Leidenaar dreigde politie neer te schieten! Zwitserse vacantie boven de wolken Henny Lange veld (11 jaar) kampioen van Zuid Holland In goedmoedige verbazing ziet Limetz zijn dorpsrust aan stukken gereten! ACQUISITEUR Bekwame Schilders gevraagd VRIJDAG 31 JULI 1953 SE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 SENSATIONELE INSLUITING VAN OPSCHEPPERIGE INBREKER De Rotterdamse politie heeft na een belegering van twee uur de 22- jarige varensgezel D. B. uit Leiden ingerekend, die per trein naar Rot terdam was gekomen om ergens in te breken. Hij koos vannacht daarvoor het huis van de familie B. aan de Sta- tenlaan, waarvan de bewoners met vacantie zijn. Een buurman, die gestommel in de ■woning van de familie B. hoorde, ver scheen vannacht om twee uur bij de politie, die er onmiddellijk op uit trok en het pand afzette. Nog meer politiemannen verschenen en be klommen zelfs het dak. Schijnwerpers brachten licht in de duisternis. Met spanning volgden tal van buurtbewoners de bewegingen van de politie. De inbreker dreigde ieder neer te schieten, die het zou wagen het huis binnen te gaan. Af en toe verscheen hij voor een raam en dan werd met een zacht lijntje geprobeerd hem tot andere gedachten te brengen. Op zeker ogenblik kwam hij de trap af met een kaars en weer werd hem aangeraden te capituleren. Hij ant woordde er niet aan te denken, maar hij zou even met zijn maat overleg gen, doch die voelde er ook niets voor. Toen greep de politie in en een keukenraam werd ingeslagen. De politiemannen klauterden naar bin nen, begeleid door duisternis, want de stoppen van de meter bleken te zijn losgedraaid. Dit werd verholpen en men ging Vrijdag 31 Juli. Hedenmorgen nam de heer O. J. v. Nieuwenhuijze, meer dan 25 jaren als hoofd van de afdeling admini stratie verbonden aan de Universi teitsbibliotheek, afscheid van deze instelling wegens het bereiken van de pensioengerechtigde le,eftijd. om 9 uur hadden zich het personeel en verschillende personen van buiten de bibliotheek ,met wie de heer van N. nauw heeft, samengewerkt, ver zameld in de bibliotheekkamer, waar de bibliothecaris, dr. A. Kes- sen, de scheidende ambtenaar toe sprak. Hij drukte zijn erkentelijkheid uit voor de blijmoedigheid, waarmede de heer van N. zijn steeds in om vang toenemende werkzaamheden verricht had en roemde zijn onkreuk baarheid, plichtsbetrachting, liefde en overgave voor het welk tot uiting gekomen niet alleen gedurende de gewone diensturen maar nagenoeg dagelijks ook na sluitingstijd op de bibliotheek en thuis in de avond uren. Hij sprak de hoop uit, dat dit officieel, doch niet de facto een af scheid zou zijn, en dat de heer van N. de bibliotheek nog menigmaal met zijn adviezen van dienst zou de man zoeken. Alle kamerdeuren waren afgesloten. De inbreker had de aftocht gebla zen en had zich op een zolderkamer verschanst, doch dreigende getrok ken pistolen brachten hem ten slotte tot een juist inzicht en hij gaf zich over. Toen bleek, dat hij ongewapend was. Daarna ging men naar zijn maat zoeken, doch daar de kamers op slot waren, viel dat niet mee. Ladders werden tegen de gevels gezet, uit elke ruit een hoekje verwijderd, zodat de vensters omhoog konden worden ge schoven. Toen bleek dat de man had opgeschept, want hij was alleen ge weest. De varensgezel bleek gezocht te worden door de Leidse politie. willen zijn. Namens het gehele per soneel overhandigde spr. de heer van N. een enveloppe met inhoud, welke de gevoelens van dankbaarheid voor de prettige samenwerking vertolkte. Dr. Kessen betrok eveneens mevr. van Nieuwenhuijze in zijn woorden van hulde en bracht haar dank voor 'de indirecte steun aan het werk van haar echtgenoot, door deze zoveel vrijheid voor zijn werk toe te staan. Een der naaste medef/erkers van de afdeling van de heer van N. bood mevr. v. N. bloemen aan. Vervol gens spr. mr. J. Drijboer, adjunct secretaris van het College van Cura toren namens dit college woorden van waardering voor het werk en de toewijding van de scheidende func- tionnaris. Uit naam van het perso neel sprak de heer J. J. van der Reij- den woorden van afscheid en dankte voor de prettige samenwerking. De heer van N. dankte voor de tot hem gesproken wóórden en voor de aan geboden enveloppe. Maandag 3 Augustus zal de heer j J. E. A. Zeeman, chef van de assu-' rantie-afdeling van de Amsterdam-; van de Incasso-Bank N.V. trad. Er1 te Leiden de dag herdenken, waarop hij voor vijfentwintig jaar in dienst van de IncassoiiBank N.V. trad. Er zal die dag tussen 4 en 5 uur nam. ten kantore van de bank, Rapenburg 39, gelegenheid bestaan de heer Zee man geluk te wensen. De leden van de r.k. Gem. Zang vereniging „Pulchri Studio" wordt er op gewezen, dat er gedurende de hele maand Augustus geen repetitie zal ziin. De eerste Dinsdag in Sep tember woeden alle leden weer ver wacht (liefst met een nieuw lid!) om de operette Rose Marie in te strdo ren. STADSKOK. Burgerlijke Stand Geboren: Arthur, zn van C. F. Vreede en L. Hojel; Louwrens Arie, zn van L. Rhijnsburger en M. K. Boezaard; Krijn, zn van C. Tavenier en J. M. Bakkum; Roy Ronald zn van J. H. Snel en B. Langhout; Cor- nelis Theodorus Leonardus, zn van B. Th. Mourits en E. J. van Santen; Joop, zn van T. van Iterson en J. Verver; Johanna Wilhelmina dr van W. F. Zwart cn H. M. van Oosten; Johannes Jacobus, 2n van L. C. H. Mekel en A. M. Hoogeveen. Ondertrouwd: J. Kooien en C. T. van der Kooij; A. C. ten Brink en M. G. Zitman; E. Sieders en G. van As; H. Knetsch en C. W. De veling; Th. J. Boerstra en E. J. Kranen veld; A. J. C. van Dijke en G. van Egmond F. van der Kaay en H. Petiet; J. Kukler en C. Lunenburg; A. Slegten- horst en P. Boelee; A. G. Vergunst en G. van der Maas; C. J. van den Berg en J. van Schoonderwoerd den Bezemer; P. J. Schot en G. Tammin- ga; J. Sjardijn en C. Maigret; J. Ver meulen en M. J. Swaak. Overleden: S. Brunia, wed. van Ruijter 80 jr; P. L. van Dorp wedn. 91 jr. Bij Kon. Besluit van 4 Juli 1953 is aan mr. W. H. Nagel, wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan de Rijks universiteit te Leiden, opdracht ge geven om in de faculteit der rechts geleerdheid onderwijs te geven in het Nederlands strafrech+, het straf procesrecht en de criminologie. In verband hiermede is bij ministeriële beschikking van 25 Juli 1953 de toe lating van mr.' Nagel als privaatdo cent aan de Leidse Universiteit in het strafprocesrecht ingetrokken met ingang van de datum waarop hij zijn onderwijs-opdracht zal aanvangen. Luchtziekte kan voorkomen worden in moderne druk-cabine 1UIET ALLEEN OP ZEE, maar ook in de lucht kunnen de deinende en stampende vaartuigen de opva renden het genot van de reis hart grondig vergallen. Een nare opdrin gende, niet te ontwijken onpasse lijkheid overvalt de slachtoffers die, naar gelang de plaats waar het on heil geschiedt, met zeeziekte of luchtziekte wordt bestempeld. De symptomen zijn immers gelijk en de ongelukkigen die het overkomt heb ben in zo'n geval maar één gedachte: dat is eens, maar dit nooit weer! Na een kortere of langere tijd zul len echter de opgedane emoties ver vagen en zal men de doorgestane el lende vergeten. Zo stelt men zich dan manmoedig voor de tweede maal of misschien nog wel meer aan deze gevaren bloot. Het reizen over zee en door de luchi is vaak niet te vermijden en het is immers helemaal niet gezegd dat men het de volgen de maal weer zo slecht zal treffen. Maar de ziekte zelf blijft echter bestaan. Sommigen hebben er geen last van, anderen zoveel te meer. Degenen die er mee behept zijn kun nen er weinig tegen doen. Het beste is de bewegingen van de vaartuigen te dempen, wat bijvoorbeeld moge lijk is door het aanbrengen van sta- bilisatievlakken bij schepen. Maar dat is nogal een kostbare en tech nisch moeilijk uitvoerbare construc tie. Bij vliegtuigen gaat dat eenvou diger. De bestuurder behoeft alleen maar hoger te vliegen en in het al gemeen rustige luchtlagen op te zoe ken, waar minder turbulentieneigin gen bestaan. Klimmen en dalen. Maar het is niet alleen het stam pen en slingeren van een vliegtuig dat de luchtreizigers in vroeger da gen met angst en ontzetting naar hun luchtziektezakje deed kijken, maar ook het klimmen en vooral het dalen deed het gevoel van onpasse lijkheid in verhoogde mate toene men. Toch zijn de luchtzieken in de mo derne vliegtuigen zo goed als ver dwenen. Op een grote hoogte ligt de cabine gewoonlijk zo vast als een huis en ook het dalen heeft veel, zo niet alles van zijn afschrikking ver loren. Niet dat de bestuurders van de tegenwoordige vliegtuigen niet even snel kunnen of willen stijgen en dalen. Integendeel de krachtige motoren van de grote verkeersvlieg tuigen slepen zelfs het zwaarst be laden toestel in een minimum van tijd naar boven en wat het dalen be treft, ook hierin ziet men geen been om zo snel mogelijk naar beneden Rer'cHten geen militair driemanschap In officiële kringen te Londen zijn Vrijdag de persberichten tegenge sproken, volgens welke de macht in Moskou in handen is van een militair driemanschap. Dit driemanschap zou, volgens de ze berichten, bestaan uit de maar schalken Zjoekof, Wassiljewski en Sokolowslci. Medaille voor jonge Leidenaar ACCORDEON-CONCOURS IN DEN BURCHT Niet minder dan 42 deelnemers (sters), onderverdeeld in vijf afde lingen, namen gisteren deel aan het door de Nederlandse Accordeonisten Associatie uitgeschreven concours voor amateur-accordeonisten in Z- Holland, dat in „Den Burcht" werd gehouden. Waren 's middags de af delingen elementair en amateurs I en II aan de beurt, in de avonduren waren het de meer- en vergevorder den (amateurs m en IV), die elkan der in een vriendschappelijke kamp de hoogste eer van dit concours het kampioenschap van Zuid Hol land betwistten. Eerst tegen het middernachtelijk uur kon de alge meen concourssecretaris, de heer Q. J. van Trigt, het totale resultaat be kend maken. Hierbij bleek, dat de 11-jarige Leidenaar Henny Lange- veld in de hoogste afdeling het hoog ste aantal punten (91 2/3) had be haald, waardoor hij beslag wist te leggen op de kampioensmedaille voor Zuid Holland en de door de heer Lauw Boellaard beschikbaar gestelde lauwerkrans. Een prachtig resultaat. In de diverse afdelingen werden de volgende resultaten geboekt: Af deling elementair le pr. Willy Pan nebakker, Den Haag (kampioen in haar afdeling) 81 2/3 pt, Kitty van Dongen, Den Haag 76 1/3 pt.; 2e pr. Daan de Ruiter, Den Haag, 72 pt., René Griffioen, Woerden, 71 pt. en Matthieu ter Horst, Den Haag 67 1/3) punt. Amateurs I: le pr. J. C. van Don gen, Den Haag, 80 pt (afdelingskam pioen), W. H. Driessen, Loosduinen, 79 pt., Henk Griffioen, Woerden 78 y pt. 2e pr. L. Klaassen, Den Haag 75 pt., R. Chou, Den Haag 74y pt.. Jo ke Boeff, Leiden 70 1/3 pt„ Ans Ouwerkerk, Leiden 68 pt., Gerda Burger, Den Haag, 68 pt. en Feli Ko lenbrander, Den Haag 66 pt. Amateurs II: le pr. Louise Bruy- nius, Den Haag (afdelingskampioe ne) 83 pt., Joop van Ommeren, Al phen a. d. Rijn 78 pt., Cath. de Vries Den Haag 77 y pt., 2e pr. Koos Vin- court, Leiden, 75 pt., Jacobus Cou- sijnse, Den Haag, 71 pt., mevr. E. J. Walison, Den Haag 70 2/3 pt. Ge rard de Ruiter, Schiedam 70 2/3 pt. en Ellen de Jager, Den Haag 70 1/3 punt. Amateurs Hl: le pr. Corrie v. d. Werf, Den Haag '(afdelingskampioe ne) 83 2/3 pt., G. Willems, Leiden 81 ys pt., Jacoba A. Patist, Loosdui nen 80 2/3 pt., J. P. G. de Vos, Den Haag 80 1/3 pt., Frans van Stijn, Leiden 79 2/2 pt., Barry Verver, Lei den, 79 pt., C. P. Treurniet. Berkel 77 y pt., G. Talen, Den Haag 77 pt. en Annie Zuidgeest, Schiedam 77 pt; 2e pr. W. ,G. de Jong, Alphen a. d. Rijn 67 1/3 pt. Een diploma ontvin gen Annie de Bruin 64 2/3 pt. en J. Markus, Rotterdam 62 pt. Amateurs iv: le pr. Henny Lange- veld, Leiden (kampioen van Zuid- Holland) 91 2/3 pt., mej. N. Vermeu len, Den Haag 86 pt. en E. J. Wis- sink, Rotterdam 84 pt., 2e pr. Tini v. d. Jagt, Rotterdam 74 1/3 pt., Adri Maat, Rotterdam 69 pt., Irene Blom, Rotterdam 67 pt. en W. L. v. Ree, Rotterdam 66 y pt., F. R. van Kralingen uit Rotterdam ontving een diploma (60 1/3 pt.). De heer Willy Engels te Rotter dam, die als eenling in de afdeling beroeps uitkwam, ontving met 79 1/3 pt een eerste prijs. De jury, die geen gemakkelijke taak had, bestond uit mej. Paula v. d. Bey te Enschede en de heren Coen van Orsouw te Amsterdam, Eddy Reeskamp te Utrecht en P. de Haan te Haarlem. Alvorens het concours een aan vang nam, heeft de heer Van Trigt de organisator van dit concours, de heer Lauw Boellaard, bedankt voor diens perfecte regeling. LIMETZ, Woensdagmiddag „Het was zo'n spin!" deelde Ria Holthuizen uit Den Haag vanmor gen onder de koffie mee, terwijl ze de maat van een volwassenen kater aangaf en in haar ogen de ontzet ting vocht met de triomph van de overwinning. De koffie was vanmorgen Woensdag in verband met de nachtelijke omzwerving n^iar de mid dag verdrongen, maar toen wij van middag om 12 uur in onze tent tot de ontdekking kwamen, dat we urenlang op een venijnig boom stronkje gelegen hadden, waren er in de pastorie al wonderen verricht. Met indrukwekkende hoofddoeken en angstige hoeveelheden borstels waren de dames al uren bezig ge weest en het resultaat was, dat de heer Goddijn, Oosterstraat 40, met gepaste trots en onder oorverdovend gejubel om 2 uur de Hollandse vlag aan de cantine kon spijkeren, ten teken, dat deze voor gebruik gereed was. Enkele jeugdige Limetzeneesjes waren bij deze plechtigheid aanwe zig en na een aanvankelijke verba zing schreeuwden zij maar luidruch tig mee. Dit is trouwens niet het eer ste levensteken, dat Limetz van zijn Hollandse gasten heeft ontvangen en het zou ons enorm veel waard zijn bij benadering te weten, wat Limetz zo over die inwoners van dat lage landje denkt, wanneer zij met gemoedelijke verbazing de stille dorpsrust telkens weer aan stukken gereten zien, door geestdriftig ge galm, trompetstoten en lachende meisjes, die zelfs in een doodgewo ne kalkoen een gerede aanleiding zien om een hoogtepunt van pret te demonstreren. Over het algemeen krijgen we de indruk, dat Limetz dergelijke gas-1 ten wel kan waarderen; het is een klein plaatsje, dat te midden van eindeloze velden practisch van de buitenwereld afgesloten is. Het is moeilijk enige levendigheid in het dorpje te bespeuren en tot nu toe hebben we, wanneer we buiten een Fransman tegen komen nog steeds het idee, dat hij iets bezienswaardigs is! Toen we vanmorgen ons vorige verslag beëindigd hadden en de pas torie uitstapten, stonden er enkele mensen bij de bus, die druk aan het redeneren varen en bij onze ver schijning op ons afstoven en een vuurwerk van vragen afschoten, het geen erg lastig was, want ze ge bruikten allemaal woorden, die noch in „L'Avare" van Molière noch in de tientallen thema-boekjes, die we ooit doorgeworsteld hebben, voorkwamen Maar uit het weinige dat we wèl verstonden, bleek een intense be langstelling naar de reden van onze verlate aankomst en met veel zoe ken en nog veel meer gebaren en ge luiden, die mogelijk in een Indianen- dictionnaire zouden kunnen staan, vertelden we hun de avonturen van de afgelopen nacht, telkens onder broken door uitroepen van medele ven en verbazing. Nee, de eerste indruk is, dal Li metz het bezoek van Leiden een aangename afwisseling vindt in zijn rustig bestaan. Zo nu en dan menen we te merken, dat ze ons benijden, omdat zij zich hoogstwaarschijnlijk voorstellen, dat in Holland, wanneer ergens een stoot op een trompet ge geven wordt, iedereen onmiddellijk het werk, dat hij onderhanden heeft, neergooit, om luid zingend achter deze muziek aan te marcheren, zo als dat hier momenteel te doen ge bruikelijk is. Ondertussen zou het een geheel onjuiste indruk 'wekken, wanneer men zou menen, dat er dus helemaal niet gewerkt wordt. Onder de koffie is een indruk wekend werk-pro- gramma onthuld, dat in recordtijd de tuin, pastorie en kerkje een gro te schoonmaak in het vooruitzicht heeft gesteld. De Wateringers, die het vorig jaar hier geweest zijn, blijken toen met hun Hollandse Avond een enorm goede indruk gemaakt te hebben, want reeds vanmorgen bereikten kap. De Jong zoveel uitnodigingen uit omliggende plaatsjes om een avond op bezoek te komen, dat het programma voor deze week al ge heel. volgeboekt is. Het is op het ogenbilk, dat we dit schrijven diep in de namiddag, de luidruchtige pret is verstomd, de muziekinstrumenten opgeborgen en iedereen is zijn taak aan het vol brengen. De meisjes zitten met lan ge gezichten piepers t'e jassen en gaan I gebukt onder het intense genoegen j dat de jongens hierin scheppen, die j gisteren meenden met deze taak be- dacht te zullen worden; ploegen zijn uitgezwermd naar alle windrichtin gen gewapend met bezems, hamers en nog meer ingewikkeld materiaal; Limetz gonst van drukke, maar weinig luidruchtige werklust en de bewoners beginnen weer iets van de oude rust in him straatjes terug te vinden. Maar de zon dwaalt al weer aan de Westelijke helft van het Zenith en over enkele uren zal het werk gestaakt worden. Dan zal Limetz weer ingenomen worden door de blijheid van jonge mensen, die zich eens heerlijk vrij weten en die deze vrijheid zo sprankelend vieren, dat de oudere leden van het gezelschap met hen jong worden en hun vrolijk heid zonder terughouding durven te demonstreren. te zakken, veel sneller dan men dat vroeger raadzaam en wenselijk achtte. Er is echter één groot verschil. De inzittenden van een vliegtuig mo gen dan met een sneltreinvaart naar boven klimmen, in werkelijkheid blijven zij in de kajuit „veel dichter bij de grond"! Figuurlijk gesproken ten tninste, want het is niet zo dat de cabine aan een kabeltje onder aan het vliegtuig blijft hangen. De moderne verkeer .vliegtuigen hebben alle een drukcabine, een geheel van de buitenlucht afgesloten ruimte, waarin de druk van de lucht die hier doorheen circuleert, door compresso ren op een hoger peil gebracht wordt, hoger dan de druk van de at mosferische lucht buiten, waarin het vliegtuig vliegt. Dit is noodzakelijk om de reizigers in goede gezondheid over te brengen, want op een hoogte van bijvoor beeld 6000 meter boven zeeniveau is de lucht zo ijl en dun dat een mens het er zonder zuurstofmasker niet uit kan houden. Eén derde. Maar deze drukcabine levert nog een tweede voordeel op dat vooral voor lijders aan luchtziekte van on schatbare waarde is. Op het moment dat het vliegtuig met grote snelheid door de ijle luchtlagen op, laten we zeggen 6000 meter hoogte, klieft, heerst in de cabine en in de stuur hut, kortom op alle plaatsen waar de inzittenden van het vliegtuig kunnen en mogen verblijven, een veel grotere luchtdruk welke bij voorbeeld, overeen komt met die op een aardse hoogte van 2000 meter. Dat wil dus zeggen dat de inzit tenden van het vliegtuig, de atmos feer in aanmerking nemende, onder dezelfde omstandigheden verkeren als tijdens een vacantieverblijf in Zwitserland waar ze logeren in een berghotel op 2000 meter boven de zeespiegel. Maar dat betekent óók, dat als het vliegtuig bijvoorbeeld twintig minuten nodig heeft om naar een hoogte van 6000 meter te klim men, het in diezelfde tijd maar slechts 2000 meter schijnt te klim men. Ze behoeven in diezelfde tijd ook slechts 2000 m. te dalen, gesteld dat de vlieger weer in twintig minu ten naar beneden komt. Het komt er dus op neer, dat de mensen met luchtziekteneigingen en natuurlijk ook de anderen, slechts met een derde deel van de snelheid van het vliegtuig, dalen. Ieder gebaat. Op die manier is iedereen tevre den. De vlieger, omdat hij het dan met minder brandstof kan doen en de reizigers omdat ze dat hinderlij ke knappen in hun oor kwijt zijn. Bovendien behoeft de vlieger als hij zo snel klimt en daalt veel korter in de lagere luchtlagen te verblij ven. En daar is het juist waar het vliegtuig het meest stapt en slingert tot ongerief van de meeste reizigers die juist hierdoor luchtziek worden. Alle grote verkeersvliegtuigen, als ze niet tot de alleroudste behoren, hebben thans een drukcabine. Maar de capaciteit van de ene is groter dan van de andere. Met sommige kan men hoger vliegen, terwijl de kajuit toch lager blijft. Ja zelfs op de mees te trajecten waar het vliegtuig niet op de maximum hoogte vliegt kan de cabine gewoon op zeeniveau „meevliegen". Als de cabine-appara- tuur dan goed is ingesteld, bemerkt de inzittende helemaal niets van het stijgen of dalen. In zekere zin stijgt of daalt hij ook niet! „Trouw". D e Leidenaars in Limetz zijn begon- J van dit plaatje, waarop iemand ijve-1 en restauratiewoede" grotendeels Iets nen met hun werkzaamheden, althans rig de bezem hanteert, terwijl zijn gevonden hebben om hun kunnen op zo is onze indruk bij de ontvangst 1 medebroeders in de „schoonmaak-1 te botvieren. Levens- annex Volksverzekering Mij vraagt voor uitbreiding van relaties een bekwaam voor Leiden en omgeving, op provisie- basie, met gegarandeerd inkomen. Uitvoerige brieven met opgave leeftijd, genoten onderwijs en referenties onder no. 5657 bureau van dit blad VOOR NIEUWBOUW EN BURGERWERK N. van Kesteren Zn. VOORHOUT, TELEF. K 2532-7779 ADVERTEREN DOET VERKOPEN

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3