De Sleutelstad werd kampioen en promoveerde naar le klasse Nederlandse ploeg samengesteld voor wereldkampioenschappen Melbourne bereidt zich voor op Olympische Spelen 1956 De Tour-ploeg in Apeldoorn Tropenliefde VRIJDAG 31 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT £ERSTE BLAD PAGINA 3 WATERPOLO Overwinning op D.V.Z. I 5-1 Na 20 jaar heeft Leiden weer een le klasser. De Sleutelstad werd na een meer dan spannende kamp kampioen van de afdeling: en won voor Leiden het le klasse kampioenschap. Donderdagavond was het in de zwem inrichting „De Zijl" feest, wel niet di rect, want de kampioen de Zijl (dames) verloor door slecht spel van de DES (dames) met 02, maar na een kleine afwisseling, hier werd nog gespeeld de ontmoeting de SleutelstadDVZ (adsp.) werd het voor Leiden reeds een ecla tante 80 overwinning. De clou van de avond was de ont moeting: de Sleutelstad IDVZ I 51. Deze belangrijke kamp bracht een sportieve en enthousiaste wedstrijd en het dient vermeld dat onder leiding van scheidsrechter Moolenaar, ondanks streng toezicht, geen enkele speler het water moest verlaten. Hier "was en bleef sportiviteit op de eerste plaats. Aanvankelijk startte "DVZ in een hoog tempo en door meer geluk dan waterpolokennis verkregen de gasten geen verdiende voorsprong. Even later deed v. Zijl het heel goed en na een mislukte aanval bracht hij met een fraai schot de stand op 10. Goede aanvallen van beide partijen brachten geen doelpunten en ondanks Dool en - v. Berkel alles gaven bleef de stand onveranderd. Toch bleef de Sleutelstad sterker en na fraai spel .wist Bekkering de stand tot 20 op te voeren. Prach tig spel van de thuisclub en in samen werking met vele clubspelers kwam P. Erades vrij en een hard schot bracht de thuisclub een veilige 30 voor sprong. Dool genoot een extra bewa king maar bij een vrije worp wist van Zijl toch 40 te maken. Nog voor rust werd een verdedigingsfout de thuisclub noodlottig en wist DVZ de achter stand te verkleinen 41. Na rust deed de thuisclub het rustig aan en nadat de eerste kansen voor DVZ door goed verdedigen werden af geslagen kwam eindelijk een fraai op- zwemmen van de midachter Hooidonk tot een stand van 51. DVZ bleef goed verdedigen en de stand bleef ongewij zigd. Groot enthousiasme bracht aan voerder Dool met een krans "uit het water en de feestelijkheden werden dezelfde avond voortgezet met een bij zondere avond in de „Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn, waar talrijke zwementhousiasten blijk gaven van hun medeleven bij deze unieke gele genheid voor Leiden. Noemen wij hier slechts de woorden van voorzitter Wolters, maar niet min der het gesproken woord door wethou der Jongeleen namens het gemeente bestuur. Leiden mist veel, volgens spr., maar hoe .kan het ook anders! Meer water en meer zwemgelegenheden zul len wellicht Leiden nog verder bren gen. Alle sprekers te memoreren, zou ons te ver voeren, maar mogen wij eindi gen met gelukwensen aan alle sport- renigingen en een nog hoger re sultaat dan in vorige jaren. Tot slot de bijzondere geste van DVZ, .o. nu reeds enkele prijzen had mede gebracht voor dames en heren, v.w. dat Sleutelstad toch kampioen werd. Wij hebben voor ons verslag spoedig le benen" genomen, maar Sleutelstad heeft nog lang nagepraat enfeest gevierd. Verdiend zeer zeker! Het Nederlands waterpolozevental, dat Zondag 2 Augustus te Zaandam tegen België speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Van Gelder (HZ en PC). Achter: Bijlsma (Haarlem) aanvoer der, Keetelaar (Robben) en Korevaar (Merwede). Voor: Cabout (GZC), Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (HZ en PC), wedstrijd zal worden geleid door de Franse scheidsrechter E. Bulteel. VOETBAL V.V.O.A. Zondag om 2 uur wordt gespeeld VVOA 1—Wet. Boys 1 in het tournooi van de Stichting 1940'45. Altior. Zondag 2 Augustus speelt Altior I om half 3 een wedstrijd tegen het Rijswijkse K.R.V.C. I. Deze club is een oud vierde klasser (KNVB) en zal dus voor Altior een sterke tegenstan der zijn. Daardoor kan het een nut tige oefenwedstrijd voor de jonge Al- tiorspelers worden. De wedstrijd wordt gespeeld op het Altiorveld. Altior 3 speelt om 12 uur thuis tegen Weteringse Boys 3. SCHAKEN SIMULTAANWEDSTRIJDEN TEGEN SCHAAKMEESTERS TE NOORDWIJK Dat ook Noordwijk niet stil zit om ontspanning te bieden aan de talrijke zomergasten bewijst wel het uitgebrei de Augustus-programma, opgesteld door de Stichting V.V.V. In dit kader zijn o.m. door de Noord- wijkse Schaakvereniging „Daniël No- teboom" met succes onderhandelingen gevoerd met de zeer bekwame Neder landse schaakmeester W. J. Muhring uit 's-Gravenhage, die a.s. Maandag avond in „De Seinpost" te Noordwijk aan Zee een simultaan seance zal hou den tegen 30 tegenstanders. Hiervoor bestaat grote belangstelling. Men kan zich tegen een inleggeld van 0.50 voor deze wedstrijd aanmelden als deelnemer aan het Informatiebureau V.V.V. totdat het aantal is bereikt. In sch: akkringen geniet de heer Muhring een grote bekendheid, hetgeen ook wel tot uitdrukking komt door het feit, dat hem door de Wereldschaakbond de ti tel van schaakmeester werd verleend, welke grote eer slechts aan enkele landgenoten is te beurt gevallen. Hier boven is nog de titel van grootmees ter, welke hier te lande alleen aan dr. Max Euwe werd toegekend. Belang stellende toeschouwers hebben tot de speelzaal vrije toegang. Het is de schaakvereniging dank zij haar uitstekende relaties gelukt ook dr. Max Euwe bereid te vinden naar Noordwijk te komen en wel op Dinsdag 18 Augustus a.s., eveneens in „De Sein post". Dr. Euwe zal het eveneens te gen 30 schakers opnemen; inleggeld 1.—. Gezien dit belangrijk evenement waarvoor de grootmeester zich slechts bij grote uitzondering leent, wordt een enorme belangstelling verwacht en zal het niet eenvoudig zijn een plaats als tegenstander te bemachtigen. WIELRENNEN Naar wij vernemen heeft de Sport- commissie van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie de ploeg, welke ons land zal vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen op de baan (Zürich) en op de weg (Lugano) in de tweede helft van Augustus, als volgt samengesteld: Baan: Sprint amateurs: Hijzelendoorn. Hij zal alleen worden uitgezonden, in dien hij niet wordt geschorst wegens het niet nakomen van een contract. Deze aangelegenheid is nog in onder zoek. Sprint professipnals: Derksen en Van Vliet. De Nederlandse ploeg zonder steenpuisten In l'Equipe wijdt Pierre Chany een uitvoerig artikel aan de verrichtingen van de Nederlandse renners in de jong ste Ronde van Frankrijk. Hij heeft grote waardering voor de ploeg als ge heel en noemt als meest interessante elementen Wagtmans (de „dynamische Wout"), Nolten, Van Est en Gerrit Voorting, en in mindere mate Adri Voorting, Van Breenen en Suykerbuyk. Chany meent, dat Nolten vooruit is ge gaan, in weerwil van zijn onverstan dige krachtsverspilling in sommige étappes, en dat de Limburger het vol gende jaar tot de favorieten moet wor den gerekend. Wat bij de Nederlan ders het meest frappeerde, was vol gens Chany hun evenwichtigheid, zo wel tijdens de strijd als op de rustda gen. „Bij hen schrijft hij geen spoor van die nervositeit, van die koortsachtige opwinding, welke toege schreven moet worden aan het gebruik van niet altijd aanbevelenswaardige medicamenten. De Nederlanders van Pellenaars slapen, fietsen, eten smake lijk, drinken melk, maken grapjes, sla pen weer, fietsen weer, zijn altijd goed gehumeurd enhebben nooit last van steenpuisten!" Een dergelijk regiem laat zich aanbevelen, meent Chany. De voorbereidende maatregelen met i zullen de werkzaamheden beginnen betrekking tot de organisatie van de Olympische Spelen in 1956 te Melbour ne hebben een vlot verloop en rappor ter. over de stand van zaken worden geregeld aan het I.O.C. gezonden. Tot hoofdvertegenwoordiger van het orga nisatiecomité met uitgebreide bevoegd heden, zodat de gehele verantwoorde lijkheid voor do organisatie en het verloop der spelen op zijn schouders komt te rusten, is onlangs luit.-gene- raal W. Bridgeford benoemd, de voor malige opperbevelhebber van de strijd krachten van het Britse Gemenebest in Korea. Hij is 58 jaar en heeft een grote naam als soldaat, diplomaat en administrateur. Voorts is een bouwcommissie be noemd die de nodige maatregelen zal treffen voor de aanleg en de inrichting van stadions en velden, terwijl een tech nische commissie, bestaande uit verte genwoordigers van alle olympische tak ken van sport, haar werk heeft aange vangen onder leiding van de heer Holt, die zijn sporen verdiend heeft bij de organisatie van de Londense spelen in 1948. Een speciale commissie houdt zich voor de inrichting van telefoon- en te- bezig met het ontwerpen van plannen legraaf-, telex- en radioverbindingen op alle terreinen waar wedstrijden wor den gehouden. Voor aangelegenheden van transport, huisvestting, medische verzorging, proviandering en ontvangst van deelnemers en bezoekers zullen la ter subcommissies worden benoemd. Met uitzondering van roeien en kano zullen alle nummers van het program op velden en in stadions in de onmid dellijke nabijheid van Melbourne wor den verwerkt. Het olympische stadion, het zwembad en nog vijf andere terrei nen zijn minder dan drie kilometer van het centrum van de stad verwijderd. De regering van de staat Victoria zal zorgen voor de bouw van een olympisch dorp met accomodatie voor zesduizend deelnemers en officials. De federale re gering verstrekt hiertoe een voorschot van twee millioen Australische ponden. Zoals bekend is men teruggekeerd tot het oorspronkelijke plan om de be roemde cricket ground te gebruiken als olympisch stadion, en het veld aan te passen aan de technische voorschriften van de internationale Amateur Athle- tiek Federatie. Er komt een loopbaan van 400 meter waarvan het noordelijke rechte stuk van 150 meter acht banen krijgt. De rest van de baan krijgt er zeven. Onmiddellijk na het bezoek van Ko ningin Elizabeth in het begin van 1954 voor de opvoering van de capaciteit de cricket ground. Een grote be staande tribune zal worden afgebroken en vervangen door een moderne van staal en beton die plaats zal bieden aan 43.000 toeschouwers en voor het groot ste deel overdekt zal zijn. De totale ca paciteit van het stadion wordt hierdoor van 85.000 gebracht op 120.000. Het stadion ligt ongeveer 1 y2 kilo meter van het centrum van de stad en is omringd door terreinen die ruimte in overvloed bieden voor de opstelling van de ploegen op de openingsdag en voor het parkeren van auto's. Vanzelf sprekend zullen de openings- en slui tingsplechtigheden zich in dit stadion afspelen en ook de athletiekwedstrijden, alsmede de finales van het hockey- en het voetbaltournooi en van de hippi sche wedstrijden zullen er worden ge houden. Vlakbij het hoofdstadion, op de Noor delijke oever van de Yarra-rivier, zal op een terrein, dat al jaren lang eer athletiekcentrum is geweest en „Olym pic Park" heet, een zwembad worden gebouwd dat aan de FINA-bepalingen voldoet en 300.000 Australische ponden zal kosten. Volgens de plannen moet het in de loop van 1955 gereed komen. In het zelfde park wordt een wieler baan aangelegd met tribunes voor 5000 toeschouwers. De kosten worden op 120.000 Australische ponden geschat. Een bestaand terrein in het park zal worden ingericht voor de training van athleten, die aan de spelen deelnemen. Een dagelijks tijdrooster voor de athle- tieknummers is ter goedkeuring aan de I.A.A.F. gezonden. MOTORSPORT SPANNENDE STRIJD TE TUBBERGEN VERWACHT De traditionele internationale motor races op het circuit van Tubbergen op Zoterdag 8 Augustus a.s. beloven zeer interessant te worden. Een groot aan tal cracks heeft ingeschreven en een spannende strijd kan dan ook worden tegemoet gezien. Onder de deelnemers bevinden zich o.m. de Italiaan Pagani met Gilera. die het in de 500 cc klasse tegen de Oostenrijkse kampioen Alax Mayer en de Zwitser Musy (Guzzi) krijgt op te nemen. De Argentijn Sal vador Cardarello met Gilera, Thorn Prikker (Did.) met Guzzi, Laing (Austr.) met Norton en de Engelsen Matthews en Julian, die beiden op Norton uit komen. Julian heeft in de Engelse TT op het eiland Man enkele fraaie suc cessen geboekt. Nederlanders naar Invaliden-olympiade Ieder jaar worden te Stoke Mande- ille te Engeland, het „Spinal Injuries Center" (Centrum voor Ruggegraatver- wondingen), onder leiding van haar direct.-geneesheer dr. Gutmann, sport wedstrijden gehouden door gedeeltelijk verlamde oorlogsinvaliden. De wed strijden, de „invaliden olympiade", om- Vatten boogschieten, net ball (een soort basket ball dat in invalidewagens ge speeld wordt), speerwerpen, kogelsto ten en tafeltennis, terwijl dit jaar voor het eerst ook zwemmen in het pro gramma is opgenomen. Dr. Gutmann organiseert deze wed strijden om aan te tonen, dat invaliden door oefening en volharding weer pres taties kunnen leveren die niet onder behoeven te doen voor die van valide mensen."De successen die hij hiermede heeft behaald, deden hem besluiten te trachten deze wedstrijden internationaal te organiseren. Als eerste buitenlands team, werden vorig jaar 4 Nederlandse invaliden uit genodigd naar Engeland te komen om deel te nemen aan het boogschieten. De uitzending werd mogelijk gemaakt door de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers, die dit in samenwer king met de WVF bekostigde. Het Mi litair Herstellingsoord Aardenburg tc Doorn wees de invaliden en de verzor gers aan. Het succes was zo groot, dat dit jaar behalve een Nederlands team ook Franse, Canadese. Amerikaanse andere teams zijn uitgenodigd, die derom financieel gesteund door de WVF, naar Stokë Mandeville zullen gaan. Nederland stuurt dit jaar een team van 10 man, dat aan vrijwel alle wed strijden zal deelnemen. Twee verpleeg sters en een masseur van Aardenburg zullen het team in Engeland verzor gen, terwijl dr. Keizer, hoofd van de medische dienst van Aardenburg, medische leiding op zich heeft genomen en in die tijd bovendien deel zal ne men aan het aldaar te houden medi sche congres. Dit alles werd mede mo gelijk gemaakt door samenwerking tus sen de BNMO, de leiding van het Mili tair Herstellingsoord Aardenburg en de Koninklijke Luchtmacht die het team en de verzorgers 5 Augustus a.s. zal overvliegen. Het vertrek is bepaald van het vliegveld Soesterberg om 14 uur. De wedstrijden worden op 8 Augustus gehouden, waarna de deelnemers op 10 Augustus weer zullen terugkeren. Ook in het Militair Herstellingsoord te Doorn echter worden jaarlijks, einde Augustus-begin September, sportwed strijden voor invaliden gehouden. Dit jaar zijn deze op 2 September a.s. op Aardenburg. Achtervolging amateurs: Van Heus- den en De Groot. Reserve: Vreeswijk,, Achtervolging professionals: Derksen. Stayers: De Best met gangmaker Van den Bosch en Pronk met gangmaker De Graaf. Reserve: Bijster met gang maker Wiersma. Dit jaar mogen slechts twee stayers worden ingeschreven. Weg: Amateurs: voorlopig zijn aan gewezen Van der Brekel, Paymans, De Groot, Konings, Cuyten, Pauw, Post, Tonnie Peters, Van Steenselen, De Jong, Van 't Hof en Wolfs. Na de laatste amateurklassieker, de Ronde van Kempen, welke binnenkort zal worden gereden, zal definitief wor den bepaald welke 6 renners naar Lu gano zullen gaan. Beroepsrenners: Van Est, Gerrit Voorting, Adri Voorting, Wagtmans, Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Dek kers, Haan, Henk Stevens en Nolten. De verrichtingen van deze renners zul len in de komende weken nog nader onder de loupe worden genomen. Te zijner tijd zal een definitieve keuze voor 8 man worden gedaan. Chef d'équipe is J. van Eek. De heer M. Koot is aangewezen door de tech nische commissie van de Union Cycliste Internationale als commissaris voor de weg bij de amateurs. Verder zullen in de delegatie, welke naar Zwitserland zal gaan, mede ter bijwoning van het congres van de U.C.I., zitting nemen de heren J. D. Viruly, J. Stol, J. H. Mar tin en C. J de Voogd. Voor de eerste maal in haar bestaan was de wielerbaan van de Apeldoornse Renners- en Toervereniging „De Ade laar" Donderdagavond uitverkocht dank zij het feit, dat ruim 4000 enthousiasten de Nederlandse Tour de France-ploeg in actie wilden zien en wilden toejui chen. De heer F. Poptie, erevoorzitter van „De Adelaar" bracht de Tour renners hulde voor hun prachtige pres taties. „De kaaskoppen hebben laten zien, dat zij ook fietsen kunnen", zo zeide hij o.m. De heer Poptie betreurde het ten zeerste, dat Kees Pellenaars, die hij een uitstekend ploegleider noem de, verhinderd was de huldiging mee te maken. Na de bloemen en het ere rondje begon men met de afwerking an het programma, waarbij ook een plaatsje voor nieuwelingen en amateurs was ingeruimd. Het hoofdnummer be stond uit een z.g. kleine Tour de Fran ce, een klassementsrit over 160 ronden 140.320 kilometer), welke door Gerrit Voorting in 57 min. 7.4 sec. gewonnen werd. Een sprintwedstrijd over 1 ron de (252 meter) met vliegende start bracht Adri en Gerrit Voorting in de finale, waarin Adri Voorting met een tijd van 13.9 sec. over de laatste 200 meter winnaar werd. Henk Stevens zegevierde in een afvalrace voor de in de sprint wedstrijd niet geplaatste tour- De uitslag van de z.g. kleine Tour de France: 1. Gerrit Voorting 57 min. 7.4 sec., 14 pnt.; 2. Wagtmans 9 pnt.; op 1 ronde: 3. Adri Voorting 17 pnt.; Van Est 15 pnt.; 5. Van Breenen 3 pnt.; op 2 ronden: 6/7. Janssen en Suy kerbuyk 0 pnt; op 3 ronden: 8. Henk Stevens 1 pnt.; 9. Nolten 0 pnt.; op 4 ronden: 10. Roks i pnt Aetherklanken /boekbespreking Nicolas Nickleby Uit de werken van Charles Dickens. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. In de Prisma-serie van de gezamen lijke werken van Charles Dickens is „Nicolas Nickleby" verschenen, een van de eerste romans van de grote Engelse schrijver. Het ver haal kwam uit in 1839 en werd een zijner meest populaire boeken. Dat succes is niet te verwonderen want het is een levendig en fris verhaal en er worden een paar aanvallen gedaan op het toenmalige kost schoolwezen om van te smullen. De kostschool van Squeers, welke in dit boek een grote rol speelt, is zó mees terlijk getekend als martelplaats voor arme jongens, dat er verzet kwam van de zijde der kostschool houders tegen deze voorstelling van zaken, waarop Dickens geantwoord heeft, dat de werkelijkheid nog veel erger was. Later zou hij op dit thema nog verscheidene malen terugkomen. Het is trouwens toch kenmerkend voor de vertellingen van Dickens, dat verschillende karakters in al lerlei variaties weliswaar maar toch duidelijk herkenbaar als een be paald type telkens terugkeren. Hier vindt de lezer reeds verschei dene echte Dickens-figuren geschetst, zoals de edele jongeling (Nicolas Nickleby), het engelachtige meisje (Cathrien Nickleby); de boze oom (Ralph) de hardvochtige bruut van een kostschoolhouder (Squeers); de onwaarschijnlijk menslievende en toch welvarende kooplieden, de ge broeders Cheeryble, die als redders uit de nood optreden en nog vele andere verrukkelijke typen. In één van zijn vrouwentypen mevrouw Nickleby) de moeder van Nicolas moet Dickens ziin eigen moeder hebben uitgebeeld Kij maakte haar er onsterfelijk mee, maar ook onster felijk belachelijk (op een gemoede lijke manier overigens). Al die per sonages weet Dickens met elkaar in verbinding te brengen tot een verrassende groepering, welke de le zer boeit en amuseert en hem altijd in het geheugen blijft hangen. „Whisky als water" Door Compton Mackenzie. Uitgave Hof boekerij, Heemstede. „Whisky als water" heeft hier te lande op het witte doek goede suc cessen geoogst en derhalve zal het niemand verwonderen, dat thans ook de gelijknamige roman van Compton Mackenzie een Nederlandse vertaling heeft gekregen. Men kent de geschiedenis van het schip, dat met 40.000 kisten whisky aan boord op de rotsen loopt van een eiland, waar de gehele bevolking naar dat goedje zit te smachten. De voorraad wordt van het schip gehaald en ver borgen in rotsspelonken. Daarna be gint de jacht van de politie met wis selende kansen met uiteindelijk de whisky gered. Het verhaal heeft niet veel om het lijf, maar wordt op een gezellige manier uit de doeken gedaan. Men kan er een vrolijke avond mee hebben. ZATERDAG. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en lit.k. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Sym- phonette ork. en solist. 10.45 Gram. 11.00 V. de zieken. 11.45 Gram. 11.50 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lunchconc. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.35 Harmonie-ork. 15.00 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.40 Philh. ork. 16.05 Gram. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Gevar. Liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Dansmuz. 18.45 Buitenl. correspon denties. 19.00 Nw". 19.10 Gram. 19." Pari. overz. 19.30 Gram. 20.30 „Licht baken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.35 Act. 21,45 Gram. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. huivr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.45 Waterstanden. 9.48 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 V. d. arbeiders i. d. continubedrijcen. 11.35 Kamermuz. 12.00 Gram. 12.30 Land- entuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Licht muz. 13.45 Gram. 14.00 Weekjouxn. 14.30 Metropole Ork. 15.00 Muzikale caus. 15.20 Streekuitz. 15.45 „Van- de wieg tot het graf", caus. 16.00 Holland Festival 1953: Concertgebouwork. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Gram.17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Harmonie-ork. 18.40 Gram. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Gevar. progr. 21.15 Socialistisch coram 21.30 Ac- cordeonork. 22.00 Hoorsp. 22.20 Gram. I (Door CHARLES BRUCE) fct Nadruk verboden. 38) Laat ons eerst een proef nemen en dan zullen we zelf zien, jullie en ik en de blanke, of het voor ons al ler welzijn nuttig is, dat ze blijft bestaan". En nu, nu hij oud was ge worden, wat zou hij nu doen? De paden gingen nu voor hem uiteen, om na hun splitsing elkander nooit meer te ontmoeten. Welk zou hij kiezen? Hij had steeds getracht de middenweg te bewandelen, door noch te helpen, noch te hinderen. Aan beide kanten had hij het jonge ge slacht steeds zijn eigen gang laten gaan. Ze moesten er aan wennen, had hij altijd gezegd, om ook zon der zijn leidende hand hun weg te vinden, te weten wat goed voor hen was. Zijn hart was opengesprongen, toen hem ter ore was gekomen, dat onder zijn volke rooftochten, nroord- spel, dat hij in zijn jonge jaren met zoveel hartstocht had beoefend, weer aan de orde van de dag was geko' nven. Hij kon zich niet meer bij hen voegen, maar alleen de gedachte aan wat de anderen weer gingen onder nemen deed zijn bloed de trage vaart verliezen en in een laatste poging schoot het bonzend door zijn aderen. Het deed hem goed de ge waarwording, dat die jonge mannen mannen waren gebleven. „Laat ze hun gang maar gaan." had hij ge dacht, „laat ze maar proberen, laat ze de vuurdoop maar ondergaan, en als het mis loopt, zullen ze dezelfde straf krijgen, die hun vaders hebben moeten verduren in het verleden. Dat waren zijn mannen. Hij kon niet besluiten tegen hen op te trek ken. Het was de roep van het bloed. En dan de andere trouw, zijn dui delijk uitgesproken onderwerping aan en eerbiediging van het bestuur van de blanke man, zijn eed om zijn volk te voeren naar een staat van vre de? Ja, maar dat alleen werd nu niet van hem gevraagd. Waarheen wees nu de vinger? Naar samenzwe ring en listen en verraad. Die rol wilde men hem nu laten spelen. Zijn volk leiden en aanvoeren om ze te geven, ze te verkopen, hij de vertrouwde vader van zijn kinderen. En als hij zou sterven zouden de mannen op hem spuwen en langs zijn graf komend zouden ze zeg gen: „Hier ligt Pulangga, die zijn zijn sarong dichter om zijn magere stamgenoten verriet!" Hij rilde bij de gedachte en sloeg gestalte. ..Vergeving, Toean," mompelde hij, als beschaamd over zijn besluit, „ik kan het niet doen. Ik kan mijn volk op zo'n manier niet verraden. Laat me sterven indien mijn tijd gekomen zal zijn, maar laat me eervol ster- „Eervol?" fluisterde Simuk hem in het oor. „Ja, indien mijn vader sterft, laat hij dan eervol sterven. Maar aan wat is hij dan getrouw gebleven? Heeft Antak je zijn ver trouwen geschonken? Of Ansokol? Was dit de trouw van kinderen aan hun vader, de trouw van onderda- ben aan hun wdaasheden? Was dat gij van hun plannen af? Wat hebben zij u verteld? Wilt ge hun uw ver trouwen geven en hen volgen waar zij u zullen leiden blindelings? Gij, hun aanvoerder? Zult gij deel heb ben aan hun dwaasheden? Wat dat uw vaders wijze van handelen? Die leidde, nvaar volgde niet. En is er geen andere trouw, trouw aan de blanke, trouw, die ge jaren geleien reeds hebt gezworen? Hebben alle blanke mannen, die al die tijd zijn gekomen en gegaan, trouw getoond aan u en al de Salongs? Zullen wij niet trouw met trouw vergelden?" Zij hield even op en ging toen, ernstig, bijna hartstochtelijk luid ver der: „Nog een enkel woord, Vader. En uw bloedbroederschap met de Toean, hier? Is dat niets? Legt dat geen ge wicht in de schaal? ?Is daar geen eer mee gemoeid? Ha, daar hebben we het. Nu heb ik voor u het antwoord reeds__ gegeven. Het scheen, dat ik ongelijk had. Mijn vader antwooddt voor zich zelf, dat hij niet helpen zal. Welnu, dan zal ik voor mij zelf antwoorden. Indien gij niet gaat. ga ik. Alleen. Het schijnt, dat de bloed broederschap, die ge gezworen hebt, voor u niets meer betekent, maar gij hebt die ook voor mij gezworen. „Ik en de mijnen", hebt gij gezegd. Ik zal tenminste mijn eed houden, ik zal me houden aan de belofte, die gb in myn naam hebt afgelegd". Weer hield ze een ogenblik in en haar stem werd nu zachter en vrien delijker. Zij legde haar hand op Pu- langga's schouder en mompelde- „Vergeving Vader vergeving. Ik sprak in mijn drift. Gij hebt alicen maar nagedacht over het plan van de Toean. In uw wijsheid hebt ge eerst de zwakste argumenten naar voien laten komen en die hebt ge uitgesproken. Wij waren niet hoog van geest genoeg om te ervaren, dat het hier slechts gedachten betrof. Was het niet zo? Kom we moeten ons haasten, want er is nog veel te doen en het is een heel eind naar Tiang's huis". Toen tegen Desmond: „Voordat wij vertrekken Toean, moet gij mij een blaadje papier mee geven met een boodschap voor de miss opdat zij weten zal, wie haar gezonden heeft en nieuwe hoop zal vinden in uw woorden. Zeg haar, dat ze niet bang moet zijn, dat ze niets te vrezen heeft, want dat ik een vriendin ben van de Toean en van haar". Een minuut lang zat het oude op perhoofd zwijgend. Toen richtte hij zich in zyn volle lengte op en deed een stap naar voren. „Vaarwel, Toean", zei hij, terwijl een hand uitstak. „We vertrekken voor zonsopgang ik en mijn dochter en nrijn broeder kan er zeker van zijn dat we alles zullen doen wat we kunnen hoe en wanneer, weet ik niet, maar we zullen een gelegen- vindpn om onzp p»d rrnctr>n.J +r> doen: Tot in de dood, broeder, zelfs tot in de dood, ik en de mijnen." HOOFDSTUK IX. 8 Simuk ging haar vader langzaam voor over de heuvel naar het lange huis, dat in het zachte maanlicht lag .le peinzen over de dingen dip i zouden. der honden werden spoedig tot zwij gen gebracht door de welbekende stemmen en ongemerkt bereikten zij het kleine gedeelte dat zij thans hun huis noemden. Zwijgend kroop Pu- langga bij de lemen haard, en ineen gehurkt, ingebakerd in zijn ruime sarong, keek hij, diep in gedachten verzonken naar de vuurresten. Si muk was enige tijd geheel door hui selijke beslommeringen opgenomen. Zy waste zich fris op, liet een pot rijst m het water weken en nadat ze het vuur weer flink had aange blazen, liet ze die koken. Met lichte passen stapte ze over de dansvloer, waar op een geweven rottingmat van zwart en witte teke ning het oude opperhoofd uit de nu verkreukte dekens op Mipandong's roepen te voorschijn was gekropen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7