De }apanse kroonprins in Leiden Mevrouw Lekkerkerker 100 jaar DONDERDAG 30 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Donderdag: 30 Juli. Uit het zomerkamp van de Ned. Kath. Sportraad bereikte ons weer enig nieuws van de Docos-jongens, die momenteel in Vught vertoeven. De tweede kampdag verliep onder buitengewoon gunstig weer, schrijft de heer G. Noordman ons, en de rood-witte jongens maken het uit stekend. Maar de resultaten waren niet bepaald rooskleurig. De junio ren verloren met 30 van D.H.B. uit Den Haag en met 31 van R.O.H.D. A. uit Raalte. De adspiranten deden het beter; zij wonnen met 40 van D.H.B. uit Den Haag en speelden ge lijk tegen H.S.M. uit Utrecht. Bij het vèrspringen eindigde Jack. Rijsber- gen als derde met 4.45 meter, terwijl J. Kok vierde werd met 4.42 meter. Vandaag staan er zwemwedstrijden en nog enige athletieknummers op het programma. De R.K. Priesterstudenten worden verzocht morgenmiddag om twee uur aanwezig te zijn bij het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat. Fiets en zwempak meebrengen. Zaterdag 1 Augustus a.s. hoopt de bureelambtenaar ten kantore van de gemeente-ontvanger, de heer A. J. M. van der Heiden, de dag te her denken waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de gemeente Lei den. Daar de jubilaris thans o.m. werkzaam is als incasseerder en con troleur voor de vermakelijkheidsbe lasting en zodoende bij velen in de stad bekendheid geniet, zal het hem ongetwijfeld die dag niet aan be langstelling ontbreken. Op uitnodiging van de V.V.V. Cas- tricum, heeft de toneelsclub van de Leidse Politie Amusementsvereni- ging gisteravond in hotel „De rusten de jager" aldaar, een toneeluitvoe ring gegeven. Opgevoerd werd het vrolijke blijspel in 3 bedrijven „Over 12 dagen tegen middernacht", van Gerard Nielen. Er werd met enthou siasme gespeeld voor een dankbaar publiek. Aan het slot werden door Leidse bedevaart naar Beauraing Vlak bij de Meidoorn-struik, waar in Maria in 1932 en '33 was versche nen, zaten wij, Leidenaars, en ba den dat gebed: „O. L. Vrouw van Beauraing! bekeer de zondaars en genees de zieken!" En tussen ons en de plaats waar Maria gestaan had, knielde Gilberte Degeimbre, een van de 4 uitverkorenen, die Maria had den gezien en gesproken. Zo begon op Zaterdagavond onze eigenlijke bedevaart naar dit gena deoord van Maria. Niemand van ons kende moeheid of verstrooiing na de lange reis, want we waren nog nooit zo dicht bij onze goede Moeder ge weest. De knielbanken waren nat van de regen, maar we voelden 't niet. Vlak naast ons ging 't verkeer over de weg, maar we hadden er geen oog voor. De trein donderde over de spoorbrug vlak achter de meidoornstruik, niemand die 't hoor de. Want hier had God door Maria de aarde aangeraakt en 'n vrouw, die Maria had gezien, bad 't rozenhoedje voor. Zondag kwam nog 'n lange rij bus sen met Tilburgse pelgrims, waaron der vele zieken. En met ongeveer 1000 pelgrims kwam 't onvergete- ke hoogtepunt: 't plechtige Sluitings lof met ziekenzegen. Hoe vurig klon ken de smeekbeden der pelgrims: „Heer, dat ik zien moge! Heer, dat ik gaan moge!", terwijl ik Jezus' ze gen mocht ronddelen aan de zieken. Te vlug girgen die dagen voorbij. Zonder een wanklank verliep alles. Door de perfecte organisatie voerde de heenreis door 't mooiste deel van België en de terugreis door de be faamde Ardennen met 'n kort bezoek aan dat andere genade-oord van Ma ria: Banneux. 't Logies was uitste kend en de maaltijden voortreffelijk. De organisatoren (voor Leiden de heer J. Devilee, Sophiastraat) komt alle lof toe. Te weinigen van de Leid se Katholieken kennen nog deze be devaart, die zo stichtend is en toch zo weinig geld en tijd (slechts één weekend) eist. „Ik kan niet anders, dan ieder jaar teruggaan!" zei 'n pelgrim, die 'n jaar geleden genezen 'was. ,,'t Is nu de 3e maal, dat ik ga! Maar ik kan de tuin en de meidoorn struik haast niet vaarwel zeggen", zei 'n ander. Zouden we allen niet graag eens zo dicht bij Maria zijn, bijna van aan gezicht tot aangezicht. H. STOELINGA, pr. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Cornelia Jo hanna d. van J. Blom en E. C. Bin nendijk; Hans Reinhard z. van H. R. ten Broeke en E. Hemstede; An- dries z. van J. van Iterson en A. J. Vermeer; Rita d. van H. Seetsen en J. M. Brouwer. Gehuwd: J. C. Dorrestijn en S. M. C. Seesink; G. C. Redegeld on E. Th. van der Putte; Z. J. Cerych en H. E. Djie; B. Beijzer en H. Boon; I. Arnoldus en M. C. de Vrind; J. de Groot en M. H. van Hees; C. van den Berg en M. A. van den Ing; M. Eoezaard en E. de Raad. Overleden: A. Th. Beurze man 53 j.; J. van der Ploeg wedn. 87 j, de voorzitter van V.V.V. aan de me despelende dames bloemen aangebo den. Men zal het zich nog herinneren hoe op 1 Juni de brandweerman A. Jansen een paard van Van Gend Loos, dat op de Nieuwe Rijn te wa ter was geraakt, van de verdrin kingsdood wist te redden. Met een mes tussen de tanden dook hij eni ge malen onder water en zag hij kans de strengen van het tuig door te snijden, waarna het mocht gelukken het dier op het droge te brengen. Dit bewijs van moed en liefde tot het dier kwam ter kennis van het hoofdbestuur van de Bond van Po- litie-ambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren, die hem daarvoor hedenochtend heeft ge huldigd. In tegenwoordigheid van de commandant van de Brandweer, de heer S W. Hagedoorn en het brandweercorps, dat op het terrein van de Brandweerkazerne in carré stond opgesteld, heeft adjudant E. Kronenburg, groepscommandant te Leiderdorp en lid van het hoofdbe stuur van bovengenoemde Bond, ge wezen op de grote plichtsbetrach ting van de heer Jansen, waaruit ook een bijzondere liefde tot het weerloze dier spreekt. ,Gii hebt ge toond", aldus spreker, „een kerel van de daad te zjjn. In de regel staan er veel helpers aan de kant en wordt er onder hen druk gesproken over het ongeluk, doch in vele gevallen blijft de daad uit Gij hebt de daad bij het woord gevoegd en door uw onverschrokken optreden bewezen, dat gij een man zijt waarop uw corps trots kan zijn." Namens het hoofdbestuur bood adjudant Kronen burg een verzilverde asbak, met inscriptie en embleem van de Bond aan. Met een kort woord dankte de heer Jansen, die zeide slechts zijn plicht te hebben gedaan, voor deze door hem zeer op priis gestelde geste. STADSKOK Op Zaterdag en Dinsdag organi seerde de vereniging „Oud-Leiden" voor haar leden een excursie naar zeven hofjes in de stad. Onder zeer deskundige leiding van mevr. Terwen en de heren Bicker Caarten, Keuzekamp, van der Mark en ir Terwen nam een groot aantal leden aan deze tocht (op beide dagen begunstigd door ideale weersom standigheden) deel. Op de Oude Varkenmarkt werd een bezoek gebracht aan het Lori- danshofje. Daarna volgden het hof je van Eva van Hogeveen in de Doe lensteeg, het Brouckho venhof je aan de Papengracht, zetel van de ver eniging, het Jean Pesijnhofje in de Kloksteeg en het hofje van Pieter van der Speek aan het Pieterkerkhof Daarna begaf men zich naar het St. Annahofje aan de Hooigracht, waar onder leiding van mej. F. A. Le Poo le de laatgotische kapel uit het laatst van de 15e eeuw werd bezichtigd. Enkele groepen brachten tevens nog een bezoek aan het Schachtenhofje aan de Middelstegracht. „Oud-Leiden" heeft met deze excur sie een goede greep gedaan. Van ve le kanten werd reeds bij het bestuur aangedrongen orn een dergelijke ex cursie in een ander deel van de stad te herhalen. Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volg gekeurd: Casino: „Sterren stralen overal", alle leeftijden. Lido: „Het lied van de woestijn", 14 jaar. Luxor: „Dansende sterren", 18 jaar Trianon: „A. en C. gaan naar Mars", 18 jaar. Rex: „De zwarte kat", 14 jaar. W. MENSEN, t Gisteren is op 80-jarige leeftijd Overleden de heer W. Mensen, Mag- dalena Moonsstraat 17, die vroeger op Atjeh als korporaal heeft ge diend. De uitvaart vindt a.s. Maan dagmorgen plaats in de St. Petrus- „kerk, gevolgd door de begrafenis op het R.K. Kerkhof aan de Zijlpoort, beide met militaire eer. ACTE DUITS M.O. In Den Haag slaagde voor de schoolacte Duits M.O. (a) de heer A. J. C. Montanus uit Leiden. AVONDCONCERT OP DE STAD HUISBEI AARD Vandaag zal opnieuw een avond concert worden gegeven op het caril lon van het stadhuis. De beiaard zal worden bespeeld door de stadsbei- aarddier Rien Ritter van 18 tot 19 uur. Op het Stadhuisplein zullen we derom stoelen worden geplaatst. Het programma luidt: 1 Improvi satie, 2 Preludium, Math, van der Ghein; 3 a- La Legere, Fiocco, b. fi- ga, Couperin; 4 Twee liederen uit Bonte Vluchtverzameling Piet iTg- gers): a. Ons Lieske, b. Wij zijn jong; 5 Sonatine V, I. Pleyel; Alle gro, Andante. Rondo Allegro; 6 Drie Zwitserse Volksliedjes: a. Mein Dorf, E. J. Daleroze, b. Das alte Hüttlein, J. Bovet, c. Wo Berge sich erheben, J. J. Leib; 7 a. Studie in re, Staf Nees; b. Impdomptu, F. Timmermans; 8 a. Als 't klonkje klingelt, Jos Reekers, b. Wiegelied,c Rich. Hol, c- Avond liedje, J. Worp; 9 Allegro, Schepers. Laatste Berichten GAS VERSTIKKING TE UTRECHT Vanmorgen zijn in een woning aan de Vossegatselaan te Utrecht twee oude dames levenloos aangetroffen. Het waren de bewoonster, de 78- jarige mevr. de wed. E, M. Kragten de Groot en haar schoonzuster, die bij haar logeerde, de 82-jarige mevr. ReederKragten, wonende te Leeu warden. De oorzaak van dit ongeval moet aan een breuk in de gasleiding wor den toegeschreven, ontstaan tijdens werkzaamheden aan de hoofdgasbuis. Vanmorgen bleek al vroeg, dat er iets niet in orde was, toen verschil lende onwonenden door het inademen van gas, onwel werden. Toen men zich toegang verscharfte tot het huis van mevr. Kragten, vond men haar dood bij de gasmeter. Vermoedelijk heeft zij die nacht een gaslucht waar genomen en de meter geïnspecteerd- Het tweede slachtoffer werd le venloos in bed aangetroffen. Marktberichten VEUR, 28 Juli. Groente. Andij vie 6—6.80, sla 69.20. komkom mers A 810 cent, idem B 89 cent, komkommers C 89 cent, idem krom 83 cent, spinazie 3031 cent, pos telein 3032 cent, tomaten 4054 cent, bloemkool 1527 cent, bospeen 1516 cent, prinsessebonen 48—58 cent, snijbonen 5458 cent, aardap pelen 9—10 cent. Zoals wij gisteren reeds berichtten, heeft de Japanse kroonprins Akihito gistermorgen een kort bezoek gebracht aan het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden. Bovenstaande foto laat zien hoe de kroonprins door de heer F. Vos (rechts) docent in het Japans aan de Leidse Universi teit, wordt rondgeleid langs een expositie van Japanse boeken. (Foto: „De Leidse Courant"). Het werd in Voorschoten gevierd werd de jubilaris met echtgenote en kinderen op het directiekantoor ont vangen en toegesproken door de pre sident-commissaris, de heer A. van der Lande, die er aan herinnerde, dat de heer Rebers practisch vanaf de oprichting van het bedrijf er zijn beste krachten aan gegeven heeft. In die jaren heeft hij zich doen ken nen als een uitstekend vertegen woordiger. Als blijk van waardering hiervoor bood spr. een gouden pols horloge aan. Nadat een vertegen woordiger van het administratief en verkopend personeel-een serie boek werken had aangeboden, sprak de heer C. W. J. Conijn uit Leiden, voorzitter van de R.K. Handelsrei zigersvereniging „St. Christoffel", om de gelukwensen van hoofdbe stuur en Leidse afdeling aan te bie den. Uit persoonlijke ervaring wist de voorzitter, dat de heer Rebers onder zijn klanten zeer gezien is. De jubilaris zal binnenkort ook zijn zilveren jubileum vieren als lid van Mevr. de wed. G. Lekkerkerker- Habbenjansen, die gisteren haar hon derdste verjaardag vierde, vertrok 's morgens uit het rusthuis „Ruim zicht" Hoge Rijndijk 7, Zoeterwoude, naar Voorschoten, waar het feest in familiekring gevierd werd bij dokter Lekkerkerker aan de Laan van Lan- genhorst, een 64-jarige zoon van de honderdjarige, bij wie ook de 76-ja rige dochter woont. Van de tien kleinkinderen waren er ook enigen aanwezig, maar voor de 13 achter kleinkinderen was er geen plaats. In aanvulling op ons bericht van gisteren vernamen we in Voorscho ten nog. dat de thans honderdjarige in Ter Aar op school geweest is, in 1876 te Zoeterwoude in het huwe lijk trad en in 1880 naar Voorschoten kwam, waar zij op twee verschillen de boerderijen en daarna bij haar kinderen tot verleden jaar gewoond heeft. In 1894 overleed haar echtge noot. „Dat is geen blijvertje" had de huisarts gezegd, toen zij op tienjarige leeftijd aan haar voet gewond-werd. Nu is blijven een rekbaar begrip, zó rekbaar, dat zij met die voet toch maar honderd jaar geworden is. En wie weet hoeveel jaren er nog op zullen volgen, want mevr. Lekker kerker geniet nog een uitstekende gezondheid. Zoals te doen gebruike lijk hébben we haar gevraagd wat het geheim van het lange leven is. De honderdjarige had het antwoord gereed: „Ik heb altijd gegeten wat ik lekker vond. En veel ook." In de loop van dc dag kwam bur gemeester C. J. van der Hoeven, ver gezeld van zijn echtgenote, de oud- Voorschotense gelukwensen. Ook de loco-burgemeester van Zoeterwoude, de wethouder en de gemeentesecre taris kwamen hun felicitaties aan bieden. 's Avonds bracht het harmo niegezelschap Benvenuto een serena de en toen was het hoog tijd om terug te keren naar Zoeterwoude, waar aan de Hoge Rijndijk weer 'n muziekgezelschap klaar stond om de honderdjarige met een serenade te verblijden. Het is een drukke dag geweest maar mevr. Lekkerkerker heeft de drukte goed doorstaan en was zeer verheugd on deze wijze haar honderdste verjaardag te kun nen vieren. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE HEER L. J. A. M. REBERS Enige weken geleden herdacht de heer L. J. A. M. Rebers, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Kelmondse Textielmaatschappij, van welk feit de feestelijke viering door omstandigheden moest worden uit gesteld tot gisteren. Om half twaalf „St. Christoffel", welke vereniging hij dient als bestuurslid van de vak groep textiel. Tenslotte werd ook nog het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van de bazen- vereniging, waarna de heer Rebers dankte voor de hartelijke woorden en aangeboden geschenken. Het feest werd besloten met een Brabantse koffietafel. N HAAGSCHESCHOUW TWEE ONGELUKKEN. Dinsdagmorgen om 10 uur had een aanrijding plaats hoek Haagse Schouw tussen twee motorrijwielen. De Leidenaar A. T. verleende geen voorrang, waardoor de Duitser A. B. aangereden werd. De duopassagiere van A. T. werd hierbij vrij ernstig gewond. Dr. Tonino verleende de eer ste hulp, terwijl de schade onderling geregeld werd. Om ongeveer half acht die zelfde dag had wederom op de Rijndijk een ongeluk plaats. B. S. reed te paard op het rijwielpad, toen plotseling het paard schrok, zich omdraaide en achteruitslaande de bromfietster A. J. P. van haar rijwiel sloeg. Gelukkig kwam zij met de schrik vrij, maai de bromfiets werd lelijk beschadigd. De burgerij van het plaatsje, die vermoedelijk niet erg schoonmaak- minded is, zorgt blijkbaar voor enige muzikale opluistering. Wij konden ons niet onttrekken aan de gedachte, dat de mijnheer op dc voorgrond StaJin was. maar dat moet onmogelijk zijn. Op de eerste plaats is hij dood en vervolgens lijkt het erg onwaarschijnlijk, dat hij op het gebied van hoempa-muziek veel verdiensten heeft. Achteraf bezien was het misschien toch beter ge weest, wanneer we in Lei den een oud, versleten paardje voor dc wagen gespannen hadden, in plaats van te vertrouwen op een bedrieglijk goed lijkende motor. Nu willen we niet beweren, dat een paardje ons vlugger voor uit geholpen zou hebben, maar het beest zou ons door een paar keer te strui kelen en moedeloos te stop pen ongetwijfeld tactisch voorbereid hebben, dat het van plan was tot een beter leven over te gaan. Zo niet de motor, want alhoewel kenners achteraf verklaar den, dat ze hef de gehele weg al verwacht hadden, voor ons was het een vol slagen verrassing toen de motor 14 km. buiten Brus sel plechtig de geest gaf. Een klein gelukje was, dat het vlak bij een gara ge gebeurde, al baatte dit maar bedroevend weinig, want de ronde Belgische monteur, die naar buiten gestoven kwam en meen de het in een handomdraai te kunnen fiksen, mompel de na een half uurtje prut sen iets over een stoffer en blik en zei, dat hij er heus niers aan doen kon. Ondertussen waren on dernemende lieden al met Wateringen, waar de bus vandaan kwam, in contast getreden, maar de techni sche moeilijkheden sche nen verbazend groot en in welke richting de oplos sing ook gekocht werd, het zou altijd een kwestie van uren worden. Onder het genot van cola, patat-met- pickles en een opgeblazen luchtkussen werden de uren tot minuten gemaakt en de baas van het nabij gelegen kroeje zag er wel wat in en liet een meneer per gramofoonplaat „om nog een kusje smeken", omdat hij voor zolang af scheid moest nemen, het geen niet weinig bijdroeg tot de algemene genoege- lijkheid. Toen ten slotte om 5 uur de hulp uit het „verre Hol land" geen uren maar da gen dreigde te gaan kos ten, werd een Brusselse touringcar opgesnord, waar van de chauffeur voor geld en goede woorden (het eerste liever, dan het laat ste; de man kwam er eer lijk voor uit!) genegen was ons naar Limetz te bren gen. Wanneer de man bij benadering geweten had. wat hij toen begon, was h? hoogstwaarschijnlijk hara weggelopen, maar gelukkig is de toekomst een schone vrouw, die (als uitzonde ring) niet uit de school klapt! De aankomst van de nieuwe bus was een com plete verrassing. We heb ben in ons vorig verslagje de Wateringse bus met een trekkers-huifkar vergele ken, maar naast de luxe touringcar, die uit Brus sel arriveerde, zou iedere hoge titel voor hem over dreven genoemd moeten worden. met het verstillen der na tuur ook de bus zijn leven digheid verloor en de chauf feur, die ons zo plotseling op sleeptouw genomen had, en die al langer dan twee dagen achter het stuur ge zeten had, meende een goe de dertig kilometer voor Amiens de verantwoorde lijkheid niet meer te kun nen nemen, deelde hij me de, dat hij eerst even moest slapen voor hij verder reed. De wagen werd aan de kant van de weg gezet en de chauffeur rolae zich lekker in elkaar om een nieuwe voorraad energie in te slaan. Hoe het nu verder alle maal precies gegaan is, valt erg moeilijk te zeggen, maar nadat de Amiens te ongeveer middernacht ge passeerd waren en de chauffeur zich volgegoten De karavaan strande bij Brussel en kwam half vijf 's morgens te Limetz Het overladen van de ba gage vergde een klein uur tje en omstreeks 6 uur ver trokken we met ruim 2% uur vertraging verder. De zon stierf juist een roemvolle dood, toen te omstreeks half negen bij Valenciennes de Franse grens bereikt werd, waar een douanier in operette- costume het maar uiterst matig vond, dat ons con- vooi zulke enorme voorra den levensmiddelen mee voerde. Eerst poogde hij uit te leggen, aat net hele maal niet de bedoeling van de Franse regering was om vreemdelingen te krijgen, die alles zelf meebrachten. Om onze goede wil te tonen zeiden we, dat hij dan de kist uien maar in beslag moest nemen, maar dat was ook al weer niet goed en ten slotte werden na een half uur oponthoud, de tol bomen opgetrokken. In het begin leverde de tocht door Frankrijk stof genoeg tot diepgaande be schouwingen en enthou siaste kreten, maar toen vond 4 y. uur later voor het kleine kerkje van Lik metz. Nu is dat niet zo heel erg verwonderlijk, want als men nu als buitenlander, die bjj benadering Rotter dam weet te liggen, in het holst van de nacht op zoek gaat naar Hoogmade, ter wijl om de gezelligheid te verhogen, bijna alle ANWB bordjes weggenomen zijn, dan zal het niemand ver bazen, dat er eventjes ge zocht moet worden. Wel er is vannacht ge zocht!, al duurde het wel even, voordat pien tot de ontdekking kwam, dat alles niet van een leien dakje liep. Na Amiens maakt het Franse landschap zo'n beet je de indruk van de Saha- rah. Koud en onaandoen lijk scheen de volle maan over de eindeloze pasge maaide korenvelden, waar soms vele en vele kilome ters lang geen schuurtje te bekennen is. In de bus heerste een absolute stilte, die slechts onderbroken werd door de radio, welke jazzmuziek speelde om de chauffeur wakker te hou den. Het duurde ongeveer tot half drie voordat het land schap een merkbare wijzi ging onderging en toen kwam men tot de ontdek king, dat alles niet geheel volgens wens verliep. Klei ne schilderachtige Franse dorpjes doemden op in het felle licht van de koplam pen om onmiddellijk daar na weer terug te vallen in het duister van de nacht; de gehele wereld scheen uitgestorven en dit maakt nu niet bepaald een pret tige indruk. Daar er echter doorlopend plaatsjes gepas seerd werden, die of op de stafkaart niet aangegeven stonden, of helemaal niet op de route AmiensLi metz lagen, werd op een kruispunt halt gehouden om de wegen daar aan een grondige inspectie te on derwerpen. Een Franse vrachtrijder de eerste die we die nacht tegenkwa men zou ons t.en slotte een eindje op de goede weg helpen, maar toe hij weer. afgezwaaid was en de ein deloze vlakten, spaarzaam afgewiseld door bosjes en kleine als verstorven plaatsjes, de uren traag de den draaien, waren we in feite even ver als voor deze nachtelijke ontmoeting. Ten slotte werd een plaatsje ontdekt, van waar uit Limetz vrij eenvoudig gevonden kon worden en om half vijf, toen de dag de nacht al weer over wonnen had, had de „Club de Limetz" eindelijk zijn reisdoel bereikt, waar kap. Thcmas en de heer Duin dam, die reeds een dag eerder vertrokken waren, de tenten al gereed had/ den. Limetz sliep de slaap der rechtvaardigen, toen het „uitgeputte convooi" zijn poorten binnendrong en het duurde niet zo heel erg lang, of de „Club de Li metz" had zijn voorbeeld opgevolgd. KRONUS.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2