3zSj2MM(co\\ftam r Moskou wil praten over een vredesverdrag met Oostenrijk Indonesië heeft nieuw kabinet Britten zijn het niet met de Amerikanen eens m VRIJDAG 31 JULI 1953 R />"1 44ste JAARGANG No. 12954 wordt royaal j Directeur: c m v hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. .t,,TT......,,,„Tt Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 NIJVERHEIDS ONDERWIJS II nijverheidsonderwijs wilde een pleidooi zijn voor meer waardering in de vorm van hogere eisen die aan de toelating tot de lagere technische scholen gesteld moeten worden. Even zeer fout als de in dat artikel ge schetste onderwaardering is het te hoog opzien tegen de resultaten van dit onderwijs. Het is namelijk niet zo, dat de ambachtsschool volslagen vaklieden aflevert;-daarvoor is de tweejarige opleiding te kort. Boven dien is een ambachtsschool geen werkplaats, waarin ervaring en tem po opgedaan kunnen worden, ter wijl er eveneens geen gelegenheid is voor de steeds noodzakelijker wor dende specialisatie. De vorming tot volledig vakman kan slechts in het bedrijf geschieden; het lager tech nisch onderwijs legt er de basis voor. De ambachtsschool behoeft echter niet het einde van de schoolopleiding te zijn. Om te beginnen beschikken vele lagere technische scholen over een z.g.n. kopklas (3e jaar) voor een meer gespecialiseerde opleiding tot b.v. automonteur, waaraan de nor male tweejarige opleiding metaalbe werking voorafgaat. Ook voor fijn bankwerker, instrumentmaker, elec- tricien, enz. bestaan er kopklassen. Bovendien kan de jongen, die na twee jaar de ambachtsschool ver laat, opgenomen worden in het leer lingenstelsel, een combinatie van praetische opleiding in het bedrijfs leven en theoretische scholing in de avonduren. Bepaalde bedrijven kun nen leerlingen aannemen, die volgens een door de Minister goedgekeurd programma een praetische opleiding volgen, welke door deskundige con troleurs gecontroleerd wordt. Ter aan vulling krijgen zij theoretisch onder wijs over de avond-nijverheidsscho lena. Na twee jaar wordt ter ver krijging van het diploma leerlingen stelsel een examen afgenomen. De geslaagden zullen in het bedrijf on getwijfeld een streepje vóór hebben op hen, die alleen maar de ambachts school gevolgd hebben. Voor de zeer intelligente leerlin gen is na de ambachtsschool voort zetting van onderwijs mogelijk op de M. T. S. (Middelbaar Technische School). Tussen beide staat een twee jarige cursus Voorbereidend Middel baar Technisch Onderwijs, meestal avondonderwijs, waarvan het eerste ja3r evén'tueel reeds tijdens tweede-leerjaar van de gewone am bachtsschool (dagonderwijs) gevolgd kan worden. Aldus bereikt de leer ling in 3 a 4 jaar de M. T. S. Leerlingen die niet bijzonder ge schikt zijn voor de M. T. S. en toch na de ambachtsschool meer technisch onderwijs willen volgen, vinden daartoe een uitstekende gelegenheid bij het U. L. N. O. (Uitgebreid Lager Nijverheidsonderwijs), ook wel ge noemd U. T. S. (Uitgebreid Techni sche School), die twee jaar dagonder wijs geeft, dat eventueel ook aan sluit op de M. T. S. Jongelui, die U. L. N. O. of U. T. S. gevolgd heb ben, zullen in het bedrijfsleven in staat zijn lagere leidende functies te vervullen. Ook voor jongens, die de U. L. O. gevolgd hebben, bestaat de mogelijk heid naar U. L. N. O. of U. T. S te gaan. Zij vormen dan de z.g.n. O TH O. (Overwegend Theoretisch Opge leiden), die de praetische opleiding van de ambachtsschool missen en daarom voor zover 'de tijd dit toelaat ook praetische lessen krijgen. In handvaardigheid zullen zij echter ach terblijven bij de oud-ambachtsschool leerling. In de meeste gevallen be treft het hier dan ook leerlingen, die pas tijdens of na hun U. L. O -op leiding besluiten de richting van de techniek in te slaan. Wie dit besluit eerder neemt kan beter via de lagere technische school naar U. L. N. O. of U. T. S. gaan. Deze kwestie doet zich ook voor wat de M. T.' S. betreft. Weliswaar hebben leerlingen van de lagere tech nische scholen, die daarna een cursus V. M. T. O. (voorbereidend middel baar technisch onderwijs) gevolgd hebben om toegelaten te worden tot de M. T. S., het vaak moeilijk om het middelbaar onderwijs te volgen, maar wanneer zij slagen, blijken zij nadien in het bedrijfsleven groot voordeel te hebben van hun meer praetische op leiding. Dit in tegenstelling tot jonge lui, die via de H. B. S. naar de M. t S. gaan. Dergelijke aansluitingen vormen een kwestie op zichzelf, temeer om dat het veranderen van studierich ting een veel voorkomend verschijn sel is, dat nauw samenhangt met de kwestie van de beroepskeuze. In een derde artikel hopen wij daarover iets meer te vertellen. Senator Taft ernstig ziek Alleen niet over het „verkorte verdrag" Russen zullen voortaan de bezettingskosten zelf betalen De Russen zijn blijkbaar van plan om nu ook Oostenrijk in hun nieuwe politiek te betrekken. Zij hebben nl. gisteren aan de regeringen van En geland, Frankrijk en de Ver. Staten nota's doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat indien de drie Westelijke mogendheden hun voorstel inzake een „verkort verdrag" willen intrekken, de vier mogendheden de bespreking over een staatsverdrag met Oostenrijk zouden kunnen hervatten, „met het doel overeenstemming te bereiken over onafgedane kwesties die verband houden met het sluiten van dit verdrag." Verder worden in de nota's de Russische bezwaren tegen het „verkorte verdrag", dat door de drie Weste lijke mogendheden zonder deelneming van de Sovjet-Unie was opgesteld, nog eens opgesomd. Woensdag was een nota over hetzelfde onderwerp aan de Oosterijkse ambassadeur te Moskou overhandigd. Tevens zijn de Oosten rijkers aangenaam verrast door een Russische belofte, dat met ingang van 1 Augustus de bezettingskosten door Moskou zelf zullen worden betaald. HET VOORBEELD DER AMERIKANEN. De Russen hebben met dit laatste het voorbeeld van de Amerikanen ge volgd, die reeds zes jaar geleden hun bezettingskosten voor eigen rekening hebben genomen. Alleen Engeland en Frankrijk laten nu de Oostenrijkse regering voor de kosten van de be zetting betalen en, naar een eerste reactie uit Londen te oordelen, ziet het er niet naar uit, dat althans wat Engeland betreft hier veel aan zal 'veranderen. Rusland kreeg jaarlijks (evenals Engeland en Frankrijk) 151 millioen ..schilling als bezettingskos ten en sinds het einde van de oorlog Militair driemanschap in Moskou Volgens de diplomatieke redacteur van het Londense blad „Evening News", heeft premier sir Winston Churchill dezer dagen inlichtingen ontvangen, waaruit zou blijken, dat de feitelijke macht in de Sowjet-Unie berust bij een militair driemanschap bestaande uit de maarschalken Zjoe kof, Wassilefsky en Sokolofsky. Deze mannen zouden in het rode leger de richting vertegenwoordigen, die, cm praetische redenen, aanstuurt op een betere verstandhouding met het Westen. Genoemde redacteur herinnert er in dit verband aan, maarschalk Zjoekof president Eisen hower goed kent uit de tweede we reldoorlog. Op grond van deze inlichtingen over het Russische militaire drieman schap zou premier Churchill zijn po gingen om te komen tot een bijeen komst van de regeringsleiders der „Grote Vier" verdubbelen, hierin ge steund door minister Eden. Men verwacht, aldus besluit de re dacteur van de „Evening News", dat op de vergadering van de Opperste Sowjet te Moskou volgende week de nadruk zal worden gelegd op de noodzaak om tot onderhandelingen met het We:ten te komen, volgens de door sir Winston Churchill voor gestelde formule. tot begin van dit jaar heeft de be zetting door ongeveer 44.000 Russi sche militairen de Oostenrijkse schat kist 2.735 millioen schilling gekost. Éen Amerikaanse commentator merkte op, dat deze Russische geste weliswaar zeer op prijs gesteld moet worden, maar dat men ook in het oog moet houden, dat de Russische zóne van het land reeds acht jaar lang een zware tol heeft moeten betalen aan de bezetting. Naar schatting komt de waarde van hetgeen Rusland hier in de wacht sleepte, neer op 1 milliard. In Oostenrijkse regeringskringen, zo meldt A.P., ziet men intussen het laten vervallen van de bezettingskos ten als een concessie, die de Oosten rijkers moet bewegen hun steun aan het „verkort vredesverdrag in te trekken. De V.S., Frankrijk en Engeland hebben begin vorig jaar het verkorte verdrag opgesteld nadat herhaalde pogingen om met de Russen over het gehele verdrag in overeenstemming te komen waren mislukt. De Russen hadden echter ook tegen dit verkorte verdrag, dat uit acht artikelen bestond, grote bezwaren. Het heeft verwondering gewekt, dat ook de Oostenrijkse regering en nog wel een dag eerder een nota heeft ontvangen, ofschoon Oos tenrijk geen deel zal nemen aan de onderhandelingen die uitsluitend door de Grote Vier gehouden zullen worden. In Londen zag men er een aanwij zing in, dat Oostenrijk zonder voor kennis van de Westelijke mogendhe den onderhandelingen met de Sov jet-Unie zou hebben geopend. Het land glijdt af naar links Formateur Wongsonegoro is er op het laatste ogenblik, tegen veler ver wachting in, in geslaagd een rege ring te vormen, die steunt op P.N.I., P.I.R., Nahdatoel Oelama en P.S.I.I. De nieuwe regering, de vijfde sinds de souvereiniteitsoverdracht, wordt geleid door Ali Sastroamidjojo van de P.N.I., thans ambassadeur in de Verenigde Staten. Vicepremiers zijn Wongsonegoro van de P.I.R. en Zai- noel Arifin van de Nahdatoel Oela ma. De Masjoemi, welke de grootste partij van Indonesië is, de P.S.I. de katholieken, alsmede de democrati sche en christelijke partijen zijn niet in de regering vertegenwoordigd. Soekarno heeft gisteravond be kend gemaakt, dat hij met het ka binet-ontwerp accoord ging. Het Limburgs vlag in top IN INDO-CHINA GESNEUVELD. Het gemeentebestuur van Maas tricht ontving van de Franse consul- generaal te Rotterdam bericht, dat de 25-jarige J. Hendriks, afkomstig uit Limmel bij Maastricht, op 17 Mei is gesneuveld bij Ma Chau Dong in Annam (Indo China). Hendriks had zich met een vriend ongeveer twee jaar geleden aangemeld bij het Fran se vreemdelingenlegioen in Noord- Afrika. Bufferzone ontruimd wordt een kabinet van linkse cen trumpartijen genoemd. Het persbu reau Ass. Press meldt, dat onder de politieke waarnemers en vooral on der de buitenlandse diplomaten de bekendmaking van het nieuwe ka binet groot opzien heeft gebaard en enige vrees heeft gewekt. Er wordt op gewezen, dat de ontwikkeling in Indonesië grote gelijkenis gaat ver tonen met die in de Oost-Europese landen, die thans alle communistisch Zijn. De algem. voorzitter van de Mas joemi heeft medegedeeld dat dit ka binet zijns inziens slechts stand kan houden met steun van de communis tische partij. De Masjoemi zal oppo sitie voeren volgens methoden, die in de parlementaire democratie ge bruikelijk zijn. „Dit is niet de eer ste maal, dat de Masjoemi in de op positie is, want ook bij het kabinet- Sjarifoeddin in 1948 was dat het ge val, maar dat heeft toen niet zo lang geduurd", zo zei hij. Kamerleden bezoeken Limburge mijnen Een aantal leden van de Tweede Kamerfractie van de K. V. P. heeft een bezoek gebracht aan de Staatsmijnen in Limburg. Op de foto, welke gemaakt werd tijdens een bezoek aan het ondergronds bedrijf van de Staatsmijn Emma te Treebeek, zien we van links Daar rechts: Hoofdinge nieur E. J. Gerards, bedrijfsleider van de Staatsmijn „Emma", meg. dr. M. A. M. Klompé, Ir. A. Hellemans, directeur Staatsmijnen, de heer E. Visch en de heer Th. Koersen. Leidende communisten gearresteerd De Amerikaanse federale inlich tingendienst (f.b.i.) heeft vanoch tend zes vooraanstaande Amerikaan se communisten gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd plannen te hebben gemaakt voor de omverwerping van de Amerikaanse regering. Sedert 1948 zijn thans in het totaal 87 leiders van de Amerikaanse com munistische partij gearresteerd. (Reuter). Geen annestie voor kardinaal Mindszenty De amnestie, die de Hongaarse re gering dezer dagen heeft afgekon digd, zal niet van toepassing zijn op kardinaal Minszenty en andere „poli tieke misdadiders" of „misdadigers tegen het volk". Dit blijkt uit de toe lichting, die in regeringskringen te Boedapest is gegeven op het jongste amnestiedecreec van de presidiale raad van Hongaarse volksrepubliek. Evenmin zal de aangekondigde „op heffing van alle concentratiekampen" van invloed zijn op de verdere inter nering van genoemde categorieën van „politieke delinquenten". NIET-OFFICIEEL CONTACT. In een Donderdagavond te Caïro uitgegeven Brits-Egyptische bekend making wordt medegedeeld, dat vertegenwoordigers van de Britse en Egyptische regeringen niet-offi- cieel hebben gesproken over het vraagstuk der Suez-kanaalzone en de zich daarin bevindende militaire bases. Hieraan wordt toegevoegd: „Voor dat de besprekingen worden hervat, zal eerst op deze wijze worden on derzocht of overeenstemming moge- 1 lijk is." Wat bedoelt Dulles met zijn verklaringen? De jongste verklaring van de Amerikaanse minister Foster Dulles („Wij wensen de Koreaanse eenheid niet te kopen met toelating van Rood China tot de Verenigde Naties") heeft de Britse regering zozeer verontrust, dat zij Washington over de precieze betekenis van die woorden een nadere verkla ring heeft gevraagd. Richard Butlei, plaatsvervanger van Churchill, heeft dat gisteren in het Lagerhuis onthuld. Met nadruk zei minister Butler echter, dat Engeland zich in geen en kel opzicht had gebonden om onder bepaalde omstandigheden het over leg met de Chinezen op de politieke conferentie af te breken. De Britse regering verwacht in ieder geval van De bekende leider van de repu blikeinse senatoren in de Ver. Sta ten Robert Taft is ernstig ziek. Volgens de „Arizona Daily Star" is senator Taft lijdende aan een bloedziekte. Men vreest, dat hij nog slechts enkele dagen en mogelijk jelfs nog dechu enkele uren te le ver. heeft. Gisteravond had hij het bewustzijn verloren. In tegenwoordigheid, van leden van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten heeft de commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, Woensdagavond op de uitkijktoren op het zg. drielanden punt bij Vaals het hoogste punt van Nederland de nieuwe officiële vlag van Limburg gehesen; welk moment de foto toont. Het Amerikaanse achtste leger in Korea heeft Donderdag bekendge maakt, dat alle eenheden van de Verenigde Naties vóór 22.00 uur plaatselijke tijd uit de gedemilitari seerde zóne waren teruggetrokken, zoals in het wapenstilstandverdrag is overeengekomen. Tijdens het terugtrekken hebben zich geen inciden+en voorgedaan. Ook alle Ncord-Koreaanse en Chi nese troepen zijn uit de gedemobili seerde zóne teruggetrokken. Het gezag over de vier kilometer brede zóne is overgenomen door de militaire bestandscommissie. Ge mengde groepen waarnemers zien toe, dat er zich ge-m bestandsschen dingen voordoen en dat dé zóne dui delijk is afgebakend. De communisten hebben vandaag op een vergadering van de militaire bestandscommissie te Panmoendjon de Verenigde Naties opnieuw van twee schendingen van het wapenstil standsverdrag beschuldigd. In totaal zouden de gealliéerden nu twaalf maal het bestand hebben geschon den. Volgens de beschuldigingen van Vrijdag hebben geallieerde verken ningsvliegtuigen boven de gedemili tariseerde zóne gevlogen. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Een amphibievliegtuig van de Amerikaanse marine is Donderdag morgen ongeveer'60 mijl ten Wes ten van het eiland Luzon in de Chi nese Zee gestort. Tien van de vijf tien leden der bemanning worden vermist. CRITIEK IN ENGELS PARLEMENT. In de beide Huizen van het Britse parlement zijn de meningsverschillen ter sprake gekomen, die er tussen Groot-Brittannië en Amerika blijken te bestaan over de politiek, die men tegenover communistisch China zal moeten volgen, nu in Korea een wa penstilstand is getekend. Volgens Lord Salisbury, de waarnemende Britse minister van buitenlandse za ken, die in het Hogerhuis sprak, zou Ro.od China lid van de Verenigde Na ties moeten worden „wanneer de tijd daartoe rijp is". Het was hem echter onmogelijk om in dit stadium drie dagen na het sluiten van de wapen stilstand, te zeggen, of dat moment reeds gekomen was. De positie van de Britse regering is duidelijk, aldus Salisbury. Wij baseren ons op de Ver enigde Naties en de kwestie zal door de Verenigde Naties beslist moeten worden. Een „volkenfamilie". In het Lagerhuis liet de waarne mende premier Butler zich in dezelf de geest uit. Onze opvatting van- de Verenigde Naties, aldus Rutier, is die van een volkerenfamilie en niet van een anti-communistisch verbond. Butler ging tevens'in op het bericht, dat Amerika volgens Foster Dulles de politieke conferentie over Korea zou verlaten, indien de Chinezen na negentig dagen geen blijken van me dewerking -ïadden getoond. Men had Washington daarover inlichtingen ge vraagd en, zo deelde Butler mee, wij hebben nu een eningszins beter beeld gekregen van minister Dulles' verkla ringen. Er is thans gebleken, dat de Amerikaanse regering in geval er met de Chinezen geen voortgang wordt gemaakt, haar verdere houding teza men met de bondgenoten nader zou overwegen HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER OPKLARINGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land nog enige regen, later opklaringen en enkele ver- spreide buien. Dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets ho- gere; Zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen West en Noord. 31 Juli: zon op 4.59, onder 20.32; maan op 22.07 en onder 11.52 uur. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmorgen 7 uur luiden: max.temp. gisteren eventueel te nemen stappen. DE CONFERENTIE MET CHINA. nu over de toekomst van Korea moet gaan beslissen, deed minister Butler de volgende mededelingen: Eerst zullen de Verenigde Naties op 17 Augustus in algemene vergade ring bijeen komen. Men hoopt het dan eens te worden over de vorm, waarin de belanghebbende partijen zullen bijeenkomen om over Korea te beslissen. Volgens Engeland heb ben de volgende landen recht op deelneming aan die politieke confe rentie over Korea: Amerika, Enge land, Frankrijk, Rusland, Noord- en Zuid-Korea, Rood China, Australië, Indië, Turkije en „waarschijnlijk eni ge andere landen". Wat de agenda van die politieke conferentie betreft, zou het Koreaanse probleem natuur lijk no. 1 moeten zijn, maar de Brit se regering hoopt, dat er een veel breder terrein zal worden bestreken en dat men alle belangrijke proble men in het Verre Oosten zal kun nen behandelen. Toelating van Rood China tot de Verenigde Naties, aldus minister Butler, zou echter alleen door de Verenigde Naties zelf kunnen worden beslist. Clement Attlee, leider van de so cialistische oppositie, heeft zich gis teren zeer critisch over de houding van Amerika uitgelaten. Hij achtte die geheel strijdig met de geest van de Verenigde Naties. Men krijgt de indruk, aldus Attlee, dat Amerika zijn eigen weg wil gaan, zodra alles niet precies naar de zin van minister Dulles verloopt. HELSINKI zwaar bew. 20 C. STOCKHOLM geheel bew. AMSTERDAM zwaar bew. 19 EDINBURGH onbewolkt 17 LONDEN regen 20 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS regen 20 BORDEAUX zwaar bew. 21 GRENOBLE half bew. 24 NICE onbewolkt 22 GENEVE onbewolkt 24 ZURICH licht bew. BERLIJN onbewolkt 22 FRANKFORT nevel 20 MUNCHEN zwaar bew. 17 INNSBRUCK zwaar bew. 17 LOCARNO onbewolkt 22 (Advertentie.) Korreltje Het leven is een kunst, waarin velen slechts dilettanten blijven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1