Ste CcidaeSoii/fca/nt DE OOSTDUITSERS VECHTEN VOOR HUN VOEDSELPAKKET Ook koerswending in T sjecho-Slowakije Dulles heeft aan Rhee geen gemakkelijke Geen spoorkaartjes voor W.-Berlijn Proefmobilisatie in Nederland Ze konden niet wisselen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12956 Verboden honger te hebben Papen gracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd„ f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Gewapende volkspolitie neemt voedsel af De communistische autoriteiten hebben gisteren Berlijn volkomen van de rest van Oost-Duitsland afgezonderd. Woedende Oost-Duitsers, die niette genstaande de afsluiting en het verbod toch naar West-Berlijn wilden om gratis voedselpakketten in ontvangst te nemen geraakten op vele plaatsen slaags met de volkspolitie. Nadat de vorige week meer dan een millioen Amerikaanse voedselpak ketten waren uitgedeeld aan Oost-Duitsers, werd Zaterdagavond plotseling de verkoop van spoorkaartjes naar West-Berlijn verboden. Het spoorweg ministerie verbood in vijf provinciën met onmiddellijke ingang de verkoop van enkele reizen en Zondagretours. WOEDENDE MENIGTE OP DE STATIONS. Het ministerie motiveerde zijn on bekende maatregel met deze verkla ring: „De Amerikanpn en de West- duitse oorlogsmakers hebben het voornemen in Berlijn provocaties te organiseren tegen de arbeiders en boeren van de Duitse democratische republiek". Alle passagiers van treinen uit Oost-Duitsland werden gedwongen uit te stappen, waarna hun papieren grondig werden nagezien. Vele duizenden Oostduitsers de monstreerden woedend op de sta tions van Potsdam, Oranienburg en Staaken, respectievelijk ten Zuid westen, ten Noorden en ten Westen van Berlijn. Slechts enkele honder den slaagden er in West-Berlijn te bereiken, waar zij hun ervaringen verhaalden. Zij deelden mede, dat Zaterdagavond vele Oostduitsers in veraf gelegen steden treinplaatsen namen voor West-Berlijn, om daar levensmiddelen te halen. Zij hadden de plaatsen genomen, voordat de directie der Oostduitse spoorwegen had medegedeeld, dat de uitreiking van spoorwegkaartjes voor West- Berlijn was stopgezet. Op de stations bevond zich met ge weren en revolvers bewapende volkspolitie. Arbeiders van grote Oostduitse fa- brieken waren voornemens geweest gezamenlijk naar West-Berlijn te reizen, om daar de gratis ter beschik king gestelde Amerikaanse levens middelen te ontvangen. Ook zij kon den hun doel echter niet bereiken. Westberlijnse gemeente-beambten verklaarden Zondag onder meer: „Dit optreden der Oostduitse autoriteiten is het onwederlegbare bewijs van hun nederlaag". Overigens was de maatregel der communisten wel doeltreffend. Want in plaats van de 250.000 mensen die verwacht werden, kwamen er giste ren slechts 45.000 om hun voedsel pakket. Dat waren mensen die Zaterdag reeds waren gearriveerd en gisteren pas aan de beurt waren. Duizenden hongerenden, die ondanks het verbod te voet, per fiets en langs omwegen toch naar West-Berlijn waren gegaan, werd hun pakket door de politie af genomen. Op de grote uitreikpost in het stad huis Schoeneberg waar Zaterdag nog 25.000 pakketten afgegeven werden, was Zondagmorgen om half negen nog niemand komen opdagen. De communisten zetten zwaar ge wapende infanteriebataljons in om hun hongerblokkade te verscherpen. Volgens ooggetuigen openden de troepen het vuur toen een menigte het gesloten plaatskaartenbureau van het station te Kottbus, in Branden burg bestormde. Kogels vlogen over de hoofden der woedende menigte, zes personen werden gearresteerd. In Jena, Potsdam, Gera en Rathe- now verjoeg de volkspolitie met gummistokken weerbarstige arbei ders, die probeerden in de treinen naar Berlijn te komen. Nadat er een bericht gekomen was dat arbeiders van de Leuna-Werke in Sachsen-Anhalt en bloc op weg waren naar Berlijn langs de grote autowegen, werden troepenpatrouil les uitgezonden om ze tegen te hou den. De communisten hebben bekend gemaakt, dat zij de in beslag geno men pakketten ter beschikking zul len stellen' van de werklozen in West-Berlijn. Twee en veertig Oostduitsers, die door de volkspolitie met gummistok ken waren bewerkt omdat ze pak ketten hadden aangenomen, zijn gis teren naar West-Berlijn. gevlucht. Men taxeert dat de communisten 30.000 voedselpakketten in beslag ge nomen hebben. In Dresden, Halle, Merseburg en Maagdenburg werden voedselrazzia's gehouden. In zes dagen waren 1.200.000 pak ketten uitgereikt, nl. 600.000 aan Oostberlijners en 600.000 aan mensen uit andere gebieden van Oost-Duits land. Het ligt in de bedoeling der Amerikanen de uitdeling van voed selpakketten gedurende negen weken Russisch protest afgewezen De Verenigde Staten hebben Za terdag het Sowjet-Russisch protest tegen het neerschieten van een Russisch pasagiersvliegtuig van de hand gewezen. Maandag jl. werd nl. een Russisch pasagiersvliegtuig met 21 passagiers aan boord bij de Chinees-Koreaanse grens door Amerikaanse toestellen neergeschoten. De Amerikanen zeg gen, dat de Sowjet-Unie de verant woording draagt voor het zenden van het vliegtuig in het Koreaanse gebied, waar vijandelijkheden plaats vonden. Volgens Amerika werd het Russische toestel nl. boven Koreaans grondgebied, op ongeveer 13. kilo meter van de rivier de Jaloe door de Amerikaanse toestellen aange vallen. In de Sowjet-Rusische nota aan Amerika werd gezegd, dat Ameri kaanse jachtvliegtuigen de Chinese republiek waren binnengevlogen. Failliet der collectieve boerderijen President Zapotocky van Tsjecho- Slowakije heeft in een te Kladno, ten Westen van Praag, gehouden rede verklaard: „Wie de collectieve boerderijen wenst te verlaten, kan gaan. Maar hij komt zeker weer op zijn boerderij terug, waar hij het veel beter heeft" Het is nog niet duidelijk, of deze passage de aankondiging betekende van een nieuwe agrarische politiek in. Tsjecho-Slowakije, te vergelijken met die, welke in Hongarije de vo rige maand werd aangekondigd. De president sprak ter gelegenheid van de voltooiing van een grote stuw dam in Klivaca bij Kladno. Zapotocky verklaarde: „De boeren lopen weg van de collectieve boer derijen, maar wij zullen ze niet te genhouden, Wie de collectieve boer derijen wil verlaten kan gaan. „Het werk op de collectieve boer derijen .vordt zeer slecht gedaan", aldus de president. ,Wij weten, dat de collectieven die met dwang of op bevel zijn georganiseerd, slechts zullen vegeteren Wij zullen de pro blemen der landbouwcollectieven herzien". Hij gaf toe dat de voedselsituatie zeer moeilijk was. „Wij hebben bij de opbouw van liet socialisme fouten gemaakt en moeten daar thans voor boeten. Wij hebben meer vlees en andere voedingsmiddelen nodig. Wij zijn er nog niet in geslaagd alles te produceren wat nodig zou zijn voor een bevredigende voediing van de bevolking". Er was onvoldoende suiker in het land, maar hoe kunnen wij de sui kerproductie verbeteren als dozijnen hectaren suikerbietenvelden onbe werkt blijven? De Tsjechische minister van Land bouw, Josef Nepomucky, heeft via radio-Praag gisteren een beroep ge daan op alle industriële Ondernemin gen, „om haar arbeiders onmiddel lijk Zaterdags, Zaterdagnachts en Zondags naar het land te zenden om te helpen. De uitzonderlijk rijke oogst van dit jaar binnen te bren gen en te dorsen. De ondernemin gen moeten voertuigen voor het transport van de arbeiders naar de landerijen ten: beschikking stellen. De minister wees er op, dat het nood zakelijk was de oogst te redden." De minister verklaarde, dat er niet genoeg landarbeiders waren. Op vele plaatsen is het g- aar gemaaid, doch ligt blootgesteld aan regen op de ver laten velden. Alle mogelijke soorten graan zijn helaas tegelijk rijp ge wórden en het weei is ongunstig. De minister drong voorts aan op een goe de Organisatie van deze hulp der in dustrie aan ie landbouw. Kasjani tegen Mossadeq Kasjani de leider van de Perzische oppositie, heeft de Perzen opgeroepen om Mossadeq te trotseren door niet deel te nemen aan de volksstemming die de premier voor vandaag heeft uitgeschreven. De volksstemming moet beslissen over de vraag of de regering van Mossadeq nog het ver trouwen van het volk geniet. Kasjani is een van de godsdienstige leiders van de vijftien millioen Mo hammedanen die Perzië heeft. Hij is van mening dat de volksstemming in strijd is met de grondwet. De stem mers moeten namelijk op hun stem briefje hun naam, adres en nummer van het persoonsbewijs vermelden. Kasjani, die zeer veel aanhang heeft, noemde het deelnemen aan de stemming een door de godsdienst ver boden daad. Zijn uitspraak bezit het volle gewicht van het Mohammedaan se kerkelijke gezag. Voor het huis van de leider zijn Zaterdagavond straatgevechten gele verd waarbij vele mensen zijn ge wond, van wie er later een is over leden. Het huis van Kasjani wordt nu bewaakt. In diplomatieke kringen te Bagdad is Zondag vernomen, dat Mossadeq heeft besloten Maandag alleen in het gebied van Teheran het referendum te houden. Hij zou dit hebben be paald met het oog op de mogelijk heid van een boycot en betogingen door de. oppositie. De huidige voorzitter van het Per zische parlement, dr. Moazami, is Zondag afgetreden als voorzitter en lid van de volksvertegenwoordiging. Moazami is een aanhanger van Mos sadeq. Thans zitten alleen nog maar leden van de oppositie in het parle ment. Pieck is weer thuis Wilhelm Pieck, de 77-jarige presi dent van de Dostduitse volksrepu bliek, is Zaterdag, na een verblijf van drie maanden in Moskou, weer te Berlijn teruggekeerd. In April was hij naar Rusland gegaan om te her stellen van een ziekte. Waaraan Pieck leed is nimmer bekend ge maakt. Zijn terukomst was geheim gehou den tot een uur voor het tijdstip, waarop zijn speciale trein het station te Berlijn binnenstoomde. Zulks kon echter niet verhinderen, dat vele hoge partij- en regeringsfunctionarissen, alsmede enige duizenden partijleden zich buiten het station verzameld hadden, die Pieck bij zijn aankomst moesten toejuichen. Hun gejuich klonk echter niet erg van harte ondanks de inspanning van de partij bestuurders, die het applaus „leid den", klonk het maar zwak en wei nig overtuigend. Het meest spontane van de gehele aankomst was nog wel de wijze, waarop Pieck, na een korte wel- Communistische krijgsgevangenen op weg naar huis Nog een lange tocht ligt er voor deze Communistische krijgsgevangenen in het verschiet, maar zij zijn tenminste op weg. Van verschillende krijgsgevangenkampen der V.N. strijdkrachten zijn zij naar het centrale punt, de haven van Inchon gebracht, zij zullen worden klaar gemaakt voor de tocht van Panmoendjon, waar zij tegen V.N. krijgsgevangenen zullen worden uitgewisseld. Deze grote actie heeft de naam gekregen van „Operation Big Switch". Communistische krijgsgevangenen komen aan wal te Inchon. Via de radio werd Maandagmorgen voor de eerste maal de oproep be kend gemaakt van de Generale Staf betreffende de proefmobilisatie (oefening Drietand). Tegelijkertijd werden op verschillende plaatsen desbetreffende aankondigingen aangeplakt. Voorbijgangers lezen de op roeping, welke is aangeplakt aan het stadhuis te Amsterdam. komstrede van Ulbricht, deze om helsde en op beide wangen kuste. Grotewohl, die ook een welkomst- speech hield moest het echter zonder zoenpartij stellen, evenals de Russi sche hoge commissaris Semeonof, die met een nogal boos gezicht op het platform stond. De „vliegende schotels" Het Amerikaanse ministerie^ van landsverdediging heeft in een rap port over onderzoekingen, ingesteld naar drie duizend binnengekomen meldingen over z.g. „vliegende scho tels", verklaard, dat er „niets is, dat er op wijst, dat deze verschijnselen verband kunnen houden met andere planeten of met (geheime) wapens, al dan niet tegen de Verenigde Sta ten gericht". Voor veertien procent der binnen gekomen meldingen kon geen verkla ring worden gegeven, doch ook hier voor geldt de in de vorige alinea ver melde conclusie van het rapport. Troepen helpen bij de wederopbouw Amerika zal met zijn bondgenoten volledig overleg over de toekomst van Korea plegen. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, aan het begin van misschien de moeilijkste diplomatieke missie uit zijn carrière: het voeren van bespre kingen met Zuid-Korea's president, de koppige Syngman Rhee, met als voor naamste onderwerp: het sluiten van een veiligheidsverdrag tussen de V.S. en Zuid-Korea als een middel om dit laatste land tegen een nieuwe com munistische overval te beveiligen. Dinsdag zal Dulles in Seoel arrive ren. Het zal hem niet gemakkelijk val len met Rhee tot een accoord te ko men. Want volgens een gezagheb bende Zuidkoreaanse bron is de eni ge formule, die Rhee over de een wording van Korea zal aanvaarden, zijn eigen voorstel om in Noord-Ko- rea verkiezingen te houden voor 100 Toen de Noordelijken vorige week met de officieren der V.N. wilden afrekenen voor de leve ring van een aantal kaarten van de bufferzone, bleek dat de ver bondenen geen geld terug had den. De rekening bedroeg 1.362 dollar en de Noordelijken had den niet anders dan biljetten van 50 dollar. Het wisselgeld 38 dollar werd Zaterdag aan de Noordelijken overhandigd door majoor Denham, die er spéciaal een reis naar Seoel voor had moeten maken. Een fooi van 38 dollar was per geweest. zetels in het Zuidkoreaanse parle ment. Zaterdag heeft* Dulles tijdens een bijeenkomst van de diplomaten der landen, die bij de Koreaanse oorlog zijn betrokken, onthuld, dat Eisen hower een plan heeft goedgekeurd om de Amerikaanse troepen op Ko rea in te schakelen bij de wederop bouw van het land. Ook het Nederlandse detachement zal voorlopig in Korea blijven. Luit.- kol. C. Knuist heeft het commando over het Ned. detachement overge nomen van luit.-kol. C. M. Schilper- oord, die naar ons land terugkeert. Grotonderzoek met hindernissen Franse onderzoekers waren van plan om dezer dagen opnieuw te po gen de 600 meter diepe grot bij Pierre-Saint-Martin in de Pyre neeën te -v -kennen. Zoals bekend, is bij een vorige expeditie in 1952 de onderzoeker Marcel Loubens om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot werd toen in de grot be graven. Het doel van de expeditie is het nagaan van loop van een onder aardse rivier, die men hoopt te kun nen gebruiken voor het opwekken van electrisriie stroom. Bij de ingang van de grot hebben Zaterdag echter Spaanse schild wachten pest gevat om te verhinde ren, dat de Franse onderzoekers hun plan om de grot te verkennen zullen uitvoeren. Volgens de Spanjaarden bevindt de ingang van de grot zich op Spaans rechtsgebied. De Franse onderzoe kers gaven toe, dat de ingang van de grot zich aan de andere zijde van de grenssteen bevindt, maar de steen zou niet op zijn plaats staan. De wachtposten deelden mede, dat de Franse onderzoekers de grot mo gen binnentreden, indien de Franse regering erkent, dat de ingang op Spaans gebied ligt. Benoeming Bisdom Haarlem Vanwege de benoeming van de weleerw. heer H. C. de Graaf tot le- ger-aalmoezenier, heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Middelburg, de weleerw. heer J. M. v. d. Does. Tot kapelaan 't Kalf (Zaandam) de weleerw. heer J. C. Koopman (neom.). HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot X Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 1 uur). t IETS WARMER. Aanvankelijk weinig, later X voornamelijk in het Noorden en Westen van het land toenemen- de bewolking. Droog weer. 2 Zwakke tot matige wind krim- 2 pend van Noord-West naar Zuid- X West. Koude nacht, iets hogere t temperaturen overdag. 4 Aug: zon op 5.06 en onder 20.25; maan op en onder 17,14 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 18 C. HELSINKI zwaar bew. 18 KOPENHAGEN licht bew. 18 AMSTERDAM zwaar bew. 19 EDINBURGH zwaar bew. 19 LONDEN licht bew. 21 LUXEMBURG onbewolkt 18 PARIJS zwaar bew. 21 NICE zwaar bew. 26 GENEVE geheel bew. 25 LOCARNO zwaar bew. 25 BERLIJN zwaar bew. 19 FRANKFORT zwaar bew. 21 WENEN regen 21 ROME licht bew. 31 Iets warmer weer Terwijl het Zondag in ons land op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer was had het weer in verschillende andere Europese lan den een minder fraai karakter. In Zweden veroorzaakte een oud de- pressiegebied onweersbuien. Ook in Duitsland en het Alpengebied was het buiïg weer, terwijl in Midden- Frankrijk een oud front regen ver oorzaakte. In Engeland daarentegen vertoonde het weer een verbetering, onder invloed van een hogedrukge- bied, dat zich boven de Britse eilan den ontwikkelde. Dit hogedrukgebied breidt zich nu over ons land uit, maar wordt in het Noord-Westen aangetast door een actieve Oceaan depressie. Het ziet er echter naar uit, dat deze depressie morgen nog geen invloed op het weer in ons land zal uitoefenen, zodat overwegend droog weer verwacht kan worden met iets hogere temperaturen. Korreltje mens is een kleine wereld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1