De brommers kunnen rustig blijven brommen Zwakke plek in het hart van minister Staf Zomerzegel uit ambtelijke sfeer P.T.T. brengt serie Rode Kruiszegels Zeven vliegtuigen neergestort en zeven mensen verongelukt Middenstandsbonden volgen S*E+R+-advies Opnieuw moeilijkheden bij de „Ommelanden" Werknemers gaven manifest uit VRIJDAG 31 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Merken-lijst is nog niet volledig Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat wijst er met nadruk op, dat de in de Staatscourant gepubliceerde merken van bromfietsen, die als rij wiel beschouwd worden, nog aange vuld zullen worden. Een volledige op gave was niet mogelijk, omdat nog circa veertig fabrikanten de tekenin gen en gegevens van hun producten niet hebben ingezonden. Aangezien reeds lang naar een re geling van het bromfietsenvraagstuk werd uitgezien heeft de minister niet langer willen wachten met het pu bliceren van deze regeling. Zodra de gegevens van andere bromfietsmerken op het ministerie ontvangen worden en daar zijn be keken en goedgekeurd, zullen ook deze merken in de Staatscourant op genomen worden. Men kan dus in de komende tijd een aantal aanvullin gen op de dertien thans gepubliceer de merken verwachten. Herziening vergoeding parlementsleden Het ligt in de bedoeling van de re gering om spoedig na het zomerreces bij de volksvertegenwoordiging een herziening van de schadeloosstellin gen en vergoedingen voor de leden van de Staten-Generaal aanhangig te maken. Het is thans, nog niet mogelijk de uiteindelijke mening van de regering kenbaar te maken ten aanzien van de vraag welke concreté consequenties vcor de ministers en de staatssecre tarissen zullen voortvloeien uit het voornemen, om voor een beperkte groep der hoogste ambtenaren een af zonderlijke voorziening te treffen, die zal bestaan uit het stellen van normsalarissen en een spaarzaam ge bruik van de mogelijkheid tot het vaststellen van een individuele bezol diging. De regering verwacht niet dat haar beleid ten opzichte van de topsalaris sen tot ernstige gevolgen zal leiden bij de lagere publiekrechtelijke licha men. Bij deze lichamen bevindt zich slechts een gering aantal ambtenaren van het niveau, waarop de te nemen maatregelen betrekking hebben. Dit heeft de minister van Binnen landse Zaken ad int., mr. Donker, aan de Eerste Kamer medegedeeld. Drs. VAN BAARS DIRECTEUR KATHOLIEKE JEUGDRAAD. Tot secretaris van de Nederland se Katholieke Jeugdraad is benoemd drs. A. van Baars, thans redacteur van het weekblad „De Linie". Drs. Van Baars is opvolger van mr. M. L. In de practijk zal deze gang van zaken er niet toe leiden dat de be rijders van andere bromfietsen dan die welke thans in de Staatscourant hebben gestaan, grote moeilijkheden zullen ondervinden. Verwacht wordt, dat de op het ogenblik in gebruik zijnde bromfietsen, die voldoen aan de eigenschappen welke in de rege ling zijn opgesomd, op de rijwielpa den toegelaten zullen worden zolang de opgave in de Staatscourant niet volledig is. Staatslening van 400 millioen De minister van financiën heeft be sloten tot de uitgifte van een V/i pro cents Nederlandse Staatslening 1953, groot ƒ400 millioen, tegen de koers van 100 procent. De lening heeft een looptijd van dertig jaar. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal wor den bevorderd. Prins Bernhard naar Ned. Antillen Prins Bernhard zal op 2 Augustus in zijn kwaliteit van inspecteur-gene^ raai der koninklijke marine zijn reis naar de Nederlandse Antillen aan vangen. De heenreis wordt over de Ver enigde Staten gemaakt, waar de-prins in Cape Cod twee dagen bij de loge rende prinsessen zal doorbrengen. Op 5 Augustus reist de prins naar Cu rasao, waar hij de zesde vroeg zal arriveren. Die morgen is er in Wil lemstad een ontvangst van vooraan staande ingezetenen, waarna een rondrit door de stad zal worden ge maakt. 's Avonds wordt er een re ceptie door de gouverneur aangebo den. De zevende Augustus wordt de marinebasis bezocht, terwijl 's mid dags het monument, aangeboden door het Nederlandse volk aan de bevol king der Antillen als dank voor de in de oorlog verleende hulp, door de prins zal worden onthuld. 's Avonds zal de prins het bestuur van het omangs gestichte „Prins Bernhardfonds-Nederlandse Antil len' 'installeren. Op 8 Augustus wordt een kort bezoek aan Aruba gebracht, waarna 's avonds per K.L.M de te rugreis naar Nederland wordt aan vaard, v/aar de prins Maandagmor gen 10 Augustus hoopt te arriveren. KRENTENMIK IN DE RUL Donderdag bezocht de minister van Oorlog, ir. C. Staf, met zijn adjudant, majoor Bosch, het gehucht De Rul in Heeze, waar vorig jaar op 1 Juli bij militaire oefeningen twee boerderijen, in gebruik als opslagplaats, en diver se stallen en schuren, in de as werden gelegd. Met grote medewerking van burgemeester M. H. Cox kon met het ministerie van Oorlog een gunstige regeling worden getroffen, zodat al les thans herbouwd is op grondslag van nieuw voor oud. Aan het begin van het gehucht De Rul werd de minister opgewacht door burgemeester Cox. In De Rul werd de minister een vendelhulde .gebracht door het Sint Agathagilde, waarna de minister de herbouwde boerderijen en stallen bezichtigde. Voor de nieuw herbouwde boerderij van M. van de Loo werd de minister een bloemenhulde gebracht met een samenspraak door enkele kinderen der getroffenen. Hierna begaf het ge zelschap zich aan een Brabantse kof fietafel. Alle getroffenen drukten hun volle tevredenheid uit over de rege ling der herbouw, zoals deze thans haar beslag heeft gekregen. Tijdens de koffietafel sprak dè heer L. Heesakkers, inwoner van De Rul, zijn dank uit namens alle bewoners van de plaats. Aan de minister werd een groot krentenbrood aangeboden. Burgemeester Cox werd dank ge- G. M. Custers, die onlangs werd be- bracht voor zijn vele bemoeiingen en noemd tot burgemeester van Schaes- aan mevrouw Cox-van Hout werd berg. i een bouquet aangeboden. Stichting opgericht De bestemming van de opbrengst der zomerpostzegels zal in het ver volg niet meer worden bepaald door ambtelijke zijde, maar door de stichting „Comité voor Zomerpost zegels", waarin vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties van velerlei aard zich hebben ver enigd. Er was tegen de ambtelijke rege ling verzet gerezen, omdat men meent, dat het welslagen van de postzegelactie berust op de publieke offervaardigheid en dat daarom de postzegelactie allereerst het particu lier initiatief aangaat. De thans opgerichte stichting stelt zich ten doel het bijeenbrengen en de verdeling van gelden ten behoeve van Nederlandse verenigingen, instellin gen of organisaties die op het terrein van de volksgezondheid werkzaam zijn, een cultureel belang dienen of het maatschappelijk werk bevorde ren en wel in de eerste plaats ten be hoeve van hen, die deze hulp drin gend behoeven. Voorzitter van de stichting is staatsraad mr. W. F. Schokking. Naast het bestuur treedt een raad van advies op, waarin vier ambtelijke vertegenwoordigers zitting hebben en zes van diverse maatschappelijke or ganisaties. In het bestuur zijn geen vertegenwoordigers van ambtelijke zijde. Minister C. Staf sprak zijn vreug de er over uit, dat hij het besluit had genomen naar De Rul te Komen en was diep getroffen door de dank baarheid der bewoners. Hij prees Heeze gelukkig met zo'n burgemees ter, die onversaagd de belangen van de getroffenen had behartigd. Hier voor had hij alle respect. De minister besloot zijn rede met de verzekering, dat hij steeds een zwakke plek in zijn hart zal houden voor Heeze en De Rul. Oefening „Coronet" Hedenochtend om zes uur is het signaal „Staakt het vuren" over de oefening „Coronet" geblazen. Omdat 't 'n oefening is, wist men dat gisteren reeds enn daarom wist men ook, dat de bombardementsstrijdkrachten van „Wessex" (Engeland) vannacht een zo grote strijdkracht boven „Westo- nia" en „Fantasia" zouden brengen, dat beide partijen daarmee op de knieën zouden worden gebracht. De laatste dag van de gevechten is overigens, vooral gezien van de in de morgen minder gunstige weersom standigheden, vrij rustig voorbij ge gaan, en in de lucht is het niet bij zonder spannend geweest. Anders was dit op het landmachtfront waar practisch alleen op papier ge werkt werd en waar men koortsach tig in de weer is geweest met het overbrengen var troepen en voorra den per vliegtuig. Maar dit landmachtsprookje heeft heden om zes uur een gelukkig einde gekregen, zonder dat een schot is gevallen of een slachtoffer is te betreuren, wat men helaas niet kan zeggen van de luchtoorlog, waarbij tot gisteravond volgens de voorlo pige gegevens zeven doden zijn te betreuren, terwijl twee slachtoffers ernstig werden gewond. Zeven vlieg tuigen gingen verloren. Belgische Meteors zijn er gisteren in geslaagd vijandelijke Canberra st.raalbommenwerpers te onderschep pen, waarbij echter aangemerkt moet worden, dat de Canberra's op 35.000 voet vlogen en daardoor net bene den het plafond van de Meteors kwamen. Hoe een fictief beeld ove rigens de dagelijkse rapporten over de oefening geven, bewijst het feit, dat de tweede tactische luchtmacht gisteren meldde. 144 vijandelijke vliegtuigen vernield te hebben te genover het verlies van slechts twaalf eigen machines, cijfers, die vqjjwel Vrije of beheerste loonpolitiek Het bestuur van het Ned. Verbond ter is. Ongeveer 60 pet. van het aan- van Middenstandsverenigingen nam in zijn vergadering van 28 Juli o.m. kennis van de'dezer dagen in de dag bladpers gepubliceerde verklaring der vier werkgeversorganisaties in zake de vrije loonvorming. Over deze bestuursvergadering werd ons door het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen het vol gende communiqué verstrekt: „Waar de publicatie van genoemde werkgeversorganisaties de suggestie wekt alsof hier het standpunt van dè Nederlandse werkgever? wordt weer gegeven, acht het bestuur van het N. V.M. het noodzakelijk er op te wijzen, dat de vier genoemde werkgeversor ganisaties niet namens alle georgani seerde werkgevers spreken, maar na mens de groep grootwerkgevers. Er is echter daarnaast een in aantal veel grotere groep van werkgevers in het middelgroot- en kleinbedrijf, wier oordeel in deze verklaring niet is weergegeven, zodat het standpunt, dat in de publicatie tot uitdrukking komt, niet geacht mag worden te zijn de mening van het georganiseerde bedrijfsleven of van de werkgevers. Het bestuur van het N.V.M. vindt het noodzakelijk hier de aandacht op te vestigen omdat maar al te veel de mening heeft post gevat, dat het be drijfsleven alleen bestaat uit grote ondernemers, die georganiseerd zijn in de vier genoemde werkgeversorga nisaties. De situatie is echter in we zen zo, dat het aantal werkgevers in de middenstandssector vele malen gro geen rekening houden met de af weer op de grond, en die bovendien niet getoetst zijn aan de gegevens van de tegenpartij. Wat wel juist was is het feit, dat de radarstations van „Westonia" tot nu toe nooit zijn aangevallen, zo dat men de opstelling - klaarblijke lijk geheim heeft weten te houden voor de vijand, terwijl de „Westo- nia"-strijdkrachten wel aanvallen op de radarstations aan de over kant hebben gedaan. Vanacht was het de laatste phase van de strijd, maar het zal nog maanden duren, voordat men op de hoofdkwartieren de cij fers heeft gerangschikt en zich een volledig beeld heeft kunnen vor men van de operatie. Straal-vervelend „De eens zo prachtige „Parel van het Sticht" is tot een hel geworden, waar niemand meer rust vindt, over dag niet, 's avonds niet, en ook tij dens het weekeinde niet. Wij ver- zoekep u op korte termijn een einde te maken aan deze onhoudbare toe stand, welke veroorzaakt wordt door overlast van de laagvliegende sner pende vliegtuigen." Deze hartekreet van een deel der inwoners van de gemeenten onder de rook van Soes- terberg, is, vervat in een open brief, verzonden aan de minister van Oor log. Er zijn nog wel andere plaatsen waar de straalvliegtuigen kunnen oefenen, aldus de getergde burgers: een gedeelte van de N.O. Polder met aansluitende dijken en het IJsel- meer, en het vliegveld Brueggen in Duitsland, niet ver van de Neder landse grens. Het gaat niet aan, aldus de open brief, een gedeelte van de burgerij extra te belasten en geen rust te gunnen na de dagelijkse arbeid. Van 24 Augustus tot en met 23 October 1953 zal de PTT speciale Roode Kruis-postzegels met een toeslag boven de frankeerwaarde verkrijg baar stellen. De toeslag komt ten bate van het Nederlandse Roode Kruis. De zegels, welke gedrukt werden bij de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, verschijnen in de volgende waarden: 2 en 3 cent, voorstellende: kruis (sepia), ontwerper P. Wetselaar 6 en 4 ct.: voorstellende man met lamp (donker violet), ontwerper F. Montens. 7 en 5 ct. voorstellende; wa tersnood (grijs-groen) ontwerper F. Montens. 10 en 5 cent, voorstellende: bloedtransfusie (rood), ontwerper F. Montens en 25 en 8 cent, voorstellende: vlaggenparade (staalbauw) ontwerper P. Wetselaar. De kruisen in alle waarden zijn rood. De grootte van de beeldrechthoek is 21,25 x 28,55 mm., de grootte van de zegel 24,25 x 31,55 m.m. De kamtanding is 12,5 12. Volkstuinders uit vele landen bijeen „De Gouden Poort" is de naam van de grote bloemen- en fruitten- toonstelling, die van 4 tot en met 9 September a.s. in het Raigebouw te Amsterdam wordt gehouden. Deze tentoonstelling wordt inge richt ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van het Algemeen Ver bond van Volkstuindersverenigin- gen in Nederland en het 35-jarig be staan van de Bond van Volkstuinders te Amsterdam. Minister Mansholt zal de tentoonstelling officieel openen. De inzendingen zullen bestaan uit eni^e tienduizenden potplanten, die tezamen een kleurig bloemmozaiëk zullen vormen. Voorts ontelbare va zen met de fraaiste snijbloemen. Ook komt er een complete tuin met huis je, waarbij een boomgaard met vruchtdragende appel- en peren boompjes. In samenhang met de tentoonstel ling wordt op 4, 5, en 6 Septeni ber in het koninklijk instituut voor de tropen, een internationaal congres gehouden van de ligue internatio nale du coin de terre et des jardins ouvriers. Circa 150 afgevaardigden uit Noorwegen, Denemarken, Zwe den, Finland, West-Duitsland, Oos tenrijk, Italië, Zwitserland, Frank rijk, België, Luxemburg, Engeland en Nederland zullen hieraanjdeelne- men. De hoofdbedoeling van de organi satoren is: deze tentoonstelling te doen zijn een propaganda voor het volkrtuinwezen en een demonstra tie van zijn opzet: de klemtoon niet te leggen op het nut maar op de ont spanning. tal arbeiders vindt werk in het mid delgrote- en kleine bedrijf tegenover 30 pet. in het grootbedrijf. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen wenst dan ook niet geacht te worden stilzwijgend achter de uitspraak van de vier ge noemde werkgeversorganisaties aan te lopen. Het is van mening, dat wat de te voeren loonpolitiek betreft, het aanbeveling verdient het door de S. E.R. uitgebrachte advies te volgen, dat neerkomt op het voorlopig hand haven van een beheerste loonpolitiek, zij het met het aanbrengen van enige verbeteringen". tf* De rust, die naar buiten uit, gedu rende de laatste weken, heerst bij de Coöp. Melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen blijkt ziin zeer betrekkelijke geweest te zijn. Opnieuw hebben zich namelijk moeilijkheden voorgedaan in de in terne organisatie van het bedrijf. Bij zijn aanstelling tot waarnemend beheerder was met de heer De Boer overeengekomen dat personeelsaan- aangelegenheden niet door hem zou den worden behandeld, doch dat daarin zou worden voorzien door de benoeming van een aparte functiona ris, die rechtstreeks verantwoordelijk zou zijn aan het bestuur. Een derge lijke functionaris is nog niet benoemd en de personeelszaken worden even als vóór de staking behandeld door de heer C. B Baarveld, de perso neelschef. De heer Baarveld kwam Woens dagmiddag nadat de laatste dagen reeds allerlei kleine moeilijkheden waren voorgevallen tot de ontdek king dat de deur van zijn bureau was afgesloten. Bovendien had de heer De Boer hem tevoren gewaar schuwd dat hij hem niet meer in de fabriek wenste te zien. In afwachting van een nadere ontwikkeling is de heer Baarveld naar huis gegaan. De strubelingen met de heer De Boer hadden betrekking op een per soonlijk rapport, dat deze aan de heer Baarveld probeerde te ontne men. Ook bleken enkel dosiers en sleutels uit zijn bureau te verdwij- 1 nen. Voorts kwam de personeelschef en kele dagen geleden tot de ontdekking dat hem de schrijfmachine was ont nomen. Woensdagmorgen ontstond 'n woor denwisseling tusen beide heren waar in de waarnemend beheerder zou hebben gezegd: „Ik wil je niet meer in de fabriek zien. Anders trap ik je er uit". De heer De Boer zelf ontkent de- DE MOEILIJKHEDEN BIJ BEROEPSVERVOER De gezamenlijke organisaties van loonsverhoging van 7 pet., terwijl zij werknemers in 't wegvervoersbedrijf, die betrokken zijn bij de moeilijk heden over de loon- en arbeidsvoor waarden in d" bedrijf, hebben zich hedenmorgen middels een manifest gericht tot de bij haar aangesloten leden. De ondertekenaars van het mani fest delen mede, dat het manifest is uitgegeven naar aanleiding van de dienstorders die door de werkgevers zijn uitgereikt en waarin nadere me dedelingen worden gedaan over de stand van zaken betreffende de on derhandelingen. In het manifest wordt er aan her innerd, dat op 24 Juli jL de laatste bespreking met de werkgevers is gehouden. De werkgevers stelden een loonsverhoging voor met 2 pet. en onder bepaalde omstandigheden een toeslag van maximaal vijf pro cent toe t<=> kennen. De werknemers organisaties vragen zich af waarom de werkgevers niet accoord wensen te gaan met een wel beweren dat hun voorstel over eenkomst met een loonsverhoging van 7 pet. Het manifest vervolgt dan: „Men wenst per se een toeslag en geen verhoging der lonen met 5 pet. omdat deze toeslag volkomen vrij willig is, d.w.z. men kan het geven en ook nalaten. De werknemersorganisaties me nen dat deze toeslag, die maximaal 5 peta is (dus ook minder kan be dragen) maar een betrekkelijke ze kerheid biedt voor de toekpmst. De werknemersorganisaties heb ben zoals bekend in hun bemidde lingsvoorstel gesteld, dat alle lonen met 7 pet. dienen 4e worden ver hoogd en dat dit bindend zal móeten gelden voor alle ondernemingen. Daarnaast hebben zij o.m. verlan gens geuit ten aanzien van de dienst tijd (48 urige werkweek, waarbij aanwezigheidsuren als diensttijd gel den) en de overwerkuren. ze woorden ooit te hebben gebezigd. Wel was er verschil van mening tus sen hem en de personeelschef, die op eigen houtje loonsveranderingen zou hebben toegepast. Woensdagmorgen had de heer De Boer het kantoor van de heer Baar veld nodig doch deze weigerde dit te verlaten, aldus de waarnemend beheerder. De heer De Boer ver klaarde verder het bureau van de personeelschef te hebben afgesloten, omdat zich daarin de kluis bevindt en men tot de ontdekking was geko men dat er een sleutel was verdwe nen. e voorzitter van „De Omme landen", de heer Van Hemmen, hoor de van de voorgevallen via journalis ten die hem om informaties vroegen. Hij kon die niet geven, aangezien hij pas terug kwam van vacantie en de heer De Boer hem over het ge beurde nog niet had ingelicht". Trouw". Uitwisseling televisie-programma's Vertegenwoordigers van Belgische, Franse, West-Duitse, Nederlandse en Britse omroeporganisaties hebben op een conferentie van drie dagen te Londen gesproken over de techni sche kanten van een uitwisseling van televisieprogramma's in West-Euro pa. De Britse Omroepmaatschappij (B.B.C.) deelde mede, dat er reeds plannen besproken zijn om tegen het einde van het jaar een televisie net ,dat Frankrijk, België en Neder land verbindt, tot stand te brengen, waarbij West-Duitsland zich binnen niet al te lange tijd kan aansluiten. Ook is het totstand brengen van een permanente televisieverbinding tussen het Europese vasteland en Groot-Brittannië bestudeerd. Men kwam tot de slotsom dat zulk een verbinding zeer gewenst is, doch dat zij afhankelijk is van economische factoren, welke door de betrokken regeringen moeten worden bespro ken. KLM SUPER CONSTELLATION DAGELIJKS NAAR NEW-YORK. De KLM zal met ingang van 15 Augustus a.s. haar nieuwe super Con stellations m regelmatige dienst gaan gebruiken. Gedurende het nog reste rende gedeelte van de zomerdienst regeling tot 4 October a.s. zullen deze meest moderne vliegtuigen worden gebruikt voor het vervoer van toeristen. In de drukke periode van 15 Augustus tot 15 September zal de KLM 15 diensten per week naar New-York onderhouden waar van 10 z.g. toeristendiensten. De super Constellation die 78 toeristen zal gaan vervoeren, zal in deze pe riode een dagelijkse retourdienst"tus sen Amsterdam en New-York vlie gen. Door het gebruik van de super Constellation met haar grote capaci teit kan de KLM in deze vier we ken bijna 5700 toeristen op haar diensten tussen Amsterdam en New- York vervoeren. GOEREE-OVERFLAKKEE AFDOENDE BEVEILIGD De aanleg van de nieuwe dijk, die zal aansluiten op de herstelde dijk ten Westen van Herkingen, vordert snel Voor de tweede waterkering bij Herkingen is men met spoed be zig de dijken in orde te maken. Vol gens deskundigen staat het er thans zo voor, dat behoudens buitengewone omstandigheden, de najaarsstormen en normale vloeden het eiland Goe- ree-Overflakkee geen schade zullen toebrengen. Rijkspremies voor industrieën De minister van economische za ken, heeft bekendgemaakt, dat bij vestiging en uitbreiding van een in- dustrieel bedrijf in een veertigtal i plaatsen in de provincies Groningen, i Friesland, Drenthe, Overijssel, Gel derland, Noord-Holland, Noord-Bra bant en Limburg door het Rijk een premie van 25 pet van de bouwkos ten der nieuw te bouwen bedrijfs- j ruimten kan worden toegekend, tot een maximum van 25 per m3 nut tige vloeroppervlakte. I Vier geslachten van wijze mannen Vier geslachten van de familie Wijsman. De heer en mevrouw WijsmanVan Rijn, Noord wij ker weg 32, te Katwijk aan den Rijn. hopen op 24 Augustus hun gouden huwelijksfeest te vieren. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit een foto van vier geslachten Wijsman: overgrootvader C. L. Wijsman, 82 jaar, wo nende te Katwijk, grootva der A. J. Wijsman, 54 jaar, vader C. Wijsman, 29 jaar en zoon. kleinzoon en ach terkleinzoon J. Wijsman, oud 4 jaar. Alleen de dia manten bruidegom-over grootvader is nog woonach tig te Katwijk, de andere leden op de leef tijdstrap wonen te Haarlen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5