Hongaren ervaren de zegeningen van het rode regiem RIJNSTREEK Raad van Rijnsaterwoude besloot tot bouw van brug Het hart, de sterkste motor ter wereld VRIJDAG 31 JULI 1953 DE LEIDSE. COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De schoenmaker controleerde de ingenieur Sabotage stond van te voren vast II. Op een morgen in het voorjaar van 1952 gebeurde er tenslotte iets Ingenieur Nagy ging weer, zoals iedere dag, vóór vijf uur reeds de deur uit om te zes uur zijn werk op de fabriek te kunnen aanvangen. Wéér als de slaaf, die als millioenen anderen twaalf uur zou moeten slaven om de nor men te halen, die waren opgelegd met bedreiging van broodroof, door inhou ding van een deel van het loon en terubetaling van de inferieure productie, een gevolg van het jaagsysteem, waartoe deze millioenen iedere dag twaalf uur lang waren veroordeeld. LEGE WINKELS. Onderweg dacht hij eraan, hoe al les in de fabrieken was ingesteld op het staatsbelang. Hij begreep wel, dat alle productie er alleen was ter versterking van het communistische blok hetzij door oorlogsproductie, hetzij voor de export, welke deviezen daarvoor moest opleveren. Wat was er in de winkels in Budapest nog aan luxe zaken of gezellige dingen te krijgen? Practisch niets. Dat werd niet meer gemaakt. Je zag zo wel eens in een winkel een stofzuiger of een broodrooster, maar die was ei alleen om te laten zien, dat Honga rije dat comfort ook bood. Die wer den alleen nog gemaakt voor de pro paganda en zo was het met alle luxe artikelen, waaraan men zich in Hon garije en waarschijnlijk in alle sa- tellietlanden reeds lang heeft ont wend. Theoretisch waren deze zaken te koop in zoverre de enkele stuks, die in de winkels werden getoond, op geen stukken na aan de vraag zouden kunnen voldoen, indien die vraag er was. Want die vraag was er niet, omdat de prijzen van die din gen zó hoog zijn, dat niemand die kon kopen, zeker niet met de lonen, die men uitbetaalde en die expres zo laag werden gehouden, dat geen gezin daarvan kon leven. Nagy Laszlo had nog 'n zuster, die getrouwd was met een academisch gegradueerde, die een hoge functie bekleedde aan een of ander depar tement. Men kan per slot van reke ning niet alle ambtenaren op eens vervangen. Die zuster, Borbala, hield nu een soort kleuterschool voor kinderen, wier ouders ook beide moesten werken om in het onder houd van het gezin te kunnen voor zien. Toen Borbala ging trouwen, had hij ongenoegen met haar gehad om dat hij meende, dat dit in deze tij den onverantwoord was tegenover de kinderen, die uit het huwelijk zouden worden geboren. De commu nisten zouden van deze kinderen communisten maken en hun heer schappij met deze kinderen verstevi gen. Nogal een rigoureus standpunt. Dit beheerste de vraag of gelovige mensen in zulk een heidense maat schappij dan maar van het huwelijk zouden moeten afzien wegens de ge varen, die hieraan voor de kinderen waren verbonden. Natuurlijk had Nagy hierin ongelijk. Maar hij zou gelijk hebben gehad, indien de hu wenden zich voor het huwelijk niet bewust zouden zijn van de ontzag wekkende taak en van de torenhoge moeilijkheden, welke zij op de dag van hun huwelijk op hun schouders laadden. Maar tot zulke problemen kwam het tenslotte. Aan al deze dingen dacht inge nieur Nagy op die morgen in de tram, die hem een eind verder naar Van der Neut naar Göttingen De gearresteerde Bredase vluchte ling Van der Neut is, naar wij ver nemen, van het dorp Uslar overge bracht naar de gevangenis te Goet- tingen, omdat er geruchten liepen, dat men hem met geweld uit het politiebureau in Uslar wilde bevrij den. Van der Neut is daar verhoord door een ambtenaar van het „Bun- deskriminalamt" te Bonn en door een Nederlands opsporingsambtenaar. Hij wordt voorlopig in hechtenis ge houden wegens het aannemen van een valse naam en het dragen van valse papieren. Van der Neut heeft zich sinds Mei in het dorpje Vale bij een landbouwer verborgen gehouden. Hij gaf zich uit als een Sudeten- Duitser en had een vals persoons bewijs gekregen van een vroegere collega uit de SS, de Duitser Stéllen- berg. Schending van Russisch luchtruim De Sowjet-Unie heeft Donderdag de Amerikaanse ambassade te Mos kou een nota doen toekomen, waar in krachtig wordt geprotesteerd te gen wat genoemd wordt een schen ding van het Russische luchtruim door een Amerikaanse viermotorige bommenwerper van het type B50. Dit zou op 29 Juli in de buurt van Wladiwostok voorgevallen zijn. Twee Russische jagers stegen op om het Amerikaanse vliegtuig t- onder scheppen. Volgens de nota opende de B50 het vuur en beschadigde één van de Russische jagers ernstig. De Russische jagers beschoten op hun beurt het Amerikaanse vliegtuig, dat in de richting van de zee verdween. Generaal Otto Weyland, bevelheb ber van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten, heeft vandaag verklaard, dat geen Ameri kaans vliegtuig het Russische lucht ruim heeft geschonden. verbleef en dat waren zeven lange maanden, zag hij niemand dan al leen de mensen, die hem verhoor den of die gezonden werden om de bekentenissen uit zijn mond te slaan of de bewaker, die hem een schop gaf, als hij op de grond was gaan zitten, omdat hij niet langer kon blijven staan. Nu ging hij die lange gangen door. De bewaker schoof hem in een ka mer en sloot de deur achter hem. De kamer was leeg en Nagy bleef ergens in de kamer staan zich afvragend wat er zou gebeuren. Toen, na enige minuten, ging de deur open en kwamen er vier vrou wen binnen. Zijn eerste impuls was beleefd te groeten en hij boog dan ook in de richting van de binnen tredende dames, maar zonder een woord te zeggen. Want in hetzelfde ogenblik had hij gezien, dat zij gummiknuppels in de hand hadden, die zij zo losjes langs zich heen .zwaaiden. zijn fabriek bracht waar explosieve stoffen en andere dingen werden vervaardigd. Met de gewone lusteloosheid ving hij zijn dagelijkse arbeid aan. Hij deed zijn proeven haastig en daar door onnauwkeurig. De normen moesten worden be> reikt, dat was het enige doel ven zijn arbeid. Want bereikte normen bete kenden een volledig uitbetaald sa laris, waarvan hij nog maar nauwe lijks leven kon en hij was nog maar alleen. Vrijgezel. Schoenmaker bleef niet bij zijn leest. De ex-schoenmaker, volbloed com munist, liep door het laboratorium. Hij controleerde. Hij wist van proe ven en scheikunde evenveel als een koe van ramen zemen, maar toch gaf hij opdracht de druk op de ketels op te voeren, omdat hij maar één enkele taak had en dat was de ze: te zorgen, dat de normen, die de leiding had bevolen, werden bereikt. Nagy zei, dat het niet kon, omdat dat gevaar opleverde voor explosies. Maar praat daarover nu maar eens met een schoenmaker. De druk op de ketels moest worden opgevoerd. Basta! Waarom zou dat niet kun nen? Het bevel werd doorgegeven aan de stokers. De druk wérd opgevoerd. Om tien uur die morgen gebeur de het dan ook. Een der ketels ex plodeerde en twee arbeiders werden gedood. Die zelfde middag kwam de ge heime staatspolitie naar de fabriek. Nagy Laszló werd gearresteerd. Hij werd verzocht om mee te gaan Niet de chef van het laboratorium werd verantwoordelijk gesteld. Die was een geheide communist en kon dus niet verantwoordelijk zijn voor deze „sabotage". Want dat het sa botage was, stond reeds bij voor baat vast. Precies zoals de Duitsers - hier tijdens de bezetting in alles sa-i liep te wandelen, door een tot nu toe botage en een organisatie vermoed-onbekende jongeman op een fiets van den. j achteren zodanig aangereden, dat zij Twee mannen van de geheime po- j tegen de grond werd gesmakt en litie namen hem mee naar het be- i bleef liggen. ruchte adres Andra-ut 60, nu Stoky-j Het meisje had bij deze botsing een ut, dat tijdens de Duitse terreur aan I diepe 10 cm. grote wond opgelopen m het einde van de oorlog reeds door I haar linkerbeen, terwijl zij eveneens de Gestappo was ingericht. De deur van een donkere cel sloot zich ach ter hem. Hij hoorde geen gerucht, hij zag geen licht, want er was geen raam in zijn cel. Toen hij wat aan de duisternis was gewend zag hij aan de muur twee houten planken, die bij nader onderzoek met een slot aan de muur bleken te zijn vastge maakt. Het ene was een stoel, die In dat zelfde ogenblik ook consta teerde hij, dat een van die vier een zeer knappe, jonge vrouw avas en dit verdrong alle andere gedachten. Hij zag alleen die knappe jonge vrouw, die daarbij stond met een gummiknuppel aan haar arm en die juist als die andere drie dreigend op hem toetrad. Lelijke vuile saboteur! be gon zij ineens te schreeuwen. Laszló verstijfde. Hoe was dat mogelijk? Beken maar, jij hebt die ketel ontploffing expres veroorzaakt om de communistische opbouw te des organiseren. Direct daarop daalde een regen van slagen met de gummiknuppels op zijn hoofd neer. Maar dat is niet waar! schreeuw de Nagy. Wat niet waar? Beken maar! Ja maar er valt niets te beken nen. O, valt er niets te bekennen? En de gummiknuppels daalden weer neer op zijn hoofd. Ook de gummi knuppel van het meisje, dat hem van het eerste ogenblik had geboeid. Hij voelde plotseling een paar tan den los in zijn mond en hij proefde bloed. Toen begon het voor zijn ogen te schemeren. Hij kwam wee» bij op de vloer van zijn donkere cel. ALPHEN AAN DEN RIJN 36 Varkens afgeslacht Zes en dertig met pest besmette var kens van de veehouder M. J van der Pouw aan de Nesse, zijn op last van de veearts en de gezondheidsdienst afgeslacht. VOGELDIE VEN GEPAKT. Nadat door de directie van Avifau na aangifte was gedaan van vermis sing van tien kostbare vogels, heeft de politie te Alphen a. d. Rijn aange houden twee zestienjarige jongens, een uit Alphen en een uit Voorscho ten. Bij laatst genoemde zijn 17 vo gels in beslag genomen. De jongens bekende 25 vogels te hebben ont vreemd in Avifauna. Tegen beide knapen en een andere Alphenaar, die als heler optrad, is proces-verbaal opgemaakt. AARLANDERVEEN Onridderlijk gedrag van pedaalrid der. Donderdagavond werd het 14- jarig meisje J. A. Oskam, toen zij in het Noordeinde met een vriendinnetje verv/ondingen had over het gehele lichaam. Dr. v. d. Wind heeft het slachtoffer de eerste hulp verleend. De wielrijder was zo onbeleefd door te rijden, maar de politie is de dader reeds op het spoor. ALKEMADE Voetbal-tournooi Stichting omlaag kon worden geklapt het an- 4 Q di hebto de v0et. dere een bnts om des nachts op te"Tver-eni^ngela 'uit de gemeente zich slapen. Nagy ging op de vloer van zijn j weer bereid ve iQ40_iq45 cel zitten. Na enige tijd hoorde hij Jen bate van de nr(jpn dat een bewaker, die het luikje van zijn te spelen. Verwacht mag - - - - 'deze sympathieke houding door een cel opende en hem op de grond za^, zitten. Hij opende de deur en gaf hem een schop, hij mocht niet zit ten, hij moest blijven staan of lopen. Dat duurde zo vier dagen. Vier dagen zonder eten of drinken. Zon der begrip tenslotte van tijd. Hij wist niet meer of het dag was of nacht. Voor hem was het volkomen nacht geworden in zijn donkele cel. Vrouwen met knuppels. Na vier dagen werd hij uit zijn cel gehaald en door een bewaker zwijgend door lange gangen gevoerd. Er was geen enkel gerucht, hij zag niemand. -Al de tijd, dat hij daar grote publieke belangstelling zal worden beloond. Het programma voor de eerste ronde is: D.O.SR.Kagia op Zaterdag 1 Aug. der avonds om half zeven, V.V. O.A.—Wet Boys op Zondag 2 Aug, des middags om 2 uur; S.V.O.WRijpwe- tering Woensdag 5 Aug. des avonds om half zeven. NIEUWKOOP NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN Ook dit jaar organiseert de plaatse lijke watersportvereniging „Noord- Zuid" nationale wedstrijden. Deze wedstrijden zullen plaats hebben op Helicopterplatvorm in New York 2, 3 en 4 Augustus a.s. op de Noor derpias De starttijden zijn vastgesteld op Zondag 2 Augustus om 10 uur en 14 uur op 3 en 4 Augustus om 10 uur. volgende klassen: 1 Int. Nat 12 ir.2 Inschrijving staat open voor de Scharpey klasse; 2 Olympiajollenklas- se, 3 Vrijheidsklasse; 4 B. M. klasse 5.12 voets jollen; 6 Jeugdklasse; 7 Valkenklasse, 8.16 m2 klasse; 9 16 m2 klasse, (onderlinge); 10 Handi capklasse (onderling). Naar de secretaris van de vereni ging ons mededeelde zijn er nu reeds meer inschrijvingen binnen dan in alle voorgaande jaren. Geb-: Wouterus Johannes z. v. A. Tersteeg en H. M. v. d. Zwet. Ondertr.: K. C. Angenent, 35 j. en G. Feenstra, 32 jaar. TER AAR Middenstandsdiploma. Van de Middenstandscursus te Ter Aar, slaagden de volgende leerlingen: M. I). Donk, P. Hoogendijk, C- Koele- man, M. de Bleker; G. Rosen boom; H. C. de Vos; allen Ter Aar; G. de Jong; M. van Leeuwen en T. van Leeuwen te Aarlanderveen; E. van Egmond; K. Akerboom; en T- Soede te Nieuwveen; P. O. Bon te Nieuw koop en T. van der Weele te Alphen aan den Rijn. ZOETERWOUDE Te Haarlem slaagde voor het examen voor de akte van bekwaam heid hoofdonderwijzer, de heer J. W. Vink, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool, Schenkel weg. ZOETERWOUDE (H. R.) Autotocht voor bejaarden. Woensdag hebben ruim 50 bejaar den de jaarlijkse autotocht gemaakt. 's Morgens te 11 uur werd met 2 autobussen en 2 luxe wagens ge start in de richting Utrecht. Via De Bilt en Bilthoven, werd langs het paleis Soestdijk gereden, naar Hil versum ,waar in „Sint Anna's Hoeve", de lunch werd gebruikt. In Hilver sum werd gereden iangs de studio's van diverse omroepverenigingen en langs het stadhuis, de schepping van Dudok- De route liep vervolgens via Bussum en Naarden naar Amster dam. Volop werd op deze tocht ge noten van het mooie natuurschoon van Het Gooi. Aan het Rokin te Am sterdam lag een mooie boot gereed, die de deelnemers voerde door de grachten en de havens (Het IJ) van Amsterdam. Deze boottocht viel zeer De raad van Rijnsaterwoude kwam onder voorzitterschap van burgemees ter Bakhuizen bijeen. Na opening met gebed las de voor zitter een schrijven van de heer J. van Zwieten voor, warin deze wijst op enkele gebreken aan de Jooststal- lenbrug. De Techn. Dienst heeft een onderzoek ingesteld en heeft gecon stateerd, dat er inderdaad ernstige gebreken zijn. Restauratie zou een bedrag van 1200.vorderen. B. en W. willen de klapbrug door een vaste brug vervangen. Op den duur heeft men dan veeï minder onderhoud. De Techn. Dienst heeft zijn advies hier over ook reeds ingediend en kan de mening van B. en W. onderschrijven. Het gemeentebestuur zal nu vergun ning moeten hebben van Ged. Staten en van Rijnland om de beweegbare brug door een vaste te mogen ver vangen. De raad besloot de ophaal brug door een vaste te vervangen. De raad besloot op voorstel van B. en W. om aan mej. Ran per 1 Sept. a.s. eervol ontslag te verlenen als secretaresse der commissie tot wering van schoolverzuim. De voorz. deelde mede, dat na twee advertenties er slechs een sollicitan' was voor de betrekking van onderwij zeres aan de O. L. School. B. en W. hebben mej. I. Haase tot tijdelijk on derwijzeres benoemd. De nieuwe, regeling inzake de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten leverde slechts een voordeel van pl.m. 300per jaar op. De grote kosten van het "onder wijs zullen oorzaak zyn, dat de be- in de smaak. Vol bewondering was men o.a. voor de grote zeeschepen, die van zeer dichtbij bekeken kon den worden. Na de boottocht werd door het drukke Amsterdam naar Amstelveen gereden, waar in café „De Roemer" verfrissingen werden aangeboden. Hierna werd het hoog tijd de terug reis te aanvaarden. Via Aalsmeer (Schiphol), Leimuiden, Woubrugge en Hoogmade, arriveerde de stoet te kwart voor 8 weer te Zoeterwoude, waar in café „Ik leer nog" een warme maaltijd de deelnemenden wachtte. Het v/as daar een gezellige drukte. De voorzitter van het Oranje-Co mité sprak een woordje en de heer Van Beveren maakte zich tot tolk van alle bejaarden, toen hij het Comité dankte voor het goede organi satie van deze prachtige tocht. Te circa half tien werden alle deelnemers per auto of autobus naar huis gereden. grotingen in de toekomst niet meer zullen sluiten. Het gemeentebestuur zal alles in het werkstellen om een extra bijdrage uit het gemeentefonds te krijgen. Aan het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn wordt over 1952 een sub sidie toegekend van 38.18. De nieuwbenoemde leden van de raad, worden na onderzoek van de geloofsbrieven allen toegelaten. De voorz. deed daarna nog enkele mededelingen omtrent de uitzetting van drie arbeiders uit dienstwonin gen. Deze gevallen hebben B. en W. veel moeilijkheden gegeven. De voor zitter wilde deze zaak bespreken om dat er personen zijn, die zeggen, dat door hun tussenkomst B. en W. tot een andere houding in deze zaak ge komen zijn. Van enige tussenkomst is geen sprake geweest, omdat het hier zaken betreft die geheel en al tot de competentie van B. en W. behoren. B. en W. hebben bij het betrekken der woningen door andere arbeiders van de landbouwers waarborgen ver langd, dat de eerste 4 jaren geen uitzetting kan plaats hebben. De voorz. deelde nog aan de heer Rodenburg mede, dat het Molenpad nog in 1953 van een gesloten wegdek voorzien zal worden. Marktberichten LEIDEN, 31 Juli. Vee. Aanvoer: 12 stieren, 50 melkkoeien, 280 vette koeien, 136 varekoeien, 35 vette kal veren, 62 nuchtere kalveren, 293 vette schapen, 100 weideschapen, 608 wei- delammeren, 41 varkens (zeugen), 269 schrammen, 534 biggen, 1 paard, 41 geiten. Prijzen: fokstieren 500- 700, slachtstieren 8001000 per st., per kg. schoon gewicht 2.352.50, melkkoeien f 7001000, 'vette koeien 8001080 per stuk, per kg. schoon gewicht 2.102.70; varekoeien 550 —780, vaarzen 350650 per stuk; vette kalveren per kg. levend gewicht 2.002.40, nuchtere slachtkalveren 4060 per stuk, per kg. levend ge wicht 1.151.25, vette schapen —100, weideschapen 70100, zuig- lammeren 5075, weidelammeren 4050, zeugen (drachtige) 225 325; schrammen 5575 per stuk en per kg. levend gewicht 1.801.90, biggen 30—48 en geiten 1540 per stuk. Handel: stieren, melk- en varekoeien stil; vettekoeien stug; aflopend; vette kalveren matig, scha pen en lammeren zeer traag, zeugen stil, schrammen en biggen levendig." t. b.c.-vrije afdeling 19 stuks. Kaas. Aangevoerd 77 partijen Goudse en 9 partijen Leidse kaas. Een helicopterplatform, gebouwd aan de haven van New-York. Sinds de po litie van New York, en vele andere instanties helicopters gebruiken voor vervoer en controle, worden op verschillende plaatsen in de stad deze kleine landings- en start-veldjes aangelegd. Ook in Brussel is men thans bezig met de bouw van een heliport, van waaruit o.a. een helicopterdienst op Rot terdam zal worden onderhouden. Een mensenleven zonder reparatie Een gezond hart moet men in ere houden. Het slaat 100.000 maal per dag en veertig millioen keren per jaar. Het verplaatst in één dag 10.000 liter bloed, per jaar vier millioen liter. Deze motor weegt slechts 300 gram. Het arbeidsvermogen is ech ter groot genoeg om met elke slag een gewicht van één kilogram een meter op te heffen. Dat wil zeggen, dat het prestatie vermogen van een gezond hart zo groot is, dat het een lift met één persoon in een uur tijds van de be gane grond naar de vijfde verdie ping zou kunnen brengen. In absolute zin is het hart niet zo'n sterke motor, want de kracht is niet groter dan 1/375 pk. In rela tieve zin is het hart echter sterker dan alles wat er tot nu toe aan mo toren is gebouwd. Welke machine van een dergelijke ingewikkelde constructie loopt er een mensenleven lang zonder dat er ooit onderdelen vervangen behoeven te worden? Het hart trekt zich rhythmisch samen en het ontspant zich eveneens periodiek. Bij gezonde volwassenen gaat dit met een snelheid van on geveer zeventig slagen per minuut. Wordt de zuurstófbehoefte van het lichaam groter, zoals dat bijvoor beeld bii zware arbeid of bij sport beoefening het geval is, dan kan 1 het tempo van de hartslag worden opgevoerd. Bij ziekte Ditzelfde gebeurt ook bij bepaal de ziektetoestanden, waarbij de kracht van het hart verminderd is. Door een groter aantal pompslagen per tijdseenheid wordt er dan naar een voldoende prestatie gestreefd. Bij pasgeborenen is de hartslag steeds veel sneller: het hart van de zuigeling contracteert zich 130 malen per minuut. Kleine dieren hebben een nog snellere „pols": het hart van een muis klopt bijvoorbeeld wel 1000 keer per minuut. De olifant daarentegen heeft een uitgesproken langzame polsslag, doorgaans is deze niet hoger dan 25! Eventjes uitrusten De enorme hoeveelheid arbeid, die het hart bij voortduring verricht, is alleen mogelijk doordat op elke samentrekking een ontspanning volgt. Telkens heeft de hartspier een korte rustpoos om zich te herstel len. De contractie's van de hartboe- zems duren ongeveer 0.1 seconde, daarop volgt een rust van 0.7 se conde. De samentrekking der ka mers neemt een tijd van 0.3 seconde in beslag, voor dit gedeelte van de hartspier bedraagt de pauze telkens 0.5 seconde. Deze cijfers behoren bij een fre quentie van 70 slagen per minuut. Is de hartactie sneller, dan duurt de samentrekking even lang, de tijden van rust worden dan korter. Prijzen: Goudse: extra kwaliteit 2.41 le kwaliteit 2.09—2.17 en 2e kwali teit 2.Ö0208; Leidse: le kwaliteit 2.12 per kg. Handel lui. LIS SE, 28 Juli. Bloembollen. Darwintulpen: z-12, z-11: Allard Pierson 6.80, 0.—; Oil Brigt 7.40, 5.60; Baron de la Tonnaye 5.40, 5.15; Bartigon (mooi) 6.90, 5.60; Faust 5.80, 5.40; Golden Age 13.10, 11.60; Greuze 5.10, O. Juweeltje 5.30, 0.—; Niphetas 12.,10.40; Pieter de Hoogh (on rijp) 5.90, 5.10; Pride of Haarlem 5.65, 5.40; Princess Elisabeth 6.10 5.70; Prunus 7.50, 5.60; Scotch Lassie 0.5.65; The Bischop 9.40, 0.—; White Giant 6.10, 5.35; Wildlust 7.50, 0.—; Utopia 6.50, 5.70; Zwanenburg 5.15, Enkele late Tulpen: Ellen Wilmott 5.20, 4.75, Golden Harvest 5.60, 5.45. Golden Measure 6.60, 5.20; Grenadier 5.50, 5.35; Inglescombe Yellow (mooi) 5.40, 0.Lady Hillington 6.05, 5.15; Marshal Haig 7.40, 0.Mother's Day 5.60, f 5.80, Ossi Oswalda 0. 6.10, Thenus 4.20, 0.—; Vlam- mensped 5.80, 0. Mendeltulpen: Athleet f 4.20, 4.20 Brigtttling 5 95, 0.—; Êarly Queen 5.80, 0.Fridjof Nansen 6.50, 0.—; Hildegarda 6.20, 5.40; John Gay f 5.70, 0.Krelage Triumph 4.20, 3.70; Mozart 4.40, 4.20; Ölga 11.10, 0.—; Pink Gem 5.60. 0.Scarlet Wonder 4.30, 0. 'Van der Eerden 5.4.85; Weber 4.90, 0.—; White Sail 3.75, 3.50; White Virgin 4.30, f 0. Triumphtulpen: Alberio 7.20, 6.10; Aviateur 8.50, 0.Ban doeng 6.20, 5.90; Crater 7.80, 6.90; Elmus 6.30, 5.40; Kansas 4.40, 4.30; Korneforos 9.50, 8.30; Lustige Wit we 7.60, 6. Mr. Zimmerman 4.90, 0.Palem- bang 5.20, 4.90; Piccadilly 5.90, 5.25. Pr. Beatrix 8.10, 0.—; Rhijnland 5.20, 5.10. LIS SE, 30 Juli. Bloembollen. Enkele vroege Tulpen: z-12, z-11: Brilliant Star 10.70, 8.50; Coul. Cardinal 10.70, 8.90; Cram. Brill 0.—, 5.50; Diana 4.05, 0.—, Ellen Moore 0.6.70; Grand Due 13.40, 0.Herm. Schlegel 5.90, 4.65. Herm. Schlegel Max 0. 4 65; Ibis 4.70, 4.65; Pr. van Oostenrijk 5.80, 5.50; Proserpine 6.35, 5.40; Gld. Pheasant 0.—, 6.50; Sunburst f 10.80, 0.Ditte Valk 0.—, 4.2Ó; Winter Gold 0.— 6.La Reine Max 5.3.75. Dubbele vroege Tulpen: Dante 0.—, 12.80, Electra 11.10, 8.90; El Toreador 7.50, 0.March. Niel 0.—, 8.40; Murillo 0.—, 6.40; Oranje Nassau 11.80, 9.30; Schoonoord 6.90, 6.80. Mad. Lefe- ber 22.90, 22.10. Darwin Tulpen: Allard Pierson 6.55, 6.—; All Bright 8.—, 5.80; Bar. d. 1. Tonnaye 5.55, 5.55; Bar tigon 7.5.50; Blue Aimable f 7.05, 7.Campfire 8.5.85; Clara Butt 7.10, 6.75; Faust f 6.35, 5.85; Feuerzauber 7.30, 5 15; Golden Age 12.90, 0.King Ha rold 6.05, 5.85; La Tulipe Noir 0.—, 6.15; Paul Richter 20.—, 0.—; Ph. Snowdon 7.20, 5.60. Pr. of Haarlem 5.40, 5.60; Pr. of Zwanenburg 6.25, 0.Pr. Elisa beth 6.40, f 6.20; Rose Copland 5.60, 4.95; Sunkist 7.00, 6.40; The Sultan 0.4.75; Utopia 6.60, 5.50; Wm. Pitt 5.50, 5.40; Zwanenburg 6.05, 6.50. Mendel Tulpen: Oiga 11.10, 0. Or. Wonder 8.0.Athleet 4.30, 0.Delicate 3.65, 0.Early Queen 6.20, 0.John Gay 5.80, 5.50; Her Grace 6.50, 6.—; Hil- 1 egarde 6.10, 5.35; Kr. Triumph 4.45, 4.— VEUR, 30 Juli. Groente. Andij vie 6—-10.40, sla 49.60, kom kommers A 810 cent, idem B 8 cent, idem C 8 cent, idem krom per kg. 8 cent, spinazie 826 cent, postelein 524 cent, tomaten 4056 cent, bloemkool 2045 cent, bospeen 14 16 cent, perziken 6—18 cent, princes- sebonen 4556 cent, snijbonen 49 55 cent, rode kool 910.60, kroten 45.30, aardappelen 910 cent, pruimen 4556 cent. TER AAR, 30 Juli. Groente. Snijbonen 3.604.80, idem B 2.70 3.20, idem stek 2.002 20, stam- bonen 3.5C4.10, idem B 2.90, stokprinsessenbonen 4.704.90, wit te pronkers 1.40—1.?0, alles per 10 kg. Augurken: fijn 0.72, fijnbasterd 53 cent, basterd 43 cent, grof a 38 ct., grof I 26 cent, idem afw. 13 cent, CD 2223 cent, idem afw. 11 cent, E 57 cent alles per kg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2