Vee-smokkelaars aan Belgische grens gepakt Minister Luns ziet mogelijkheden in Indonesië Het bromfietsenprobleem nog steeds niet opgelost Voorstel tot loonsverhoging (ongeveer 7%) bij beroepsvervoer Het dijkgat bij Stevenssluis werd gesloten Duizenden soldaten zoeken duizenden verpleegsters De eerste internationale helicopterdienst D0ND2RDAG 30 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Moeilijkheden in N. Guinea Op een persconferentie in Den Haag heeft de minister zonder por tefeuille aan het ministerie van Bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gistermiddag nogmaals uit drukkelijk verklaard, dat met de Australische regering geen militaire of politieke overeenkomst is geslo ten met betrekking tot Nieuw-Gui- nea. Het is ook niet de bedoeling, dat de samenwerking tussen beide landen op het gebied van bestuur, verkeer, gezondheidszorg en op we tenschappelijk en cultureel gebied zal worden vastgelegd in een offi cieel verdrag. De minister zeide in Canberra de hoofdpunten van deze samenwerking te hebben besproken en dat de technische uitvoering daar van door de besturen in het Austra lische en Nederlandse deel van Nieuw-Guinea in de practijk zal worden gebracht Als voorbeeld van. de samenwer king noemde min. Luns het onder houden van een luchtlijn tussen Wewak in Australisch Nieuw-Guinea en Hollandia, waardoor deze plaats zal worden aangesloten op 't AjUstra- lische luchtnet. Ook het scheepsver keer zal worden gecoördineerd, waardoor de verbindingen tussen bei de delen van het eiland zullen kun nen worden verbeterd. Minister Luns zeide voorts, dat er in Nieuw-Guinea grote mogelijkhe den, doch ook grote moeilijkheden zijn; als één van de moeilijkheden noemde hij het probleem van de ar beidskrachten. Mogelijkheden in Indonesië. In Indonesië heeft minister Luns besprekingen gevoerd over alle pro blemen, die de verhouding tussen dat land en Nederland raken. Het overleg had door de kabinetscrisis uiteraard een exploratoire aard. De oplossing van de diverse problemen zal moeten wachten totdat een nieuwe regering zal zijn gevormd. Minister Luns zeide, dat het gebaar van de vrijlating van de z.g. „Apra- arrestanten" door de Nederlandse re gering zeer op prijs is gesteld. De theoretische mogelijkheden voor de Nederlanders in Indonesië noemde de minister enorm. Alles hangt af van de wijze, waarop het reeds in Indonesië geïnvesteerde kapitaal wordt behandeld, en of er nieuw kapitaal uit het buitenland zal komen. Het was de indruk van minister Luns, dat indien Indonesië het bui tenlandse kapitaal op dezelfde wijze behandelt als dat in andere landen in Zuid-Oost-Azië het geval is, bij gelijke mogelijkheden het Neder landse bedrijfsleven de voorkeur zal geven aan Indonesië. Over de berichten in de Indone- i sische pers, dat de Indonesische re- menhangende kwesties tot een op lossing te brengen. Hiervan is men echter teruggekomen in verband met de grote daaraan verbonden moeilijkheden en wordt een directe oplossing voorgestaan. Tijdens het bezoek aan India en Pakistan bleek het de minister, hoe buitengewoon moeilijk het vraag- stuk-Kashmir is. Gevoelskwesties spelen niet in de laatste plaats in India een grote rol en het zal zeer moeilijk zijn een zakelijke op lossing te vinden. Tijdelijk geen tomaten naar Engeland Het extra-contingent van duizend ton voor de invoer van tomaten, dat het Engelse ministerie van Handel Dinsdagavond toestond voor de maand Juli, blijkt reeds te zijn uitge put. In verband hiermede heeft het Bedrijfschap voor groenten en fruit de uitvoer van tomaten naar Enge land stopgezet met ingang van Don derdag 30 Juli 1953 te 0.00 uur. Reeds uitgereikte en niet gerealiseerde uit- voermachtigingen verliezen op dat tijdstip haar geldigheid. Op Maan dag 3 Augsuts a.s. zal de tomaten- uitvoer naar Engeland worden her vat. Ondanks nieuwe regeling De moeilijkheden in zake de plaats van de bromfiets in het verkeer zijn, ondanks dat minister Algera gisteren een regeling :n de Staatscourant heeft gepubliceerd, niet opgelost. Over enkele dagen, op 1 Aug. a.s., als de nieuwe regeling in werking treedt, zullen ruun 120.000 bromfietsberijdets, die on geveer 45 procent van het totaal aantal bromfietsers uitmaken, nog steeds niet weten waar zij aan toe zijn. „Want", zo zegt de A.N.W.B., „voor onge veer 55 procent van de bromfietsers is de positie van hun voertuig in het verkeer nu wettelijk geregeld De overigen zitten nog in hetzelfde schuitje als vóór de regeling". De minister van Verkeer en Water staat heeft in de Staatscourant de eigenschappen gepubliceerd, die worden vereist voor een rijwiel. De ze regeling bepaalt dat aan een rij wiel aanwezig moeten zijn een stuurinrichting, trappers en een of meer zadels van voor een normale fiets beschikbare vorm en afmeting. Deze delen moeten zodanig zijn aangebracht dat het rijwiel, ook met blijvend uitgeschakelde hulpmotor, gedurende langere tijd en met een redelijke krachtsinspanning zowel door een op het zadel gezeten be stuurder door middel van de trap pers als door een voetganger aan de hand, kan worden voortbewogen. Voorts moet de middellijn van de velg van de wielen met luchtbanden ten minste 50 cm bedragen. Hieruit blijkt duidelijk, zo meent de ANWB, dat het kennelijk in de bedoeling van de minister ligt alle bromfietsen gelijk te stellen met het normale rijwiel. In de Staatscourant worden de merken genoemd van de bromfiet sen, die als rijwiel moeten worden beschouwd en dus op het rijwielpad thuishoren. Dit zijn er slechts 13. Er komen echter ongeveer 50 merken voor deze regeling in aanmerking. Deze vallen nu echter onder geen enkele bepaling. Ze mogen niet op het fietspad rijden. De bezitter van zo'n fiets met hulpmotor, ook al heeft hij een rijbewijs, kan niet op de weg rijden zonder in overtreding te zijn, want zijn voertuig heeft geen nummerbord. De ANWB acht het be treurenswaardig dat de lijst niet compleet is. Veie bromfietsers, die in hun vacantie met hun rijwiel er op uit willen trekken, weten niet wat ze moeten doen. De in de Staatscourant genoemde merken, die dus wel onder de rege ling vallen zijn: Peugeot, Motylette, Boy, Mosquito, Fuchs, Foxinette, V. A.P., Berini, Cycle Star, Cycle Mas ter, Pluvier, Magneet en Cucciolo. Een der eerste bromfietsen, de Solex, is er niet bij. Van de zijde van de ANWB deelde men mede, dat zij aan de politie autoriteiten in ons land het verzoek zal doen, geen sancties toe te passen ten aanzien van die merken, die niet in de ministeriële beschikking zijn vermeld, totdat alle problemen in de bromfietswereld zijn opgelost. „Kaskf-rapport over Oost-Friesland „Wij zijn er van overtuigd, dat Friesland door deze publicatie op een overtuigende wijze in het centrum komt te staan van de wetenschap pelijke belangstelling". Aldus prof. G. Zeegers, algemeen directeur van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk In stituut in Den Haag, die een voor woord heeft geschreven bij het eer ste rapport uitgebracht door het re gionaal bureau van het Kaski te Leeuwarden onder de titel: „Smal- lingerland in overgang: enige socio grafische aspecten van Friesland, Oostelijk Friesland en Smallinger- land". De leider van dit regionale bureau, pater drs. W. Goddijn, heeft zich na de officiële opening, nu ruim een jaar geleden, gewijd aan de studie en documentatie van de Friese vraag stukken. Aanleiding tot het eerste rapport is geweest het onlangs te Drachten gehouden sociologisch werkkamp van een aantal studen ten van de universiteit te Nijmegen, Door middel van enquête-formulie ren hebben deze studenten toen veel materiaal verzameld, dat nu in het rapport is verwerkt. Een overzicht wordt gegeven van de demografische en sociaal-econo mische situatie van Friesland, voor al van het ontwikkelingsgebied Oos- telijk-Friesland en de gemeente Smallingerland. Zeer uitvoerig wor den de twee grootste vraagstukken van Friesland- de werkloosheid de woningnood, c.an een beschouwing onderworpen. In het tweede deel van het rapport zullen de sociaal- culturele en sociologische problemen van Smallingerland met diens hoofd plaats Drachten nader worden be handeld. DE SALARISVERHOGING OVERHEIDSPERSONEEL. Het Koninklijk Besluuit over de sa larisverhoging van het overheidsper soneel zal op 15 Augustus afkomen. Deze verhoging, welke met terug werkende kracht op 1 Januari 1953 zal ingaan, zal onder meer de per 18 Januari 1946 toegekende óver- bruggingstoelage van 240 gulden per jaar corrigeren. Dit deelde het Tweede Kamerlid en lid van de Nijmeegse gemeente raad, mr. C. ten Hagen (P.v.d.A.) in de gisteravond gehouden raads vergadering mee. Reeds korte tijd, nadat in een bos, Zoom, is het gelukt de twee daders, de 27-jarige C. v. d. M. en de 28-ja- rige C. J. R., zonder vaste, woon plaats, te arresteren. Zij hebben een gering drastische beperkingen in de j bekentenis afgelegd. mogelijkheden tot het overmaken i van gelden uit Indonesië naar Ne-1 derland zou voorbereiden, zeide mi- i nister Luns, dat deze berichten j praematuur en bovendien niet juist j Met de Indonesische rege- dt o1 leg gepleegd. Werkgevers- en werknemersorga- nisaties hebben beide voorgesteld, niet ver van haar huis, een aanran- i dat het personeel, werkzaam bij' het ding was gepleegd op een 20-jarig j beroepsvervoer van personen en meisje te Hoogerheide bij Bergen op goederen, een loonsverhoging zal - - krjjgen van cat 7 pet. De in de ver schillende organisaties verenigde on HET NIEUWE STATION TE ARNHEM. verhoging te doen ingaan met de eerste loonbetaling na de beslissing van de Rijksbemiddelaars. Dit ontlenen wij aan een commu niqué van de N.V.T.O., de Ned. Ver eniging van Transportondernemingen, dat verder zegt: Er wordt naar gestreefd het in j Daar bij de vervoersbedrijven ring wordt over deze kwestie over-I aanbouw zijnde Arnhemse spoorsta- j geheel verschillende factoren bij de - - - tion, althans voor wat het hoofd-toonopbouw bestaan, in vergelu- gebouw betreft, begin Maart vol- k»ng industrie, hebben de Korea het voornaamste probleem, gend jaar officieel in gebruik te ne- onderhandelingen over de herziening men. Daarna moet nog het restant van de loonvoorwaarden een moei- Uit de besprekingen, die hij op zijn van het oude gebouw worden afge- zaam karakter, vijfweekse reis in de diverse Aziati- J broken en kan het emplacement Weinig verschil, sche landen heeft gevoerd, is ge- j worden voltooid. Onder handen zijn I bleken, dat Korea voor deze landen thans het tweede perron, dat ook een De onderhandelingen hebben een het belangrijkste probleem is. Aan- restauratie (wachtkamer) krijgt en voorlopig einde gevonden in twee vankelijk heeft men over het alge-I het gebouwtje Sonsbeekzijde, dat 1 voorstellen. Eén is afkomstig van de meen er de voorkeur aan gegeven, door een luchtbrug wordt verbon- j werkgevers, georganiseerd in de dit vraagstuk met alle daarmede sa-! den met de perrons. I N.V.T.O., in de F.N.O.P. (Federaties van Ned. organisaties in het perso nenvervoer), en de afdeling Perso nenvervoer van bedrijfsautoverkeer (B.BN.). Een ander voorstel is af komstig van de Werknemersvereni gingen, de Unies Verkeer en Ver voer en in de handels- en kantoor- dernemingen zijn bereid, deze loons- i bediendenbonden georganiseerde werknemers. Deze voorstellen verschillen voor vele bedrijven niet of nauwelijks in de daaruit uiteindelijk resulteren de loonbedragen maar zij vertonen voornamelijk een verschil in de prin cipiële techniek der loonvorming. Werkgevers en werknemers zullen hun voorstellen bij het college van Rijksbemiddelaars indienen. Inmiddels hebben 400 personeels leden van Van Gend en Loos te Rot terdam gisterochtend twee uur lang het werk neergelegd. Deze staking had ten doel. de onzekerheid te de- mons treden waarin het personeel verkeerde over de gang van zaken bij de onderhandelingen 'tussen werkgevers en werknemers. De 400 stakers maakten 90 pet. van het Rot terdamse personeel van Van Gend en Loos uit. Op afspraak van Katholiek Thuisfront en de E.H.B.O. Als we zeggen, dat duizenden soldaten even zovele verpleegsters zoeken, betekent dat met andere woorden, dat de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. het Nationaal Katholiek Thuisfront door middel van een originele pleisteractie in veilige haven zal helpen slepen. Zondag 16 Augustus zal de E.H.B.O. met die actie starten, waarna Thuisfront de volgende Zondag, dus 23 Augustus op die actie zal inhaken. Deze idiale samenwerking moet voor beide instanties geldelijke steun opleveren. Dit klinkt misschien even geheimzinnig als in het voorjaar, toen de be faamde steentjes-actie ten bate van de Kromstaf werd gehouden. Ging het toen om grote en vele prijzen, nu komen er voor de deelnemers cadeaux aan te pas, namelijk tien van liefst vijfduizend gulden met eveneens tien troostprijzen. De winnaars zullen kunnen kiezen tussen auto of motor, zeil jacht of motorboot, meubilair of verbouwing van de woning, tussen levens verzekering en spaarbankboekje, een verre reis of wat men anders voor zulk een fantastisch bedrag zou kunnen kopen. Ook nu zal het gaan om een geheim, maar een, dat Nederland gedurende een volle week in spanning zal houden. We zullen dit alles even nader ver klaren. Collecte voor geluk brengende pleisters. Zondag 16 Augustus, na de heilige Missen biedt de EHBO aan de kerkuit- gangen haar bekende pleisters aan, waarbij een vrije collecte wordt gehou den. Die pleister kan men bij onverhoopte ongelukjes gebruiken; ze hebben bovendien een bijzonderheid. In het pleistercouvertje is namelijk samen met het pleistertje een wikkelt je gevoegd, waarop een helpster of verpleeg ster van de E.H.B.O. voorkomt. Do volgende Zondag, dus 23 Augustus, wordt een couvert je van Thuisfront aangeboden waarin zich een strookje plak band bevindt, een gaasje en een wikkeltje waarop een soldaat is afgebeeld. Aan dit geheel, van beide Zondagen dus, is een attractief geheim verbon den, waarbij het verpleegstertje en de soldaat beiden een rol spelen. Om namelijk een cadeau te kunnen winnen, moet men zich twee couvertjes heb ben aangeschaft, in deze zin, dat het ene een verpleegstertje, het andere een soldaat in druk moet bevatten; aldus paarsgewijze. Hoe meer paartjes, hoe meer kans op cadeaux. Beide envelopjes met inhoud zijn dus nodig om te komen achter het geheim, dat tenslotte de prijzen onthult. Die onthulling zal-geschieden tussen acht uur en half negen in de avond van 23 Augustus in het programma van de K. R. O. Van tien uur tot half elf zullen degenen, die een cadeau hebben gewonnen, aan de radio te beluis teren zijn. Dat het serieuze zaak is, kan blijken uit het feit, dat ook nu de bekende notaris mr. dr. Ph. Libourel uit Delft het geheim voor de microfoon zal onthullen. Op dit ogenblik is alleen hij er mee bekend. Hij heeft het bij Beijersdorf in Hilversum verscholen. RotterdamBrussel Rotterdam krijgt de eer van de eerste internationale helicopterver- binding ter wereld. Maandag a^. wordt de lijn Rotterdam-Brussel ge opend met helicopters van het type Sikorsky 55. De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena zal deze dienst gaan onderhouden. Hoewel andere landen reeds helicopterdien- sten bezitten, is deze lijn toch de eerste ter wereld die internationaal is. De eerste Nederlandse helihaven komt dus in Rotterdam en wel op het terrein aan de Katshoek achter het Hofplein-station. De kosten voor deze „haven" bedroegen 170.000. In Brussel komt de helihaven niet ver van de grote markt, de St. Goe- dele en het nieuwe Centraal Station te liggen. Het zal een landing bie den aan twee-motorige helicopters voor 40 tot 60 personen. Het grote voordeel van de helicop ter is vooral gelegen in het feit dat de passagiers of de vracht, bijna on middellijk in het centrum van de stad kunnen landen. Een landing op een groot vliegveld, dat meestal 15 tot 30 minuten van het centrum ver wijderd is, vervalt dus. Ook heeft de helicopter geen behoefte aan een groot vliegveld om te kunnen stij gen en dalen. Wat de veiligheid be treft heeft de helicopter nog het voordeel dat bij ev. motorpech het toestel niet naar beneden hoeft te vallen, maar op de grote rotorbladen veilig kan dalen. Op drie Augustus krijgt Rotterdam dus zijn wereldprimeur. In deze maand zal de dienst nog uitsluitend voor het postvervoer bestemd zijn, maar in September a.s. begint men Het tachtig meter brede gat in de Noordelijke zeedijk van dc polder „De Vier Bannen" op het Duivelandse deel yap Schouwen-Duiveland is Dinsdagmiddag gedicht. Omstreeks half een begonnen vijf sterke sleepboten gedurende de kering van het getij bij laagste waterstand een groot betonnen caisson van 50 meter lengte in het gat te duwen. Precies negen minuten over half twee was de dijk dicht. Ook de arbeiders, die deel hadden in de werkzaamheden, gaven op dat moment spontaan uiting aan hun vreugde over het welslagen van het moeilijke karwei. Pantserauto viel douane in handen De inspectie Terneuzen van de invoerrechten en accijnzen heeft met vier smokkelaars, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gearres teerd, de grootste slag sedert het einde van de oorlog geslagen. De ge arresteerden zijn de 56-jarige C. V. caféhouder te Sas van Gent, de 43- jarige caféhouder A. de N., café houder te Zeveneecken (België), dé 32-jarige veehandelaar A. S. uit Hulst en diens 27-jarige knecht De R., eveneens uit Hulst. De beide ca féhouders zijn de kopstukken van het smokkelcomplot. Of nog meer lieden van het complot deel uitma ken is niet bekend. Het viertal, dat weigert een bekentenis af te leg gen, zal Zaterdag voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. De smokkelaars opereerden reeds sedert Januari in het grensgebied, zo is uit het voorlopig onderzoek reeds komen vast te staan. De in spectie invoerrechten en accijnzen in Terneuzen had de pantserauto en de veeauto, waarmee de smokke laars opereerden, reeds enkele ma len gesignaleerd, doch men slaagde er niet in de inzittenden op heter daad te betrappen. Dat gelukte eerst Woensdagnacht. Omstreeks een uur arriveerde lussen Zaamslag en Axel, op een afstand van negen kilometer van de Belgische grens, de veeauto. Er be vonden zich acht twee-jarige vaar zen in. De inzittenden werden ver welkomd door twee mannen, die zich introduceerden als collega-smokke laars. Zij gaven de bestuurder van de tien-tons G.M.C. 16 pantserauto (met 12 mm pantserplaat), die hier na arriveerde, aanwijzingen toen deze poogde de achterzijde van de pantserwagen tegen de laadbak van 'de veeauto te parkeren. Dat gelukte. Toen men een aanvang maakte met het overladen van het vee in de pantserauto, die voor het verdere transport naar België zou moeten zorgdragen, ontpopten de pseudo- smokkelaars zich als twee commie zen van de inspectie invoerrechten en accijnzen. De handen van het viertal gingen de hoogte in. Het spel was uit: zij waren op heterdaad betrapt. Voor ontvluchten was geen kans meer, want een van de oplet tende pseudo-smokkelaars had het contactsleutetje reeds in de zak De acht vaarzen, afkomstig uit 's-Hertogenbosch, cfie door de pro vinciale voedselcommissaris in Zee land zullen worden verkocht verte genwoordigen een waarde van zes mille. De zeven maanden oude vee auto, die evenals de pantserauto in beslag werd genomen, is zes a ze ven mille waard. De waarde van de pantserauto wordt geschat op drie mille. De pantserauto hebben de smokkelaars waarschijnlijk gekocht in een Belgische dump. Verkoop uit dumps van pantserwagens is in Bel gië namelijk toegestaan, mits het pantser wordt gesloopt. De in be slag genomen pantserauto was een Amerikaanse infanteriewagen. Het is reeds de achtste die in twee jaar tijds in Zeeuwsch-Vlaanderen in handen van de douane is gevallen. mét het passagiersvervoer. Antwer pen wordt de vast tussenlanding. Voorlopig heeft men drie reizen per dag ontworpen. De vliegduur van Rotterdam naar Brussel zal 65 mi nuten gaan bedragen. Een retour Brussel Rotterdam schijnt ruim 46 te gaan kosten. Ook is een enkele reis mogelijk. De dienst zal worden gevlogen door drie Sikorsky's 55 helicopters. De kruissnelheid van de Sikorsky 55 is ca. 110 km. p. u. De maximum snelheid ruim 140 km. p. u. Vlak na Rotterdam zal de lijn op Rijssel in Frankrijk geopend worden. Kort hierop volgt dan de verbinding met Luik, terwijl een helicopterdienst is ontworpen naar Maastricht, Keulen, Bonn, Parijs en Saarbrucken. (Zie kaart). Naast Rotterdam hebben nog verscheidene andere steden hun be langstelling uitgesproken voor een helicopterverbinding. Men schijnt wel vertrouwen te hebben in de ontwikkeling van de helicopters. De Britten hebben de Rotodyne ontworpen die aangedre ven zal worden door straalmotoren en propellerturbines. Het toestel zou plaats bieden aan maximum 50 per sonen. Amerika bezit natuurlijk reeds ontwerpen voor helicopters met honderd personen. In Juli 1952 zijn voor het eerst in de geschiedenis twee Amerikaanse Sikorsky S 55 he licopters op eigen kracht de Atlan tische Oceaan overgestoken. Volgens H. Hooftman, luchtvaartjournalist, hoopt de British Europe Airways in 1960 op Amsterdam een helicopter dienst te openen met 40-persoons he licopters. Bij maakt brokken Een merkwaardig ongeval heeft zich voorgedaan op de weg tussen De Wijk en Veeningen (Zuidwolde). Doordat een bij door het open raampje de cabine van een vracht auto binnen vloog, verloor de chauf feur de macht over het stuur. Hij maakte namelijk een zeer menselij ke reflexbeweging om het insect te ontwijken. De vrachtauto raakte van de weg en verdween in het water van de Veeningerwijk. De bestuurder en een drietal andere inzittenden waaronder twee kindereji konden zich door het open raam van de ca bine redden. Zij kwamen er met een nat pak goed af. De vrachtwagen was eigendom van de firma Bosch uit Njj verdal en was zwaar beladen met nieuwe hooi- machines.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6