S)e CeidseSoti/^a/nt HONGER DUITSERS PROTESTEREN MET STAKINGEN TEGEN BLOKKADE Premier Mossadeq krijgt de gewenste stemuitslag Gevangenen uitwisseling op Korea Prinses Irene is morgen jarig Negentien jaar onschuldig in cel Rode economie bleek 'n mislukking DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12957 i is een scherp zwaard j Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJERE LOONVORMING I r\E verklaring, welke de Centrale U Werkgeversbonden goed een week geleden hebben uitgegeven over een vrijere loonvorming hebben tot nu toe in het openbaar minder reac tie veroorzaakt dan men zou hebben kunnen verwachten. Men mag hieruit o.i. wel afleiden, dat deze materie eerst ter dege dient te worden bestudeerd, voordat men gereed zal zijn deze zaak aan de groene tafel te gaan bespreken. Wel is er gelijktijdig met deze verklaring reeds door de Werkge versbonden aangegeven, welke in stantie bij een eventueel vrijere loon vorming zal dienen te worden inge schakeld. De naam van de S.E.R. is daarbij reeds genoemd en er wordt duidelijk gezegd, dat de uitwerking van deze vrijere loonvorming aan het gezamenlijk overleg dus van werk nemers- en van werkgeversorganisa ties beide zal moeten worden worden overgelaten. Dat betekent dus allerminst, zoals de Raad van Vakcentralen meende, dat overleg hierbij uit het oog is verloren. De Raad van Vakcentralen had gewild blijkens de publicaties der Vak bonden, welke onmiddellijk op de verklaring der Werkgeversbonden is gevolgd dat er van te voren over leg had moeten worden gepleegd. De ze eis is echter o.i. niet vol te hou den. De Werkgeversbonden hebben in-het verleden wel meer verklarin gen uitgegeven, die niet anders wa ren dan het uiteenzetten van een werkgeversstandpunt. Meer niet. Waarom zou men dit standpunt niet wereldkundig mogen maken? Het is een methode om een zaak aan te snijden. Het bekend maken van dit standpunt alleen betekent allerminst, dat er daarna niet meer te praten zou vallen, veeleer, dat men wenst te praten, dat men deze zaak, waar over men zelf aldus denkt, zoals in de verklaring wordt gezegd, ter -tafel wenst te brengen. Dat nu is door de Werkgeversbon den naar onze smaak geschied. Na tuurlijk hebben de Werknemersbon den zich gehaast deze verklaring door een andere verklaring van hun zijde te laten volgen. Dat is evenzeer hun goed recht. Dit zijn intussen bo vendien maar voorlopige reacties, die niet die waarde hebben als verkla ringen, welke aan de hand van stuk. ken en besprekingen n<a rijp beraad wprden gegeven. Dat bevestigt dan ook onze zo even weergegeven me ning, dat zulke verklaringen het over leg allerminst behoeven te schaden ook als «r over deze voorlopige ver klaringen zelf geen enkel overleg van te voren is gepleegd. Merkwaardig zijn intussen de ver klaringen, die naar aanleiding van deze eis van vrijere loonvorming zijn gegeven in één opzicht wel. De onmiddellijke reacties van K.A. B. en C.N.V., hoewel daar wel eni ge critiek in doorklonk in die van de K.A.B. meer dan in die van haar protestantse broeders zijn immers o.i. niet geheel in overeenstemming met de verklaring der drie centrale arbeidersvakverenigingenp welke daarna werd uitgegeven en waarin werd betreurd, dat de werkgevers niet eerst overleg hadden gepleegd met de Stichting van de Arbeid, terwijl in deze verklaring voorts werd gezegd, dat het zich losmaken van de huidige vorm van loonpolitiek in strijd was met het advies van de S.E.R. Het is onze bedoeling op de verkla ringen van de voorzitters van- K.A.B. en C.N.V. inzover het de inhoud be treft nog in een vervolgartikel terug te komen. Voor zover het de procedurekwes tie betreft, waarover wij het in dit eerste artikel nog maar hebben, lijkt het ons wat tegenstrijdig eerst los van elkaar te verklaren tenminste voorzover het de katholieke en pro testante arbeidersbonden betreft dat er in grote trekken een belang rijke meerderheid aanwezig is voor een vrijere loonvorming om daarna met een gezamenlijke verklaring te komen, waarin wordt gezegd: jullie hadden die verklaring nog niet moe ten uitgeven, maar eerst eens met ons daarover moeten praten. Wij zouden echter een nurks zijn, als wij hierover de bonden verder zouden lastig vallen. Het is duidelijk, dat men direct na de verklaring der werkgevers van arbeiderszijde óók met een verklaring wenste te ko men. Wilde men dit onmiddellijk doen en men deed het zo onmid dellijk, dat beide nog dezelfde dag in de bladen konden worden afgedrukt dan kon de Raad van Vakcentralen geen overleg meer plegen over een gezamenlijke verklaring, welke wel later kon worden gegeven. Over de procedure zullen we ons dan ook maar niet druk maken. Het gaat er om, hoe de besprekingen, die hierna zullen moeten volgen, de standpunten zullen bepalen. En daarover dat is dus over de inhoud van deze verklaringen zul len wij het in een volgend artikel hebben. In beslaggenomen pakketten weer uitgedeeld Zogenaamd onder deW.Berlijnse werklozen In de Oost-Duitse industriegebieden grijpen de stakingen weer om zich heen, maar 225.000 man Oost-Duitse politie houdt de hongerige Oost-Duit sers terug van de gratis levensmiddelen in West-Berlijn. De arbeiders, die Zondag door gummistokken en geweerkolven verhin derd werden naar West-Berlijn te sporen, uitten hun verbittering door gisteren in sit-dwon-staking te gaan in de grote fabrieken, waar benzine, rubber, staal en chemische artikelen voor de Sovjet-oorlogs-economie ver vaardigd worden. In een vertrouwelijk geallieerd resumé over de ongeregeldheden van gisteren wordt geschat, dat 50.000 Oost-Duitsers gedemonstreerd hebben tegen de communistische blokkade van het Amerikaanse hulpprogramma. Op zijn minst zijn 600 arrestaties verricht. Vele mannen en vrouwen werden bij de politiecharges geslagen. HET GORDIJN IS DICHT. In West-Berlijn duurt de voedsel- uitreiking voort. 150.000 Oost-Berlij- ners werden gisteren geholpen, maar slechts 5.000 inwoners van de Ooste lijke zóne zijn er in geslaagd om door het communistische cordon rond de stad te dringen. In acht dagen zijn nu 1.350.000 palkketten uitgereikt. De radio en de pers in Oost-Duits- land zetten haar campagne tegen de Oost-Berlijner en Oost-Duitsers, die voedsel te West-Berlijn gaan halen, voort. Alle bladen vermelden namen, adressen en werkkringen van perso nen, die een pakket zijn gaan halen. "Uit deze lijsten moet blijken, dat het uitsluitend winkeliers, goedgesala- rieerde ambtenaren, of rijke boeren zijn. Bij de Oost-Duitsers wordt er aangedrongen, dergelijke mede burgers te boycotten. Aan de sectorgrens hebben de com munisten gisteren de inbeslaggeno- men Amerikaanse levensmiddelen- pakketten uitgereikt aan verschei-'rode bloedlichaampjes heeft Griekse communisten gevonnist Een Griek, Nicholas Plóumbides, die er van beschuldigd was leider te zijn van de buiten de wet ge stelde communistische partij in Grie kenland, is door een militair tribu naal ter dood veroordeeld. Hij werd verleden jaar November gearresteerd nadat de Griekse vei ligheidspolitie zes jaar achter hem aan gezeten had Hij werd er van beschuldigd de communistische on dergrondse georganiseerd te hebben en een radionetwerk te hebben aan gelegd waarlangs militaire-, poli tieke- en economische inlichtingen achter het ijzeren gordijn gebracht werden. De secretaris-generaal van de communistische partij, Nicholas Za- chariades en negen andere commu nistische leiders, werden bij ver stek eveneens ter dood veroor deeld.- Zij zouden zich achter het ijzeren gordijn bevinden. Twee vróuwen kregen gevangenis straf omdat zij Plóumbides verborgen hadden, de een elf en de andere 17 jaar. dene honderden mensen, die betiteld werden als „West-Berlijnse werklo zen en gepensionneerden." Met de nodige ophef heeft het be stuur van de Sovjet-sector vanavond medegedeeld, dat in totaal 2000 inbe- slaggenomen pakketten in de loop van de dag uitgereikt zijn aan „be hoeftige West-Berlijners". Het officiële Oost-Duitse persbureau A. D. N. heeft Maandag officieel be richten in West-Berlijnse bladen te gengesproken. volgens welke in Karl Marxstadt (Chemitz) betogers staats winkels hebben geplunderd naar aan leiding van het stopzetten van de verkoop van spoorkaartjes naar Berlijn. KarcL Stepinac's gezondheid De chirurg dr. Ruziek uit Ohicago, een van de twee Amerikaanse dok ters, die de Zuidslavische kardinaal Stepinac hebben onderzocht, heeft Maandagavond te Chicago meege deeld te geloven, dat de kardinaal nog wel vijftien jaar zou kunnen leven. De kardinaal leed aan plycythemie, waarbij de patient een overvloed aan Voor ontbinding parlement Radio-Teheran heeft bekend ge maakt, dat de bevolking van Tehe ran Maandag bij referendum zich uitgesproken heeft vóór ontbinding van de Kamer (Majlis), zoals door premier Mossadeq was verzocht. Naar schatting zouden meer dan 100.000 personen aan het referendum hebben deelgenomen. Hiervan zou den slechts 67 tegen Kamerontbin ding gestemd hebben. Mossadeq was in feite reeds dicta tor. Toen de Majlis zijn wetten, die de bevoegdheden van de Sjah (nog verder) aan banden moesten leggen, min of meer saboteerde, namen de leden van het Nationale Front (die achter de presmier stonden) en bloc ontslag. Het vereiste quorum ont brak toen en zo was de weg voor Mossadeq vrij om zijn wetten bij de creet door te voeren. Door dit referendum heeft de pre mier zijn positie als dictator althans een schijn van wettigheid gegeven. Maar hij zorgde er wel voor, dat zijn tegenstanders weinig kans kregen, hem dwars te zitten. In de eerste plaats was de stemming (die giste ren alleen in Teheran en voorsteden werd gehouden, maar later ook tot Maaltijd staat klaar De eerste trein met niet-Koreaan- se krijgsgevangenen is Maandag avond te Kaesong, de plaats van waaruit zij zullen worden uitgewis seld, aangekomen, aldus het commu- STREEFBEDRAG NAT. RAMPEN FONDS OVERSCHREDEN. Tot nu toe is in het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 126.9 millioen gulden gestort. Hiermede is het streefbedrag van 125 millioen gulden riiim overschreden. Met dankbaarheid zullen eventueel nog te ontvangen giften en bedragen worden geaccepteerd. Constellation landde in zee Een Constellation van de Air France heeft een noodlanding in zee moeten maken aan de Zuidkust van Turkije. Aan de koelbloedigheid vau de piloot is het te danken dat van 38 van de 42 inzittenden het leven is gered. Gisterochtend vroeg had de piloot, omdat zijn beide bakfooordmotoren waren uitgevallen, een noodsignaal gezonden, waarin hij zei vermoedelijk te zullen neerstorten in zee dicht bij het Turkse eiland Castel Rosso. Hij slaagde er echter in zijn vlieg tuig tot vlak bij de Turkse kust te loodsen. Toen had hij al zoveel hoog te verloren ,dat hij toch in zee moest dalen. De snelheid van het vliegtuig was nog juist groot genoeg om het door het water tot aan het strand te brengen. Vier passagiers zijn om het leven gekomen en drie gewond. Alle acht leden van de bemanning zijn onge deerd gebleven. De meeste passagiers waren afkomstig uit Perzië en de Li banon. Het toestel had Teheran tot bestemming. de rest van het land zal worden uit gebreid) niet geheim. En om elk ri sico uit te sluiten kwamen er apar te stemlokalen voor de vóór- en te genstanders. Zij, die de Maj.lis' ontbonden wen sten te zien, moesten hun stem op het Sepah-plein en het Rahahan- plein uitbrengen. Mossadeq's tegen standers, die het referendum „een greep naar det dictatuur" noemden, werden naar het Baharestan-plein tegenover het parlementsgebouw en het Mohammadieh-plein verwe zen. Boven de straten, die naar deze stemhokjes voerden, waren span doeken aangebracht met de tekst: „Zij die hier stemmen zijn ver raders en agenten van de Britten." Iedere stemmer moest op zijn naam leeftijd, adres en het nummer van zijn identiteitsbewijs op zijn stem briefje schrijven. Het gevolg van dit alles was, dat de stemlokalen voor de vóórstanders druk bezet waren en de hokjes van de tegenstemmer leeg. In de nabijheid van de laatste gebouwen bevonden zich slechts politie, militaire bewa king en controleurs. Belangrijke incidenten zijn niet gemeld. Wel zijn er betogingen geweest van de communisten, die Onder het schreeuwen van vredesleuzen door de straten trokken. De Toedeh-partij (communisten) was in deze kwestie bondgenoot van Mossadeq. Op enke le punten kwam het h" a singen met de politie. H. K. H. Prinses Irene, die morgen haar veertiende verjaardag viert. Foto Paul Huf. Inkeer op het sterfbed nistische persbureau „Nieuw China". Speciale maaltijden zijn reeds klaar gemaakt om de krijgsgevangenen feestelijk te onthalen, zodra zij zijn vrijgelaten, en een vracht van meer dan 2 ton aan brieven ligt op hen te wachten. Generaal-majoor Sven Grafstrom, leider van de Zweedse delegatie bij de neutrale commissie van toezicht der V.N. heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat de commissie 8 Augus tus heeft uitgekozen als voorlopige datum voor het uitsturen van inspec- tiegroepen naar Noord- en Zuid- Korea. De communistische leden van de commissie van toezicht hebben hun Zwitserse en Zweedse collega's ver baasd door de uitgebreidheid van hun staf. De Tsjechoslo waakse en Poolse delegaties tellen n.l. samen meer dan 300 leden, terwijl de Zwit serse groep uit 89 en de Zweedse groep uit 78 bestaat. TECHNISCHE BIJSTAND. Het Witte Huis te Washington heeft Maandag verklaard, dat er geen plan nen bestaan om Amerikaanse ge vechtseenheden in Korea als arbeids- eenheden te gebruiken. Eerder was gemeld, dat president Eisenhower een plan had goedge keurd om Amerikaanse troepen te gebruiken voor herstelwerkzaamhe den in Korea. De plaatsvervangende perssecreta ris van het Witte Huis, Snyder, zei- de Maandag, dat de president wenste, dat Amerikaanse strijdkrachten technische bijstand zullen verlenen om het herstel van het door de oor log verwoeste land te versnellen. Prins Bernhard te New York Prins Bernhard is Maandagmiddag te 17.05 uur Nederlandse tijd per vliegtuig in New York aangekomen. De prins zal zoals men weet een be zoek brengen aan zijn dochters, die op het ogenblik met vacantie zijn in Cape Cod, en daarna zal hij naar de Antillen reizen. Woensdag zou hij uit New York naar Curacao vertrekken. De prins had geschenken bij zich voor prin ses Irene, die 5 Augustus jarig is. Een Italiaans hof van appèl heeft opdracht gegeven de 43-jarige oude Italiaanse boer Carlo Corbisiero op vrije voeten te stellen, nadat hij 19 jaar had uitgezeten van een veroor deling tot levenslange gevangenis straf voor een moord die hij niet had begaan.. Negentien jaar geleden durfde geen .enkele inwoner van het dorpje Marzano, waarin Corbisiero woonde, te zijnen gunste getuigen, ofschoon velèn wisten, dat hij de moord op twee handelsreizigers, waarvoor hij was veroordeeld, niet kón hebben begaan. Zij waren allen bevreesd voor sergeant-majoor Armando Ca de, politie-chef van het dorp, die een gezworen vijand van Corbisie ro was. De sergeant-majoor is tijdens de oorlog in Noord-Afrika gesneuveld en drie weken geleden hebben inwo ners van Marzano getuigd, dat zij Corbisiero op de ochtend van 16 Mei 1934 op een punt, ongeveer vijf ki lometer van de plaats, waar de moord werd gepleegd en binnen en kele minuten van het tijdstip, waar op dit geschiedde, hadden gezien. Reeds "in December 1936 bleek, dat Corbisiero onschuldig moest zijn ver oordeeld. Een inwoner van Marza no, Enrico Manzi, legde op zijn sterf bed een volledige bekentenis tegen over een gevangenis-kapelaan af. Hij zei, dat hij en zijn broer Corbi siero van de moord hadden beschul digd, in de hoop daardoor hun eigen straffen te verlichten en ook om ser geant-majoor Calo gunstig te stem men. Sindsdien heeft de kapelaan on ophoudelijk gepoogd een nieuwe be handeling van het proces te verkrij gen. Hij is hierin eerst verleden jaar geslaagd. Corbisiero lijdt thans aan tuber culose. Hij meent, dat hij nog slechts kort te leven heeft. Kort na zijn veroordeling heeft zijn echtgenote echtscheiding aange- Hongaarse regering bekent schuld Radio Boedapest heeft nu openlijk toegegeven, dat de pogingen om Hon garije tot een autarkie te maken vol ledig zijn mislukt. Zelfs wordt er kend, dat de pogingen daartoe scha delijk zijn geweest voor de economie van het land. Men gaat het thans over een an dere boeg gooien om het economische leven te stabiliseren. Men heeft be sloten om de handel met het buiten land, zelfs ook met de kapitalistische landen, sterk te gaan uitbreiden. „Wij hebben geprobeerd", zo werd er gisten gezegd, „de economische autarkie van ons land met alle mid delen te verwezenlijken. Deze pogin gen hebben geleid tot een volledige isolering van onis land onze zware industrie en van het tem po om te industrialiseren schrome lijk overschat. Wij hebben getracht bepaalde goederen in eigen land te vervaardigen, zodat wij die niet lan ger zouden behoeven te importeren, maar wij zagen over het hoofd, dat wij een bij uitstek agrarisch land zijn". Vervolgens werd gezegd: „Wij wil len al deze fouten thans gaan verbe teren. In de toekomst zullen wij uit andere landen al die goederen invoe ren, die wij in eigen land, om welke reden dan ook, niet beter of goedko per kunnen maken. Wij zijn voorne mens om onze handel met de volks democratieën zoveel mogelijk uit te breiden. Maar wij zijn ook bereid om han delsbetrekkingen aan te knopen met andere landen. Wij wensen onze han del ook uit te strekken tot de kapi talistische landen, in wederzijds be- Wij hebben de mogelijkheden van 1 lang en tot wederzijds voordeel". vraagd en verkregen. Doch zijn zoon heeft nimmer opgehouden in de onschuld van zijn vader te geloven. Hij heeft in de afgelopen drie jaar samengewerkt met advocaten, die belangeloos .17 jaar lang alles in het werk hebben gesteld om een nieuw onderzoek in de zaak-Corbisiero te verkrijgen. Toen Corbisiero werd medege deeld, dat zij onschuld eindelijkof ficieel was vastgesteld, barstte hij in snikken uit. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot J Woensdagavond opgemaakt te 1 10 uur). KOEL WEER. Veel bewolking met in hoofd zaak in het Noorden van het land tijdelijk enige lichte regen of motregen, maar later kans op j kleine opklaringen. Matige tot 3 krachtige wind tussen Zuid-West 3 en West. Koel. j 5 Aug.: zon op 5.07 en onder 20.24, maan op 0.14 en onder 18.11 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI geheel bew. 29 C. OSLO onbewolkt 20 KOPENHAGEN onbewolkt 21 AMSTERDAM licht bew. 18 LONDEN zwaar bew. 22 LUXEMBURG mist 19 PARIJS onbewolkt 22 GRENOBLE zwaar bew. 21 NICE half bew. 26 GENèVE onbewolkt 20 ZüRICH mist 20 LOCARNO onbewolkt 24 BERLIJN licht bew. 19 FRANKFORT nevel 21 MüNCHEN nevel 16 WENEN onbewolkt 17 INNSBRUCK geheel bew. 15 ROME regen 29 (Advertentie) Korreltje Goede vormen gebieden het ver blijden van overdrijven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1