Het Heelal is achtmaal groter dan wij dachten Vraag naar meer jeugdherbergen GEMEENTERAAD KATWIJK Telefoonkabel kapot gebaggerd Gemeenteraad HET ZINGENDE NIJLPAARD VRIJDAG 31 JULI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Steeds meer trekkers op vacantie Wie vooral deze weken op weg is door Nederland, komt overal trek kende jongens en meisjes tegen, die in jeugdherbergen of vacantiehuizen vertier zoeken. Deze jonge mensen trekken er zelfstandig op uit; zij verkiezen primitiviteit en zelfwerk zaamheid, niet slechts omdat de beurs er toe dwingt, maar ook om het avontuur. Daarbij is de Katholieke Vacantiehuizen- en Jeugdherbergen- oentrale (de K.V.C.) hun een be trouwbare gids, die bovendien zorg draagt voor „goéd voer en een warme stal", overal in de vijf bisdommen. Het werk van die K.V.C. is daarom een eis van de tijd; het is boven dien van positieve waarde. Die K.V.C. had alreeds tal van jeugdherbergen ingericht; de laat ste maand is aan het aantal toege voegd de voortreffelijke oude pas torie van Hilvarenbeek voor meis jes en de romantische molen te Ois- terwijl voor jongens. Als men weet. dat de inrichting van de eerstge noemde pleisterplaats 15.000 heeft gekost en die van de andere 10.000, kan men zo ongeveer begrijpen, dat jeugdherbergen, waar men in ka tholiek verband verblijft, niet zo maar uit de grond kunnen worden gestampt. Nochtans heeft het KVC- bestuur ook op Ameland en te Twel- lo zo juist huizen geopend en bo vendien een kleine jeugdherberg in Amsterdam-Noord, die misschien permanent geopend kan blijven, bij voorbeeld voor jongelui, die in^ de hoofdstad examen komen doen. Met haar 12.500 leden kan de K. V.C. inderdaad veel eigen vacantie- verblijven best gebruiken. Wij heb ben dat zelf ervaren tijdens een tour- neé door enkele provincies en bij een bezoek aan de jeugdherberg „De Meerkreuk" voor jongens en meisjes temidden van de Zuid-Hol landse meren nabij Oude Wetering. Blijkens de nachtregisters is men in deze vacantietijd vrijwel elke dag volgeboekt, maarhet aantal ge bruikte maaltijden is veel lager. Dat ligt niet aan het tarief, dat zeer billijk is, doch aan de omstandig heid, dat nog in tal van katholieke jeugdherbergen geen nachtverblijf kan worden verstrekt aan jongens en meisjesc samen. Overdag zoeken de jongelui liever hun vertier elders en zakken dan tegen de avond af naar de jeugdherbergen, die. geschei den voor jongens en meisjes, vaak heel ver van elkaar verwijderd lig gen. Vandaar dat het K.V.C.-bestuur er op uit is, de huizen meer bij elkaar te houden, om de afstanden voor de trekkers niet nodeloos te verlengen. Lang niet overal en in elk geval niet in het bisdom Roermond liggen de jeugdherbergen dicht bij elkaar. We noemen: in het noorden van Lim burg Oeffeit voor jongens en Well voor meisjes; in midden-Limburg Baarlo voor jongens en Posterholt ^eweg 35. voor meisjes; en in Zuid-Limburg zoveel mogelijk opheffen, maar voor al de jongeren helpen bij het vinden van een katholieke vacantiestijl, waarin de sfeer van thuis is terug te vinden. Een sfeer als thuis. Wij overdrijven niet te zeggen, dat de K.V.C. inderdaad de huiselijke sfeer in haar verschillende jeugd herbergen tracht te bereiken. Na tuurlijk is men daar niet overal even gelukkig in geslaagd, maar al thans in de acht huizen, die we deze week hebben bezocht was alles in de puntjes. Gezien de bezetting, zowel van jongens als van meisjes, is ons gebleken, dat de bezochte huizen als het ware pleisterplaatsen zijn voor de trekkers van Noord en Zuid. In Vught, waar rector W. van Hel den als aalmoezenier van de K.V.C. in Huize Bergen is gevestigd, ligt temidden van een uitgestrekt prach tig park de Jeugdherberg „De Pauw" voor meisjes, waarlijk een eldorado. Vooral ideaal voor jongens moet wel zijn de molen van Oister- wijk. Wij meenden deze reportage aan onze lezers, die midden in het ge bied van katholieke jeugdherbergen wonen, namelijk Oude Wetering, Bloemendaal en Den Haag, niet te mogen onthouden. Het begrip voor het moeizame werk van de K.V.C. kan er niet anders dan door worden bevorderd. DE BESTE METSELAAR. De uitslag van de landelijke met sel wedstrijd, die te Rotterdam is ge houden, luidt als volgt: A-groep: le prijs T. H. G. Heijne, A'dam; 2e prijs K. K. Heutink, Zwolle; 3e prijs H. M. Pennings, Den Bosch; B-groep: le prijs M. W. Deckers. Den Bosch; 2e prijs A. G. Sporen, A'dam; 3e prijs J. H. J. Penders, Sittard. BIJ VAL VAN WAGEN GEDOOD. Tussen Zelhem en Halle is Woens dagmiddag de 10-jarige B. J. Peppel man van een wagen, beladen met rogge, gevallen en onmiddellijk ge dood. Het slachtoffer had vacantie en was met een buurman naar het land gegaan om rogge in te halen. VLOEK WEGGEZEGEND De artiste en acrobate Stephanie C. uit een woonwagenkamp in Bra bant, die in Ede en omgeving ,de vloek over geld had weggezegend", werd door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. De eis was tien maan den. Zij had verscheidene landbouwers wijs gemaakt dat er op het geld in hun geldkistje een vloek rustte, die zy met veel hocus pocus kon weg nemen. Wanneer dat gebeurd was en Stephanie C. was verdwenen, bleken ook grote bedragen uit de geldkist jes te zijn verdwenen. Gisteravond kwam de raad van Katwijk in vergadering bijeen. Voor zitter was loco-burgemeester H. P. Bloot. Afwezig de heren W. van Wijk, H. Haasnoot, C. van Beelen en Nic v. Duyvenbode. Bij de ingekomen stukken was een verzoek om subsidie van de „Stich ting. De Nederlandse Soldaat". Er is een geval te Katwijk, waar een ge wezen militair voor 25 is afge keurd en dientengevolge 3 per week pensioen ontvangt. De medische dienst van genoemde Stichting be weert, dat deze militair voor 100 invalide is. Dit wordt een proces en mitsdien wordt de subsidie gevraagd B. en W. wezen in een prae-advies het verzoek af, omdat een en ander op geen rechtsgrond steunt. Na enige bespreking vroeg.de heer Nasveld om stemming. Het prae-advies werd met 10 stemmen voor, 4 tegen en 1 ont houding goedgekeurd. De geloofsbrieven van de toekoms tige raadsleden werden door commissie onderzocht, waarna toelating werd besloten. De Stichtingscommissie Zeehaven Katwijk wil op verzoek van de Rede rijvereniging, „Vuurbaak" deze com missie uitgebreid zien met een van haar leden. B. en W. adviseerden hier toe te besluiten en uit een hiervoor opgemaakte voordracht werd door de raad gekozen de heer Nic. Parlevliet, van het verkeer als er muziekuitvoe ringen worden gegeven aan de Bou levard. Dr. Overdijkink is per 1 Augus tus benoemd tot Adjunct-Directeur van het Nederlandsch Genootschap voor Internationale Zaken te 's-Gra- venhage. Hoensbroek en Valkenburg voor meisjes. In de andere bisdommen is de situatie gunstiger, vooral in het Aartsbisdom, waar op zeven plaat sen, het eiland Ameland inbegrepen, gelegenheid bestaat voor onderdak Hamerpunten Daarna volgde een reeks hamer- punten. De benaming Schoolsteeg zal vervallen en bij de hoek Boule vardVoorstraat komt thans het in jeugdherbergen voor jongens zo- „Emmaplein". Aan J. Parlevliet Zuid- wel als meisjes. Uiteraard zijn de j straat 43 werd verkocht een perceel slaapverblijven streng gescheiden en er is een bekwame leiding. Wat de leiding van de K. V. C. jeugdherbergen betreft, heeft direc teur P. van Veen ons verzekerd, dat tijdig schriftelijke cursussen zijn ge geven en dat de vorming van leiders en leidsters in nabije toekomst niet langer een probleem behoeft te zijn, wanneer kan worden gerekend op een subsidie vanwege het Ministerie van Onderwijs. IJdele verwachting is dat niet, wijl minister Cals onlangs bij de feestelijke opening te Hilvarenbeek er op heeft gewezen, dat het vooral zaak is, de jongeren op te vangen en hen op ter voeden tot een stijlvolle vacantiebesteding. De jeugdleiders, die wij intussen op onze excursie in verschillende jeugd herbergen zowel voor jongens als voor meisjes troffen, bleken voor hun taak berekend En toch waren ze zo maar in de leiding gesprongen, na een oproep van pater Loop in het Lichtbaken van de K. R. O. Zo wil de K. V. C. niet slechts de gevaren, aan het trekken verbonden In de Vliet bij Voorburg Tijdens baggerwerken in de Vliet onder Voorburg is gistermorgen een abonné-voedingstelefoonkabel ge raakt. Ongeveer honderd abonné's, w.o. de industrieën Starlift en En- kes, konden geen gebruik van de telefoon maken. De kabel is niet meer te herstel len. De verbinding hoopte men in de afgelopen nacht provisorisch te kun nen herstellen door het leggen van een noodkabel. De belangrijkste abonné's zullen vandaag weer kun nen telefoneren. Het definitieve her stel zal nog wel enige maanden op zich laten wachten. De definitieve kabel zal naar men verwacht in September of October onder de Vliet worden gelegd. Het ongeluk is veroorzaakt door dat de kabel op een te geringe diep te lag. De baggeronderneming was hiermee niet bekend. grond aan de Buitensluisstraat groot 243 m2 tegen de prijs van 14 per m2 en verder de gebruikelijke voor waarden. De grond waarop de Christ. Huishoudschool- en Industrieschool is gevestigd, is nog niet officieel overgedragen. Oppervlakte 3290 m2. Besloten werd hiertoe thans over te gaan. De prijs zal zijn f 10 per m2. Op 4 Januari 1952 werd besloten de Alg. Begraafplaats te Katwijk aan den Rijn te vergroten en te verfraaien. Hiertoe werd van de Stichting „Ko ningshof" een perceel grond gekocht. Een en ander is thans geheel gereed gekomen. B. en W. hebben thans ver ordeningen ontworpen voor het ge bruik van dezé begraafplaats. De voorwaarden komen ongeveer op dezelfde voorwaarden als voor de openbare begraafplaats te Katwijk aan Zee. Deze verordeningen, waarin de kosten omschreven staan, werden thans door de raad goedgekeurd. In de bouwverordening hebben B. en W. ook enkele wijzigingen aangebracht, geheel ten genoege van de raad, want zonder op-of aanmerkingen werd ook deze verordening goedgekeurd. Enige percelen bouwgrond waarop intussen 182 woningen zijn gebouwd, werden in het belang der huisves ting in eigendom overgedragen aan de Katwijkse Bouwvereniging. Zon der discussies werd de destijds aan het Rijnlands Borgstellingsfonds ver strekte lening omgezet in een bijdra ge a fonds perdu. Het bedrag was groot 1726. Vervolgens werden vast gesteld de vergoedingen aan de be sturen van de verenigingen voor Gewoon Lager Onderwijs, voortgezet lager onderwijs en u.l.o.. In verband met de stijging van diverse materi alen worden deze vergoedingen allen verhoogd: voor l.o. van 26 op 30 per leerling, voor voortgezet l.o. van 32.50 en voor u.l.o. op 43. De ds. Liefdeschool van f 8750 op 83. De Leidsche Buitenschool van f 27.75 op 32.50 en de school van het Rotter dams Zeehospitium van f 37.50 op 45. Het Christ. Lyceum vroeg voor een Katwijkse leerling een subsidie van 100 per jaar, hetgeen werd toe- HAARLEMMERMEER Geb.: Johannes Cornelis z- v. J. C. Schreurs en M. P. Cappendijk; Ro bert Reinier z. v. J. M. Roos en J. H. Willems; Willem z. v. G. van 't Land en N. van Perkei; Bernardina Joanna Maria d. v. N. J. van Tol en B. T. A. Bos; Cornelis Johannes z. v. H. J- C. Graauwelman en W.' van der Heijden; Hendrik z. v. J. A. Bokhorst en W. Bregman; Maria Jo hanna d. v. M. J. Broxterman en C- M. Verwer; Maria Grietje d. v. J. Wesmaas en A. van Mastrigt; Adri an us Franciscus z. v. H- P Lamboo en M. J. Trompert; Teuntje d. v. S. een I Brander en S. L. Saarloos; Adriana totHelena d. v. J. M. Schutte en A. H. van Leeuwen; Gerda Willemina d. v. K. P. van de Velde en M. W. Wes terink; Johanna Jannette d. v. J. van der Woude en L. Bouwmeester; Jo hanna Adriana Elisabeth d. v. J. H. Huisintveld en J. C. Peters. Ondertr.: Johannes F. van der Hilst j. en Johanna J. Elenbaas, 23 j-; Theo van Hal, 24 j. en Cornelia J. van Hal, 19 j.; Pieter Zoeteman, 29 j. en Maria F. Schilder, 22 jaar. Getr.: Hermanus P. H. Kreike, 25 j- en Catharina J. Nibbering, 24 j.; Petruk K. van der Veek, 25 j. en Petronella Th. Timmers, 25 j.; Gys Reurekas, 28 j. en Jacoba Hoogmoed. 24 j.; Job van Tol, 28 j. en Martha Hol, 20 j.; Arie J. Boot, 26 j. en Klaasje Donker, 25 jaar. Overl-: Willem van Slooten, niet gehuwd, 88 jaar. HILLEGOM ders, kwamen hierdoor tot andere ge dachten; zij zouden voorstemmen. Nadat nog verschillende vragen dienaangaande waren gesteld en be antwoord, werd het crediet met alg. stemmen verleend. Punt 22 vermeldde: uitbreiding personeel Dienst Openbare Werken. De voorzitter gaf de volgende uit eenzetting. Dit is als een voortzet ting van wat we in het vorig agen dapunt behandelden. De zeer snelle uitbreiding van gronden, die bouw rijp moeten worden gemaakt heeft ons gedwongen tot uitbreiding van het personeel. We moeten de gron den bouwrijp maken voordat we waan bouwen; maar we hebben niet voldoende personeel: twee technici zijn terstond nodig voor de goede ontwikkeling der zaken; ieder bouw complex moet te voren worden be rekend. De heer Vermeer onderschreef het betoog van de voorz.; de heer Van Lierop wilde indien moge lijk personeel uit de eigen plaats. De heer Beijersbergen vroeg of uit breiding van het administratief per soneel ook niet nodig was. De voorz. zei: de administratie moet nader be keken worden; deze moet nauwkeu rig met de technici samenwerken. De voorz. hoopte, dat hij over 2 maanden over de technici kan be schikken. Tot de gevraagde uitbrei ding werd hierna met alg. stemmen besloten. Noodgedwongen wordt de gasprijs vanaf 1 September met 1 ct. per kub. meter verhoogd. Daar dit de laatste vergadering van deze raad was, gaf de voorz. een overzicht van wat er in de afgelo pen periode is tot stand gekomen. Hierna werden nog verschillende afscheidstoespraken gehouden. LEIDSCHENPAM Intocht neomist. Morgen te on geveer 18.30 uur hoopt de neomist, pater Petrus Nicolaas van der Drift, die na jaren van afwezigheid door op offering en studie zich heeft voorbe reid op het H. Priesterschap, zijn ge boorteplaats weer te betreden. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit heeft zich een comité gevormd om de jonge priester een grootse en blij de intocht te bereiden. Na aankomst van het „ibovenlijn- tje" zal de neomist per auto van het station worden afgehaald. Het huldi gingscomité wacht dan de komst af bij café Centraal aan de Vlietweg. Daar zal de neomist worden toegesproken door burgemeester Banning. Vervol gens gaat de stoet voorafgegaan door St. Cecilia en ruiters langs de Vliet wegNieuwstraatV enestraat-Sluis- plein naar de pastorie. Na ontvangst door de geestelijkheid zal de neo mist een kort Lof celebreren, waar onder de parochianen hem een feest lied zullen toezingen. De plechtige eerste H. Mis wordt Zondag te 9 uur in de parochiekerk opgedragen. LISSE Geb.: Pantaleon Maria z. v. C. N. M. v. d- Laan en W. M. Verstegen; Petrus Wilhelmus Johannes z. v. W. J. van Duin en G. H. v. d. Voort; Bernardus Franciscus Maria z. v. Th. H. Wassenaar en W. C. A. Schoone; Overl.: Petrus J. de Jong, 37 j Theodora P. Jelierse, echtg. van C- van Rossum- 49 jaar. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Petronella Maria d. van R. P. van Eedenvan Haaster; Cornelia Johanna Hendrika d. van Th. J. Duivenvoordevan der Hoorn; Cornelia Jacoba Louisa d. van J. A. Wentvan der Slot; Frank Joost z. van F. J. Drostvan den Brandhof; Maria Petronella Gerarda d. van A. C. v. d. Burg—Vaneman; Cornelia Amelia d. van P. Duiven voordenVerhees; Alida Anna Cor nelia d. van C. J. van den Burg van Schie. Ondertrouwd: G. H. van Dam 28 j. en H. C. Geerlings 25 j. Gehuwd: J. Geerlings en A. M. C. de Groot. Overleden: M. M. Duivenvoorden 1 jaar. Sensationele ontdekking Kort geleden heeft dr. Walter Baade, astronoom van de sterren wacht van Mount Palomar in Cali- fornië hij vertoefde tot eind Juni in ons land, op de Leidse Sterren wacht een ontdekking gedaan van sensationeel karakter. Het voor ons waarneembare deel van wat wij „het heelal" noemen, blijkt n.l. (ruimte lijk gemeten) acht keer zo groot te zijn als wij dachten. De Androme- stra en M. J. D. van der Mark. Ondertr.: M. Mathias, 30 j. te Rio de Mouro in Portugal en E. M. H. Vonk, 29 jaar. Overl.: A. P. Sizoo wed. van: A. A. Loosdrecht, 62 j.; R. A. Samsom, 11 dagen; J.C Zwaan, 67 j.; J. Haaze- broek echtg. van: T. Heemskerk, 72 jaar. SASSENHEIM Geb.: Annigje Elisabeth d. v. A. C. Luijk en M. Verhoeff; Gerridina Alida d. v. A. de Roo en G. A. Drost; Theodorus Martinus Johannes z. v. M. A. G. Zwaan en M. A. den Hollan der; Martha Maria Alida d. v. P. G. van Nobelen en A. Warmerdam; An toinette Hermanie d. v. T. H. Philippo en G. J. G. Schuilenburg; Jacoba Antonetta d. v. J. van der Krogt en M. J. A. Roelandse; Hendricus Johan nes z. v. J. P. Mosseveld en F. Ver lint; Martinus Maria z. v. J. A. Wol vers en M. Turenhout; Dimphine Henriette Maria d. v. M. H. van Rui ter en D. H. van Noort; Jacoba d. v. A. Ouwehand en A. Dannijs. Ondertr.: Jan van der Marei, 27 j. te Katwijk en Cornelia M. W. Hon- ders, 22j.; Gerardus S. Ammerlaan, 26 j. en Maria Lampe, 21 jaar. Getr.: Nicolaas A. Lammerse, 33 j. te Noordwijkerhout en Johanna M. M. van der Voorn, 28 j.; Abram H. Kool, 30 j. te 's Gravenhage en Alida Wijn- tes, 27 jaar. De raad van Hillegom hield gister avond te 8 uur een openbare ver gadering. De heren Bakker, Van Waveren Keijzer werden benoemd, om met de secretaris de geloofsbrieven der nieuw benoqpide raadsleden te onderzoeken. By monde van de heer Bakker werd medegedeeld, dat allejv. bescheiden in orde waren bevonden; i gen, geadviseerd werd tot toelating. Hier-| Getr.: H. Eikelboom en.H. Post; toe werd besloten. P. Paulus en E. C. Munnik; B. Broeks- OEGSTGEEST Geb.: Peter Frits z. v. J. de Groot en P. Mijsberg; Marinus Johannes z. C. P. Lamboo en C. J. Verha- Bij punt 17, aanleg gedeelte trot toir Stationsweg, wilde de heer Van de Boer, dat de hele Stationsweg in behandeling werd genomen; de weg is er slecht. De voorz.: u hebt gelyk, maar we moeten nog even geduld hebben. De heer Van Egmond wees' op de brug bij het station; deze op- haalbrug is slecht; het ijzerwerk is i ingeroest; het is er gevaarlijk. De voorz. zegt: we willen die hele brug wel kwijt: kort geleden hebben we een en ander nog nagezien. De heer Bakker: wilt u ook mij een pleizier doen en de Haven eens in specteren (gelach!). De heer Beijersbergen vindt 3250 voor de garage in de Meer beekstraat wel wat hoog. De voorz. zei, dat bij dergelijke huizen in de tegenwoordige tijd een garage be hoort. Weth. v. Dam juichte het toe, dat er bij het huis een garage ge bouwd kan worden. Het crediet werd ma Westrik en J. Tapiheroe; T. Veen- WARMOND Gemeenteraad. De raad van Warmond komt Dinsdag a.s. om 8 uur 's avonds in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m.: Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde le den van de gemeenteraad. Voorstel van B. en W. d.d. 28 Juli 1953, tot het overnemen in> eigendom van een strook grond, gelegen vóór de wo ning, genaamd „Romi" aan de Jan Steenlaan. Voorstel van B. en W. d.d. 27 Juli 1953 tot delegatie aan B. en W. van de bevoegdheid van de ge meenteraad, tot het nemen, wijzigen en intrekken van maatregelen als be doeld in artikel 4 van het Wegenver keersreglement. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, zal dit de laatste ver gadering zijn van de tegenwoordige gemeenteraad. WASSENAAR Solidariteit onder de zwartkop gaaien. Dezer dagen ontdekte een oppasser van het Dierenpark Wasse naar dat een der drie zwartkopgaaien uit de volière was ontsnapt en vrij door de Louise Hal vloog. Overdag is er door de grote vacantiedrukte niet aan vangen te denken, dus wachtte men tot de avond. Toen ble ken er twee weg. De volgende dag was er 's morgens één ontsnapt, 's middags weer twee. ,,Bij het voe ren krijgen we jullie wel, dan heb- je honger en kom je toch terug", dachten de oppassers, die zich het hoofd braken hoe de vogels (ter grootte van een duif) zo gemakke- lij in en uit de volière konden. Door een toeval kwam dit uit: tussen het gaas van de volière en de rotspartij den de vogels een kleine ruimte ge- die er de afsluiting van vormt had- vonden, waar zij nét door konden. Maar toen het voer kwam, bleek de twee onsnapten en bracht in zijn gaai in de volière solidair met de bek door het gas heen het voer naar de twee uitbrekers, zodat zij ook te eten krijgen. danevel, naaste buur van ons Melk wegstelsel in het rijk der sterren stelsels, staat niet één millioen licht jaren van ons af, zoals men tot nu toe hadberekend, maar twee millioen lichtjaren. Dezelfde af standsverdubbeling moeten wij toe passen op alle andere sterrenstelsels, die wij kennen. EEN VERGISSING. Heeft de wetenschap zich dus ver gist? Ja. Ontdaan van alle tech nische bijzonderheden komt de fout hierop neer, dat men een onjuist uit gangspunt koos bij het bepalen van de betrekking tussen de lichtsterkte en de periode van lichtwisseling by een bepaald soort veranderlijke sterren. In feite werden er voor twee soor ten veranderlijke sterren gelijke maatstaven aangelegd voor het be palen van hun afstand. By het ene soort, de z.g. Cepheïden, was dat de juiste manier van doen, doch op het andere, dat der RR-Lyrae-variabe- len, had men deze methode niet mogen toepassen, al was de verlei ding uiteraard groot, men kon, dacht men, op die manier te weten komen hoe groot de afstand is van onze aarde tot een bepaalde ster. Op grond van nieuwe onderzoekin gen, verricht door dr. Baade, is nu komen vast te staan dat ons „huur stelsel" de Andromedanevel twee keer zo ver van ons af staat als wij tot nu toe aannamen; hetzelfde geldt vopr de andere sterrenstelsels, die wij waarnemen. Met andere woorden: de straal van het waarneembare heelal is twee maal zo groot als wij dachten. Of, drie-dimensionaal gesproken: er be vindt zich in dat deel van het heelal acht keer zo veel ruimte als men totnogtoe aannam. Dit betekent dus ook dat onze grootste telescoop, de Hale-kijker van Mount Palomar, waarnemingen ver richt tot op twee milliard lichtjaren afstand van de aarde (en niet één milliard) en het wil eveneens zeg gen dat de uitdijing van het heelal langzamer geschiedt dan wij dach ten. De snelheid van uitdijing is slechts half zo groot als men schatte. Daaruit volgt weer, dat de tijd, die het heelal nodig had om uit te dijen tot de omvang van thans tweemaal zo lang is geweest als men meende; deze uitdijing blijkt na het aanbren gen van de nieuwe correctie drie en een half milliard jaar te hebben geduurd. Overeenstemming. Een diep twistpunt is hiermee uit de wereld. Geologen hebben hun eigen methode om de ouderdom van onze aarde te berekenen. En het re sultaat van die berekening stemde lang niet overeen met wat de astro nomen hadden gevonden omtrent de ouderdom van het heelal. Nu de laatste echter steeds veel te laag blykt te zijn geschat, vervalt een verontrustend verschil in leeftijd tussen de aarde en de scheikundige elementen enerzijds en het heelal anderzijds. Let wel: Baade's ontdekking be treft alleen de afstanden tussen de sterrenstelsels. Gegevens als „de ster Sirius staat ongeveer negen licht jaren van ons af" blijven dus juist; voor de sterren in ons Melkweg stelsel geldt niet dat hun afstanden tweemaal zo groot zijn als wij dachten. Overigens moet ook dit getal 2 met enige reserve worden beschouwd; de waarde van de correctie is name lijk niet nauwkeurig bekend. Zy hangt af van een nader onderzoek dat aan het licht moet brengen be paalde gegevens omtrent zeker soort veranderlijke sterren. Benzinepomp op aangegeven afstand. De heer C. van der Plas vroeg, hoe het toch eigenlijk met de defensie- gronden staat. De voorzitter zei zelf ook ongerust te zijn geweest, doch het komt in orde al zal het bij gedeelten zijn. De heer Pronk vroeg omlegging Bij punt 20 bouw van midden standswoningen vond de heer Keijzer het aantal hoog in verband met het aantal arbeiderswoningen; de voorz. bewees het tegengestelde. Het voorstel van B. en W. werd hier na aangenomen. De voorz. adviseerde ernstig het voorstel aan te nemen betreffende het ontwerpen van een uitbreidings plan door Stad en Landschap, het geen ƒ20.000 zal kosten, welk be drag nogal aan de hoge kant werd geacht. De heer Van Egmond en ook de heer Van Lierop. de tegenstan- 'Verdorie, wet ben ik zenuw- echtigf... Ik krijg -f niet open It net ot er temend op mün henden steef te kükem Hulp!... Moordt... Geheimzinnige dinaen s/eJ pen mis onder het zendL.Mii... en her pek/.. M Ten te Suske.Meneer Vendersfeen ftiu/p J Hulpf Hu... uuu... ulpf r~ @/V MET Tt WRRR ..KLEI NE GOLVENDE ZRND HOOPJES ROZEN OP EN VRLLEN HET PRK EN W/SKE rrn. Het me/s JE G/LT ZO HRRD, DRT TRN- TE SinON/'R WRKKER IC Hf ET EN NRRR HET OENEER GR'JPT.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6