De operatie „Drietand begonnen Goede toekomst mogelijk voor Nieuw-Guinea Onze roeping tegenover „de zonde van verzuim" Dr. Knibbe over: Recreatie aan Duindamse Slag te Noordwijk DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA A.S. DONDERDAG PAS GOED Vandaag, op de tweede dag van de Operatie Drietand zal de gehele derde divisie op de opkomstcentra arriveren, waarna tot Woensdag avond wordt voortgegaan met het uitrusten van de manschappen. Woensdagnacht klinkt het opmars bevel en dan zullen konvooien van verschillende delen van het land naar het concentratiegebied trek ken. Om te voorkomen, dat de colon nes elkaar bij kruispunten in de wielen rijden, zijn ze aan een nauw keurig tijdschema gebonden. De eigenlijke oefening te velde begint Donderdag. Dan worden bij een der grote rivieren de stellingen betrokken en bereidt de divisiestaf zich voor op vijandelijke infiltraties van over het water. Zaterdag zullen de gemobiliseerde troepen hiertegen ten strijde trekken en er zijn levendige gevechtsacties te verwachten. Kort voor midder nacht is de oefening afgelopen. Dan keren de troepen terug naar de mobilisatiecentra. De oefening staat onder direct commando van de commandant der derde divisie, de generaal-majoor J. G. Warringa. De proefmobilisatie tot nu toe vrij goed geslaagd IN EEN MOBILISATIE-OPSLAG PLAATS. De twee wachten van het bewakingskorps Koninklijke Landmacht het B.K.L. met de fcaan als teken van waakzaamheid ^ls embleem op hun schouderpatjes en uitgerust met de Amerikaanse zwarte helm met gele band, draaien de hekken van de mobilisatie-op slagplaats nabij Den Haag eerst open, als zij onze passen op hun deugdelijkheid hebben onderzocht. Aan dit corps is de bewaking toe vertrouwd van de vele millioenen guldens aan materiaal, dat hier ligt opgeslagen en dat zal worden ge bruikt bij de oefening „Drietand". Ruwweg gezegd zijn er vijf drietons vrachtwagens nodig voor een com pagnie van ongeveer 220 man, en er zijn vele compagnieën bij deze oefe ning betrokken Trompet in papieren zak. In de tientallen loodsen van deze opslagplaats liggen de voorraden zo opgestapeld, dat het niet langer dan een uur heeft te duren om de uitrus ting voor een compagnie in de vrachtauto's te laden. Behalve de transportmiddelen en de munitie, die een aparte plaats in deze geweldige legervoorraden heb ben gekregen, staat in de loodsen al les bataljons- en compagniesgewijs klaar, van noodrantsoenen en gewe ren, met bont gevoerde battledresses en schrijfmachines, tot kompassen en alle denkbare verbindingsmateriaal toe, ja zelfs de zorgvuldig in een pa pieren zak verpakte trompet ont breekt niet. Alles wat een modern leger nodig heeft, is hier in ruime mate aanwezig. De bedrijvigheid bij de loods, waarbij enkelen staan te kijken, hoe in snel tempo de goederen .in de vrachtauto's verdwijnen, blijkt niet overal even groot te zijn. Hier en daar loopt nog niet alles geheel naar wens en een kolonel richt zijn schre den naar het gebouw, waarin de ad ministratie is ondergebracht, om te informeren, waar de stukken blijven, waarmede zijn regiment het mate riaal in ontvangst kan nemen. De gevatheid van de soldaten, die in afwachting van de verdere ont wikkeling zich een makkelijke plaats in het gras hebben gezocht, blijkt in het jaar, dat zij burger zijn geweest, niet te hebben geleden en de goed aardigste opmerking is nog wel, dat „het noghetzelfde ouwe leger van ome Jan van vroeger is". Maar ook deze critiek blijkt niet van eenzij digheid te zijn ontbloot: in een mo bilisatiecentrum in Leiden blijkt een bataljon al het grootste gedeelte van zijn uitrusting uit de opslagplaats te hebben ontvangen. Het is nu nog moeilijk te zeggen, hoe de opkomst van de militairen in de proefmobilisatie is verlopen. Uit verklaringen van commandanten van diverse eenheden valt op te ma ken, dat vele mobilisanten snel ge reageerd hebben en verrassend vroeg zich hebben aangemeld. In een van de mobilisatiecentra in de buurt van Leiden was gistermiddag 75 van de opgeroepen sterkte al aanwezig. Dit deelde de commandant van het 311de bataljon infanterie van het garderegiment grenadiers en jagers mede, wiens onderdeel wordt gele gerd in vijf scholen in en rondom Leiden. Overigens bleek hier, dat de me dedeling van hedenochtend, dat in het hele land in totaal 30 scholen zijn gevorderd, niet juist is. Het juiste aantal is niet bekend, maar bedraagt veelvouden ervan. Ook in Leiden was het hetzelfde beeld: commandanten met hun staf, administratief personeel, koks, chauffeurs, kortom de kwartierma kers, die scholen tot geïmproviseer de kazernes maken, in afwachting van de totale mobilisatie van de der de divisie. De meesten voelen zich 'nog, zoals de compagniecommandant zeide, „als een verklede burger". Geen wonder, dezelfde ochtend waren zij nog vreedzame burgers, die zich opmaakten om naar het werk te gaan of al aan de arbeid waren, en nu zijn zij militairen, die over enkele dagen gevechtsklare stellin gen hebben betrokken. Voordat zij over een kleine twee weken naar huis zullen terugkeren zullen zij er wel weer aan gewend zijn en meerderen niet met de han den in de zakken aanspreken en voor zover dat in overeenstemming is met de Nederlandse geaardheid militair zijn, die zich de eerste dagen na de demobilisatie weer wat on wennig gevoelen in het „burger kloffie". De buitenlandse belangstelling voor de oefening bleek gistermiddag op in de mobilisatie-opslagplaats, die werd bezocht door de militaire attaché's van de Nato-landen, van Indonesia en van Pakistan. Als onderdeel van de oefening werden vanochtend in een aantal plaatsen de proefvordering gehouden van motorvoertuigen. Salarisherziening lagere organen? De minister van Binnenlandse Za ken is voornemens zich zeer binnen kort met een circulaire te wenden tot de provinciale en gemeentebestu ren met het verzoek maatregelen te nemen, opdat de bezoldiging van het personeel ingaande 1 Januari 1953 op gelijke wijze wordt herzien als dit voor het rijkspersoneel is ge schied. Het betreft hier het perso neel in dienst van provincies, ge meenten, polders en waterschappen. Het bestuur van de St. Radboud- stichting van de R.K. Universiteit te Nijmegen heeft tot rector magnificus voor het studiejaar 19531954 be noemd prof. dr. J. H. Robbers, S.J. DIRECTEUR-KANSELIER VOOR UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. Naar „Trouw" verneemt, zullen B. en W. van Amsterdam binnen kort de gemeenteraad ter goedkeu ring een voordracht voorleggen tot benoeming van een directeur-kanse lier en van een rector voor de tijd van vijf jaar. voor fle Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Voor de eerste functie staat op de voordracht dr. F. Bender, chef van de afd. buitenlandse betrekkingen van het ministerie van O, K. en W.; voor de tweede functie prof. dr. M. W. Woerdeman, hoogleraar in de fa culteit der geneeskunde aan de uni versiteit van Amsterdam. Dit betekent een uitvoering van het plan tot reorganisatie van het bestuur en de leiding dezer univer siteit, waarbij het organisatorisch beleid gescheiden is van het onder wijskundig beleid. Klaarblijkelijk om in de naaste toekomst tegemoet te komen aan het nijpend gebrek aan parkeerruimte in de Haagse binnenstad, overwe gen B. en W- de aankoop van het grote, zeer verouderde complex win kelgebouwen van „Eigen Hulp" aan de Prinsestraat, Papestraat en Oude Molstraat. B. en W. zouden hiervoor een som van ƒ600.000,bij de raad wil len aanvragen. Minister Kernkamp terug in Nederland „Uitwisseling van gegevens met Australië, besprekingen over ge meenschappelijk onderzoek, een ge coördineerd gezondheidsplan: dat zijn enige concrete resultaten van mijn reis naar Nieuw-Guinea". Dit verklaarde prof. dr. W. J. A. Kernkamp, de minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, na dat hij gistermiddag in de KLM- Constellation „Vlaardingen" uit Biak op Schiphol was geland. „Die resul taten komen dus neer op samenwer king met Australië, zoals die ook wordt weerspiegeld in de nieuwe luchtlijn LaeHollandia". Vaklui welkom. Prof. Kernkamp werd bij zijn aankomst verwelkomd door zijn col lega zonder portefeuille, mr. J. M. A. H- Luns, die enige weken geleden op Nieuw-Guinea met hem is samen- geweest, en door de heer A. T. Stir ling, Australisch ambassadeur in Nederland. Hij was vergezeld van dr. W. J. de Stoppelaar, hoofd van de afdeling Financiële Zaken van zijn departement, en de heer B. Krijger, hoofd van de afdeling Nieuw-Gui nea ,die hem op zijn reis had bege leid. „Mijn besprekingen met Australië zijn gunstig geweest voor de poli tieke ontwikkeling van Nieuw-Gui nea", vervolgde de minister. „Wat de economische ontwikke ling betreft, met wat geluk, voor alles indien met exploratie spoedig iets Soldaten-ontvangst in schoollokaal De kwartiermakers voor de proefmobilisatie zijn Maandagmorgen op hun standplaatsen aangekomen om alles voor de ontvangst van de troepen in gereedheid te brengen. Foto: in een schoolgebouw, dat als opvangcentrum dienst doet, worden de soldaten met een vriendelijk verzoek ontvangen. wordt gevonden, dat geld oplevert, heeft het land een goede toekomst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders en er is geen reden, waarom dat er in een jaar of vijf niet 25.000 zouden zijn. Alle vaklui zijn er welkom. Voor de Indische Nederlanders zie ik in Nieuw-Guinea geen tweede va derland, maar zij die er wonen zijn merendeels tevreden". Helicopterdienst Brussel-Rotterdam officieel geopend In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden arriveerde Maandagmorgen op het Rotterdamse vlieg veld aan de Hofdijk, dat de naam Heliport heeft gekregen, het eerste hefschroef-vliegtuig een Sikorsky S-55 van de luchtdienst Rotterdamvia Antwerpen, Brussel en terug. Zoals bekend zal met dit type helicopter een dienst van drie maal per dag worden uitgevoerd door de Belgische Maatschappij „Sabena". Deze maand zul len tijdens de vluchten uitsluitend vracht- en poststukken worden vervoerd en in September a.s. begint dan de passagiersdienst. Hier zien we het moment, waarop het Sikorsky hef schroef vliegtuig, waarin als passagiers de reis medemaakten: de Belgische minister van verkeerswezen, P. W. Segers, de burgemeester van Brussel, J. baron van de Meulenbroeck en de Amerikaanse vliegtuig-instructeur Igor A. Sikorsky, op het punt staat te landen. Op de voorgrond in gala-uniform gestoken leden van de kapel der Koninklijke Luchtmacht, die ter opluistering van de gebeurtenis aanwezig was. ROLDUCSE STUDIEDAGEN ROLDUC, 4 Augustus. Toen dr. A. Gerats M.S.C. te Heer len, de „zonde van verzuim" behan delde, stelde hij voorop, dat er niet slechts fouten bestaan bij anders denkenden, maar ook b'j de katho lieken. Wij hebben begrippen afge staan aan anderen zonder er zelf gebruik van te maken en wij zijn er niet steeds van doordrongen, dat we met de andere Christenen een po sitieve taak hebben bij de vorming van een algemene orde. De zonde van verzuim openbaart zich volgens deze lesgever op de studieweek ook in de huidige crisis in het sociale leven der katholieken. Waar de roeping van de mens nu eenmaal ligt in het spanningsveld van rechtvaardigheid en naasten liefde, moet hij weten, dat de geest leeft in de stof, en de vorm in de materie. Deze geestelijke en stoffe lijke factoren tezamen vormen de christelijke beschaving; zij demon streren het samengaan van christen dom en wereld, over welke begrip pen deze Rolducse week zich be raadt. De inleider heeft daarbij be klemtoond, dat voldoende aandacht Vragen aan Ged. Staten Dr. P. G. Knibbe, lid van de Prov. Staten van Zuid Holland, heeft op 2 Juli j.l. de volgende schriftelijke vragen voorgelegd aan Ged. Staten: 1. Heeft het College kennis geno men van het feit, dat op warme da gen zich vele honderden baders be vinden op het strand bij de Duindam- se Slag in het Noorden van de ge meente Noordwijk, welke aldaar ba den zonder dat er toezicht is, en dat op 28 Juni j.l. aldaar een bader is verdronken? 2. Acht het College het, vooral ook om daardoor verzekerd te zijn van voldoende toezicht, niet wense lijk ten spoedigste met het gemeente bestuur van Noordwijk in overleg te treden om dit ruime en zeer mooie strand voor de recreatie tot ontwik keling te brengeni? Het antwoord hierop van Ged. Sta ten luidt: Vraag 1. Het is ons bekend, dat op warme dagen zich baders op het ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeldt: Indonesië m.s. „Willem Ruys" (17 Aug.). Nederlands Nieuw-Guinea m.s. „Pyrrhus" (11 Aug.). Nederlandse Antillen s.s. „Benne- kom" (12 Aug.). Suriname m.s. „Nestor" (19 Aug.). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afri ka m.s. „Pretoria Castle' (8 Aug.). Canada s.s. „Groote Beer (17 Aug.), m.s. „Johan Willem Friso" (11 Aug.). M.s. „Prins Willem V" (12 Aug.). Zuid-Amerika s.s. „Alcantara" (10 Aug.). Brazilië m.s. „Alhena" (12 Aug.). Australië s.s. ..Otranto" (10 Aug.)è Nieuw-Zeeland via Engeland (8, Aug.). strand bij het Duindamse Slag be vinden, zoals dat op vrijwel het ge hele zeestrand het geval is. Op 2 J Juni j.l. is inderdaad een bader in zee verdronken, evenwel niet bij het Duindamse Slag, maar ongeveer twee kilometer ten zuiden daarvan en wel even benoorden het Noorderbad, binnen het bewakingsgebied van de reddingsbrigade. De bader is, niette genstaande hij persoonlijk gewaar schuwd was en de politie bovendien tevoren rode vlaggen langs het strand had geplaatst met het oog op het verdrinkingsgevaar, toch in zee gegaan met het vermelde nood lottige gevolg. Vraag 2. Een streekplan voor het Langeveld, met inbegrip van het Duindamse Slag, is in voorbereiding en zal eerlang aan de Provinciale Staten ter vaststelling worden aange boden. Het vraagstuk van de recrea- tie in Noordwijk wordt in het kader van dit streekplan in nauw overleg met de gemeente Noordwijk bestu deerd. Zolang het streekplan niet is vastgesteld, is uitsluitend het ge meentebestuur ter zake competent. PRACTIJKDIPLOMA MACHINAAL MELKEN. Voor de eerste maal zullen deze week examens voor het practijkdi- ploma machiaal melken worden af genomen. De instelling van dit prac- tijkdiploma is geschied in samen werking van de centrale melkmachi ne commissie van de Stichting voor de Landbouw met de stichting exa mens van de georganiseerde land bouw. In totaal hebben zich veertig can- didaten voor dit examen gemeld en wel 10 uit Overijssel, 14 uit Noord- Brabant, en 16 uit Gelderland. De candidaten zijn mensen uit de practijk, die minstens één jaar met de machine moeten hebben gemol ken en in het bezit moeten zijn van een diploma handmelken. Het ge middelde resultaat, dat met machi naal melken op deze examens wordt verwacht bedraagt ongeveer VA kg melk per minuut netto melktijd. moet worden besteed aan dé beide factoren waaruit deze beschaving zal worden gevormd. Ieder tijdstip heeft zijn eigen vor men en normen, beginselen worden dan op de eigen wijze voor die tijd toegepast. Maar "uit het beginsel al leen zijn de vraagstukken niet op te lossen. En nu is het onze zonde van verzuim, dat wij katholieken vaak achter de feiten aanlopen. Het zal nu moeten komen tot een synthese van theorie en practijk, die rekening houdt met de harde werkelijkheid van onze tijd. Daarbij moet men open oog houden voor de eigen gemeen schap. Samenwerking op politiek en maatschappelijk gebied. In vorige lessen was aangetoond, dat de christelijke beginselen in de tijdelijke orde moeten worden ge ïncarneerd. Tot deze orde bëhoren de politieke en maatschappelijke ge bieden, waarover onderscheidenlijk prof. mr. W. C. L. van der Grinten van de Kath. Economische Hoge school te Tilburg en dr. F. J. C. F. Nuyens uit Heerlen hebben gespro ken. Wat met name de politieke samen werking betreft, betoogde prof. v. d. Grinten, dat deze politiek waarlijk christelijk moet zijn en niet een com promis tussen verschillende groeps belangen. En met het uitzicht op actuele gebeurtenissen werd ver klaard, dat onze politiek er een moet zijn van eenheid, die op een bepaald vlak met bestaande mogelijkheden de beginselen concretiseert tot een maatschappelijk ideaal, afgestemd op de hedendaagse tijd. Overeenkom stig het inzicht van Maritain, die wel eens in verkeerde zin wordt geci teerd, heeft de inleider betoogd, dat de beginselen moeten worden gecon cretiseerd op grond van een realis tische kennis van de gemeenschap en haar mogelijkheden. Tijdens de gedachtenwisseling kwam deze ver zekering nog beter tot haar recht. Maar politiek is slechts een van de sectoren van het maatschappe lijke leven. De vraagstukken, die zich thans voordoen op dat meer beperkte terrein van het politieke leven, doen zich ook voor in de samenwerking van de verschillende groepen in het maatschappelijke leven. Hier raken wij de kern der voor dracht van dr. Nuyens. Deze inlei der confronteerde zijn gehoor met de maatschappij van onze tijd en niet de krachten en factoren die het he dendaagse maatschappelijke beeld bepalen. Gezien nu de bestaande mo gelijkheden zou de samenwerking zoveel iftniger kunnen zijn. En ge zien de toestand van technidk en economie, van ontwikkeling en over vloed, van de eenheid en de samen hang van vele factoren zou onze maatschappij er anders, zoveel beter kunnen uitzien. Helaas, aldus dr. Nuyens, wordt de samenwerking op maatschappe lijk gebied ernstig belemmerd, en de eenheid wordt zeer verzwakt door het feit, dat men noch de gemeen schap, noch de eigen plaats in die gemeenschap kent. Terugkerende tot hetgeen is ge zegd over het politieke leven, moet worden herinnerd aan de uitspraak van magister Janssens, dat de vrij heid van geloof en geweten een be ginsel is, dat men van de staat moet kunnen opeisen. Teneinde nu de vrijheid van geweten te kunnen ver zekeren, werd de noodzakelijkheid van een eigen politiek apparaat be pleit. Zo'n apparaat is geen afzonde ring, maar beveiliging van het staats leven. En dan nog werd aangedrongen op de vorming van leken tot eigen spi ritualiteit, en op behoud van de standsorganisatie. Over de voordracht van prof. Peters heeft men nog lang nagespro ken als over een grootse visie op 't thema „Christus en de \yereld". In beeldspraak en rijk aan voorbeelden heeft de spreker er aan herinnerd, dat de mensheid zich bevindt in 'n wereld, die gevaarlijk is als men er zich door laat opzuigen. Doch er is die andere wereld, waarin wij allen blij kunnen leven en waarin Christus overheerst. Het werd alles gezegd in verheven taal. Wederom de standsorganisatie. Voorzitter Karei Roncken heeft gesproken over de onrust in onze dagen. Eerst was er onrust in de zielzorg, toen in het politieke leven en nu in de sociale organisaties, waarbij de verhouding tussen stands- en vakorganisatie een belangrijke rol speelt. De commissie-Beaufort, die op verzoek van het Episcopaat deze aangelegenheid bestudeert, is intussen doorkruist door beschou wingen van dr. Cassianus Hentzen, O.F.M., en dr. J. Ponsioen, S.C.J., te gen de standsorganisatie aangevoerd en aanleiding gevend tot allerlei misverstand. Aalmoezenier Roncken heeft in deze zaak herinnerd aan de opvat ting van dr. Poels „dat de katholie ken moeten beseffen, wat het wezen en de verstrekkende betekenis is van de katholieke standsorganisaties. Deze zijn in eerste instantie de struc tuur van onze volksgemeenschap die door haar katholieke levensopvat ting en wereldbeschouwing ook in landen met gemengde bevolking 'n ware levensgemeenschap is." In deze woorden ligt voor de voorzitter het bewijs der overtuiging van een man, die vlak voor zijn dood stond en toen misschien zuiverder en helderder zag dan .ooit. Om aan deze woorden kracht bij te zetten, werd na de eerste dag van de Studieweek onder de aanwezigen een brochure verspreid, waarin voor zitter Roncken en dr. A. Gerats, M.S.C, de stands- en vakorganisatie ook voor de tegenwoordige tijd ver dedigen. Deze brochure berust vrij wel geheel op de visie van dr. Poels, op de structuur van de maat schappij en op de wijze van aanpas sing. Onder degenen, die de eerste da gen van deze Studieweek bijwoon den, waren mgr. A. Hanssen, minis ter prof. dr. L. Beel en de Commis saris der Koningin dr. mr. F. Hou- ben. BREDA VIERDE ZOMER CARNAVAL. Breda heeft drie dagen zomercar naval besloten met een grote op tocht door de straten der stad, die duizenden inwoners uit het gehele gewest op de been heeft gebracht. Muziekcorpsen bliezen er de carna valsvreugde dwars doorheen en de kakelbonte optocht, overgoten door een warme zon, heeft, ofschoon Car naval in het voorjaar wordt gevierd, de pret in de stad slechts verhoogd. Serpentines golfden door de lucht, confetti, stroomde als regen over de hoofden. De „prins" reed mee in een door vier paarden getrokken red dingboot van het stoomschip „De Volendam" omgeven door zijn hof houding en ambassadeurs. Voor het- eerst in de Bredase carnavalgeschie denis reed ook prins Nilles de Eerste uit het Krabbegat (Bergen op Zoom) in de optocht mee. Hij was verge zeld van een tweetal Bergse carna valsgroepen, die in de Bredase stra ten de „leut" behoorlijk aan haar trek lieten komen. In de stoet trok ken onder meer twee groepen mee, die de ontsnapping van de zeven po litieke gevangenen uit de Bredase koepel uitbeelden. Het carnaval was begonnen met een intocht van prins Maskerado de Derde in de versierde straten van de stad en een kinder carnaval op de Grote Markt is de dag tevoren gehouden. Aan het einde van de dag zijn de prijzen van de optocht bekend gemaakt. In het ten tenkamp, waar Breda thans feest viert, steeg de stemming met het jiur.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6