; J. F. v. d Leley 18; A. v. d. Hulst 19. Leidse Concourscommissie. Wed vlucht jonge duiven vanaf Maastricht- Bospoort. I. Haasbeek 1; J. Noorder- meer 2, 11; G. v. Stein 3; P. Koenen 4; K. Waasdorp 5, 7, 8, 25; F. Filarski 6; P v. Wissen 9; M. Wolleswinkel 10, 23; B. Honsbeek 12; J. Marijt 13; N Be- qielman 14, 20; M. v. Berne 15; N. Óuds- hoorn 16; F. Heemskerk 17; J. Ligtvoet 18; J. J. Mulder 19; J. Fasel 21; A. Querreveld 22; P. Gijsman 24. De Bonte Duif (Leiden). Wedvlucht jonge duiven vanaf Maastricht-Bos poort. H. Smit 1, 2: C. v. Helden 3; J. v. Staden 4, 5, 6, 12; P. Fasel 7, 15; H. v. Riet 8; J. Göbel 9, 13, 18, 19; F. Bink 10; L. Gaykema 11; R. de Graaf 14; G. v. Albada 16; P. Groenendijk 17; A. Dekker 20; J. Siera 21, 22. Uitslag wedvlucht met oude duiven vanaf Bordeaux L. Gaykema 1; G. v. Albada 2, 3, 6;'A. Dekker 4; R. de Graaf 5, 7; F. Bink 8. De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Quie- vrain, afstand 197.76 km. In concours waren 85 duiven. Gelost om 7.45 uur met Zuiden wind. De eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 53 min en 48 sec. Deze bereikte een snelheid van 1047.47 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om ll uur 11 min. en 35 sec. Deze be reikte een snelheid van 965.82 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: A. de Graaf 1; A. W. Querre veld 2, 4, 11; Fr. Hendriks 3, 12; M. Th. van Berne 5; M. Wolleswinkel 6, 7. 9; V. L. Pierlot 8; G. Teske 10; P. N. van Wissen 13, 14, 16; P. d'Haens 15; C. Zwaan 17. Het Oosten (Leiden). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Maastricht op Zaterdag 1 Augustus 1953. De duiven werden om 12.30 uur met N.W.-wind gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 3.12.27 uur met een snelheid van 1015.50 m. p. m. De laatste prijswinnaar om 3.32.19 met een snelheid van 917.06 m. p. m. De uitslag luidt: H. v. d. Vecht 1; J. Boekkooi 2, 10, 11, 23, 24; F. Bree- dijk 3, 29, 30, 31; Ch. Selier 4, 13; Jac. Marijt Jr. 5; A. Singeling 6, 8; P. Uljee 7; H Kettenis 9, 15, 27; J. Smeets 12; B Singeling 14, 28; W. Nagtegaal 16; W. Alting 17; L. Burger 18, 22, 32; S. Schoeman 19; Lolkes de Beer 20; W. Ruis 21, 26; A. ter Haar 25. Wedvlucht vanaf Bordeaux op Don derdag 30 Juli 1953. In concours 39 dui ven, welke om 13.00 uur met Z.W. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zijn hok Vrijdag om 13.1.30 met een snelheid van 933.70 m. p. m. Zaterdags kwamen nog 11 vogels door, waarvan de laatste zijn hok bereikte om 21.27.32 uur met een snelheid van 369.75 m. p. De uitslag luidt: J. de Weerd 1, 3, 12; Braxhoven 2; W. Nagtegaal 4, 5, 6; v. d. Vecht 7; J. Boekkooi 8, 9; J. Smits 10, 11. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. j 42) Vol aandacht hadden de jongeren geluisterd naar de fantastische verhalen, over de moed, en de listen, de krijgsmanskunst, die deze trofeeën hadden weten te behalen, maar zij hadden nooit kennis ge maakt met de honger, de verplette rende wanhoop, die een goedgeslaag de rooftocht van de vijand over hen kon brengen. Zij hadden nooit hun eigen aftocht moeten bevechten, ter wijl de huizen boven hun hoofden verbrandden en het gegil van vrou wen en kinderen zich mengde met de oorlogskreten van de opdagende vijand. Zij hadden nooit op hun buik in de jungle gelegen, langs een smal pad, waarlangs de vijand naar huis terugkeerde, dronken van de over winning, die hij uitzong in woeste krijgsgezangen, terwijl hij de drui pende, grijzende hoofden voor zich droeg, die men ook dan nog herken de. als de hoofden, van die men be mind had. Deze knapen hadden slechts de immer eendere dagen van de vrede gekend, en nu hunkerden zij naar een stukje opwinding en de roem, waarvan hun vaders hadden verteld. Zij hadden nooit de keerzij de van de medaille gezien, de prijs, die betaald moest worden. Met ver latenheid en dood, ontberingen en vermoeiheid hadden zij nooit kennis gemaakt. Het was een grote taak, die hij op zich had genomen. Een woord van hem, een opwindende aanvurende rede van een oude strijder, wiens naam in alle verhalen van krijgs roem en onverschrokkenheid ge noemd werd, en al die jonge nrannen zouden als bezetenen zich in de kTijg werpen om te roven en te moorden, tot ze hun roes hadden uitgevierd of zelf neerzegen. Zij zouden maling hebben aan de kosten, aan de grim mige, meedogenloze eiser, die na het spel zijn tol zou innen. Hij, Pu- langga kende de prijs, hij had hem meer dan eens moeten betalen in het verlies van intieme vrienden, van zijn vader, van bloedverwanten. Maar zou hij hun dit ooit aan het verstand kunnen brengen? Het zou gemakkelijker zijn om het reeds aangelegde vuurtje fel op te doen oplaaien, om de op stoom staan- den trein te doen wegschieten. Zyn zending was heel wat zwaarder. Er was geen meesterhand nodig om het overal ontkiemde onkruid van op stand en moordzucht plotseling te doen opschieten tot een allesverstik- kend gewas. Maar het zaad van be heersing, uitstel, vergevensgezindheid en het geduld, die naast zijn onver schrokken moed, steeds tot zijn hoog ste gaven gerekend werden. Wat zou hij oogsten? Er kwam plotseling een opening in de groep mannen en een jonge man trad naar voren. Hij had zijn oorlogsuitrusting afgelegd en 't rood bruine lichaam, dat blonk van jeugd, gezondheid en kracht, stak erg af te gen de bonte kleren en veren, waar mee zijn ir/akkers zich hadden toege takeld. Een snoer van gekleurde za den hing om zijn hals, om armen en benen lagen ringen van zwarte, ge plette vezels. Om zijn lendenen zat in vele plooien een brede rode bonte lap, die voor en achter puntig af hing. Dit sobere in zijn uitrusting deed onmiddellijk in hem de aan voerder vermoeden. Een beetje be dremmeld naderde hij het oude op perhoofd, dat hij met een treffende eerbied begroette. „Heil U Pulangga! Het is goed, dat gij gekomen zijt. Wat nieuws brengt uw wijsheid ons?" „Gegroet, Ansokol. Nieuws? Neen, ik zoek nieuws. Ik breng nieuws. Ik ben hierheen gekomen," sprak Pu langga met verheffing van stem, op dat ook de anderen hem zouden ho ren, „ik ben hierheen gekomen, An sokol, om mijn kinderen van de stam der Salongs te helpen. Is het niet mijn plaats, mijn recht, mijn plicht om de Salongs weerde leiden, zoals ook mijn vader hen steeds van dienst is geweest met zijn wysheid en voorzichtigheid? Jon ge mannen hebben de kracht van armen en lijf, maar wij, die het zil ver van de ouderdom in onze haren zien schitteren, wij hebben de onder vinding en het vernuft, om de moed der jongeren te ondersteunen. Maar komaan, ik ben moe en zou gaarne wat rusten. Iaat ons in huis gaan". „Ha", zuchtte hij, toen hij op de ereplaatsr de balai, bij de dansvloer was gezeten, „wat is het lang gele den dat ik zover gegaan ben. Laat me een uur alleen, dan zal ik wel licht-wt slaap kunnen vinden. Later zullen we praten over onze plannen. Hoe staat het er mee Simuk. Ben je niet moe, mijn dochter?" „Neen, vader". „Het was toch beter kind, dat jij ook wat rust nam". „De dochter van Pulangga rust eerst als de plicht volbracht is, vader". ,-Ik prijs in de dochter van Pulang ga, dat zij de plicht boven het eigen welzijn weet te stellen, maar dat de gehoorzaamheid haar bewege om de raad van haar vader op te volgen. Nu is het tijd om rust te nemen, ons te sterken voor nog groter beroep op onze krachten". „Ik zal u gehoorzamen, vader". Drie uur later werd Pulangga wakker, Simuk zat naast hem en waakte. „Ansokol heeft me naar u gezon den, vader, om te zeggen dat de rijst gekookt is en op u wacht. Ik heb lange tijd hier zitten wachten". ,.Ai, ik was werkelijk moe, doch ter. Kom laat ons wat gaan eten. Waar staat onze maaltijd?" „In Ansokol's kamer". Met een zucht van overlading keerde Pulangga zich na de maal tijd van de rijstschotel af. Simuk goot in een grote nap fris water, dat hij ais een verkoeling over zijn handen voelde stromen. Nu kon de woordenstrijd beginnen. Hij wist natuurlijk niet, of Simuk kans had 1 gezien om iets van Stella te weten te komen, terwijl hij sliep. Haar rust scheen ze tof het uiterste be perkt te hebben. Hoe kon zij anders zo lang bij zijn bed hebben gezeten? Hij wist zelfs niet eens, of de missy wel in het huis verbleef. Hij wist niets, maar dorst niet te spionneren of iemand uit te horen. Hij moest geduldig afwachten en zoveel moge lijk te weten zien te komen. Hij bleef overtuigd, dat zijn positie een zeer wankele was en dat hij al zijn scherpzinnigheid en slagvaardigheid zou moeten benutten om Ansokols vertrouwen te winnen. Iedereen wist, dat hy jaren in getrouwe actieve dienst van de blanke wetge ver was geweest, maar die diensten had hij bewezen als leider en opper hoofd van de Salongs. Zou hij er nu in slagen om hun aan het verstand te brengen, dat hij ,en hij alleen, hun opperhoofd was geweest? Zou den zij door zijn woorden leren ver geten dat hij kloek aan de zijde van de nieuwe heersers had gestaan. Het was een dubbeltje op zijn kant, maar hij moest tot allen prijs be proeven om hen zover te krijgen, dat ze zich geheel op hem zouden ver laten, als op hun natuurlijke heer en leider. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8