COEBERGH DUINSTREEK Abessinië vaart op Westers kompas Laatste eer voor Taft Sloop dat huis Gibraltar zit Franco dwars Kol. Gardiner verongelukt GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Rode-Kruispostzegels DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kansen voor Nederland IN EEN KLEIN LAND, waar men bijna over eikaars benen struikelt door overbevolking, zoekt men op de wereldkaart naar een gebied, waar nog ruimte is en waar de rege rende overheid roept: welkom vreem deling! Voor Nederland is zo'n land van ruimte ongetwijfeld Abessinië. De bevolking van dit rijk met een oppervlakte, gelijk aan Frankrijk, is lang niet afkering van Westerse invloeden, zoals men dat elders aan treft. Vanzelfsprekend moet men er niet komen met bommen en gewe ren, zoals de Italianen, want dan ligt men voorgoed uit de gunst. Maar zelfs die Italianen werden dikwijls gewaardeerd, omdat zij goede wegen brachten en de mensen leerden het land in cultuur te brengen. Ethiopië is een prachtig voorbeeld van een onontwikkeld gebied. Er loopt nog maar één spoorlijn door dit geweldige land van Adis Abeba naar Djiboeti. De wegen zijn niet talrijk en kennelijk aangelegd voor muilezels. In ieder geval kan men hier beproeven of een auto aan de hoogste technische eisen voldoet en men zal dan ondervinden, dat hij in geen land ter wereld eerder technisch versleten is dan in Abessinië. Het onderwijs staat er nog in babyschoe nen. Behalve in de hoofdstad heeft men er nog nooit van een hotel ge hoord. Elke vorm van administratie ontbreekt. Niemand wordt er ooit gemaand dat hij.te laat op zijn werk komt en een aanmaning voor de be lasting is er even vreemd als de ny lonkous. Belasting! In 1930, toen de negus Haile Se lassie tot koning werd gekroond, moesten de Abessijnen voor het eerst van hun leven belasting betalen: ongeveer een tientje! Dit geld was nodig om de kroningsfeesten te fi nancieren. Het feest beviel de negus zo goed dat hij zich twee jaar later tot keizer liet uitroepen, weer met een geweldig feest, dat de onderda nen opnieuw een tientje per hoofd kostte. De keizer, die in de hele wereld populair werd door zijn verdediging van Abessinië voor de Volkenbond, heeft geen Europese opvoeding ge noten. Hij bezocht Europa voor het eerst in de twintiger jaren. Zijn reis naar de beschaving was min of meer toevallig, want de toen heersende keizerin wilde hem een tijdje uit haar buurt doen verdwijnen, omdat hij te populair werd onder zijn volk, zodat hij wel eens naar de macht kon grijpen. Haar pogingen om Ras Tafari, zoals de huidige koning der koningen toen nog heette, tot een vergeten man te maken, zijn mis lukt. Hij was een uitmuntend krijgs man en versloeg na zijn terugkeer al zijn rivc'-n, inclusief de keizerin en ging op de troon zitten. Vanaf zijn hoge zetel heeft Haile Selassie zijn volk steeds goed be stuurd en menige hervorming tot stand gebracht. Hij omringde zich steeds met Europese en Amerikaan se deskundigen om de staat te mo derniseren. Vooral na zijn balling schap is de „Leeuw van Juda", zo als hij zich laat noemen, een actie begonnen om zijn land langzaam op Europees niveau te brengen. Voor lopig lijkt het er nog niet op, maai de fundamenten voor de culturele en economische verheffing van het land zijn reeds gelegd. Vooruitstrevend staatshoofd. Bij de pogingen om Abessynië op het westen te oriënteren, geeft de keizer zelf het voorbeeld. Zich een rechtstreeks afstammeling noemend van koning Salomo en de koningin van Scheba, behoort hij tot de Chris telijke Kerk. Reeds tussen vier en vijf uur 's ochtends doet hij zijn och tendgebed in de paleiskapel. Ook be zoekt hij veel de kerk der Drieëen- heid, waarin zijn graftombe reeds nu gereed staat. Steeds meer omringt hij zich metiEuropese en Amerikaan se adviseurs, waarbij hij als een goed politicus voorkeur heeft voor zonen van kleine landen, die in het con flict tussen de grote mogendheden geacht mogen worden een neutraal standpunt in te nemen. Zijn kok was jarenlang een Zwitser, die hem veel Europese gerechten heeft xeren eten. Zijn huishoudster is een Amerikaan se, maar de negus rekent er blijk baar op dat in de dagelijkse beslom meringen van schoonmaak, tafel versiering en paleisinrichting de po litiek geen factor van betekenis kan zijn. De hofarts is een Griek. Andere medische raadgevers komen uit Zweden. De modernisering van Ethiopië is in Addis Abeba begonnen. Haile Se lassie ontbood daar Engelse advoca ten om verschillende nieuwe wetten te ontwerpen. Uit commericieel oog punt beheren de Amerikanen de na tionale luchtvaartmaatschappij (wie zal het anders financieren?). Ook op de Nationale Bank hebben de laatsten veel invloed. De politie dienst wordt door Zweden georgani seerd, de gezondheidsdienst is aan Fransen toegewezen. Twee jaar ge leden werd de Nederlander ir J. Leyh benoemd tot adviseur voor de industrie, het mijn- en transportwe zen. De directeur van de rekenka mer is eveneens een Nederlander. Bijna geen industrie. De onontwikkelde economische toestand van het land is niet ongun stig. Toen men enkele jaren na de laatste wereldoorlog voor het eerst een landsbegroting opmaakte, welke er even bescheiden uitzag als die van een grote provinciastad, bleek deze gemakkelijk sluitend te maken. Het nationale inkomen komt voor een groot deel uit koffie, lijnzaad, huiden en vellen. Er is nog bijna geen in dustrie in dit uitgestrekte land. De cultures zijn er nog slechts op ge brekkige wijze ter hand genomen. Hier hebben de Nederlanders alweer goed werk verricht, omdat de han delsvereniging „Amsterdam" een suikeraanplant met fabriek heeft ge vestigd in de buurt van de hoofd stad. Het is een begin, dat bij goede resultaten door grotere projecten zal worden gevolgd. De Nederlanders zijn gezien in Abessynië, omdat men van hen geen politieke aspiraties ver wacht en bij de verdere uitbouw van het land kunnen wij dan ook commericieel gezien nog een belang rijke rol spelen. Die uitbouw wordt voortgezet. De keizer heeft een grote salonauto la ten bouwen, voorzien van alle ge makken. Men vindt er een tweeper soonsbed in, een hangkast, een goot steen, waterleiding en gasvoorzie- ning. Met dit product der moderne techniek gaat hij zijn land verken nen. Als hij daarbij tot de conclusie komt, dat de toestand van zijn we gennet wel zeer erbarmelijk is, zal daar wellicht het eerst verandering in worden aangebracht. (Zullen de (Advertentie). Nederlandse maatschappijen daarbij een rol spelen?) Met de komst van een beter wegennet kan de econo mische ontsluiting van Abessynië een feit worden. Een land met grote mogelijkheden, o.m. voor zuivelin dustrie en de afzet van bijna elk product. Aan de keizer zal het niet liggen. Die werkt er zelf hard aan. In hoeverre zal het Westen hem on baatzuchtig tegemoet treden? In hoeverre Nederland? Vele duizenden Amerikanen verza melden zich Maandag bij het Kapi- tool te Washington om een laatste groet te brengen aan de ontslapen leider der Republikeinen, senator Taft. Sinds Zondag was het stoffelijk overschot van Taft opgebaard in het midden van de ronde marmeren' Ka- pitoolhal. Een erewacht stond hier dag en nacht op post. Door zijn stoffelijke overschot hier te doen plaatsen, heeft het Ameri kaanse Congres aan de nagedachtenis van Taft de hoogste nationale hulde gebracht. Vóór hem genoten 11 Ame rikanen, onder wie Abraham Lincoln en een Fransman de beroemde ar chitect Lenfant deze onderschei ding. In de loop van de dag kwamen ook president Eisenhower en vice- president Nixon het laatste vaarwel brengen. Om een einde te maken aan de on gezonde belangstelling, die vele Brit ten schijnen te koesteren voor het huis van de moordenaar John Chris tie (..Landru II"), Rillington Place 10 in Londen, heeft de Labourlid Ge orge Rogers in het Lagerhuis voorge steld, deze woning met de grond ge lijk te maken. Wanneer het in Londen mooi weer is, kan men strijk en zet groep jes mensen, die dikwijls kleine kin deren bij zioh hebben, voor het be ruchte huis zien staan. Velen van hen laten zich voor het huis fotograferen, terwijl anderen zelfs proberen om door de ramen naar binnen te klimmen. Aan dit laatste heeft men thans een einde ge maakt, door de vensters met plan ken dicht te spijkeren. De buren van Christie vinden het uiteraard minder prettig, dat de naam van hun straat thans in de gehele wereld een beruchte k^nk heeft, en zij hebben ook reeds het verzoek in gediend de naam van de straat te veranderen. Generaal Franco heeft Dinsdag in een vraaggesprek, gepubliceerd in Arriba", het blad van de Falangis- tische partij, verklaard, dat Engeland ondanks plechtige beloften van ko ningen en regeringen Gibraltar, welks militaire waarde geheel verlo ren is gegaan, nog steeds in strijd met elk recht bezet houdt. „Als Engeland Gibraltar zou terug geven, zou de mogelijkheid van ver sterking der betrekkingen tussen beide landen bestaan en in geval van een oorlog zou Engeland wellicht steun kunnen vinden in de strategi sche waarde van ons schiereiland," zei Franco. De voormalige Amerikaanse kolo nel Gardiner, die te zamen met gene raal Maxwel Taylor voordat de ge allieerden in Italië landden een tocht naar het nog door de Duitsers be zette Rome maakte, is gisteren bij 'n vliegtuigongelu knabij Allantow in de Amerikaanse staat Pennsylvanië om het leven gekomen. Gardiner en Taylor werden op een goede dag geheel in uniform gekleed, maar zonder pet door een Britse on derzeeboot aan land gezet. In een auto reden zij vervolgens naar Rome, waar zij een etmaal met bevelhebbers van het Italiaanse leger confereerden. Maarschalk Badoglio beloofde hun de zijde van de geallieerden te kiezen een belofte die hij inderdaad heeft gehouden en de twee Amerikaanse officieren verzamelden daarop, onder de neus van de Duitsers, nog vele andere inlichtingen. SCHUIFDAK VAN HEERLENS ZWEMBAD AFGEBRAND Gistermiddag is in Heerlen het grote schuifdak van het sportfond- senbad aldaar in vlammen opgegaan. Enkele werklieden waren dit dak, dat bestond uit een ijzerconstructie, waarop houten balken in een met mastiek bedekte houten betimme ring, gedeeltelijk aan het afbreken met het oog op herstellingswerk zaamheden. Het nog niet gesloopte gedeelte geraakte toen plotseling in brand. Het gevolg hiervan was, dat de ijzerconstructie van het dak het begaf en naar beneden stortte in het bad. In het zwembassin bevonden zich toen de brand uitbrak alleen enkele jongens, die tijdig het water konden verlaten. De schade bedraagt ten minste f 20.000. FRANSE JONGEN IN WAAL VERDRONKEN. Op de rivier de Waal zijn Zondag twee 13-jarige jongens, die met een kano midden op de Waal voeren, door een Zwitserse sleepboot over varen. De jongen Pluim uit Nijmegen wist zich te redden en kon al zwem-1 mende de oever bereiken. Zijn ka meraad, een jonge Parijzenaar, die in Nijmegen logeerde, kwam onder de boot terecht en is verdronken. Zijn naam is nog niet bekend. RECTIFICATIE 520e Staatsloterij 2e klasse. Prijs 200.— no. 2421 moet zijn 2422 DRIETAND. VORDERING VAN MOTOR VOERTUIGEN. De proefvordering van motorvoer tuigen als onderdeel van de oefe ning „Drietand" is althans wat Den Haag betreft, vanochtend bijzonder vlot verlopen. Zeventig auto's in Den Haag in hoofdzaak bestelwa gens, maar ook vrachtauto's en en kele personenautoo's werden gevor derd. De weinige formaliteiten konden zo snel worden afgedaan, omdat ook in vredestijd de in geval van oorlog voor vordering in aanmerking ko mende voertuigen twee keer per jaar worden getaxeerd? Een handteke ning van de met de registratie be laste militairen was vandaag vol doende en dat geschiedde in een snel tempo. Zoals bekend waren de eige naren van de voertuigen reeds ge ruime tijd geleden gewaarschuwd. Slechts de juiste datum was tot Maandagmorgen niet bekend. In totaal werden vandaag onge veer 600 auto's in geheel Nederland bij deze proefvordering betrokken. BIJNA BRAND OP DE STEVENS TOREN TE NIJMEGEN. Gisterochtend is de Nijmeegse brandweer gealarmeerd voor een brandje op de pas herstelde Sint Stevenstoren te Nijmegen. De brand weer trok er onmiddellijk heen en constateerde dat een schilder bezig v/as een verfpot uit te branden. De brandweer maakte het de schilder on mogelijk met het. werk voort te gaan. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. NOORD WIJK NACHTELIJKE VERGADERING VOOR HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANTGEIMPLOYEERDEN. De Ned. Kath. Bond voor Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „St. Antonius" houdt op Woensdag 5 Augustus, 's nachts om 1 uur in het café „Piet van Schie" te Noordwijk (Noord Boulevard) een grote propa- ganda-vergadering. Bondsvoorzitter J. F. Bijsterveld zal spreken over: „Uw rechten ir het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf, Trons werktijden enz. Als tweede spreker zal de Bondspenningmeester, de heer W. J. L. v. d. Bal behandelen het onder werp „Wachtgeld en werkloosheids verzekering in de komende winter". Ook ongeorganiseerden zijn wel kom. VOORSCHOTEN A. P. VARKEVISSER. t De bekende directeur van de uit spanning „De Oude Vink", de heer A. P. Varkevisser, is hedennacht plotseling overleden. De heer Varkevisser, die alleen woonde, werd vanmorgen dood in bed aangetroffen. De overledene bereikte de leeftüd van 57 jaar. ARCHITECTENBUREAU LAURENTIUS WIL GEEN GEMEENTE-OPDRACHTEN MEER ONTVANGEN. Bij de ingekomen stukken van de gemeente Voorschoten bevindt zich een brief van het architectenbureau Laurentius d.d. 12 Juni 1953, waarin o.a. verzocht wordt van gemeentewe ge geen opdrachten meer te ontvan gen. B. en W. betreuren het besluit van genoemd architectenbureau - genomen naar aanleiding van de in de raad gevoerde discussie omtrent het geven van opdrachten aan de ar- archtiectenbureaux Laurentius en van Oerle en Schrama, respectievelijk ge vestigd te Voorschoten en te Leiden ten zeerste. Zulks temeer, omdat het architectenbureau Laurentius zonder twijfel de gemeente Voor schoten belangrijke diensten heeft be wezen en vooral bij de na-oorlogse woning- en scholenbouw alhier een zeer grote rol heeft gespeeld. Gezien de motivering van het door het ar chitectenbureau Laurentius genomen besluit menen B. en W. zich van ver der commentaar te moeten onthou den en het volgende te moeten voor stellen: 1. de eerdergenoemde brief voor keninsgeving aan te nemen; 2. aan het architectenbureau hiervan mededeling te doen met dankbetui ging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. Gemeenteraad. De raad van Voorschoten is bijeengeroepen op Vrijdagavond 7 Aug. a.s., 's avonds 9 uur. De agenda vermeldt ver koop van een perceel grond ten be hoeve van de aanleg van een beplan ting rondom het gebouw voor Ge zondheidszorg. Aanleg van een dui ker en dam, dienende als toegang tot het terrein van de gemeentelijke gas houders aan de Hofweg. Gevraagd crediet 800.Medewerking van de raad inzake aanschaffing van rij wielstandaards bij de School met de Bijbel. Aanbieding van de bedrijfsbe- grotingen en de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1954. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet van f 2.580.ter uit voering van noodzakelijke onder houdswerken aan de Gemeentetoren. Het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Nieuwkoop betref fende de afvoer van huisvuil. Naar aanleiding van een verzoek uit de raad omtrent de openstelling van een derde loket op het postkan toor, hebben B. en W. zich gewend tot het Hoofdbestuur van de P.T.T. Op dit verzoek deelt de Inspecteur der Posterijen en Telegrafie mede, dat de toename van het verkeer op het postkantoor niet van dien aard is, dat het uit economisch oogpunt bezien, verantwoord zou zijn thans een derde loket voor het publiek Laatste Berichten MONTGOMERY IN NEDERLAND. Veldmaarschalk Montgomery is hedenmorgen geheel onverwacht voor een kort bezoek aan Nederland op het vliegveld Valkenburg aange komen. H-Y werd verwelkomd door de Britse ambasadeur in Nederland, sir Neville M. Butler; de Britse ma rine-attaché, de kapitein ter zee W. E. J. James en enige Nederlandse of ficieren. Na inspectie van de erewacht ver liet Montgomery het vliegveld. Het lag in zijn voornemen de minister van oorlog en de chefs van staven te ontmoeten. Morgen vertrekt hij weer naar Pa rijs. open te stellen en dat hij tot zijn spijt aan het desbetreffende verzoek, althans voorlopig niet kan voldoen. Krachtens deze mededeling zal het Vborschotense publiek dus op het postkantoor nog het nodige geduld moeten betrachten. De inspecteur van de Posterijen en Telegrafie gaat wel in op het verzoek van B. en W. inzake de bijplaatsing van een tweetal brievenbussen. Deze bussen zullen worden geplaatst op de hoek LangenhorststraatTol straat en op de hoek Prins Bernhard- straatPrinses Margrietlaan. Wilt U iets weten? Vraag: De kortste weg van Hilva- renbeek naar Valkenburg. Antwoord: Hilvarenbeek, Diessen, Middelbeers, Vessem, Veldhoven, Eindhoven, Waalre, Valkenswaard, Leende, Maarheeze, Weert, Roer mond, Sittard, Geleen, Beek, Schim- mert, Valkenburg; 140 km. Vraag: De kortste weg van Leiden naar Dirksland, vervolgens over Oudenbosch naar Leiden. Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Rotterdam, Spijkenisse, Hellevoetsluis, Middelharnis, Kralin gen, Dirksland, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Achthuizen, Ooltgensplaat, Dintelsas, Dinteloord, Stampersgat, Oud Gastel, Oudenbosch, Standaard- Buiten, Zevenbergen, Moerdijk, Dord recht, Rotterdam, Zoetermeer, Zoe terwoude, Leiden. Vraag: De kortste weg van Zoeter woude naar Tubbergen. Antwoord: Zoeterwoude, Alphen, Woerden, Utrecht, De Bilt, Amers foort, Apeldoorn, Deventer, Holten, jRijssen, Almelo, Tubbergen; 177 km. Gevestigd in de week van 27 Juli tot i met 1 Augustus. J. J. Bodde en fam., schrijver le kl. KM, Duinhof 49; A. H van Eek—Boekhout, fabr. arbeid ster, Thorbeckestr. 47; M. F. Op de Coul, lichtdrukker, Sumatrastr. 36a; A. W. Cramer, Herengracht 14; A. den houdDijkman, Tomatenstr. 49; J. J. Ehrhardt en fam., natuurkundig inge nieur, Fr. v. Eedenlaan 49; J. v. Exel, •erpleegster. Witte Singel 27; J. de Goede, winkeljuffrouw, Garenmarkt 44; S. de Graaf en fam., drogist, Plantsoen 111; J. Guleij, electr. technicus, Rapen burg 84; J. Hoekstra, serg.-maj. KM, Noordeinde 2a; L. C. van der Hoeven en fam., radio-techpicus, Boshuizerkade 70; J. de Jong—Hogewoning, Timor- straat 8; M. M. Holverda, Lammens.weg 151; C. J. M. P. van Hoorn, Rapenburg 93; F. J. Schoonlingen—Ipenburg, Zee manlaan 43; R. E. MetselaarKreb en fam., H Morsweg 54; H. H. TioKwee, Paviljoênshof 18; S. de Leeuw, accoun tant, B. Ballotstr. 28; J. A. M. Meeu- wisse, religieuse, Zoeterw.singel 33-34; J. van der Meij en fam., onderhouds monteur, Sn. Hurgronjestr. 19; R. M. HaverkampMüller en fam., Potgieter laan 20a; J Nieuwenhuysen, elec. las ser, N. Beetsstr. 23; A. A. Biankenstein Óffenberg, pianolerares, H. Rijndijk 47; F. H. Perel, directie-assistent, Me dusastraat 29a; C. W. H. Priemus en fam., machinesteller, Appelstr. 4; D. v. Pijlen, kantoorbediende. Vestestr. 118; E E. Roukema, Vreewijkstr. 6; F. H. Sachs, onderwijzer, Wasstr. 38; W. A. Schneider, serg. kok KM, Levendaal 166c; Th. H. G. Schut, spoorweg empl. Haarl.str. 200a; A M. van AarsenSin- gerling, Doelensteeg 15; W. F. Snieder, Lammens.weg 72; M. I. Tóth, Falck- straat 2; G. P. van der Vaart, rietmeu belmaker, Rembrandtstr. 22a; K. F. Vaas en fam., visserij-bioloog, Cobetstr. 28; J. R Veekman en fam., militair, Duin hof 51; P.-Verbooij, elec. lasser, W. de Zwijgerlaan 25a; A. BurgeringVan Vugt, Duinhof 55; R. S. Wafelman en fam., confectionnair, Jan v. Houtkade 18; J. G. H. Wisse, Boerhaavelaan 7; A. H Wijnands en fam., ziekenverpleger KM, Duinhof 54P, Zwanenburg, leid- sier kindertehuis, Hogewoerd 57, Vertrokken in de week van 27 Juli tot i met 1 Augustus. H. Adams, M. Moonsstr. 90, Rotterdam, R. Manzstr. 130; J. Bakker. Maredijk 161, Dordrecht, Singel 104a; M. J. van Berkel, Drucker- straat 34, 's Gravenhage, J. v. Goyen- kade 41; D. W. C. OortmanBeumer en fam., Bilderdijkstr. 12, Haarlem, Bartel- jorisstraat 43; L. J. E. D. B. Beyers, Breestr. 51a, Zuid Afrika; M. Bleuzé, Apoth.dijk 27, Egmond a. Zee, Kolonie huis, Kerkdijk; B. C. G. Bleijs en fam., W. de Zwijgerlaan 141, Amsterdam, PI. Muidergracht 23; D Bos, Rembrandt - straat 27, 's Gravenhage, Ln. v. Meer- dervoort 104; G. J. Breedveld en fam., Zaanstr. 15, Venlo, Burg. Petersstr. 17; J. P. Broekhof, Pasteurstr. 14a, Katwijk, Drieplassenweg 17P. Clausing, J. v. Goyenkade 12. Amsterdam, Churchill- laan 292; A. Damen en fam., Caecilia- straat 57a, Rotterdam, Caracasstraat 4b; I. G. Deenen, Noordeinde 50, Eijgelsho- ven, St. Jansstr. 6; G. van Deuren, St. Aagtenstr. 16a, Alphen a. d. Rijn, To renstraat 16; J. C. van Evert en fam., Appelstr. 8, Zuid Afrika; A. van Geen huizen, Atjehstr 9. Steenwijkerwold, Kallenkote IV 57a; H. Gel ton, W. Pyr- montstraat 35a, Rotterdam, Oranje Boomstraat 78a; J. N. Govaart, Plant soen 79, Geleen, Agnes Printhagenstr. 23; W. van der Graaff en fam., Lorentz- kade 52. Warmond, Julianastr. 13; N. G. H. Vroomv. Heeringen, Haven 1, Zuid Afrika; W. LinssenHendriks. R. en Schiekade 60, Venlo, Maasbresestr. 68; H J. Heijnen, W. Rozenstr. 26, Eind- heven, Kempenschebaan 49; I. N. G. Hocke, Rapenb. 113, Haarlem, Crayenes- terlaan 23; A. van der Hoeven, Marien- poelstraat 41, Rotterdam, Hof laan 104; G Hoogenboom, J. v. Goyenkade 6, 's Gravenhage, Frankenstr. 17; A. H. Hoogendijk, Rapenburg 110. Heemstede, M. Hobbemastr. 38; T. J. Th. Hoorweg, Steenschuur 7a, Oostburg, Oude Haven 56; I. E. van Huiten, W. Singel 53, Bus- sum, Gr. Wichmanlaan 43; A. lestra en fam., Vreewijkstr. 23, Suriname; A. A. Jetzes, Vondellaan 40, Groningen, Pioen straat 113; G. de Jong, M. Moonsstraat 40a, Oegstgeest, De Kempenaerstr. 31; J. Jonker, Rembrandtstr. 27. 's Graven hage, L. v. Meerdervoort 104; M. A. C. van Kempen, Tulpenstr. 13, Breda, See- ligsingel 6; C. P. P. Kersten, Rapenburg 119, 's Gravenhage, v. Stolkweg 1; F. P. Kluivers en fam., Bloemistenlaan 47, Verenigde Staten van Noord Amerika; H Koekkoek, echtgen. van Schoon en fam., Levendaal 141. Zutphen, v. Kol- straat 16; J. C. de Kok, Varkenmarkt 7, Amsterdam, Prinsengracht 383; A. Kre- mer, Rijnkade 8, Meppel, Ezingerweg 46; J. AnzinkKwestroo, De Genestet- straat 67a, Enschede, Tollensstr. 25; A. C. van Laar, Kortenaerstr. 91, Hazers- woude, Zonneveldstr. 18; A. H. Lely, Rapenburg 4, 's Gravenhage, Sweelinck- straat 8; D. J. Maré, Joubertstraat -0a, Haarlem, Lijsterstr, 68; S. A. Martherus, De Sitterlaan 54a, Rijswijk ZH., v. Vre- denburchweg 4a; J. H. G. Meesters, Mezenstr. 5, Verenigde Staten v. Noord Amerika; A. Mittelmeijer en fam., Hart manstraat 2, Canada; Wed. J. van Ark Nieuwenhuizen, Pr. Frederikstr. 3, Rot terdam, Van Meursstr. 42; Jonkh. H. M. van Nispen tot Sevenaer, Rapenburg 52a, Wassenaar, Prinsenweg 28; J. W. Olijerhoek, Herengracht 108, Leidschen- dam, Venestr. 134; H. Rademacher, O. Singel 188a, 's Gravenhage, Wagenaar- weg 11; R. Ranselaar, Trompstraat 63, Groot Brittannië; C. R. H. van Roijen, Goyenkade 38, 's Gravenhage, Vi- vienstraat 25; P. P, S. van Rijn, Am- bonstraat 26, Australië; H. J. C. van Scherpenberg, Rapenburg 4, Nijmegen, Rembrandtstr. 75; R. A. Schimmel, W. Singel 106, 's Gravenhage, Stalpertstr. 9; S. M. C. DorrestijnSeesink, A. P§u- lownastraat 50, Arnhem, Parkstraat 53; W. Slobbe, Hooigracht 11-29, Noord- wijk, Wilhelminastr. 15; F. Staffeleu, Doelengracht 15. Ede Gld.. Lunteren, Dorpsstr. 69; N. R. J. Stortenbeker, Ra penburg 54, Voorburg, Ln v. N. Oost einde 287; H. J. Tegelaar, Kersenstr. 25, Den Helder, a. b. Hr. Ms. Hertog Hendrik; R. W. A. Thurkow, Haagweg 22, Surinam'e; A. Trapman, Veilingkade 45, Steenwijkerwold, Kallenkote IV 57a; A J. van Trigt, Kaarsenm.str. 7. Am sterdam, Nw Keizersgracht 120; A. van der Valk, Franchimontlaan 11, Amster dam, Herengracht 35; M. T. Veenstra, Rapenburg 84, 's Gravenhage, v. Zaeck- straat 43; G. Vermeer, W. Singel 96, 's Gravenhage, Ockenburgstr. 96 Lsd. W. A. Verplancke, Oosterkerkstraat 12, Voorschoten. Bijdorpstr 40; H. C. M. de Vilder, Boerh.laan 21, Grave, Bos- sehebaan 15; F. U. de Vink, Brêestraat 121a, Amsterdam, Adolf v. Nassaustraat 19II; A. C. PetDe Vogel, Levendaal 91, 's Gravenhage, Lulofstr. 57; L. de Vries, Hogewoerd 97a, 's Gravenhage, Koningsplein 30a; N. J. de Vries, Hoogl. Kerkgracht 14, Haarlem, Wagenweg 104; W. de Waardt, Nwe Rijn 40, Domburg, E 68b; G. C. Waterdrinker, Vreewijk straat 23, Utrecht, Twijnstr. 40bis; T. v. Weperen, Steenstr. 25, Amsterdam, Leidsekruisstr. 31II voor; Wed. H. van GelderenWeykman, Vrouwenk.str. 22, Roermond, Zwartbroekstr. 11; M. Wilde- boer, Hogewoerd, Eindhoven, Jac. Cats- laan 11; J. S. Wojcik, Fagelstr. 31, Oegstgeest, Nassaulaan 11c; H. G. van Woudenberg, Rijnsb.weg 10, Haarlem mermeer, E. Previnairweg 1. Burgerlijke Stand Geboren: Hubertus Cornelis Al- phonsus, z. van C. J. M. Montanus en. S. A. M. van Buuren; Maria Jan netje, d. van A. de Water en A. G. M. Jansen; Pieter Joseph, z. van J. J. van de Laar en A. S. Poelman; Petronella Calharina Maria, d. van M. F. M. van Re-nundt en G. J. Verflage; Alida, d. van C. J. van Wieringen en W. Uit hol; Maria Gerarda, d. van C. G. Borst en J. C. van Beek. Catharina Johanna, d. van J. Verhoef en J. Plokker; Johanna Helena Maria, d. van A. A. Verkleij en T. G. M. Jas pers; Cornelia, d. van L. van der Bent en A. Messemaker; Adriana Cornelia Francisca, d. van F. M. Voogt en C. A. F. Baaten; Jacobus Hendrikus Herman, z. van J. H. Keltjens en G. K. F. Bogers; Hendrina Wilhelmina Jansje, d. van A. v. d. Bogaard en N. A Verhoeff; Teunis, z. van A. Zwanenburg en K. Ouwehand; Ge rarda Marlène Regina, d. van G. Hogenkamp en C. Overbeek. Gehuwd: H. Broomans en A. Hek man; R. T. Fransz en E. J. O. Poll- mann; J. Sieders en B. Terburg; J, W. Hartmann en M. J. van den Brink S. W. de Water en H. G. Keereweer. Overleden: M. E. van der Roest huisvrouw 66 jaar; A. B. E. de Ruy- ter vrouw 80 jaar. BENOEMINGEN AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de vergelijkende rechtsgeschiedenis der oudheid, dr. M. David, thans bui tengewoon hoogleraar- Bovendien is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in het Turks, prof. dr. K. E. O. Jahn, thans wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse aan de Rijksuniversiteiten te Leiden en Utrecht. Aan prof. Jahn is ook op dracht verleend om aan de Rijksuni versiteit te Leiden onderwijs te ge ven in het Nieuw-Perzisch.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2